PDA

View Full Version : Σύστημα Abs



ruyjin
11/07/2005, 13:17
Δε ξερω αν πρεπει να μπει εδω το ποστ, αλλα δεν εχει και πολυ σημασια.
Ισως να εμπαινε Οδηγηση, ισως Ταξιδιωτικα....

...και μπαινω στο ψητο.

Ο καλυτερος οδηγος δεν ειμαι,
οδηγικη εμπειρια δεν εχω μεγαλη μιας και εκτος το παπι οδηγω μηχανη 2 χρονια και 2 μηνες.
Σχολειο οδηγησης ή κατι τετοιο δεν εχω κανει και προσπαθω απο οσα διαβαζω, και οσα λεμε εδω μεσα να βελτιωθω, εννοειται οτι ετσι η βελτιωση ειναι με ρυθμους χελωνας, αλλα τι να κανουμε...

Ανεβαινα Λαμια Παρασκευη απογευμα μετα τη δουλεια, ειπα να το ανοιξω λιγο και πραγματι απο Κηφισια ειμουνα Καμενα σε 1ωρα.
Το αναφερω αυτο για τον εξης λογω,
μετα απο 1 ωρα τσιτα ειχα συνηθισει τα πολλα χλμ.
Μετα τα Καμενα προς Λαμια δε μπηκα στην πολη αλλα μετα τη στροφη για Μπραλο μολις ξεκινα η ευθεια για Λαμια εκανα αριστερα σε καθετο στην εθνικη δρομο γιατι θα πηγαινα στο χωριο.
Εκει ο δρομος εχει αμεσως μολις μπεις 3-4 στροφες κλειστες.
Ε απο συνηθεια των πολλως χλμ ανοιξα χωρις να υπολογισω την κληστη στροφη.
Πιθανως το μηχανακι με λιγο φρενο και γρηγορο πλαγιασμα να εστριβε, αλλα για τους λογους που ανεφερα πιο πανω δε θα επιχειρουσα κατι τετοιο.
Τσιμπισα τα φρενα και το ΑBS αποδειχθηκε για πρωτη φορα που το ενεργοποιω στη μηχανη πολυ καλο, για να μην πω σωτηριο.
Επεξε δυο φορες το τιμονο απο την πιεση του φρενου αριστερα δεξια, το μηχανακι εκοψε αμεσως χωρις να μπλοκαρει ο μπροστινος, και αφου τα χλμ πεσανε εστριψα...

Σκεφτηκα να σας το πω,
πολλοι θα το ερμηνεψουν ως οδηγικο σφαλμα, που ηταν,
αλλοι ως οδηγικη ατολμια ισως,
αλλοι ως συνηθισμενο περιστατικο

αυτο που ηθελα να μοιραστω ειναι πως καποιες φορες θα υποπεσουμε σε λαθος ειτε για τον α' ειτε για τον β΄λογο,

οταν λοιπον ο Σταθης ελεγε για το ΑBS μιας και το εχει δει στην πραξη πιο νωρις απο μενα και απο πολλους αλλους κατι ηξερε...

Αυτα παιδες

Παντα καλες βολτες και καλυτερες επιστροφες!

:wave2:

gcrook
12/07/2005, 01:37
Ειναι τα ιδια που μου λεει ενας φιλος μου με BMW 650 GS.
Μεχρι που το ΑΒS θα γινει στανταρ ακομα και στα παπια σε λιγα χρονια, και θα παψουμε να αναρωτιομαστε για τη χρησιμοτητα του.

GST
12/07/2005, 06:52
δεν αντιλεγω οτι το ABS μπορει να φανει σωτηριο και να σε σωσει απο κακοτοπιες οπως αυτη που ανεφερες παραπανω....αυτο που που με προβληματιζει ειναι κατα ποσο σε κανει καλυτερο οδηγο η οχι και θα σου εξηγησω το σκεφτικο μου.......μηπως σε καποιους ενεργησει διαφορετικα δηλαδη σκεφτεται ο αλλος ...α...εχω abs αρα φρεναρω οπως θελω οπου θελω....και απο την αλλη για πιο λογο δεν φοριεται σε σπορ μοντελα παραγωγης και δεν το βλεπουμε καν σε αγωνες ; συνηθως μονο σε μοντελα σπορ τουρινγκ χρησιμοποιηται......

δεν εχω οδηγησει ποτε μηχανη με abs οποτε δεν εχω αποψη για το πως δουλευει ....απλα εκφραζω καποιους προβληματισμους μου

:wave2:

free rider
12/07/2005, 06:56
το μονο που σκέφτομαι ειναι οτι ο bmoyr ΔΕΝ επεσε τότε στους πάγους οπως εγω λόγω ABS...

ruyjin
12/07/2005, 08:23
Γιώργο (GST) συμφωνω απόλυτα με τους προβληματισμους σου.

Αλλα οπως ειπα δεν ειμαι και ο καλυτερος οδηγος. Γι αυτο ανεφερα ολα αυτα πρωτα.
Εξαλλου ποσοι απο μας μπορουμε να πιστευουμε οτι ειμαστε τοσο καλοι οδηγοι?
Οσοι μπορουν και περνανε σχολεια (οικονομικο ζητημα) αυτοι σιγουρα βλεπουν πιο γρηγορη βελτιωση στην οδηγηση τους.
Οι υπολοιποι μαλλον μενουν σε καποιο επιπεδο και απο εκει προσπαθουν αργα αργα να βελτιωθουν.
Και πιστευω πως ολοι οσοι οδηγουν μοτο προσπαθουν να βελτιωθουν, τοσο για να απολαυσουν καλυτερα το μοτο τους οσο και για μεγαλυτερη ασφαλεια.

Απλα ανεφερα το περιστατικο,
για να τονισω την κακια στιγμη και στιγμιαια κακη εκτιμηση,
για να δειξω με πιο τροπο το ΑBS με βοηθησε.

:wave2:

Lazio
12/07/2005, 08:29
Αν κρινω απο τα αυτοκινητα το ΑΒS δεν δουλευει σε ολες τις συνθηκες ιδανικα και ορισμενες φορες εμεις οι ιδιοι δεν ξερουμε
να το δουλεψουμε σωστα.

Αν συμβει κατι τετοιο σε μηχανη με ABS , τοτε κλαφτα Χαραλαμπε! :( :(

melsaltas
12/07/2005, 08:31
ΕΥΤΥΧΩΣ ΒΡΕ ΝΑΣΟ ΠΟΥ ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑΝ ΣΩΣΤΑ.

ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΨΥΧΗ......

ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!!!

bugsbunny
12/07/2005, 09:30
Κατά την δική μου άποψη το ότι το ABS δεν είναι ακόμα standard σε όλα τα μηχανάκια είναι λάθος από την μεριά των κατασκευαστών. Καταλαβαίνω ότι έχει να κάνει με marketing και διάφορα κόλπα διαφοροποίησης και αυτό είναι που με εξοργίζει ακόμα περισσότερο. Είναι απαράδεκτο να υπάρχει διαθέσιμη η τεχνολογία και να προσφέρεται σε τόσο λίγα μοντέλα.
Το ABS, και μιλάω από προσωπική άποψη, μπορεί να σε γλιτώσει από πολλές δύσκολες καταστάσεις. Σίγουρα δεν είναι πανάκεια, και δεν θα προστατεύσει τον Χ ανεγκέφαλο που θα κάνει τις μ….. του αλλά στον σωστό και συνετό οδηγό είναι πολύτιμο συμπλήρωμα. Και για να απαντήσω και στον GST, θυμίζω ότι υπάρχει και το κουμπάκι απενεργοποίησης για όποιον το επιθυμεί. Καλό θα ήταν όμως να υπάρχει η επιλογή του ABS, και μετά μπορεί να κάνει ο καθένας ότι νομίζει καλύτερο για εκείνον.
:)

hornet
12/07/2005, 11:08
Ολα αυτοι οι προβληματισμοι υφιστανται αλλα σταματουν στο εξης:

Αυτη τη στιγμη ειναι πολυ λιγοι οι οδηγοι που πρακτικα μπορουν να φρεναρουν καλυτερα απο ενα abs συστημα σε ολες τις συνθηκες.
Το abs ως γνωστον αισθανεται το στιγμιαιο μπλοκαρισμα του τροχου και αμολαει και ξαναπιανει κλπ....οι εταιριες δεν υποστηριζουν οτι θα σωσει καποιον ετσι και αλλιως σε ολες τις συνθηκες απλα ειναι βοηθημα για τον μεσο οδηγο ...δηλαδη για εμας!!
Η νοοτροπια της honda για θεματα ασφαλειας δεν επιτρεπει στον οδηγο να απενεργοποιει το abs.

idi
12/07/2005, 12:55
εγω θελω το παραμυθι που σας πουλανε πως θα σας σωσει αν πατησετε φρενα σε στροφη με λιιιιιιγο χωματακι...

εκει να σας δω... ενω καποιοι που κανουν καθημερινη προπονηση σε φρεναρισματα πανικου (μη μπορωντας και αλλιως αφου δεν εχουν τη καλη νεραιδα ΑΒS απο πανω απο το κεφαλι τους) ισως εχουν ενα ασσο στο τσεπακι καλυτερο απο 1000 ΑΒS...(practice practice practice)

καμια σχεση με τα αυτοκινητα δεν εχει η δυναμικη της μοτοσυκλετας αρα ο συσχετισμος ειναι ασχετος

idi
12/07/2005, 12:57
οχι στα βαρβαρα ABS :D

SF
12/07/2005, 13:35
Ένα άλλο στόρυ:

Ένας φίλος με BMW ταξίδευε κοντά στα Μετέωρα. Με τον φίλο του ετοιμάζονται να αράξουν σε "P"arking στα δεξιά. Εκεί εμφανίζεται τρακτέρ που θέλει να κάνει κάποια μανούβρα να μπει στα χωράφια του, το οποίο έρχεται αντίθετα (μετωπικά) από το P.

Η σύγκρουση είναι σίγουρη από "μακριά" (αντικειμενικά μικρή απόσταση), και ο φίλος θεωρεί (μάλλον σωστά) ότι πρέπει να ρίξει ΑΜΕΣΑ το μηχανάκι. Τσαρουχώνει το πίσω για να κάνει τη μαγκιά, αλλά το ABS έχει άλλη άποψη.

Η σύγκρουση ήταν βαρβάτη, και για καιρό είχε προβλήματα με σπονδύλους. Έφτασε για χειρουργείο μέχρι το Λονδίνο. Μάλλον θα έχει άλλη άποψη για το ABS. :)

gtsiros
12/07/2005, 13:47
Αυτή τη μαμακία "ρίχνω το μηχανάκι για να γλυτώσω το ατύχημα" δεν την καταλαβαίνω. Αφού έπεσες, πως λες ότι γλύτωσες;

SF
12/07/2005, 13:53
Είναι standard procedure μικρέ μου τσίρε.

Αντί να πέσεις σα ΣΑΚΙ ΣΕ ΤΟΙΧΟ με όσα έχεις, τη ρίχνεις για να πέσεις με ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ (γιατί σέρνεσαι), και με καλύτερες πιθανότητες να βγεις αλώβητος (γιατί έχεις λιγότερες πιθανότητες να παλουκωθείς σε ό,τι προεξέχει, ή να απογειωθείς με μεγάλη ταχύτητα και μεγάλη στροφορμή κλπ κλπ).

gtsiros
12/07/2005, 13:56
Το παρουσιάζεις σα λύση. Δεν είναι λύση. Είναι κατάντια. Πριν το κάνεις αυτό πλακώνεσαι στα φρένα για να μειώσεις ταχύτητα.

Εμένα πάλι μαλακία μου φαίνεται. Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις βοηθά.

SF
12/07/2005, 13:58
Ε, κάτι παραπάνω θα ξέρεις... :rolleyes: :bigcry:

sonic22
12/07/2005, 14:17
ειναι λογικο να εγγαταληψεις το οχημα στις εξεις δυο περιπτωσεις

1. οταν βλεπεις οτι το οχημα-μηχανη μπορει να σε παρασιρει (λογο μεγαλυτερης μαζας αρα και ορμης) σε μερη που δεν θα ηθελες να πας (π.χ γκρεμος, ρεμα, σε αλμα)
2. οταν το οχημα ειναι πηθανο να παρασηρει ή να εγκλοβησει καποιο ακρο του οδηγου και να προκαλεσει σοβαρη ζημια σε αυτο (π.χ. να σου πλακωσει το ποδι, να σου γυρισει το χερι ή και να βρεθεις κατω απο το μηχανημα)


τωρα οσον αφορα τα ΑΒS εχω ξαναυποστηριξει οτι βοηθουν σε μερικες περιπτωσες (λιγες και σπανιες κατα την γνωμη μου για την ελλαδα) και απο την στηγμη που μπορουν και να προκαλεσουν αρνητικες αντιδρασεις (απο το συνηθισμενο) δεν θα επρεπε να ειναι σε μηχανες (τουλαχιστον οχι παντα ΟΝ)

η ολη ουσια και ασφαλεια της μηχανης ειναι η αισθηση... χωρις αυτην πανε ολα περηπατο...

και τελος καλυτερα να μαθεις και να αναπτηξεις τις ικανοτητες σου σαν οδηγος παρα να εισαι εξαρτημενος απο το computer του ABS.

σε λιγο θα ζητησουμε να βαλουν και αντισπιν και αντισουζικα προγραμματα στις μοτοσικλετες...

προσωχη και εξασκηση!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

hornet
13/07/2005, 09:22
Καταρχην θα απαιτησω λιγο σοβαροτητα!!!

Θα θεωρησω μονο τις αποψεις οσων εχουν abs εμπεριστατομενες και ολων των αλλων ...τουλαχιστον αστειες.

Μην γραφετε πραγματα εαν δεν εχετε ιδιαν αποψην που λενε...μη γινοσαστε ημιμαθεις δηλαδη (σορρυ για το καυστικο) αλλα τουλαχιστον ετσι θα θεωρουσα εναν ο οποιος λεει για κατι που ακουσε απο καποιον που εκανε εκεινο και τα αλλο και δεν εχει οδηγησει ποτε του και να το βαλει και σε λειτουργια abs!


Σοβαρευτειτε με τα θεματα ασφαλειας και μη λετε μ@#!κιες μας βλεπει και κοσμος!!!!

Μπορειτε να μου πειτε ρε εξασκημενοι εσεις πως θα φρεναρατε πανω σε λαδια
πανω σε γαρμπιλια
πανω σε βρεγμενο
με ασφαλεια;

Σημειωτεον οτι ο μηχανικος μου ηταν αντιθετος με το abs εχοντας οδηγησει bmw παλαιοτερα....οδηγωντας το δικο μου αλλαξε γνωμη αφου μου λεει τσακωθηκα αγρια με το abs και μου απεδειξε οτι σταματαει με ασφαλεια και γρηγορα!

Τωρα ολα τα αλλα:
-εγω φρεναρω καλυτερα σε δρομο και εγω ειμαι εκπαιδευμενος (οχι πιστα ετσι) εγω τα χαρακτηριζω τουλαχιστον φαιδρα

Εννοειται οτι υπο μεγαλη κλιση ενα abs δεν θα σε σωσει αλλα απο στατιστικα εχει αποδειχτει οτι τα φρενα πανικου συνηθως ειναι σε ορθια θεση και σταματανε ....

και ελεος τι λετε ρε παιδια προσπαθησε ο αλλος να διωξει τον κωλο της μηχανης και δεν τον αφησε το abs ...τι ταρζανιες ειναι αυτες που λετε.....θελω χρονο αν και τα εχω γραψει παλαιοτερα οτι το abs μειωνει το χρονο της αντιδρασης του οδηγου πως;

Πολλοι οφηγοι απο εμας φοβουμενοι την ολισθηροτητα του δρομου δεν φρεναρουμε 100% ιδιως σε οριακες καταστασεις ...εκει ερχεται το abs να βελτιωσει αυτην την κατασταση.

Εαν ο φιλος με το bmw τα τσαρουχωνε ολα και εδινε μια πολυ μικρη κλιση το abs θα τον κραταγε!
Το οτι δεν το εκτιμησε η δεν ηξερε πως να το εκμεταλευτει δεν σημαινει οτι φταιει το συστημα

Οταν βρω χρονο θα βαλω και μελετες για το θεμα

Προς το παρων φρεναρετε με τις κοντρες !!!!!

idi
13/07/2005, 09:55
εγω Σταθη δεν "τον εχω φαει" μηπος πρεπει να τον "φαω" για να κρινω αν κανουν καλα οι GAY? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ποτε δεν ειπα οτι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ειναι καλυτερο να μην εχουν ABS...

για ΕΜΕΝΑ ομως ΔΕ ΒΟΛΕΥΕΙ γιατι χρησιμοποιω drifting καμια φορα για να αποφυγω διαφορες μ@@@κιες και καταστασεις...

ασε που μου αρεσει να "παιζω"

το εχω πει πολλες φορες και το ξαναλεω ...

"ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ---- ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΜΑΞΙ!!!

σιγα μη σε σωσει το abs απο σοβαρο ατυχημα... στα πολλα χλμ ή σε λαδια κτλ που αναφερεις παραπανω, η αποσταθεροποιηση της μηχανης ειναι αρκετη να σε ριξει κατω ασχετα αν μπλοκαρει η οχι ο τροχος

στα λιγα χλμ, και περισσοτερο στη πολη, ΝΑΙ κατι θα κανει το abs για σε σωσει απο "χαζοπτωσεις" και αυτο το παραδεχομαι!!!

αλλα η μοτο ειναι πρωτα και κυρια "παιχνιδι" και μετα μεσο μεταφορας

σε λιγο δηλ να κανουμε στανταρ το abs Και το antispin και να μη κανουμε σουζες και εντο ε?

ολα τα απαραπανω ειναι προσωpικες ισως "ακραιες" αποψεις ....kids don't try this at home

hornet
13/07/2005, 10:07
Γιωργ μου δεν μιλαμε για kids dont try this at home.....!!!

Μιλαω για τον μεσο οδηγο εκτος πιστας το ξαναπα εαν θες εσυ να πηγαινεις στα λιμανακια (θελω να ππιστευω πως δεν το κανεις,ειλικρινα!) και μου ντριφταρεις κλπ κλπ τι να πω απο εκει και περα ....και δεν αποσταθεροποιειται η μοτοσυκλεττα μπαινοντας το abs ποσες φορες θα το πω ...και ναι με abs αμα πατησεις λαδια δεν πεφτεις απο διπλωμα μπροστινου τροχου η πεταγμα πισω τροχου...δηλαδη σου ειναι τοσο δυσκολο να το πιστεψεις ρε γιωργο;;;;

ναι η τεχνολογια εχει προχωρησει τι να κανουμε τωρα!!!

Θεωρεις δηλαδη οτι αμα ειναι και σε ενα φρενο πανικου σου διπλωσει το μπροστινο (πραγμα μερικες φορες ανεξελεγκτο) προτιμας να πεσεις...δεν θα δεχτω οτι μπορεις να το σωσεις διοτι δεν μπορεις

apolon10
13/07/2005, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22


τωρα οσον αφορα τα ΑΒS εχω ξαναυποστηριξει οτι βοηθουν σε μερικες περιπτωσες (λιγες και σπανιες κατα την γνωμη μου για την ελλαδα) και απο την στηγμη που μπορουν και να προκαλεσουν αρνητικες αντιδρασεις (απο το συνηθισμενο) δεν θα επρεπε να ειναι σε μηχανες (τουλαχιστον οχι παντα ΟΝ)

η ολη ουσια και ασφαλεια της μηχανης ειναι η αισθηση... χωρις αυτην πανε ολα περηπατο...




εγω νομιζω οτι οι περιπτωσεις μπορει να ειναι πολλες και συχνες , αφου πολλοι ελληνικοι δρομοι ειναι και πιστες πατιναζ.
επισης η χρηση abs επιτρεπει την διατηρηση κατευθυντικοτητας και αρα σου αφηνει την αισθηση που βρισκονται οι τροχοι και τι κανουν.
τωρα καπου ειπωθηκε για οδηγηση στον παγο. Στον παγο λοιπον
σωφρον οδηγος μηχανης δεν οδηγαει εκτος αν εχει λαστιχα με καρφια.
ο φιλος μας με το bmw μπορουσε να πλαγιασει την μηχανη με καρφωτα κατεβασματα. Αλλα συμφωνω με την αποψη οτι πρωτα φρεναρουμε δυνατα για να μειωσουμε οσο μπορουμε την ταχυτητα και αρα την ορμη που καθε προσκρουση θα κληθει να ελλατωσει. και οπως ειπαμε με το συστημα αντιμπλοκαρισματος εχεις και πιθανοτητες να στριψεις προς το χωραφι η οπου αλλου βρεις κενο και κρινεις οτι ειναι καλυτερα να κατευθυνθεις.
εχω μηχανη με abs και οταν ζεσταθουν τα λαστιχα σπανια αντιλαμβανεσαι την υπαρξη του. τωρα για τη χρησιμοτητα του σε καταστασεις πανικου ελπιζω να μην το μαθω ποτε. Οπως ειπε και καποιος καλο ειναι να προλαμβανουμε τετοιες καταστασεις κοβοντας σε διασταυρωσεις και πρασινα φαναρια, προσπερνωντας απο αριστερα και με συνεση, πηγαινοντας με τα ποδια οταν εχει παγο κλπ

sonic22
13/07/2005, 20:03
σε μηχανη με ABS δεν εχω βρεθει ουτε ος συνεπηβατης...

αλλα εχω τιχει σε αυτοκινητο στην παραλιακη οπου καποιος μπικε στην λοριδα μας ενω πηγεναμε με 140-150..

δεν το ηξερα οτι ειχε abs και οταν ρωτησα το παλικαρι τι εγινε μου απαντησε απλα οτι το φρενο απλα το τσαρουχωσε και αν δεν ειχαι abs θα ειμαστν αγγαλια με τους φοινικες.
το παλικαρι αυτο δεν θα μαθει ποτε να φρεναρει μονο του...και οκ εχει ABS. Αμα ομως παρει αλλουνου το τουτου για μια βολτα?

στο αυτοκινητο το ABS ειναι απαρετητο γιατι ενα πενταλ ελεγχει 4 τροχους που ο καθενασ απο αυτους βλεπει αλλο κοματι του δρομου...

στην μηχανη δοξα το θεο εχουμε σε καθε ροδα και ενα πολυ καλο φρενο. αμα μαθετε να το πατατε και να εχετε αναδραση (feedback) απο αυτο, πιστευω πωσ ειστε καλυμενοι στο 90% των περιπτωσεων ακομα και για τους πιο γλυστερους και χαλικομενους δρομους...

το ABS στα αυτοκινητα απενεργωποιητε αν πατησεις επανηλημενα τον πενταλ του φρενου... στις μηχανες?

και γενικα απο οσα εχω διαβασει γνωριζω οτι ενα αυτοκινητο σε φρενα πανικου φρεναρει πιο αργα αν εχει ABS (για καλουτσικο οδοστρομα παντα)

γενιακα θα ημουν υπερ να υπηρχε δυνατοτητα για ABS αλλα μονο εφοσων ειχε μαθει πρωτα ο οδηγος να φρεναρει καλα χωρις αυτο, ωστε να ξερει να ελεγχει με το σωμα τις αντιδρασεις της μηχανης. δεν μπορουμε αλλοστε να ειμαστε στην τσιτα παντα...



και κατι τελευταιο... αν πατησουμε λαδια χωρις ABS θα πεσουμε απο μπροστινο
με ABS θα περασουμε στο αντιθετο ρευμα κυκλοφωριας... ε?

περημενω τα στατηστικα του Hornet για να μαθω οσα δεν ξερω...

:beer: :beer: :beer:

Xlitos
13/07/2005, 20:58
Τίποτα..η λύση είναι ABS που μπορεί να απενεργοποιηθεί.Έτσι καλύπτεις όλη την γκάμα των μοτοσυκλετιστών(τους υπέρ και κατά λεω).

tai
13/07/2005, 21:55
Το abs διατηρεί την κατευθυντικότητα της μηχανής και μπορείς να αποφύγεις με ελιγμό τον κίνδυνο. Αλλά πάνω απ’όλα υπάρχει η εμπειρία και η ικανότητα του οδηγού.
Δεν θα απορυψουμε την τεχνολογία για να γυρίσουμε στους ξύλινους τροχούς επειδή ντριφτάρανε πιο εύκολα. Γιατι και το ελαστικό νεα τεχνολογία ήταν και πρόσφερε ασφάλεια τότε, όπως το abs σήμερα.






Τώρα για το<< όποιος φοβάται να πάει με αμάξι>> προτείνω σε αυτόν που δεν φοβάται, να βγάλει την φόρμα και το κράνος γιατί δείχνει φοβισμένος. :rotflmao: :rotflmao:

Παλιοχάλια
:beer: :beer:

hornet
15/07/2005, 12:50
Απαντω στον sonic

Καταρχην στον προβληματισμο τον τελευταιο:

Εννοεις οτι θα πατησεις φρενο πανω σε στροφη για να βγεις αντιθετο ;
Ε μαλλον εκει τα πραγματα ειναι χαμενα εφοσον εχει λαδια αλλα θα σου πω κατι αλλο εαν σε ευθεια πατησεις λαδια φρεναριστος ειναι δεδομενο οτι θα χασεις το μπροστινο και θα πεσεις και τοτε μπορει να καταληξει η μοτοσυκλεττα η και εσυ στο αντιθετο σε κανα χαντακι η σε κανα τοιχο
Τωρα εαν πατησεις με abs λαδια φρεναριστος σε ευθεια δεν θα πεσεις θα σταματησεις ευθεια και τελος!

Εαν σου πεταχτει κατι μπροστα σου και τσαρουχωσεις αποτομα πολυ πιθανον και να πεσεις ετσι χυμα...με το abs δεν θα πεσεις!!!

Παρε και ενα λινκακι
http://www.ibmwr.org/prodreview/abstests.html

ειναι λιγο παλιο φυσικα

ενα αλλο

http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/cas/cas/themes/press_services/press_archive/press_archive_2004/pr_2004_09_14_abs_intermot_2004/pr_2004_09_14_abs_intermot_2004_en.html

και το τελευταιο και συγκλονιστικοτερο αρθρακι ενος τυπου που εργαζεται σε εταιρια που κατασκευαζει abs

http://www.fim-cmt.org/oms-main/pagecomponents/article/uploads/ABS-article-2.pdf

και αυτο

http://www.nhtsa.dot.gov/people/injury/pedbimot/motorcycle/00-NHT-212-motorcycle/motorcycle45-46.html

idi
15/07/2005, 13:18
Δε με πείθεις :lol: :lol: :lol: :smokin:

ruyjin
15/07/2005, 13:39
Δε με πείθεις

........o αντιδραστικός :D :rotflmao: :rotflmao:

sonic22
15/07/2005, 15:27
"safer panic-stopping capability for motorcyclists"

εκει πιστευω πως βρισκετε ή διαφορα στην αντιληψη που εχουμε επι του θεματος...

πανικος... ειναι χειροτερος και απο τους ταξιτζηδες...

συμφωνω πως τα ABS μπορουν να αποβουν σωτηρια

αλλα επηδει σε μια μηχανη εχουμε δυναμικη ισορροπια (και οχι στατικη οπως στα κουτια) αμα δεν εχει καταλλαβει ο οδηγος πως αντιδρα το μηχανημα οταν φρεναρουμε δεν θα πεσει απο φρενα αλλα απο την αλλη μαλ%#$ που θα κανει με το σωμα και το τιμονι...

και κατι τελευταιο για τα λαδια... αμα πατησεις λαδια σε στροφη θα πεσεις.. πατησεις δεν πατησεις φρενο
τωρα στην ευθεια σωστο αυτο που λες αλλα τα abs θα αρχισουν να ξαναδουλευουν οταν θα καθαρισουν τα λαστιχα απο λαδια δλδ σε πολυ μεγαλη αποσταση
και εκτος και αν εισαι τυχερος σαν τον tropea :wave2: ολο και καποιο εμποδιο θα βρεις μροστα σου οποτε στην παραμικρη κινηση του τιμονιου εισαι κατω..

η μια η αλλη δλδ... :sick:

για αυτο ειπα πως τα ABS χρειαζονται σε ελαχιστες πραγματικα περιπτωσεις.. αμα γλιστραει τωσο πολυ θα εχεις πεσει απο γκαζι ή απο πλαγιασμα

μηπωσ να βαζαμε και κανα δυο συστηματακια για τον ελεγχω της κλησης αναλογα με το οδοστρομα και μερικα αντισπιν ισος και μερικες βοηθητικες ροδες?

και η τεχνολογια ειναι καλο να πιγαινει μπροστα αλλα προς πια κατευθηνση...

Ichigo
17/07/2005, 18:30
Η δική μου άποψη είναι ότι το ABS είναι άχρηστο (σχεδόν) για ταχύτητες κάτω των 20 χιλιομέτρων (το ίδιο ισχύει κατά τη γνώμη μου και για το αμάξι)! Όταν πηγαίνεις στην κίνηση με πολύ χαμηλή ταχύτητα για παράδειγμα και ξαφνικά πεταχτεί σε απόσταση αναπνοής εμπόδιο a.k.a. πεζός αυτό που θέλεις είναι να μπλοκάρουν οι τροχοί ώστε να σταματήσεις άμεσα σε αντίθεση με το ABS που ίσως χάσεις 1-2 πολύτιμα μέτρα!!! Αντίθετα το ABS είναι κυριολεκτικά σωτήριο στο φρενάρισμα με μεγαλύτερη ταχύτητα ή οταν υπάρχουν λάδια και αποτρέπει πιθανό δίπλωμα ή ανατροπή του οχήματος!! Φυσικά μετράει η εμπειρία και η εξάσκηση!! Αυτό που θα ήταν καλύτερο είναι να υπάρχει ένας διακόπτης που το ενεργοποιεί και το απενεργοποιεί (υπάρχει στα BMW) ανάλογα με τα γούστα και τις ανάγκες του χρήστη!!

AFTER
17/07/2005, 19:02
Καποιος ειπε γιατι δεν χρησιμοποιηται ABS στους αγωνες!

Ειναι επειδη εχει απαγορευτει,και οχι για λογους ασφαλειας,αλλα επειδη βαζει στην πριζα τα R & D για να φτιαξει καλυτερα φρενα/λαστιχα

sonic22
17/07/2005, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Καποιος ειπε γιατι δεν χρησιμοποιηται ABS στους αγωνες!

Ειναι επειδη εχει απαγορευτει,και οχι για λογους ασφαλειας,αλλα επειδη βαζει στην πριζα τα R & D για να φτιαξει καλυτερα φρενα/λαστιχα

συμφωνα με δικες μου πληροφοριες τα απαγορευσανε (τουλαχιστον στα αυτοκινητα) γιατι θα ηταν εξερετικα ευκολο και δελεαστικο να ρυθμισουν τα ABS να φρεναρουν περισοτερο τους εσωτερικους τροχους και να στρειβουν πιο ευκολα (γειροσκοπικο φαινομενο) στις στροφες...
ισος και να φρεναρουν προγραματισμενα αναλογα την στροφη...

αυτα μου λενε οι πηγεσ μου... τωρα καθε αντιθετη γνωμη δεκτη...

AFTER
17/07/2005, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
συμφωνα με δικες μου πληροφοριες τα απαγορευσανε (τουλαχιστον στα αυτοκινητα) γιατι θα ηταν εξερετικα ευκολο και δελεαστικο να ρυθμισουν τα ABS να φρεναρουν περισοτερο τους εσωτερικους τροχους και να στρειβουν πιο ευκολα (γειροσκοπικο φαινομενο) στις στροφες...
ισος και να φρεναρουν προγραματισμενα αναλογα την στροφη...

αυτα μου λενε οι πηγεσ μου... τωρα καθε αντιθετη γνωμη δεκτη...

Δεν αντιλεγω,μαλλον εχεις δικιο,μιας και δεν γνωριζω τιποτα περαιτερω της απαγορευσης(για τις Φ1)
Ομως το αποτελεσμα ειναι οτι πρεπει να φτιαξουν κατι αλλο καλυτερο!
Οπως ειχε γινει και με τα TURBO!

sonic22
17/07/2005, 19:58
ακριβος...

αυτο αναγκαζει τις αιταιριες (αγωνιστικες οκ) να φτιαχουν φρενα με καλυτερη αισθηση αλλα και πιο σωστα ζηγισμενα οχηματα και πολλα αλλα...

οσο για τους οδηγους... πρεπει να ειναι οδηγοι και οχι space monkeys.. (push a button space monkey now!!)

:beer: :sun: :beer:

sunderlanos
17/07/2005, 20:08
Na pw kai egw thn apopsh mou san mixanologos:p

Sistimata asfaleia opws to ABS kai kathe allo pou einai diathesimo, gia aytokinhta h gia mhxanes, einai testarismeno wste na doulevei se kathe eidos synthikes akraies h mh, apo eidikous test riders.To mono meionekthma tou ABS einai to frenarisma ston pago...Twra kathe allh kagkouromalakia pou isws na thelhsei na kanei kapoios kai ton enoxlei to ABS den mporei na provleftei apo tous episthmonones...;)

Lupo
17/07/2005, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunderlanos
Na pw kai egw thn apopsh mou san mixanologos:p

Sistimata asfaleia opws to ABS kai kathe allo pou einai diathesimo, gia aytokinhta h gia mhxanes, einai testarismeno wste na doulevei se kathe eidos synthikes akraies h mh, apo eidikous test riders.To mono meionekthma tou ABS einai to frenarisma ston pago...Twra kathe allh kagkouromalakia pou isws na thelhsei na kanei kapoios kai ton enoxlei to ABS den mporei na provleftei apo tous episthmonones...;)

Για πες λίγο αναλυτικότερα αυτό που ήδη ξεκίνησες να λές, "To mono meionekthma tou ABS einai to frenarisma ston pago", σε παρακαλώ!
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες και μ'ενδιαφέρει.
:beer:

sunderlanos
18/07/2005, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Για πες λίγο αναλυτικότερα αυτό που ήδη ξεκίνησες να λές, "To mono meionekthma tou ABS einai to frenarisma ston pago", σε παρακαλώ!
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες και μ'ενδιαφέρει.
:beer:

No problemo...

To meionekthma tou ABS sto xioni dikaiologeite kathws me to frenarisma me symbatiko systhma frenwn kata to frenarisma kai to mplokarisma ton trwxwn, logo arketa meiwmenwn trivwn metaxy elastikou kai asfaltou, mprosta apo to elastixo mazeyete xioni pou me thn antistash pou prokalei dieykolhnei to frenarisma.

Twra sthn periptwsh me to ABS, h parapanw katastash den symbainei, gia to logo oti me to ABS o troxos otan mplokarei, aytomata xemplokarei se elaxisto xrono kai den askeite h analogh antistash apo to xioni, pou tha ekane to oxima na stamathsei.

:beer: :beer: :beer: ;) So simple...

stokos
18/07/2005, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
Αμα ομως παρει αλλουνου το τουτου για μια βολτα?
Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά από 1/1/2004 όλα τα αυτοκίνητα που εισάγονται-κατασκευάζονται στην Ε.Ε. διαθέτουν υποχρεωτικά ABS και αερόσακο οδηγού.
Προσωπικά πιστεύω, ότι κάποιοι θα ήταν ακόμα μαζί μας αν διέθεταν ABS στην μηχανή τους.
Την καλημέρα μου.

iziogas
18/07/2005, 08:49
Μα καλά… είσαστε σοβαροί; Προτιμάτε να ΡΙΞΕΤΕ το μηχανάκι παρά να κάνετε ότι είναι δυνατό για να αποφύγετε το κακό; :eyepop:

Έχετε συμβιβαστεί δηλαδή με το ότι θα πέσετε. Δεν σας χαλάει. Έλα μωρέ τι έγινε, αν δεν πέσεις δεν θα μάθεις!

Μιλάμε για την ζωή μας, τις σάρκες μας και τα κόκαλα μας.

Ίσως δεν έχετε ακούσει για την διαφορά μεταξύ τριβής κύλισης και τριβής ολίσθησης.
Θα ρίξω την μηχανή για να σέρνετε στην άσφαλτο κι αυτή και ‘γω, για να σταματήσει πιο γρήγορα. Ναι καλά! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;
Μέσα στην κίνηση, σε φρενάρισμα πανικού, πρέπει να μπλοκάρω τον τροχό για να σταματήσω πιο γρήγορα. Ήμαρτον!

Δέχομαι αυτούς που λένε ότι γουστάρουν το drifάρισμα και τα endo, γιατί αυτά τα ξεχνάς με abs.

Άλλο το παιγνίδι όμως και άλλο η ζωή μας.

sonic22
18/07/2005, 09:39
αρχικα προς στοκο :lol:

ναι τα ABS μπορει να ειναι σωτηριαγια καθε οδηγικο επιπεδο (οπως προειπα δεν μπορεις να εισαι παντα 100%)

θα ναπτηξω τις σκεψεις μου με ενα παραδηγμα...

αν παρεις εναν που εκανε τρελες πατεντες και "εφευρεσεις" με ελαχιστα μηχανηματα, υλικα και χρηματα και τον βαλεις σε ενα R&D θα σου κανει θαυματα (ή μπορει και να κομπλαρει και να μην κανει τιποτα)
αν βαλεις εναν ψυλοασχετο ακομα και σε καλυτερα εξοπλισμενο R&D τι αποτελεσματα να περιμενεις?

αμα μαθεις στα πολυ δισκολα τα υποληπα θα σου φαινονται χαζα και πανευκολα...

(θημασε ποσο δυσκολη σου φενοταν ο πολλαπλασιασμος... ηταν μεχρι να μαθεις την διαιρεση... :hypnotize )

φιλε gas (iziogas) για αυτο ειμαι τρελα υπερ της οδηγησης στο χωμα για ολους... εκει μαθενεις να γλυστρας να πεφτεις και να συκωνεσε και ξανα απο την αρχη...
και τελικα γινεσε καλυτερος στις αντιδρασεις σου, καλυτερος στον ελεγχω και καλυτερος στο να διαβαζεις το εδαφος και τις πληροφωριες απο την μηχανη και το τιμονι...

γινεσαι καλυτερος οδηγος!!
(και ανθρωπος μιας και ερχεσε πιο κοντα στη φυση)

sorry κιολας αλλα αν φωβασε τοσο πολυ μην πεσεις θα επρεπε να παρεις πιο αργο (και πιο ελαφρι) μηχανακι ή να μην οδηγας καθολου μηχανη...

:beer: :sun: :beer:

Lupo
18/07/2005, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunderlanos
No problemo...

To meionekthma tou ABS sto xioni dikaiologeite kathws me to frenarisma me symbatiko systhma frenwn kata to frenarisma kai to mplokarisma ton trwxwn, logo arketa meiwmenwn trivwn metaxy elastikou kai asfaltou, mprosta apo to elastixo mazeyete xioni pou me thn antistash pou prokalei dieykolhnei to frenarisma.

Twra sthn periptwsh me to ABS, h parapanw katastash den symbainei, gia to logo oti me to ABS o troxos otan mplokarei, aytomata xemplokarei se elaxisto xrono kai den askeite h analogh antistash apo to xioni, pou tha ekane to oxima na stamathsei.

:beer: :beer: :beer: ;) So simple...
Ναι αλλά τώρα μίλησες για χιόνι.
Πιο πάνω για πάγο.
Τελικά ?

Στο χιόνι συμβαίνει το παραπάνω.
Στον πάγο όμως?
Δεν είναι καλύτερο το ABS?

sonic22
18/07/2005, 10:01
:lol: :lol:
το ειχα δει και εγω οτι ειχαι κανει λαθος...

τεσπα τα λαθη ανθρωπινα

patrone lupo αν βρεις λιγακι παγο (π.χ. αν ρυξει λιγο χιονι στην αττικη και πας απο κανα παραδρομο ή στενο) το ABS σε σωζει!!

τωρα σε κανα βουνο οπου θα εχεις πολυ παγο... θα φυγεις στον γκρεμο ή πανω στα δεντρα

ηθικο διδαγμα... οταν εχει ψολ@$@κριο μην παιρνετε μηχανη... θα αρωστησετε αν μη τι αλλο..

:sun: :beer: :sun:

Lazio
18/07/2005, 11:02
Η αδυναμια του ABS στον παγο ισχυει και αυτο μπορω να το βεβαιωσω απο την ασχημη εμπειρια που ειχα στην Κοζανη (Φανταρακι :sad: Φαγαμε μπολικα κρυα)
τον Χειμωνα που περασε.

Σε μια ωραια κατηφοριτσα καπου στο κεντρο, βραδακι χιονιζε κιολας δυσκολες συνθηκες, ειτε παταγα φρενο ειτε δεν παταγα το ιδιο και το αυτο.

Τελικα σταματησα ευτυχως με μικρη ταχυτητα στο πεζοδρομιο αφου το αμαξι εφυγε προς την αριστερη πλευρα του δρομου και δεν υπηρχαν αλλα τουτου εκει. :p

Το ABS λειτουργησε αλλα δε βοηθησε υπο τετοιες συνθηκες.

Lupo
18/07/2005, 11:13
Επειδή έχω πάρει μέρος σε καραμπόλα, 6 αυτοκινήτων και μιας νταλίκας, στην Εθνική οδό, στην Τρίπολη, όπου ο δρόμος ήταν σαν το παγοδρόμιο του Moσχάτου, ακριβώς μετά από μία στροφή, και για μήκος 1+ χιλιόμετρο.
Επειδή η νταλίκα δίπλωσε και σύρθηκε για 1+ χιλιόμετρο.
Επειδή άλλα αυτοκίνητα "έσπρωξαν" εμάς που μπορέσαμε να σταματήσουμε πριν να προκληθεί ατύχημα, με αποτέλεσμα την τελική καραμπόλα.
Επειδή, το δικό μου κουτάκι, αν και δεν είχε ABS κατάφερα να το σταματήσω, ενώ τα υπόλοιπα, όχι μόνο δεν σταμάτησαν αλλά παρέσυραν και μένα στην "συγκέντρωση" τους.
Επειδή εκείνο το κουτάκι μου, βγήκε "ολική κατασροφή"

.......
Θα σας παρακαλέσω να γίνεται πιο συγκεκριμένοι.
Χιόνι?
Πάγος?
Καλύτερα με ABS?
Χειρότερα?

Με μπερδέψατε περισσότερο απ'ότι ήμουν!
:wave2:

idi
18/07/2005, 11:38
αυτο που εγραψα παραπανω δε το προσεξατε...

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ

στα αμαξια θεωρω το ABS απαραίτητο !!!

εκει υπαρχουν 4 τροχοι να αναλάβουν να σε σταματήσουν (οι οποιοι μαλιστα εχουν αποσταση μεταξυ τους) και επιπλέον δεν αναφέρεται πουθενά το θεμα «ισορροπία» + «κλήση»

ενω πχ. οι τροχοι στη μοτο πατανε και οι 2 στο ιδιο "ιχνος" αρα αμα περάσεις πανω απο λαδια .. αντιο δε πα να εχεις 3 ABS


καμια σχεση με τα αμαξια το λεω και το ξαναλέω

cityfly
18/07/2005, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22

αλλα εχω τιχει σε αυτοκινητο στην παραλιακη οπου καποιος μπικε στην λοριδα μας ενω πηγεναμε με 140-150..

δεν το ηξερα οτι ειχε abs και οταν ρωτησα το παλικαρι τι εγινε μου απαντησε απλα οτι το φρενο απλα το τσαρουχωσε και αν δεν ειχαι abs θα ειμαστν αγγαλια με τους φοινικες.
το παλικαρι αυτο δεν θα μαθει ποτε να φρεναρει μονο του...και οκ εχει ABS. Αμα ομως παρει αλλουνου το τουτου για μια βολτα?


αυτό έχει να κάνει με την εκπαίδευση του οδηγού γενικότερα όχι με το τι αμάξει οδηγεί
έστω ότι έχεις ένα οδηγό (αυτοκινήτου) που έχει μάθει να οδηγεί χωρίς abs άμα δεν ξέρει ότι σε αμάξια με abs πρέπει να πατά με όλη του τη δύναμη και συνεχώς το φρένο πάλι δεν κάνει τίποτα και ίσως να τα κάνει και χειρότερα.
Αυτό τι θα κάνει άμα πάρει το αμάξι κάποιου άλλου με abs;



Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22

το ABS στα αυτοκινητα απενεργωποιητε αν πατησεις επανηλημενα τον πενταλ του φρενου...

όχι βέβαια
ξέρεις τι είναι η απενεργοποίηση του abs; να το έχεις κλειστό σημαίνει
όταν πατάς επανηλειμένα το φρένο (υποθέτω εννοείς διαδοχικά να το πατάς και να το αφήνεις) απλά δεν θέτεις ποτέ σε λειτουργία του abs ή χειρότερα πάνω που πάει να μπει σε λειτουργία και να ξεμπλοκάρει τον τροχό εσύ αφήνοντας το φρένο δεν του επιτρέπεις να ξαναφρενάρει μέχρι τη στιγμή που θα το ξαναπατήσεις, έτσι χάνεις πολύτιμο χρόνο (και χώρο) φρεναρίσματος
ουσιαστικά δεν απενεργοποιείς το abs, το αχρηστεύεις λόγω κακής χρήσης


Σε όλα το βασικότερο είναι η σωστή εκπαίδευση, από κει και πέρα δεν νομίζω ότι θεωρεί κανείς το abs πανάκεια, αλλά ένα αποδεδειγμένα χρήσιμο εργαλείο γιατί να μην το χρησιμοποιείς, εφόσον μπορείς.

