PDA

View Full Version : Απορίες σχετικά με την ασφάλεια μας



katath
23/07/2010, 09:28
3 απορίες μου ζητάνε απαντήσεις. ...

1. Η καμπούρα που έχουν στο πάνω μέρος οι στολές και τα δερμάτινα μπουφάν, είναι για αεροδυναμική, ή και για την ασφάλεια μας? Σε ένα μπουφάν, μπορούμε να βάλουμε διάφορα μεγέθη καμπούρας, ή αποκλειστικά και μόνο ένα?

2. Διαβάζω συνεχώς πως το δερμάτινο μπουφάν πρέπει να είναι πάρα πολύ εφαρμοστό πάνω μας. Έχω 2 απορίες σχετικά με αυτό. Η πρώτη είναι, αφού όταν το αγοράζουμε προσέχουμε να είναι πάνω μας πολύ εφαρμοστό, γίνεται να χωρέσουμε μετά από μέσα τον κροκόδειλο? Η δεύτερη απορία μου είναι, εάν παχύνουμε λίγο, μας κάνει το μπουφάν, ή πρέπει να μπούμε σε δίαιτα για να ξανακαβαλήσουμε ασφαλής?

3. Η καμπούρα προστατεύει διαφορετικό σημείο απ' ότι ο κροκόδειλος?
Γίνεται να φοράμε ταυτόχρονα τον κροκόδειλο και να έχει το μπουφάν μας καμπούρα, ή μόνο το ένα από τα 2 γίνεται να φοράμε ταυτόχρονα?

4. Από όσα δερμάτινα της dainese έχω δει, αυτό είναι το πιο ακριβό της. Για ποιο λόγο έχει τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή του από τα υπόλοιπα δερμάτινα?

http://www.motoexpert.gr/product_info.php?cPath=15_21_37&products_id=1622

MitsosNaked
23/07/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
3 απορίες μου ζητάνε απαντήσεις. ...

1. Η καμπούρα που έχουν στο πάνω μέρος οι στολές και τα δερμάτινα μπουφάν, είναι για αεροδυναμική, ή και για την ασφάλεια μας? Σε ένα μπουφάν, μπορούμε να βάλουμε διάφορα μεγέθη καμπούρας, ή αποκλειστικά και μόνο ένα?

2. Διαβάζω συνεχώς πως το δερμάτινο μπουφάν πρέπει να είναι πάρα πολύ εφαρμοστό πάνω μας. Έχω 2 απορίες σχετικά με αυτό. Η πρώτη είναι, αφού όταν το αγοράζουμε προσέχουμε να είναι πάνω μας πολύ εφαρμοστό, γίνεται να χωρέσουμε μετά από μέσα τον κροκόδειλο? Η δεύτερη απορία μου είναι, εάν παχύνουμε λίγο, μας κάνει το μπουφάν, ή πρέπει να μπούμε σε δίαιτα για να ξανακαβαλήσουμε ασφαλής?

3. Η καμπούρα προστατεύει διαφορετικό σημείο απ' ότι ο κροκόδειλος?
Γίνεται να φοράμε ταυτόχρονα τον κροκόδειλο και να έχει το μπουφάν μας καμπούρα, ή μόνο το ένα από τα 2 γίνεται να φοράμε ταυτόχρονα?

4. Από όσα δερμάτινα της dainese έχω δει, αυτό είναι το πιο ακριβό της. Για ποιο λόγο έχει τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή του από τα υπόλοιπα δερμάτινα?

http://www.motoexpert.gr/product_info.php?cPath=15_21_37&products_id=1622


1 Η καμπούρα είναι ΜΟΝΟ για την αεροδυναμική(+νοιώθεις να 'κλειδώνει' το κεφάλι σου στα πολλά/μερικές αερίζονται κιόλας)) και στο δρόμο λειτουργεί ΕΝΑΝΤΙΑ στην ασφάλειά μας. Επειδή στο δρόμο δέν ξέρεις πώς θα πέσεις, ούτε ποιό θα είναι το περιβάλλον, αποτελεί μία προεξοχή η οποία μπορεί να συμβάλλει σε τούμπα απο απλό σύρσιμο(με ό,τι αυτό συνεπάγεται), όπως και(ανάλογα το μέγεθος) να πιαστεί κάπου και να σου τινάξει το σβέρκο απότομα. Επίσης σε περίπτωση που πέσεις και είσαι ανάσκελα, σου κρατάει το κεφάλι(και συνεπώς αυχένα/σπονδυλική) σε θέση που δ'εν ενδείκνυται και μπορεί να προκαλέσει έξτρα ζημιά. Γι'αυτό στο εξωτερικό(δέν ξέρω εδώ) οι paramedics το πρώτο πράγμα που κόβουν είναι η καμπούρα(άν υπάρχει) στη στολή/μπουφάν.


2. Το δερμάτινο ΠΡΕΠΕΙ να είναι εφαρμοστό. Ο σωστός τρόπος να δοκιμάζεις ένα δερμάτινο(racing) είναι με λεπτό κοντομάνικο ή μακρυμάνικο. Ο κροκόδειλος θα χωρέσει(ανάλογα ποιόν κροκόδειλο θα πάρεις βέβαια). Άν παχύνεις μερικά κιλά, μπορεί να ζορίσουν τα πράγματα. Αυτό είχα πάθει πέρυσι αλλά πλέον έχω χάσει τα κιλά που με δυσκόλευαν...είχα όμως δέυτερο μπουφάν πιό φαρδύ. Το θέμα με κιλά και κροκόδειλο θα το καταλάβεις κυρίως όταν πάς να ένώσεις δερμάτινο παντελόνι.

3. Η καμπούρα ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ. Βεβαίως και μπορείς να φοράς κροκόδειλο σε μπουφάν με καμπούρα. Η καμπούρα δέν αφαιρείται.

4. Μάλλον λόγω ακριβού δέρματος και λόγω των σχεδίων.....

katath
23/07/2010, 11:04
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Να φανταστώ δηλαδή πως τον χειμώνα, με πουλόβερ και πουκάμισο μαζί, το δερμάτινο λογικά δεν θα μου κάνει. Σωστά?

MitsosNaked
23/07/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Να φανταστώ δηλαδή πως τον χειμώνα, με πουλόβερ και πουκάμισο μαζί, το δερμάτινο λογικά δεν θα μου κάνει. Σωστά?

Θα νοιώθεις ένα σφύξιμο παραπάνω είναι η αλήθεια(εξαρτάται απο το πουλόβερ και το πουκάμισο όπως και τα κιλά σου). Επίσης άν το μπουφάν έχει αφαιρούμενη επενδυση μπορεί με αυτήν να νοιώθεις ζόρικα. Πρόσεχε όμως γιατί φίλος μου που φόραγε το δερμάτινο με χοντρό φούτερ και φανέλα από μέσα, το μπουφάν άνοιξε περισσότερο στο σημείο που ήταν οι τσέπες του φούτερ και έκανε 'κοιλιά'.

katath
23/07/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Θα νοιώθεις ένα σφύξιμο παραπάνω είναι η αλήθεια(εξαρτάται απο το πουλόβερ και το πουκάμισο όπως και τα κιλά σου). Επίσης άν το μπουφάν έχει αφαιρούμενη επενδυση μπορεί με αυτήν να νοιώθεις ζόρικα. Πρόσεχε όμως γιατί φίλος μου που φόραγε το δερμάτινο με χοντρό φούτερ και φανέλα από μέσα, το μπουφάν άνοιξε περισσότερο στο σημείο που ήταν οι τσέπες του φούτερ και έκανε 'κοιλιά'.

Κάτι τελευταίο. Τα δερμάτινα μπουφάν έχουν τσέπες που "κουμπώνουν", κλείνουν με ασφάλεια? Μπορούμε δηλαδή να κουβαλάμε πορτοφόλι, δίπλωμα κτλ και να μην φοβόμαστε ότι σε μία ξαφνική μπόρα, θα γίνουν μούσκεμα? Δεν μιλάω για ταξίδι, αλλά για το ενδεχόμενο βροχής, 15 χιλιόμετρα από το σπίτι μας.

nickald
23/07/2010, 11:57
Ολα τα σοβαρα δερματινα (και οχι μονο) μηχανης εχουν τουλαχιστον και μια εσωτερικη τσεπη που ασφαλιζει

katath
23/07/2010, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Ολα τα σοβαρα δερματινα (και οχι μονο) μηχανης εχουν τουλαχιστον και μια εσωτερικη τσεπη που ασφαλιζει

Την καμπούρα την έχουν ενσωματωμένη, ή την αγοράζεις ξεχωριστά?

PERIPETEIAS
23/07/2010, 14:01
ευχομαι να μας κανεις πλακα....:eyepop:

katath
23/07/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από PERIPETEIAS
ευχομαι να μας κανεις πλακα....:eyepop:

Εννοείται πως δεν κάνω πλάκα. ...

MitsosNaked
23/07/2010, 17:08
Η καμπούρα είναι ΡΑΜΜΕΝΗ/ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ/ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ πάνω στο μπουφάν/φορμα. ΔΕΝ προστίθεται/αφαιρείται κατ'επιλογήν...

katath
23/07/2010, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Η καμπούρα είναι ΡΑΜΜΕΝΗ/ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ/ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ πάνω στο μπουφάν/φορμα. ΔΕΝ προστίθεται/αφαιρείται κατ'επιλογήν...

Σε όλα τα μπουφάν της dainese που έχει αυτό το site, η καμπούρα αγοράζεται extra.

http://www.motoexpert.gr/index.php?cPath=15_21_37

Αν πατήσετε πάνω στο κάθε μπουφάν, αυτό λέει.

MitsosNaked
23/07/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Σε όλα τα μπουφάν της dainese που έχει αυτό το site, η καμπούρα αγοράζεται extra.

http://www.motoexpert.gr/index.php?cPath=15_21_37

Αν πατήσετε πάνω στο κάθε μπουφάν, αυτό λέει.

Ρε φίλε σίγουρα θα εννοείς το ένθετο προστατευτικό πλάτης(αυτό που μπαίνει μέσα απο το μπουφάν). Αυτό
αγοράζεται έξτρα. Αξίζει σάν αγορά, γιατί είναι πιό πρακτικό καθημερινά απο τον κροκόδειλο.

katath
23/07/2010, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Ρε φίλε σίγουρα θα εννοείς το ένθετο προστατευτικό πλάτης(αυτό που μπαίνει μέσα απο το μπουφάν). Αυτό
αγοράζεται έξτρα. Αξίζει σάν αγορά, γιατί είναι πιό πρακτικό καθημερινά απο τον κροκόδειλο.

Δεν σε αμφησβητώ, απλά προσπαθώ να καταλάβω. Ναι, το προστατευτικό πλάτης λέω. Τι είναι? Η γνωστή καμπούρα δεν είναι?