PDA

View Full Version : Επιλογή μηχανής



Bapa
26/07/2010, 18:08
...

Shaolin Monk
26/07/2010, 18:10
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Bapa
26/07/2010, 18:13
...

daz
26/07/2010, 18:32
Μάλιστα.

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες.

Δεύτερον να σου πω πως και εμένα με έκανε να γελάσω λίγο το ποστ σου.

Τα έχεις μπερδέψει λίγο και δε βγαίνει άκρη με δυο γραμμές.

Ο shaolin έβαλε μόνο τα γέλια γιατί μάλλον δεν ξέρει από που να το πιάσει.

Ο λόγος είναι πως δεν εστιάζεις σε κάποια κατηγορία για να σε βοηθήσουμε. Απ' ότι κατάλαβα ακόμα δεν ξέρεις τι θέλεις ε?

Επιπλέον μας μπερδεύεις όταν γράφεις πως το klr 250 κυβικών σου φάνηκε πιο ευκίνητο απο ένα 600άρι.

Ο αέρας σε σπρώχνει πίσω όταν ανοίγεις το γκάζι ή όταν το έχεις ανοιχτό? Γιατί στην πρώτη περίπτωση δεν είναι ο αέρας μάλλον. Και σε τελευταία ανάλυση ο αέρας τι περίμενες να κάνει? Αν θες κάλυψη πας σε τουριστική μηχανή.

Τι σχέση έχει το vmax με το gs 1150? Τι την θέλεις την μηχανή? Τι θέλεις να κάνεις?

Στο τέλος τι είπες? Πως φοβάσαι μη σου φανούν και τα ss σαν ποδήλατο? Καλά κατάλαβα?

Μα καλά τι παπιά οδηγούσες και η βόλτα με το er6 σου άφησε τις χειρότερες εντυπώσεις? Τουρμπισμένα? Που και απ' αυτά πιο γρήγορο θα είναι.

Λοιπόν. Υπάρχουν μηχανάκια που είναι φτιαγμένα
για βόλτα με ροπή χαμηλά και ήρεμο τράβηγμα
για μούρη με μπόλικο γκάζι
για μούρη με πολλή ροπή
για πίστα
για καγκουριές και μόνο
για χώμα
για χώμα και άσφαλτο
για χώμα, άσφαλτο και ταξίδια

Τα μηχανάκια αυτά παίζουν
από 250 κυβικά έως 1800
από 1 κύλινδρο μέχρι 6

Μερικά είναι 280 κιλά
και κάποια άλλα 103



Τι αφίσες έχεις στο δωμάτιό σου?

daz
26/07/2010, 18:33
Α! ξέχασα πόσο χρονών είσαι?

Panopticon7
26/07/2010, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bapa
Παιδιά γεια σας,
η εμπειρία μου με μηχανές είναι η εξής:
μερικές βόλτες αρχικά με πενηντάρια, στη συνέχεια μια βόλτα με KLR250, και τέλος 5-6 βόλτες με μια ER6.

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:
Περίμενα πως και πως να οδηγήσω μεγάλη μηχανή, και ξενέρωσα!
Πριν πιάσω την ER6 περίμενα διαφορετική αίσθηση. Μπορεί να έχει δύναμη σε σχέση φυσικά με όλα τα προηγούμενα μηχανάκια, αλλά τη νοιώθω σαν ποδήλατο. Τι λέτε να φταίει;

Φταιει οτι δεν εχεις οδηγησει ποτε σου μηχανη, οταν το κανεις, ξαναπερνα μια βολτα να σε βοηθησουμε :wave2:

Allst@rf
26/07/2010, 19:57
χωρίς ίχνος ειρωνίας,πάρε αυτοκίνητο...

