PDA

View Full Version : Nέο αίμα τα φωτα σας 950adv please



mpokis
19/07/2010, 18:37
Magkes xereto kai ipoklinome, trelo to pareaki sas kai opos fenete aparetito.

Gia na mi makrigoro neo aima me oli tin ennia tis leksis kai malista me ti mia sta bathia kathos, exo faei trelo kolima me to 950adv kai pisteuw pos pleon eirthe i wra... (para ti sinexi plisi egkefalou apo tous pantes na minw se kati asiatiko)


... ''einai epikindino na zeis me asfaleia'' .... lene kapoioi
... theli kai ligo xroma i zwi ... (portokali isws)

Tis teleutes meres exo orgosei to forum mpas kai ksestravotho ligo kai pragmati einai poli katatopistiko.
Megali paraksisi:
1. Simvoules gia modela ( eos 7.000)
2. Ti prerei na prosekso san ''psilo'' asxetos se ena metaxirismeno?
3. Tixon idietera mathimata mixanologias giati opws fenetai tha prepei na ginw kaliteros kai apo to mixaniko mou... (xioumor)
4. Kamia kali prosfora... (site ktl)

Euxaristo prokatabolika alania sorry an egina kourastikos :)

Allst@rf
19/07/2010, 18:48
καλωσήρθες καταρχήν :wave2:

κανε ένα κόπο να αρχίζεις να γράφεις ελληνικα γιατί κουράζουν τα greeklish...και είναι και κανόνας του φόρουμ..
(όλο εμένα τυχαίνει να το λέω αυτό στους νέους...:alien: )...

Τα αλλά θα τα βρούμε...

:beer:

XJR_Billy
20/07/2010, 02:24
Η 950 δεν είναι μηχανή για αρχάριους.

Καλωσήρθες.:wave2:

DUKASII
20/07/2010, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Η 950 δεν είναι μηχανή για αρχάριους.

Καλωσήρθες.:wave2: Γιατί αυτο φιλε μπορεις να μου το αναλυσεις λίγο?

vaska
20/07/2010, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Η 950 δεν είναι μηχανή για αρχάριους.

Καλωσήρθες.:wave2:

Η καταλληλότητα μιας μηχανής έχει να κάνει με την κουλαμάρα ή όχι του αναβάτη της (γνώμη μου), αν λοιπόν αισθάνεται έτοιμος για 950 adv γιατί όχι?
:wave2:

Καλώς ήρθες νέος

:wave2: :wave2:

vaska
20/07/2010, 02:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Γιατί αυτο φιλε μπορεις να μου το αναλυσεις λίγο?

Ρε συ που είναι ο παλιός καλός γατούλης?? Σκίαζομαι με δαύτο το μουτσούνι και είναι και πρωί

:rotflmao: :bigcry:

Shaolin Monk
20/07/2010, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Η καταλληλότητα μιας μηχανής έχει να κάνει με την κουλαμάρα ή όχι του αναβάτη της


+1000

Καλως ηρθες...:wave2:

XJR_Billy
20/07/2010, 04:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Γιατί αυτο φιλε μπορεις να μου το αναλυσεις λίγο?

Αν ξυριστείς μπορεί.:D

Εσύ θα εμπιστευόσουν τέτοιο γκάζι σε αρχάριο?

camen
20/07/2010, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Αν ξυριστείς μπορεί.:D

Εσύ θα εμπιστευόσουν τέτοιο γκάζι σε αρχάριο?

Παντως το μηχανακι ειναι φιλικοτατο και πολυ πιο ευκολοδηγητο απο πολλα αλλα...ΕΙναι σαν ποδηλατο...Το εχω πει και θα το λεω....:winka:

XJR_Billy
20/07/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Παντως το μηχανακι ειναι φιλικοτατο και πολυ πιο ευκολοδηγητο απο πολλα αλλα...ΕΙναι σαν ποδηλατο...Το εχω πει και θα το λεω....:winka:

Σε εσένα που έχεις μια Α πείρα, μπορεί.
Αλλά για αρχάριο δεν είναι υπερβολή?

Η 950 και 640Adv είναι οι μοναδικές ΚΤΜ που έχω καβαλήσει και ενώ η 640 είναι όνειρο, έχω αρκετές ώρες με τη μηχανή φίλου, η 950 ενώ δεν μπορώ να πω ότι με δυσκόλεψε, μου φάνηκε κάπως... άγρια...:D

Ε, τι να καταλάβεις με μια ώρα οδήγηση και τον κολλητό να σε βλέπει με άγρυπνο βλέμμα?:lol:
Είμαι όμως ο μοναδικός που του την πήρε βόλτα. Αφού ξέρει πως οδηγάω..:lol: :p

Πάντως όντως, αν έχεις φειδώ και σεβασμό μπορείς να ξεκινήσεις από πιο ψηλά.
Παρ'όλα αυτά, δεν θα την πρότεινα σε αρχάριο.

vaska
20/07/2010, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Παντως το μηχανακι ειναι φιλικοτατο και πολυ πιο ευκολοδηγητο απο πολλα αλλα...ΕΙναι σαν ποδηλατο...Το εχω πει και θα το λεω....:winka:

Που είσαι εσύ ρε???? Καμία φωτό με αγάλματα θα δείξεις ή όλες για πάρτη σου?
:winka: :winka:

DUKASII
20/07/2010, 08:27
to 950 ειναι το καλυτερο για αρχαριο..
μενει τοσο συχνα απο τι εμαθα εδω μεσα που το αποκλείω να παθεις κατι στη διαδρομη σπιτι -μαστορα.

XJR_Billy
20/07/2010, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
to 950 ειναι το καλυτερο για αρχαριο..
μενει τοσο συχνα απο τι εμαθα εδω μεσα που το αποκλείω να παθεις κατι στη διαδρομη σπιτι -μαστορα.

ΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑ !!!!!!!:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

camen
20/07/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Που είσαι εσύ ρε???? Καμία φωτό με αγάλματα θα δείξεις ή όλες για πάρτη σου?
:winka: :winka:

Δεν δουλευω ως φωτογραφος αγορι μου,αλλα για εσενα κατι θα κανουμε...:D :D :D

Εχετλαίος
20/07/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Αν ξυριστείς μπορεί.:D

Νάταααααα.
Πες πως είσαι άτριχος κτλ κτλ κτλ;

XJR_Billy
20/07/2010, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Νάταααααα.
Πες πως είσαι άτριχος κτλ κτλ κτλ;

Ελαφριά καραφλίτσα στην κεφαλή σου κάνει?:lol: :lol:

Lioulios
20/07/2010, 09:42
950 από 04 και μετά .Οχι 03 . Ή δώσε αν σε παίρνει κάτι παραπάνω να πάρεις το 990 .

(Αν και αρχάριος ...Αλλά τί 950 τί 990)

Υπήρχαν κάποια προβλήματα που έβγαζαν τα 950 του 03 ,αλλά μάλλον θα έχεις μπει και εδώ . Αν όχι ,τότε ρίξε μια ματιά . http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=34771

SPC
20/07/2010, 09:44
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mpokis
[B]Magkes xereto kai ipoklinome, trelo to pareaki sas kai opos fenete aparetito.

Gia na mi makrigoro neo aima me oli tin ennia tis leksis kai malista me ti mia sta bathia kathos, exo faei trelo kolima me to 950adv kai pisteuw pos pleon eirthe i wra... (para ti sinexi plisi egkefalou apo tous pantes na minw se kati asiatiko)


... ''einai epikindino na zeis me asfaleia'' .... lene kapoioi
... theli kai ligo xroma i zwi ... (portokali isws)

Tis teleutes meres exo orgosei to forum mpas kai ksestravotho ligo kai pragmati einai poli katatopistiko.
Megali paraksisi:
1. Simvoules gia modela ( eos 7.000)
2. Ti prerei na prosekso san ''psilo'' asxetos se ena metaxirismeno?
3. Tixon idietera mathimata mixanologias giati opws fenetai tha prepei na ginw kaliteros kai apo to mixaniko mou... (xioumor)
4. Kamia kali prosfora... (site ktl)


ΕΧΕΙΣ ΠΜ

akamarinos
20/07/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
950 από 04 και μετά .Οχι 03 . Ή δώσε αν σε παίρνει κάτι παραπάνω να πάρεις το 990 .

(Αν και αρχάριος ...Αλλά τί 950 τί 990)


ποιο πολλα κυβικα => ποιο πολλα γκαζια => θα παω να παρω ενα χαρλευ:D

Lioulios
20/07/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
ποιο πολλα κυβικα => ποιο πολλα γκαζια => θα παω να παρω ενα χαρλευ:D
Ο άνθρωπος έκανε μία ερώτηση για να πάρει μία δυο γνώμες . Όχι την εξυπνάδα σου .
Περίμενα από κάτοχο της μοτό αυτής (όπως εσύ) κάτι καλύτερο από αυτό .

Μία εποχή το έψαχνα και εγώ , ένα 03 από Θεσσ/νίκη και είχα πέσει στο θρέντ που αναφέρομαι .
Καλό θα ήταν να βοηθούσες λιγάκι ,αλλά ..ένιγουέι . Να σαι καλά φίλε .

mpokis
20/07/2010, 16:50
Ο άνθρωπος έκανε μία ερώτηση για να πάρει μία δυο γνώμες . Όχι την εξυπνάδα σου .
Περίμενα από κάτοχο της μοτό αυτής (όπως εσύ) κάτι καλύτερο από αυτό . ΩΡΑΙΟΣ!!!!

