PDA

View Full Version : Tank bag σε γυμνό!



michael110
22/07/2010, 05:41
Καλημέρα σας παιδιά,

Καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη που θέτω τη συζήτηση στην κατηγορία Γενικών αλλά δεν βρήκα κάποια πιο συγκεκριμένη κατηγορία για το θέμα.

Όντας νέος ταξιδιώτης (εξ ου και η αποχή μου τόσο καιρό από το forum μιας και δεν είχα τίποτα σημαντικό να γράψω για τις εντός Αθηνών περιπέτειές μου) θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα μαγνητικό tank bag που έχω αγοράσει (μάρκα Kappa).

Το μηχανάκι είναι ένα Hornet τύπου '07 - '08 χωρίς έξτρα ζελατινούλες ή κάτι άλλο τουριστικό και στο πρώτο μου ταξίδι με το tank bag (κοντά μέχρι το Ναύπλιο) ξεκόλλησε ο μπροστά δεξία μαγνήτης κάποια στιγμή. Η αλήθεια είναι πως πρέπει να συνέβη με μία ταχύτητα 170 km/h αλλά το παρατήρησα λίγο αργότερα όταν είχα σηκωθεί και πήγαινα με 110.

Δεν έγινε κάτι αλλά με ανησυχεί το συμβάν γιατί επιβεβαίωσε τις υποψίες μου πως αν το τοποθετώ με το ψηλό μέρος μπροστά (ψηλό μέρος εννοώ αυτό με το λουρί για το λαιμό του τιμονιού, το οποίο δεν είναι εύκολο να το περάσεις εκεί και γι' αυτό δεν το είχα περάσει) τότε ο αέρας περνάει κάτω από το tank bag και το ανυψώνει με αποτέλεσμα να μου έρθει καμμιά στιγμή στη μούρη.

Σταμάτησα στην άκρη και έδεσα κάτι υμάντες του tank bag που είχα, στο tank και στο tank bag.

Ήταν ωραία που με δεμένο το tank bag ο αέρας πέρναγε πάνω από το κράνος και διακοσάριζα που και που αλλά δε νομίζω πως είναι η λύση αφού το tank δεν είανι φτιαγμένο να αντέχει τέτοια φορτία. Εδώ κουυνιέται μόνο του αν το πιάσεις αριστερά και δεξιά και το κουνήσεις.

Θα μπορούσα να είχα τα φώτα σας σχετικά με τη σωστή τοποθέτηση ενός μαγνητικού tank bag; (photos θα βοηθούσαν περισσότερο).

Τέλος, δεν ψήνομαι να βάλω δερμάτινο κάλυμμα και αντίστοιχο tank bag. Μπρος στα κάλλη, ας το βάλω στο κεφάλι!

Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!!!

Joyrider
22/07/2010, 05:57
Καλημέρα michael,

είχα και γω το ίδιο περιστατικό στα 160-170 χιλιόμετρα που ανέφερες με tankbag της cameron αλλά μόνο όταν είχα και τα δυο πατώματα τέρμα ανοιχτά (42L). Ο αέρας χτυπούσε στο πάνω μέρος και ανασήκωνε το tankbag. Εγώ είχα σφίξει τον ιμάντα γύρο από τον λαιμό της μηχανής και έτσι απλώς είχαν ανασηκωθεί λίγο οι μαγνήτες (οι μπροστινοί μόνο).

Αυτά που μπορείς να κάνεις είναι να σφίγγεις τον ιμάντα αυτό αρκετά ώστε να μην έχει περιθώριο "να παίξει" και να ανασηκωθεί η τσάντα.
Επίσης μπορείς αν έχει ειδικούς κρίκους ή θέσεις όπου μπορούν να μπουν λάστιχα και ιμάντες περιφερειακά του tankbag να το σταθεροποιείς στο κάτω μέρος του ντεπόζιτου.
Τέλος προτίμησε τα βαριά αντικείμενα στον πάτο και ελαφρά πιο ψηλά για χαμηλότερο κέντρο βάρους (αυτό μάλλον το ξέρεις ήδη).Δεν ξέρω αν έχει κάποιο πιο σκληρό σκελετό να βάλεις στο εσωτερικό για σταθερότητα.Εμένα είχε αλλά ήταν πολή ευαίσθητος και τον έσπασα...

Υ.Γ.1 Όταν είχα μόνο το ένα μέρος επάνω στην μηχανή λόγω μικρής ζελατίνας δεν το ενοχλούσε ο αέρας ακόμα και κοντά στα 200.
Υ.Γ2 Πρόσεχε να μην σου "μάσήσει" ο λαιμός την μηχανής τον ιμάντα.
Υ.Γ.3 Κ γω hornet του 08 έχω.

Ελπίζω να βοήθησα.

sapila racing
22/07/2010, 06:03
Απλά να βάζεις πάντα το λουρί εφ οσον δεν κινείσαι μέσα στην πόλη και θα είσαι ΟΚ.

michael110
22/07/2010, 06:06
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Είναι μαλακία η σκέψη δεσίματος και στα μανιτάρια;
(Θα κάψει τα λάστιχα ή τους υμάντες η θερμοκρασία του κινητήρα.)

Πάντως για long trip χωρίς συνεπιβάτη σκέφτομαι δέσιμο στη σέλα, τσάντα πλάτης και μαγνητικό πορτοφαλάκι στο tank bag (δεν έχει πρόβλημα αυτό)!

matas
22/07/2010, 07:57
προσφατα γυρισα απο 7ημερο με τη μηχανη μαζι με ενα φιλαρακι (αυτος ειχε σαμαρια).
Συνηθως εβαζα το tankbag της Colori που εχω με μαγνητες αλλα παρατηρησα οτι μετακινειται απο τον αερα και τις λακκουβες και χρησιμοποιησα ιμαντες ως εξης :
Ο πρωτος ιμαντας κατω απο τον λαιμο μπροστα στη μηχανη πιανοντας και τις 2 μπροστινες υποδοχες στο tank bag με κλιπσακια που εχει.
Αλλους 2 ιμαντες πιασμενους στα πατακια των μαρσπιε ταχυτητων και φρενου.
Λοιπον ετσι το tank bag δεν κουνη8ηκε καθολου και ηταν ιδιαιτερα σταθερο και στις μεγαλες ταχυτητες μονο που λογω απροσεξιας πιστευω μου αφησε μια μικροσκοπικη γρατσουνια ισως απο κανα πετραδακι που δεν το ειδα οταν το εβαζα.


Σορυ για την οτι να ναι περιγραφη αλλα τωρα ξυπνησα :P

michael110
22/07/2010, 09:28
Ευχαριστώ πλύ για τις απαντήσεις παιδιά!

Πάντα όρθιοι!

(Και για να ισχύσει η ευχή,
ΠΡΟΣΟΧΗ τώρα το καλοκαίρι που όλοι κινούνται στους δρόμους
με το γνωστό τρόπο του Ό,ΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ!)

katath
22/07/2010, 09:49
Καλησπέρα σε όλους. Σε τι χρησιμεύει το tank bag? Στο να μην γλιστράει ο οδηγός από το ντεπόζιτο? Εκτός από τα μαγνητικά, τι άλλες επιλογές υπάρχουν? Ποια είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη και γιατί?

michael110
22/07/2010, 10:25
Το tank bag για το οποίο συζητάμε είναι η τσάντα που μπαίνει πάνω στο ντεπόζιτο και είναι σαν τις τσάντες πλάτης.

Εσύ αναφέρεσαι στο tank pad (xωρίς να είμαι σίγουρος γιατί η ορολογία των εμπόρων αξεσουάρ είναι λίγο περίεργη) το κάλυμα του ντεπόζιτου που δε γνωρίζω πως μπαίνει (πάντως όχι με μαγνήτες) είναι δερμάτινο και βοηθάει στο να μη χαράσσεις το ντεπόζιτο, έχει κάποιες μικρές θήκες και είναι και λίγο μόστρα. Δεν γνωρίζω ποιες άλλες λειτουργίες έχει αλλά μάλλον έχει αντιολισθητική ιδιότητα για τα μπούτια.

Joyrider
22/07/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Καλησπέρα σε όλους. Σε τι χρησιμεύει το tank bag? Στο να μην γλιστράει ο οδηγός από το ντεπόζιτο? Εκτός από τα μαγνητικά, τι άλλες επιλογές υπάρχουν? Ποια είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη και γιατί?

Ελπίζω μόνο να μην ψάρωσα με την ερώτηση κ όντως να την κάνεις σοβαρά...

Το tankbag είναι μια τσάντα (εξού και bag) όπου έχει μαγνήτες στο κάτω μέρος της ώστε να κολλάει στο ρεζερβουάρ (εξού και tank). Εκτός από μαγνητικά υπάρχουν νομίζω κ με λουριά ή βεντούζες. Ψάχνε φωτός στο google...

Επόμενη ερώτηση: τι είναι μανιτάρια ???

Joyrider
22/07/2010, 10:35
Λοιπόν:

TankBag (τσάντα ντεποζίτου)
http://www.dmd.co.za/products/Image3009.jpg

TankPad (προστατευτικό αυτοκόλλητο ντεποζίτου)
http://www.pure-triumph.com/images/prod/Speed-Triple_Tank-Pad.jpg

TankCover (προστατευτικό κάλυμα ντεποζίτου)
http://www.pashnit.com/pics/products/bagster/Img_0240-450.jpg

michael110
22/07/2010, 10:47
Ευχαριστώ για τη διόρθωση!

(Τσάμπα πλήρωνε ο πατέρας μου Αγγλικά)

Joyrider
22/07/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από michael110
Ευχαριστώ για τη διόρθωση!

(Τσάμπα πλήρωνε ο πατέρας μου Αγγλικά)

χαχαχα, σιγά ρε την διόρθωση, κανείς δεν ήξερε πριν μάθει έτσι κι αλλιώς.

Που να έβλεπες εμένα όταν είχε πρωτοπέσει στα χέρια μου πρώτη φορά περιοδικό μοτοσυκλέτας και διάβαζα για μανιτάρια και χταπόδια και πιρούνια. wtf??? χαχαχα
όπα λέω εδώ τρώνε καλά μάλλον!:rotflmao:

katath
22/07/2010, 10:55
Πράγματι. Νόμιζα πως είναι το κάλυμμα για το ντεπόζιτο. Το κάλυμμα για το ντεπόζιτο είναι κυρίως για να μην γλιστράς?

Joyrider
22/07/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Πράγματι. Νόμιζα πως είναι το κάλυμμα για το ντεπόζιτο. Το κάλυμμα για το ντεπόζιτο είναι κυρίως για να μην γλιστράς?

Για να μην γλιστράς, να μην γρατσουνάς το ντεπόζιτο για να δένεις tankbag πιο σταθερά απότι με μαγνήτες και για προστασία από ήλιο και χυμμένες βενζίνες που αλλοιώνουν το χρώμα..Δεν ξέρω τι παίζεται με την υγρασία που ίσως μένει ανάμεσα σε αυτό και το ντεπόζιτο.

katath
22/07/2010, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Για να μην γλιστράς, να μην γρατσουνάς το ντεπόζιτο για να δένεις tankbag πιο σταθερά απότι με μαγνήτες και για προστασία από ήλιο και χυμμένες βενζίνες που αλλοιώνουν το χρώμα..Δεν ξέρω τι παίζεται με την υγρασία που ίσως μένει ανάμεσα σε αυτό και το ντεπόζιτο.

Εσείς βάζετε στο ρεζερβουάρ σας, ή προτιμάτε να μην έχει?

michael110
23/07/2010, 06:06
Αν και nubας είμαι από εκείνους που προτιμούν να μην έχει.

Βέβαια ανάλογα το μηχανάκι. Θυμάμαι τις Africa που έδειχναν καύ... με το tank cover!