Εγώ αν διαφωνώ κάπου είναι στον υποχρεωτικό χαρακτήρα κάποιων πραγμάτων, δεν θέλω πχ να έχω abs που να μην μπορώ να το απενεργοποιήσω όταν εγώ θέλω.
Πρέπει όμως να έχω τη γνώση για το πώς λειτουργεί η μηχανή ή το αυτοκίνητο με ή χωρίς αυτό και από κει κι έπειτα να μπορώ να διαλέξω μόνος μου τι προτιμώ.

Στο φινάλε υποτίθεται ότι είμαστε ενήλικες και άρα υπεύθυνοι των πράξεων μας.

sonic22
18/07/2005, 12:41
στο χιονι (απατητο χωρις παγο), με αυτοκινητο, ειναι καλυτερα χωρις ABS
με μηχανη στο χιονη πατας μονο πισο φρενο ωστε να δημιουργιθει το "αναχωμα" που περιγραφετε σε παραπανω ποστ..

καλυτερα παντος και στις δυο περιπτωσεις να πιγενετε τοσο σιγα οστε να σταματαει-κοβει το αυτοκινητο απο την αντισταση του κινητηρα οταν δεν παταμε γκαζι..


στον παγο ειναι καλυτερα παλι να πιγενετε εξερετικα σιγα και παλυ να φρεναρετε με τον κινητηρα.. αν ομως πρεπει να σταματησετε εντλος klafta xaralampe... το ABS στον παγο το μονο που κανει εινια να σου δηνει περιθοριο να ελιχθεις κατα τα αλλα απο φρεναρισμα λιγα πραγματα... 99% θα πεσεις ή θα στουκαρεις αν εισαι με μηχανη... καλυτερα πιγενε με τα ποδια...

στο λιγο και περιστασιακο παγο κατι μπορει να κανει το ABS αλλα και παλι πολυ πιθανο να βρεθεις κατω απο γκαζι ή κληση...

γενικα δλδ οπου εχουμε παγωμενο νερο ειμαστε για ξαπλα (εντος ή εκτος σπιτιου)...

τελος κατι που κανεις δεν εχει πει...

μιλαμε για ABS και στους δυο τροχους?
για τον πισο δεν το συζητω... παντα off θα ειναι..
για τον μπροστα ας πουμε οτι υπαρχει μια περιπτωση να πω οκ αλλα μονο αν δεν αυξανει πολυ την τιμη αγωρας και το κοστος συντηρησης.

sonic22
18/07/2005, 12:57
cityfly
αν αυτος που ξερει να φρεναρει χωρις ABS, παρει αμαξι με ABS, μπορει με τον τροπο που φρεναρει να μην το χρησημοποιοει... θα φρεναρει ομως εστω και πιο δυσκολα..

το παλικαρι που δεν ξερει να φρεναρει χωρις abs θα αρχισει τις γυροβολιες και τις σβουρες ετσι που θα πατησει το φρενο. ειδικα στα παλια αμαξια που ειναι πιο "αζυγιστα"...

σωστα?

τωρα για την απενεργωποιηση... ξερω οτι στα αρχικα μοντελα με ABS της BMW kai tis Merc οταν παταγες δυο τρεις φορες διακεκομενα το φρενο το ABS εβγενε εκτος και πλεων παταγες φρενο χωρις βοηθεια. οταν το αφηνες το φρενο επανεμπλεκετο το ABS αυτοματος. ο λογος ηταν για να απενεργοποιηθει και να φρεναρει στο χοινι..

στα συγχρωνα μοντλελα δεν ξερω τη παιζει γι΄αυτο και ρωτησα...

παντος προσωπικα ποτε δεν μου παρουσιαστικε αναγκη για πιο ασφαλες φρεναρισμα... μια χαρα τα καταφερνω με το "χειροκινητο"
αλλα πραγματα θα ηθελα να μου λησουνε οι εταιριες και μετα ασ βαλουν και (tom) crouz control.

:beer: :beer:

sunderlanos
18/07/2005, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Ναι αλλά τώρα μίλησες για χιόνι.
Πιο πάνω για πάγο.
Τελικά ?

Στο χιόνι συμβαίνει το παραπάνω.
Στον πάγο όμως?
Δεν είναι καλύτερο το ABS?

Grapse lathos...sto protw post pou egrapsa enoousa xioni kai oxi pago gi'ayto to sinexisa me to mamhmeno to xionaki...:smokin:

Ston pago kai gia to aytokinhto kai gia thn mhxanh kai pali to ABS kanei thn douleia tou.Kathws antikeimwnikos mas skopws kai stis dyo periptwshs einai to mh mplokarisma twn troxwn(eidika ston pago).Pou petyxenete kalytera me to ABS kathws ta tsipakia kai oi sensores energoun safws taxytera se sygkrish me tis anthrwpines aisthiseis.Genika o pagos einai diskolh periptwsh kai kalytera tha htan na apofeygete otan ayto einai dynato...:sad:

:beer:

sonic22
18/07/2005, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunderlanos
Grapse lathos...

Ston pago kai gia to aytokinhto kai gia thn mhxanh kai pali to ABS kanei thn douleia tou.Kathws antikeimwnikos mas skopws kai stis dyo periptwshs einai to mh mplokarisma twn troxwn(eidika ston pago).Pou petyxenete kalytera me to ABS kathws ta tsipakia kai oi sensores energoun safws taxytera se sygkrish me tis anthrwpines aisthiseis.Genika o pagos einai diskolh periptwsh kai kalytera tha htan na apofeygete otan ayto einai dynato...:sad:

:beer:

re si sanderlandos eisai mixanologos kai perimenw polla apo esena (sinadelfoi:beer: :beer: ) kai gi auto den bwro para na se diorthwso...

o skopow tou ABS einai na min blokaroun oi troxoi (kai na exoyme timoni dld)... kai mono...
kata ta alla to ABS den voitha se tipota

o antikeimenikos skopos mas omos den einai na min blokartoun oi troxoi...

EINAI NA MHN PESOYMEEEEEEEEEE!!!

kai na min trakaroyme kai na min vgoume ektos dromoy
kai genika na min xtipisoyme!!!!


ston pago me mixani tha peseis.-

vre kai gps kai abs kai pps kai koupia na exeis kai me ta podia katw na pigaineis me 20 xiliometra kai tin panagia kai ton xristoi na exeis trikavalo...

THA PESEISSSSSSS!!!!!!!

to ABS apla den tha se rixei apo blokarismena frena alla telika tha peseis or tha stoukareis afrenaristos

gdevelek
18/07/2005, 21:14
Διαφωνώ, με Παναγία και Χριστό τρικάβαλο θα χαλάσει πολύ η γεωμετρία, ο Χριστός ήταν και ντερέκι...

Καλύτερα με το Άγιο Πνεύμα στο τιμόνι, να φωτίζει και μπροστά, θα έλεγα.

Βοήθειά μας.

sunderlanos
18/07/2005, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


ενω πχ. οι τροχοι στη μοτο πατανε και οι 2 στο ιδιο "ιχνος" αρα αμα περάσεις πανω απο λαδια .. αντιο δε πα να εχεις 3 ABS




Ayto pou les omws den anairei to gegonos oti h mhxanh pou, kineitai katheta ston axona tou dromou,kai exei ABS tha stamathsei se mikroterh apostash, apo aythn pou den exei...Twra ama h mhxanh sou exei klish oloi katalabainoume ti tha sumbei anaikseretos ama h mhxanh diathetei ABS h oxi.:)

sunderlanos
18/07/2005, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
re si sanderlandos eisai mixanologos kai perimenw polla apo esena (sinadelfoi:beer: :beer: ) kai gi auto den bwro para na se diorthwso...

o skopow tou ABS einai na min blokaroun oi troxoi (kai na exoyme timoni dld)... kai mono...
kata ta alla to ABS den voitha se tipota

o antikeimenikos skopos mas omos den einai na min blokartoun oi troxoi...

EINAI NA MHN PESOYMEEEEEEEEEE!!!

kai na min trakaroyme kai na min vgoume ektos dromoy
kai genika na min xtipisoyme!!!!


ston pago me mixani tha peseis.-

vre kai gps kai abs kai pps kai koupia na exeis kai me ta podia katw na pigaineis me 20 xiliometra kai tin panagia kai ton xristoi na exeis trikavalo...

