PDA

View Full Version : πιστονι



z125x
17/07/2010, 14:48
καλησπερα παιδια...εχω ενα ζ125 και κολησε πηρα καινουργιο κυλινδροπιστονο για να τοποθετησω αλλα εχω μια ερωτησει το βελακι που εχει πανω το πιστονι που πρεπει να κοιταει προς τη εξατμισει η πανω???ευχαριστω....

FRAGISCOS
17/07/2010, 15:28
κατα 99% κοιτα εξατμιση.
Για να εισαι σιγουρος κοιτα τα μπαλλακια μεσα στις εγκοπες των ελατηριων , αυτα ΠΑΝΤΑ πανε προς την εισαγωγη (καρμπυρατερ).
Αν δεν καταλαβες πες,προσεξε αν βαλεις αναποδα το πιστονι στο διχρονο θα μπλεξουν τα ελατηρια στη θυριδα εξαγωγης και θα στα κανει ολα μπ@@@@@λο:wave2:

z125x
17/07/2010, 15:36
το ξερω φιλε μου για αυτο ρωταω...δηλαδη εκει που ειναι τα μπαλακια για τα ελατηρια πρεπει να κοιτουν προσ εξατμισει...

FRAGISCOS
17/07/2010, 16:19
OXI!!!!!!!!!!

Προς εισαγωγη τα μπαλλακια
Το βελος προς εξαγωγη:wave2:

z125x
17/07/2010, 16:31
τοτε αυτο που λες φιλε μου δεν γινεται εκτος αν εχουν κανει αναποδα το βελος.γιατι για να πανε προς εισαγωγη το βελος κοιταει και αυτο πανω...

FRAGISCOS
17/07/2010, 17:14
Oσα διχρονα εχω λυσει τα μπαλλακια πηγαιναν καρμπυρατερ.
Αν ειχε βελος εδειχνε εξατμιση και σε αλλα εγραφε ΙΝ και πηγαινε καρμπυρατερ.
Τωρα για το δικο σου τι να σου πω,δεν θελω να σε παρω στο λαι μο μου χωρις να δω και το πιστονι.
Αμα μπορεις ΔΕΙΧΤΟ σε καποιο μαστορα να σου πει σιγουρα,δες και το παλιο πως ηταν.

fz6man
17/07/2010, 18:13
εχω βαλει το πιστονι αναποδα πιτσιρικας σε τζοκακι θυμαμε εκανε ενα θορυβο σαν να χτυπουσε μπιελα και πηγαινε το πολυ μεχρι 20 χμ :D μπορει να ειχα ξεχασει και κανεναν πυρο χαχχα το ωελακι κοιταει παντα κατω αδερφε ;)

papaki100
19/07/2010, 03:21
Για το βελάκι δεν είμαι σίγουρος φίλε αλλά τα μπαλάκια πάνε σίγουρα εισαγωγή. Όμως αν θυμάμαι καλά εισαγωγή έδειχνε και το βελάκι σε ένα 250 καθαρόαιμο που είχα.

izzy
20/07/2010, 15:09
το βελακι ειναι εξαγωγη θα δεις οτι και η τσεπη που κανει για την βαλβιδα ειναι μικροτερη απο την αλλη .
Αν δεν αρκουν αυτα ,παρε το εμβολο στα χερια σου βαλε τον πειρο επανω ,κα μετρα απο την κατω μερια το offset στην μικροτερη πλευρα ειναι η εξαγωγη .
Τι μαρκα εμβολο αγορασες;

sabayam
21/07/2010, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από izzy
το βελακι ειναι εξαγωγη θα δεις οτι και η τσεπη που κανει για την βαλβιδα ειναι μικροτερη απο την αλλη .
Αν δεν αρκουν αυτα ,παρε το εμβολο στα χερια σου βαλε τον πειρο επανω ,κα μετρα απο την κατω μερια το offset στην μικροτερη πλευρα ειναι η εξαγωγη .
Τι μαρκα εμβολο αγορασες;



ρε Μακη το παλικαρι εχει διχρονο οχι τετραχρονο.......το βελακι παει προς την εξαγωγη......

NAYAGOS
22/07/2010, 16:47
εγω φιλε σε ολα τα διχρονα που ειχα ΚΧ,ΥΖ,RX,GILLERA και ενα Ζ που ετυχε να φτιαξω,παντα το βελακι κοιτουσε προς την εξατμιση..... αυτο με τα μπαλακια που ειπε ο φιλος μας ,δεν το ξερω και δεν το εχω ακουσει ποτε....ετυχε ομως να εχω πιστονι που ειχε βελακι πανω και εγραφε και ΕΧ δηλαδη συμβολιζε την εξοδο της εξατμισης ...το δικο σου γραφει τιποτα??