Giorgos19
27/07/2010, 04:56
Για να καταλαβω καπως καλυτερα.... Ενα street μηχανακι σου φανηκε ποδηλατο, αλλα ενα ψευδοεντουρο, που εκ κατασκευης ειναι πιο στενα, οχι??
Κατι δεν παει καλα εδω! Και εγω απο κουλουρι αρχισα και οταν πηρα το GSR μου ειχε φανει τερας... Τι να πω.
Για τον αερα, ειδικα σε γυμνο μηχανακι. Αν ανεβαινουν τα χιλιομετρα και συνεχιζεις να καθεσαι σαν τσολιας, αυτο το "καραγκιοζιλικι" θα συμβαινει. Θα λειτουργεις σαν αλεξιπτωτο και ο αερας θα σε σπρωχνει πισω... Αν και κατι μου λεει πως στη δικη σου περιπτωση, δεν σε "εσπρωχνε" ο αερας, αλλα η μηχανη...
Τα ss αστα, αυτα και αν θα σου φανουν ποδηλατα!! :lol:


Τελος, +1 στον φιλο Allst@rf απο πανω

nickald
27/07/2010, 06:36
Τα SS σαν ποδηλατα?

Χμμμμ δυσκολο σε κοβω....

Αν για να θεωρησεις κατι ως μηχανη πρεπει ντε και καλα να εχει αρκουδογκαζο που να ξηλωνει ασφαλτο παρε το rocketIII ρε παιχτη.

typhoon
27/07/2010, 11:22
Φίλε σου χρειάζεται οπωσδήποτε δυνατή βόλτα με hayabusa να στρώσεις χαρακτήρα....

Panopticon7
27/07/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από typhoon
Φίλε σου χρειάζεται οπωσδήποτε δυνατή βόλτα με hayabusa να στρώσεις χαρακτήρα....

Με την μαουνα της σουζουκι ?

Με ενα 1000ρι αν του κανουν χαλαρη βολτα, θα χεσει ολη την ασφαλτο ο φιλος.

Ζεύκας
27/07/2010, 12:30
Θεούλη μου σε παρακαλώ, κάντονα συνεχίζει να γράφει...πλιζζζζζζ

John Steed
27/07/2010, 13:35
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:look: Τι? δεν είμαστε στα ανέκδοτα??? :look:


Εχμ... Σόρρυ....:blush:


Οκ, είσαι 1,90, όλα σου φαίνονται παιχνιδάκι και σε ενοχλεί ο αέρας...


Α!!! Το βρήκα!!!

...





..









...









..


204965

CIRUS
27/07/2010, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bapa
Παιδιά γεια σας,
η εμπειρία μου με μηχανές είναι η εξής:
μερικές βόλτες αρχικά με πενηντάρια, στη συνέχεια μια βόλτα με KLR250, και τέλος 5-6 βόλτες με μια ER6.

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:
Περίμενα πως και πως να οδηγήσω μεγάλη μηχανή, και ξενέρωσα!
Πριν πιάσω την ER6 περίμενα διαφορετική αίσθηση. Μπορεί να έχει δύναμη σε σχέση φυσικά με όλα τα προηγούμενα μηχανάκια, αλλά τη νοιώθω σαν ποδήλατο. Τι λέτε να φταίει; Η θέση οδήγησης; Το στυλ της μηχανής; Τα άλογα; Η fazer π.χ. που έχει σχετικά ίδια δύναμη και ίδιο στυλ έχει διαφορά σε αίσθηση; Κάτι άλλο που παρατήρησα, όταν ανοίγω το γκάζι, η μηχανή φεύγει μπροστά και ο αέρας με σπρώχνει εμένα πίσω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά;:rotflmao: φταίει το ότι είμαι λίγο ψηλός; 1.90.

Απ' την άλλη, η KLR μου άρεσε γιατί την ένοιωθα πιο ευκίνητη και με βόλευε και η θέση οδήγησης.
Αλλά λίγα τα 250κυβικά. Η BMW1150GS λέτε να μου κάνει;

Σκέφτομαι και τη vmax την προηγούμενη αλλά και αυτή φοβάμαι μήπως τη νοιώθω σαν την ER.

Εν τω μεταξύ έχω διαβάσει μέσα στο forum και ένα άλλο παιδί που έλεγε κι αυτός κάτι παρόμοιο, και ότι μόνο η vmax του έδινε την αίσθηση της μηχανής.

Τα ss; Κι αυτά σαν την ER είναι;

κόψε τα σχοινιά από το ανοιχτό αλεξίπτωτο πίσω σου πριν ξεκινήσεις και όλα θα πάνε ρολόι

η 1150GS έχει καλύτερο αλεξίπτωτο πίσω με τρύπα στο κέντρο όπως έχουν οι καταδρομείς και θα σε τραβάει λιγότερο προς τα πίσω

σε κάθε περίπτωση το KLR είναι καλύτερο σε ευκινησία από τα προαναφερθέντα και το VMAX ό,τι καλύτερο υπάρχει που να δίνει αίσθηση μηχανής εκεί έξω

τα SS και ο Χίτλερ μας τέλειωσαν πριν προλάβουν να φάνε τους Εβραίους αλλά γενικά δεν είχαν ποτέ τα @@ του ΕΣ και ας είμαστε λιγότεροι

καλως ήρθες:wave2:

Nazgul
27/07/2010, 14:03
7 σελιδες 1,60

10 σελιδες 3,50


15+σελιδες 5.50




Place your bets!!!!:a014:

Bapa
27/07/2010, 16:21
...

aris_n
27/07/2010, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bapa
Κάτι άλλο που παρατήρησα, όταν ανοίγω το γκάζι, η μηχανή φεύγει μπροστά και ο αέρας με σπρώχνει εμένα πίσω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά;:rotflmao: φταίει το ότι είμαι λίγο ψηλός; 1.90.



Βλέπω κανείς δεν σχολίασε το πιο κορυφαίο κατ' εμέ.
Φίλε όχι δεν φταίει το 1.90 σου...και 1.10 να ήσουν πάλι το ίδιο θα γινότανε. Φταίνει ο γ@μημένος ο Νεύτωνας....

Νόμοι κίνησης του Νεύτωνα (http://www.scribd.com/doc/14217144/-)

Bapa
27/07/2010, 18:31
...

Ichigo
27/07/2010, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bapa
:lol: :lol: :lol:
απ' ότι φαίνεται εσύ μικρός διάβαζες μόνο Νεύτωνα. Η θέση που παίρνει κάποιος πάνω στη μηχανή, το αν είναι γυμνή ή έχει fairing, το αν ο άλλος είναι ψηλός και χρειάζεται πιο μεγάλο fairing δε σου λένε τίποτα ε;

Και τότε γιατί ρωτάς αφού ξέρεις αυτές τις παραμέτρους; :confused:
:a014: :a014: :a014:

Panopticon7
27/07/2010, 19:54
Αγαπητε βαπα για τον αερα παιζει ρολο η θέση που παίρνει κάποιος πάνω στη μηχανή, το αν είναι γυμνή ή έχει fairing... αν ο άλλος είναι ψηλός χρειάζεται πιο μεγάλο fairing πχ.

:lol: :lol:




:wave2:

Bapa
27/07/2010, 20:08
...

Panopticon7
27/07/2010, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bapa
οκ παιδιά, την επόμενη φορά θα παραστήσω το σοβαροφανή ;)


:wave2:


Αν δεν μπορεις να σοβαρευτεις, παρεστησε τον σοβαροφανη, κατι ειναι κ αυτο

Bapa
27/07/2010, 20:31
...

aris_n
27/07/2010, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bapa
:lol: :lol: :lol:
απ' ότι φαίνεται εσύ μικρός διάβαζες μόνο Νεύτωνα. Η θέση που παίρνει κάποιος πάνω στη μηχανή, το αν είναι γυμνή ή έχει fairing, το αν ο άλλος είναι ψηλός και χρειάζεται πιο μεγάλο fairing δε σου λένε τίποτα ε;

Αυτά μου λένε κάτι όταν η μηχανή κινείται, αλλά όταν μόλις έχεις ανοίξει το γκάζι απο στάση, τότε μόνο ο Νεύτωνας σου φταίει.
Χαλάρωσε ρε μπόυ και μην τσιμπάς, και η πρώτη απάντηση μου στο πλαίσιο χαβαλέ εντασσόταν..δεν έγραψα για να σου κάνω μάθημα. Αν ήθελες μάθημα θα έγραφες στο φόρουμ απο τα φροντιστήρια Μπόνια:wave2: :wave2:

Panopticon7
27/07/2010, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bapa
Για όσους έχουν προβλήματα αντίληψης λοιπόν, την επόμενη φορά θα ποστάρω με επιστημονικό λόγο, ώστε η καλοπροαίρετη διάθεση να μη γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης ως έρεισμα από τους κακοπροαίρετους χλευαστές που προσπαθούν να υποτιμήσουν πράγματα και καταστάσεις στην προσπάθειά τους να αυξήσουν λίγο την αυτοπεποίθηση της χαμένης τους αυτοεκτίμησης.
:lol:

:wave2: :wave2: :wave2:

Πως γινεται να γραφεις μια παραγραφο για να εκφρασεις τοσα λιγα ρε φιλε...

christos01
27/07/2010, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
Πως γινεται να γραφεις μια παραγραφο για να εκφρασεις τοσα λιγα ρε φιλε...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

daz
28/07/2010, 10:11
Ακόμα δε μας είπες τι την θέλεις τη μηχανή.

Υπάρχουν αυτοί επιλέγουν μηχανή με βάση το τι ανάγκες έχουν, τι τους αρέσει, με βάση την τιμή, την μεταπώληση, την αξιοπιστία, την ποιότητα κατασκευής, την δύναμη, την απόδοση, το βάρος, την αντιπρωσοπεία, το σέρβις στη περιοχή τους, τι τους αφήνει η γυναίκα τους να πάρουν, τι αρέσει στην κοπέλα τους, την κατανάλωση, την ευχρηστία, τις οδηγικές τους ικανότητες, το τερέν που θα κινηθούν. Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που επιλέγουν bmw.

Εμείς το μόνο που ξέρουμε για σένα είναι τις οδηγικές σου ικανότητες και το ύψος σου.

Αν σε ενδιαφέρει η μόνο η αίσθηση και η κάλυψη απ' τον αέρα πάρε harley. :lol: :lol:

Στο πρώτο σου ποστ δεν μπερδέψαμε τη σοβαρότητα με τη σοβαροφάνεια ρε 'συ. Τα μπούτια μας μπερδέψαμε και σίγουρα αυτό έγινε γιατί και εσύ είσαι περισσότερο μπερδεμένος.

Enduro είπες? Σου αρέσει το χώμα? Δεν ξέρεις. Έχεις σκοπό να πας χώμα? Αν όχι και αν αυτό το στυλ μηχανής σου κάνει το κλικ πάρε super motard. Αν θέλεις κάτι παρόμοιο με περισσότερο βάρος αλλά καλύτερες δυνατότητες ταξιδιού πάρε on-off. Κάτι πολύ κοντά είναι το tenere, που είναι και κατάλληλο για το ύψος σου.

Άντε για ξεκαθάρισε το τοπίο για να βγάλουμε τα μαχαίρια μεταξύ μας γιατί έτσι όπως το πας θα τα στρέψουμε επάνω σου.

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Bapa
28/07/2010, 17:54
...

Allst@rf
28/07/2010, 18:09
μουμπλε,μουμπλε...

John Steed
29/07/2010, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μουμπλε,μουμπλε...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Το ΜΤ-01 έχει 20 κιλά ροπής. φαντάσου αυτό που σε πάει πίσω στο ER, στο ΜΤ σου ξεριζώνει τα χέρια....


Προσανατολίσου σε κανένα super motard, KTM, XT, KLR....

Σε μονοκύλινδρα να οργώνεις από φανάρι σε φανάρι..... :smilea:

Πρέπει να κατευνάσεις τον ενθουσιασμό σου και να δεις τι πραγματικά σου ταιριάζει, για τις ανάγκες σου ή το γούστο σου...

Επίσης κοίτα καλύτερα το ΜΤ-03, να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, να μην βρεθούμε με κανέναν αναβάτη στο πίσω παρμπρίζ και να ψάχνουμε την μηχανή:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zolotas
29/07/2010, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bapa
: Εσείς πως καταλήξατε στο τι θέλετε και γιατί;

λυση 1 ....... μπες στο πλυντηριο

λυση 2 ......... χωρις ιχνος ειρωνιας ,μην παιρνεις ΤΙΠΟΤΑ

daz
30/07/2010, 10:00
Bapa μ' αρέσεις γιατί δεν υπάρχουν κατηγορίες για σένα. Όλες είναι μηχανές. Τι tenere, τι σκουτερ, τι Mt01, τι gs 1150.

Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις απ' την αρχή ήταν να μας πεις τι θέλεις να κάνεις με τη μηχανή σου, ακόμα και αν η απάντηση ήταν "ότι έκανα και με το παπάκι μου".

Εσύ δεν το έκανες ούτε αφού στο ζήτησα 2 (δύο) φορές. Σοβαρά τώρα, διάβασες τι σου έγραψα? Γιατί δεν απάντησες σε καμία ερώτηση ουσίας.

Στο τελευταίο μνμ σου έμπλεξες μέσα την ίδια πρόταση το mt01 με το gs1150. Τι σχέση έχουν αυτές οι δύο μηχανές? Α, ναι ξέχασα.. Είναι και οι δύο μηχανές. :beer: :beer:

Πάντως να ξέρεις μετά απ' αυτό η πιο κατάλληλη απάντηση στον προβληματισμό σου θα ήταν:

"Αντιλαμβανόμενος πλήρως τις ανάγκες σου νομίζω πως η πιο κατάλληλη μηχανή για σένα θα ήταν το husaberbg fe600e του 2000. Όχι πως μία goldwin θα ήταν άσχημη, ή ένα cr 125 96 δεν θα σε κάλυπτε. Φυσικά το gsxr 1000 δεν το συνιστώ λόγο χρώματος αλλά το kle 500 είχε βγει σε ένα χρωματάκι σκέτη μούρλια. Α! Ρίξε και μια ματιά στα οπίσθια ενός tuono factory, σίγουρα θα εντυπωσιαστείς. Φυσικά μπορείς να σκεφτείς σοβαρά και το T-Max. Να φανταστείς είναι ίδια μάρκα με το tenere που μου είπες πως σου άρεσε. Ελπίζω να βοήθησα".

Όλα τα παραπάνω μπορείς φυσικά να τα γράψεις και με δύο λέξεις.

μουμπλε,μουμπλε... (Allst@rf έγραψες εδώ φίλε)


Άντε :beer: :beer: :beer: μας και καλά χλμ σου εύχομαι. :wave2:

Bapa
03/08/2010, 06:13
Τελικά κατέληξα. :D

θέλω αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=e20G96Bmfd0 :rotflmao:



Βασικά daz εσκεμμένα δεν απάντησα στις ερωτήσεις σου, γιατί δεν μπορώ να απαντήσω. Θα ήθελα και να τρέχω στο δρόμο και στις στροφές σκυφτός με ένα ss, και να πηγαίνω άνετο ταξιδάκι με ένα gs, και να πατάω στο χώμα με ένα π.χ. KΤΜ. Αυτές τις μέρες πάντως το hayabusa με έχει πωρώσει. Αύριο βλέπουμε... :lol:

:beer: :beer: :wave2:

Allst@rf
03/08/2010, 06:24
οτι πρεπει για σενα και την νεα γενια αναβατων που δεν ξερει τι θελει και κατα βαθος δεν ειναι μοτοσυκλετιστες...


πολυμορφισμος (http://www.youtube.com/watch?v=5PgHQWy5T18)

Bapa
03/08/2010, 06:57
αηδίαααααα :yuck: :yuck: - (όσα δε φτάνει η αλεπού -20.000Ευρώ... ) :D

(όπως καταλαβαίνεις προσπαθώ να το ξεχάσω το συγκεκριμένο) :evil:

γιατί κατά τη γνώμη σου ποιος θεωρείται μοτοσικλετιστής;
αν θέλω δηλαδή ένα s2000 για να γουστάρω ταχύτητα και στροφές και ένα defender για το βουνό θεωρούμε μη αυτοκινητάκιας;

Allst@rf
03/08/2010, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bapa
αηδίαααααα :yuck: :yuck: - (όσα δε φτάνει η αλεπού -20.000Ευρώ... ) :D

(όπως καταλαβαίνεις προσπαθώ να το ξεχάσω το συγκεκριμένο) :evil:

γιατί κατά τη γνώμη σου ποιος θεωρείται μοτοσικλετιστής;
αν θέλω δηλαδή ένα s2000 για να γουστάρω ταχύτητα και στροφές και ένα defender για το βουνό θεωρούμε μη αυτοκινητάκιας;


δεν μπορω να εκφερω γνωμη για κουτια ,γιατι ελαχιστα απο αυτα μου αρεσουν...


:wave2:

John Steed
03/08/2010, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bapa
αν θέλω δηλαδή ένα s2000 για να γουστάρω ταχύτητα και στροφές και ένα defender για το βουνό θεωρούμε μη αυτοκινητάκιας;

Εμείς τόοοση ώρα νομίζαμε οτι ήθελες μια μηχανή....

Τώρα το πράγμα αλλάζει...

Πόσες μηχανές θέλεις να αγοράσεις, και ποιό είναι το budget σου??

daz
03/08/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bapa
Τελικά κατέληξα. :D

θέλω αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=e20G96Bmfd0 :rotflmao:



Βασικά daz εσκεμμένα δεν απάντησα στις ερωτήσεις σου, γιατί δεν μπορώ να απαντήσω. Θα ήθελα και να τρέχω στο δρόμο και στις στροφές σκυφτός με ένα ss, και να πηγαίνω άνετο ταξιδάκι με ένα gs, και να πατάω στο χώμα με ένα π.χ. KΤΜ. Αυτές τις μέρες πάντως το hayabusa με έχει πωρώσει. Αύριο βλέπουμε... :lol:

:beer: :beer: :wave2:

Από παπάκι σε busa? Μια χαρά. Και μη νομίζεις πως δεν θα πας και στο χώμα με ένα busa. Μια χαρά θα πας.
Τώρα να βάλω γελάκια για το μακάβριο αστείο μου ή όχι? :yuck: :lol: :lol:

Κοίτα να δεις. Επειδή απέτυχες παταγωδώς να μας πεις τι θέλεις γιατί δεν κάνεις και μια προσπάθεια να μας πεις τι δεν θέλεις?

Η σιωπή θα εκληφθεί σαν απάντηση ότι τα θες όλα.

Σε αυτή την περίπτωση θα σου πω πως είναι άλλο η 18άρα και άλλο η 40άρα. Με μονοκινητήριο δεν ταξιδεύεις ούτε ψεκάζεις με 747.

Αλλά ας σοβαρευτούμε.. Εντάξει λέω και εγώ καμιά μ@λ@κία που και που.


Φίλε. Δοκίμασε το versys. Είναι αρκετά ευέλικτο, γρήγορο, στριφτερό, πάει και λίγο χώμα.

Α! και σε χωράει.

Είναι και οικονομικό και μέσα στο budget σου.

Δεν είναι όμως μπούσα στην άσφαλτο (ευτυχώς για σένα), ούτε Ktm στο χώμα (ευτυχώς για τα ktm).

Το 1150 που σου έχει κολλήσει είναι μόνο για ταξίδια οπότε δεν αξίζει να συζητήσουμε τίποτε άλλο.

Για να μάθεις να στρίβεις ένα ss πρέπει πρώτα να στρίψεις τίποτε άλλο. Δεν πας με τη μία στα σκληρά ναρκωτικά. Άσε που θα είσαι σαν σίγμα τελικό πάνω σε μια τέτοια. Λες γι' αυτό να τα λένε ss? Και όσα είναι μονόσελα δλδ λέγονται σκέτα s?

A! και προσπάθησε στις απαντήσεις σου να συμπεριλαμβάνεις μηχανάκια που είναι στις προδιαγραφές τις δικές σου και της τσέπης σου.