THA PESEISSSSSSS!!!!!!!

to ABS apla den tha se rixei apo blokarismena frena alla telika tha peseis or tha stoukareis afrenaristos


o skopow tou ABS einai na min blokaroun oi troxoi (kai na exoyme timoni dld)... kai mono... Synadelfe edw einai to "lathos" sou sto kai "mono"...Loipon, otan to ABS energopeihte otan mplokarei o troxos, den afhnei thn roda na koila eleythera me liga logia den apenergopeioite entelos to frenarisma, alla me eidikous sensores askei tetoia dinamh sta diskofrena, wste na eksaleipsei kathe epanamplokarisma tou troxou(proodeytiko frenarisma).Gi'ayto sinadelfe mporeis kai exeis kalytero elegxo kai ston pago to kata dynamh fysika.Giati allo na mplokarei entelos o troxos(xwris ABS) kai allo na exoume proodeytikh epibradynsh.Me liga logia an eixes 99% pososto na peseis xwris ABS, me to ABS ayto to pososto meiwnete simantika,xwris ayto na shmainei oti den yparxei pithanothta na peseis.Exallou den eipa pouthena oti opoios evale ABS ekane thn tyxh tou.

sonic22
18/07/2005, 22:48
re sanderlandos protrexeis kai kaneis lathi...

skopos toy ABS einai na min blokarei o troxos kai mono...

to AN tha afisei endelos elefthero ton troxo (kai gia poso) na kilisei i oxi (afou energopoiithei to ABS) einai mia apo tis epiloges pu exei o kataskeyastis

den einai auto to thema mas...

psaxnw na vrw kapion pinaka endixtikon timon tribis gia sigrisi metaxi elastikou kai stegnou odostromatos kai elastikou kai pagou sto internet alla den briskw tipota..

tespa aurio pali...

sunderlanos
19/07/2005, 03:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
re sanderlandos protrexeis kai kaneis lathi...

skopos toy ABS einai na min blokarei o troxos kai mono...

to AN tha afisei endelos elefthero ton troxo (kai gia poso) na kilisei i oxi (afou energopoiithei to ABS) einai mia apo tis epiloges pu exei o kataskeyastis

den einai auto to thema mas...

psaxnw na vrw kapion pinaka endixtikon timon tribis gia sigrisi metaxi elastikou kai stegnou odostromatos kai elastikou kai pagou sto internet alla den briskw tipota..

tespa aurio pali...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

File Sonic to kourasame to thema kai arxizoume kai leme pipes...:rolleyes:

Na sou pw kiolas oti egw peira to ptyxio tou mixanologou Agglia kai yparxei allos klados pou asxolhtai me aytokinhta ktl pou legete Automotive Engineering, ara den me polu endiaferei to thema gia na to psaxw vathitera. Ama exeis wrexh kai kouragio psaxto to thema. ;)

:beer: :wave2:

sonic22
19/07/2005, 10:33
ondos to parakurasame to thema...

as afisoume lipon ta ergostasia na doun kai na apofasisoun gia emas... etsi kai alios auto kanoun xronia twra... :wacko:

pantos egw eimai mixanologos (fititis sto ptixio) stin SELETE.
ekei gia aytokinhta kai genika kinitires ta mathimata einai elaxista kai outdated. oti xerw to xerw apo prosopiko psaximo..

:beer: :sun: :beer:

Lewis
22/07/2005, 03:00
Αναφέρω κι εγώ το παρακάτω συμβάν προς τέρψη του φιλοθεάμονος κοινού.
Είμαι 100 μέτρα από το σπίτι και αποφασίζω να κάνω δεξιά ενώ απογορεύεται. Ο δρόμος είναι ελαφρά κατηφορικός και γλυστράει αρκετά. Ακριβώς πάνω στη στροφή είναι σταματημένο ένα παπάκι και όπως το βλέπω ξαφνικά τσαρουχώνω το μπροστινό. Πήγαινα δεν πήγαινα με 10Κμ/h.
Και ποιο είναι το γελοίο του πράγματος; Από τη μια το βάρος να σπρώχνει τη μηχανή προς το παπάκι και από την άλλη να μπλοκάρει ο τροχός λόγω ολισθηρότητας και η μανέτα να τινάζεται και να μην μπορώ να σταματήσω. Αφού αυτό έγινε δυο-τρεις φορές και πηγαινα μπρος πίσω σα κομπρεσέρ τελικά κουτούλησα πάνω στο παπάκι, χωρίς βέβαια να πάθουμε τίποτα.
Μη βιάζεστε όμως να βγάλετε γρήγορα συμπεράσματα για τη χρησιμότητα ή όχι του ΑΒS.
Αν δεν είχα ABS το μπροστινό όπως είχα στρίψει σίγουρα θα δίπλωνε και θα έπρεπε να βάλω το ποδαράκι μου κάτω για να μην πέσω.
Αν λάβουμε υπόψη ότι η μηχανή είναι 200 κιλά και ότι ο δρόμος είναι κατήφόρα και γλιστράει κουτί μου ήρθε το ΑΒS.
Για να μην σας τα πολυζαλίζω εγώ έχω καταλήξει στο παρακάτω συμπέρασμα.
Για μικρές ταχύτητες μέσα στην πόλη και όταν ο δρόμος είναι χάλια (γλίτσα,νερά) το ΑΒS καλό είναι. Αναλαμβάνει αυτό την όλη δουλεία και δεν ασχολείσαι με πράγματα όπως πίανω αφήνω την μανέτα, βάζω πόδι κτλ.
Σε πιο δύσκολες καταστάσεις π.χ περνάω πάνω από χυμένα πετρέλαια και πιο κάτω έχει φανάρι και πρέπει να φρενάρω η διαφορά είναι ότι με το ABS θα πας σούμπιτος με τη μηχανή πάνω στον μπροστινό ενώ με τα κλασικά φρένα το πιθανότερο είναι ότι θα έχεις πέσει πρώτα από τη μηχανή.
Τώρα και στο στεγνό που το έχω δοκιμάσει δείχνει αρκετά αποτελεσματικό και η μηχανή σταματάει γρήγορα και χωρίς να φεύγει το τιμόνι.
Κατά τη γνώμη μου το ABS δεν είναι πανάκεια αλλά εισάγει κι εμάς τους λιγότερο μυημένους και έμπειρους στο χώρο της μοτοσυκλέτας με περισσότερη ασφάλεια.

sunderlanos
22/07/2005, 04:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lewis
Αναφέρω κι εγώ το παρακάτω συμβάν προς τέρψη του φιλοθεάμονος κοινού.
Είμαι 100 μέτρα από το σπίτι και αποφασίζω να κάνω δεξιά ενώ απογορεύεται. Ο δρόμος είναι ελαφρά κατηφορικός και γλυστράει αρκετά. Ακριβώς πάνω στη στροφή είναι σταματημένο ένα παπάκι και όπως το βλέπω ξαφνικά τσαρουχώνω το μπροστινό. Πήγαινα δεν πήγαινα με 10Κμ/h.
Και ποιο είναι το γελοίο του πράγματος; Από τη μια το βάρος να σπρώχνει τη μηχανή προς το παπάκι και από την άλλη να μπλοκάρει ο τροχός λόγω ολισθηρότητας και η μανέτα να τινάζεται και να μην μπορώ να σταματήσω. Αφού αυτό έγινε δυο-τρεις φορές και πηγαινα μπρος πίσω σα κομπρεσέρ τελικά κουτούλησα πάνω στο παπάκι, χωρίς βέβαια να πάθουμε τίποτα.
Μη βιάζεστε όμως να βγάλετε γρήγορα συμπεράσματα για τη χρησιμότητα ή όχι του ΑΒS.
Αν δεν είχα ABS το μπροστινό όπως είχα στρίψει σίγουρα θα δίπλωνε και θα έπρεπε να βάλω το ποδαράκι μου κάτω για να μην πέσω.
Αν λάβουμε υπόψη ότι η μηχανή είναι 200 κιλά και ότι ο δρόμος είναι κατήφόρα και γλιστράει κουτί μου ήρθε το ΑΒS.
Για να μην σας τα πολυζαλίζω εγώ έχω καταλήξει στο παρακάτω συμπέρασμα.
Για μικρές ταχύτητες μέσα στην πόλη και όταν ο δρόμος είναι χάλια (γλίτσα,νερά) το ΑΒS καλό είναι. Αναλαμβάνει αυτό την όλη δουλεία και δεν ασχολείσαι με πράγματα όπως πίανω αφήνω την μανέτα, βάζω πόδι κτλ.
Σε πιο δύσκολες καταστάσεις π.χ περνάω πάνω από χυμένα πετρέλαια και πιο κάτω έχει φανάρι και πρέπει να φρενάρω η διαφορά είναι ότι με το ABS θα πας σούμπιτος με τη μηχανή πάνω στον μπροστινό ενώ με τα κλασικά φρένα το πιθανότερο είναι ότι θα έχεις πέσει πρώτα από τη μηχανή.
Τώρα και στο στεγνό που το έχω δοκιμάσει δείχνει αρκετά αποτελεσματικό και η μηχανή σταματάει γρήγορα και χωρίς να φεύγει το τιμόνι.
Κατά τη γνώμη μου το ABS δεν είναι πανάκεια αλλά εισάγει κι εμάς τους λιγότερο μυημένους και έμπειρους στο χώρο της μοτοσυκλέτας με περισσότερη ασφάλεια.

I AGREE!!!

;) :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :smokin:

sonic22
22/07/2005, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lewis

Κατά τη γνώμη μου το ABS δεν είναι πανάκεια αλλά εισάγει κι εμάς τους λιγότερο μυημένους και έμπειρους στο χώρο της μοτοσυκλέτας με περισσότερη ασφάλεια.

αν και το θεμα το εχουμε ξεσκισει και ειναι λιγακι ανουσιο...

θα συμφωνουσεσ δλδ να εχουμε και ενα συστημα αντισπιν? εστω για τους αμιητους (συγουρα 9/10 εχουν πεσει απο ξαφνικο μπαντηλικι)
μηπως και ενα συστημα αντισουζικο? εκτος του οτι ειναι παρανομες οι σουζες τα καπακια ειναι ακρος επικυνδυνα για τον οδηγο συνεπιβατη αλλα και για τοθς γυρο
μηπως και ειικα ροδακια που θα κατεβαινουν αναλογα την κλιση και την ολυσθηροτητα του δρομου?(υπαρχει ετοιμο συστημα...)

και ας υπαρχει διακοπτης απενεργοποιησης...

σκεψου... και τα συμπερασματα (που δεν γραφω) δικα σου...

sunderlanos
22/07/2005, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
αν και το θεμα το εχουμε ξεσκισει και ειναι λιγακι ανουσιο...

θα συμφωνουσεσ δλδ να εχουμε και ενα συστημα αντισπιν? εστω για τους αμιητους (συγουρα 9/10 εχουν πεσει απο ξαφνικο μπαντηλικι)
μηπως και ενα συστημα αντισουζικο? εκτος του οτι ειναι παρανομες οι σουζες τα καπακια ειναι ακρος επικυνδυνα για τον οδηγο συνεπιβατη αλλα και για τοθς γυρο
μηπως και ειικα ροδακια που θα κατεβαινουν αναλογα την κλιση και την ολυσθηροτητα του δρομου?(υπαρχει ετοιμο συστημα...)

και ας υπαρχει διακοπτης απενεργοποιησης...

σκεψου... και τα συμπερασματα (που δεν γραφω) δικα σου...

An kai anaferesai allou,brother egw simperasmata apo ayta pou grafeis den mporw na bgalw:lol: :lol: :lol: :lol: :wave2:

Lewis
22/07/2005, 17:14
Και οι έμπειροι την πατάνε και οι μάγκες και όσοι υπερεκτιμούν τις δυνατότητες τους.

Πριν από λίγο καιρό περνάει ένα παλλικάρι με μια enduro μπροστά από τη γειτονιά και τη σηκώνει λαμπάδα.

Παρακάτω είχε νερά (πλέναν τις βεράντες).Δεν τα είχε δει ή τα είδε και τα αγνόησε, δεν ξέρω.

Όταν κατέβασε τη μηχανή πάνω στα νερά του παίζει το τιμόνι και στον πανικό του πατάει φρένο, του διπλώνει και πέφτει.
Ευτυχώς φορούσε κράνος και δεν έπαθε τίποτα.

Μήπως δεν είχε εμπειρία ή ικανότητα. Δε νομίζω.
Απλώς σε κατάσταση πανικού αντέδρασε όπως θα αντιδρούσε και το 999 τις 1000.
Για τέτοιες καταστάσεις νομίζω μιλάμε.

sunderlanos
25/07/2005, 16:32
...:confused: :confused:

Sorry ama enoxleisan oi foto...:D ;)

sonic22
25/07/2005, 16:57
egw berdevome i svistike olokliri selida?

an egine ayto pou ipopsiazome.. giati egine?

oxi gia na tsakothw... apla gia na xerw...

hornet
26/07/2005, 10:20
σβυστηκαν οντως οσαν παντελως ασχετα με το θεμα

wild_cat/anima
26/07/2005, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Τσαρουχώνει το πίσω για να κάνει τη μαγκιά, αλλά το ABS έχει άλλη άποψη.



και περιμενε οτι θα σταματησει το μοτο αν "τσαρουχωσει "το πισινο ?????:eek: :eek: :eek:
και μπηκε το abs και του εκανε τη χαλαστρα ......


το οτι το πισινο μνονο ευθυγραμμιζει το ηξερε????

sonic22
26/07/2005, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
σβυστηκαν οντως οσαν παντελως ασχετα με το θεμα

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:



r6van με το πισω κανεις πολλα πραγματα...
ειναι αναλογα με το στιλ οδηγησης... (supermotard, eduro)

wild_cat/anima
27/07/2005, 00:48
οπως?
δε μιλαμε για πιστα ,δε μιλαμε για φιγουρα στο δρομο .....


μιλαμε να σαι ετοιμος να σκασεις πανω στο κουτι !!!!!!
ασε που λεει οτι εχει bmw με abs οποτε κατα πασα πιθανοτητα 650gs.
οποτε οι κατηγοριες που ανεφερες διαγραφονται .......



και καθ οτι για το συγκεκιριμενο μοτο μπορω να εκφερω αποψη ...


πιστεψε με οσο και να τσαρουχωσεις το πισω φρενο ............δε σταματαει !!!!
το μπροστα κανει τη δουλεια !(οπως και σε ολα τα μηχανακια )


αυτα :smokin: :smokin: :smokin:

sonic22
27/07/2005, 02:10
αν μιλαμε για συγκεκρημενη μοτο πασο...

αλλα γενικα το πισο φρενο κανει πολλες περισσοτερες δουλειες απο το να κοβει απλα χιλιομετρα..

αν θες απλα να σταματησεις στην ευθεια χρησημοποιης μπροστινο 90% και με το πισο απλα μαζευεις της αντιδρασεις απο τα γυροσκοπικα της μοτο

περα απο αυτα
με το πισο μπορεις να πλασαριστης σε στροφη
να αλλαξεις αστραπιεα κατευθινση (μεχρι και αναστοφη 180 μπορω να κανω με ελαφρι μηχανακι)
και φυσικα ειναι απαραιτητο στο χωμα για πλασαρισματα και αλλα..

wild_cat/anima
27/07/2005, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
αν μιλαμε για συγκεκρημενη μοτο πασο...
gia sygkekrimenh milame

αλλα γενικα το πισο φρενο κανει πολλες περισσοτερες δουλειες απο το να κοβει απλα χιλιομετρα..
ουτε καν κοβει σε σχεση με το μπροστινο...αν διαβασεις πιο πανω ...γραφω οτι ευθυγραμμιζει
αν θες απλα να σταματησεις στην ευθεια χρησημοποιης μπροστινο 90 25% και 75%ειναι τα ποσοσδτα υποτειθεται αλλα τεσπακαι με το πισο απλα μαζευεις της αντιδρασεις απο τα γυροσκοπικα της μοτο

περα απο αυτα
με το πισο μπορεις να πλασαριστης σε στροφη
να αλλαξεις αστραπιεα κατευθινση (μεχρι και αναστοφη 180 μπορω να κανω με ελαφρι μηχανακι)
και φυσικα ειναι απαραιτητο στο χωμα για πλασαρισματα και αλλα..τι ειναι το "πλασαρισμα "?????

sonic22
27/07/2005, 02:45
τι ειναι το "πλασαρισμα "?????

δυστιχος οσο και να προσπαθησω με λογια δεν θα μπορεσω να στο εξιγησω...

θα κανω μια (απελπισμενη) προσπαθεια πριν βγω απο το net..

οταν προσεγκιζεις μια κλειστη στροφη και εισαι με σχετικα λιγα χιλιομετρα μπορεις πατωντας πισο (σε συνδιασμο με πσροστηνο) να διοχεις τον πισο τροχο απο την νοητη ευθεια με τον μπροστηνο και να δημιουργησει μια "ταση" αντιθετη απο την φηγοκεντρο που θα βοηθησει την μηχανη να ισοροπησει και να παρει στροφη πιο γρυγορα. εφαρμοζετε πολυ απο στα supermotard και καμια φωρα το επηχειρει και ο rossi αλλα πολυ "ελαφρια"
γενικα οπως (μαλλον αν) καταλλαβαινεις ειναι πιο ευκολο να γινει με ελαφρι μηχανακι

γενικα δεν ξερω τι θα καταλαβεις απο τα παραπανω και δεν ξερω αν το περιγραφω και σωστα αλλα ετσι και αλλιος ειναι αργα!

περισσοτερα αυριο..
:wave2: :wave2: :wave2:

wild_cat/anima
27/07/2005, 03:06
γιατι κατι μου λεει οτι εννοεις το ντριφταρισμα??????

sonic22
27/07/2005, 14:59
kata mia enoia einai to driftarisma stin eisodo tis strofis... alla
den pianete gia drift giati den sinexizei se oli tin diarkei tis strofis mexri tin exodo.

opws ginete stin eisodo, boreis na sinexiseis me kanonikes grames kai na vgeis xwris drift stin exodo

den enow to mplokarisma tou piso troxou oste na fereis tin mixani na koita sxedon tin korifi tis strofis alla ena pio ipio "tinagma" tou piso..

tespa... giati to sizitame tosi wra?

bmour
27/07/2005, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van
οπως?
δε μιλαμε για πιστα ,δε μιλαμε για φιγουρα στο δρομο .....


μιλαμε να σαι ετοιμος να σκασεις πανω στο κουτι !!!!!!
ασε που λεει οτι εχει bmw με abs οποτε κατα πασα πιθανοτητα 650gs.
οποτε οι κατηγοριες που ανεφερες διαγραφονται .......



και καθ οτι για το συγκεκιριμενο μοτο μπορω να εκφερω αποψη ...


πιστεψε με οσο και να τσαρουχωσεις το πισω φρενο ............δε σταματαει !!!!
το μπροστα κανει τη δουλεια !(οπως και σε ολα τα μηχανακια )



Το Μπροστινο σταματα και το πισω σταθεροποιει ...
αλλα ο σωστος συνδυασμος και των 2 επιτυγχανει το πθιο γρηγορο και σωστο σταματημα


Αυτια.....

..... και οπως εχω πει επανηλειμενα σε διαφορες συζητησεις ...
ΔΕΝ καβαλω το μοτορι και αρχιζω τις μ@λ@κιες στηριζομενος στο ABS ΑΛΛΑ βγαζω ματια και στον κ*λ* ...
οσο για την φιλοσοφια της HONDA δεν την ξερω ...
η φιλοσοφια της BMW ειναι το ABS ΠΑΝΤΑ ΟΝ και το κανεις OFF στο χωμα ...



αυτα :smokin: :smokin: :smokin: