PDA

View Full Version : Προς ΒΔ Πελοπόννησο (Αμαλιαδα) μέσω Εθ. Οδού Κορ. Πατρών



Ichigo
18/07/2010, 06:48
Επειδή μόνος μου δεν έχω πάει ποτέ από εκεί με μηχανή και ξερω ότι είναι επικίνδυνα και ΔΕΝ αξίζει να πληρώσεις διόδια, έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική διαδρομή η οποία είναι ΑΣΦΑΛΗΣ και να μην ξεμακραίνει πολύ από τον προορισμό; Δεν είμαι της λογικής περνάμε στη ζούλα τα διόδια. :wave2:

MikeG
18/07/2010, 09:06
Το μετέφερα Γενικές, όπου θα το δουν περισσότεροι.

Ζεύκας
18/07/2010, 10:14
Αμαλιαδαίος είσαι?:evil:

Tpap
18/07/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Αμαλιαδαίος είσαι?:evil:

Άμα ήταν δεν θα ρώταγε, ρε.

@ingenius: έχεις 4 επιλογές. Αλλά σε εξυπηρετούν καλλίτερα οι δύο. Και αφού ΔΕΝ ΘΕΣ διόδια, η μία: Π.Ε.Ο.


Να ξέρεις όμως ότι και αυτός ο δρόμος έχει τους κινδύνους του. Κυρίως επειδήΣ περνά μέσα από χωριά...

Καλό δρόμο. :wave2: :beer:

sotpag
18/07/2010, 13:23
θα παρεις την ΝΕΟ και δεν θα εχεις κανενα προβλημα



περισσοτερο προσοχη θελει η Πατρων Πυργου




αν θελες πιο χαλαρη βολτα πας απο την ΠΕΟ και ειναι ολα μια χαρα




θα χεις το νου σου πως ειναι ενας επαρχιακος δρομος και καλη βολτα
:wave2:

daz
18/07/2010, 16:01
Από Κόρινθο παίρνεις τον αυτοκινητόδρομο προς Τρίπολη και όχι τον κωλόδρομο προς Πάτρα. Πριν την Τρίπολη στρίβεις για Λεβίδι και μετά έχεις δύο επιλογές. Η μια να πας από Βιτίνα, Λαγκάδια και να βγεις αρχαία Ολυμπία, Πύργο, Αμαλιάδα. Και η άλλη να πας από Λάμπεια (Δίβρη) να βγεις πίσω απ' το φράγμα του Πηνειού και από κει κατ' ευθύαν Αμαλιάδα.

Η πρώτη είναι πιο κοντινή αλλά και οι δύο διαδρομές είναι φοβερές. Πολύ στροφή σε αρκετά καλούς δρόμους με φοβερή θέα. Πάρε χάρτη για να μη χαθείς.

Ο δρόμος Κορίνθου-Πατρών αυτή τη στιγμή είναι το κάτι άλλο. Σε πολλά σημεία γίνονται έργα και θα πηγαίνεις με ρυθμούς χελώνας. Ο παλιός έχει αρκετή κίνηση, με πολλά φορτηγά (τουλάχιστον από Αίγιο μέχρι Πάτρα που τον έκανα εγώ) και θα σε κουράσει.

Tpap
18/07/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ο δρόμος Κορίνθου-Πατρών αυτή τη στιγμή είναι το κάτι άλλο. Σε πολλά σημεία γίνονται έργα και θα πηγαίνεις με ρυθμούς χελώνας. Ο παλιός έχει αρκετή κίνηση, με πολλά φορτηγά (τουλάχιστον από Αίγιο μέχρι Πάτρα που τον έκανα εγώ) και θα σε κουράσει.

Υπάρχει λύση φίλε Ντάζ, για το παραπάνω πρόβλημα που αναφέρεις.

Ξυπνάει 02.00, φορτώνει, ξεκινάει 03.00 και όταν χαράζει θα είναι Αμαλιάδα.

Την σωστή ώρα για μπύρα και σουβλάκι.

Ασφαλέστατα, με ελάχιστη κίνηση, χωρίς γυναίκες και γέρους στον δρόμο, χωρίς άσχετους και χθεσινούς οδηγούς, χωρίς νέους και νέες με σμαρτοειδή και κούπερS.

Παρά μόνο μερικά φορτηγά, που αν τους παίξεις μία φώτα, ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ.

Χωρίς ζέστη, χωρίς άγχος.

:wave2: :beer:


(προσωπικά, όλα -σχεδόν- τα ταξίδια μου, προσπαθώ να τα κάνω νύκτα...με τις πρώτες πρωινές να φτάνω στον προορισμό μου. Ιδίως το καλοκαίρι).

alex k8
18/07/2010, 17:05
την εχω κανει παρα πολλες φορες αυτη τη διαδρομη,τα διοδια ειναι ολα παρανομα οποτε κ να μην τα πληρωσεις δεν τρεχει τιποτα,αλλα οπως ειμαστε οι πιο πολλοι ετσι και εσυ θα τα πληρωσεις για να μην χαλασεις το ταξιδακι σου με καθυστερησεις(ετσι αφηνουμε τα λαμογια και μας κανουν οτι θελουν)
θα πας σταθερα κ χαλαρα προσεξε τις προσπερασεις στις στροφες!!
εγω με gsxr δικαβαλος με γυναικα εκανα δυομιση ωρες μεχρι ροβιατα(2 χωρια πριν την αμαλιαδα) και με 2 στασεις περιπου απο 15-30 λεπτα
ειναι ο πιο γρηγορος δρομος

daz
18/07/2010, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Υπάρχει λύση φίλε Ντάζ, για το παραπάνω πρόβλημα που αναφέρεις.

Ξυπνάει 02.00, φορτώνει, ξεκινάει 03.00 και όταν χαράζει θα είναι Αμαλιάδα.

Την σωστή ώρα για μπύρα και σουβλάκι.

Ασφαλέστατα, με ελάχιστη κίνηση, χωρίς γυναίκες και γέρους στον δρόμο, χωρίς άσχετους και χθεσινούς οδηγούς, χωρίς νέους και νέες με σμαρτοειδή και κούπερS.

Παρά μόνο μερικά φορτηγά, που αν τους παίξεις μία φώτα, ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ.

Χωρίς ζέστη, χωρίς άγχος.

:wave2: :beer:


(προσωπικά, όλα -σχεδόν- τα ταξίδια μου, προσπαθώ να τα κάνω νύκτα...με τις πρώτες πρωινές να φτάνω στον προορισμό μου. Ιδίως το καλοκαίρι).

Δεν έχεις άδικο. Είναι και αυτό μια λύση. :)

Ζεύκας
19/07/2010, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Υπάρχει λύση φίλε Ντάζ, για το παραπάνω πρόβλημα που αναφέρεις.

Ξυπνάει 02.00, φορτώνει, ξεκινάει 03.00 και όταν χαράζει θα είναι Αμαλιάδα.

Την σωστή ώρα για μπύρα και σουβλάκι.

Ασφαλέστατα, με ελάχιστη κίνηση, χωρίς γυναίκες και γέρους στον δρόμο, χωρίς άσχετους και χθεσινούς οδηγούς, χωρίς νέους και νέες με σμαρτοειδή και κούπερS.

Παρά μόνο μερικά φορτηγά, που αν τους παίξεις μία φώτα, ΣΕ ΒΛΕΠΟΥΝ.

Χωρίς ζέστη, χωρίς άγχος.

:wave2: :beer:


(προσωπικά, όλα -σχεδόν- τα ταξίδια μου, προσπαθώ να τα κάνω νύκτα...με τις πρώτες πρωινές να φτάνω στον προορισμό μου. Ιδίως το καλοκαίρι).


μεγκα λάθος κατ'εμέ.

τέτοιες ώρες τριγυρνούν κάτι άκυρα αγροτικά, κυνηγοί καθώς και φορτηγάκια από τις ντόπιες βιοτεχνίες.

χίλιες φορές για μένα να κατεβαίνω μέρα κι ας εχει περισσοτερη κινηση

Tpap
19/07/2010, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μεγκα λάθος κατ'εμέ.

Δεν είσαι ο μόνος, που το πιστεύει αυτό.

Όμως λάθη κάνει κάποιος που δεν ξέρει τι ακριβώς κάνει ή πιθανόν όταν κάνει κάτι για πρώτη/πρώτες φορές.

Αν αντιμετωπίσεις το ταξίδι την νύκτα, με τα δεδομένα/παραστάσεις που έχεις στο μυαλό σου από μέρα, τότε ναι, μάλλον -αν όχι σίγουρα- θα υπάρξει λάθος.

Θέλει ολικό ρισέτ και επαναπρογραμματισμό.
Άλλη προσέγγιση, άλλη προετοιμασία, άλλες ταχύτητες, άλλες απαιτήσεις, άλλοι χρόνοι, κλπ...

Είπα απλά, τι κάνω εγώ. Κρίση έχουν όλοι, όπως και αντίληψη.

Και εννοείται Μπάμπη, όποιος πιστεύει ότι είναι κάτι λάθος, ΔΕΝ ΤΟ δοκιμάζει.

Ζεύκας
20/07/2010, 12:36
:beer: :beer: :beer:

jpag
20/07/2010, 13:27
οχι νυχτα εκει αν δεν ξερεις το δρομο φιλε

δυστυχως το καλοκαιρι στην πατρων πυργου κυκλοφορουν κατι τρακτερ χαροι μεςτη νυχτα
τιγκα στην ντοματα που πανε στα εργοστασια να πιασουν σειρα για πελτε
και κανουν το δρομο Κολο απο τα ζουμια που ειναι κινδυνος θανατος

Ζεύκας
20/07/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpag
δυστυχως το καλοκαιρι στην πατρων πυργου κυκλοφορουν κατι τρακτερ χαροι μεςτη νυχτα
τιγκα στην ντοματα που πανε στα εργοστασια να πιασουν σειρα για πελτε
και κανουν το δρομο Κολο απο τα ζουμια που ειναι κινδυνος θανατος

μεγάλη προσοχή κοντά στην Γαστούνη και τα Σαβάλια όπου υπάρχουν εργοστάσια τοματας

granazi
20/07/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μεγάλη προσοχή κοντά στην Γαστούνη και τα Σαβάλια όπου υπάρχουν εργοστάσια τοματας

ειχε και ενα στη διασταυρωση για ΚΥΛΛΗΝΗ δεν ξερω αν λειτουργει ακομα.

Ichigo
20/07/2010, 14:19
Βλέπω 300χμετράκια μέσω Βυτίνας-Λεβιδίου που θα ναι μούρλια!!:rolleyes: :smokin:
Άσε που θα εξασκηθώ και στο στροφιλίκι :D

daz
20/07/2010, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μεγάλη προσοχή κοντά στην Γαστούνη και τα Σαβάλια όπου υπάρχουν εργοστάσια τοματας

Και που να βλέπατε παλαιότερα που η ουρά έξω απ' το εργοστάσιο έφτανε στην Εθνική οδο και τα τρακτέρ ήταν έπιαναν τη βοηθητική για χιλιόμετρα.

3 Εργοστάσια έχει η περιοχή σε απόσταση 10 χιλιομέτρων αλλά πλέων δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός από μεμωνομένα τρακτέρ χάρους που μπορεί να συναντήσεις όλες τις ώρες.