PDA

View Full Version : Φέτος έχει παραγίνει με τα κράνη...



Cpt. Haddock
19/07/2010, 09:26
....βασικά με την έλλειψή τους.

Ακόμα και σε σημεία που κάποτε είχαν ενα στάνταρ ασφάλειας. Όπως ξέρετε καποιοι, καθε ΣΚ κατεβαινω Αναβυσσο. Χρησιμοποιώ την Αττική Οδό απο αρχη περιφερειακής Υμηττου μεχρι τέρμα.

ΚΑΘΕ φορά θα πετυχω ακράνοτους τύπους, ειτε μονους, είτε με παρέα, είτε με μεγάλη μηχανή είτε με σκουτερ... Φέτος ειδικά τους πετυχαίνω καθε φορα, θεωρώ απλα οτι γενικότερα έχει ατονίσει καθε έλεγχος και γυρνάμε πολλα χρόνια πισω.

Και καλά σε δημόσιο δρόμο. Σε ιδιωτικό όμως, που φτιάχτηκε με τέτοιες προδιαγραφές ασφαλείας και με κλειστή-ελεγχόμενη πρόσβαση περίμενα άλλα.

Έστειλα ένα mail στην Αττική Οδό, μπορεί να σας φανεί χαζό και politically correct αλλά με ενδιαφέρει να δώ τί θα μου απαντήσουν (θα σας το μεταφέρω)

Παραθέτω:


Κύριοι,

Χρησιμοποιώ για χρόνια την Αττική Οδό, απο την αρχή της λειτουργίας της. Όπως οι περισσότεροι χρήστες, ειμαι πολύ ικανοποιημένος απο το επιπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών αλλα και απο τι γενικότερη κατάσταση του δρόμου. Ειδικα ως μοτοσυκλεττιστής, το τελευταίο το θεωρώ πολύ σημαντικό.

Τον τελευταίο καιρό ομως και ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες, παρατηρώ ενα ανησυχητικό φαινόμενο. Κάθε Σαββατοκύριακο κατεβαίνω προς τα νότια μέσω Περιφεριακής Υμηττού. Πάντα θα πετύχω είτε στα διόδια, είτε στη διαδρομή, μοτοσυκλεττιστές χωρίς κράνος σε μεγάλες ή και μικρές μηχανές.

Το καλοκαίρι δε, η έλλειψη κράνους συνοδεύεται απο την ανάλογη "θερινή" ένδυση. Δεν έχω δει ούτε μία φορά να γίνεται καποιας μορφής νουθεσία, ή κάποια άλλη ενέργεια στα διόδια ή στη διαδρομή, ωστε οι συγκεκριμένοι αναβάτες ή να φοράνε κράνος ή να μην χρησιμοποιούν καθόλου το δρόμο. Θα γνωρίσετε οτι ένας αναβάτης χωρίς κράνος δεν κινδυνεύει μόνο ο ίδιος αλλα μπορεί, χάνοντας τον έλεγχο της μηχανής, να αποτελέσει κίνδυνο για τους άλλους.

Ειδικά φέτος το ζήτημα έχει εκτραχυνθεί σε βαθμό προκλητικής αδιαφορίας, ανεξήγητης απο μια εταιρία που συνεχώς κόπτεται για την οδική ασφάλεια, έχοντας αφιερώσει τμήμα της ιστοσελίδας για αυτό, όπου αναφέρονται δράσεις, καμπάνιες κλπ. Μια ματιά στις κάμερες ασφαλείας σε ενα οποιοδήποτε σαββατοκύριακο του καλοκαιριού θα σας πείσει.

Θα ήθελα να ξέρω εαν προτίθεστε να κάνετε κάτι για αυτό το ζήτημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

:wave2:

byron
19/07/2010, 09:28
well done

Εχετλαίος
19/07/2010, 09:34
Kαι αν έχω στείλει παρόμοια mail, επιστολές, δημοσιεύσεις τα τελευταία 10 χρόνια. Πέρα όμως από την τριχωτή και καλώς κρεμμάμενη @ρχιδιά, τίποτε άλλο δεν έλαβα σαν απάντηση ή ενέργεια.
Πάντως μπράβο και εύγε για την προσπάθεια. Μακάρι να το έκαναν και άλλοι...

Cpt. Haddock
19/07/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Kαι αν έχω στείλει παρόμοια mail, επιστολές, δημοσιεύσεις τα τελευταία 10 χρόνια. Πέρα όμως από την τριχωτή και καλώς κρεμμάμενη @ρχιδιά, τίποτε άλλο δεν έλαβα σαν απάντηση ή ενέργεια.
Πάντως μπράβο και εύγε για την προσπάθεια. Μακάρι να το έκαναν και άλλοι...

Αν δε λάβω απάντηση, θα ξαναστείλω με κοινοποίηση στα συναρμόδια υπουργεία (υποδομων και δ.ταξης)

Εντάξει, πιθανότατα να μη λαβω απάντηση, αλλα για σκεφτείτε εαν αρχίσει να γεμίζει το Mailbox με αντίστοιχα.

:winka:

menelaos46
19/07/2010, 09:44
Αν σου απαντησουν που πιστευω θα σου απαντησουν το πιο πιθανο ειναι να σου πουν οτι η ισχυουσα νομοθεσια δεν τους επιτρεπει να κανουν κατι περισσοτερο απο τη συσταση "να φορατε κρανος".
Ειναι λογικο αλλωστε.
Εδω η ιδια η αστυνομια δε μπορει να απαγορευσει την κινηση χωρις κρανος, γιατι να μπορει η διευθυνση της αττικης οδου???

Gia
19/07/2010, 09:46
'Εχοντας 2 διαδρομές για να φτάσω στη δουλειά, μεσω κέντρου ή παραλίας αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι στο κέντρο τα κράνη είναι πολλά σε σχέση με την παραλία..


Οτι δεν είναι αρκετά βέβαια είναι γεγονός..:wave2:

Cpt. Haddock
19/07/2010, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
[...]Εδω η ιδια η αστυνομια δε μπορει να απαγορευσει την κινηση χωρις κρανος, γιατι να μπορει η διευθυνση της αττικης οδου???

Εννοείς οτι μόνο κληση μπορεί να κόψει;

Vamael
19/07/2010, 09:50
Κάποτε φωνάζαμε για τις κατασχέσεις, αλλά προφανώς μόνο έτσι καταλαβαίνουμε, ας μας πάρουν το μηχανάκι για κανά μήνα και θα σου πω εγώ αν ξανακαβαλάμε χωρίς κράνος.

menelaos46
19/07/2010, 09:51
Εννοείς οτι μόνο κληση μπορεί να κόψει;

Ετσι νομιζω.
Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος.
Ακινητοποιηση οχηματος δεν εχω δει ποτε να γινεται. Ισως και να γινεται.
Η μαλλον εχω δει μονο σε ανηλικους.

Gandalf dr685sm
19/07/2010, 10:17
Σύμφωνα με τον ΚΟΚ , το μόνο που δίνεται ώς ποινή , είναι διοικητικό πρόστιμο των 350ευρώ (που μειώνεται στο 50% αν πληρωθεί στο 10ημερο ) και ποινή 5 πόντων στο Point system.

Δεν υπάρχει άλλη ποινή.

Νομίζω όμως οτι θα πέσουμε πάλι στην λούμπα ποιός φοράει, αν πρέπει να μας υποχρεώνουν κοκ.

Οπότε να το πω απο τώρα. Όποιος πράττει οτι πράττει , οδηγώντας μηχανή, Ι.Χ. ποδήλατο ή δεν ξέρω τι άλλο, να είναι έτοιμος να απολαύσει και τις ευθύνες των πράξεων του... όποιες και αν είναι αυτές.

Gandalf

SVX
19/07/2010, 10:25
Αν παιζαν Τετοια (http://www.youtube.com/watch?v=7TpWG2GD20c) αντι για αλλες μαλακιες στην τηλιοραση : : :dizzy:

κι ενα απο τα ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ μου Ελληνικό ! (http://www.youtube.com/watch?v=piojsGdBFgk&feature=related) :uplate:

Tpap
19/07/2010, 10:32
@καπ10: σωστός. :a013:

konsttanttinos
19/07/2010, 10:47
Mπραβο cpt , η προσπαθεια μετραει.
Την απαντηση λιγο πολυ την ξερουμε ολοι.

Μητσε, το πρωτο βιντεακι ειναι πραγματικα σοκαριστικο, αλλα κανει κακο στην wella, στην fructise, στην l'oreal ....

thePrince
19/07/2010, 10:54
Εγώ αντίθετα δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εμποδίζεται ο οποιοσδήποτε από το να κυκλοφορεί χωρίς κράνος αλλά και για ποιό λόγο ασχολείστε.
Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι νομίζει και η αστυνομία θα πρέπει να κάνει τη δουλειά της.
Εκείνο που θα έπρεπε λοιπόν να μας απασχολεί είναι το γιατί απουσιάζει η τροχαία από τους δρόμους και προς αυτή την κατεύθυνση νομίζω θα πρέπει να κινηθούν οι όποιες δράσεις / διαμαρτυρίες / καταγγελίες / you name it.
Μέχρι τότε, αφήστε ελεύθερο τον κάθε ανεγκέφαλο να υποστεί τις συνέπειες τις βλακείας του...

Allst@rf
19/07/2010, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Έστειλα ένα mail στην Αττική Οδό, μπορεί να σας φανεί χαζό και politically correct


δεν υπάρχει πολίτικα ορθός λόγος όταν έχει σχέση με την ασφάλεια,και αν έβγαινε κάποιος να σου έλεγε κάτι τέτοιο θα τον κραζαμε ομαδικός εμείς οι άλλοι...

