PDA

View Full Version : Aλυσιδογραναζα Cb1



n1k3man
10/07/2005, 20:29
Just joined the CB club!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10785

Mπορειτε να μου προτεινετε σετακι αλυσιδογραναζα? που και ποσο?

Αλεξοπουλος old time classics?

Δε ξερω καν τι γραναζωμα εχει το μηχανακι. Χωρια που ειναι και το πρωτο street naked μου!
στο site της JT βρηκα αυτο:
http://www.jtsprockets.com/52.0.html?&L=0&sel_uid=303&p=

SF
10/07/2005, 22:57
Η 2.733 (που προτείνει ο JT) είναι όντως η μαμίσια τελική σχέση μετάδοσης. Αλλά η κατηγορία των 400cc και ~50HP προσφέρεται άνετα για πειραματισμούς σε γρανάζωμα.

Νομίζω είναι αρκετά καλή η τιμή που το βρήκες.

Με γειά, και καλό συμμάζεμα! ;)

n1k3man
10/07/2005, 23:12
ευχαριστω SF! συμμαζεμα δε θελει ιδιαιτερο, αλυσιδογραναζα αμεσα και το βαψιμο που θα το κανω μονος μου! Ο Γιαννης [ιδιοκτητης μεχρι τεταρτη πρωι] προσφερθηκε να αλλαξει μπουζί και λάδια επειδη του φανηκα καλο παιδι!! Αφου ηθελε να του δωσω περισσοτερο χρονο για τη μεταβιβαση ωστε να προλαβει να την εχει ετοιμη για να μου την δωσει! Λαστιχα και λοιπα αναλωσιμα κρατανε αρκετα ακομα! Υπαρχουν και καποιες αλλες μικρολεπτομερειες με ελαχιστο κοστος..

Ειμαι υπερευχαριστημενος με αυτο που βρηκα και να φανταστεις ηταν το τελευταιο που ειδα επειδη το ειχα απορριψει λογω χαμηλης τιμης [= κακη κατασταση, που τελικα δεν ισχυει] και χρωματος..!

Πραγματικα δε το περιμενα! Πιστευω το επομενο σαβ/κο να την εχω θεα και ετοιμη για ταξιδι!

ΟΚ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ! :lol:
Λες να αλλαξω γραναζωμα σε κοντυτερο? Εσυ για το CB σου ποιο σετακι βαζεις και ποσο ερχεται?

SF
10/07/2005, 23:21
Για το γρανάζωμα, γούστα είναι αυτά... Εφόσον είσαι προσγειωμένος τύπος και δε θες το μηχανάκι για "τελικές" ή για "κόντρες" με φίλους ή "παντιλίκια" :D, μείνε στα μαμίσια και είσαι ΟΚ. Κι εγώ στο SF σ'αυτά κατέληξα.
Ρώτα τον τύπο πότε άλλαξε λάδια στο πιρούνι, κι αν είναι πάνω απο 4 χρόνια, βάλε κι αυτή την εργασία στο πρόγραμμα.

n1k3man
11/07/2005, 13:21
Λοιπον τιμες αλεξοπουλου:

Μπροστα JT 15αρι: 18,5e
Πισω JT 41: 23e
Αλυσιδα DID απλη: 60e

Σκεφτομαι να του αλλάξω γραναζωμα και να το κοντυνω λιγο βαζοντας 43αρι πισω..
Εχω ακουσει απο πολλους ιδιοκτητες οτι κρεμαει αν δεν αλλάζεις ψηλά..

What say u?

SF
12/07/2005, 09:33
Try you first say me, and for yourself see.

Aλλά επειδή δε μπορείς να αλλάζεις γρανάζια κάθε μέρα, κι επειδή θες να κάνεις ταξιδάκια, εγώ λέω να το αφήσεις μαμά.

n1k3man
12/07/2005, 11:30
παντως ο αλεξοπουλος σαν μαμα εδινε διαφορετικα μεγεθη μπρος-πισω που ομως εδιναν την ιδια σχεση. Θα προτιμησω 15αρι παντως μπροστα και οχι μικροτερο..