PDA

View Full Version : Γνωμες για shiver



valeros46
19/07/2010, 10:26
Καλησπερα.
Ειμαι ενα βημα πριν την αγορα νεας μοτοσυκλετας και σκεφτομαι σοβαρα να γινω κατοχος ενος shiver ειτε 2009 ειτε 2010. Θα με βοηθησει παρα πολυ η γνωμη σας και ακομη περισσοτερο απο τους κατοχους της συγκεκριμενης μοτοσυκλετας.


Eυχαριστω:winka:

Bowleno
19/07/2010, 11:19
φίλε μου, δες εδω: http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?action=forum


θα βρείς αρκετές απαντήσεις πιστεύω. :wave2:

PortisHead
19/07/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
φίλε μου, δες εδω: http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?action=forum


θα βρείς αρκετές απαντήσεις πιστεύω. :wave2:

To κατα ποσο ειναι αντικειμενικες οι αποψεις σε ενα aprilia portal για ενα μηχανακι μαρκας aprilia , το καταλαβαινεις και μονος σου φανταζομαι :)

SVX
19/07/2010, 11:35
παρε κατι αλλο ...... :wave2:

konsttanttinos
19/07/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
παρε κατι αλλο ...... :wave2:


Bρε παπαρα μην αποπαιρνεις το παιδι γιατι επεσες εσυ στο μαστοδοντο...:lol: :lol:

faraway
19/07/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Bρε παπαρα μην αποπαιρνεις το παιδι γιατι επεσες εσυ στο μαστοδοντο...:lol: :lol:

τι έχεις θέμα με το τανκ??

φίλε valeros46 μπες στο apriliabikers.gr και θα μάθεις και τα καλά του και τα κακά του ,

κατόπιν εσύ αποφασίζεις !!!

:wave2:

valeros46
19/07/2010, 17:14
Καταρχην ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.
Ενας απο τους λογους που ποσταρα σε αυτο το φορουμ και οχι στο αλλο ειναι οτι δεν βρηκα πολλες πληροφοριες για το 2010 μοντελο αλλα και η ισως πιο αντικειμενικη ματια του θεματος.

SVX γιατι να παρω αλλο?
Ποιο αλλο σε αυτα τα χρηματα(8000) και παραπλησιων επιδοσεων-αποδοσεων και χαρακτηριστικων? Αν το παρω τελικα θα το παρω κατα ενα μεγαλο ποσοστο γιατι το θεωρω πολυ ομορφο αλλα αυτο βεβαια ειναι κατι υποκειμενικο.:p

p@nos
19/07/2010, 17:48
796


:a13:


204314

valeros46
19/07/2010, 18:44
Σου φαίνεται κοντινή η τιμή του Shiver με του Monster? :p

p@nos
20/07/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από valeros46
Σου φαίνεται κοντινή η τιμή του Shiver με του Monster? :p

de ξερω ακριβως ποσο κανει, αλλα νομιζω πως δεν εχουν και τρελη διαφορα...εναλλακτικα 696:D

road spirit
20/07/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
To κατα ποσο ειναι αντικειμενικες οι αποψεις σε ενα aprilia portal για ενα μηχανακι μαρκας aprilia , το καταλαβαινεις και μονος σου φανταζομαι :)


στο apripriliabikers.gr υπάρχει και η αρνητική κριτική απέναντι σε μοντέλα της εταιρείας, στην εταιρεία την ίδια, κλπ κλπ ... Γενικά, πέφτει κράξιμο και τα κακώς κείμενα της aprilia τα βγάζουν στη φόρα ... το φόρουμ δεν είναι εκεί για να χαϊδεύει τα αυτιά της εταιρείας.

Cpt. Haddock
20/07/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
στο apripriliabikers.gr υπάρχει και η αρνητική κριτική απέναντι σε μοντέλα της εταιρείας, στην εταιρεία την ίδια, κλπ κλπ ... Γενικά, πέφτει κράξιμο και τα κακώς κείμενα της aprilia τα βγάζουν στη φόρα ... το φόρουμ δεν είναι εκεί για να χαϊδεύει τα αυτιά της εταιρείας.

+ το οτι σε τέτοια φόρα, βρίσκεις μαζεμένα όλα τα προβλήματα που βγάζουν τα διάφορα μοντέλα.

SVX
20/07/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
στο apripriliabikers.gr υπάρχει και η αρνητική κριτική απέναντι σε μοντέλα της εταιρείας, στην εταιρεία την ίδια, κλπ κλπ ... Γενικά, πέφτει κράξιμο και τα κακώς κείμενα της aprilia τα βγάζουν στη φόρα ... το φόρουμ δεν είναι εκεί για να χαϊδεύει τα αυτιά της εταιρείας.


+742


και μερικες φορες η ειλικρινεια τρομαζει.....


οχι οτι αν παρεις γιαπωνεζικο θα βγει διαμαντι....

byron
20/07/2010, 09:37
Εγω είχα την εντύπωση ότι στο apriliabikers τα παίρνουν απ΄την εταιρία :sick: αλλά κάτι θα ξέρει ο Portishead για να το λέει...

Portis ρώτησες για κάποιο μοντέλο και σου είπαν "πάρτο μεγάλε", ή έγραψες κάτι για τα aprilia και στο ξύρισαν? :confused:

PortisHead
20/07/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εγω είχα την εντύπωση ότι στο apriliabikers τα παίρνουν απ΄την εταιρία :sick: αλλά κάτι θα ξέρει ο Portishead για να το λέει...

Portis ρώτησες για κάποιο μοντέλο και σου είπαν "πάρτο μεγάλε", ή έγραψες κάτι για τα aprilia και στο ξύρισαν? :confused:

Ωχουυυ , πεσαμε στους μεγαλομέτοχους της εταιρείας τωρα.
Φωναξε και τον Golis να υπερασπιστείτε το ονομα της εταιρειας

:lol:

Απλα , υπεθεσα οτι σε ενα site με φιλους και υποστηρικτες της συγκεκριμενης εταιρειας δεν θα βρεις και πολυ αντικειμενικες γνωμες.
Αν τωρα κανω λάθος , και οντως τα παιδια εκει γραφουν τα πραγματα με τ'ονομα τους , το παιρνω πισω.
(οχι τπτ αλλο , δεν αντεχω και την γκρινια του προαναφερθεντος.Θα αρχισει παλι με την "στραντζα" μου , "το εργοστασιο ροπης" κλπ κλπ....ελεος)


:lol:

SVX
20/07/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


Απλα , υπεθεσα οτι σε ενα site με φιλους και υποστηρικτες της συγκεκριμενης εταιρειας δεν θα βρεις και πολυ αντικειμενικες γνωμες.



ΛΑΘΟΣ ! :nono:


Ολοι οι κλαψομ**νηδες εκει μεσα ειναι μαζεμενοι... :bigcry: :rotflmao: :cry:


και θα δεις τι λενε ΚΑΙ για την εταιρια ΚΑΙ για τα συνεργεια/μαστορια αλλα ΚΑΙ για τα - της Aprilia:wave2:

PortisHead
20/07/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΛΑΘΟΣ ! :nono:


Ολοι οι κλαψομ**νηδες εκει μεσα ειναι μαζεμενοι... :bigcry: :rotflmao: :cry:


και θα δεις τι λενε ΚΑΙ για την εταιρια ΚΑΙ για τα συνεργεια/μαστορια αλλα ΚΑΙ για τα - της Aprilia:wave2:

ΟΚ.
Sorry τοτε.

Παντως εγω που οδηγησα και Dorsoduro και Shiver (ΝΑΙ τα ζαχαρωσα και γω καποτε) εμεινα εκπληκτος απο την δυναμη τους.

Sapadak
20/07/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
+742


Σου λειπουν 40 κυβικα :smokin:

Bowleno
20/07/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
στο apripriliabikers.gr υπάρχει και η αρνητική κριτική απέναντι σε μοντέλα της εταιρείας, στην εταιρεία την ίδια, κλπ κλπ ... Γενικά, πέφτει κράξιμο και τα κακώς κείμενα της aprilia τα βγάζουν στη φόρα ... το φόρουμ δεν είναι εκεί για να χαϊδεύει τα αυτιά της εταιρείας.


+1, όντως έτσι είναι.

αν και τα κακά του strada που αναφέρουν εκεί δεν μου έχουν βγει (και ελπίζω να μην βγουν ποτέ...:p )

Bowleno
20/07/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ωχουυυ , πεσαμε στους μεγαλομέτοχους της εταιρείας τωρα.
Φωναξε και τον Golis να υπερασπιστείτε το ονομα της εταιρειας

:lol:

Απλα , υπεθεσα οτι σε ενα site με φιλους και υποστηρικτες της συγκεκριμενης εταιρειας δεν θα βρεις και πολυ αντικειμενικες γνωμες.
Αν τωρα κανω λάθος , και οντως τα παιδια εκει γραφουν τα πραγματα με τ'ονομα τους , το παιρνω πισω.
(οχι τπτ αλλο , δεν αντεχω και την γκρινια του προαναφερθεντος.Θα αρχισει παλι με την "στραντζα" μου , "το εργοστασιο ροπης" κλπ κλπ....ελεος)


:lol:


:rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: portis, κάνε ένα κόπο να δεις τι παίζει στο σαιτ και θα καταλάβεις και μόνος. όταν λέμε οτι κράζουμε, ΚΡΑΖΟΥΜΕ!

giannis113
20/07/2010, 11:51
φιλε μη παρεις shiver

με 8000 τι να παρεις???

οτι θες παιρνεις

απο μενα παρε ενα sv 1000s

το shiver ειναι ψηλο δεν ειναι τοσο στρεετ οπως πχ τα χορνετ fazer κλπ.

και οχι μονο αυτο το - δες στο apriliabikers και θα καταλαβεις..

και το μοντελο 2010 δε νομιζω να διορθωθηκε και αν ναι; ποσο? αλλαξε η ποιοτητα κατασκευης;; δε νομιζω..

valeros46
20/07/2010, 17:25
Νταξ δεν ειμαι αρμοδιος να συγκρινω φορουμ και τι και πως αντιμετωπιζουν τα μοντελα που εκπροσωπει το καθενα.Μια οσο πιο αντικειμενικη αποψη ζητησα,απλα ποσταρα πρωτα εδω να μου πειτε την γνωμη σας και σας ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.:)

panos χοντρικα ενα διφραγκο διαφορα εχουν ,αρα παει πολυ ψηλα στην τιμη.
Το 696 ωραιο(αυτες τις εξατμισεις να μην ειχε) αλλα και αυτο ακριβοτερο.


giannis113 δεν θεωρω μειονεκτημα την ορθια θεση οδηγησης,προερχομενος απο κλε500.
Καλο χρυσο και αγιο το sv αλλα ξεπερασμενο πλεον εμφανισιακα,για εμενα,συν οτι δεν θελω να παω σε 1000αρι και μεταχειρο.
Οσο για τα προηγουμενα μοντελα οντως ειχαν καποια θεματα και γι'αυτο ελπιζω κατι να εχει διορθωθει.

p@nos
20/07/2010, 17:56
metaxeirw s2r και σου μενουν και ρεστα

:smokin:

PortisHead
21/07/2010, 04:11
Οτι και να παρεις , καντο test ride πρωτα.
Αν δεν υπαρχει διαθεσιμο , κυνήγα το με καθε τροπο να το οδηγήσεις.
Ολα τ'αλλα που λεμε , ενα 10% μετρανε.

Μπορει να εκπλαγεις απο το ποσο κακες εντυπωσεις μπορει να σου αφησει ενα μηχανακι οδηγοντας το ,ενω στατικά το εκθείαζες.


:wave2:

valeros46
21/07/2010, 10:22
Για μεταχειρο ντουκατι πιστευω πρεπει να αφιερωσω παρα πολυ χρονο και δυστυχως δεν εχω αυτη την πολυτελεια,αυτη την στιγμη τουλαχιστον.

Εννοειται οτι θα το κανω test ride,μολις γυρισω Αθηνα και μετα θα παρω την τελικη αποφαση αλλα και τις γνωμες σας τις θεωρω σημαντικες,ακομα περισσοτερο αυτων που το εχουν καβαλησει.
Το κακο ειναι οτι δεν εχω βρει ακομα μοντελο 2009 για test ride...ειδωμεν

valeros46
27/07/2010, 19:41
Aλλη μια ερωτηση εχω παιδια...
Εχω βρει μοντελο 2008 ασπρο με χρυσο πλαισιο,πως ξερω αν ειναι οντως 2008 και οχι 2007 αφου νομιζω οτι και το 2007 εβγαζε τον ιδιο χρωματισμο???!!!

giannis113
27/07/2010, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από valeros46
Aλλη μια ερωτηση εχω παιδια...
Εχω βρει μοντελο 2008 ασπρο με χρυσο πλαισιο,πως ξερω αν ειναι οντως 2008 και οχι 2007 αφου νομιζω οτι και το 2007 εβγαζε τον ιδιο χρωματισμο???!!!
παρε τον αριθμο πλαισιου και παρε τηλ στην απριλια (δε θυμαμαι το νουμερο τωρα αλλα ειχα παρει)
και θα σου πουν οτι θες.


αλλα καλυτερα δες κατι αλλο

bentouza
11/08/2010, 10:02
μεταχειρισμενο του 08 εχω εγω. εχουν ακουστει πολλα και αρκετα μηχανακια βγαλαν προβληματα.σπαστικά κ ασημαντα έως και πιο βαρια. δες στο apriliabikers εχει αρκετα πραγματα.
εχω δεν εχω το παραμικρο.

κατα τα αλλα ειναι ένα ψηλο και βαρυ σχετικα μηχανακι. ειναι ψηλο χωρις λόγο.ωραιοτατο για βολτες. σε πιεση ιδιαιτερη δεν μπορω να σου πω.γκαζι εχει για αυτο που ειναι. δεν μαρεσει πως δουλευει σε χαμηλες στροφες και με λιγο γκαζι, δεν ξερω τι φταιει αλλα συνιθιζεται. εχει βαρυ συμπλεκτη και αμα αναγκαστεις να κινηθεις αργα για ωρα πιανεσαι (η πρωτη θελει καποια χιλιομετρα για να ρολαρει φυσιολογικα).

το abs στο shiver GT που δοκιμασα δεν μαρεσε.δοκιμασε το πριν επιλεξεις με ή χωρις abs.

φθηνα ανταλακτικα εχει.

βασικα αν εξαιρεσεις το ψηλο κ βαρυ μια χαρα μηχανακι ειναι κ πολλοι ενθουσιαζονται.εμενα που βρωμαει κομμάτι γιατι ηθελα αλλο.
κανε μια βολτα νομιζω ειναι αρκετα συμπαθυτικο μηχανακι.
ο χρωματισμος που λες ειναι κομματι gay (αρεσε σε οσους δεν εχουν ιδεα απο μηχανακια κ σε ολες τις γυναικες) αλλα ωραιος ο ατιμος.

δες και τιμη για το 796. αν εχουν ιδια τιμή βουρ για ducati θα πηγαινα.

billanti
21/08/2010, 06:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
μεταχειρισμενο του 08 εχω εγω. εχουν ακουστει πολλα και αρκετα μηχανακια βγαλαν προβληματα.σπαστικά κ ασημαντα έως και πιο βαρια. δες στο apriliabikers εχει αρκετα πραγματα.
εχω δεν εχω το παραμικρο.

κατα τα αλλα ειναι ένα ψηλο και βαρυ σχετικα μηχανακι. ειναι ψηλο χωρις λόγο.ωραιοτατο για βολτες. σε πιεση ιδιαιτερη δεν μπορω να σου πω.γκαζι εχει για αυτο που ειναι. δεν μαρεσει πως δουλευει σε χαμηλες στροφες και με λιγο γκαζι, δεν ξερω τι φταιει αλλα συνιθιζεται. εχει βαρυ συμπλεκτη και αμα αναγκαστεις να κινηθεις αργα για ωρα πιανεσαι (η πρωτη θελει καποια χιλιομετρα για να ρολαρει φυσιολογικα).

το abs στο shiver GT που δοκιμασα δεν μαρεσε.δοκιμασε το πριν επιλεξεις με ή χωρις abs.

φθηνα ανταλακτικα εχει.

βασικα αν εξαιρεσεις το ψηλο κ βαρυ μια χαρα μηχανακι ειναι κ πολλοι ενθουσιαζονται.εμενα που βρωμαει κομμάτι γιατι ηθελα αλλο.
κανε μια βολτα νομιζω ειναι αρκετα συμπαθυτικο μηχανακι.
ο χρωματισμος που λες ειναι κομματι gay (αρεσε σε οσους δεν εχουν ιδεα απο μηχανακια κ σε ολες τις γυναικες) αλλα ωραιος ο ατιμος.

δες και τιμη για το 796. αν εχουν ιδια τιμή βουρ για ducati θα πηγαινα.
Είσαι σίγουρος ότι έχεις shiver;:eyepop:

bentouza
22/08/2010, 05:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Είσαι σίγουρος ότι έχεις shiver;:eyepop:

Κατσε να τσεκαρω μια..





θες να ρωτησεις κατι συγκεκριμενο ή ετσι για τη λαλακια;

billanti
22/08/2010, 09:21
Όχι.Αφού τσέκαρες με κάλυψες!:beer:
Απλώς το shiver είναι ένα σχετικά χαμηλό μηχανάκι και εγώ που είμαι
1,73 πατάω και τα δύο πόδια κάτω.
Μάλιστα όλοι απόρησαν γιατί το καινούριο το χαμήλωσε άλλο 1 χιλιοστό!

Operater
22/08/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ωχουυυ , πεσαμε στους μεγαλομέτοχους της εταιρείας τωρα.
Φωναξε και τον Golis να υπερασπιστείτε το ονομα της εταιρειας

:lol:

Απλα , υπεθεσα οτι σε ενα site με φιλους και υποστηρικτες της συγκεκριμενης εταιρειας δεν θα βρεις και πολυ αντικειμενικες γνωμες.
....


:lol:

Ε μπες στο κόπο να μπεις να δεις τι γράφετε! δυο κλικ μακρυα ειναι!

apriliaBIKERS λέει... όχι apriliaOWNERS...

reinmeister
22/08/2010, 09:40
απ'ολα αυτα τα ρημαδια ,νομιζω οτι το hypermotard 1100, ειναι το πιο καλο-αξιοπιστο...

το αεροψυκτο μοτερ δεν βγαζει τιποτα απ οσο ξερω και με το τιποτα παει 100 ροδα με πολλη ροπη...

bentouza
22/08/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Όχι.Αφού τσέκαρες με κάλυψες!:beer:
Απλώς το shiver είναι ένα σχετικά χαμηλό μηχανάκι και εγώ που είμαι
1,73 πατάω και τα δύο πόδια κάτω.
Μάλιστα όλοι απόρησαν γιατί το καινούριο το χαμήλωσε άλλο 1 χιλιοστό!

τοτε πρεπει να τσεκαρω μηπως η προφορτιση πισω ειναι τερματισμενη και με τα κιλα μου δεν συμπιεζεται. εκτος κ αν εισαι σχετικα βαρυς.
ειμαι 1.80 και παταω και τα δυο αλλα το μισο πελμα.
παιζει κ το σχημα της σελας.

χαμηλο δεν ειναι παντως με τη καμια. και στο στριψιμο φαινεται και διπλα σε αλλα μηχανακια στο δρομο. πχ το street triple ειναι πολυ χαμηλοτερο και οπτικα και στην οδηγηση ειναι διαφορετικο (βεβαια εχει και πιο γρηγορη γεωμετρια θα μου πεις).


:wave2:

giannis113
22/08/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
τοτε πρεπει να τσεκαρω μηπως η προφορτιση πισω ειναι τερματισμενη και με τα κιλα μου δεν συμπιεζεται. εκτος κ αν εισαι σχετικα βαρυς.
ειμαι 1.80 και παταω και τα δυο αλλα το μισο πελμα.
παιζει κ το σχημα της σελας.

χαμηλο δεν ειναι παντως με τη καμια. και στο στριψιμο φαινεται και διπλα σε αλλα μηχανακια στο δρομο. πχ το street triple ειναι πολυ χαμηλοτερο και οπτικα και στην οδηγηση ειναι διαφορετικο (βεβαια εχει και πιο γρηγορη γεωμετρια θα μου πεις).


:wave2:

+1 το shiver εχει υψος μου θυμισε σουπερμοτο ειναι η αληθεια!

και στριβει πολυ ωραια!