Αλλά ρε κάπτεν ,ήμαρτον ...

Σε παω με χίλια,μου αρέσει ο λόγος σου πολύ αλλά μωρέ αδερφακι μου εσυ είσαι ικανός να λογοκρίνεις και τον εαυτό σου...

antsoar
19/07/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Εγώ αντίθετα δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εμποδίζεται ο οποιοσδήποτε από το να κυκλοφορεί χωρίς κράνος αλλά και για ποιό λόγο ασχολείστε.
Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι νομίζει και η αστυνομία θα πρέπει να κάνει τη δουλειά της.
Εκείνο που θα έπρεπε λοιπόν να μας απασχολεί είναι το γιατί απουσιάζει η τροχαία από τους δρόμους και προς αυτή την κατεύθυνση νομίζω θα πρέπει να κινηθούν οι όποιες δράσεις / διαμαρτυρίες / καταγγελίες / you name it.
Μέχρι τότε, αφήστε ελεύθερο τον κάθε ανεγκέφαλο να υποστεί τις συνέπειες τις βλακείας του...


Η απάντηση είναι απλή

Έχω φάει μπάμπουρα στο κεφάλι οδηγώντας με 120, που νόμιζα ότι με πυροβόλησαν

Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα είχε συμβεί αν δεν φορουσα κράνος,

Το να βρεθείς σαβουριασμένος σε ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας είναι επικίνδυνο για όλους! :wave2:

p@nos
19/07/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Εγώ αντίθετα δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εμποδίζεται ο οποιοσδήποτε από το να κυκλοφορεί χωρίς κράνος αλλά και για ποιό λόγο ασχολείστε.
Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι νομίζει και η αστυνομία θα πρέπει να κάνει τη δουλειά της.
Εκείνο που θα έπρεπε λοιπόν να μας απασχολεί είναι το γιατί απουσιάζει η τροχαία από τους δρόμους και προς αυτή την κατεύθυνση νομίζω θα πρέπει να κινηθούν οι όποιες δράσεις / διαμαρτυρίες / καταγγελίες / you name it.
Μέχρι τότε, αφήστε ελεύθερο τον κάθε ανεγκέφαλο να υποστεί τις συνέπειες τις βλακείας του...


+1

kaθε χρονο τα ιδια...

ολοι οσοι οδηγανε ξεκρανωτοι ξερουν τι θα γινει αμα βαρεσουν το κεφαλι τους...το αν θα βαλουν κρανος, μπουφαν μποτες γαντια κλπ δε μας πεφτει κανενας λογος και απορω γιατι ασχολειστε καθε χρονο καλοκαιρι, και λετε για οσους κυκλοφορουν με παντοφλες, ξεκρανωτοι αμανικοι κλπ κλπ κλπ....

καθε φορα που βλεπω ξεκρανωτο στο δρομο, ειτε χωρις μπλουζα ειτε με διχαλα κλπ κλπ κλπ, προσωπικα ΧΕΣΤΗΚΑ, και το τι θα παθει ειναι δικο του προβλημα...και οσοι καβαλανε ετσι ειναι αρκετα οριμοι για να γνωριζουν τι θα παθουν αμα πεσουν...

route 66
19/07/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Εγώ αντίθετα δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εμποδίζεται ο οποιοσδήποτε από το να κυκλοφορεί χωρίς κράνος αλλά και για ποιό λόγο ασχολείστε.
Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι νομίζει και η αστυνομία θα πρέπει να κάνει τη δουλειά της.
Εκείνο που θα έπρεπε λοιπόν να μας απασχολεί είναι το γιατί απουσιάζει η τροχαία από τους δρόμους και προς αυτή την κατεύθυνση νομίζω θα πρέπει να κινηθούν οι όποιες δράσεις / διαμαρτυρίες / καταγγελίες / you name it.
Μέχρι τότε, αφήστε ελεύθερο τον κάθε ανεγκέφαλο να υποστεί τις συνέπειες τις βλακείας του...

και ναι και κυριως ΟΧΙ.

ναι γιατι η ζωη του ανηκει οπως και το ατομικο του δικαιωμα στο θανατο.
ναι ,και δεν πρεπει να ασχολουμαστε.δικος του λογαριασμος.το κρατος απλα τον θελει ζωντανο για να του πληρωνει την εφορια:lol:

οχι.μπορει να εχει οικογενεια και να την αφησει συξυλη, στα παιδια του εχει υποχρεωση να ειναι κοντα τους.
οχι ΚΥΡΙΩΣ γιατι.ας φερουμε ενα απλο παραδειγμα.γουσταρω εγω και πηγαινω καμαρωτος χωρις κρανος με τη μηχανη μου.και μια σφηκα π.χ μου μπαινει στο ματι τα χανω και προκαλω ατυχημα με ασχημες συνεπειες και σε αλλους.σε οικογενεια με αμαξι,σε μαμα με καροτσακι,σε παιδακι που ειναι στο πεζοδρομιο κλπ(εξω και μακρια ρε π@#τη μου).
τοτε?αρα σαν αναβατες που εχουμε ενα ειδος οπλου στα χερια μας και κυκλοφορουμε με αυτο δημοσια,και μας εμπιστευονται και οι αλλοι ειμαστε καραυποχρεωμενοι να σεβομαστε το συνολο και το δικαιωμα των αλλων να ζησουν.
απο κει και περα μονος του ο καθε ενας ας κανει οτι θελει.δικαιωμα του.
για μενα δεν τιθεται ηθικο θεμα.

billanti
19/07/2010, 11:26
Παιδιά θάθελα να προτείνω κάτι.
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω καθιερώσει μία κίνηση όταν βλέπω ξεκράνωτο
αναβάτη.Χτυπώ ελαφρά την κορυφή του κράνους μου με την παλάμη μου
κοιτώντας τον.Σας πληροφορώ ότι οι περισσότεροι κουνούν το κεφάλι
συγκαταβατικά ενώ πολύ λίγοι κάνουν πως δεν με βλέπουν.Κανένας όμως
δεν με αγριοκοίταξε ή μου γύρισε λόγο κλπ.Ήδη οι φίλοι μου έχουν αρχίσει
να το κάνουν κι αυτοί.
Τι λέτε;Θα βοηθήσετε να τους σώσουμε;

p@nos
19/07/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Παιδιά θάθελα να προτείνω κάτι.
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω καθιερώσει μία κίνηση όταν βλέπω ξεκράνωτο
αναβάτη.Χτυπώ ελαφρά την κορυφή του κράνους μου με την παλάμη μου
κοιτώντας τον.Σας πληροφορώ ότι οι περισσότεροι κουνούν το κεφάλι
συγκαταβατικά ενώ πολύ λίγοι κάνουν πως δεν με βλέπουν.Κανένας όμως
δεν με αγριοκοίταξε ή μου γύρισε λόγο κλπ.Ήδη οι φίλοι μου έχουν αρχίσει
να το κάνουν κι αυτοί.
Τι λέτε;Θα βοηθήσετε να τους σώσουμε;



:a18:

el_hymador
19/07/2010, 11:29
Η αληθεια ειναι οτι θα μπορουσαν στα διοδια να τους σταματανε και να υπαρχει περιπολικο που θα τους κοβει κληση (και τον κολο...) Ιδιωτικος δρομος ειναι θα μπορουσαν να το πραξουν αυτο...

Απο την αλλη, μετα ολοι οι ξεκρανωτοι θα παιρνουν αλλον δρομο και ειναι μια αλφα απωλεια εσοδων...μηδαμινη για τα standard της ΑΟ, αλλα δεν παυει να ειναι απωλεια...

περιμενω με ενδιαφερον την απαντηση τους καπετανιο...:wave2:

daz
19/07/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από thePrince
Εγώ αντίθετα δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εμποδίζεται ο οποιοσδήποτε από το να κυκλοφορεί χωρίς κράνος αλλά και για ποιό λόγο ασχολείστε.
Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι νομίζει και η αστυνομία θα πρέπει να κάνει τη δουλειά της.
Εκείνο που θα έπρεπε λοιπόν να μας απασχολεί είναι το γιατί απουσιάζει η τροχαία από τους δρόμους και προς αυτή την κατεύθυνση νομίζω θα πρέπει να κινηθούν οι όποιες δράσεις / διαμαρτυρίες / καταγγελίες / you name it.
Μέχρι τότε, αφήστε ελεύθερο τον κάθε ανεγκέφαλο να υποστεί τις συνέπειες τις βλακείας του...

Εσύ θα ήθελες να οδηγούν όλοι οι αντίθετα διερχόμενοι οδηγοί χωρίς παρμπρίζ στο αμάξι τους? Ακόμα και αυτός που προπορεύεται μπορεί να αποτελέσει κίνδυνο σε ταχύτητες των 120 χλμ. :cool:

Σε ότι λες για την αστυνόμευση έχεις δίκιο αλλά...

konsttanttinos
19/07/2010, 11:48
Kαλα ρε παιδια, τι μαλακισμενες ιδεες εχετε μερικοι?
Δηλαδη αν ο αλλος δεν φοραει κρανος - γιατι τοσο του κοβει - του αξιζει να σκοτωθει?
Πατε καλα μερικοι?Σας εχει μεινει λιγακι ανθρωπια μεσα σας?
Εχετε δει ακρανωτο στην ασφαλτο με τα μυαλα σαλατα και την μανα του να σπαραζει?

ΡΕΕΕ, συνελθετε λιγακι.
Οπως ειπε και ο billanti, δειξτε στον αλλο την παιδεια σας και το κρανος σας.
Ο καπταιν επισημανε γραπτως την αναγκαιοτητα του κρανους.

P@nos, σε ειχα για πιο σοβαρο.
''Χεστηκες'' αν σκοτωθει καποιος με εξοπλισμο παραλιας?
Δεν ντρεπεσαι και μονο που εκφραζεσαι ετσι για ανθρωπινες ζωες?
Οταν εισαι ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ βοηθας ολους τους δικυκλιστες, ειτε μαλακες, ειτε ασχετους, ειτε βλακες, ειτε σωστους.Ανθρωπια ρε.

Μας ενδιαφερει ολους ΝΑ ΦΟΡΕΣΟΥΝ ΚΡΑΝΟΣ οι ξεκρανωτοι, γιατι οταν θα φανε πετρα, μπαμπουρα, μιγακι, ηλιο, σκονη στην μαπα και ζαλιστουν θα πεσουν μπροστα μας, διπλα μας, ΠΑΝΩ ΜΑΣ.
Και μπορει να εχουμε το παιδακι μας πισω....

Συνελθετε.

daz
19/07/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
+1

kaθε χρονο τα ιδια...

ολοι οσοι οδηγανε ξεκρανωτοι ξερουν τι θα γινει αμα βαρεσουν το κεφαλι τους...το αν θα βαλουν κρανος, μπουφαν μποτες γαντια κλπ δε μας πεφτει κανενας λογος και απορω γιατι ασχολειστε καθε χρονο καλοκαιρι, και λετε για οσους κυκλοφορουν με παντοφλες, ξεκρανωτοι αμανικοι κλπ κλπ κλπ....

καθε φορα που βλεπω ξεκρανωτο στο δρομο, ειτε χωρις μπλουζα ειτε με διχαλα κλπ κλπ κλπ, προσωπικα ΧΕΣΤΗΚΑ, και το τι θα παθει ειναι δικο του προβλημα...και οσοι καβαλανε ετσι ειναι αρκετα οριμοι για να γνωριζουν τι θα παθουν αμα πεσουν...

Πάνο μάλλον το δικό σου ποστ έπρεπε να κάνω παράθεση σε αυτά που έγραψα παραπάνω.

Έλα ρε φίλε.. Δεν είναι έτσι όπως τα λες. :beer: :beer:

blackbusa
19/07/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Αν παιζαν Τετοια (http://www.youtube.com/watch?v=7TpWG2GD20c) αντι για αλλες μαλακιες στην τηλιοραση : : :dizzy:

κι ενα απο τα ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ μου Ελληνικό ! (http://www.youtube.com/watch?v=piojsGdBFgk&feature=related) :uplate:

ισως το καλυτερο ever....
http://www.youtube.com/watch?v=9P-1a_e_Yz8 :lol: :lol: :lol:


:wave2:

Ichigo
19/07/2010, 11:50
Μπράβο ρε Kapitän. :beer: :beer: :beer:

R-1nas
19/07/2010, 11:50
Συγνωμη, εχετε παει σε κανα μαγαζι και σας εχουν διωξει ?

Μαγαζι ειναι η Αττικη οδος σιγα μην αρχισει να διωχνει τους πελατες τις , και ειμαστε στο ελλαδισταν μην το ξεχνατε...

billanti
19/07/2010, 11:53
Τι πάει να πει μαγαζί;Αν μπεις με έναν μπάφο μέσα σε ένα μαγαζί θα σε αφήσουν;

menelaos46
19/07/2010, 11:54
Συγνωμη, εχετε παει σε κανα μαγαζι και σας εχουν διωξει ? Μαγαζι ειναι η Αττικη οδος σιγα μην αρχισει να διωχνει τους πελατες τις , και ειμαστε στο ελλαδισταν μην το ξεχνατε...


Εγω παντως οταν ημουν μικροτερος εχω παει σε μαγαζι και με ειχαν διωξει..
Βεβαια δε με εδιωξαν στα ισια αλλα μου ειπαν να οτι.... εχει πολυ κοσμο λεει...

route 66
19/07/2010, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Παιδιά θάθελα να προτείνω κάτι.
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω καθιερώσει μία κίνηση όταν βλέπω ξεκράνωτο
αναβάτη.Χτυπώ ελαφρά την κορυφή του κράνους μου με την παλάμη μου
κοιτώντας τον.Σας πληροφορώ ότι οι περισσότεροι κουνούν το κεφάλι
συγκαταβατικά ενώ πολύ λίγοι κάνουν πως δεν με βλέπουν.Κανένας όμως
δεν με αγριοκοίταξε ή μου γύρισε λόγο κλπ.Ήδη οι φίλοι μου έχουν αρχίσει
να το κάνουν κι αυτοί.
Τι λέτε;Θα βοηθήσετε να τους σώσουμε;

οκ.αλλα φοβαμαι μην αποκτησω τικ απο τις επαναληψεις.:rotflmao:

vaska
19/07/2010, 11:59
@ SVX

Μακράν το καλύτερο τηλεοπτικό σποτ για την ασφάλεια που μας προσφέρει το κράνος (η Ελληνική έκδοση)

@ the prince

+1

@ billanti

ακριβώς αυτό κάνω κι εγώ και η αντιμετώπιση των ξεσκούφωτων είναι ακριβώς αυτή που περιέγραψες....

@καπ10
Λόγω το ότι καβαλάω από τα 16 μου και είμαι 43, έχω βιώσει όλες τις φάσεις της μοτοζωής εν Ελλάδι, από ξεκράνωτος και καγκουριές έως συνετός κι ένστολος που διδάσκω οδηγική παιδεία στα κορίτσια μου. Τα τελευταία χρόνια ο εξοπλισμός είναι μια μόδα που κυκλοφορεί στους μοτοκύλους (χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό). Εγώ που έχω κάνει πάμπολα χλμ χωρίς κράνος έφτασα να αισθάνομαι ότι κάτι μου λείπει όταν κάνω τον γύρο του τετραγώνου χωρίς κράνος απλά για ν' ακούσω το μοτέρ και την αλυσίδα (το κάνω προληπτικά 1-2 φορές το μήνα). Τελικά δεν ήταν οι κλήσεις που με συνέτισαν ούτε καμία διαφημιστική καμπάνια. Κατάλαβα από τις παράπλευρες απώλειες (αρκετοί από την παλιά παρέα δεν είναι πιά κοντά μας) και αφού "έπηξε" το μυαλό μου. Είμαι λοιπόν κατά του να προσπαθείς να επιβάλεις το κράνος ως απαραίτητο αλλά είμαι σίγουρα υπέρ του να συζητήσεις με κάποιον για τα πλεονεκτήματα του κράνους.
Στην Πάτρα μέχρι λίγο πρίν το Πάσχα έβλεπα συνέχεια γύρω μου κρανιοφόρυς κι έλεγα μέσα "μπράβο στα παιδιά", μέχρι όμως την Μ. Εβδομάδα όπου και χαλαρώνουν παραδοσιακά οι τροχαίοι λόγο εορταστικού κλίματος, που γέμισε η πόλη μου ξεσκούφωτους. Τότε λοιπόν συνειδητοποίησα ότι τελικά όλα είναι θέμα παιδείας.,

Το να στέλνεις λοιπόν email στην Αττική οδό ή όπου αλλού με σκοπό να νουθετήσεις κάποιους μου θυμίζει την περίπτωση που γράφουν κάποιον για παράνομη στάθμευση κι αυτός λέει "μα καλά κοίτα πόσοι είναι παράνομα σταθμευμένοι, μόνο εμένα γράφεις?"
:wave2:

daz
19/07/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Η απάντηση είναι απλή

Έχω φάει μπάμπουρα στο κεφάλι οδηγώντας με 120, που νόμιζα ότι με πυροβόλησαν

Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα είχε συμβεί αν δεν φορουσα κράνος,

Το να βρεθείς σαβουριασμένος σε ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας είναι επικίνδυνο για όλους! :wave2:

Αυτό το κάτι που δεν πρόλαβες να δεις. Αυτό που σου γεμίζει τη ζελατίνα αίμα και αηδία. Αυτό που συνήθως πρέπει να σταματήσεις και να καθαρίσεις την ζελατίνα για να μπορέσεις να συνεχίσεις. Αυτό είναι είναι ο μπάμπουρας? :smokin: :lol: :lol:

Allst@rf
19/07/2010, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ισως το καλυτερο ever....
http://www.youtube.com/watch?v=9P-1a_e_Yz8 :lol: :lol: :lol:


:wave2:

ρε συ,ο τύπος με το κράνος μου φάνηκε ότι την άκουσε λίγο,ε;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
19/07/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos

P@nos, σε ειχα για πιο σοβαρο.
''Χεστηκες'' αν σκοτωθει καποιος με εξοπλισμο παραλιας?
Δεν ντρεπεσαι και μονο που εκφραζεσαι ετσι για ανθρωπινες ζωες?
Οταν εισαι ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΣ βοηθας ολους τους δικυκλιστες, ειτε μαλακες, ειτε ασχετους, ειτε βλακες, ειτε σωστους.Ανθρωπια ρε.




το γιατι θα ντρεπομαι και τι οχι ειναι καθαρα δικο μου θεμα...

επισης δεν εγραψα πουθενα οτι χεστηκα αν σκοτωθει καποιος που δε φοραει εξοπλισμο...αλλα μαλλον δε ξερεις να διαβαζεις καλα απ'οτι φαινεται...για να σε βοηθησω λιγο να καταλαβεις καλυτερα...

