PDA

View Full Version : Πεφτουμε σαν τις μυγες...αλλά μυγες μεσ'το γαλα; Πόσο μας υπολογιζουν τελικα;



Πατρινός
19/07/2010, 09:39
Αφορμη τού Τοπικ ο τελευταιος θανατος που με χαλασε.Συναδελφος μοτοσυκλετιστης.Μαλιστα πολυ πιο μοτοσυκλετιστης απο πολλους.Πολυ εμπειροτερος πολυ πιο χεράς.Αλκης Συνιωρης...Δεν ξερω αν "πειραζει" περισσοτερο που ειναι γνωστος ενω καποιοι αλλοι που φευγουν ειναι αγνωστοι στους πολλους..Ομως κοινο το αποτελεσμα:ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΧΑΝΟΝΤΑΙ-ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ!Και μαζι τους πεθαινουν και οι οικογενειες τους,αυτοι που τους αγαπουν...Εδω ειναι το θεμα ομως...Σε ΚΑΘΕ θανατο "φιλου" ολοι μας βγαινουμε και λεμε τα επικηδεια "RIP","κριμα το παλληκαρι", "οχι παλι ρε γμτ","εμοτικον λυπης και οργης" και παει λεγοντας....Αυτα μεχρι...τον επομενο...και ξανα τα ιδια και παλι...μεχρι τον επομενο.Εν τω μεταξυ πεφτουμε σαν τις μυγες...ΟΜΩΣ...Ενω θα "λυπηθουμε" και θα "ευχηθουμε" καλο ταξιδι σε καποιο γνωστο ή αγνωστο συναδελφο που οδηγουσε μοτοσυκλετα οπως ολοι μας,ενω θα γινει θεμα,θα αναρτηθει Τοπικ σε καθε σχεδον μοτοφορουμ....εχω αυτη τη γαμημενη πικρη αισθηση... ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΝΟΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ,οτι ΟΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ φοβουνται για το ποιος θα ειναι στη σειρα,οτι τα ΜΟΤΟΦΟΡΟΥΜ νοιαζονται για το παληκαρι που εφυγε....ΕΚΕΙ ΕΞΩ,περα απο τα "κλουβια" των Φορουμ μοτοσυκλετας...........το αποτελεσμα ειναι το ιδιο..."ποιος τους γ@μει μωρε κι αυτους,αφου ξερουν οτι ειναι επικινδυνο το "μαχανακι",παιρνουν τα ρισκα τους".....και τελικα ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΤΟΥΣ...Βλεπω γενικα ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ,αλλά το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ,δεν βλεπω ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΣΧΕΤΟΥ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ,δεν νοιαζεται ΚΑΝΕΙΣ για "ενα ακομα θανατο..ετσι απλα"....Εχω την αισθηση οτι κλεινομαστε μεσα στα "κλουβια" των μοτοφορουμ,δινουμε ολοι δικιο στο παιδι που εφυγε αδικα,συμφωνουμε ολοι οτι μας σκοτωνουν σαςν τις μυγες,λεμε ολοι οτι ειμαστε ευαλωτοι και δεν μας προσεχει κανεις......αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν αλλαξε κατι στο παρελθον,δεν αλλαζει κατι τωρα και....γιατι δεν αλλαζουμε κατι στο μελλον;;;;;;;;
Ποιος ο λογος να κλαιμε ή να "κλαιμε"καθε νεκρο παιδι και να ψευδαισθανομαστε οτι "θα ειναι καλυτερα εκει πανω που ειναι ο φιλος και θα μας προσεχει απο ψηλα",αν δεν αλλαζει κατι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ;Τροποι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ.Για σκεψου ρε μαγκα καθε φορα που σκοτωνοταν αδικα ενας συναδελφος μοτοσυκλετιστης να ΗΞΕΡΑΝ ΟΛΟΙ εκει εξω,εξω απο τα μοτοφορουμ οτι ΩΧ!!!!ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΙΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΟΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ.....μεχρι να ερθει μια στιγμη να ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙ εστω και ενας ΚΑΡΙΟΛΗΣ απο αυτους που ναι μεν ξερουν οτι σκοτωνομαστε αδικα αλλά δεν κουναει κανεις το κωλαρακι του απο τον θρονο της Υπηρεσιας γιατι απλα..."τυχαινουν αυτα"....

Σκορπιες σκεψεις τα παραπανω...θα τα ποσταρω σε καθε μοτοσφορουμ που μπαινω..ετσι γιατι δεν θελω να νοιωθω οτι καλα τα λεμε εδω μεσα,οτι διικο εχουν τα παιδια που φυγανε αδικα,οτι κινδυνευουμε απο την ΜΑΛΑΚΙΑ του ανευθυνου καφρου που "δεν σε ειδα φιλαρακι"...αλλά που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΤΙ...

...ισως ειμαι λαθος,ισως μονο εγω νοιωθω ετσι...Αλλά και καθε παιδι που εφυγε απο κοντα μας,εχω την αισθηση οτι αν μπορουσε να γραψει μια λεξη θα εγραφε ΓΙΑΤΙ;...Ενα γιατι που μεχρι σημερα δεν εχει απαντηθει και ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙ ΕΝΑΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΘΑΝΑΤΟ ΑΔΙΚΑ...

Γιατι να νοιωθουμε οτι η αγαπη για τη μοτοσυκλετα στερειται απο την μαλακια του αλλου,οχι του "αλλου" που απλα μας σκοτωνει αλλα ΚΥΡΙΩΣ απο την αδιαφορια,ΠΛΗΡΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ για τη ζωη μας αυτου που θα επρεπε να βαλει ενα ΤΕΛΟΣ σε αυτη τη φραση..."πεφτουμε σαν τις μυγες...αλλά μεσ'το γαλα";;;;;;;

ΠΟΣΟ ΜΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ;.................................

menelaos46
19/07/2010, 09:55
Εγω θα ηθελα να συμπληρωσω και ποσο υπολογιζουμε τον εαυτο μας εμεις τελικα...

Tpap
19/07/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πατρινός
..ΠΟΣΟ ΜΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ;.................................

Πρίν ασχοληθούμε με τους άλλους, πόσο εμείς υπολογίζουμε τους εαυτούς μας...?

Τι κάνουμε εμείς για αυτό..?

Panos1313
19/07/2010, 10:52
Παντως αποτι καταλαβα, στην περιπτωση του Συνιωρη, οπως και σε ΠΟΛΛΕΣ αλλες περιπτωσεις θανατων μοτοσυκλετιστων φταιει και η υπερβολικη ταχυτητα του μοτοσυκλετιστη. (Απο 300 ποστς σε οσα φορουμ ειδα για το θανατο του Συνιωρη μονο εναν (αυτοπτη μαρτυρα νομιζω?) ειδα να αναφερεται στην υπερβολικη ταχυτητα που ειχε)

Προφανως και ο φορτηγατζης φταιει 100%, αλλα ΑΝ δεν ετρεχε με οσα ισως και να προλαβαινε να αντιδρασει( ή να εσκαγε με λιγοτερα χιλιομετρα). Αλλα σχεδον ολοι (συμπεριλαμβανομενου και εμενα) θεωρουμαι την υπερβολικη ταχυτητα αυτονοητη αν το "επιτρεπουν" οι συνθηκες, και αμα στραβωσει κατι εξαιτιας ΚΑΙ αυτης, ε γινονται αυτα.


Οσο για το θεμα της αδιαφοριας των αλλων οδηγων για μας, πιστευω στην συντριπτικη πλειοψηφια δεν ειναι αδιαφορια οσο μαλλον ανικανοτητα , ελλειψη πληροφορισης, ελλειψη συγκεντρωσης κτλπ (Αν ηταν κουτι αντι για φορτηγο και εσκαγε μηχανη πανω του με καμια 200αρα, δεν νομιζω οτι θα εβγαινε απτο αμαξι αθικτος...). Αυτο που μπορω να κανω προσωπικα, ειναι να ευαισθητοποιω τον κοινωνικο μου κυκλο για τα προβληματα των μοτοσυκλετιστων και πως μπορουν αν τους φερονται καλυτερα στον δρομο.

Ολοκληρωνοντας, πιστευω οτι ΟΤΙ και να γινει, ΛΑΘΗ απο αλλα οχηματα στο δρομο παντα θα συμβαινουν (ακομα και εμεις οι ιδιοι, οι πλεον ευαλωτοι που θεωρητικα ειμαστε 100% alert, κανουμε τετοια) οπως συμβαινουν και στις πλεον αναπτυγμενες χωρες σε θεματα οδηγικης παιδειας. Ισως λιγοτερα, αλλα θα συμβαινουν. Θεωρω οτι ειναι πιο εφικτο αλλα και πιο ΧΡΗΣΙΜΟ να κανουμε εμεις οτι μπορουμε για να περιορισουμε τις αρνητικες συνεπειες τετοιων λαθων.

π.χ. Ακομα και με την πλεον σωστη/αυστηρη παιδεια παντα θα υπαρχει καποιος που θα ξεχαστει και θα παραβιασει το στοπ. Αν ομως ο μοτοσυκλετιστης κοβει ταχυτητα σε καθε διασταυρωση κατα πασα πιθανοτητα θα τη γλιτωσει .

Lioulios
19/07/2010, 11:28
Πρίν ένα ένα χρόνο έπεσα από λάθος άλλου που μου πετάχτηκε σε μία ευθεία μέσα σε πόλη και χωρίς να κοιτάξει ...Ξεπάρκαρε . Ήταν bmw X5 .
Εγώ ως εκ θαύματος δεν έπαθα ούτε γραντουνιά και η μηχανή έχασε έναν καθρέπτη . Εγώ πήγαινα με περισσότερα από ΄ποσα θα έπρεπε .

Μετά από αυτό , όσο μπορώ περισσότερο , οδηγάω πιο αμυντικά . Τον τελευταίο καιρό στην περιοχή μου έχασαν τη ζωή τους δύο αδέλφια 19 και 20 ετών .

Εμένα μέσα σε τρείς μέρες μου έτυχαν τέσσσρα περιστατικά ...Από αυτά που λες ...Δίχως αύριο
(3-1 γυναίκες οδηγοί ).
Εάν πήγαινα με λίγο περισσότερα , ίσως να μην ήμουν και εγώ εδώ .

Προσοχή στο δρόμο παίδες . Υπάρχει πρόβλημα .
Ζωή σε ΄μας και καλό ταξίδι σε όσους έφυγαν . Τίποτε άλλο .


:sad: :sad: :sad:

Lioulios
19/07/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos1313
Παντως αποτι καταλαβα, στην περιπτωση του Συνιωρη, οπως και σε ΠΟΛΛΕΣ αλλες περιπτωσεις θανατων μοτοσυκλετιστων φταιει και η υπερβολικη ταχυτητα του μοτοσυκλετιστη. (Απο 300 ποστς σε οσα φορουμ ειδα για το θανατο του Συνιωρη μονο εναν (αυτοπτη μαρτυρα νομιζω?) ειδα να αναφερεται στην υπερβολικη ταχυτητα που ειχε)

Προφανως και ο φορτηγατζης φταιει 100%, αλλα ΑΝ δεν ετρεχε με οσα ισως και να προλαβαινε να αντιδρασει( ή να εσκαγε με λιγοτερα χιλιομετρα). Αλλα σχεδον ολοι (συμπεριλαμβανομενου και εμενα) θεωρουμαι την υπερβολικη ταχυτητα αυτονοητη αν το "επιτρεπουν" οι συνθηκες, και αμα στραβωσει κατι εξαιτιας ΚΑΙ αυτης, ε γινονται αυτα.


Οσο για το θεμα της αδιαφοριας των αλλων οδηγων για μας, πιστευω στην συντριπτικη πλειοψηφια δεν ειναι αδιαφορια οσο μαλλον ανικανοτητα , ελλειψη πληροφορισης, ελλειψη συγκεντρωσης κτλπ (Αν ηταν κουτι αντι για φορτηγο και εσκαγε μηχανη πανω του με καμια 200αρα, δεν νομιζω οτι θα εβγαινε απτο αμαξι αθικτος...). Αυτο που μπορω να κανω προσωπικα, ειναι να ευαισθητοποιω τον κοινωνικο μου κυκλο για τα προβληματα των μοτοσυκλετιστων και πως μπορουν αν τους φερονται καλυτερα στον δρομο.

Ολοκληρωνοντας, πιστευω οτι ΟΤΙ και να γινει, ΛΑΘΗ απο αλλα οχηματα στο δρομο παντα θα συμβαινουν (ακομα και εμεις οι ιδιοι, οι πλεον ευαλωτοι που θεωρητικα ειμαστε 100% alert, κανουμε τετοια) οπως συμβαινουν και στις πλεον αναπτυγμενες χωρες σε θεματα οδηγικης παιδειας. Ισως λιγοτερα, αλλα θα συμβαινουν. Θεωρω οτι ειναι πιο εφικτο αλλα και πιο ΧΡΗΣΙΜΟ να κανουμε εμεις οτι μπορουμε για να περιορισουμε τις αρνητικες συνεπειες τετοιων λαθων.

π.χ. Ακομα και με την πλεον σωστη/αυστηρη παιδεια παντα θα υπαρχει καποιος που θα ξεχαστει και θα παραβιασει το στοπ. Αν ομως ο μοτοσυκλετιστης κοβει ταχυτητα σε καθε διασταυρωση κατα πασα πιθανοτητα θα τη γλιτωσει .

+++

Αλλά δύσκολο να είμαστε ΠΑΝΤΑ στην τσίτα .

konsttanttinos
19/07/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
+++

Αλλά δύσκολο να είμαστε ΠΑΝΤΑ στην τσίτα .


Φιλε μου, δεν εχουμε πλεον αλλη επιλογη.

aristrom
19/07/2010, 12:40
Η μαχη με τους εναμιση-δυο τονους σιδερο ειναι εκ φυσεως ανιση ..ΤΕΛΟΣ!!
Καποιες φορες αισθανομαι σαν το κιτρινο ανθρωπακι-στοματακι του pac-man.
Εγω προσπαθω να προχωρισω στο δρομο μου να φαω τις ...τελειες μου αλλα τα φαντασματακια
θα κανουν τα παντα για να με καταπιουν!!

vaska
19/07/2010, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Πρίν ασχοληθούμε με τους άλλους, πόσο εμείς υπολογίζουμε τους εαυτούς μας...?

Τι κάνουμε εμείς για αυτό..?


+1


Όσο κι μας λυπεί το γεγονός ότι ένας από εμάς δεν είναι πιά εδώ ας αναρωτηθούμε πως γίνεται ένα μηχανάκι της κατηγορίας του μπούσα να είναι κομμένο σε κομμάτια, να έχει πάρει φωτιά κλπ

Χιλιοειπωμένο αλλά Το παράδειγμα: είτε η πέτρα κυλίσει προς το αυγό είτε το αυγό προς την πέτρα, το αυγό θα σπάσει και το αυγό είμαστε όλοι εμείς.

Από ανθρώπους που "βγάζουν" το άχτι τους στην πίστα, θα περίμενα πιο αμυντική οδήγηση

:( :(

Πατρινός
19/07/2010, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos

+++

Αλλά δύσκολο να είμαστε ΠΑΝΤΑ στην τσίτα .
Φιλε μου, δεν εχουμε πλεον αλλη επιλογη.

Σωστο!Αυτο εξασφαλιζει την αμυνα σε μια μαχη.Ομως ως γνωστον καμμία μαχη,εστω σχεδον καμμία,δεν κερδιζεται χωρις επιθεση :smilea:

webassasin
19/07/2010, 21:07
Τη στιγμη που διαβασα οτι καιγοταν η μηχανη,καταλαβα οτι πρεπει να πηγαινε με πολλα. Δε θα δωσω δικαιο σε κανεναν,αλλα στην τελικη οταν σταματας σε ενα στοπ και βλεπεις στα 500 μετρα μια μηχανη,ειναι λογικο να πεις << Με παιρνει >> και να βγεις. Nομιζω τα 100 xilioμετρα ειναι 27 μετρα/ δευτερολεπτο. Και για να διαλυθηκε ετσι το μπουσα,μαλλον πηγαινε παραπανω απο αυτα..
Εγω πλεον οδηγω παντα στην τσιτα, 2 δαχτυλα στο φρενο και τα ματια 14. Και σιγουρα δεν τρεχω μεσα στην πολη,οσα κοκκινα και στοπ και αν εχει ο αλλος δρομος..

Rochendil
21/07/2010, 05:30
Ετυχε να περασω απο κει περιπου 15 λεπτα αφου ειχε γινει το κακο,δεν θελω να πω κατι για το τι ειδα,αλλα επειδη εχασα ακριβως ετσι τον κολλητο θελω να πω πως το θεμα με την ταχυτητα ειναι σχετικο οταν σκας πανω σε νταλικα.και τα 60 αλλα και τα 160 μπορουν να σε σκοτωσουν,ξερω πως με τα 60 βεβαια μπορεις να αντιδρασεις σιγουρα αλλα επειδη οπως ειπα δεν ημουν μπροστα δεν μπορω να ξερω ποσο αποτομα βγηκε η νταλικα.Η μηχανη ηταν R6 η R1.Οι περισσοτεροι απο μας ξερουμε πως μεχρι τα 120 το πολυ σε ανοιχτο δρομο με τετοια μηχανη δεν ειναι κ το πιο επικινδυνο πραγμα (λογικα μιλωντας,υπο κανονικες συνθηκες και χωρις καγκουριες),το να παραβιαζεις ομως ενα κοκκινο σηματοδοτη....ειναι δολοφονια..Οδηγω μηχανη γυρω στα 15 χρονια κ βλεποντας την αρνητικη εξελιξη στους δρομους εχω σιχαθει τα παντα και θελω να κανω κατι για αυτο και θα συμφωνησω με τον Πατρινο που ειπε:
[''Για σκεψου ρε μαγκα καθε φορα που σκοτωνοταν αδικα ενας συναδελφος μοτοσυκλετιστης να ΗΞΕΡΑΝ ΟΛΟΙ εκει εξω,εξω απο τα μοτοφορουμ οτι ΩΧ!!!!ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΙΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΟΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ.....''} και θα πω μια προταση αγαπημενη απο ταινια που νομιζω πως πρεπει να κανουμε ''πραξη'' οσο πιο συντομα γινεται..
''Ο κοσμος πλεον δεν αρκειται στο να τον σκουντηξεις στην πλατη για να σε ακουσει,πρεπει να του χτυπησεις το κεφαλι με βαριοπουλα''
Τα συλληπητηρια μου στους συγγενεις κ φιλους του αλκη

makis206
21/07/2010, 05:50
Οι παράγοντες πολλοί με προοπτική να εξαλειφθούν.. μηδαμινή..

Θες το γκάζι;
Θες το λάστιχο;
Θες την άσφαλτο;
Τον συνδιασμό τους;;;
Θες την ανύπαρκτη παιδεία μας;
Θες το κομφούζιο;
Θες την κακιά στιγμή;
Την κάβλα μας;
Και πού'σαι ακόμα...

Ας αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα κι ας αποδεχτούμε το γεγονός ότι ρισκάρουμε καθημερινά, ας προφυλακτούμε όσο μπορούμε κι ας έχουμε τα μάτια μας 1114, ας μετριάσουμε τα πάντα κι ας φερθούμε ανάλογα κάθε φορά που πιάνουμε το τιμόνι.. τότε ίσως καταφέρουμε κάτι, ο καθένας για τον εαυτό του και όλοι μαζί μια γροθιά που θα θλίβεται λιγότερο στο μέλλον..

:(

el patron
21/07/2010, 06:37
Πρεπει να καταλαβει ο καθενας οτι στον δρομο ειμαστε σχεδον αορατοι απο τους πιο πολλους,
και μονο αυτο φτανει, θες να τρεξεις μαγκα μηχανοβιε ? μην το κανεις ρε πουστη μου σε δρομο
που εχει διασταυρωσεις ,φαναρια , και αυτοκινητα στο αντιθετο ρευμα, πηγαινε σε καποιον πιο ησυχο δρομο και τουλαχιστον κινδυνεψε απο το ποσο τρεχεις εσυ και οχι απο καποιον αλλον.
Τα γραφω αυτα εγω που ειμαι ινδιανος και κανω τραμπουκισμους αλλα τα κανω σε δρομους με ελαχιστη κυκλοφορια και 2 κλικ κατω απο το οριο .

Rochendil
21/07/2010, 06:52
Κι εγω επειδη περναω καθε μερα πηγαινε ελα απο βαρης-κορωπιου ειμαι στα 90 κ σε καθε φαναρι κοβω,κ παντα οπως λεει κ ο webassasin 2 δαχτυλα στο φρενο κ τα ματια μας 14 το λιγοτερο!

notakos600
21/07/2010, 06:56
Εμένα πάντως μου προκαλεί ακόμη εντύπωση πως ένας τόσο εκπαιδευμένος (στο θέμα μοτοσυκλέτα) άνθρωπος σαν τον Άλκη να την πατήσει έτσι.
Δεν ξέρω αν έφταιξε η ταχύτητα, η μοτοσυκλέτα, η τύχη ή οτιδήποτε άλλο αλλά τρομάζω στην ιδέα πως εμείς οι άπειροι ζούμε ακόμα....

makis206
21/07/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Εμένα πάντως μου προκαλεί ακόμη εντύπωση πως ένας τόσο εκπαιδευμένος (στο θέμα μοτοσυκλέτα) άνθρωπος σαν τον Άλκη να την πατήσει έτσι.
Δεν ξέρω αν έφταιξε η ταχύτητα, η μοτοσυκλέτα, η τύχη ή οτιδήποτε άλλο αλλά τρομάζω στην ιδέα πως εμείς οι άπειροι ζούμε ακόμα....

Άνθρωποι είμαστε όλοι Πάνο, κάποιοι πιο έμπειροι και κάποιοι πιο άπειροι, κάποιοι πιο ώριμοι και κάποιοι πιο αντεγειάδες, κάποιοι πιο φοβισμένοι και κάποιοι πιο άνετοι, κάποιοι πιο τυχεροί και κάποιοι απλώς άτυχοι.. ατύχημα λέγεται και μπορεί να συμβεί στον καθένα ανά πάσα στιγμή, βαρύ αλλά έτσι είναι και καλό θα είναι να το έχουμε στα υπ'όψιν κάθε στιγμή. Το μόνο που μας μένει είναι να προφυλασσόμαστε όσο περισσότερο και με όποιο τρόπο μπορούμε, εκτός κι αν αποφασίσουμε να κλειστούμε σε μια βιτρίνα..αλλά ποιος το θέλει αυτό;

ΠΡΟ-ΣΟ-ΧΗ, ας το έχουμε στο μυαλό μας κι όταν κλείσουμε τις οθόνες και πιάσουμε τα τιμόνια, ας το βάλουμε καλά στο κεφάλι μας κι ας το κλειδαμπαρώνουμε με το κράνος κάθε φορά.. ΠΡΟΣΟΧΗ σε κάθε μας στιγμή..

Δεν περιμένω με τα γραπτά σ'ένα φόρουμ ν'αλλάξει κάτι μιας και ξέρω ότι κι εγώ ο ίδιος θα έχω στιγμές που θα αφαιρεθώ, θα υπερεκτιμήσω, θα αγχωθώ με τις κινήσεις κάποιου άλλου ή ακόμα και δικές μου. Δεν περιμένω ότι ο χαμός ενός ακόμα μοτοσυκλετιστή και μάλιστα Πρωταθλητή, θα βρίσκεται σε κάθε μέτρο που διαννύω πάνω σε δύο τροχούς μέσα μου ώστε να βάζει πάντα λίγο φρένο όποτε ξεφεύγω.. κι αυτό είναι ακόμα πιο βαρύ. Σ'αυτό το βάρος εναποθέτω τις ελπίδες μου όμως.. τα υπόλοιπα τα αφήνω στην τύχη..

:beer:

Rochendil
21/07/2010, 10:34
Συμφωνω απολυτα με τον makis206,οσο συνετα κι αν σκεφτομαστε κ γραφουμε εδω μεσα και εκει εξω παντα θα υπαρχουν στιγμες που θα ξεφευγουμε

Delfian
23/07/2010, 10:01
Ας μην γελιόμαστε παίδες, οι 2 τροχοί είναι επικίνδυνοι εκ φύσεως. Εκθέτεις τον εαυτό σου σε πολλούς παράγοντες που μπορούν να σου κάνουν ζημιά.
Όλοι μα Όλοι έχουμε απο ένα παράδειγμα να δώσουμε για κάποιο περιστατικό που μασ έτυχε και είπαμε ''Πώ πώ ρε π...η μου, παραλίγο να τσακιστώ''.

Τώρα για το εάν τρέχουμε ή όχι, εάν κάνουμε ταρζανιές ή όχι, σούζες κ.λ.π. αυτό όλοι το κάνουμε ή το κάναμε γιατί....η αίσθηση της απελευθέρωσης ; η αίσθηση της κ...λας ; το παιδί που κουβαλάμε μέσα μας; και ότι άλλο θες, μας κάνουν να προκαλούμε και την τύχη μας.

Δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν παλικάρια που θα πετάνε για άλλον κόσμο με την μηχανή τους και οι παράγοντες που θα συμβάλλουν θα είναι πάντα εκεί.

όπως είπε κάποτε κάποιος : Το αυτοκίνητο μεταφέρει σώματα ενω η μηχανή μεταφέρει ψυχές

ghat
27/07/2010, 13:04
Δεν διαφωνώ καθόλου για τα περί αμυντικής οδήγησης και για το πόσο πρέπει εμείς πρώτα να φροντίζουμε τον εαυτό μας. Υπάρχουν όμως και αντικειμενικοί παράγοντες όπως η ποιότητα των δρόμων η παιδεία όλων μας ακόμα και οι γνώσεις που απαιτούνται από κάποιον για να βγεί στον δρόμο να οδηγήσει (είτε χιλιάρι, είτε αυτοκίνητο) που επιδέχονται πολύ συζήτηση. Και όσο εμείς αρκούμαστε να συζητάμε ηλεκτρονικά τόσο θα μας αξίζει το ξύλο που τρώμε.
Σας παραθέτω μία επισήμανση του γαμπρού του Άλκη που έχει δημοσιεύσει σε διάφορα forum:

Ανήκω στο στενό συγγενικό περιβάλλον του Άλκη και δεν έχω απολύτως καμμία σχέση με το χώρο των μηχανών. Ο τρόπος που σκοτώθηκε με τάραξε πολύ, ιδιαίτερα όταν συνειδητοποίησ α πόσο κοινότυπος είναι. Γράφτηκα σε διάφορα σχετικά site μόνο και μόνο για να κοινοποίησω το που θα γίνει η κηδεία του (νεκροταφείο παπάγου 11 ωρα ,δευτέρα) για όσους θέλουν να έρθουν. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσα συναφή site υπάρχουν και πόσος κόσμος ασχολείται με τις μηχανές. Έχω να κάνω μια πρόταση. Να συνασπιστουν οι πολυάριθμες ομάδες και ενώσεις και σύλλογοι δημιουργώντας μια οργάνωση κοινής αποδοχής με αποκλειστικό αντικείμενο την προώθηση μέτρων οδικής ασφαλείας για τους δικυκλιστές και την άσκηση ουσιαστικής πίεσης προς αυτή την κατευθυνση. Αυτοί που οδηγουν δικυκλα είναι αρκετές χιλιάδες με τεράστια πολιτική δύναμη, και μπορούν να πετύχουν πολλά αν ενώσουν τις δυνάμεις τους. Τις αθλιες συνθήκες που επικρατουν τις ξέρετε καλύτερα από μένα. Πιστεύω πως μια τέτοια μαχητική δραστηριοποίηση που θα ξεπερνούσε τις γνωστές ελληνικές πολυδιασπάσεις θα είχε αποτέλεσμα. Θα αποτελούσε επισης και το καλύτερο μνημόσυνο για τον Άλκη. Μια τέτοια πρωτοβουλία θα μπορούσε ίσως να ξεκινήσει κατ' αρχην από τους διαχειριστές των σχετικών ιστοσελίδων και τους υπευθυνους των διαφόρων συλλόγων και να προσλάβει σταδικά μαζικότητα. Τι περιμένετε; Nα είστε ο επόμενος που θα σκοτωθεί από όχημα που παραβίασε Stop ή Κόκκινο; Αναδημοσιευστε αυτό το σχόλιο όπου θέλετε.
Σύζυγος αδερφής Αλκη. (Τα στοιχεία μου στη διαθεση κάθε ενδιαφερόμενου για μια τέτοια προσπάθεια)

Σας αναφέρω, μπορεί να το έχετε ακούσει, οτι όταν στην Γαλλία απαγορεύτηκε η κίνηση μηχανών ανάμεσα στα αμάξια βγήκαν χιλιάδες στον δρόμο καταλαμβάνοντας τον χώρο που θα έπιανε ένα αμάξι κινούμενο στο Παρίσι και γονάτισαν το σύμπαν μέχρι που αναιρέθηκε η σχετική διάταξη. Και στην Ελλάδα η διήθηση όπως λέγεται απαγορεύεται από τον νόμο.
Αν δεν αφυπνιστούμε απλά θα χαθούμε.

jimV
28/07/2010, 12:27
Ειναι τραγικο να φευγουν ανθρωποι με τετοιο τροπο.Οι λογοι τετοιων δυστυχηματων αλλα και γενικοτερα ατυχηματων που εμπλεκονται μηχανες ειναι πολλοι αλλα πιστευω οτι μεγαλη σημασια εχει οτι οι οδηγοι αυτοκινητων δεν εχουν γενικοτερη παιδεια οδηγικη αλλα και ιδεα για το πως μπορει να φρεναρει μια μηχανη και ο σχετικα μικρος ογκος της μηχανης σε σχεση με ενα μεγαλο δρομο.Ειναι συνηθισμενοι στο παταω το φρενο και το αυτοκινητο φρεναρει ευκολα με τοσα συστηματα ηλεκτρονικης βοηθειας.Το χω διαπιστωσει πολλες φορες που ενω σε βλεπουν πετιουνται ειτε γιατι δεν μπορουν να συσχετισουν την ταυχητητα που εχεις ειτε γιατι νομιζουν οτι πατας το φρενο και κοκαλωνει το μηχανακι.
Σιγουρα παιζει ρολο και η στιγμιαια απροσεξια,αφηρημαδα αλλα ρε γμρ για να οδηγησεις πια πρεπει να χεις πτυχιο ψυχολογιας για να προβλεψεις τι σκεφτεται να κανει ο μπροστα, ο πισω ο πλαινος.
Ενα τελευταιο, γτ ρε γμτ βλεπω ολο και πιο συχνα τους πιτσιρικαδες ενω κανουν μαλκις ποτε μα ποτε να μη ζηταν συγνωμη.Τις κανετε που τις κανετε γτ ειστε κ@υλωμενοι αλλα μη ψαχνεστε και για τσαμπουκαδες ρε.
Σορυ για το σεντονι

:smilea: