PDA

View Full Version : Ερωτηση για αγορα μοτοσυκλετας εισαγωγης



alfa156
11/07/2005, 11:33
θα ηθελα να παρω την αποψη σας σχετικα με ενα θεμα που ο καθενας απο οτι καταλαβα λεει τα δικα του...
Παω σε γνωστο μαγαζι που φερνει μηχανακια εισαγωγης για να παρω το yamaha r6 toy 05 και μου λεει,εγγυηση 2 χρονια,και οτι το μηχανακι ΔΕΝ ειναι διαλογης..
παω λοιπον στο συνεργειο που κανω σερβισ το μηχανακι μου (r6 toy 03) και μου λεει οτι δεν σε καλυπτει η γιαμαχα για μηχανακι εισαγωγης και οτι αυτα που φερνουν απεξω ειναι ολα διαλογης μηχανακια....γιαυτο και εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη...σειμειωτεον οτι η διαφορα ειναι περιπου 1200 ευρω ποσο διολου ευκαταφρονητο 10000 εχει τελικη τιμη το εισαγωγης και 11230 εχει το αντιπροσωπειας...
για να ακουσω γνωμες..

maintenance
11/07/2005, 11:38
ΓΙΑ "ΔΙΑΛΟΓΗΣ", ΞΕΡΩ ΜΟΝΟ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΗΡΙΑ.

ΜΗΠΩΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΚΑΙ ΚΑΛΑ "ΚΛΕΙΣΤΟ";

ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΣΕ "ΚΑΛΥΠΤΕΙ" ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ.

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΦΕΡΝΕΙ, ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ "ΕΓΓΥΗΣΗ".



ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ, ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ, ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ.



:wave2: :beer: :wave2:

idi
11/07/2005, 11:46
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ "ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ" ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ "ΔΙΑΛΟΓΗΣ" ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ????

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ? ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΡΙΝΓΚΑΚΙΑ????

ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ?????

idi
11/07/2005, 11:49
ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΠΟ ΧΩΡΑ ΕΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΒΙΒΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ 100%

ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΕΙΣ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΣΕΡΒΙΣ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΑ ΤΟΤΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ

ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ...ΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑ Ε-ΜΑΙΛ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ....ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΑΠΙΔΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΣΑΚΟΣ!!!

alfa156
11/07/2005, 11:57
παιδια για να μιλαμε και πιο επωνυμα μιας και εχω και μαρτυρα γιατι ηταν και ο αδελφος μου στην συζητηση που ειχα με τον μηχανικο σημερα το πρωι και ειναι στης τζιτζιφιεσ με την επωνυμια ΜΟΤΟ ΚΑΤ , ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΓΙΑΜΑΧΑ
μου εφερε μαλιστα και παραδειγμα οτι κατι χτ εισαγωγης ειχανε προβλημα με την καμπανα,τα ηλεκτρικα ....κλπ/..
και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν σε καλυπτει καμια εγγυηση γιαμαχα...
του εξηγησα οτι δεν ειναι δυνατον αγορασμενο μηχανακι απο ευρωπη και να μην καλυπτομαι στην ελλαδα...
και θα μιλησω με την νομικη μου προστασια αν τελικα το παρω το μηχανακι ,παθει κατι και δεν με καλυψει η γιαμαχα..και μου απαντησε ο μαστορας...
ξερεις ποσοι εχουν ερθει εδω με δικηγορους,εχουν παει στην γιαμαχα και τελικα δεν εχουν κανει τιποτα????
φυσικα και ποαιδες μεταξυ μας δεν το πολυπιστευω αυτο αλλα θα στειλω και ενα μαιλ εξω..αν το εχει προχειρο κανεις για να τουσ ρωτησω επι τη ευκαιρια δεν θα με χαλαγε καθολου!

idi
11/07/2005, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
παιδια για να μιλαμε και πιο επωνυμα μιας και εχω και μαρτυρα γιατι ηταν και ο αδελφος μου στην συζητηση που ειχα με τον μηχανικο σημερα το πρωι και ειναι στης τζιτζιφιεσ με την επωνυμια ΜΟΤΟ ΚΑΤ , ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΓΙΑΜΑΧΑ
μου εφερε μαλιστα και παραδειγμα οτι κατι χτ εισαγωγης ειχανε προβλημα με την καμπανα,τα ηλεκτρικα ....κλπ/..
και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν σε καλυπτει καμια εγγυηση γιαμαχα...
του εξηγησα οτι δεν ειναι δυνατον αγορασμενο μηχανακι απο ευρωπη και να μην καλυπτομαι στην ελλαδα...
και θα μιλησω με την νομικη μου προστασια αν τελικα το παρω το μηχανακι ,παθει κατι και δεν με καλυψει η γιαμαχα..και μου απαντησε ο μαστορας...
ξερεις ποσοι εχουν ερθει εδω με δικηγορους,εχουν παει στην γιαμαχα και τελικα δεν εχουν κανει τιποτα????
φυσικα και ποαιδες μεταξυ μας δεν το πολυπιστευω αυτο αλλα θα στειλω και ενα μαιλ εξω..αν το εχει προχειρο κανεις για να τουσ ρωτησω επι τη ευκαιρια δεν θα με χαλαγε καθολου!

για πες και το ονομα του μαστορα να ξερουμε ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tigas
11/07/2005, 12:21
ΕΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕΣ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΙΣΩΣ ΠΑΚΕΤΟ ΣΤΑ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ , ΦΕΡΝΩ ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΖΧ10 ΜΕ ΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΟΜΟΤΟ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΕΣ ΠΟΤΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΛΗΣΗ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΙ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΟΧΗΜΑΤΑ.

idi
11/07/2005, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΕΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕΣ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΙΣΩΣ ΠΑΚΕΤΟ ΣΤΑ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ , ΦΕΡΝΩ ΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΖΧ10 ΜΕ ΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΟΜΟΤΟ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΕΣ ΠΟΤΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΛΗΣΗ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΙ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΟΧΗΜΑΤΑ.

Η ΥΑΜΑΗΑ ΕKANE ANTIKATAΣTAΣH ΣΤΑ TPS ΣΤΑ FZ6 FAZER ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΕΡΒΙΣ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΟ

alfa156
11/07/2005, 12:27
παναγιωτης λεγεται και ειναι μεσα στην 12 αδα μηχανικων που βραβευσε η γιαμαχα ελλας απο ολα τα συνεργεια της τον ειχε μεσα στο βιβλιο που εβγαλε περσι αν το ειχε δει κανενας σας..
μαλλον με βλεπω για εισαγωγης γιατι ειναι μεγααααλη η διαφορα για αντιπροσωπειας ..
παντως πρεπει να ειναι πολυ μαλακες εκει στην γιαμαχα...
καλα εχουν τοσους οικονομολογους εκει πανω κανενας δεν τους ειπε να ριξουν τις τιμες για να παταξουν το παρεμποριο και να ειμαστε και εμεις χαρουμενοι και σιγουροι χωρις τρεχαματα???
δηλαδη δεν εχει την δυναμη η γιαμαχα να ριξει τις τιμες ???
ειναι ποιο μαγκας δηλαδη ο εκαστοτε μαγαζατορας και φερνει οτι μηχανακι γουσταρεις με 1000+διαφορα φτηνοτερα???δεν μπορω να το καταλαβω αυτο...
αφου μας τα περνουν ετσι και αλλιως απο τα ανταλακτικα...τι να πω!

Tigas
11/07/2005, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Η ΥΑΜΑΗΑ ΕKANE ANTIKATAΣTAΣH ΣΤΑ TPS ΣΤΑ FZ6 FAZER ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΕΡΒΙΣ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΟ

ΓΙΩΡΓΟ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ,ΑΛΛΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ

adam_tsouk
11/07/2005, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΓΙΩΡΓΟ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ,ΑΛΛΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ


Από τη στιγμή που σου δίνουν βιβλίο συντηρήσεως νομίζω ότι σε καταχωρούν στα αρχεία τους οπότε πιθανότατα να ειδοποιηθείς. Αλλά σιγά το πράγμα, θα το μαθεις από περιοδικά ή ιντερνετ!