εγραψα, πως ΧΕΣΤΗΚΑ αμα ο αλλος φοραει γυαλι στο κεφαλι του, χεστηκα αμα δε φοραει μπλουζα, χεστηκα αμα φοραει ολοσωμη δερματινη και γιλεκο αεροσακο...δε με νοιαζει καθολου...ο μονος για τον οποιο νοιαζομαι, ειναι για τον εαυτο μου, και ετσι μονο για μενα σκεφτομαι το πως θα βγω εξω, το τι θα βαλω, και τι οχι...αμα ενδιαφερεσαι τοσο για τις ανθρωπινες ζωες, πηγαινε στους γιατρους χωρις συνορα να βοηθησεις...πουλα και τη μηχανη σου να σωσεις 2000 παιδακια με φαρμακα...

το πιασες τωρα τι εγραψα?


το μονο που μπορει να γινει, ειναι να προωθηθει καποια καμπανια, για τη χρηση κρανουν τουλαχιστον...οργανομενη δουλεια...το ειχα πει και παλιοτερα αλλα κανεις δεν εδιαφερθηκε ουτε καν να απαντησει

devil's animal
19/07/2010, 12:12
καλα εκανες Ηλια.
η Αττικη Οδος εχει "δικια" της τροχαια και μπορει να βγαζει ενα περιπολικο στα διοδια ή ακομα και να κοβει βολτες μεσα και να κοβει κωλους.
:beer: :beer: :beer: :beer:

p@nos
19/07/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Πάνο μάλλον το δικό σου ποστ έπρεπε να κάνω παράθεση σε αυτά που έγραψα παραπάνω.

Έλα ρε φίλε.. Δεν είναι έτσι όπως τα λες. :beer: :beer:

νταζ, το προβλημα δεν ειναι το αν θα φας κανα μαμουνι στη μουρη...φυσικα και υπαρχει περιπτωση να προκληθει ατυχημα απο αυτο, αλλα η πιθανοτητες ειναι απειροελαχιστες...

ας πουμε, ειναι πολυ πιο πιθανον, μιας και μιλαμε για αττικη οδο, να προκληθει ατυχημα απο καποιον γληγορο, ο οποιος ομως θα ειναι politically correct ντυμενος, με ολοσωμες δερματινες καμπουρες μποτες κλπ και θα πηγαινει με 200αρες αναμεσα σε αυτοκινητα...αυτο ομως το κανουμε γαργαρα, μηπως γιατι το κανουμε πολλοι εδω μεσα?


οπως ειπα, το αν θα βαλει κρανος, μπουφαν γαντια μποτες ο αλλος, ειναι καθαρα προσωπικο θεμα του καθενος...ολοι γνωριζουν τις συνεπειες...το αν θα βγει ο αλλος ξεβρακωτος με τη μαλαπερδα να ανεμιζει, ειναι επισης δικο του θεμα, και δε θα κατσω να σχολιασω τι και πως...

φυσικα επειδη εδω μεσα οι πιο πολλοι θελουν να αρπαζοντε, το μετεφρασαν οτι θελω να πεθανουν...αν ειναι δυνατον:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

menelaos46
19/07/2010, 12:23
ας πουμε, ειναι πολυ πιο πιθανον, μιας και μιλαμε για αττικη οδο, να προκληθει ατυχημα απο καποιον γληγορο, ο οποιος ομως θα ειναι politically correct ντυμενος, με ολοσωμες δερματινες καμπουρες μποτες κλπ και θα πηγαινει με 200αρες αναμεσα σε αυτοκινητα...αυτο ομως το κανουμε γαργαρα, μηπως γιατι το κανουμε πολλοι εδω μεσα?

Ορθον

konsttanttinos
19/07/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το γιατι θα ντρεπομαι και τι οχι ειναι καθαρα δικο μου θεμα...

επισης δεν εγραψα πουθενα οτι χεστηκα αν σκοτωθει καποιος που δε φοραει εξοπλισμο...αλλα μαλλον δε ξερεις να διαβαζεις καλα απ'οτι φαινεται...για να σε βοηθησω λιγο να καταλαβεις καλυτερα...

εγραψα, πως ΧΕΣΤΗΚΑ αμα ο αλλος φοραει γυαλι στο κεφαλι του, χεστηκα αμα δε φοραει μπλουζα, χεστηκα αμα φοραει ολοσωμη δερματινη και γιλεκο αεροσακο...δε με νοιαζει καθολου...ο μονος για τον οποιο νοιαζομαι, ειναι για τον εαυτο μου, και ετσι μονο για μενα σκεφτομαι το πως θα βγω εξω, το τι θα βαλω, και τι οχι...αμα ενδιαφερεσαι τοσο για τις ανθρωπινες ζωες, πηγαινε στους γιατρους χωρις συνορα να βοηθησεις...πουλα και τη μηχανη σου να σωσεις 2000 παιδακια με φαρμακα...

το πιασες τωρα τι εγραψα?


το μονο που μπορει να γινει, ειναι να προωθηθει καποια καμπανια, για τη χρηση κρανουν τουλαχιστον...οργανομενη δουλεια...το ειχα πει και παλιοτερα αλλα κανεις δεν εδιαφερθηκε ουτε καν να απαντησει


Ετσι μπραβο, κανε edit το κομματακι που σε εθιξε, και σχολιασε αναλογως με τριτοδευτερες μπαρουφες.
Την τριχα τριχια δηλαδη.Κλασσικος φορουμιστας.


Οσο για τις ζωες που εχω βοηθησει αγορακι μου, ρωτα να μαθεις.


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
καθε φορα που βλεπω ξεκρανωτο στο δρομο, ειτε χωρις μπλουζα ειτε με διχαλα κλπ κλπ κλπ, προσωπικα ΧΕΣΤΗΚΑ, και το τι θα παθει ειναι δικο του προβλημα...

και η απαντηση μου ξανα

''Μας ενδιαφερει ολους ΝΑ ΦΟΡΕΣΟΥΝ ΚΡΑΝΟΣ οι ξεκρανωτοι, γιατι οταν θα φανε πετρα, μπαμπουρα, μιγακι, ηλιο, σκονη στην μαπα και ζαλιστουν θα πεσουν μπροστα μας, διπλα μας, ΠΑΝΩ ΜΑΣ.''

spam on
Οσο για τις μαλακιες που γραφεις, οτι δεν ξερω να διαβαζω καλα κλπ κλπ. ελα να μας κανεις μαθημα αναγνωσης στην Λαρισα, πρωινες ωρες, διευθυνση ''Πανεπιστημιο Ιατρικης Θεσσαλιας''.
spam off
:wave2:

p@nos
19/07/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Ετσι μπραβο, κανε edit το κομματακι που σε εθιξε, και σχολιασε αναλογως με τριτοδευτερες μπαρουφες.
Την τριχα τριχια δηλαδη.Κλασσικος φορουμιστας.


Οσο για τις ζωες που εχω βοηθησει αγορακι μου, ρωτα να μαθεις.




χεστηκα για το τι εχεις κανει...οπως ειπα για ατομα που δε γνωριζω δε με ενδιαφερει...



Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos


και η απαντηση μου ξανα

''Μας ενδιαφερει ολους ΝΑ ΦΟΡΕΣΟΥΝ ΚΡΑΝΟΣ οι ξεκρανωτοι, γιατι οταν θα φανε πετρα, μπαμπουρα, μιγακι, ηλιο, σκονη στην μαπα και ζαλιστουν θα πεσουν μπροστα μας, διπλα μας, ΠΑΝΩ ΜΑΣ.''



εχεις δικιο οι μπαμπουρες ευθυνονται για ολα τα ατυχηματα στους δρομους...εχεις απολυτο δικιο...ευτυχως βρηκες και τη λυση του προβληματος...2σε1 ουτε μαλακτικο να ησουν...


Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos


spam on
Οσο για τις μαλακιες που γραφεις, οτι δεν ξερω να διαβαζω καλα κλπ κλπ. ελα να μας κανεις μαθημα αναγνωσης στην Λαρισα, πρωινες ωρες, διευθυνση ''Πανεπιστημιο Ιατρικης Θεσσαλιας''.
spam off
:wave2:

εγκο ντε κσερο γκραματα και με πανεπιστιμια εκο κακες σκεσης...κατα τυχη κατεληξα αριστουχος στο πολυτεχνειο αλλα τι να πεις...αγνωσται αι βουλαι του κυριου


οσο για τις μαλακιες, το χεις καταλαβει οτι εσυ τις γραφεις εδω και αρκετη ωρα ετσι?:lol:

p@nos
19/07/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Ετσι μπραβο, κανε edit το κομματακι που σε εθιξε, και σχολιασε αναλογως με τριτοδευτερες μπαρουφες.
Την τριχα τριχια δηλαδη.Κλασσικος φορουμιστας.




ααα και που σαι...δεν εκανα πουθενα εντιτ...απλα εγραψα με πιο απλα λογακια αυτα που καποιος καθυστερημενος δε καταλαβε


:winka:

DUKASII
19/07/2010, 12:44
Μάλιστα....κοινώς η μη ασφάλεια της αττικης οδού προκύπτει από τους ακρανωτους και όχι από τις υψηλές ταχύτητες που πάμε όσοι κινούμαστε σε αυτή την οδό!!
Θα στείλω και εγώ mail ζητώντας την τιμωρία όσων τρέχουν και την απαγόρευση διέλευσης αυτών μετά από μια καταγραφή παραβίασης των οριων ταχύτητας!

p@nos
19/07/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Μάλιστα....κοινώς η μη ασφάλεια της αττικης οδού προκύπτει από τους ακρανωτους και όχι από τις υψηλές ταχύτητες που πάμε όσοι κινούμαστε σε αυτή την οδό!!



ε μα τι λεμε τοση ωρα δε καταλαβαινεις κιολας...

οι μπαμπουρες τα φταινε ολα



:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

konsttanttinos
19/07/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ααα και που σαι...δεν εκανα πουθενα εντιτ...απλα εγραψα με πιο απλα λογακια αυτα που καποιος καθυστερημενος δε καταλαβε


:winka:

:a46: :a46:



:a014: :a014: :a014:

p@nos
19/07/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Ανοιξες και λεξικο αριστουχε?


μπαααα online ta vriskw pleon...

vaska
19/07/2010, 12:59
Ρε Πάνο και Κων/νε θα κόψετε καμιά φορά τις μ@λ@κίες?? Δεν πηδάτε που δεν πηδάτε δεν πάτε για κανένα ψάρεμα να φύγουν τα νεύρα και οι εντάσεις λέω εγώ.....

:beer: :rotflmao:

menelaos46
19/07/2010, 13:03
Ρε Πάνο και Κων/νε θα κόψετε καμιά φορά τις μ@λ@κίες?? Δεν πηδάτε που δεν πηδάτε δεν πάτε για κανένα ψάρεμα να φύγουν τα νεύρα και οι εντάσεις λέω εγώ

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

p@nos
19/07/2010, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ρε Πάνο και Κων/νε θα κόψετε καμιά φορά τις μ@λ@κίες?? Δεν πηδάτε που δεν πηδάτε δεν πάτε για κανένα ψάρεμα να φύγουν τα νεύρα και οι εντάσεις λέω εγώ.....

:beer: :rotflmao:


ψαρεμα απο την επομενη βδομαδα


:smokin:

vaska
19/07/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

Τι γελά ρε συ αφού ως γνωστόν το ψάρεμα του Σολωμού και το κυνήγι του Αγριόγαλου είναι αγχολυτικά σπορ
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

yannis24
19/07/2010, 14:07
καπετανιο.....
αυτα τα βλεπεις εσυ που ανεβοκατεβαινεις Αναβυσσο καθε ΣΚ οπως λες το καλοκαιρι !!
Εγω που μενω Σαρωνιδα και ανεβοκατεβαινω καθε μερα απο την παραλια δεν μπορεις να φανταστεις τι γινεται.....
και τρεχουν σαν τρελοι ολοι οι γρηγοροι, χωρις κρανοι, χωρις τιποτα....
απιστευτο......
καλα ρε...δεν φοβουνται.....
μεσος ορος ατυχηματων παιδια που βλεπω.....3 την εβδομαδα.......τις ωρες που περναω εγω και α βλεπω ε?

:sad: :sad:

panoulis2222
19/07/2010, 15:52
ωραιο το μυνημα σου φιλε αλλα εντελως λαθος ο παραληπτης!!! τροχαια υπουργειο η κατι... τωρα απλα ειναι σαν να κανεις το δικιο αδικο..

antsoar
19/07/2010, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Αυτό το κάτι που δεν πρόλαβες να δεις. Αυτό που σου γεμίζει τη ζελατίνα αίμα και αηδία. Αυτό που συνήθως πρέπει να σταματήσεις και να καθαρίσεις την ζελατίνα για να μπορέσεις να συνεχίσεις. Αυτό είναι είναι ο μπάμπουρας? :smokin: :lol: :lol:




Αυτό!

Κρητικά σπικινγκ Μπάμπουρας

Για επιστημονικη ονομασία αλλού :lol: :wave2:


204313

lostmember
19/07/2010, 16:11
εχουν αυξηθει οι ακρανωτοι γιατι μπηκαν οι καλοκαιρινοι μοστρακηδες

για τους μπαμπουρες οντως απειροελαχιστη πιθανοτητα να συμβει

ομως εχετε σκεφτει να εμπλακειται σε ατυχημα με ακρανωτο ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΣΤΟΙΧΗΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ;;;;;;;;;
ειτε απο δικο σας λαθος ειτε απο δικο του ακομα κι το πιο ελαφρυ τρακαρισμα μπορει να του κοστισει τη ζωη κι σε σας την ψυχικη σας ηρεμια ΙΣΩΣ ΚΙ ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ

αρα δε φοραει κρανος μονο για την παρτυ του
μη λεμε μπουρδες

project.breeze
19/07/2010, 16:13
Διαβάζοντας τα περισσότερα posts θα σταθώ σε αυτούς που λένε:"Ας φοράνε ό,τι θέλουν,ο,τι πάθουν είναι δικό τους θέμα κτλ".Πέρα από το θέμα της ανθρωπιάς που έθιξε σωστά ο Κωνσταντίνος εγώ θα σταθώ και σε κάτι άλλο που δεν σκεφτόμαστε και είναι σκληρό.Δεν θα μιλήσω για νεκρούς.Έστω κάποιος πιτσιρικάς με παπάκι δεν φοράει κράνος,κάνει τα παντιλίκια του όπως πολλοί κάνουν,τρώει την σαβούρδα του και σκάει με το κεφάλι κάτω.Η κατάστασή του είναι σοβαρή γιατί έχει χτυπήσει στο κεφάλι αλλά δεν εμπνέει ανησυχία για την ζωή του,αν φορούσε κράνος θα έβγαινε πιθανόν την ίδια μέρα από τα εξωτερικά ιατρεία.Ο σοβαρός τραυματισμός του στο κεφάλι όμως αναγκαστικά τον κρατάει στην εντατική για 10 μέρες.Σκεφτείτε τώρα κάποιον άνθρωπο που εκεί που πάει στην δουλειά του,με την μοτοσυκλέτα του,κάποιος παραβιάζει ένα stop,ένα κόκκινο και τον περνάει από πάνω.Αυτός ο άνθρωπος φοράει τα πάντα αλλά παρόλα αυτά τραυματίζεται σοβαρά λόγω ηλιθιότητας του άλλου αλλά στην εντατική δεν υπάρχει κρεβάτι γιατί το έχει καταλάβει ο πιτσιρικάς που δεν φορούσε κράνος και που αν φορούσε θα ήταν σπιτάκι του,ο άνθρωπος αυτός λοιπόν πεθαίνει γιατί δεν του παρασχέθηκε η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη που άξιζε.Πέθανε γιατί κάποιος άλλος συνάνθρωπός μας (ο πιτσιρικάς με το παπί) κάνοντας την μόστρα του και μη φορώντας κράνος έπιασε μία θέση στην εντατική

route 66
19/07/2010, 16:51
ενα παραδειγμα φεραμε ρε παιδια και μας εγιναν ζεπελιν ,χειροτερα απο μπαμπουρες μην κολλατε.
οκ και κρανος να φορας μπαινει ο μπαμπουρας απο το μανικι του μπουφαν αμα δεν ειναι καλοκουμπομενο,επισης ο "θανατηφορος"μπαμπουρας μπαινει και μεσα απο το σορτσακι:eek:
ο killer μπαμπουρας μπορει να χτυπησει καροτιδα και αλλα πολλα.
"στα σαγονια του μπαμπουρα"
:rotflmao: :rotflmao:
αλλο ηταν το πνευμα του παραδειγματος.
η...μελισσα που εδωσα ως παραδειγμα εγω.:lol:
σιγα μη μας παρει τη δοξα ο μπαμπουρας,αν και εχει πιασαρικο ονομα
(το σεσιγκα τονε ξερει κανεις?)

MitsosNaked
19/07/2010, 16:54
ΚΑΠΤΕΕΕΕΝ!!!! ΧΙΛΙΑ :a18: :beer:


Θα γράψω κι εγώ!!!!!


:)

project.breeze
19/07/2010, 16:58
Και κάτι απόλυτα σχετικό,από γειτονικό forum



Μύθος 6:
Ο νόμος για τη χρήση του κράνους είναι παρέμβαση στην ελευθερία του ατόμου.
Πραγματικότητα 6:
Στην πραγματικότητα η μη χρήση κράνους δίνει την ελευθερία στο μοτοσικλετιστή να ρισκάρει και να παίζει με το θάνατο και την αναπηρία. Μπορούν όμως οι οικογένειες των τραυματισμένων και η κοινωνία να αντέξουν το τεράστιο οικονομικό, ψυχολογικό και ιατροκοινωνικό κόστος; Πως μπορούμε να ανακουφιστούμε από την αιμορραγία που προκαλεί η απώλεια τόσων ζωών; Από τη στιγμή του ατυχήματος η κοινωνία του παρέχει ιατρική περίθαλψη, του δίνει άδεια από την εργασία για το χρόνο αποκατάστασης της βλάβης και αν ο τραυματισμός του προκαλέσει μόνιμη αναπηρία, έχει ισόβια την ευθύνη. Είναι αδιανόητο λοιπόν να κατανοούμε κάποιον που σκέφτεται ότι ένας τέτοιος νόμος αφορά μόνο αυτόν.

Γνωρίζετε ότι:
• Η κρανιοεγκεφαλική κάκωση είναι η κύρια αιτία θανάτου σε ατυχήματα με μοτοσικλέτες. 80% των μοτοσικλετιστών που σκοτώνονται σε τροχαίο ατύχημα υπολογίζεται ότι έχουν υποστεί κρανιοεγκεφαλική κάκωση.
• Μοτοσικλετιστές που δε φορούν κράνος έχουν διπλάσιες πιθανότητες να υποστούν κρανιοεγκεφαλική κάκωση σε μια σύγκρουση σε σχέση με όσους το χρησιμοποιούν.
• Περισσότερα από 4 στα 5 ατυχήματα με μοτοσικλέτα καταλήγουν σε τραυματισμό ή θάνατο του μοτοσικλετιστή.
• Ο πιο πρόσφατος νόμος για τη χρήση του κράνους είναι ο 2696 και ισχύει από το 1999.
• Όταν οι νόμοι για τα κράνη δεν εφαρμόζονται, οι θάνατοι από ατυχήματα με μοτοσικλέτα αυξάνονται κατά 20-30%.
• Για κάθε 1,5 χλμ. οδήγησης, ένας μοτοσικλετιστής κινδυνεύει 16 φορές περισσότερο να πεθάνει σε μια σύγκρουση από ότι ο οδηγός ενός άλλου οχήματος.
• Όποιος χρησιμοποιεί το κράνος, μειώνει τον κίνδυνο στο 1/3.
• Οι μοτοσικλέτες το 1997 ήταν οι διπλάσιες από ότι το 1987, ενώ τα αυτοκίνητα είχαν αυξηθεί μόνο στο μισό.

MitsosNaked
19/07/2010, 17:01
Και θα γράψω κι ένα παράδειγμα-γεγονός που έχω ξαναγράψει στο παρελθόν.

Πρίν δύο χρόνια, ερχόμενος απο Σουνιάδα, μπαίνω Βουλιαγμένης με κατεύθυνση το κέντρο. Κίνηση αρκετή
αλλα που ρολλάρει κανονικά. Πάω να κάνω διήθηση μεταξύ αριστερής και μεσαίας λωρίδας και βλέπω μπροστά μου ακράνωτο τυπά, ξαφνικά κάτι πετάγεται απο ένα μπροστινό αυτοκίνητο(τσιγάρο; δέν είδα ακριβώς τί) και τον πετυχαίνει στη μάπα. Τον βλέπω ξαφνικά να χτυπιέται, και να πηγαίνει πέρα δώθε έτοιμος να το χάσει ανάμεσα απο τ'αυτοκινητα και τη γρήγορη κίνηση. Μέχρι να το ξαναβρεί, είδα το Χριστό φαντάρο, γιατί άν σαβουριαζότανε(που ήτανε στο τσάκ), θα έπεφτα πάνω του, ο πίσω μου πάνω μου, και θα μας λιάνιζαν τα αμάξια.

ΚΡΑΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ !!!

LsKostas
19/07/2010, 17:07
Πολυ καλή κίνηση ... :beer:

Ichigo
19/07/2010, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked

ΚΡΑΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ !!!

Με όσο το δυνατόν περισσότερο ΚΛΕΙΣΤΗ ζελατίνα πάντα!! :wave2:

ermiss
19/07/2010, 17:18
ANN μπορούσε η ΑΟ να απαγορεύσει την διέλευση στους ακράνοτους μπορεί να έχανε σε κέρδη θα έκανε όμως την καλύτερη διαφήμιση που θα μπορούσε να έχει. η καλύτερη καμπάνια...

spyro
19/07/2010, 17:21
όχι ότι έχει καμια σημασία τι λέμε εδώ μέσα "περι σοβαρών θεμάτων" αλλά δε βαριέσαι ...

Ελπίζω η κατοχή μιας Triumph μοτοσυκλέτας μετα απο πολυ καιρό να μην με κάνει να λέω και εγώ τέτοια πράγματα.

Πότε μα πότε .... μα ποτέ δεν κινδύνεψα στα 20 χρόνια της μοτοσυκλετιστικής μου εμπειρίας αλλά ουτε τα αδερφια μου άλλα τόσα, αλλά ουτε και οι φίλοι μου που έχουν άλλα τόσα και βάλε από κάποιον που δε φόραγε κράνος.

Πότε μα πότε σε τόσες χιλιάδες συζητήσεις δεν έχω ακούσει μια περίπτωση με ένα ρημάδι έντομο που να προξένησε πτώση μοτοσικλετιστή. Μια φορά έτσι για το γαμώτο. Οχι οτι θα άλλαζε τίποτα

Απεναντίας οι κίνδυνοι που έχω περάσει καθημερινά και εγώ και όλοι οι προαναφερθέντες απο αντίστοιχους αμέτρητους λόγους (ανούσιο να τους απαριθμήσω) είναι καθημερινοί.

Τώρα θα μου πείς ... "και τι έγινε ρε φιλε" ας έχουμε χίλιους 2 λόγους και έναν παραπάνω για τον οποίο όμως κάτι πρέπει να κάνουμε επειγόντως.

Το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό. Φοράω ανελλιπώς το κράνος μου ΠΑΝΤΑ παρεμπιπτόντως και συμβουλεύω όλους να κάνουν το ίδιο.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν ξεκινάνε οι συζητήσεις με βάσει τα επιχείρημα των πιθανοτήτων και της στατιστικής τότε "τα πάντα όλα" να πούμε.

Οτι να ναι και όπως να ναι στο βωμό της Αρετής της Ηθικής της Κανονικότητας αρκεί να μπορεί να θεσμοθετηθούν σε μια συζήτηση 2 πράγματα:

1. Η στατιστική πιθανότητα
2. Ο Θάνατος

Οι μεγάλες ασφαλιστικές εταιρίες της Αμερικής στα τέλη της δεκαετίας του 90 όταν πια υπολόγισαν ότι πλέον η πίτα για τα καινούργια συμβόλαιά συρρικνώνεται... συνειδητοποίησαν οτι κερδίζουν λιγότερα απο καινούργια συμβόλαια συγκριτικά με το πόσα μπορούν να κερδίσουν απο το να αναιρέσουν τους ίδιους τους όρους στα συμβόλαια που είχαν.

Το πρόβλημα με τις ασφαλιστικές στα δικαστήρια και τα εφετεία ήταν πάντα η έννοια της προσωπικής ελευθερίας και κυριότητας επί του σώματος μας. Πάνω σε αυτή την ασήμαντη και καταστροφική επιχειρηματολογία περι ελευθερίας οι ασφαλιστικές δεν μπορούσαν να κανουν και πολλά. Κάποια στιγμή όμως ξεκίνησαν να βάζουν (επιτέλους για αυτές) τις αναλογιστικές μελέτες στην επιχειρηματολογίας εναντίον της έννοιας της Ελευθερίας στη βάση του κόστους που έχει (είτε χρηματικού είτε σωματικού) με βάση τις πιθανότητες.

Και άμα έρθει το πετραδάκι στο χέρι σου την ώρα που οδηγάς με την μηχανή και σε κάνει να χάσεις τον έλεγχο και προξενήσει ζημιά στον απέναντι?

Και άμα δέν έχεις βάλει κολλύριο αρκετό το πρωί και την ώρα που έρθει η σκόνη στο μάτι σου ο αμφιβληστροειδής δέν είναι αρκετά υγρός να το καθαρίσει?

Και μην μου πεί κανένας οτι αυτά δε γίνονται ρε φιλε. Γιατί δε γίνονται? ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ σε αυτά?

Όταν στο μέλλον τα παιδιά σας δεν θα μπορέσουν να καβαλήσουν οτιδήποτε όχημα στο οποίο τον χειρισμό τους θα απαγορεύεται να το χειρίζονται ανθρώπινα χέρια αλά στη θέση του θα είναι αυτοματοποιημένες συσκευές μετακίνησης να τους πείτε οτι έφταιξα και εγώ γιαυτο.

Όταν στο μέλλον τα εγγόνια σας δεν θα νιώσουν ποτε την εμπειρία αυτή που ζούμε εμείς τώρα να ξέρετε οτι φταίμε και εμείς γιαυτό. Και μη μου πείς κανείς ότι αν φόραγαν το κράνος τότε δε θα λέγαμε τίποτα και θα το βουλώναμε.... γιατί γελιέστε. Ο αγώνας απόδειξης της μοναδικότητας και διαφορετικότητας και ανωτερότητας παίρνει πολλές μορφές. Αυριο μεθαύριο θα έρθουν και σειρά τους οι μοτοσυκλέτες οι ίδιες.

ΝΑ ξέρετε οτι τότε στο απώτερο μέλλον ο λόγος που θα απαγορευτεί τελείως η αυτόβουλη ελεύθερη κίνηση θα γίνει με βάσει τις πιθανότητες κινδύνου θανάτου του συνανθρώπου.

Με βάση αυτό θα κλειστούμε μέσα και θα κάνουμε τις απολύτως απαραίτητες ελεγχόμενα κινήσεις μήπως και αποφύγουμε όσο μπορούμε την πιθανότητα ζημιάς στον συνάνθρωπο.

Παίζει ούτε έρωτα να κάνουμε γιατί μπορεί η προς στιγμήν υπερένταση και αυξημένη λειτουργία της καρδιάς του εραστή μας να του προξενήσει ζημιά. Και τότε? τότε τι θα κάνουμε τότε οέο? Τι θα κάνουν και οι Ασφαλιστικές εταιρίες τότε? Να στείλουμε μια επιστολή λέω εγώ σε κάποιους τότε.

Να ξέρετε όμως ότι δικιά μας επιλογή θα είναι, να είμαστε ευνουχισμένοι στο μέλλον.

antsoar
19/07/2010, 17:38
Αποκτά ενδιαφέρων

:a014: :a014: :a014:

Allst@rf
19/07/2010, 17:57
ρε παιδιά αν είναι δυνατόν ...

Ποιο μέλλον και παρελθόν μου λέτε .
Το ζήτημα είναι τι γίνεται τώρα .αυτή τι στιγμή που πεθαίνουν άνθρωποι στους δρόμους επειδή δεν φορούσαν κράνος.τα στατιστικά στοιχεία είναι αληθινα και μιλούν από μόνα τους...

Γιατί δηλαδή οι περισσότεροι κολλήσατε στην κουβέντα του παιδιού για το έντομο;
δηλαδή το γεγονός ότι πάνω από τα 50-60 χλμ αρχίζουν και δακρύζουν τα μάτια και δυσκολεύεται η όραση το παραβλέπουμε σαν παράδειγμα;και όχι μόνο αυτό ,πολλά παραδείγματα υπέρ της χρήσης του κράνους μπορούν να παρατεθουν...


