PDA

View Full Version : Bandit 400 VZP



Yorgos3775
25/07/2010, 14:30
Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα Bandit 400 VZP (limited), είναι μοντέλο 93', αυτό που έχει και το μισό φαίρινγκ, σε στιλ ρετρό, για όποιον έχει υπόψη του.

Το μηχανάκι είναι σε άριστη κατάσταση, καθώς το ακριβοπλήρωσα και το έφτιαξα. Παρουσιάζει όμως τώρα ένα πρόβλημα και έχω βάλει μπρος να το κατσαβιδιάζω μόνος.

Κατεβάζει βενζίνη στο κάρτερ, που βαραίνει τη μίζα και δεν παίρνει μπρος, αλλά βραχυκυκλώνει και τους δυο πρώτους κυλίνδρους.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει από που να ξεκινήσω?

GiannisBlessed
25/07/2010, 14:49
εννοεις οτι κυλαει βενζινη σιγα σιγα απο τα καρμπυρατερ πεφτει απο τις βαλβιδες εισαγωγης στους κυλινδρους και μετα περναει απο τα πιστονια και καταληγει στο καρτερ?
τα λαδια σου τι χρωμα εχουν?
απο οσο αντιλαμαβανομαι το προβλημα σου ειναι υδραυλικο κλειδομα.και αν το εχεις πιεσει παισει να εχεις στραβωσει και καμια μπιελα...:(
ανοιξε τα καρμπυρατερ και ελεγξε την σταθμη που ειναι ρυθμισμενο το φλοτερ και τελος και πιο σημαντικο την βελονιτσα στο φλοτερ.
αυτη που κοβει το καυσιμο.
λογικα χανει και υπερχιληζει

Μικe777
25/07/2010, 18:40
φιλος δυστυχως θα σε δυσαρεστησω
αλλα αυτο το μηχανακι θα σου φαει τα νιατα!

κανε μια αναζητηση στο forum και θα δεις οτι κι αλλοι
ειχαν τα ιδια προβληματα....

join the club που λεμε...

Μικe777
25/07/2010, 18:45
για να μην γινω και ισοπεδωτικος...Δοκιμασε να βαλεις μια πιο ελευθερη εξατμιση,κανα φιλτρο και ζιγκλερομα!

με τιποτα μην πειραξεις τα ηλεκτρικα του...

Δες κι εδω...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=10336

Yorgos3775
26/07/2010, 03:12
Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με τα καρμπυλατέρ, γιατί μόλις καθαρίστηκαν - ρυθμίστηκαν. Τα έχω βγάλει επίσης και τα έλεγξα γρήγορα. Μια ματιά ακόμα βέβαια δε βλάπτει..

Νομίζω όμως ότι πρώτα βραχυκυκλώνει τους δυό κυλίνδρους και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κατεβάζει άκαφτη βενζίνη και γεμίζει το κάρτερ. Δεν είναι καμμένη η ηλεκτρονική, γιατί δίνει σπίθα κανονικά.

Yorgos3775
26/07/2010, 03:18
υδραυλικό κλείδωμα?

KaTaNaS
26/07/2010, 03:25
εχει "φιλησει" καλα το φιλτροκούτι στις εισαγωγες του καρμπ;

μηπως δεν εχει κουμπησει σωστα, σφραγιζει τις θυριδες που εχει στις "χοανες" της εισαγωγης και κανει υπερχειλιση...