Μία εποχή το έψαχνα και εγώ , ένα 03 από Θεσσ/νίκη και είχα πέσει στο θρέντ που αναφέρομαι .
Καλό θα ήταν να βοηθούσες λιγάκι ,αλλά ..ένιγουέι . Να σαι καλά φίλε .



Παλικάρια ευχαριστω πολύ για το ολο ενδιαφέρον πραγματικά...
Αλλά παρακλήση ας παραμείνουμε σε πραγματα που πρεπει να
να προσεξω σε καποιο μεταχειρισμενο. Το οτι το εχω αποφασίσει οτι
αυτο το μοτερ θέλω στο πλάι μου είναι πλέον δεδομένο. Πείτεμε
αιμοδώτη ή οπως αλλίώς θέλετε (όλα τα εχουμε ακούσει) αλλά
είναι η κ@υλ@ μου και δε μασαω να τη κινηγησω. Ειμαι αρχαριος
και το ξέρω, αυτο που με ενδιαφέρει ειναι αν μπορω να βαλω μπέσα
στο μηχανιμα, στον εαυτο μου εχω απολυτη εμπιστοσύνη. Και πάλι
ευχαριστω τρέλοι keep riding

LOUKILOUK
05/08/2010, 06:48
Φιλαράκι ψώνισες ; μην τα πω τσάμπα...:winka:
.... ακούω...:beer: :wave2:

mpokis
08/08/2010, 14:05
sto psaksimo akoma filos ...

mpokis
08/08/2010, 14:06
sorry pou argisa toso g@m1m3n0 net ...

mpokis
08/08/2010, 14:08
σορυ και για το γκριγκλισς μου ξέφυγε :)

LOUKILOUK
10/08/2010, 11:44
... έλα ρε τώρα σε έπιασα...

Λοιπόν άκου... πριν το πάρω το 990 έκανα μεγάλη έρευνα και μελέτη πάνω στο θέμα. Είχα το 640 adv και οι κασσάνδρες για τα ΚΤΜ δεν με άγγιζαν... ήξερα τη εταιρία... τα καλά της και τα κακά της...
Για το 950/990 συγκεκριμένα... απέφυγε τα μοντέλα του 03 οπωσδήποτε και του 04 καλύτερα, τα 950 του 05 μάλλον είναι και τα ποιο γρήγορα πέρα από αξιόπιστα... τα 990 υστερούν λέει σε γκάζι... εγώ που είμαι κουλάδι δεν νοιώθω κάτι... το μηχανάκι έχει παντού δύναμη...ανέβάζει στροφές απίστευτα και παρόλα αυτά είναι φιλικό προς τον αναβάτη που δεν θα σφίξει τον δεξί καρπό... Αν ρυθμίσεις αναρτήσεις σωστά και δεν το φοβηθείς στρίβει απίστευτα στην άσφαλτο και συγχωρεί τα μικρολαθάκια... αν το "έχεις" ...σε ορεινό στροφιλίκι θα κλάψουνε μανούλες με ss και γυμνά... σε ταξίδια είναι μια χαρά, άνετο και δυνατό με καλή οδηγική συμπεριφορά ακόμα και φορτωμένο δικάβαλο. Στο χώμα μάλλον ισχύει όσα λένε οι χωματεροί... εγώ δεν έχω κάνει φοβερά πράγματα αλλά όπου έχω μπει έχω περάσει με άνεση και νεροφαγώματα και λάσπες και ρυάκια...
Τα 990 είναι χαμηλότερα αλλά όχι χαμηλά και μάλλον έχουν ξεπεράσει σε μεγάλο βαθμό τις αρχικές παιδικές ασθένειες... Αν δεν είσαι μίζερος και συντηρητικός σαν άνθρωπος, αν σου αρέσει η γρήγορη οδήγηση με άνεση και το χώμα είναι για σένα απαραίτητο τότε να το πάρεις... Το έχω σχεδόν 2 χρόνια και έχω κάνει 25.000 χλμ , εκτός από την ζημιά που περιγράφω στο ταξιδιωτικό, άλλο ουδέν... βασικό μειονέκτημα που δεν το υπολόγισα πρόπερσυ που το αγόρασα μεταχείρο με 20.000 χλμ είναι η υψηλη κατανάλωση... ρουφάει καλά...
:bigcry:
¨οτι άλλο θες πμ...γιατί το προήγούμενο δεν το έπιασα...:lol: :rotflmao:
:wave2:

υ.γ Τι χρήμα διαθέτεις; παιζει 990 με λίγα χλμ , γκαραζάτο, άριστο, γνωστός το σκέφτονταν να το δώσει... δεν γνωρίζω τι έχει κάνει και πόσο το δίνει...

gefr
14/09/2010, 14:12
Γειά χαρά ¨νέο αίμα¨
Είμαι κάτοχος ενός πολύπαθου 950Α και θα σου τονίσω τα εξής:
1. Πολύ ζέστη κάτω από τη σέλα
2. Ψηλή κατανάλωση
3. Συχνά βλάβη σε τρόμπα συμπλέκτη
4. Πολλές περιπτώσεις στα 2003 - 2004 με ράγισμα στο πλαίσιο, στην τρύπα του κεντρικού στάντ, δεξιά πλευρά, έλεγξέ το
5. μικροπροβλήματα σε διακόπτη που επιτρέπει την εκκίνηση με ταχύτητα και πατημένο συμπλέκτη
6. Αναξιόπιστη αντλία βενζίνης
7. Βλάβη στην αντλία νερού σε ψηλά χιλιόμετρα
8. Ευαίσθητη πίσω δισκόπλακα (ραγίζει αν υπερθερμανθεί)
9. Βλάβη στο φλοτέρ ένδειξης βενζίνης
10. Πρόβλημα παγοποίησης στα καρμπυρατέρ, σε κρύο και υγρό περιβάλλον.
11. Κάποια ευαισθησία στον διακόπτη στο κλειδί, σε πολλά χιλιόμετρα
12. Το στροφόμετρο αρχίζει και παίζει όταν παλιώσει

Τα 1, 2 τα παντρεύεσαι, τα υπόλοιπα διορθώνονται είτε με πατέντες, είτε με αναβαθμισμένα ανταλλακτικά, το 4 είναι πολύ περίπλοκο.
Από την άλλη για το 990Α έχει τα 1, 2, 12 και αν λυθούν τα 7, το απότομο άρπαγμα στις χαμηλές στροφές που είναι σπαστικό μέσα στην πόλη και ίσως και επικύνδυνο σε χώμα με χαμηλές ταχύτητες.

Το 990Α έχει βέβαια πιό ομαλή λειτουργία στην περιοχή 4-7 χιλ στροφές
Το 950Α σηκώνει πείραγμα στα κρμπυρατέρ και έχουν αναφερθεί τελικές με 230χιλ/ώρα
Η επιλογή δική σου.

lkol
14/09/2010, 23:34
λοιπόν, να πω κ εγώ τα δικά μου...

Το 950 από το 990 έχει περισσότερο γκάζι κ σημαντικά χαμηλότερη κατανάλωση. Εγώ βγάζω 260-280 χλμ ανάλογα με την οδήγηση (μέσα στην πόλη πάντα). Επίσης, λόγω καρμπυρατέρ είναι κ πολύ πιο απλό στη συντήρηση, το οποίο σημαίνει συνήθως κ πιο φτηνό.
Όπως σου είπαν κ παραπάνω, τα 03 προσπέρασέ τα, τα 04 θέλουν προσοχή κ τα 05 θεωρούνται τα πιο αξιόπιστα.

Προσωπικά, πριν από 6 μηνες πήρα ένα 05 με 24χιλ χλμ στα 7χιλ. ευρώ. Εγώ έριξα ακόμα ένα χιλιάρικο για σέρβις, ένα στεφάνι τροχού εμπρός (που σχεδόν όλα το έχουν στραβό), καινούρια τρόμπα βενζίνης κ κάποια άλλα πραγματάκια κ το μηχανάκι είναι τέλειο. Α, έχω πάρει κ μα τρόμπα συμπλέκτη, αλλα δεν την έχω βάλει ακόμα για να δω πότε θα κλάσει η μαμά που έχει κλεισει πλέον 37 χιλ χλμ κ 4,5 χρόνια.

Από την άλλη, το 990 μπορείς να το βρεις σε πολύ καλές τιμές πλέον. Εγώ παζάρευα ένα 08 νομίζω στα 8,5 χιλιάρικα, αλλά δεν το πήρα γιατί έψαχνα για S. Αν σκέφτεσαι τη μεταπώληση, το 990 σίγουρα θα πιάσει καλύτερα τα λεφτά του.

Τέλος να έχεις στο μυαλό σου, ότι αυτό το μηχανάκι, μπορεί να κάνει τα πάντα πολύ καλά, εκτός από οδήγηση μέσα στο κέντρο. Έκεί το μοτέρ σηκώνει τα χέρια ψηλά κ η ζέστη είναι αφόρητη.

Όταν με το καλό βρεις κάποιο να σου αρέσει, πήγαινέ το σε ένα σοβαρό μηχανικό να το ελέγξει κ να σου δώσει κ μια εκτίμηση του πόσα λεφτα θα χρειαστεί σε επιπλέον μαζέματα.
Επίσης, ύστερα από πολλές μεταβιβάσεις στα ΚΕΠ, μπορώ με βεβαιότητα να πω, ότι τα καλά μηχανάκια φαίνονται με την πρώτη κ μόνο κρίνοντας από τους ιδιοκτήτες τους.
Για μένα αυτός είναι κ ένας λόγος που δεν αγοράζω ποτέ από μαντρά.

Ότι άλλο θες, ρώτα... καλό ψάξιμο :wave2:

camen
14/09/2010, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol
τα καλά μηχανάκια φαίνονται με την πρώτη κ μόνο κρίνοντας από τους ιδιοκτήτες τους.
Για μένα αυτός είναι κ ένας λόγος που δεν αγοράζω ποτέ από μαντρά.



Συμφωνω 100% σε αυτο...:winka: :winka: :winka:

mpokis
25/09/2010, 11:42
Παλικάρια ευχαριστώ για όλα....
Κατι εχΩ στά σκαριά εντέλη, τρείς σύντομες ερωτησούλες:
1. ΤΙ παιζει με λάστιχα για 950 adv πού? και πόσο?
2. τι παιζει με το κράνει με ρίνχος στηλ εντούρο μου εχουν πει οτι έχουν θόρυβο...
3.μάστορας για σερβις? είχα διαβάσει για το παλικάρι στη Φρατζη και στη Βουλιαγμένης αλλα στη σελ.
της Κτμ ελλας δεν τους έχει, είναι ή δεν είναι εξουσιοδοτημένοι..... και εφόσον εχει ληξη πλεον η εγγειηση θα πρεπει να με απασχολεί?


thanks for all

gefr
28/09/2010, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol
λοιπόν, να πω κ εγώ τα δικά μου...

Το 950 από το 990 έχει περισσότερο γκάζι κ σημαντικά χαμηλότερη κατανάλωση. Εγώ βγάζω 260-280 χλμ ανάλογα με την οδήγηση (μέσα στην πόλη πάντα). Επίσης, λόγω καρμπυρατέρ είναι κ πολύ πιο απλό στη συντήρηση, το οποίο σημαίνει συνήθως κ πιο φτηνό.
:wave2:

Μου έχει προξενήσει την εξής απορία παρόμοια δήλωση του μηχανικού Ηλία στη Βουλιαγμένης:
Γιατί είναι πιό περίπλοκο το ιντζέκτιον, αφού δεν ρυθμίζεται τίποτα, αλλά κανονίζει ο εκγέφαλος;;;Το μόνο που κάνει ο μηχανικός είναι να συνδέσει τον εγκέφαλο για να δεί για διαγνωστικά. Σαν κόστος καταλαβαίνω οτι θέλει να αποσβέσει τον εγκέφαλο αλλά σαν περιπλοκότητα;
Ενώ τα καρμπυρατέρ θέλουν ψιλορύθμισμα στο ραλεντί, και καθάρισμα πότε πότε.

Elesun
28/09/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol
... Εγώ βγάζω 260-280 χλμ ανάλογα με την οδήγηση (μέσα στην πόλη πάντα)...

260 χιλιόμετρα μέσα στην πόλη εννοείς μέχρι να αδειάσει και η ρεζέρβα και να μείνεις ε;
Πολλά μου ακούγονται. Από προσωπική εμπειρία με νορμάλ οδήγηση, στα 180-200 χλμ ανάβει το λαμπάκι της ρεζέρβας.

SVX
28/09/2010, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
...ΕΙναι σαν ποδηλατο...Το εχω πει και θα το λεω....:winka:

Ναι ...σαν το ποδηλατο.... Στην κατηφορα δουλευει καλυτερα....!!! :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:

LOUKILOUK
28/09/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elesun
260 χιλιόμετρα μέσα στην πόλη εννοείς μέχρι να αδειάσει και η ρεζέρβα και να μείνεις ε;
Πολλά μου ακούγονται. Από προσωπική εμπειρία με νορμάλ οδήγηση, στα 180-200 χλμ ανάβει το λαμπάκι της ρεζέρβας.

Περίπου έτσι είναι... γύρω στα 190-200χλμ ανάβει ρεζέρβα και καμιά 50-60χλμ έχει ακόμα... καρατσεκαρισμένο... είμαι άνθρωπος των άκρων...:bigcry: :lol:
Κατά τα άλλα...
1.pirelli scorpion 200 ευρώ(ξαναφόρεσα προχθές...), για άσφαλτο και χωματόδρομο... αυτά μου κάνουν όλα τα μου τα γούστα... για χώμα θα πας σε τακούνι...:winka:
2.Τα κρανάκια με ρύγχος και κεραμίδι είναι μια χαρά για μεσα στην πόλη αλλά σε ταξίδι το κεραμίδι θα σε κουράσει αν δεν το βγάλεις και αν είναι χειμώνας θα μπάζει από το ρύγχος κρύο... πολύ γενικά αυτά που σου λέω ψάξτο σε βάθος...
3. Εξουσιοδοτημένοι πλέον μείναν λίγοι αλλά είναι πολλοί καλοί που έπαψαν μετά τις αλλαγές που έκαναν στην ΚΤΜ.Για Αθήνα δεν γνωρίζω να σου πω πολλά... :wave2:

DrBig
28/09/2010, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Μου έχει προξενήσει την εξής απορία παρόμοια δήλωση του μηχανικού Ηλία στη Βουλιαγμένης:
Γιατί είναι πιό περίπλοκο το ιντζέκτιον, αφού δεν ρυθμίζεται τίποτα, αλλά κανονίζει ο εκγέφαλος;;;Το μόνο που κάνει ο μηχανικός είναι να συνδέσει τον εγκέφαλο για να δεί για διαγνωστικά. Σαν κόστος καταλαβαίνω οτι θέλει να αποσβέσει τον εγκέφαλο αλλά σαν περιπλοκότητα;
Ενώ τα καρμπυρατέρ θέλουν ψιλορύθμισμα στο ραλεντί, και καθάρισμα πότε πότε.

To injection ειναι πιο απαιτητικο στο καθαρισμα, παιρνει πιο πολυ χρονο να αλλαξεις φιλτρο βενζινης και αν χασεις την τρομπα εκτος εγγυησης τον ηπιες. Εκτος απο αυτα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

KOSTAS-ER6
28/09/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
αν χασεις την τρομπα εκτος εγγυησης τον ηπιες.

τι εννοεις με αυτο φιλε μου (για να πω κατι κ εγω)


Οσο για τον υποψηφιο αγοραστη θα σου πω οτι μου ειπε ο μηχανικος μου οταν αποφασισα για adv.

"Παρε το ψεκαστο" για πολλους λογους....τεχνολογια, abs , χαμηλοτερη συμπιεση που σημαινει πιο ανετη οδηγηση κ γενικα πιο εξελιγμενο!

Αν δεν σε παιρνει οικονομικα δες για 950 οσο πιο καινουργιο γινετε σε 05 γιατι παιζει να εχει αδεια 05 αλλα να ειναι απο στοκ 04 η και απο 03 ακομη!!!

DrBig
28/09/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
τι εννοεις με αυτο φιλε μου (για να πω κατι κ εγω)


Οσο για τον υποψηφιο αγοραστη θα σου πω οτι μου ειπε ο μηχανικος μου οταν αποφασισα για adv.

"Παρε το ψεκαστο" για πολλους λογους....τεχνολογια, abs , χαμηλοτερη συμπιεση που σημαινει πιο ανετη οδηγηση κ γενικα πιο εξελιγμενο!

Αν δεν σε παιρνει οικονομικα δες για 950 οσο πιο καινουργιο γινετε σε 05 γιατι παιζει να εχει αδεια 05 αλλα να ειναι απο στοκ 04 η και απο 03 ακομη!!!

Εχουν παρουσιαστει θεματα με τις τρομπες βενζινης και στα ψεκαστα και κοστιζουν καμια 300αρα+ αν θυμαμαι καλα. Στο καρμπυρατερατο μπορει να τα παιξουν οι ακιδες που κανουν 30ευρω ενω ολακερη η τρομπα κανει 130. Ασε που και να μεινεις απο τρομπα πας αν εχεις μισογεματο ρεζερβουαρ.

Απο τεχνολογια δεν εχει κατι παραπανω το ψεκαστο με μονη εξαιρεση το abs και το ψεκασμο. Ο 950 κινητηρας ειναι πολυ ομαλος και ακομη πιο ομαλα ειναι τα καρμπ απο το ψεκασμο. Και καινε και λιγοτερο...
Προσωπικα αν ειχα 8000 να διαθεσω θα επερνα αερα το 950 με 6000 και με τα αλλα δυο θα το εκανα καινουργιο.

gefr
29/09/2010, 07:00
442,30? στο γερμανικό site του Versand.

KOSTAS-ER6
29/09/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
442,30? στο γερμανικό site του Versand.

για την τρομπα αναφερεσε??

εγω την πηρα με λιγοτερο απο 300ε μολις χθες για το sd του φιλου μου!!!

αναλυτικα:
κοστος αντ/κου 260ε
κουριερ μεχρι την τελευταια πολη στα συνορα 15ε
120χλμ πανε-ελα να εκαψα αλλα 15-18ε βενζινη

και αλλα αντ/κα επισης σε πολυ χαμηλες τιμες απο την επισημη ΚΤΜ της γειτονικης χωρας!!!

gefr
29/09/2010, 14:01
το adv έχει κωδικό 61007088100 ενώ το SD έχει κωδικό 61007088200. Ίσως να υπάρχει κάποια διαφοροποίηση...:(

akamarinos
29/09/2010, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από KOSTAS-ER6
γενικα πιο εξελιγμενο!


το προηγουμενης γενιας 990
καει περισοτερο , ειναι ποιο αργο και αποτομο, τρομερη εξελιξη πες στον μάστορα σου

το τελευταιο 990 μπορει να καει περισσότερο αλλα ειναι ποιο γρηγορο
το R τουλαχιστων

οσων αφορα την τρομπα στα ψεκαστα δεν χαλανε
σπανια σε καποιο μπορει να παθει κατι
αλλα εχουν φιλτρο το οποιο θελει αντικατασταση ποιο συχνα απο τις τρομπες στα 950
και ειναι και ποιο ακριβο

akamarinos
29/09/2010, 17:41
@big
ειχα βρει πλατινες σε ενα αγγλικο site
αλλα το εσβησα απο τα bookmarks
δωσε λινκ αμα σου ειναι ευκολο

DrBig
29/09/2010, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
@big
ειχα βρει πλατινες σε ενα αγγλικο site
αλλα το εσβησα απο τα bookmarks
δωσε λινκ αμα σου ειναι ευκολο

εδω εισαι

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=611799

gefr
29/09/2010, 20:21
δεν ξέρω άμα σε κάνει

part # 18-4615

http://www.moto-services.net/search.php

akamarinos
29/09/2010, 20:37
θα παρω ενα να φτιαξω μια παλια να ειναι standby
θελει κανεις αλλος?

vag950
29/09/2010, 20:43
Γεια χαρα

Μολις σημερα αλλαξα τρομπα στο 950 adv μου. Δυστυχως οπως ανεβαινα για τη Ζηρεια την Κυριακη το πρωι ξαφνικα μας αφησε.
δεν εβαλα ξανα την ιδια την μαμισια αλλα οπως μου ειπα και ο μαστορας μια απο afrika αν δεν κανω λαθος (ανεφερθηκε και στο link απο το advrider απο οτι ειδα).

Την εχει χρησιμοποιησει κανεις αλλος. Εχω εμπιστοσυνη στο μαστορα δεν παιζει θεμα εκει. Αλλα μου φαινεται οτι κατι δε παει καλα. Σα να ζοριζεται λιγο να παρει οταν εχει μεινει πολυ ωρα σβηστο. Φοβαμαι μην γεμιζουν τα καρμπυρατερ. Μυριζει πολυ εντονα βενζινα μολις παρει μπροστα.

θα περασω και μια βολτα αυριο απο τον μαστορα να τον ρωτησω.

Την ιδια συζητηση ειχα και εγω με τον μαστορα στην βουλιαγμενης και μου ειχε πει, και το βρισκω λογικο ουτι η χαρτογραφηση το ψεκαστου ειναι τετοια που να εχει λιγο πιο πλουσιο μιγμα ωστε να προστατευει το μοτερ στησ χαμηλες στροφες.

γεια χαρα

φιλικα

Βαγγελης

DrBig
29/09/2010, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
θα παρω ενα να φτιαξω μια παλια να ειναι standby
θελει κανεις αλλος?

εγω!:D

DrBig
29/09/2010, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vag950
Γεια χαρα

Μολις σημερα αλλαξα τρομπα στο 950 adv μου. Δυστυχως οπως ανεβαινα για τη Ζηρεια την Κυριακη το πρωι ξαφνικα μας αφησε.
δεν εβαλα ξανα την ιδια την μαμισια αλλα οπως μου ειπα και ο μαστορας μια απο afrika αν δεν κανω λαθος (ανεφερθηκε και στο link απο το advrider απο οτι ειδα).

Την εχει χρησιμοποιησει κανεις αλλος. Εχω εμπιστοσυνη στο μαστορα δεν παιζει θεμα εκει. Αλλα μου φαινεται οτι κατι δε παει καλα. Σα να ζοριζεται λιγο να παρει οταν εχει μεινει πολυ ωρα σβηστο. Φοβαμαι μην γεμιζουν τα καρμπυρατερ. Μυριζει πολυ εντονα βενζινα μολις παρει μπροστα.

θα περασω και μια βολτα αυριο απο τον μαστορα να τον ρωτησω.

Την ιδια συζητηση ειχα και εγω με τον μαστορα στην βουλιαγμενης και μου ειχε πει, και το βρισκω λογικο ουτι η χαρτογραφηση το ψεκαστου ειναι τετοια που να εχει λιγο πιο πλουσιο μιγμα ωστε να προστατευει το μοτερ στησ χαμηλες στροφες.

γεια χαρα

φιλικα

Βαγγελης

Δεν καταλαβα την συνδεση της τελευταιας παραγραφου με τα προηγουμενα. Παντως και οι αντλιες τις αφρικα τα ιδια προβληματα εχουν και δεν θα με παραξενευε αν δεν ειναι και αυτες οι ιδιες της Mitsubishi.

DrBig
29/09/2010, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
εγω!:D


Τωρα που το ξανασκεφτομαι κοιτα σε αυτο το λινκ τις αντλιες υποπιεσης της Mikuni. Θεωρουνται απλες και ασπαστες.
Εχω παρεει πραματα απο τους τυπους στο παρελθον και ειναι εξαιρετικοι τοσο στην ποιοτητα των προιοντων τους οσο και στο aftersales support.


http://www.raiddesigns.com/

akamarinos
29/09/2010, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν καταλαβα την συνδεση της τελευταιας παραγραφου με τα προηγουμενα. Παντως και οι αντλιες τις αφρικα τα ιδια προβληματα εχουν και δεν θα με παραξενευε αν δεν ειναι και αυτες οι ιδιες της Mitsubishi.

η ιδια ειναι

vag950
29/09/2010, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Δεν καταλαβα την συνδεση της τελευταιας παραγραφου με τα προηγουμενα. Παντως και οι αντλιες τις αφρικα τα ιδια προβληματα εχουν και δεν θα με παραξενευε αν δεν ειναι και αυτες οι ιδιες της Mitsubishi.


εχεις δικιο ξεχασα να παραθεσω μια απαντηση του φιλου gefr στο θεμα για ατην καταναλωση.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
QQ

Μου έχει προξενήσει την εξής απορία παρόμοια δήλωση του μηχανικού Ηλία στη Βουλιαγμένης:
Γιατί είναι πιό περίπλοκο το ιντζέκτιον, αφού δεν ρυθμίζεται τίποτα, αλλά κανονίζει ο εκγέφαλος;;;Το μόνο που κάνει ο μηχανικός είναι να συνδέσει τον εγκέφαλο για να δεί για διαγνωστικά. Σαν κόστος καταλαβαίνω οτι θέλει να αποσβέσει τον εγκέφαλο αλλά σαν περιπλοκότητα;
Ενώ τα καρμπυρατέρ θέλουν ψιλορύθμισμα στο ραλεντί, και καθάρισμα πότε πότε.

UQ

φιλικα Βαγγελης

VALES
29/09/2010, 23:06
Χρειάστηκε κάποτε να αλλάξω κι εγώ στο 950 αντλία, και επειδή ήμουν στις ταύλες μου δεν μπορούσα να περιμένω 3 μέρες να έρθει από Αυστρία, μου πέρασε μία τέτοια.
Κανένα πρόβλημα μέχρι που πούλησα τη μοτό. Το μόνο παράδοξο είναι πως την πλήρωσα 30 ευρά ακριβότερα από της ΚΤΜ. :dizzy: :lol:

vag950
13/10/2010, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Χρειάστηκε κάποτε να αλλάξω κι εγώ στο 950 αντλία, και επειδή ήμουν στις ταύλες μου δεν μπορούσα να περιμένω 3 μέρες να έρθει από Αυστρία, μου πέρασε μία τέτοια.
Κανένα πρόβλημα μέχρι που πούλησα τη μοτό. Το μόνο παράδοξο είναι πως την πλήρωσα 30 ευρά ακριβότερα από της ΚΤΜ. :dizzy: :lol:


Το Κοστος της αντλιας ηταν 70Ε.
Αν δεν κανω λαθος το κοστος της original ειναι περιπου στα 120 με 140.


φιλικα
Βαγγελης

VALES
13/10/2010, 20:44
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από vag950
[B]Το Κοστος της αντλιας ηταν 70Ε.
Αν δεν κανω λαθος το κοστος της original ειναι περιπου στα 120 με 140.







130 η original και 160 η (Θου κύριε φυλακήν τω στόματί μου) της Άφρικα μου είχε πει πριν 4 χρόνια!!!

Μου ''τον ακούμπησε'' λες?

vag950
13/10/2010, 23:47
130 η original και 160 η (Θου κύριε φυλακήν τω στόματί μου) της Άφρικα μου είχε πει πριν 4 χρόνια!!!

Μου ''τον ακούμπησε'' λες? [/B][/QUOTE]


Μαλλον ηταν ακομα στα φορτε τους οι αφρικα και τις πουλουσαν πιο ακριβα.

:rotflmao:


Φιλικα
vag.