PDA

View Full Version : ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ



apsogos
21/07/2010, 17:56
μια φορα δεν φορεσα κρανος και μου πηραν το διπλωμα για δεκα μερες + προστιμο = δεν υπαρχει σαλιο την εκατσα.. αν κυκλοφορησω χωρις διπλωμα και με πιασουν τι γινετε? αν τρακαρω ειμαι καλυμενος
βοηθεια παρακαλω!

SVX
21/07/2010, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
μια φορα δεν φορεσα κρανος και μου πηραν το διπλωμα για δεκα μερες + προστιμο

το ειχες ξεχασει?

ζεσταινοσουνα?

χωρις κρανος σε πιασανε και σου πηραν το διπλωμα....Αν σε πιασουν να οδηγεις χωρις διπλωμα.... αποχαιρετα και το οχημα


υποτροπη το λενε στο δικαστηριο?υποτροπος?δε θυμαμαι

Tpap
21/07/2010, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
μια φορα δεν φορεσα κρανος και μου πηραν το διπλωμα για δεκα μερες + προστιμο = δεν υπαρχει σαλιο την εκατσα.. αν κυκλοφορησω χωρις διπλωμα και με πιασουν τι γινετε? αν τρακαρω ειμαι καλυμενος
βοηθεια παρακαλω!

1. Αν σε πιάσουν χωρίς, τότε την έκατσες.

2. Όχι, δεν είσαι καλυμμένος.

3. Βοήθεια..? κάνε ότι κάνω και εγώ που δεν το έχω. ΜΜΜ. :lol:

apsogos
21/07/2010, 18:04
φιλε θα πω οτι δεν το εχω πανω μου ....θα μου παρει την μηχανη επειδη δεν εχω το διπλωμα??1η φορα το ακουω

SVX
21/07/2010, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
φιλε θα πω οτι δεν το εχω πανω μου ....θα μου παρει την μηχανη επειδη δεν εχω το διπλωμα??1η φορα το ακουω

θα μπορεσεις δηλαδη να το παρουσιασεις στο τμημα τις επομενες 7-10 μερες?

Γιατι και οταν δεν το κουβαλας εισαι παρανομος και πληρωνεις 16 ευρω ενω σου επιβαλεται να παρουσιαστεις στο τμημα με το διπλωμα....

apsogos
21/07/2010, 18:10
φιλε μου σε 10 εργασιμες θα το εχω....απλα θελω να ξερω αν με πιασουν χωρις διπλωμα πριν ...το παραλαβω...τι γινετε

blackbusa
22/07/2010, 04:03
αν σε σταματησουν η εμπλακεις σε ατυχημα θα πληρωσεις πολλα...μεγαλο παιδι εισαι...εσυ αποφασηζεις...

:wave2:

blackbusa
22/07/2010, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Οκ ρε παιδια και τι επρεπε να κανω?να την αφησω μονη της επειδη ειχα πλυμμενο κρανος δηλαδη?
και εσεις αφηστε την επιθεση και βοηθηστε να παρουμε το διπλωμα πισω...

Ισως και αν...η μονη περιπτωση να το παρεις πισω ειναι να πας με την πληρωμενη κληση στον δοιηκητη και να του κλαφτεις...οτι το χρειαζεσε για την δουλεια σου...οτι εχεις την εγκυο...οτι ηταν η πρωτη φορα...κλπ κλπ...ισως και να πιασει...αρκει να εχεις πληρωσει ξαναλεω την κληση...αυτα...

VANDA
22/07/2010, 04:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
φιλε θα πω οτι δεν το εχω πανω μου ....θα μου παρει την μηχανη επειδη δεν εχω το διπλωμα??1η φορα το ακουω


Φαντάζομαι, δεν είναι και τίποτα να δούνε στο σύστημά τους ότι σου έχουν πάρει το δίπλωμα. Οπότε, παίζει και να σου την πάρουν αν δουν ότι κυκλοφορείς χωρίς να το έχεις.

XJR_Billy
22/07/2010, 04:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
βασικα ο τροπος σας απο την αρχη ειναι πολυ ασχημος.....
τελος παντων.

Εντάξει φίλος, σε πιάσανε χωρίς κράνος, σε γράψανε, θα πληρώσεις κι είσαι οκ.

Μην διακινδυνεύεις ούτε τη σωματική σου ακεραιότητα ούτε τα παρατράγουδα αν γίνει κάτι ή σε πιάσουνε χωρίς δίπλωμα. Θέλεις το παιδί να έχει μπαμπά, έ?

Το'παιξες κορώνα γράμματα και σου έτυχε να σε γράψουν, δέξου το και μη βρίζεις.:wave2:

makis206
22/07/2010, 04:10
Όταν παρανομούμε ας είμαστε έτοιμοι να υποστούμε και τις συνέπειες αν και όταν προκύψουν. Να λες πάλι καλά που στην ανάγκη σου δεν μπόρεσες να προστατεύσεις τον εαυτό σου και δεν συνέβει τίποτα ανάποδο, από εκεί και μετά τα υπόλοιπα περιττεύουν.

Καλή λευτεριά στη γυναίκα σου :beer:

apsogos
22/07/2010, 04:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όταν παρανομούμε ας είμαστε έτοιμοι να υποστούμε και τις συνέπειες αν και όταν προκύψουν. Να λες πάλι καλά που στην ανάγκη σου δεν μπόρεσες να προστατεύσεις τον εαυτό σου και δεν συνέβει τίποτα ανάποδο, από εκεί και μετά τα υπόλοιπα περιττεύουν.

Καλή λευτεριά στη γυναίκα σου :beer:

ευχαριστω παρα πολυ....

KaTaNaS
22/07/2010, 04:24
άψογε το ερωτημα σου ποιο ηταν;

αν επιτρεπεται να οδηγεις διχως διπλωμα;

η κοινη λογικη τι λεει;

οπότε καβαλα αν δεν μπορεις να κανεις αλλιώς , δεν το φωναζεις, δε το διαλαλεις και ρποσεχεις 3 φορες περισσόετρο διχως να προκαλείς (ξεκρανωτος κλπ)

λογικα πραγματα, τι ανοιξες αυτο το ανουσιο θρεντ δεν καταλαβα... τι περιμενες δηλ;
:confused:

apsogos
22/07/2010, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
άψογε το ερωτημα σου ποιο ηταν;

αν επιτρεπεται να οδηγεις διχως διπλωμα;

η κοινη λογικη τι λεει;

οπότε καβαλα αν δεν μπορεις να κανεις αλλιώς , δεν το φωναζεις, δε το διαλαλεις και ρποσεχεις 3 φορες περισσόετρο διχως να προκαλείς (ξεκρανωτος κλπ)

λογικα πραγματα, τι ανοιξες αυτο το ανουσιο θρεντ δεν καταλαβα... τι περιμενες δηλ;
:confused:

ρε φιλε οχι δεν ηταν αυτο το ερωτημα μου...σε περιπτωση που με πιασουν χωρις διπλωμα....τι γινετε...τρωω κληση ? με πανε αυτοφωρο? μου κοβουν δικαστηριο...αυτα..

Cpt. Haddock
22/07/2010, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
ρε φιλε οχι δεν ηταν αυτο το ερωτημα μου...σε περιπτωση που με πιασουν χωρις διπλωμα....τι γινετε...τρωω κληση ? με πανε αυτοφωρο? μου κοβουν δικαστηριο...αυτα..


http://www.sefeaa.gr/downloads/2009/KOK.pdf

Καλό διάβασμα :wave2:

Gandalf dr685sm
22/07/2010, 07:24
υπότροπος λέγεται... βρίσκουν οτι δεν έχεις δίπλωμα αν το ψάξουν.

Δεν θα ασχολιόμουν τόσο πάντως στο αν σε πιάσουν σε έλεγχο μιας και σπάνια τσεκάρουν με κεντρικά. Ειδικά αν πείς οτι το ξέχασες.

Θα ήμουν πολύ προσεκτικός όμως στο αν κυκλοφορούσα με δίπλωμα κρατημένο απο τροχαία και μπορεί να έπεφτα σε ατύχημα...

το πίπ@-κ.λ0 το ξέρεις;... έτσι θα σε πάει ασφαλιστική (καθώς τυπικά δεν έχεις δίπλωμα οδήγησης εκείνη την στιγμή , άρα δεν καλύπτεσαι).. το Ελληνικό κράτος (υπότροπος .. κινείσαι μάλιστα αδιαφορώντας για την διοικητική ποινή που σου έριξαν).. και ο τύπος που θα έχει μπλέξει στο ατύχημα μαζί σου (τα μαλιά της κεφαλής σου θα πληρώνεις).


Την άλλη φορά κράνος... και για το πρόστιμο.. αλλά κυρίως για το παιδάκι σου που έρχεται και θα θέλει να έχει δύο γονιούς και οχι μόνο έναν.

Σιδεροκέφαλος γονιός να είσαι φίλε. Και μην ξεχνάς... δεν είσαι μόνος σου πλέον.

Gandalf

apsogos
22/07/2010, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
υπότροπος λέγεται... βρίσκουν οτι δεν έχεις δίπλωμα αν το ψάξουν.

Δεν θα ασχολιόμουν τόσο πάντως στο αν σε πιάσουν σε έλεγχο μιας και σπάνια τσεκάρουν με κεντρικά. Ειδικά αν πείς οτι το ξέχασες.

Θα ήμουν πολύ προσεκτικός όμως στο αν κυκλοφορούσα με δίπλωμα κρατημένο απο τροχαία και μπορεί να έπεφτα σε ατύχημα...

το πίπ@-κ.λ0 το ξέρεις;... έτσι θα σε πάει ασφαλιστική (καθώς τυπικά δεν έχεις δίπλωμα οδήγησης εκείνη την στιγμή , άρα δεν καλύπτεσαι).. το Ελληνικό κράτος (υπότροπος .. κινείσαι μάλιστα αδιαφορώντας για την διοικητική ποινή που σου έριξαν).. και ο τύπος που θα έχει μπλέξει στο ατύχημα μαζί σου (τα μαλιά της κεφαλής σου θα πληρώνεις).


Την άλλη φορά κράνος... και για το πρόστιμο.. αλλά κυρίως για το παιδάκι σου που έρχεται και θα θέλει να έχει δύο γονιούς και οχι μόνο έναν.

Σιδεροκέφαλος γονιός να είσαι φίλε. Και μην ξεχνάς... δεν είσαι μόνος σου πλέον.

Gandalf

Σε ευχαριστω φιλε μου για τις συμβουλες !εχεις απολυτο δικιο.....και παλι ευχαριστω

blackbusa
22/07/2010, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
Σε ευχαριστω φιλε μου για τις συμβουλες !εχεις απολυτο δικιο.....και παλι ευχαριστω

με 2 λογια στα γρηγορα...

'Αρθρο 94,παράγραφος 5

Όποιος οδηγεί αυτοκίνητο ή τρίτροχο όχημα ή μοτοσικλέτα χωρίς να έχει εκδοθεί νόμιμα στο όνομά του η κατάλληλη άδεια οδήγησης, σύμφωνα με όσα ορίζονται στο παρόν άρθρο, τιμωρείται με φυλάκιση από έναν (1) έως δώδεκα (12) μήνες και με χρηματική ποινή τουλάχιστον διακοσίων (200,00) ευρώ. Με την ίδια ποινή τιμωρείται και όποιος οδηγεί ενώ η άδειά του έχει αφαιρεθεί ή ανακληθεί για οποιονδήποτε λόγο. Για τη σχετική παράβαση που αφορά φορτηγά οχήματα έχουν εφαρμογή οι ειδικές διατάξεις του ν.3446/2006.


αν σε σταματησουν μπορει να γινει αυτο που λεει ο μαγος...απο το τιποτα μεχρι το επανω...το 1 εως 12 μηνες πρεπει ειναι εξαγορασημο=λεφτα (δικηγοροι-δικαστηρια-κλπ κλπ)...λεμε για μια ιστορια που μπορει να τραβηξει πολλα χρονια και να ανοιξεις καρτα απεριοριστων πληρωμων με το ελληνικο κρατος...

αν εμπλακεις σε ατυχημα και δεν φταις το επανω ειναι στανταρ...θα πληρωθεις απο το ατυχημα που ειχες μετα απο αιωνες γιατι σιγουρα η ασφαλιστικη του αλλου θα κανει παρτυ με αναβολες και δικαστηρια αλλα θα εχεις και τα δικα σου τρεξιματα...

αν προξενησεις ατυχημα πουλα κανα νεφρο και βλεπουμε...



:wave2:

the who
22/07/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
Ισως και αν...η μονη περιπτωση να το παρεις πισω ειναι να πας με την πληρωμενη κληση στον δοιηκητη και να του κλαφτεις...οτι το χρειαζεσε για την δουλεια σου...οτι εχεις την εγκυο...οτι ηταν η πρωτη φορα...κλπ κλπ...ισως και να πιασει...αρκει να εχεις πληρωσει ξαναλεω την κληση...αυτα...

Μονο για λογους υγειας κι αυτο ΜΟΝΟ με χαρτι γιατρου, ΙΣΩΣ να του δωσουν πισω.

route 66
22/07/2010, 14:53
σελιδα 209 αρθρο 98
εκει που λεει
οδηγηση με αφαιρεθεισα αδεια οδηγησης
παρακατω λεει τι συμβαινει αν εμπλακεις σς ατυχημα
αξιζει?διαβασε και κρινε.