Μην φιλοσόφουμε για το τίποτα.το ζήτημα είναι καθαρά ρεαλιστικό και πρακτικό και δεν χωράει συζήτηση...

blackbusa
19/07/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro


Να ξέρετε όμως ότι δικιά μας επιλογή θα είναι, να είμαστε ευνουχισμένοι στο μέλλον.

γιαυτο παντρευτηκες ρε???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dimitris22
19/07/2010, 19:53
οταν ο μοτ/στης δεν φερει κρανος προβλεπεται η ακινητοποιηση του οχηματος συμφωνα με τον ΚΟΚ


πριν κανα 2μηνο στα λιμανακια που πελεκησαν στο γραψιμο και καποιους απο εδω μεσα καια ς μην το μαρτηρανε ακομα οι πιο πολλες μηχανες που τις πηρε ο γερανος ηταν διοτι ο οδηγος δεν εφερε κρανος....

daz
19/07/2010, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Παιδιά θάθελα να προτείνω κάτι.
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω καθιερώσει μία κίνηση όταν βλέπω ξεκράνωτο
αναβάτη.Χτυπώ ελαφρά την κορυφή του κράνους μου με την παλάμη μου
κοιτώντας τον.Σας πληροφορώ ότι οι περισσότεροι κουνούν το κεφάλι
συγκαταβατικά ενώ πολύ λίγοι κάνουν πως δεν με βλέπουν.Κανένας όμως
δεν με αγριοκοίταξε ή μου γύρισε λόγο κλπ.Ήδη οι φίλοι μου έχουν αρχίσει
να το κάνουν κι αυτοί.
Τι λέτε;Θα βοηθήσετε να τους σώσουμε;

Και εγώ το κάνω που που. Την πρώτη φορά μου βγήκε αυθόρμητα όταν είδα μια μπάρμπι. Πάντως συνήθως η αντίδραση είναι αυτή που είπες. :)

vaska
20/07/2010, 00:29
Έτσι για να βοηθήσω στην εξέλιξη της κουβέντας (μιας και σηκώθηκα νωρίς και δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω) παραθέτω 2 φωτο συμφορουμίτη που την πάτησε από Α.Τ.Ε. (Αγνώστου Ταυτότητος Έντομο) κι ας φορούσε κράνος.
Θαυμάστε


204322

vaska
20/07/2010, 00:30
τα χάλια του

:rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao:


204323

NikosR
20/07/2010, 01:27
Εγω προτείνω να γράψουμε γράμματα πρός την ΑΟ και για τα εξής θέματα

1. Οχήματα και ειδικότερα μοτο που υπερβαίνουν τα όρια ταχύτητας. Ειδικότερα μια Τραιουμφ Ταίγκερ που κάνει την διαδρομή Περ. Υμηττού - τέρμα ΑΟ δίς εβδομαδιαίως είμαι σίγουρος πως δεν τηρεί τα όρια και μπορεί να γίνει επικίνδυνη για τους άλλους χρήστες του δρόμου

2. Τύπους που πηγαίνουν με 60 στη μεσαία λουρίδα

3. Τύπους που οδηγούν με το αριστερό χέρι κρεμασμένο εξω από το παράθυρο χαιδεύοντας την πόρτα

4. Αυτούς που δεν ανάβουν τα φώτα στα τούνελ

5. Τους άλλους που προσπερνούν τους τύπους που πηγαίνουν με 60 στη μεσαία από δεξιά.

6. Το θέμα με το κράνος να επεκταθεί σε όλη την ενδυση η οποία πρέπει να είναι η αρμόζουσα και εγκεκριμένη. Χαλίκι στην γάμπα σας έχει έρθει από προπορευόμενο όχημα? Εκεί να δείτε πόνος και πιθανότητα απώλειας ελέγχου και πρόκλησης ατυχήματος

7. Αυτους που βάζουν χέρι στην ξανθιά δίπλα τους καθώς οδηγούν

8. Στους αναβάτες μηχανών που προσπερνούν αντικανονικά 'splitting lanes'

9. Στούς έχοντες αντικανονικά φώτα αναμμένα, είτε είναι τύποι με προβολείς ομίχλης ή με αντικανονικά φώτα ξένον.

ειναι και πολλά άλλα αλλά βαριέμαι

DUKASII
20/07/2010, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Εγω προτείνω να γράψουμε γράμματα πρός την ΑΟ και για τα εξής θέματα

1. Οχήματα και ειδικότερα μοτο που υπερβαίνουν τα όρια ταχύτητας. Ειδικότερα μια Τραιουμφ Ταίγκερ που κάνει την διαδρομή Περ. Υμηττού - τέρμα ΑΟ δίς εβδομαδιαίως είμαι σίγουρος πως δεν τηρεί τα όρια και μπορεί να γίνει επικίνδυνη για τους άλλους χρήστες του δρόμου

2. Τύπους που πηγαίνουν με 60 στη μεσαία λουρίδα

3. Τύπους που οδηγούν με το αριστερό χέρι κρεμασμένο εξω από το παράθυρο χαιδεύοντας την πόρτα

4. Αυτούς που δεν ανάβουν τα φώτα στα τούνελ

5. Τους άλλους που προσπερνούν τους τύπους που πηγαίνουν με 60 στη μεσαία από δεξιά.

6. Το θέμα με το κράνος να επεκταθεί σε όλη την ενδυση η οποία πρέπει να είναι η αρμόζουσα και εγκεκριμένη. Χαλίκι στην γάμπα σας έχει έρθει από προπορευόμενο όχημα? Εκεί να δείτε πόνος και πιθανότητα απώλειας ελέγχου και πρόκλησης ατυχήματος

7. Αυτους που βάζουν χέρι στην ξανθιά δίπλα τους καθώς οδηγούν

8. Στους αναβάτες μηχανών που προσπερνούν αντικανονικά 'splitting lanes'

9. Στούς έχοντες αντικανονικά φώτα αναμμένα, είτε είναι τύποι με προβολείς ομίχλης ή με αντικανονικά φώτα ξένον.

ειναι και πολλά άλλα αλλά βαριέμαι +1..
όποιος είναι σωστός είναι σωστός σε όλα όχι στο να διαμαρτύρεται!!! γραπτώς !! για τη μη χρήση κράνους των αλλων..:bawl: :lol: :rotflmao: :lol: και να πηγαίνει με όσα μπορεί στην οδό που κατηγορεί κάποιους ότι τη κάνουν επικίνδυνη επειδή δε φοράν κράνος!!!

γελοίο θέμα τελείως και καλά...και τάχα μου.

το πιο γελοίο είναι τα μπράβο που δέχτηκες καπτεν.
μπράβο και ζήτω και ουαο τι σωστός μηχανόβιος και άνθρωπος.

:bawl: :lol:

stefanos
20/07/2010, 02:41
Πάντως η ΑΟ δεν έχει καμιά αρμοδιότητα για την τήρηση του ΚΟΚ και είναι μάταιο να απευθύνεστε εκεί.
Έχει υιοθετήσει βέβαια ένα αστυνομικό τμήμα, το οποίο όμως ενεργεί αυτοβούλως.
Το καλύτερο που θα κάνατε στην περίπτωση που ενδιαφέρεστε σοβαρά για την σωματική σας ακεραιότητα θα ήταν να μην χρησιμοποιείτε την ΑΟ με μοτοσυκλέτα.
Οι ταχύτητες των ασχέτων αυτοκινητιστών είναι μεγάλες σε αντίθεση με την αντίληψή τους,
στην περίπτωση πτώσης θα πέσετε σε τοίχο ή θα σας πατήσουν, απαιτεί σχετικά μεγάλες ταχύτητες για ασφαλή κίνηση με μοτοσυκλέτα.

NikosR
20/07/2010, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πάντως η ΑΟ δεν έχει καμιά αρμοδιότητα για την τήρηση του ΚΟΚ και είναι μάταιο να απευθύνεστε εκεί.
Έχει υιοθετήσει βέβαια ένα αστυνομικό τμήμα, το οποίο όμως ενεργεί αυτοβούλως.
Το καλύτερο που θα κάνατε στην περίπτωση που ενδιαφέρεστε σοβαρά για την σωματική σας ακεραιότητα θα ήταν να μην χρησιμοποιείτε την ΑΟ με μοτοσυκλέτα.
Οι ταχύτητες των ασχέτων αυτοκινητιστών είναι μεγάλες σε αντίθεση με την αντίληψή τους,
στην περίπτωση πτώσης θα πέσετε σε τοίχο ή θα σας πατήσουν, απαιτεί σχετικά μεγάλες ταχύτητες για ασφαλή κίνηση με μοτοσυκλέτα.


Αυτό ξαναπέστο. Στην ΑΟ χρειάζεται να κινήσαι με παράνομες ταχύτητες για να είσαι σχετικά ασφαλής (κυρίως στα σημεία που έχει όριο τα 100 ή και λιγότερο). Εξήγα το όμως στους μπάτσους που με εγραψαν με 124...

Shaolin Monk
20/07/2010, 03:08
http://www.youtube.com/watch?v=zRpNirJfuzs&NR=1

DUKASII
20/07/2010, 03:17
σιγά ρε σεις..υπάρχει και η δεξιά λωρίδα παιδιά την έχετε δει ποτε?καλα εσύ στεφανε με το χρ και το sh μόνο αυτή έχεις δει..
αλλά λέμε τώρα.
τώρα την είπατε τη λύση και θα μπει ο κάθε πικραμένος και θα πει..ΝΑ για αυτό τρέχω με όσα μπορώ κτλ κτλ...για την ασφάλεια μου κυρ αστυνόμε έτρεχα...:lol: :rotflmao:


λοιπόν ..έχω κάνει ππππππππππππππππππππαρα μα πάρα πολλά χιλ στην περ.υμ. και στην αττική οδό..

