PDA

View Full Version : Τι λαστιχα να βαλω?



Maggellanos
26/07/2010, 16:39
Καλησπερα σε ολους

Εχω ενα FJR1300 και

λεω αυριο να παω για αλλαγη ελαστικων..

Εχω καταληξει αναμεσα σε αυτα τα δυο:

Bridgestone bt23 και Metzeler z6 Interact...

Για να ειμαι ειλικρινης,καποτε ειχα φορεσει τα Metzeler τα παλια τα z4 στο TDM που

ειχα,και ειχα

μεινει αρκετα ευχαριστημενος...Βεβαια,αλλο λαστιχο,αλλη μοτοσυκλετα.

Αυτο που με προβληματιζει οσο αφορα τα Ζ6 ειναι πως στο κεντρο του ελαστικου δεν υπαρχουν

αυλακωσεις(προφανως για μεγαλυτερη διαρκεια ζωης),και νομιζω πως αυτο θα δημιουργει

καποιου ειδους υδρολισθηση τουλαχιστον μεσα στην πολη...

Αυτη την στιγμη στο FJR φοραω τα bt21 και δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος επειδη οταν

αγορασα την μηχανη,τα

συγκεκριμενα δεν ηταν ηδη σε καλη κατασταση...το μονο που εχω καταλαβει ειναι πως αργουν

αρκετα εως πολυ να ζεσταθουν,πως ειναι πολυ σταθερα οταν ταξιδευεις με υψηλες

ταχυτητες,και πως μου δημιουργουσαν καποια ανασφαλεια στην εισοδο της στροφης.

Το λαστιχο που θελω να βαλω με ενδιαφερει να ειναι για τουριστικη χρηση,αλλα και να

προσφερει ενα αξιοπρεπες κρατημα στον δρομο

σε ολες τις καιρικες συνθηκες.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις...:beer:

VALES
27/07/2010, 02:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sΑκ900
Καλησπερα σε ολους


Το λαστιχο που θελω να βαλω με ενδιαφερει να ειναι για τουριστικη χρηση,αλλα και να

προσφερει ενα αξιοπρεπες κρατημα στον δρομο

σε ολες τις καιρικες συνθηκες.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες απαντησεις...:beer:








Έχω την εντύπωση πως περιγράφεις τα Angel. :wave2:

Shaolin Monk
27/07/2010, 04:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Έχω την εντύπωση πως περιγράφεις τα Angel. :wave2:

+1000 Ακριβως αυτο που χρειαζεσαι...

posnightmist
27/07/2010, 04:42
Z8 interact ;) μόλις κυκλοφόρησαν....

SVX
27/07/2010, 04:45
Αφου μιλαμε για τουριστικο μηχανακι και οχι Allrounder που θα το κυκλοφορεις καθε μερα στη πολη, και τα BT μια χαρα ειναι ...θα σου βγαλουν πιο πολλα χιλιομετρα ...απλα θα ζεσταινονται μολις βγεις στην εθνικη

Elle
27/07/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Αφου μιλαμε για τουριστικο μηχανακι και οχι Allrounder που θα το κυκλοφορεις καθε μερα στη πολη, και τα BT μια χαρα ειναι ...θα σου βγαλουν πιο πολλα χιλιομετρα ...απλα θα ζεσταινονται μολις βγεις στην εθνικη

Χμμμ... Τα φορούσε φίλος μου σε TDM και δεν ζεσταίνονταν με τίποτα. Στο FJR δεν ξέρω κατά
πόσο θα ζεσταίνονται περισσότερο...

zisisx
27/07/2010, 14:08
εγω φορουσα 2 χρονια τα 021 σε tdm.......πολη ετσι κ ετσι.....ταξιδι σουπερ ουτε λαστιχα να τρωγεται ουτε να φοβασαι να στριψεις ουτε τιποτα τετοιο.....κ μετα απο 2 χρονια το λαστιχο ειχε πολυ ψωμι ακομα..........θα το φαει ο πιτσιρικας που το αγορασε:D :D :D

σε ενα πιο βαρυ μηχανακι οπως το δικο σου νομιζω οτι θα εισαι οκ με τα bt
συν του οτι τα 023 απο οτι ακουγεται ειναι κατασκευασμενα να ειναι πιο σταθερα στο βρεγμενο κατι σαν τα dunlop roadsmart :wave2: