PDA

View Full Version : Λαστικα για on-off (xt660r & traslalp 650)



darkman74
19/07/2010, 07:56
Kαλησπέρα σε όλους :) ήρθε η ώρα να αλλάξω ελαστικά και θέλω την βοήθεια σας :)
αυτήν την στιγμή φοράω τα anakee και προσανατολίζομε σε ένα από αυτά τα 4.


Metzeler Tourance EXP
Michelin Anakee II
Continental Contitrail attack
Pirelli Scorpion MT-90

αλλα δέχομαι και οποιαδήποτε άλλη πρόταση :)
οποιος έχει δοκιμάσει η έχει ακούσει κάτι για αυτά και μπορεί να με πληροφόρηση θα ήμουνα υπόχρεος .

Δεν ενδιαφέρομαι για χώμα γιατί η μετακίνησης μου είμαι μέσα στην αθηνα :P θέλω ένα λάστιχο με καλά κρατήματα σε στεγνό και βρεγμένο οδόστρωμα όσο βεβαια είναι εφικτό.

ευχαριστω εκ τον προτερων.

VANDA
19/07/2010, 09:17
Είχα τα pirelli scorpion trail, καλό λάστιχο για δρόμο, ζεσταίνεται σχετικά εύκολα, όχι τόσο όμως όσο τα dunlop (trailmax νομίζω) που έβαλα πρόσφατα. Μειονέκτημα των τελευταίων είναι ότι (από ό,τι μου είπαν στο βουλκανιζατέρ) δε θα μου κρατήσουν πολύ καιρό.


Έχει συζητηθεί αρκετές φορές το θέμα, ψάξε λίγο και θα βρεις πολλές απόψεις*. :wave2:


*π.χ. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=71074

Gia
19/07/2010, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkman74


Metzeler Tourance EXP


Γειά χαρά. Φοράω στο f650gs μου τα EXP εδώ και 10000 χλμ περίπου. Αρκετά ευχαριστημένος αλλά μην πατήσεις βρεγμένη διάβαση σε φανάρι...εφιάλτης.

Ξέρω οτι σε γενικές γραμμές δεν φταίνε τόσο τα ελαστικά οσο η μπογιά αλλά με τα παλιά Metzeler Tourance, δεν θυμάμαι τέτοιο χάλι και τα φόραγα 28000χλμ. Κατά τα άλλα είναι οκ.

:beer: :wave2:

VANDA
19/07/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
αλλά μην πατήσεις βρεγμένη διάβαση σε φανάρι...εφιάλτης.


Αυτό είναι κανόνας γενικότερα. Τσουλήθρα... εκτός αν έχει κανείς λάστιχα με βεντούζες. :wacko:
:wave2:

darkman74
19/07/2010, 09:37
Παίδες έχω μπερδευτεί εντελώς :) είχα και τα turance αλλα και τα anakee
και έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ότι με τα πρώτα γλίστραγα λιγότερο :(
τώρα δεν ξέρω αν η αντικαταστάτες τους exp και anakee 2 έχουν κάποιες διαφορες μεταξύ τους ??

gixxerpap
19/07/2010, 10:01
κανένα απο αυτά που ανέφερες πιο πάνω!!!

δοκίμασε dunlop (δε θυμάμαι ακριβώς, θα σου πει η Vanda). έχει πολύ ωραία κορώνα, και έρχεται σε θερμοκρασία λειτουργίας πιο γρήγορα απο τα αλλα! προφανώς δε θα έχει την ίδια διάρκεια ζωής, αλλά χαλάλι του!

darkman74
20/07/2010, 07:09
:a42: :a42: :a42: :a42: :a42: :a42:

Gia
20/07/2010, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από darkman74
Παίδες έχω μπερδευτεί εντελώς :) είχα και τα turance αλλα και τα anakee
και έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ότι με τα πρώτα γλίστραγα λιγότερο :(
τώρα δεν ξέρω αν η αντικαταστάτες τους exp και anakee 2 έχουν κάποιες διαφορες μεταξύ τους ??

Και εγώ με τα tourance τα πρώτα έχω την αίσθηση οτι γλίστραγα λιγότερο.

Με τα ΕΧΡ έχω μια ανασφάλεια γενικως όταν βρέχει..:wave2:

XJR_Billy
20/07/2010, 08:07
Όλα τα λάστιχα θέλουν προσοχή στο βρεγμένο.

Εγώ με τα απλά Tourance ήμουν πολύ ευχαριστημένος, 22000-23000χλμ στο ζευγάρι και κράταγαν καλά ακόμη, έφαγα δύο να'μαι καλά, καλό κράτημα στο στεγνό, περνάς άνετα από χώμα, μακριά και φίλοι με τη λάσπη, και θα τα ξαναέβαζα, αλλά μου έλειψε το τακουνάκι...:blush:

Για τα EXP έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια και μιας και τα φοράει καιρό τώρα ο Χάντοκ ας πει τη γνώμη του...:wave2:

darkman74
21/07/2010, 02:24
αρχίζει και ξεκαθαρίζει το τοπίο :) Χάντοκκκκκκκκκκκκκκκκκκ :) :) :) :)