και το μόνο που δε με χει φέρει σε επικίνδυνη κατάσταση είναι η μη χρήση κράνους από κάποιον.

κοινώς όποιος θέλει να στείλει μειλ και δε ξέρω εγώ τι άλλο ας στείλει για τον κύριο λόγο ατυχημάτων σε ΟΛΕΣ τις οδούς ..και όχι μόνο σε όποια του χαλά το μάτι όταν πάει για μπάνιο η τσάρκα..
και ο κύριος λόγος είναι η παραβίαση των ορίων ταχύτητας από όλα τα οχήματα.

γιατί το κουλαδι που πηρέ ένα μηχανάκι και πάει με 180 αμαααα του σκάσει το λάστιχο δε θα πέσει πάνω μου?
άμα οδηγά bmw Η κτμ και σπάσει κάνα μοτέρ και χυθούν λάδια δε θα πέσει πάνω μου?
παρακαλώ πολύ και για την απαγόρευση των ευρωπαϊκών κατασκευών λοιπόν στις οδούς που κινούμαι εγώ ο καθόλα νόμιμος λεμε..:lol: :bawl:

glargkatzis
20/07/2010, 03:18
μόλις πέρασα ευχάριστα ένα 10λεπτο να διαβάσω όλες τις σελίδες....από τα κράνη περάσαμε στην ανώτατη εκπαίδευση (εγώ που τιλίωσα ΤΕΙ μπορώ να γράψω θείο ???) και στις σαγιονάρες....

αυτή είναι η απόλυτη ελευθερία έκφρασης...που να έστελνε και επιστολή στα διόδια αφιδνών.....



σσ. να βάλω και γω ένα http://www.youtube.com/watch?v=-cWXvwJ8cOY&feature=related

nassosxlvbros
20/07/2010, 03:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Παιδιά θάθελα να προτείνω κάτι.
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω καθιερώσει μία κίνηση όταν βλέπω ξεκράνωτο
αναβάτη.Χτυπώ ελαφρά την κορυφή του κράνους μου με την παλάμη μου
κοιτώντας τον.Σας πληροφορώ ότι οι περισσότεροι κουνούν το κεφάλι
συγκαταβατικά ενώ πολύ λίγοι κάνουν πως δεν με βλέπουν.Κανένας όμως
δεν με αγριοκοίταξε ή μου γύρισε λόγο κλπ.Ήδη οι φίλοι μου έχουν αρχίσει
να το κάνουν κι αυτοί.
Τι λέτε;Θα βοηθήσετε να τους σώσουμε;

10 χρόνια την κάνω την κίνηση αυτή.....σχεδόν καθημερινά...το αποτέλεσμα; το βλέπετε κάθε μέρα...

stefanos
20/07/2010, 03:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
σιγά ρε σεις..υπάρχει και η δεξιά λωρίδα παιδιά την έχετε δει ποτε?καλα εσύ στεφανε με το χρ και το sh μόνο αυτή έχεις δει..


Εσύ παλικάρι μου έχεις πάει ποτέ δεξιά λωρίδα και 70 στην ΑΟ καμιά φορά από τις πάααααααρα πολλές? η γράφουμε στο βρόντο?

DUKASII
20/07/2010, 03:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εσύ παλικάρι μου έχεις πάει ποτέ δεξιά λωρίδα και 70 στην ΑΟ καμιά φορά από τις πάααααααρα πολλές? η γράφουμε στο βρόντο? οχι ποτε παντα κινουμαι εκτος νομου στην αττικη οδο οπως και στις περισσότερες οδους που κινουμαι.(οχι για να είμαι ασφαλής ομως..)

εκτος απο καποιες φορες τωρα που ειχα το sh του μπαμια και Οσο εστρωνα το bmw 800 του φιλου μου. οπου και μου ζήτησε να μη ξεπερναω τα ορια ταχυτητασ κτλ και μια χαρα πηγαινα με ασφαλεια και βαρεμαρα φυσικα αλλα κανενα προβλημα δεν ειχα.

jimmis5
20/07/2010, 03:54
Συμφωνω με το μαλιαρο κορμι απο πανω σε ολα..
Αν δεν ξεκινησει απο τα σχολεια η διαδικασια δεν γινεται τιποτα ουτε με προστιμα ουτε με ανατριχιαστηκες περιγραφες τι μπορεις να παθεις αν πεσεις.

Αααα τι μπουτακι κυκλοφορουσε χθες προς σαντα κλαους δεν περιγραφεται :D

takis-kk
20/07/2010, 04:02
Αυτό που έχει(?) την πλάκα του είναι το ότι σαν λαός δεν μπορούμε να κινηθούμε σωστά στον δρόμο, ούτε είμαστε σε θέση να τηρήσουμε τις απλές και ορθολογικές εντολές του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας τις οποίες έκαστος ερμηνεύει κατα το δοκούν.
Απο την άλλη ψάχνουμε πώς θα μπορέσουμε να επιβιώσουμε σαν κοινωνία.
Μήπως ? λέω τώρα, πρέπει να αρχίσουμε απο τα απλά καθημερινά και να αφήσουμε τις "βαθυστόχαστες" πολιτικές (και όχι μόνο) αναλύσεις για μετά ??

Κάντε μου τη χάρη να προσέχετε , έγινε ρουτίνα ό χαμός ενός ανθρώπου απο τροχαίο και είδηση ένα κακοποιημένο (κακώς φυσικά) γατάκι.

:wave2:

spyro
20/07/2010, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
γιαυτο παντρευτηκες ρε???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

έτρεξα να προλάβω

:p

hector
20/07/2010, 06:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos


επισης δεν εγραψα πουθενα οτι χεστηκα αν σκοτωθει καποιος που δε φοραει εξοπλισμο...αλλα μαλλον δε ξερεις να διαβαζεις καλα απ'οτι φαινεται...για να σε βοηθησω λιγο να καταλαβεις καλυτερα...

εγραψα, πως ΧΕΣΤΗΚΑ αμα ο αλλος φοραει γυαλι στο κεφαλι του, χεστηκα αμα δε φοραει μπλουζα, χεστηκα αμα φοραει ολοσωμη δερματινη και γιλεκο αεροσακο...δε με νοιαζει καθολου...


....πω πω ρε φιλε, εσυ με αυτα που θα βλεπεις στους δρομους ολο δεξια θα εισαι για κακακια σου....εσυ δεν εισαι ανθρωπας εισαι μια ασταματητη κουρ@δομηχανη....
Εχω προταση....μηπως να ζητησεις μια χορηγια απο την LIBERO....ειναι πολυ ανετα και αποροφητικα (...το ξερω απο την κορη μου)!:lol: :lol:

Μην το παρεις προσωπικα....ειπα και εγω να συνεισφερω στην κουβεντα....:beer: :a014:

daz
20/07/2010, 06:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από glargkatzis

σσ. να βάλω και γω ένα http://www.youtube.com/watch?v=-cWXvwJ8cOY&feature=related

Και ανακάλυψαν τα κράνη..:lol: :lol:

p@nos
20/07/2010, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector


Μην το παρεις προσωπικα....ειπα και εγω να συνεισφερω στην κουβεντα....:beer: :a014:


olh η κουβεντα του κwlou ειναι ετσι κι αλλιως

:lol: :beer:

Εχετλαίος
20/07/2010, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
[Bμηπως να ζητησεις μια χορηγια απο την LIBERO....ειναι πολυ ανετα και αποροφητικα[/B]

Μούφα!
Τα babylino είναι απείρως καλύτερα.
:D

hector
20/07/2010, 06:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μούφα!
Τα babylino είναι απείρως καλύτερα.
:D


....ΑΑΠ! Εδω θα με βρεις αντιθετο και θα μαλωσουμε....παρτω πισω ΤΩΡΑ!

daz
20/07/2010, 06:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
και Οσο εστρωνα το bmw 800 του φιλου μου.

Καλά σε σένα το έδωσε να το στρώσεις? :rolleyes: :D :lol:

Βρέθηκε γιατί σπάνε τα Bmw!!! :lol: :lol:

Τώρα μένει να ανακαλύψουμε τι φταίει και με τα Ktm. :evil::lol: :beer:

Εχετλαίος
20/07/2010, 06:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
....ΑΑΠ! Εδω θα με βρεις αντιθετο και θα μαλωσουμε....παρτω πισω ΤΩΡΑ!

OK, θα πω την πάσα αλήθεια.
Νεογέννητο μονάχα Libero.
Mέχρι 8-12 κιλά (μέγεθος 4, 4+) Pampers.
Aπό 12 κιλά και πάνω μονάχα Babylino. Eίναι κάπως πιο σκληρά στην υφή αλλά ειδικά για τα αγοράκια μια χαρά (πιο ψηλή ζώνη και γλυτώνεις τις διαρροές με τις κατουρόκ@βλες τις πρωινές των κοπελιών).
Το έχω σπουδάσει σου λέγω.
:wave2:

daz
20/07/2010, 06:31
Babylino για να μη πιάνεται ο κώλος μας στη σέλα και σερβιετάκια αντί για πάτους για να απορροφούν τον ιδρώτα μέσα στις μπότες.

Έτσι οι μοτοσυκλετιστές δεν θα χρειάζεται να σταματήσουν και για κατούρημα. Ότι ξεφύγει απ' το Bebylino το μαζεύει η always.

:a5:

:a4:

:a15: