PDA

View Full Version : Βραδυνό ταξίδι........



JZER40
19/07/2010, 17:29
Την περασμένη Παρασκευή και ενώ λόγω κρίσης είχαμε αποφασίσει να μην πάμε πουθενά για Σκ έσκασε τηλέφωνο κατά τις 22:00 με πρόσκληση για μπιρίμπα μέχρι πρωίας από φίλικο ζευγάρι στην....Ευβοια....

Με συνοπτικές διαδικασίες ,ντύσιμο,μπουφάν,γάντια,μποτάκια,κράνη το Ταιγκερ στον δρόμο και ξεκινάμε για την Αμάρυνθο Ευβοίας...

Στην Εθνική η κίνηση αραιή και κινούμαστε με ταχύτητα 170-180....

Οπου υπάρχει φωτισμός όλα είναι η φαίνονται τουλάχιστον ασφαλή.....Στα σκοτεινά κομμάτια της εθνικής νιώθεις σαν να παίζεις λότο γιατί είσαι σίγουρος ότι αν τυχόν έχει φύγει καμμιά αναγόμωση από λάστιχο κανενός φορτηγού πρώτα θα την πατήσεις και μετά θα την δείς...

Συνάντηση πρώτη με καβλωμένο πιτσιρικά με ss που πάει τουλάχιστον 250-260 και μας περνάει σφαίρα..

Δεύτερη με HAYABUSA με πολύ σωστό αναβάτη....Κινούμαστε δίπλα δίπλα για όλη την διαδρομή από διόδια έως γέφυρα Χαλκίδος...

ΚΑι μετά την γέφυρα αρχίζει ο εφιάλτης.......

ΟΡΑΤΟΤΗΣ........ΧΕΣΕ ΜΕΣΑ...

Είναι το πρώτο βραδυνό ταξίδι με το Ταιγκερ και διαπιστώνω ότι όπως έιχα διαβάσει...δεν έχει φώτα αλλά κεράκια....Δεν βλέπω παραπάνω από 15-20 μέτρα και αυτά όχι καθαρά...

Η ταχύτητα πέφτει στα 40-50 για το υπόλοιποτης διαδρομής..Ακόμα και η μεγάλη σκάλα είναι απαράδεκτη....

Πλησιάζεις τις στροφές (ξέρω τον δρόμο) και δεν έχεις άποψη πού ακριβώς αρχίζουν και πώς πάνε....Οδήγώ από μνήμης τον υπόλοιπο δρόμο....Δεν συζητώ ότι σε περίπτωση που υπήρχε εμπόδιο στον δρόμο θα έιχα πέσει πάνω του....

Με τα πολλά...φτάσαμε αλλά είναι επιχείρημα που δεν το ξανακάνω προτού δώσω τα 300ευρα που ήλπιζα να γλυτώσω για HID...

υσ:η μπιριμπα,τα τυροπιτάκια και ο χαβαλές μας αποζημίωσαν για την ταλαιπωρία....
υσ2: εκανα και την μαλακία μου στην επιστροφή τα ξημερώματα...
Σε ένα σημείο από την έξοδο στην εθνική υπήρχαν κώνοι....με πολύ πυκνή διάταξη που χώριζαν τις λωρίδες...Επιχέιρησα να αλλάξω λωρίδα ανάμεσά τους με αποτέλεσμα ένα ωραίο μελάνιασμα στο καλάμι της γυναίκας μου που τον έφαγε...Τελικά δεν έιναι τόσο ευκαμπτοι όσο φαίνονται άμα πέσεις πάνω τους με καμμιά 100αρια χιλιόμετρα...

Ichigo
19/07/2010, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40


Με τα πολλά...φτάσαμε αλλά είναι επιχείρημα που δεν το ξανακάνω προτού δώσω τα 300ευρα που ήλπιζα να γλυτώσω για HID...

υσ:η μπιριμπα,τα τυροπιτάκια και ο χαβαλές μας αποζημίωσαν για την ταλαιπωρία....
υσ2: εκανα και την μαλακία μου στην επιστροφή τα ξημερώματα...
Σε ένα σημείο από την έξοδο στην εθνική υπήρχαν κώνοι....με πολύ πυκνή διάταξη που χώριζαν τις λωρίδες...Επιχέιρησα να αλλάξω λωρίδα ανάμεσά τους με αποτέλεσμα ένα ωραίο μελάνιασμα στο καλάμι της γυναίκας μου που τον έφαγε...Τελικά δεν έιναι τόσο ευκαμπτοι όσο φαίνονται άμα πέσεις πάνω τους με καμμιά 100αρια χιλιόμετρα...

Πάντα όρθιος και καλές βόλτες να έχεις φίλε. Θα έλεγα όμως να αφήσεις τα HID και απλά να δοκιμάσεις κάποια καλύτερη συμβατική λάμπα και να δεις μήπως η δέσμη σου δεν είναι ρυθμισμένη σωστά. Όπως όλοι μας θα έχεις δει ότι τα συγκεκριμένα τυφλώνουν τους απέναντι στο 99% των περιπτώσεων όπου δεν είναι τοποθετημένα από το εργοστάσιο αλλά σε "έμπειρους" "μάστορες":rolleyes:

υ.γ. Αυτό με τους κώνους δεν ήταν ανάγκη να το κάνεις. Απλά μπορούσες να περιμένεις να τελειώσουν και να επιχειρήσεις να αλλάξεις λωρίδα. :wave2: :beer: :beer: :beer:

jimmis5
19/07/2010, 18:09
Ωραιος:winka: το εχω κανει και εγω βεβαια ειχα χαμηλοτερες ταχυτητες αλλα σε ορεινο στροφιλικη προς αρκαδια χωρις φωτισμο δρομου νοεμβρη μηνα με θολωμενη ζελατινα και το χειροτερο χωρις διαγραμμιση ασφαλτος και γρεμιλα ενα τεραστιο χωραφι..
αδρεναλινη στο κοκκινο:wave2: :beer: :beer:

pilotos_xtreme
19/07/2010, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
Την περασμένη Παρασκευή και ενώ λόγω κρίσης είχαμε αποφασίσει να μην πάμε πουθενά για Σκ έσκασε τηλέφωνο κατά τις 22:00 με πρόσκληση για μπιρίμπα μέχρι πρωίας από φίλικο ζευγάρι στην....Ευβοια....

Με συνοπτικές διαδικασίες ,ντύσιμο,μπουφάν,γάντια,μποτάκια,κράνη το Ταιγκερ στον δρόμο και ξεκινάμε για την Αμάρυνθο Ευβοίας...

Στην Εθνική η κίνηση αραιή και κινούμαστε με ταχύτητα 170-180....

Οπου υπάρχει φωτισμός όλα είναι η φαίνονται τουλάχιστον ασφαλή.....Στα σκοτεινά κομμάτια της εθνικής νιώθεις σαν να παίζεις λότο γιατί είσαι σίγουρος ότι αν τυχόν έχει φύγει καμμιά αναγόμωση από λάστιχο κανενός φορτηγού πρώτα θα την πατήσεις και μετά θα την δείς...

Συνάντηση πρώτη με καβλωμένο πιτσιρικά με ss που πάει τουλάχιστον 250-260 και μας περνάει σφαίρα..

Δεύτερη με HAYABUSA με πολύ σωστό αναβάτη....Κινούμαστε δίπλα δίπλα για όλη την διαδρομή από διόδια έως γέφυρα Χαλκίδος...

ΚΑι μετά την γέφυρα αρχίζει ο εφιάλτης.......

ΟΡΑΤΟΤΗΣ........ΧΕΣΕ ΜΕΣΑ...

Είναι το πρώτο βραδυνό ταξίδι με το Ταιγκερ και διαπιστώνω ότι όπως έιχα διαβάσει...δεν έχει φώτα αλλά κεράκια....Δεν βλέπω παραπάνω από 15-20 μέτρα και αυτά όχι καθαρά...

Η ταχύτητα πέφτει στα 40-50 για το υπόλοιποτης διαδρομής..Ακόμα και η μεγάλη σκάλα είναι απαράδεκτη....

Πλησιάζεις τις στροφές (ξέρω τον δρόμο) και δεν έχεις άποψη πού ακριβώς αρχίζουν και πώς πάνε....Οδήγώ από μνήμης τον υπόλοιπο δρόμο....Δεν συζητώ ότι σε περίπτωση που υπήρχε εμπόδιο στον δρόμο θα έιχα πέσει πάνω του....

Με τα πολλά...φτάσαμε αλλά είναι επιχείρημα που δεν το ξανακάνω προτού δώσω τα 300ευρα που ήλπιζα να γλυτώσω για HID...

υσ:η μπιριμπα,τα τυροπιτάκια και ο χαβαλές μας αποζημίωσαν για την ταλαιπωρία....
υσ2: εκανα και την μαλακία μου στην επιστροφή τα ξημερώματα...
Σε ένα σημείο από την έξοδο στην εθνική υπήρχαν κώνοι....με πολύ πυκνή διάταξη που χώριζαν τις λωρίδες...Επιχέιρησα να αλλάξω λωρίδα ανάμεσά τους με αποτέλεσμα ένα ωραίο μελάνιασμα στο καλάμι της γυναίκας μου που τον έφαγε...Τελικά δεν έιναι τόσο ευκαμπτοι όσο φαίνονται άμα πέσεις πάνω τους με καμμιά 100αρια χιλιόμετρα...

μπραβο φιλε μου,παντα τετοια ''στα μπαμ'' περιστατικα σου ευχομαι!
το να οδηγας νυχτα ,για μενα τουλαχιστον,ειναι οτι καλυτερο εχει να σου προσφερει μια μοτοσυκλετα.
και στα σημεια που δεν εχει καθολου φωτα μη σκας. αραξε σε χαμηλες ταχυτητες και χαλαρωσε εντελως,αδειασε καθε σκεψη απο το κεφαλι σου , κ κοιτα τον ουρανο (αλλα κ μπροστα σου ετσι :).
μετα δε θα ξαναταξιδεψεις μερα!!!

κατι ακομα.για πια παρασκευη λες? ο πιτσιρικας που πηγαινε ταπα μηπως ειχε honda cbr?

mparmpanik
19/07/2010, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40



Στην Εθνική η κίνηση αραιή και κινούμαστε με ταχύτητα 170-180....

Οπου υπάρχει φωτισμός όλα είναι η φαίνονται τουλάχιστον ασφαλή.....Στα σκοτεινά κομμάτια της εθνικής νιώθεις σαν να παίζεις λότο γιατί είσαι σίγουρος ότι αν τυχόν έχει φύγει καμμιά αναγόμωση από λάστιχο κανενός φορτηγού πρώτα θα την πατήσεις και μετά θα την δείς...


υσ2: εκανα και την μαλακία μου στην επιστροφή τα ξημερώματα...


ενιωθες σαν να παιζεις λοττο την ζωη σου (και της γυναικας σου που ειχες δικαβαλο) και συνεχιζες
να πας με 170-180?? :confused:

σορυ φιλε μου, αλλα την (χοντρη) μαλακια την εκανες οταν πηγαινες οχι στην επιστροφη.

JZER40
19/07/2010, 19:39
με 170-180 κινούμασταν όπου είχε φωτισμο στην εθνική....

στα σκοτεινα κομματια με 120-130....



την παρασκευη που περασε πήγαμε για τον άλλο φιλο και δεν είδα τι οδηγούσε ο πιτσιρικάς ετσι που οδηγούσε...Φορούσε κράνος,και από πάνω μπλουζακι....Δεν θυμαμαι σε πι'α εξοδο βγηκε και εκανε αναστροφη για Αθήνα

pilotos_xtreme
19/07/2010, 21:29
α οκ ,γτ παρασκευη περασα κ γω κ ελεγα μηπως ειδες εμενα, αλλα φορουσα φορμα κ ηταν την προηγουμενη απο αυτη που λες.

Panopticon7
19/07/2010, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40


Με τα πολλά...φτάσαμε αλλά είναι επιχείρημα που δεν το ξανακάνω προτού δώσω τα 300ευρα που ήλπιζα να γλυτώσω για HID...




Αν τωρα δεν βλεπεις καλα... με τα ζηνον δεν θα βλεπεις ΤΙΠΟΤΑ.

(αν τα βαλεις στους "καθρεπτες" των συμβατικων φωτων)

Αυτο σου το υπογραφω, κ εμενα μου αρεσουν, αλλα ειναι για εφε.

Τυφλωνουν οντως τους απεναντι μιας κ θα φωτιζουν στον θεο, αλλα το κυριοτερο ειναι οτι δεν θα βλεπεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τιποτα. (το ξαναλεω κ το τονιζω)

aris_n
20/07/2010, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Αν τωρα δεν βλεπεις καλα... με τα ζηνον δεν θα βλεπεις ΤΙΠΟΤΑ.



Δεν θα βάλει ζήνον ρε, ξένον θα βάλει....:smokin:

McGyver
20/07/2010, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
(αν τα βαλεις στους "καθρεπτες" των συμβατικων φωτων)

To 1050 έχει projector φανάρια, όχι με συμβατικά κάτοπτρα...

PortisHead
20/07/2010, 03:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Αν τωρα δεν βλεπεις καλα... με τα ζηνον δεν θα βλεπεις ΤΙΠΟΤΑ.

(αν τα βαλεις στους "καθρεπτες" των συμβατικων φωτων)

Αυτο σου το υπογραφω, κ εμενα μου αρεσουν, αλλα ειναι για εφε.

Τυφλωνουν οντως τους απεναντι μιας κ θα φωτιζουν στον θεο, αλλα το κυριοτερο ειναι οτι δεν θα βλεπεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τιποτα. (το ξαναλεω κ το τονιζω)


Ναι , καλα...

LINK... (http://s85.photobucket.com/albums/k67/massive850/GSF/?action=view&current=Bandit_Lights_Animation.gif)
(animated gif)

και προκαλω οποιον θελει να σταθει απεναντι και να μου πει αν τον στραβώνουν.

Panopticon7
20/07/2010, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
To 1050 έχει projector φανάρια, όχι με συμβατικά κάτοπτρα...


Α ! Οκ τοτε

zephyr1
20/07/2010, 07:03
Τη προηγουμενη κυριακη εφυγα 11:45 βραδυ απο Αγια Αννα (ευβοια) και 01.15 ετρωγα κρεπα στην ραφηνα, με της σουπερ φωταρες του γιαπωνεζικου Yamaha Fazer 1000.:a44:

Πωλειται λεμε.:rotflmao:

pektis
20/07/2010, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
To 1050 έχει projector φανάρια, όχι με συμβατικά κάτοπτρα...

Σωστος.:beer:

Cpt. Haddock
20/07/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
[...] Με τα πολλά...φτάσαμε αλλά είναι επιχείρημα που δεν το ξανακάνω προτού δώσω τα 300ευρα που ήλπιζα να γλυτώσω για HID...[...]

Καλές λαμπες (osram nightbraker ή αντίστοιχες ) και θα είσαι εντάξει, χωρίς τα 300ευρω και χωρις να τυφλώνεις τους απέναντι.

:wave2: :wave2: :wave2:

pektis
20/07/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλές λαμπες (osram nightbraker ή αντίστοιχες ) και θα είσαι εντάξει, χωρίς τα 300ευρω και χωρις να τυφλώνεις τους απέναντι.

:wave2: :wave2: :wave2:

Oταν η μηχανη εχει τους ειδικους ανταπτωρες (projector) δεν ''τυφλωνει'' τους απεναντι...:beer: :wave2:
(To Τiger τους εχει...)

argy_kap
20/07/2010, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Oταν η μηχανη εχει τους ειδικους ανταπτωρες (projector) δεν ''τυφλωνει'' τους απεναντι...:beer: :wave2:
(To Τiger τους εχει...)

Βάλε HID, στα φώτα του Τίγρη δεν τυφλώνουν ΚΑΝΕΝΑ. Πάρε απο www.hid50.com και πέρνα τα μόνος σου. Είναι υπόθεση 30 λεπτών και έχει οδηγίες και φώτο στο www.tiger1050.com Αν περάσεις απο Βόλο έλα να με κεράσεις καφέ να στα βάλω εγώ. Είναι η πιο σημαντική αλλαγή που χρειάζεται ο Τίγρης....

Panopticon7
20/07/2010, 10:17
Ρε σεις... Οι προτζεκτορες που εχει δεν ειναι για κανονικες λαμπες ?

1. Πως γινεται με ζηνον να ειναι ενταξει αφου το φως (απο την πρωτη λαμπα) του παραγεται κ διαχεεται ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα.

Εχει τυχει παλαιοτερα να το ψαξω το θεμα για το αυτοκινητο, κ εμαθα το παραπανω για τις λαμπες HID.


2. Οταν λετε οτι δεν φωτιζουν επαρκως τα φαναρια, αυτο ειναι θεμα εστιασης-σχεδιασης κ οχι εντασης φωτος... Ετσι δεν ειναι ? Πως ειναι δυνατον να στρωσει το θεμα απλως με μπλε λαμπα.
Το χρωμα θα σε κανει να βλεπεις δηλαδη ?

pektis
20/07/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Βάλε HID, στα φώτα του Τίγρη δεν τυφλώνουν ΚΑΝΕΝΑ. Πάρε απο www.hid50.com και πέρνα τα μόνος σου. Είναι υπόθεση 30 λεπτών και έχει οδηγίες και φώτο στο www.tiger1050.com Αν περάσεις απο Βόλο έλα να με κεράσεις καφέ να στα βάλω εγώ. Είναι η πιο σημαντική αλλαγή που χρειάζεται ο Τίγρης....

Φιλε μου, εγω δεν εχω Tiger, απλως απαντουσα στον Cpt.:wave2:

lamoun
20/07/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ναι , καλα...
LINK... (http://s85.photobucket.com/albums/k67/massive850/GSF/?action=view&current=Bandit_Lights_Animation.gif)
(animated gif)
και προκαλω οποιον θελει να σταθει απεναντι και να μου πει αν τον στραβώνουν.

Οι επιμέρους φωτό έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά? Έκθεση - Διάφραγμα - ISO

argy_kap
20/07/2010, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Φιλε μου, εγω δεν εχω Tiger, απλως απαντουσα στον Cpt.:wave2:

sorry αν φάνηκε επιθετικό, δεν τo είπα έτσι :wave2: :beer:

pektis
20/07/2010, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
sorry αν φάνηκε επιθετικό, δεν τo είπα έτσι :wave2: :beer:

:beer:

PortisHead
21/07/2010, 03:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Οι επιμέρους φωτό έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά? Έκθεση - Διάφραγμα - ISO

Ναι ,τις τράβηξε αυτοπροσώπως ο Helmut Newton :lol: