PDA

View Full Version : Βαψιμο ζάντες-τεποζιτο-πλαστικα ΕΠΕΙΓΟΝ..



n1k3man
09/07/2005, 18:40
Παιδες γνωριζετε πως μπορω να βαψω το τεποζιτο σε ενα cb1 που εχω βρει? Πιστευω πως αυτο ειναι το πιο δυσκολο να βαφτει και τα υπολοιπα βαφονται και αυτα..

Για αρχη ελεγα ενα απλο μαυρο και μετα βλεπουμε.. Απλως το μηχανακι με ξενερωνει απιστευτα με την εμφανιση του και μεχρι τη δευτερα πρεπει να εχω παρει την αποφαση αν θα προχωρησω στην αγορα του αν μπορεσω να το βαψω με ενα παιδι που εχει σχετικη εμπειρια. Ποσταρω επειδη απλα θελω μερικες γνωμες παραπανω. Αν μπορει καποιος να βοηθησει τον ευχαριστω

:wave2:

AFTER
09/07/2005, 18:53
Απο την εμπειρια μου μπορω να σου πω οτι απο εναν μη-επαγγελματια βαφεται πιο ευκολα ενα μεταλλικο αντικειμενο απ'οτι ενα πλαστικο,μιας και μιλαμε για ψεκασμο με spray φιαλη και οχι κατι αλλο.

Κοιτα μονο να εχεις ξυσει καλα την επιφανεια,ειτε ειναι μεταλλικη ειτε πλαστικη,με ενα σμυριδοχαρτο 1000αρι και να το περασεις παραπανω απο 1 χερι.

Μπορει να κανεις πολυ καλη δουλεια,ομως αν δεν εχεις τα εργαλεια δυσκολα θα φτασεις σε αναλογα αποτελεσματα!

Γενικα ψεκαζε απο 25-30 εκατοστα και με δοσεις,φφφστ φσσστ φσσστ δηλαδη και κινησεις αριστερα-δεξια σε καθε φφφστ!
Οχι παταμε το κουμπι και περιμενουμε να σταξει ολο...

Τα περισσοτερα χρωματα στεγνωνουν πολυ γρηγορα πλεον,αφηνε κανα 10λεπτο για να το ξαναπερασεις απο πανω και κανα 2-3ωρο για να περασεις το επομενο χερι

Οσο πιο αργα,τοσο πιο καλα....






:wave2:

sonic22
09/07/2005, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
Παιδες γνωριζετε πως μπορω να βαψω το τεποζιτο σε ενα cb1 που εχω βρει? Πιστευω πως αυτο ειναι το πιο δυσκολο να βαφτει και τα υπολοιπα βαφονται και αυτα..
:wave2:

file n1k3man gine ligaki pio sigekrimenos...

dld rwtas :

1. pws na to vapseis, se bafeio i sto spiti me psrei??:look:
2. pou na to vapseis?
3. ti xroma?

:sun: :beer: :beer: :sun:

n1k3man
09/07/2005, 19:21
Λοιπον για αρχη με νοιαζει να βαψω ολοκληρο το τεποζιτο σε μαυρο. Η βαφη θα γινει εξω απο το γκαραζ μου σε πιλοτη καπως της πολυκατοικιας και το μονο που με φοβιζει ειναι οτι το μερος εχει σκονες, γυρη και γενικως φυλλα που πεφτουν επειδη ειναι σε ανοιχτο χωρο.. οποτε τα οποια στεγνωματα θα μεταφερθουν μεσα σε αποθηκη για ασφαλεια.. Επισης το βαψιμο θα γινει με spray.

Τα παραπανω ισχυουν και για τα πλαστικά παλι μαυρο οσο στεγνωνει το τεποζιτο, ισως τις ζαντες αν προλαβουμε την πρωτη μερα και σιγουρα την πολλαπλη και το τελικο λαιμο της εξατμισης. Επισης ενδεχεται να πεσουν και μικροψεκασματα σε σκελετο και διαφορα αλλα μερη χωρις να λυθουν αλλα αυτο ισως γινει την επομενη φορα πιο σχολαστικα με λυσιματα..


Ποσο λετε να ερθει η ολη δουλεια με χρωμα σε spray, βερνικι γυαλοχαρτα, διαλυτικα κλπ??

Πιστευω να μπορεσουμε να καταφερουμε κατι αξιολογο μη βγει χειροτερο..

sonic22
09/07/2005, 20:28
to vasiko provlima me tin bafi einai i igrasia...

kai tora to kalokairi exei para poli igrasia stin atmosfera...


file n1k3man kalitera dwse kati parapanw kai vapse to depozito tulaxxiston se furno... tha su valoun kai ta katalila vernikia...

AFTER
09/07/2005, 20:33
Αν θες να την βαψεις εσυ,μην παρεις ετοιματζιδικα spray!

Πηγαινε σε ενα χρωματοπωλιο και πες να σου φτιαξουν αυτοι ενα spray μαυρο και να βαλουν και βερνικι μεσα!

Θα εκπλαγεις απο την διαφορα!

n1k3man
09/07/2005, 20:53
μπορω να φτιαξω spray με βερνικι μεσα!? :eek:

δηλαδη χρειαζεται μονο περασματα και οχι βερνικωματα!? :cool:

AFTER
10/07/2005, 11:15
Δεν θα ειναι σιγουρα σαν μια επαγγελματικη δουλεια,ομως εχει διαφορα απο το σκετο!

free rider
10/07/2005, 13:44
Ο πιο αρμόδιος να απαντήσει στο ποστ αυτο ειναι ο Βαγγέλης ο Κελευτής..

οι δουλειές του και τα project που στήνει ειναι οι καλύτερες συστάσεις..

ρίξε ενα π.μ. στο κελευτή ..πάντα είναι ανοιχτός σε βοήθειες..

:wave2: :wave2:

n1k3man
10/07/2005, 14:57
εχω ηδη μιλησει με τον βαγγελη :winka:
ισως βοηθήσει&αυτος στο βαψιμο!

μπορειτε να μου πειτε ενα καλο χρωματοπωλειο για spray και σμυριδοχαρτο? να παρω και νεφτι για να καθαρισω την μεταλλικη επιφανεια του τεποζιτου μετα το ξυσιμο?

κατι άλλο που θα χρειαστώ?

free rider
10/07/2005, 16:28
στην ευριπίδου ο κορδόσης ...

εχει τα πάντα.

:beer: :beer: :beer: