PDA

View Full Version : Προβληματίζομαι...



Bowleno
24/07/2010, 04:39
Καλημέρα στο φόρουμ.

έχω το παιδάκι στο αβατάρ μου, είναι 9 ετών.
του αγόρασε η μάνα του ενα BMX (είχε ένα απλό μικρό πριν) το οποίο δεν καλοκουμαντάρει ακόμα
στις παραινέσεις μου να φοράει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το κράνος που του είχα πάρει πέρσι, δεν βρήκα ανταπόκριση ούτε από τον μικρό (λογικό) αλλά ούτε και από την μάνα του (παράλογο κατ'εμέ)
με την δικαιολογία (άκουσον άκουσον) ότι οι άλλοι πατεράδες δεν το επιβάλλουν στα παιδιά τους και τα αφήνουν να κανουν ποδήλατο και ταρζανιες χωρίς έστω τα στοιχειώδη!

τι λέτε να κάνω; όσες προσπάθειες έκανα να της δώσω να καταλάβει ότι η ταχύτητα δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο αν χτυπήσει π.χ. σε κανά κράσπεδο με το κεφάλι του πέφτοντας.

Gandalf dr685sm
24/07/2010, 04:46
Παίρνεις ενα αυγό... το δείχνεις στην γυναίκα σου και της λές κοίτα τι θα κάνω τώρα.

Το πετάς στο έδαφος και φυσικά αυτό σπάει και γίνεται κομμάτια.

Γυρνάς την κοιτάς και της λές...

Το αυγό ήταν το κρανίο του παιδιού μας. Η πρόσκρουση του με το έδαφος είναι περίπου 5-10χλμ/ώρα. Υπόψη οτι τρέχουμε με τόση ταχύτητα... άρα το ποδήλατο πάει πιο γρήγορα.
Νομίζω οτι θα πάρει μια ιδέα.

Εναλλακτικά για να μην την έχεις να σε βάζει να σφουγγαρίζεις μετά , μπορεις να την ρωτήσεις πόσο πονάει το κεφάλι της όταν κάποια στιγμή χτύπησε σε ανοιχτό ντουλάπι ή κάτι παρόμοιο. Υπόψη οτι εκεί η ταχύτητα είναι μεταξύ 2-5 χλμ την ώρα και με το ποδήλατο όπως είπαμε πάει απο 10+ χλμ.ώρα...

Μερικές φορές με εκπλήσσει η επιπολαιότητα κάποιων γονιών.

Gandalf

AUFGEBRACHT
24/07/2010, 04:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Καλημέρα στο φόρουμ.

έχω το παιδάκι στο αβατάρ μου, είναι 9 ετών.
του αγόρασε η μάνα του ενα BMX (είχε ένα απλό μικρό πριν) το οποίο δεν καλοκουμαντάρει ακόμα
στις παραινέσεις μου να φοράει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το κράνος που του είχα πάρει πέρσι, δεν βρήκα ανταπόκριση ούτε από τον μικρό (λογικό) αλλά ούτε και από την μάνα του (παράλογο κατ'εμέ)
με την δικαιολογία (άκουσον άκουσον) ότι οι άλλοι πατεράδες δεν το επιβάλλουν στα παιδιά τους και τα αφήνουν να κανουν ποδήλατο και ταρζανιες χωρίς έστω τα στοιχειώδη!

τι λέτε να κάνω; όσες προσπάθειες έκανα να της δώσω να καταλάβει ότι η ταχύτητα δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο αν χτυπήσει π.χ. σε κανά κράσπεδο με το κεφάλι του πέφτοντας.

Να σου ζήσει!!! Βάλε τη γυναίκα σου να πάρει λίίίίίγη φόρα και να κουτουλήσει τον τοίχο...Σοβαρά μιλάω...Μετά ας κάνει το ίδιο με ένα κράνος...

p@nos
24/07/2010, 04:49
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ναι ρε παιδια καλα τα λετε...φιλε παρε του και μια ολοσωμη για ασφαλεια

:bawl: :bawl: :bawl:

Ασωτος
24/07/2010, 04:49
Βήμα πρώτο :

Ήρεμη και με παραδείγματα συζήτηση με τον μικρό, για την προστασία και ασφάλεια του κράνους, τονίζοντας και το ότι θα ξεχωρίζει από τους φίλους του (που δεν φοράνε - αυτό αφορά τους δικούς τους γονείς).
Προσπαθείς να τον κάνεις να το ζητάει και να το φοράει μόνος του ...







αν τελικά δεν πιάσει










Τότε












Βήμα δεύτερο :









ΟΧΙ ΚΡΑΝΟΣ ;

Ε λοιπόν



ΟΧΙ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ....


(Και χωρίς παρεξήγηση, η μαμά να μην ανακατευτεί στη συζήτηση και ότι ακολουθήσει)

Από συνάδελφο παθόντα :wave2: :wave2:

jimmis5
24/07/2010, 05:18
Mηπως λεω μηπως ειμαστε ολιγον τι υπερβολικοι?Κατσε να του μαθεις ποδηλατο πρωτα απο ολα,Ρε παιδες εμεις δεν ειχαμε ουτε τα στοιχειωδη στο ποδηλατο ,ουτε καν φρενα ,Φρεναραμε με το παπουτσι στον τροχο και ναι πεσαμε και τσακιστηκαμε καποιες φορες και ειχαμε και ιωδιο στα ποδια.Σιγουρα για να μαθει καποιος την ασφαλεια πρεπει να το κανει απο μικρος,αλλα αν ειναι στην θερμοκοιτιδα απλα θα ειναι πιο ευαισθητος να παθαινει περισοτερα.



υγ.Δεν εχω παιδια οποτε μπορει να ειμαι εγω υπερβολικος

Bowleno
24/07/2010, 05:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Mηπως λεω μηπως ειμαστε ολιγον τι υπερβολικοι?Κατσε να του μαθεις ποδηλατο πρωτα απο ολα,Ρε παιδες εμεις δεν ειχαμε ουτε τα στοιχειωδη στο ποδηλατο ,ουτε καν φρενα ,Φρεναραμε με το παπουτσι στον τροχο και ναι πεσαμε και τσακιστηκαμε καποιες φορες και ειχαμε και ιωδιο στα ποδια.Σιγουρα για να μαθει καποιος την ασφαλεια πρεπει να το κανει απο μικρος,αλλα αν ειναι στην θερμοκοιτιδα απλα θα ειναι πιο ευαισθητος να παθαινει περισοτερα.



υγ.Δεν εχω παιδια οποτε μπορει να ειμαι εγω υπερβολικος


φίλε μου, δεν ξέρω αν είσαι υπερβολικός αλλά όταν με το καλό κάνεις παιδί(α), θα καταλάβεις πιστεύω την αγωνία που περνάει ο κάθε (συνειδητοποιημένος) γονιός...

μην κοιτάς τι κάναμε εμείς πριν 20 και 30 χρόνια (πω πω γεράσαμε :p ) η αθήνα δεν είναι πιά όπως ήταν τότε, έχουμε πήξει στους ανεγκέφαλους με 2 (ναι, δυστυχώς έχουμε και τέτοιους) και 4 τροχούς που δεν βλέπουν που πηγαίνουν και τι κάνουν... επιπλέον, δεν είχαμε τότε τον εξοπλισμό και την πληροφόρηση περί ασφάλειας κ,λ.π που έχουμε τωρα.

άλλωστε ένα κράνος μονο του ζήτησα να βάλει. ας πέσει, να βάλει ιώδια κ.λ.π καλό θα του κάνουν και θα μάθει έτσι τι εστί ασφάλεια αλλά το κεφάλι είναι άλλη ιστορία όπως θα έχεις καταλάβει κι εσύ πιστεύω.

χωρίς καμιά διάθεση να σου την πω ή ότι άλλο.:beer:

Operater
24/07/2010, 05:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ασωτος
........


ΟΧΙ ΚΡΑΝΟΣ ;

Ε λοιπόν



ΟΧΙ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ....


(Και χωρίς παρεξήγηση, η μαμά να μην ανακατευτεί στη συζήτηση και ότι ακολουθήσει)

Από συνάδελφο παθόντα :wave2: :wave2:

Mέγα tip, φίλε :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Δεν είμαι γονιός, αλλά από αυτά που βλέπω και βιώνω,
πρέπει να επικρατεί ΜΙΑ γνώμη! :)

p@nos
24/07/2010, 05:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
φίλε μου, δεν ξέρω αν είσαι υπερβολικός αλλά όταν με το καλό κάνεις παιδί(α), θα καταλάβεις πιστεύω την αγωνία που περνάει ο κάθε (συνειδητοποιημένος) γονιός...

μην κοιτάς τι κάναμε εμείς πριν 20 και 30 χρόνια (πω πω γεράσαμε :p ) η αθήνα δεν είναι πιά όπως ήταν τότε, έχουμε πήξει στους ανεγκέφαλους με 2 (ναι, δυστυχώς έχουμε και τέτοιους) και 4 τροχούς που δεν βλέπουν που πηγαίνουν και τι κάνουν... επιπλέον, δεν είχαμε τότε τον εξοπλισμό και την πληροφόρηση περί ασφάλειας κ,λ.π που έχουμε τωρα.

άλλωστε ένα κράνος μονο του ζήτησα να βάλει. ας πέσει, να βάλει ιώδια κ.λ.π καλό θα του κάνουν και θα μάθει έτσι τι εστί ασφάλεια αλλά το κεφάλι είναι άλλη ιστορία όπως θα έχεις καταλάβει κι εσύ πιστεύω.

χωρίς καμιά διάθεση να σου την πω ή ότι άλλο.:beer:


to kalytero που εχεις να κανεις για την προστασια του παιδιου σου ειναι να μη το αφηνεις να οδηγει μεσα στην πολη...σε καμια εξοχη μονο, σε χωματοδρομους, αντε και σε κανα χωριο χωρις δρομους...

VALES
24/07/2010, 06:36
Eπειδή εγώ το πρόβλημα το εντωπίζω στη γυναίκα σου και όχι στο παιδί σου (γιατί αν συμφωνούσατε οι γονείς, το παιδί δεν θα μπορούσε να κάνει αλλιώς), κάνε αυτό που σου είπε ο Gandalf dr685sm, αλλά δείξτο στο παιδί σου και άσε την γυναίκα σου να ασχοληθεί με τις κατσαρόλες της.
Εναλλακτικά ή και ταυτόχρονα μπορείς να κάνεις και ό,τι σου είπε ο AUFGEBRACHT.

John Steed
24/07/2010, 06:39
Αυτό το ερώτημα με έχει απασχολήσει κι εμένα, κι ας μην έχω παιδιά ακόμη...:a24:

Το σημαντικότερο από όλα είναι οι γονείς να έχουν ΜΙΑ στάση (την ίδια και οι δύο) και ΠΑΝΤΑ να την τηρούν.

Πρώτο σου μέλημα είναι να το καταλάβει η μητέρα. Μετά θα ακολουθήσει και το παιδί, διότι δεν θα βρίσκει σύμμαχο.

Αν τώρα έχετε ιστορίες με τον υιό, τότε πείστε τον να το χρησιμοποιεί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι να μάθει.


Αυτά τα ολίγα από έμενα τον Α-τεκνο (προς το παρών....:smokin: )


:wave2: :wave2:

Bowleno
24/07/2010, 06:40
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
[B]Eπειδή εγώ το πρόβλημα το εντωπίζω στη γυναίκα σου και όχι στο παιδί σου (γιατί αν συμφωνούσατε οι γονείς, το παιδί δεν θα μπορούσε να κάνει αλλιώς)



μέσα 100% έπεσες φίλε μου...:alien:

John Steed
24/07/2010, 06:43
Τότε + για Gandalf και AUFGEBRACHT.

Σκέψου έναν πρακτικό τρόπο να την κάνεις να δει τα πράγματα από την δική σου οπτική.

Ίσως να βοηθούσε αν έβρισκες κανένα βιντεάκι από youtube με σαβούρες και της το έδειχνες...

κβ7
24/07/2010, 06:49
φιλε μου χωρις να θελω με τίποτα να σε θιξώ πιστευω οτι το προβλημα δεν είναι με τον μικρό σου γιο αλλα με την γυναικά σου. ¨οσο θα υπαρχουν 2 αποψεις πανω σε ενα θεμα τοσο ο μικρός θα επιλέγει την πιο "ευκολη" για εκεινόν. Η σχεση γονιου - παιδιου δεν είναι εξ ορισμου ισότιμη (ειδικά όταν μιλάμε για ανήλικο) όπως σου ειπαν κι αλλοι δεν χρειάζεται να τον πείσεις για τιποτα. (γιατί εσυ εχεις την ευθύνη του)....εξηγησε του γιατι πρεπει να φορεσει το κρανος και το ποια θα είναι η κατάληξη αν δεν πάρει αυτή την αποφάση ( πχ θα κανει ποδηλατο μονο με σενα παρων η δεν θα κανει καθολου) παντα φιλικά:beer:

sf1n4k1
24/07/2010, 06:56
Για το κράνος στο ποδήλατο το θεωρώ υπερβολή όπως θεωρώ και υπερβολή 9 χρονος να οδηγεί ποδήλατο χύμα στους δρόμης μεγαλούπολης (επαρχία είναι αλλιώς τα πράγματα). Απαράδεκτο θεωρώ οι γονείς να μη τα βρίσκουν μπροστά στο παιδί..καθώς σύντομα θα καταλάβει ο 9χρονος οτι δε ξέρετε τι σας γίνεται άρα θα κάνει του κεφαλιού του 10 φορές περισσότερο.

Συμπέρασμα εσύ μην είσαι υπερβολικός με το κράνος (εξήγησε στο ίδιο το παιδί τι κάνει το κράνος) κι αν νιώθεις ανασφάλεια με τον μικρό και το ποδήλατο πήγαινέ τον σ ενα πάρκο και με την προσοχή σου ας κάνει κ ότι θέλει, όχι στο δρόμο, όχι μόνος του (ας χτυπήσει κ όλας, θα μάθει ρε αδερφέ). Για την γυναίκα ενώ την δικαιολογώ, μάθε της οτι ακόμα και λάθος να κάνεις μπροστά στο παιδί σε μια άποψη-γνώμη-κανόνα σου, να μη σε βγάζει "ψεύτη" στα μάτια του, εδώ ισχύει και το ανάποδο (κοινή γραμμή μπροστά στο παιδί, όσο κι αν διαφωνήτε μεταξύ σας, λύστε το μόνοι σας).

Bowleno
24/07/2010, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
Για το κράνος στο ποδήλατο το θεωρώ υπερβολή όπως θεωρώ και υπερβολή 9 χρονος να οδηγεί ποδήλατο χύμα στους δρόμης μεγαλούπολης (επαρχία είναι αλλιώς τα πράγματα). Απαράδεκτο θεωρώ οι γονείς να μη τα βρίσκουν μπροστά στο παιδί..καθώς σύντομα θα καταλάβει ο 9χρονος οτι δε ξέρετε τι σας γίνεται άρα θα κάνει του κεφαλιού του 10 φορές περισσότερο.

Συμπέρασμα εσύ μην είσαι υπερβολικός με το κράνος (εξήγησε στο ίδιο το παιδί τι κάνει το κράνος) κι αν νιώθεις ανασφάλεια με τον μικρό και το ποδήλατο πήγαινέ τον σ ενα πάρκο και με την προσοχή σου ας κάνει κ ότι θέλει, όχι στο δρόμο, όχι μόνος του (ας χτυπήσει κ όλας, θα μάθει ρε αδερφέ). Για την γυναίκα ενώ την δικαιολογώ, μάθε της οτι ακόμα και λάθος να κάνεις μπροστά στο παιδί σε μια άποψη-γνώμη-κανόνα σου, να μη σε βγάζει "ψεύτη" στα μάτια του, εδώ ισχύει και το ανάποδο (κοινή γραμμή μπροστά στο παιδί, όσο κι αν διαφωνήτε μεταξύ σας, λύστε το μόνοι σας).


μάλλον κάτι λάθος καταλάβατε, ΔΕΝ παίζει να βγει στον δρόμο με το ποδήλατο (αυτό μας έλειπε) σε πάρκο, πλατείες, αλάνες και ΜΟΝΟ! όμως ακόμα κι εκεί παίζουν παγίδες, κράσπεδα, λακούβες, ξεχαρβαλωμενα πλακάκια κ.λ.π τα οποία είναι αρκετα να σε κανουν (ειδικά οταν δεν το κατέχεις καλά ακόμα το άθλημα) να πέσεις και να γίνει τριαντάφυλλο το κεφάλι σου (μου έκατσε περίπτωση μπρος στα μάτια μου πριν αρκετά χρόνια)

για το δεύτερο σκέλος, δυστυχώς με εχει βγάλει "ψεύτη" ουκ ολίγες... άσχετα, όπως είπες, αν έχω δίκιο η όχι

sf1n4k1
24/07/2010, 07:35
Είσαι υπερβολικός τότε αν μιλάμε για πλατείες και αλάνες ίσως επειδή σου είχε τύχει το περιστατικό, ίσως να σε χαρακτηρίζω κ έτσι επειδή δεν έχω παιδιά και "δεν ξέρω", αλλά έτσι μεγαλώσαμε όλοι. Κακό βέβαια δεν είναι να μάθει το παιδί να χρησιμοποιεί το κράνος με όλα τα δίτροχα απο μικρό (οδηγική παιδεία)..

Για το 2ο κομμάτι με τη γυναίκα σου βρείτε τα κάπως.."σηζητήστε" το θέμα έστω και με τη βοήθεια ψυχολόγου κτλ..ίσως να σας βάλει μυαλό. Δε τα ρίχνω όλα πάνω της, ίσως φταίς και εσύ που σε αμφισβητεί. Το οτι το κάνει μπροστά στο παιδί πρέπει να μάθει να χειρίζεται..ώστε να ΜΗΝ το κάνει. Σε κάθε περίπτωση ξεκινάς με την κουβέντα και οποιοδήποτε μέσο (ψυχολόγους-φίλους γνωστούς, σηζητήσεις επι του θέματος) και καταλήγεις στις σφαλιάρες (ναι είμαι υπέρ της ισότητας viva simon de beauvoir!) που πάντα αν και έσχατη λύση προβληματίζουν το "ασθενές?" φύλο :P

fournas
24/07/2010, 07:45
ενα ωραιο και απλο video (που το ειχε βαλει συμφωρουμιτης)

που θα ηταν ωραιο να το δουν και οι δυο.....

video (http://www.youtube.com/watch?v=piojsGdBFgk&feature=related)



:beer:

tai
24/07/2010, 09:02
καθαρά θέμα επιλογής του πως θα διαπαιδαγωγήσει το παιδί του ο άνθρωπος
Η δεν θα το καταπιέσει καθόλου και θα μάθει ποδήλατο με τον τρόπο τον δικό μας δλδ με σημάδια και τύχη γιατί το ποδήλατο ειναι ενα παιχνίδι πανω απ'ολα
η θα πει στην γυναικα του με το καλό να πείσουν μαζί το παιδί
ή με τσαμπουκά στο να μην ανακατεύεται οταν μιλάει αυτός

στην συνέχεια θα πιέσει το παιδί
είτε με μπλάμπλά που να του σπάσει τα @@ μέχρι, να φοβάται και να βάζει το κράνος μην τυχόν του πιάσει κουβέντα παλι ο πατέρας του και του σπάσει τα @@
είτε με το παλαιό και αποδοτικό "βάλε κράνος μην σου γαμήσω το ταμ-τιριρι σου ρε τσογλάνι"

το καράβι πόντος το κουμανταρει ο καπετάνιος, και την βάρκα την πάει ο ναύτης κατα πως του λέει ο καπετάνιος μέχρι να μαθει να την πηγενει μονος του
και ο νοών καπίτο:lol:

Gia
24/07/2010, 09:50
Γειά χαρά

Ο μικρός μου είναι 3ών τώρα και έχει ποδήλατο παρίπου 1 χρόνο. Το πήραμε μαζί με κρανάκι και του εξηγήθηκα απο την αρχή, ποδήλατο και κράνος πάνε πακέτο. Κατά καιρούς μου βγάζει κόντρες και δεν θέλει να το φορέσει ή είναι πάνω και το βγάζει κλπ,κλπ. Τον κατέβαζα στο καπάκι και του εξηγούσα πάλι το παραμύθι. Πόλλες φορές δε κατέληγα στο "το φοράς γιατι το λέει ο μπάμπας":D

Βέβαια και η μαμά είναι κάθετη σ'αυτό, οχι τόσο απο φόβο ατυχήματος αλλά επειδή υπάρχει μια συμφωνία μεταξύ μας. Το αποτέλεσμα είναι οτι ο μικρός πλέον ζητάει το κράνος του να πάμε βόλτα...

Δεν είσαι υπερβόλικος για μένα.

:beer: :wave2:

Acacius
24/07/2010, 11:22
Αν και θεωρώ ότι το κράνος είναι πάντα καλή ιδέα, αν μιλάμε μόνο για αλάνες-πάρκα καταλαβαίνω και τη γυναίκα σου. Προσωπικά έχω κατασκοτωθεί μικρός με ποδήλατα όπως όλοι, ευτυχώς στο κεφάλι δε χτύπησα ποτέ (όλα τα άλλα τα σάπισα).

Επειδή δεν έχει νόημα να τσακωθείς με τη γυναίκα σου, συζήτησέ το μαζί της. Το ότι οι άλλοι δεν το κάνουν δεν είναι επιχείρημα, οι άλλοι δε φοράνε και ζώνη/κράνος όταν πάνε γ@μιώνας με τα μοτόρια τους. Από απαίδευτους και ηλίθιους δόξα τω Θεώ έχουμε αρκετούς. Στο παιδί πρέπει να φαίνεται ότι έχετε ομοφωνία.

Τον μικρό αντί να τον αναγκάσεις, προσπάθησε να τον κερδίσεις. Δείξε του κανένα βιντεάκι bmx όπου οι επαγγελματίες φοράνε κράνος και προστατευτικά (ΟΚ, αυτοί κάνουν παλαβά πράγματα αλλά είναι υποδείγματα)
http://www.youtube.com/watch?v=abFUAI6cN8U
http://www.youtube.com/watch?v=kFdQ4H9JUqs&feature=related

Εξήγησέ του ότι με προστασία θα μπορεί να παίρνει και κάπως μεγαλύτερα ρίσκα (αυτό δε θα σου αρέσει εσένα....). Μετά δείξε του κάτι τέτοιο:
http://www.youtube.com/watch?v=Zv47Zqgs-7c
http://www.youtube.com/watch?v=SJgOhvmTEJc

Α, και φρόντισε το κράνος του να είναι λίγο κουλ, όχι εκείνα τα ξενέρωτα ποδηλατικά με τις χίλιες τρύπες και τα χαζοχαρούμενα χρώματα αλλά κάτι που θα διαλέξει το παιδί και δε θα ντρέπεται να το φοράει (νεκροκεφαλές κι'ετς)

fotis3
24/07/2010, 12:23
πουλα το ποδηλατο και παρτου ενα minibike.:smokin: ε δεν πιστευω να πει οχι στο κρανος η μαμα:dizzy:

Bowleno
24/07/2010, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
Γειά χαρά

Ο μικρός μου είναι 3ών τώρα και έχει ποδήλατο παρίπου 1 χρόνο. Το πήραμε μαζί με κρανάκι και του εξηγήθηκα απο την αρχή, ποδήλατο και κράνος πάνε πακέτο. Κατά καιρούς μου βγάζει κόντρες και δεν θέλει να το φορέσει ή είναι πάνω και το βγάζει κλπ,κλπ. Τον κατέβαζα στο καπάκι και του εξηγούσα πάλι το παραμύθι. Πόλλες φορές δε κατέληγα στο "το φοράς γιατι το λέει ο μπάμπας":D

Βέβαια και η μαμά είναι κάθετη σ'αυτό, οχι τόσο απο φόβο ατυχήματος αλλά επειδή υπάρχει μια συμφωνία μεταξύ μας. Το αποτέλεσμα είναι οτι ο μικρός πλέον ζητάει το κράνος του να πάμε βόλτα...

Δεν είσαι υπερβόλικος για μένα.

:beer: :wave2:


thanks φίλε μου :beer: :beer: :beer:

Bowleno
24/07/2010, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
καθαρά θέμα επιλογής του πως θα διαπαιδαγωγήσει το παιδί του ο άνθρωπος
Η δεν θα το καταπιέσει καθόλου και θα μάθει ποδήλατο με τον τρόπο τον δικό μας δλδ με σημάδια και τύχη γιατί το ποδήλατο ειναι ενα παιχνίδι πανω απ'ολα
η θα πει στην γυναικα του με το καλό να πείσουν μαζί το παιδί
ή με τσαμπουκά στο να μην ανακατεύεται οταν μιλάει αυτός

στην συνέχεια θα πιέσει το παιδί
είτε με μπλάμπλά που να του σπάσει τα @@ μέχρι, να φοβάται και να βάζει το κράνος μην τυχόν του πιάσει κουβέντα παλι ο πατέρας του και του σπάσει τα @@
είτε με το παλαιό και αποδοτικό "βάλε κράνος μην σου γαμήσω το ταμ-τιριρι σου ρε τσογλάνι"

το καράβι πόντος το κουμανταρει ο καπετάνιος, και την βάρκα την πάει ο ναύτης κατα πως του λέει ο καπετάνιος μέχρι να μαθει να την πηγενει μονος του
και ο νοών καπίτο:lol:


:bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: να πω την αλήθεια μου πέρασε ΕΝΤΟΝΑ από το μυαλό....

Gandalf dr685sm
25/07/2010, 02:35
Το κάθε ζευγάρι έχει δικό του τρόπο συνεννοήσης και δεν είμαι ούτε καν άξιος να μπώ στην διαδικασία ... το μόνο που θα πω είναι οτι τέτοιες συζητήσεις είναι καλό να μην γίνονται μπροστά στο παιδί γιατί όντως το μπερδεύουν περισσότερο.

Τώρα είπα και πριν...

Οτιδήποτε φέρει ρόδες, κινείται σε δρόμο, έχει μηχανική κίνηση και κουβαλάει ανθρώπινες ψυχές θέλει κράνος/ζώνη. Τις μαλακίες που κάναμε εμείς μικροί καλό είναι να μην τις έχουμε σαν πρότυπα για τα δικά μας παιδιά.

Το περιβάλλον έχει αλλάξει στις πόλεις (οχήματα , αντικείμενα κτλ..) και επιπλέον να υπενθυμίσω σε πολλούς μήπως σκισίματα σε φρύδια, σαγόνια, κτλ... στο κεφάλι μας ενώ κάναμε ποδήλατο;

Και τώρα το παιδάκι είναι 9 ετών και πες οτι μπορεί ο γονιός να το προσέχει και ενίοτε να του απαγορεύει ποδήλατο σε δρόμους.... θα μπορεί να το κάνει όταν είναι έφηβος στα 13-15;;;; ... η χειρότερα ακόμα όταν έχει μάθει να οδηγεί δίκυκλο με μοτέρ στα 17 του, πως θα του μπεί η ιδέα του κράνους;... διά της θείας επιφοίτησης;

Η κόρη μου σήμερα είναι 11 ετών... Στο αυτοκίνητο δεν κάθεται αν δεν βάλει ζώνη. Μάλιστα γκρινιάζει αν κάποια στιγμή κάποιος άλλος δεν βάλει!!!!

Τα παιδιά μικρά μαθαίνουν για να μην κάνουν μαλακίες ώς μεγάλοι. Μην ζητάμε οδηγική παιδεία μετά όταν οι ίδιοι ώς γονείς αποτυγχάνουμε λόγω δικής μας βλακείας να την περάσουμε στα παιδιά μας. Αυτό ονομάζουμε ΠΑΙΔΕΙΑ... και οχι αυτό που παίρνουν απο το σχολείο.


Gandalf

TROOPER
25/07/2010, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak


τι λέτε να κάνω;

παρτου ενα μινι μπαικ και βγαλτον στο βουνο με φουλ εξοπλισμο.

reinmeister
25/07/2010, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
Καλημέρα στο φόρουμ.

έχω το παιδάκι στο αβατάρ μου, είναι 9 ετών.
του αγόρασε η μάνα του ενα BMX (είχε ένα απλό μικρό πριν) το οποίο δεν καλοκουμαντάρει ακόμα
στις παραινέσεις μου να φοράει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το κράνος που του είχα πάρει πέρσι, δεν βρήκα ανταπόκριση ούτε από τον μικρό (λογικό) αλλά ούτε και από την μάνα του (παράλογο κατ'εμέ)
με την δικαιολογία (άκουσον άκουσον) ότι οι άλλοι πατεράδες δεν το επιβάλλουν στα παιδιά τους και τα αφήνουν να κανουν ποδήλατο και ταρζανιες χωρίς έστω τα στοιχειώδη!

τι λέτε να κάνω; όσες προσπάθειες έκανα να της δώσω να καταλάβει ότι η ταχύτητα δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο αν χτυπήσει π.χ. σε κανά κράσπεδο με το κεφάλι του πέφτοντας.

απο τον τροπο γραφης σου αντιλαμβανομαι οτι ειστε χωρισμενοι...

πολυ πιθανον λοιπον η μανα να αντιδρα,απλως και μονο για να αντιδρασει κι ολο αυτο να μην εχει να κανει με το θεμα ασφαλειας...

θα ελεγα λοιπον να κανετε μια ωραια συζητησουλα αναφορικα με το κατα ποσο θα επρεπε οι προσωπικες σας διαφορες να επηρρεαζουν τον μικρο...

μπορει βεβαια να καταλαβα λαθος οποτε γραψε ακυρο για ολο το παραπανω...

menelaos46
25/07/2010, 10:34
Ο Παπανδρεου δεν ηταν που εδωσε ψηφο στις γυναικες????

Red Rider
25/07/2010, 11:58
H κορη μου 3 χρονων,ΜΙΑ φορα δανείστηκε ενα ποδηλατακι απο ενα αλλο παιδακι και δεν ειχε το κρανος της μαζι..
Μια ωρα αργοτερα ετρεχα για ραμματα και γλυτωσαμε ευτυχως τα χειροτερα..
Παντα κρανος..

fz6man
25/07/2010, 13:48
ξεκινα τον με μοτοκρος 50 και full εξοπλισμο

VALES
25/07/2010, 14:31
Ρε παιδιά καθήστε καλά με τα μοτο-κρος και τα μίνι-μπάικ!!! Μπορεί να μη θέλει ο μικρός ή οι γονείς του!!
Δλδ η μόνη λύση είναι αυτή? Κι αν δεν φοράει και στο μοτο-κρος, να τον αρχίσει drugster?

Bowleno
26/07/2010, 02:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
απο τον τροπο γραφης σου αντιλαμβανομαι οτι ειστε χωρισμενοι...

πολυ πιθανον λοιπον η μανα να αντιδρα,απλως και μονο για να αντιδρασει κι ολο αυτο να μην εχει να κανει με το θεμα ασφαλειας...

θα ελεγα λοιπον να κανετε μια ωραια συζητησουλα αναφορικα με το κατα ποσο θα επρεπε οι προσωπικες σας διαφορες να επηρρεαζουν τον μικρο...

μπορει βεβαια να καταλαβα λαθος οποτε γραψε ακυρο για ολο το παραπανω...

χωρισμένοι δεν είμαστε (αλλα εκεί οδεύουμε εξαιτίας ακριβώς του ότι δεν μπορώ με την καμία να της δώσω να καταλάβει πόσο σημαντικό είναι για το παιδί να ακούει ΜΙΑ και μόνο γνώμη, όχι μόνο για το κράνος (αυτό είναι απλά η κορυφή του παγόβουνου.)

Shaolin Monk
28/07/2010, 01:43
Τα παιδια εχουν εντονο μιμητισμο. Παιρνουν παραδειγμα απο τις καθημερινες τους εικονες. Και η καθημερινη εικονα ειναι οτι ολοι οι ανεγκεφαλοι ποδηλατες, μεσα σε αυτους και εγω, δεν φορουν ποτε κρανος. Σε πολλες αλλες χωρες δεν θα του εκανε καν ανυτπωση, ισως και να το ζητουσε μονος του, αλλα εδω μονο σαχλα σχολια ακους. Το καλυτερο, οταν με τη κοπελα μου καναμε μεγαλες αποστασεις με κρανος: Προσεχετε,πιο κατω εχει μπλοκο...:lol:

Η γνωμη μου ειναι να κανετε μερικες φορες παρεα ποδηλατο και φορα και εσυ κρανος. Ξερω οτι απαιτει χρονο που ισως να μην υπαρχει, αλλα ειναι η καλυτερη λυση.

zephyr1
28/07/2010, 05:17
Καλημερα,καταρχιν εσυ οταν καβαλας φορας παντα κρανος?
Εμενα ο δικος μου(7 ετων) εβλεπε τον μπαμπα του με κρανος και θεωρησε αυτονοητο οτι οταν καβαλας πρεπει να φορας κρανος.

Εμεις παντως συμφωνουσαμε και οι 2 για το κρανος και για πολλα αλλα ,και τελικα χωρισαμε πριν 2 χρονια,σουπερ.:rotflmao:

Για μενα το μυστικο ειναι ,πριν κανει οτιδηπωτε τον συμβουλευεις τι ακριβως θα συμβει αν κανει κατι λαθος,καθεσαι με ηρεμια και του εξηγεις ακριβως της επιπτωσεις αν κατι παει στραβα.

Μετα τον αφηνεις σπαει τα μουτρα του η οτι αλλο παθει αναλογα τι κανει και μετα μαθαινει μονος του.Αφου συμβει οτι συμβει(ας μην συμβει τιποτα) τοτε απολαμβανεις το κλαμα του παιδιου σου και την γκρινια της μανας του αμετοχος και με ενα υφος ξερολα σαν να λες ,εγω τα λεγα ,τωρα φατε τα.

Δυσκολο μεν αλλα αποτελεσματικο δε.:wave2:

PortisHead
28/07/2010, 05:52
Ηθικόν δίδαγμα ?
Πριν παντρευτει κανεις , να εχει προσυμφωνήσει την χρηση ή μη του κράνους για τους απογόνους.

:lol:

Περα απο την πλακα , εγω θα προσπαθουσα να του το περασω με αλλο τροπο.
Οτι και καλα , οι αλλοι που δεν φορανε , ειναι "ντεμι" μηχανο-ποδηλατοβιοι και δεν ξερουν απο αυτα.
Κατι που να τον κανει να αισθανεται ξεχωριστος και "ανωτερος" απο τους αλλους "ασχετους" και "ανιδεους" στο θεμα .
Εξαλλου και στους αγωνες ολα τα "αστερια" φορανε κράνος ,κλπ κλπ κλπ.

Υ.Γ.
Ευτυχως εχω κόρη , και οχι απλα δεν της αρεσουν οι μοτοσυκλέτες , θελει να της παρω και αυτοκινητο "χωρις σκεπούλα" , για να ανεμιζουν τα μαλλια της οταν θα πηγαινει βόλτες με τις φιλες της. :(

notakos600
28/07/2010, 05:58
Spam on

Θα τον αποτρέψω από τη χρήση της μοτό.
Ακούγεται σκληρό αλλά έτσι νιώθω.

Spam off

tanouki2
28/07/2010, 07:32
Εμένα ο γιός μου είναι 17 μηνών.

Κολυμπάει σε πισίνα( η οποία καθαριζεται με όζον άρα ούτε ιχνος χλωρίου) απο 3,5 μηνών. Στη θάλασσα ποτέ μπρατσάκια αλλά με σανίδα αφου η γυναίκα μου το έχει απαγορεύσει μιας και είναι προπονήτρια κολύμβησης.
Κάνει πεζοπορίες στον ειδικό σάκο πλάτης που έχω πάρει.
Επίσης ποδηλατάδες στο καθισματάκι του πάντα με κράνος το οποίο πλέον θεωρεί φυσικό εξοπλισμό. Όταν παίρνω στα χέρια μου το κράνος του μου φωνάζει ποηλατο ποήλατο.Βέβαια και εγώ ποτέ στο ποδήλατο χωρίς κράνος.

Τί θέλω να πώ με όλα αυτά.
Το παιδί πρέπει να θεωρήσει οτι κάποια πράγματα αναγκαστικά συνοδεύουν κάποιες δραστηριότητες. Αλλά αυτό απο μικρός.
Έτσι και γώ αν και ίσως να μην φορούσα κράνος σε μια απλή βόλτα με το ποδήλατο τώρα πάντα το χρησιμοποιώ μόνο και μόνο για να γίνω το παράδειγμα. Το ίδιο και με τη μηχανή. Πάντα κράνος και πλέον όταν γυρίζω απο τη δουλεία πάντα θα του το δώσω να το περιεργαστεί αφού του αρέσει και το ζητάει.
Περιττό να σου πώ πως στη γειτονιά που μένω όλα τα παιδάκια καμαρώνουν το Μανολιώ μου για το κράνος που φοράει.

Σόρυ για το μεγάλο κείμενο αλλά νομίζω πως με αυτόν τον τρόπο τα παιδιά κατα κάποιο τρόπο ευχαριστιούνται και μαθαίνουν ευκολότερα απο το να προσπαθείς σε μεγαλύτερη ηλικία να επιβάλλεις το αυτονόητο.

Θέλει επιμονή και σίγουρα ΑΠΑΙΤΕΙ συμπλευση ενεργειών και απο τους δύο γονεις αλλά και απο παππούδες γιαγιάδες(εδώ εντοπίζεται το μεγαλύτερο πρόβλημα)

nikos_abel
28/07/2010, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ηθικόν δίδαγμα ?
Πριν παντρευτει κανεις , να εχει προσυμφωνήσει την χρηση ή μη του κράνους για τους απογόνους.

:lol:

Περα απο την πλακα , εγω θα προσπαθουσα να του το περασω με αλλο τροπο.
Οτι και καλα , οι αλλοι που δεν φορανε , ειναι "ντεμι" μηχανο-ποδηλατοβιοι και δεν ξερουν απο αυτα.
Κατι που να τον κανει να αισθανεται ξεχωριστος και "ανωτερος" απο τους αλλους "ασχετους" και "ανιδεους" στο θεμα .
Εξαλλου και στους αγωνες ολα τα "αστερια" φορανε κράνος ,κλπ κλπ κλπ.

Υ.Γ.
Ευτυχως εχω κόρη , και οχι απλα δεν της αρεσουν οι μοτοσυκλέτες , θελει να της παρω και αυτοκινητο "χωρις σκεπούλα" , για να ανεμιζουν τα μαλλια της οταν θα πηγαινει βόλτες με τις φιλες της. :(

+1.000.000.000

Panopticon7
28/07/2010, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
μάλλον κάτι λάθος καταλάβατε, ΔΕΝ παίζει να βγει στον δρόμο με το ποδήλατο (αυτό μας έλειπε) σε πάρκο, πλατείες, αλάνες και ΜΟΝΟ! όμως ακόμα κι εκεί παίζουν παγίδες, κράσπεδα, λακούβες, ξεχαρβαλωμενα πλακάκια κ.λ.π τα οποία είναι αρκετα να σε κανουν να πέσεις και να γίνει τριαντάφυλλο το κεφάλι σου

Τελικα δεν θα αντεξω...

Εγω προτεινω να αγορασεις κ εναν καλο θωρακα καθως κ επιγονατιδες κ επιαγκωνιδες ή...
Μια πανοπλια να βγαινει το παιδι σαν εξωγηινος.

(θα γινει περιγελος βεβαια αλλα μη σε νοιαζει... αυτο ειναι το σωστο)

Υστερα ενα πομπο για να βλεπεις που ειναι, καθως κ κρυφη καμερα σε περιπτωση που το πειραξει καποιος "νταης" του σχολειου.



Απο κατι τετοιες μλκιες δημιουργειτε ψυχ. προβληματα στα παιδια, χιλιες φορες να γρατζουνιστει κ να πεσει κ να χτυπησει, παρα να τον εμποδιζεις να βγει με τους φιλους του τσαρκα με τα ποδηλατα.

Shaolin Monk
28/07/2010, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Απο κατι τετοιες μλκιες δημιουργειτε ψυχ. προβληματα στα παιδια, χιλιες φορες να γρατζουνιστει κ να πεσει κ να χτυπησει, παρα να τον εμποδιζεις να βγει με τους φιλους του τσαρκα με τα ποδηλατα.


Ωρες-ωρες με εκπλησεις. Κατι τετοια λεγαμε μικροι και καναμε να βαλουμε δεκαπεντε χρονια κρανος, αφου χασαμε συγγενεις και φιλους. Το κρανος ειναι κατι που πρεπει να γινει συνειδηση σε ολους ανεξαρτητα απο το οχημα με το οποιο κυκλοφορεις. Τι τριαντα με το μηχανακι, τι τριαντα με το ποδηλατο. Το ιδιο ειναι. Δεν ειπαμε να το ντυσουν αστροναυτη, αλλα καποια πραματα που δεν ειναι παραλογο να χρησιμοποιουμε, απλα ας τα χρησιμοποιησουμε. Και στο μελλον να δεις πως θεωρειται και το κρανος αυτοματα απαραιτητο.

zephyr1
28/07/2010, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Τελικα δεν θα αντεξω...

Εγω προτεινω να αγορασεις κ εναν καλο θωρακα καθως κ επιγονατιδες κ επιαγκωνιδες ή...
Μια πανοπλια να βγαινει το παιδι σαν εξωγηινος.

(θα γινει περιγελος βεβαια αλλα μη σε νοιαζει... αυτο ειναι το σωστο)

Υστερα ενα πομπο για να βλεπεις που ειναι, καθως κ κρυφη καμερα σε περιπτωση που το πειραξει καποιος "νταης" του σχολειου.



Απο κατι τετοιες μλκιες δημιουργειτε ψυχ. προβληματα στα παιδια, χιλιες φορες να γρατζουνιστει κ να πεσει κ να χτυπησει, παρα να τον εμποδιζεις να βγει με τους φιλους του τσαρκα με τα ποδηλατα.

Ρε αναρχομελι για το κρανος λεμε.:a24:

Gi_4ce
28/07/2010, 09:34
Οταν ησασταν μικροι, φορούσατε κρανη στα ποδηλατα?
Οταν ησασταν μικροι, ειχε η παιδική σας χαρά μαλακό ελαστικό τάπητα?
κλπ
κλπ


Ο καθενας κανει οτι θελει με το παιδι του δε λεω...

Εσεις πως μεγαλωσατε?
Παθατε τιποτα?

Εγώ ακόμα ασχολούμαι με την ποδηλασία.

Κράνος φοράω μόνο σε πίστες. Ανέκαθεν.
Ασχολιόμουν με BMX παααρα πολλά χρόνια (σπονσοραριζόμουν κ απο 2 μεγαλες εταιρίες του χωρου).

Ναι, εχω πεσει.
Ναι, εχω πονέσει.
Ετσι εμαθα να αντιλαμβάνομαι τι ειναι επικίνδυνο και τι όχι.
Ετσι εμαθα οτι ειμαι ευθραυστος και εχω ορια.

Οι πιτσιρικάδες έχουν άγνοια κινδύνου.
Ενας ειναι ο δρόμος για να τους φυγει η άγνοια.
Να πονέσουν.
Αν δεν θες να πονεσει, παρτου ενα ps3 να καθεται σπίτι και να παίζει.
Μην του παιρνεις κρανος.

Γαμω την υπερπροστατευτικότητα και την ευθραυστη γενια γαμω...

Boxer
28/07/2010, 09:36
Περα απο την αναγκαιοτητα η μη του κρανους στο ποδηλατο εγω εχω μια αλλη απορια.

Πριν απο χρονια ανεβαινα με το αυτοκινητο ενα δρομο στο μαρουσι οταν απο το μπροστινο στενο πεταγονται με τρομερη ταχυτητα (ηταν και κατηφορα) δυο 13-14 χρονοι με ποδηλατα απο αριστερα.

Εαν ημουν 2 δευτερολεπτα πιο γρηγορος θα τα ειχα παρει και τα δυο απο κατω.

Πως γινεται και επιτρεπεται σε ατομα χωρις διπλωμα να οδηγουν ποδηλατο στο δρομο ;

reinmeister
28/07/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
χωρισμένοι δεν είμαστε (αλλα εκεί οδεύουμε εξαιτίας ακριβώς του ότι δεν μπορώ με την καμία να της δώσω να καταλάβει πόσο σημαντικό είναι για το παιδί να ακούει ΜΙΑ και μόνο γνώμη, όχι μόνο για το κράνος (αυτό είναι απλά η κορυφή του παγόβουνου.)

τοτε απλως αποφασιζεις και διατασσεις...αδιαφορο σου ειναι αν θα το καταλαβει η οχι...η ασφαλεια του παιδιου μετραει,οχι η αντιληψη της γυναικας σου...

τωρα αν μετα απο αυτο εχει την αντιληψη να καταλαβει οτι επραξες σωστα,αυτο θα ειναι προς τιμην της...αλλιως...:wave2:

η πολλη δημοκρατια,υπο συνθηκες βλαπτει...

Bowleno
28/07/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Ωρες-ωρες με εκπλησεις. Κατι τετοια λεγαμε μικροι και καναμε να βαλουμε δεκαπεντε χρονια κρανος, αφου χασαμε συγγενεις και φιλους. Το κρανος ειναι κατι που πρεπει να γινει συνειδηση σε ολους ανεξαρτητα απο το οχημα με το οποιο κυκλοφορεις. Τι τριαντα με το μηχανακι, τι τριαντα με το ποδηλατο. Το ιδιο ειναι. Δεν ειπαμε να το ντυσουν αστροναυτη, αλλα καποια πραματα που δεν ειναι παραλογο να χρησιμοποιουμε, απλα ας τα χρησιμοποιησουμε. Και στο μελλον να δεις πως θεωρειται και το κρανος αυτοματα απαραιτητο.


+1 με κάλυψες φίλε μου :beer: :beer:

ΜΟΝΟ για το κράνος λέμε εδω πέρα, που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει συνείδηση ΟΛΩΝ, το κεφάλι δυστυχώς δεν είναι όπως το χερι η το πόδι που το σπας, και στο φέρνει (συνήθως, γιατι καμια φορά ούτε αυτο έρχεται...) ο γιατρος στα ίσα του.

Bowleno
28/07/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τοτε απλως αποφασιζεις και διατασσεις...αδιαφορο σου ειναι αν θα το καταλαβει η οχι...η ασφαλεια του παιδιου μετραει,οχι η αντιληψη της γυναικας σου...

τωρα αν μετα απο αυτο εχει την αντιληψη να καταλαβει οτι επραξες σωστα,αυτο θα ειναι προς τιμην της...αλλιως...:wave2:

η πολλη δημοκρατια,υπο συνθηκες βλαπτει...

γιαυτο και έχω γίνει χουντικός λέμεεεε!:D

VALES
28/07/2010, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Τελικα δεν θα αντεξω...
Απο κατι τετοιες μλκιες δημιουργειτε ψυχ. προβληματα στα παιδια, χιλιες φορες να γρατζουνιστει κ να πεσει κ να χτυπησει, παρα να τον εμποδιζεις να βγει με τους φιλους του τσαρκα με τα ποδηλατα.








Αυτό να υποθέσω ισχύει για τα παιδιά των άλλων, έτσι?
Όταν το δικό σου παιδί, σου έρθει με ανοιγμένο κεφάλι αλλά χωρίς ψυχικά τραύματα, έλα να το ξανασυζητήσουμε.