PDA

View Full Version : έντονα σκασιματα σε χτ 660



antouan 81
20/07/2010, 03:40
Παίδες χαιρετώ… Ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τα έντονα σκασίματα που κάνει το xt 660r 07 μου όταν κλείνει το γκάζι. Είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα με το ψεκασμό πριν έξι μήνες (δεν μου κράταγε σταθερές στροφές) όπου μετά από 2-3 επισκέψεις στο μάστορα (και συνεχόμενους καθαρισμούς του ψεκασμού) λύθηκε το πρόβλημα αλλά μου έκανα μικρά σκασιματάκια που μέχρι τότε δεν έκανε. Τα σκασίματα αυξήθηκαν μέχρι σήμερα και θα έλεγα ότι είναι πια έντονα (μόνο όταν είναι κρύο και παίρνει πρώτη φορά μπροστά δεν σκάει) όταν κλείνω το γκάζι…. Έχετε καμιά ιδέα? Μπορεί να είναι βαλβίδες ή πάω για αλλαγή ψεκασμού/tps?

Gandalf dr685sm
20/07/2010, 03:51
εξαρτάται.. βαλβίδες συνήθως σκάνε κοντά στα service λόγω ανάγκης για ρύθμιση εκ νέου (συνήθως λέμε έτσι; ).

Το tps μου μοιάζει πιο κοντά σαν αιτία στο πρόβλημα σου. Τα ΧΤΧ πονάνε απο την κατασκευή τους γενικά σε αυτό το σημείο. Στο δικό μου πάντως είχε αλλαχθεί.

Gandalf

XJR_Billy
20/07/2010, 03:53
Γεια σου φίλε.

Έχεις αλλάξει εξατμίσεις?
Ρύθμιση βαλβίδων έχει γίνει?
Σέρβις κάνεις κανονικά?
Στα πόσα χλμ είσαι?
Βενζίνη βάζεις από κάπου συγκεκριμένα?

Μονοκύλινδρη και σκασιματάκια είναι κWλος και βρακί.:p :wave2:

antouan 81
20/07/2010, 04:00
Όχι εξατμίσεις μαμίσιες. 24.000Km, service κανονικά (υποτίθεται ότι ρυθμίζουν και βαλβίδες, επαρχία δυστυχώς) τελευταίο πριν 1500km. Το ξέρω ότι είναι λογικό κάποια σκασιματάκια όπως έκανε και το χτ μου από την αρχή άλλα μετά το πρόβλημα με το ψεκασμό αυξήθηκαν και πια δεν τα λες σκασιματακια….

XJR_Billy
20/07/2010, 04:09
Η XTR '07 έχει το καινούργιο TPS αλλαγμένο από μαμά, χωρίς δυστυχώς να έχει καταφέρει να εξαλείψει εντελώς τον "χαζοβήχα" στις πολύ χαμηλές στροφές.

Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις βενζινάδικο?

antouan 81
20/07/2010, 04:11
ναι και βενζίνη και βενζιναδικο πολλές φορές...αλλά χειροτερεύει σταδιακα καιρο τωρα ανεξάρτητα βενζίνης

XJR_Billy
20/07/2010, 04:20
Εγώ της έχω κάνει 45000 και εκτός από το περιστασιακό σκασιματάκι, (το οποίο δεν με χαλάει:p ) όλα ΟΚ.

Περίμενε να δουν και οι γκουρού του φόρουμ το θέμα.:D :beer:

reinmeister
20/07/2010, 04:23
εφ οσον μιλαμε για στοκ μηχανακι,μαλλον το αβανς σου χαμηλα ειναι all over the place...tps λοιπον οπως σου ειπαν και οι ανωτερω...

εφ οσον μιλαμε για μοντελο με tps απαλλαγμενο προβληματων,τοτε ειναι θεμα ρυθμισης του...

Anty12
20/07/2010, 05:03
Service κάνεις σε επίσημο....????

Εξατμίσεις φοράς μανίσιες...????

Αν ναι, τότε για κλείστου το μάτι :winka: , και πες του να σου ταπώσει το AIS....

αν και τα σκασίματα είναι πολύ μεγάλο αβαντάζ μέσα στην κίνηση.....

XJR_Billy
20/07/2010, 05:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

Αν ναι, τότε για κλείστου το μάτι :winka: , και πες του να σου ταπώσει το AIS....


AIS....

Adventure In Sahara?
Artificial Intelligence Sucks?
Anty12 In Space?

:D :lol: :lol:

antouan 81
20/07/2010, 05:17
Ναι επίσιμο...που να μην ήταν αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....
AIS????

kyko
20/07/2010, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
Ναι επίσιμο...που να μην ήταν αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....
AIS????

Air Induction System

οντως ταπωνοντας το σταματανε σε μεγαλο βαθμο τα σκασιματα.....
αλλα εισαι σιγουρος οτι το θες αυτο...?:D
εγω τρελαινομαι......:smokin:

reinmeister
20/07/2010, 05:23
συστημα εμπλουτισμου των καυσαεριων με οξυγονο,λογω προδιαγραφων...οπως σε ολα τα ψεκαστα πλεον...αυτο φανταζομαι εννοει ο αντυΣ...

το θεμα ομως ειναι οτι με μαμα εξατμισεις δεν προβλεπεται να σκαει...τουλαχιστον οχι στον βαθμο που εσυ να το αντιλαμβανεσαι και μαλιστα εντονα...εκτος εαν τα διαφραγματα σου εχουν αποδημησει εις κυριον...

με το ταπωμα θα σταματησουν , αλλα απο κει και περα αυτο δεν σημαινει οτι το μηχανακι θα δουλευει σωστα...

θα επιμεινω στο τσεκ της θεσης του tps λοιπον...

Anty12
20/07/2010, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
Ναι επίσιμο...που να μην ήταν αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....
AIS????


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1494079#post1494079

Anty12
20/07/2010, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
συστημα εμπλουτισμου των καυσαεριων με οξυγονο,λογω προδιαγραφων...οπως σε ολα τα ψεκαστα πλεον...αυτο φανταζομαι εννοει ο αντυΣ...

το θεμα ομως ειναι οτι με μαμα εξατμισεις δεν προβλεπεται να σκαει...τουλαχιστον οχι στον βαθμο που εσυ να το αντιλαμβανεσαι και μαλιστα εντονα...εκτος εαν τα διαφραγματα σου εχουν αποδημησει εις κυριον...

με το ταπωμα θα σταματησουν , αλλα απο κει και περα αυτο δεν σημαινει οτι το μηχανακι θα δουλευει σωστα...

θα επιμεινω στο τσεκ της θεσης του tps λοιπον...


Μια χαρά θα δουλεύει rein....δεν είναι τίποτε περισσότερο από μία παπαριά για να κοροϊδεύουν το Euro III..


.....όπου και να έψαξα δεν επηρεάζεται ο λάμδα που ούτως η άλλως μέχρι 1.5% επεμβαίνει σε υψόμετρα κτλ (όχι αυτός , η CPU) ούτε η εξαγωγή των αερίων

Απλά οι διάφοροι μαστόροι, επειδή είναι μανούρα το τάπωμα , σου λένε το ένα και το άλλο, και οι επίσημοι δεν το πολυκάνουν για ευνόητους λόγους.

Για να του φύγουν και οι φοβίες ας κάνει και μία καυσανάλυση και είναι κομπλέ.......

Μονοκύλινδρο Yamaha είναι, και μπουρί σόμπας να βάλει για εξαγωγή ........οι εξαγωγής θα δουλεύουν μέχρι να βγούμε απ' το ΔΝΤ...δηλαδή για πάντα...

kyko
20/07/2010, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

Μονοκύλινδρο Yamaha είναι, και μπουρί σόμπας να βάλει για εξαγωγή ........οι εξαγωγής θα δουλεύουν μέχρι να βγούμε απ' το ΔΝΤ...δηλαδή για πάντα...

θεος!!!!!!!!!!

:bigcry: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

antouan 81
20/07/2010, 06:05
τα σκασίματα δημιουργούν κάποιο μηχανικό πρόβλημα?

Anty12
20/07/2010, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από antouan 81
τα σκασίματα δημιουργούν κάποιο μηχανικό πρόβλημα?

Αν προέρχονται από το AIS όχι

antouan 81
20/07/2010, 06:25
νομίζω οτι φταίει ο ψεκασμός....όλα ξεκίνησαν από εκεί...

antouan 81
20/07/2010, 06:28
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=98624&perpage=15&pagenumber=1

reinmeister
20/07/2010, 06:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μια χαρά θα δουλεύει rein....δεν είναι τίποτε περισσότερο από μία παπαριά για να κοροϊδεύουν το Euro III..


.....όπου και να έψαξα δεν επηρεάζεται ο λάμδα που ούτως η άλλως μέχρι 1.5% επεμβαίνει σε υψόμετρα κτλ (όχι αυτός , η CPU) ούτε η εξαγωγή των αερίων

Απλά οι διάφοροι μαστόροι, επειδή είναι μανούρα το τάπωμα , σου λένε το ένα και το άλλο, και οι επίσημοι δεν το πολυκάνουν για ευνόητους λόγους.

Για να του φύγουν και οι φοβίες ας κάνει και μία καυσανάλυση και είναι κομπλέ.......

Μονοκύλινδρο Yamaha είναι, και μπουρί σόμπας να βάλει για εξαγωγή ........οι εξαγωγής θα δουλεύουν μέχρι να βγούμε απ' το ΔΝΤ...δηλαδή για πάντα...

δεν συνεννοουμαστε...

αλλο τα σκασιματα που κανει λογω εμπλουτισμου αερα κι αλλο τα σκασιματα που κανει απο λανθασμενη ρυθμιση tps,αρα λανθασμενης ρυθμισης αναφλεξης...

ο λογος που λεω να τσεκαρει το tps εχει να κανει με τα δικα του λεγομενα...δηλαδη το οτι δεν εσκαγε ετσι πριν...αρα το ais ειναι ασχετο...

μπορει να οφειλονται κι αλλου τα σκασιματα ,οπως βαλβιδες επι παραδειγματι,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να ελεγξει tps,μια και ο μαστορας με ψεκασμο ασχοληθηκε οταν του το πηγε...

το τι θα κανει ο narrow band λ μας ειναι αδιαφορο...ακομη και να τον πεταξει στα σκουπιδια δεν τρεχει τιποτα...

επισης η καυσαναλυση του ειναι αχρηστη μια και αυτο που τον απασχολει ειναι το κλεισιμο του γκαζιου...ακομη κι αν δειξει τελειο συνολικα δεν σημαινει οτι θα ειναι κομπλε κι εκει...επισης ,οτι και να διαβασει στο κλεισιμο δεν προκειται να του δειξει τι γινεται με την αναφλεξη...

το να το ταπωσει σαφεστατα και κανει καλο,αλλα σε καμια των περιπτωσεων δεν θα ειναι καλλυμενος αναφορικα με την σωστη λειτουργια ψεκασμου-αναφλεξης...

αν το tps ειναι σωστα ρυθμισμενο τοτε θα ελεγξει βαλβιδες και στην συνεχεια συμπιεση...

@antoine...τα σκασιματα αν ειναι πολυ εντονα μπορουν ακομη και να "καψουν" βαλβιδες εξαγωγης...

byron
20/07/2010, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
@antoine...τα σκασιματα αν ειναι πολυ εντονα μπορουν ακομη και να "καψουν" βαλβιδες εξαγωγης...

Αν είναι Ηoyndaϊ δεν τρέχει τπτ. Στο κλείσιμο του γκαζιού με πατημένο το kill swich έβγαζε μισό μέτρο φλόγα και το μπαμ ακουγόταν κανένα χλμ. :lol:

Στα yamaha βέβαια καλό είναι να μην είναι κανείς απο πίσω, μπας και περάσει το TPS απ΄την εξάτμιση :smokin: