PDA

View Full Version : Το κράνος σκοτώνει!!



gRim
11/07/2005, 16:17
Ένα site που βρήκα σε ένα φόρουμ τυχαία...
http://helmet.8m.net/kranos.htm

Τι μ@λακ@ είναι:confused: ...:bigcry: :bigcry:

bonepeeler
11/07/2005, 16:20
Ας καρφωθεί πουθενά με το κεφάλι και θα του πω εγώ αν το κράνος σώζει ζωές ή όχι.

:mad: :mad: :mad: \

adam_tsouk
11/07/2005, 16:22
Νταξ' μωρέ..... κάθε 3 και λίγο μια από τα ίδια....



Ο καθένας όπως αρέσκεται.....

wizzy
11/07/2005, 16:23
Απο την μια έχει ενα μικρο δικιο. Απο την αλλη ομως δεν λέει να ψάχνεις αυτιά στους τοιχους και μάτια στο χαντάκι ( αν σηκωθείς φυσικά )

rc31
11/07/2005, 16:25
τι λεει ρε ο τρομπας :cool:

αντε να με πεισει εμενα που εσκασα με 70 χλμ σε αυτοκινητο οτι θα ζουσα αν δεν φορουσα κρανος .

κρα κρα κρα κρα κρα


ας ενοθουμε να τον κραξουμε ολοι μαζι :wave2:

Wizard13
11/07/2005, 16:26
Ανάμεσα στα 10.000.000 επιστήμονες που κάνουν έρευνες και μελέτες σε θέματα ασφαλείας και προστασίας, υπάρχουν και μερικοί που θέλουν να αποδείξουν το αντίθετο.

Ας κάνει μια βόλτα με 40χαω ο κυριούλης, να τον χτυπήσω με το αμάξι, να πέσει κάτω, να δούμε την θεωρία του στην πράξη... :rolleyes:

McGyver
11/07/2005, 16:29
Μαζέψτε τους ρεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!

cityfly
11/07/2005, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Νταξ' μωρέ..... κάθε 3 και λίγο μια από τα ίδια....



έτσι έτσι


σε λίγο θα βάλουμε recycle και σε αυτό

:nono: :nono: :nono: :nono:

johnpagr
11/07/2005, 16:37
Ελεος

mbjp
11/07/2005, 16:40
Αλλος ενας νεοελληνας που, εχοντας φαει του κοσμου τις κλησεις κυκλοφοροντας ακρανωτος για να μη χαλασει το τζελ στο μαλλι, ψαχνει να βρει διαολους και σαταναδες γενικοτερα στη χρηση κρανους...Εχουμε γεμισει επιστημονες..

θα ηθελα πολυ να δω τη μουρη του μετα απο καμμια πτωση..

Μου θυμιζει ενα βλακα πρωην συναδελφο μου που εφυγε απο τη δουλεια γιατι λεει του κοβανε συνεχεια κλησεις οι μπατσοι λογω ακρανωσιας..και δε του τις πληρωνε η εταιρεια!!

periklisk
11/07/2005, 16:45
Το site του συγκεκριμένου παλιοτραμπάκουλα έχει εμφανιστεί και παλαιότερα.... Μιλάμε ο τύπος πρέπει να πίνει ληγμένα αρντάν τουλάχιστον!

Κανένας
11/07/2005, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Το site του συγκεκριμένου παλιοτραμπάκουλα έχει εμφανιστεί και παλαιότερα.... Μιλάμε ο τύπος πρέπει να πίνει ληγμένα αρντάν τουλάχιστον! βασικα γυναικα ειναι :cool:


της κοινωνιολόγου Θεαν. Ξένου
σε συνεργασία με τον φυσικό
δρ. Διον. Βάδεν:alien:

m1ke
11/07/2005, 16:57
Τι μ@λ@κίες. :mad: Ρε παιδιά μη δίνουμε και αξία σε κάθε κόπανο που βάζει μία σελίδα για να πει τη σαχλαμάρα του. Κουμπάρε σβου το ποστ ή τουλάχιστον το λινκ για να μη χάσουν και άλλοι το χρόνο τους διαβάζοντας π@π@ριές. :mad:

gtsiros
11/07/2005, 17:01
Επειδή βαριέμαι, θα κάτσω να σχολιάσω το πρώτο μέρος από τις μαλακίες που γράφει ο παπάρας.


1) Το κράνος μειώνει το περιμετρικό οπτικό πεδίο. Ενδέχεται να μην αντιληφθεί ο οδηγός ένα όχημα το οποίο έρχεται από πίσω και να συγκρουστεί με αυτό.

Ή λάθος κράνος φοράς, ή εχεις μάτια και στο πίσω μέρος του κεφαλιού, ή δεν έχεις καθρέφτες.


2) Το κράνος μειώνει την ακουστική αντίληψη και ιδιαίτερα την ικανότητα προσδιορισμού της πηγής του ήχου. Κατά την οδήγηση, ιδιαίτερα μέσα σε πόλη, ο οδηγός αντιλαμβάνεται την ύπαρξη και θέση άλλων οχημάτων από τον θόρυβο π.χ. του κινητήρα ή των τροχών τους. Έτσι είναι δυνατό να κάνει ασφαλείς ελιγμούς και να αποφύγει πρόσκρουση. Κάθε μείωση της ακουστικής αντίληψης του περίγυρου, αυξάνει αισθητά και την πιθανότητα σύγκρουσης.

Μάλλον ο φίλος δεν έχει φορέσει ποτέ κράνος.

Ακόμα, αν αντιλαμβάνεσαι τη θέση των άλλων οχημάτων από τον ήχο των ελαστικών, πολύ κοντά τους αφήνεις να σε πλησιάζουν.


3) Η χρήση κράνους δίνει την ψευδαίσθηση ασφάλειας και ο οδηγός γίνεται λιγότερο προσεκτικός. Αυτός που φορά κράνος καθίσταται ανώνυμος και μειώνεται το αίσθημα ευθύνης προς τους άλλους. Κοινοί εγκληματίες ή τρομοκράτες φέροντες κράνος διαπράττουν αδικήματα χωρίς να διατρέχουν κίνδυνο να αναγνωριστούν.

Εδώ παρατηρούμε τον φίλο μας να συσχετίζει τους κοινούς βάνδαλους με τους μοτοσυκλετιστές επειδή και οι μενς και οι δε φοράνε κράνος.

Μήπως πρέπει να μη φοράω και κάλτσες; Να πω στην κοπέλα μου να μη φοράει καλτσόν;

Τέλος, αν φορόντας το κράνος νοιώθεις ανίκητος, το πρόβλημα είναι στο περιεχόμενο του κράνους, και όχι στο κράνος.


4) Η χρήση κράνους προξενεί αίσθημα μικρής ή μεγάλης δυσφορίας στον οδηγό, ανάλογα με την ευαισθησία του, με αποτέλεσμα να μειώνει σε αντίστοιχο βαθμό και την προσοχή του. Η δυσφορία προκαλείται α) λόγω του βάρους του κράνους, β) λόγω της διατάραξης στην φυσική ψύξη της κεφαλής, διότι αφενός εμποδίζει την απαγωγή θερμότητας με εξάτμιση του ιδρώτα και εκπομπή υπέρυθρης ακτινοβολίας και αφετέρου κατακρατά την ηλιακή ακτινοβολία σε περίπτωση που το χρώμα του είναι σκούρο (η χαμηλή εντός πόλης ταχύτητα και οι στάσεις στα φανάρια αποκλείουν την ψύξη), γ) λόγω της υγρασίας που δημιουργείται από την παρεμπόδιση αερισμού, δ) λόγω της μείωσης της οπτικοακουστικής αντίληψης με αποτέλεσμα το άτομο να αισθάνεται αποκλεισμένο από το περιβάλλον.

Α, τώρα μας το πάιζει και επιστήμων.

Παναγιά βοήθα.
α)Αν σε ενοχλεί το κράνος, μικρό νούμερο φοράς.
β)Αν ζεστένεσαι με το κράνος, άνοιξε λίγο τη ζελατίνα. Στο κάτω κάτω μην είσαι τόσο μη-μου-άπτου.
γ)το ίδιο πάλι λέει;
δ)Πάλι πρόκειται για πρόβλημα του οδηγού και όχι του κράνους.


5) Η χρήση κράνους εμποδίζει τον οδηγό να φορέσει τα γυαλιά κατά του αέρα και ήλιου, ενώ ο ενσωματωμένος πλαστικός ανεμοθραύστης είναι άχρηστος για πολλούς λόγους: α) Αν είναι σκούρος είναι ακατάλληλος για νυκτερινή οδήγηση και αν είναι άχρωμος είναι ακατάλληλος για οδήγηση με ήλιο), β) μετά από ένα διάστημα γεμίζει γρατσουνιές και καθίσταται ακατάλληλος σε κάθε περίπτωση.

Γυαλιά αέρα; :confused:

Περίεργο, εγώ πως μπορώ και φοράω τα γυαλιά μου;

Οι ζελατίνες, τέλος, αλλάζουν.


6) Εάν έντομο, όπως είναι η μέλισσα ή η σφίγγα, εισέλθει και παγιδευτεί στο κράνος, η προσοχή του οδηγού θα περισπαστεί με αποτέλεσμα να χάσει τον έλεγχο του οχήματος.

Πως θα μπει; κλείσε τη μαμημένη τη ζελατίνα, κάφρε.

Α, και επίσης, αν "περισπαστεί" (τι σκατά σύνταξη είναι αυτή;) η προσοχή του οδηγού, αποτέλεσμα αυτού είναι η απώλεια ελέγχου;

Αν ΔΕΝ φοράς κράνος, η πιθανότητα να σου μπει το μαμουνι σε μάτι μύτη στόμα αυτί είναι πολύ μεγαλύτερη. Ασ αφήσουμε στην άκρη τα πετραδάκια...

SF
11/07/2005, 17:03
Μαλακία τελικά το κράνος. Εγώ θα τα πουλήσω τα δικά μου.

cityfly
11/07/2005, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros

Α, και επίσης, αν "περισπαστεί" (τι σκατά σύνταξη είναι αυτή;) η προσοχή του οδηγού, αποτέλεσμα αυτού είναι η απώλεια ελέγχου;


ε τι θες τώρα
μεγαλοεπιστήμων με έδρα στην κρανοπαπαρολόγία
είναι ο άνθρωπος
δεν είναι φιλόλογος

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cityfly
11/07/2005, 17:05
εκτός και εννοεί να βάλουμε περισπωμένη στην προσοχή

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
11/07/2005, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Επειδή βαριέμαι, θα κάτσω να σχολιάσω το πρώτο μέρος από τις μαλακίες που γράφει ο παπάρας.



Ή λάθος κράνος φοράς, ή εχεις μάτια και στο πίσω μέρος του κεφαλιού, ή δεν έχεις καθρέφτες.



Μάλλον ο φίλος δεν έχει φορέσει ποτέ κράνος.

Ακόμα, αν αντιλαμβάνεσαι τη θέση των άλλων οχημάτων από τον ήχο των ελαστικών, πολύ κοντά τους αφήνεις να σε πλησιάζουν.



Εδώ παρατηρούμε τον φίλο μας να συσχετίζει τους κοινούς βάνδαλους με τους μοτοσυκλετιστές επειδή και οι μενς και οι δε φοράνε κράνος.

Μήπως πρέπει να μη φοράω και κάλτσες; Να πω στην κοπέλα μου να μη φοράει καλτσόν;

Τέλος, αν φορόντας το κράνος νοιώθεις ανίκητος, το πρόβλημα είναι στο περιεχόμενο του κράνους, και όχι στο κράνος.



Α, τώρα μας το πάιζει και επιστήμων.

Παναγιά βοήθα.
α)Αν σε ενοχλεί το κράνος, μικρό νούμερο φοράς.
β)Αν ζεστένεσαι με το κράνος, άνοιξε λίγο τη ζελατίνα. Στο κάτω κάτω μην είσαι τόσο μη-μου-άπτου.
γ)το ίδιο πάλι λέει;
δ)Πάλι πρόκειται για πρόβλημα του οδηγού και όχι του κράνους.



Γυαλιά αέρα; :confused:

Περίεργο, εγώ πως μπορώ και φοράω τα γυαλιά μου;

Οι ζελατίνες, τέλος, αλλάζουν.



Πως θα μπει; κλείσε τη μαμημένη τη ζελατίνα, κάφρε.

Α, και επίσης, αν "περισπαστεί" (τι σκατά σύνταξη είναι αυτή;) η προσοχή του οδηγού, αποτέλεσμα αυτού είναι η απώλεια ελέγχου;

Αν ΔΕΝ φοράς κράνος, η πιθανότητα να σου μπει το μαμουνι σε μάτι μύτη στόμα αυτί είναι πολύ μεγαλύτερη. Ασ αφήσουμε στην άκρη τα πετραδάκια...



Καλά, δεν βαρέθηκες να διαβάσει (και να απαντησεις) σε όλη αυτή τη π@π@ρια;


Εγώ θα ήθελα να βρω αυτόν και χωρίς επιχειρήματα να του ρίξω μια κουτουλιά με το κράνος!
Νομίζω θα ήταν πιο αποτελεσματικό!

:rotflmao: :rotflmao:

gtsiros
11/07/2005, 17:40
ναι, σύμφωνοι, αλλά δεν θα τον βοηθούσε σε τίποτα. Μάλιστα, αν τον κοπάναγες με το κράνος θα επιβεβαίωνες αυτό που υποστηρίζει, ότι δηλαδή το κράνος βλάπτει.

Wizard13
11/07/2005, 17:41
Τελικά είμαστε (βάζω και τον εαυτό μοου μέσα) στενόμυαλοι και βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα... Ο τύπος έχει απόλυτο δίκιο!


1) Το κράνος μειώνει το περιμετρικό οπτικό πεδίο. Ενδέχεται να μην αντιληφθεί ο οδηγός ένα όχημα το οποίο έρχεται από πίσω και να συγκρουστεί με αυτό.
Φυσικά κάτι παρόμοιο συμβαίνει με πολλά αυτοκίνητα, ειδικά αυτά που βάζουν αντιηλιακές ασπίδες στο πίσω παρμπρίζ.



2) Το κράνος μειώνει την ακουστική αντίληψη και ιδιαίτερα την ικανότητα προσδιορισμού της πηγής του ήχου. Κατά την οδήγηση, ιδιαίτερα μέσα σε πόλη, ο οδηγός αντιλαμβάνεται την ύπαρξη και θέση άλλων οχημάτων από τον θόρυβο π.χ. του κινητήρα ή των τροχών τους. Έτσι είναι δυνατό να κάνει ασφαλείς ελιγμούς και να αποφύγει πρόσκρουση. Κάθε μείωση της ακουστικής αντίληψης του περίγυρου, αυξάνει αισθητά και την πιθανότητα σύγκρουσης.
Ένα αυτοκίνητο, ειδικά από τα καινούρια και πολύ ακριβά, έχει εκπληκτική ηχομόνωση και κόβει μέχρι και το 98% των εξωτερικών ήχων (Rolls Royce).

Επίσης η χρήση ραδιοφώνου και η ακρόαση μουσικής ιδιαίτερα σε υψηλές στάθμες ήχου, εξαφάνίζει τον οποιονδήποτε ήχο από το περιβάλλον.



3) Η χρήση κράνους δίνει την ψευδαίσθηση ασφάλειας και ο οδηγός γίνεται λιγότερο προσεκτικός. Αυτός που φορά κράνος καθίσταται ανώνυμος και μειώνεται το αίσθημα ευθύνης προς τους άλλους. Κοινοί εγκληματίες ή τρομοκράτες φέροντες κράνος διαπράττουν αδικήματα χωρίς να διατρέχουν κίνδυνο να αναγνωριστούν.
Το ίδιο και ακόμα χειρότερα συμβαίνει με το "κουτί". Οι οδηγοί νιώθουν ασφαλείς ακόμα και μετά από τρακάρισμα, με αποτέλεσμα να μειώνουν την προσοχή τους στο ελάχιστο. Επίσης, ακόμα και σε παράνομη πράξη όπου μπορεί να επέλθει κυνιγητό με σώματα ασφαλείας, ο οδηγός είναι ιδιαίτερα προστατευμένος από πυρά κι έτσι είναι εύκολο να διαφύγει. Επίσης μπορεί να βρει δεκάδες κρυψώνες για την απόκρυψη ναρκωτικών, εκρηκτικών υλών, όπλων, κλπ.



4) Η χρήση κράνους προξενεί αίσθημα μικρής ή μεγάλης δυσφορίας στον οδηγό, ανάλογα με την ευαισθησία του, με αποτέλεσμα να μειώνει σε αντίστοιχο βαθμό και την προσοχή του. Η δυσφορία προκαλείται α) λόγω του βάρους του κράνους, β) λόγω της διατάραξης στην φυσική ψύξη της κεφαλής, διότι αφενός εμποδίζει την απαγωγή θερμότητας με εξάτμιση του ιδρώτα και εκπομπή υπέρυθρης ακτινοβολίας και αφετέρου κατακρατά την ηλιακή ακτινοβολία σε περίπτωση που το χρώμα του είναι σκούρο (η χαμηλή εντός πόλης ταχύτητα και οι στάσεις στα φανάρια αποκλείουν την ψύξη), γ) λόγω της υγρασίας που δημιουργείται από την παρεμπόδιση αερισμού, δ) λόγω της μείωσης της οπτικοακουστικής αντίληψης με αποτέλεσμα το άτομο να αισθάνεται αποκλεισμένο από το περιβάλλον.
Η χρήση αυτοκινήτου προξενεί αίσθημα δυσφορίας στον οδηγό κι ας μην έχει ευαισθησία. Η δυσφορία προκαλείται α) λόγο της υποερβολικής κίνησης και ταλαιπωρίας που συναντά συνήθως στους δρόμους, β) λόγο της χρήσης a/c όπου αλλάζει δραματικά την ατμόσφαιρα και ξεραίνει τον αέρα με αποτέλεσμα να προκαλεί βήχα κ.α. όπως επίσης το χειμώνα με τη χρήση του ζεστού που ζαβλακώνει και αποκοιμίζει τον οδηγό, γ) λόγο των μυρωδιών μέσα στο αυτοκίνητο, από φαγητά, ψώνια, τσιγάρα, κλανιές, κλπ., δ) λόγω της μείωσης της οπτικοακουστικής αντίληψης με αποτέλεσμα το άτομο να αισθάνεται αποκλεισμένο από το περιβάλλον.



5) Η χρήση κράνους εμποδίζει τον οδηγό να φορέσει τα γυαλιά κατά του αέρα και ήλιου, ενώ ο ενσωματωμένος πλαστικός ανεμοθραύστης είναι άχρηστος για πολλούς λόγους: α) Αν είναι σκούρος είναι ακατάλληλος για νυκτερινή οδήγηση και αν είναι άχρωμος είναι ακατάλληλος για οδήγηση με ήλιο), β) μετά από ένα διάστημα γεμίζει γρατσουνιές και καθίσταται ακατάλληλος σε κάθε περίπτωση.
Η χρήση κινητού τηλεφώνου μειώνει ως και 50% την αντίληψη του οδηγού για τον περιβάλοντα χώρο, όπως επίσεις και οι συζητήσεις με συνεπιβάτες, ιδιαίτερα όταν επιβαίνουν παιδιά, όπου αποσπάται η προσοχή του οδηγού, όταν τα παιδιά παίζουν και κάνουν φασαρία.



6) Εάν έντομο, όπως είναι η μέλισσα ή η σφίγγα, εισέλθει και παγιδευτεί στο κράνος, η προσοχή του οδηγού θα περισπαστεί με αποτέλεσμα να χάσει τον έλεγχο του οχήματος.
Φυσικά αν αυτό συμβεί μέσα σε ένα αυτοκίνητο, είναι πολύ πιό έυκολο να τσιμπήσει τον οδηγό, αφού δεν φοράει δερμάτινο ή γάντια ή κράνος κι έτσι έχει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό δέρματος εκτεθειμένο στο τσίμπημα του εντόμου. Φυσικά μετά από ένα τσίμπημα οι συνέπειες μπορεί να είναι καταστροφικές καθότι το αυτοκίνητο μπορεί να ξεφύγει από την πορεία του και να παρασύρει άλλους στο πέρασμά του.


Έτσι λοιπόν φίλοι μοτοσυκλετιστές, συμφωνούμε με τον κύριο καθηγητή και πρέπει να απαγορευτεί η κυκλοφορία του κάθε τετράτροχου οχήματος γιατί

είναι άκρως επικύνδινη για την ασφάλεια των πολιτών αλλά και των ίδιων των οαδηγών τους!!!!!

mbjp
11/07/2005, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
...


θα προτεινω (και θα επιμεινω) να στειλουμε ενα μηνυμα με αυτες τις αντιπροτασεις...
Εκτος φυσικα απο το hatemail που εχουμε ηδη στειλει :wacko: :beer:

-> παντως αμφιβαλλω κατα ποσο τα ονοματα και οι ιδιοτητες αυτων που εφτιαξαν αυτη τη μπουρδα ειναι πραγματικά..

SF
11/07/2005, 20:04
Μην ασχολείστε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!! :rolleyes:

free rider
11/07/2005, 20:11
το πρόβλημα ξεκινάει απο το τι εχεις για να προστατέψεις με το κράνος....

gtsiros
11/07/2005, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Μην ασχολείστε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!! :rolleyes:

Αυτό θα έλεγα και γω αρχικά... αλλά άμα το δεις λίιιιγο αλλιώς... υπάρχουν κάποιοι που τα πιστεύουν αυτά που γράφει ο παπάρας, αν μπορώ να κουνήσω λίγο τα (εναπομείναντα) δαχτυλάκια μου ώστε να τους βοηθήσω, γιατί να μην το κάνω;

:wave2: :wave2: :beer:

sonic22
11/07/2005, 23:41
αυτα που λεει το αρχικο συνημενο ποστ προξενουν προβληματιμσο...

κυριος για το κατα ποσο ειναι αληθινα αλλα και για το κυρος του γραφωντος (ειδικα ο τροπως που γραφει δεν μιαζει να τεριαζει σε σοβαρο επιστημονα)...

για αλλη μια φωρα ομως αδυνατητε να τα αντημετοπισετε σωστα...

ακομα και αν ολα αυτα που λεει ο τυπος (ή τυπησα) ειναι αποκυηματα της φαντσιασ και στην πραγματικοτητα ειναι μια κακη φαρσα δεν ακουσα απο κανεναν κανενα σοβαρο επηχηρημα για να αποκρουσει τα λεγομενα του...

ουτε ενα ρε παιδια εδωμεσα...
δεν ξερω τα εχετε γραψει σε καποιο αλλο ποστ παλιοτερα και βαριεστε να επαναλαμβανεστε? θα ηθελα πολυ να μαθω

το μονο που βλεπω ειναι ειρωνικα σχολια, βρισιες-προσβολες ακομα και χειροδικια...

ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ (εστω και λανθασμενη και επικινδυνη κατα την γνωμη σας)

ετσι, με απηλες για παλουκωμα, με καιωμενουσ πηρσους και τακτικες του εξαγριωμενου οχλου περημενετε να πισετε τους νεους για τους οποιοις τωσο πολυ νοιαζεστε?

οποιος δεν συμφωνει μαζι σας ειναι αιρετικος (και Ο.Κ. ειναι) αλλα και πρεπει να το βουλωνει γιατι θα πεσει ξηλο (εστω και ηλεκτρονικο)...

περημενω εστω και εναν να μου ξεκαθαρισει την αμφηβολια που μπορει και να εχω πια (λεμε τωρα) για το λαθος των λεγωμενων του τυπου αυτου... ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑΑΑΑΑ, ΣΤΟΙΧΕΙΑ (στατιστικες και αλλα) και ηρεμο τροπο!!!

Ημαρτον πια δλδ... μερικοι δινετε τιν εντυπωση πως μπενετε φτιαγμενοι για καυγα...

αδε για μας :beer: :beer: :beer: :beer:

gRim
11/07/2005, 23:48
Έλεος ρε sonic22!
Χρειάζεται επιχειρήματα, μυαλό και φαντασία για να καταλάβεις πως θα γίνει η μούρη σου(στη καλύτερη περίπτωση) αν πέσεις σε ένα αμάξι,τοίχο ή στην άσφαλτο ακόμα και με μικρή ταχύτητα όπως των 80χμ/ω?

sonic22
12/07/2005, 00:07
ρε συ gRim edw enas "epistimonas" sou leei oti einai exeretika pithano na spaseis ton sberko sou...

kai to 10% apo ayto pu leei na isxiei einai poli gia na problimatistw kai na thelw na to psaxw parapanv.. den nomizeis?

σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω με τον τροπο που αντημετοπιζει ο τυπος τα "προβληματα του κρανουσ"
αλλα θα ανησηχισω πολυ αν δω αυριο μια στατιστικη απο το ΕΚΑΒ οτι εχουμε καταγματα σπονδιλικης και αναπηριες λογο κρανουσ..

απλα θελω να μαθω απο καποια πιο εγγηρη πηγη την πραγματικοτητα και οχι απο οσα κατεβαζει η κασιδα μου και χωραει το μιαλο μου...

div400
12/07/2005, 09:37
ΠΩ ΠΩ ΜΙΛΑΜΕ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΛΕΜΕ
ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΑΡΑΔΙΑΖΕΙ Ο/Η ΤΥΠΟΣ/ΤΥΠΗΣΑ
ΕΧΩ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!:confused: :confused: :confused:
ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΩ ΚΑΡΝΟΣ)

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!:confused: :yuck: :yuck:

ΠΩ ΠΩ ΛΕΜΕ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΣΚΑΤΑ ΠΗΓΕ Η ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ

απο την σελιδα:
(Ο συντάκτης του παρόντος δεν το στηρίζει σε ασκήσεις επί χάρτου, είναι ο ίδιος οδηγός δικύκλου 250κε επί τριάντα έτη και κατά μέσο όρο τρεις ώρες την ημέρα, χειμώνα – καλοκαίρι, χωρίς καν πτώση…)»
Ε ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ''ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ''
ΣΤΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΛΕΜΕ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΑΙ Γ@@@@@ΣΟΥ ΡΕ Μ@#$%ΚΑ

div400
12/07/2005, 09:54
αλλο ενα απο τα ''σοβαρα'' επιχειρηματα του συγγραφεα:

<<Η τροχαία άρχισε σαρωτική εκστρατεία επιβολής χρήσης κράνους στους οδηγούς δικύκλων με την χρήση μέσων όπως είναι οι γερανοί κλπ.>>

και που λετε παιδια εκει που με εχει ο τροχαιος και μου κανει κυρηγμα για το κρανος, σκαει ενας γερανος ΝΑΑΑΑΑ και με αναγκαζει να το φορεσω!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gollum
12/07/2005, 09:58
Ακομα και αν εχω 10% πιθανοτητα να μεινω αναπηρος, και 90% πιθανοτητα να λιωσω το κεφαλι μου, επιλεγω το πρωτο και φοραω κρανος!

:wave2:

cityfly
12/07/2005, 09:59
ρε συ sonic πάλι τα ίδια θα λέμε

τα ξανάπαμε και σε άλλο ποστ

ο "επιστήμονας" πήρε πέντε στοιχεία, ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ και τα συνέθεσε για να βγάλει ένα και καλά βαρύγδουπο συμπέρασμα, αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση αξιόπιστη έρευνα.

Και αυτό φαίνεται από τα λεγόμενά του
πχ αυτό για τις σφήγκες
έχει φάει ποτέ στο μάτι έντομο να δει πώς είναι; αν όπως λέει οδηγεί 30 χρόνια χωρίς κράνος και χωρίς πτώση αποκλείεται να μην του χει συμβεί, αυτό δεν τον αποσπά

μη λέμε λοιπόν βλακείες.


Επίσης μας λέει ότι άμα φοράς κράνος μπορεί να σου σπάσει ο σβέρκος, μόνο που αυτό μπορεί να προκληθεί με μία από τις πολλές πιθανές περιπτώσεις πρόσκρουσης, στις υπόλοιπες δεν μας λέει τι γίνεται;

Μην κολλάς σε κάθε τι που φαντάζει σωστό επειδή είναι κάπως βαρύγδουπο

sonic22
12/07/2005, 10:42
akribos epidei thimame tin sizitisi pu les kai ekei eixe ipothei (oxi apo emena) to exeis

"Aκούστε κάτι που θα σας σοκάρει λίγο....

Στατιστικά αποδεικνείεται ότι το κράνος ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ την πιθανότητα μόνιμης ολικής αναπηρίας από τροχαίο...

Ακούστε πως λειτουργεί το θέμα...
Το κράνος προστατεύει από κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις που σε σοβαρή έκταση κατά κανόνα είναι θανατηφόρες ...

ΑΛΛΑ...κατά 90% οι μόνιμες κινητικές αναπηρίες οφείλονται σε σύνθλιψη-κατάγματα σπονδύλων στην οσφυική χώρα οι οποίες έχουν σαν επακόλουθο την τομή του νωτιαίου μυελού και κατά συνέπεια την πλήρη αχρηστία των κάτω άκρων...ή ακόμα χειρότερα, σε αυχενικά κατάγματα που αν ο ασθενής επιζήσει, οδηγούν σε πλήρη απώλεια κινητικότητας του κορμού και των 4 άκρων...

Φυσικά το κράνος δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να προστατέψει τις περιοχές αυτές, αλλά σώζει την ζωή ανθρώπων με τέτοιου είδους τραύματα οι οποίοι αν δεν φορούσαν το κράνος θα είχαν καταλήξει από τις συνοδευόμενες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις....

Με λίγα λόγια αν δεν φορούσαμε κράνη θα είχαμε περισσότερους θανάτους αλλά λιγότερους ανάπηρους !!!
Από ΑΥΣΤΗΡΑ οικονομικής-κοινωνικής άποψης (γιατί ως γνωστόν ένας μόνιμα ανάπηρος κοστίζει στο κοινωνικό σύνολο περισσότερα από ότι ένας πεθαμένος), και μιλώντας ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ η ύπαρξη κράνους είναι επιζήμια...."

kai fysika den stirizei ta legomena tou arxikou post alla to prosegizei kai pisteuw einai logiko na mou dimiourgithoun apories... poso malon se kapoion neo kai euparasiromeno...

auto pu lew einai an iparxoun episima stoixei gia ola auta...

Alkis
12/07/2005, 11:19
Τελικά η κοινωνιολογία είναι επιταχυντής παράνοιας;

Ποιο πολύ θα έπερνα στα σοβαρά το άρθρο του αν έλεγε ότι εξωγήινοι κατέλαβαν τη γη!

Και τέσπα, έκλεισα ένα χρόνο δίκυκλος αυτό το μήνα. Πρίν, 10 χρόνια οδηγός "κουτιού".

Έχω καταλάβει πλέον, ότι το αυτοκίνητο είναι αργός θάνατος.
Σου τρώει τα σωθηκά είδικά μέσα στην πόλη: Αρρωσταίνεις και πνίγεσαι. Βγάζεις σπυριά και βράζεις στο ζουμί σου. Υποφέρεις για να κάνεις μια διαδρομή 5 χιλιομέτρων. Είσαι κλεισμένος σε ένα άρμα, που ειδικά στα νέα μοντέλα, είναι ταφόπλακα (και μη μου πει κανείς πως τα νέας τεχνολογίας αυτοκίνητα είναι πιο ασφαλή, είναι απάτη). Αυτή η κλεισούρα σε συνδυασμό με κίνηση σε ταχύτητα πολύ μεγαλύτερη φυσικά της ανθρώπινης, είναι κάτι που μπερδεύει την ανθρώπινη αντίληψη. Όλοι θυμόμαστε την ανακατωσούρα και τους εμετούς στις πρώτες μας διαδρομές στο αυτοκίνητο του μπαμπά.
Πως να είσαι προσεκτικός; Μήπως αυτό θα ήταν πολύ πιο σοβαρό θέμα απο το ανύπαρκτο δίλημμα για το αν πρέπει να φοράμε κράνος;

Και σχετικά με το κράνος, δόξα το θεό δεν έχω πέσει ακόμα, αλλά το τι έχει γλιτώσει το κεφάλι μου (ιπτάμενα πετραδάκια, σφήκες του μισού κιλού να σκάνε με 100χλμ στο κράνος, χώματα κλπ.), να μην πω για τα διάφορης λογής καυσαέρεια.

Ρε μπας και ο άνθρωπος όδηγάει γουρούνα;

gtsiros
12/07/2005, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alkis
και μη μου πει κανείς πως τα νέας τεχνολογίας αυτοκίνητα είναι πιο ασφαλή, είναι απάτη

Αυτό το πιστεύω και γω... αλλά μέχρι τώρα δεν περίμενα να βρω κάποιον που να πιστεύει το ίδιο.

Για εξήγησέ το λίγο παραπέρα...

Alkis
12/07/2005, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Αυτό το πιστεύω και γω... αλλά μέχρι τώρα δεν περίμενα να βρω κάποιον που να πιστεύει το ίδιο.

Για εξήγησέ το λίγο παραπέρα...

Χμμμ... Υποτίθεται ότι στα νέα αυτοκίνητα οι λαμαρίνες κλπ είναι όλα πιο μαλακά για να αποροφούν την αντίδραση της σύγκρουσης... έχει κάποια λογική αυτό, εάν βέβαια μιλούσαμε για κάτι διαφορετικό από αυτοκίνητα θα είχε λογική. Καθ' ότι τα αυτοκίνητα κινούνται με κάποια Α' ταχύτητα και δεν είναι δυνατόν οι λαμαρίνες να βουλιάζουν άμα τις πιέσεις με το χέρι σου.

Τα κρας τεστ γίνονται με δεδομένο ότι κινείσαι σε επιτρεπόμενες ταχύτητες πόλης, και εδώ είναι η μεγάλη απάτη, γιατί με τέτοιες ταχύτητες άμα φοράς ζώνη, τη γλυτώνεις και με αυτοκίνητο 50 χρονών.

Επίσης, έχω σκάσει πίσω από φορτηγό με 70χλμ. την ώρα με φρενάρισμα σε νερό πριν από 11 χρόνια, οδηγόντας ένα opel ascona του 85. Σε πληροφορώ ότι φορούσα ζώνη, και ούτε που πόνεσε το κοκαλάκι μου. Και να τονίσω βέβαια, ότι πέραν τις λαμαρίνες μπροστά, η ζημιά σταμάτησε στο ψυγείο!

Για πες μου τώρα. Εάν αυτό είχε γίνει με ένα σημερινής εποχής αυτοκίνητο, με λαμαρίνες που είναι ένα κλικ απο το να χαρακτηριστούν διαφανείς, τι θα είχε γίνει; Να σου πω: το αυτοκίνητο εκτός ότι θα ήταν άχρηστο εντελώς, θα με βρίσκανε νεκρό, μέσα σε μια μάζα από αλουμινόχαρτα, τυλιγμένο με κατάλευκους αερόσακους. Έτοιμο δηλαδή για μια αξιοπρεπή αραμαϊκή ταφή. Και άμα βάζανε και κάνα αυτόματο σύστημα αποκεφαλισμού 1 εκατοστό του δευτερολέπτου πριν τη σύγκρουση, δεν θα υπέφερα κι όλας.

Υπάρχουν ένα σωρό άλλα πράγματα που μπορείς να πεις. Τώρα λένε ότι τα κάνουν τόσο μαλακά, για να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη η σύγκρουση με ανθρώπους! Λες και βγαίνοντας στο δρόμο, ψάχνεις πιον πεζό θα κλαδέψεις. Αλλού είναι το μεγάλο πρόβλημα. Στις μεγάλες ταχύτητες στις εθνικές. Κι εκεί, είσαι πιο ασφαλής με ένα παλιό αυτοκίνητο.

gtsiros
12/07/2005, 15:30
Θα το σκεφτώ λίγο και θα σου πω.

Πάντως, έχε υπ'όψη σου ότι τα κάνουν μαλακά ώστε η διάρκεια της σύγκρουσης να είναι μεγαλύτερη, ώστε η μεταβολή της ορμής του σώματος του ανθρώπου να γίνεται με το πέρας μεγαλύτερου χρόνου, οπότε από το:

Μεταβολή ορμής / Διάρκεια μεταβολής = Δύναμη

Αν μεγαλώσεις το "Διάρκεια μεταβολής" (το "Μεταβολή ορμής" παραμένει σταθερό) τότε το κλάσμα είναι μικρότερο -> μικρότερη δύναμη ασκείται σε σένα.

Εγώ ήλπιζα ότι θα αναφερόσουν σε κάτι χαζά ηλεκτρονικά βοηθήματα που έχουν τα αμάξια και παίρνουν αποφάσεις ενώ θα έπρεπε να έχουν τις γνώσεις για αυτές τις κινήσεις οι οδηγοί.

LanosXR125
12/07/2005, 15:30
paidia egw eimai antithetos me auto pou leei h selida pou anaferete sthn arxh gia to kranos. oxi giati etsi thelw na pisteyw alla giati an deite to kefali moy tha katalabete.trakara mia fora me 90 xiliometra kai ti glitosa me ena mina se koma stin antatiki parepimptontos den foraga kranos.tria xeiroyrgia sto kefali eixa kanei.meta apo 2 xronia trakara me 130 xiliometra kai karfothika mesa se ena malaka me tzip(prosperash se lewforio to allani) :nono: kai to mono pou epatha espase to xeri mou epidi foraga kranos gia ti mpika me to kefali. :o

latris mixanis
12/07/2005, 15:42
Παιδάκια μου καλά τα λέει ο κύριος/η κυρία που το έχει γράψει!





























Το κράνος σκοτώνει ειδικά όταν το έχεις στη μπαγκαζιέρα,πάνω στο ντεπόζιτο ή ακόμη χειρότερα κρεμασμένο το χέρι!!:mad:

:wave2:

LanosXR125
12/07/2005, 15:44
afto to brika sti selida pou legame





(Ο συντάκτης του παρόντος δεν το στηρίζει σε ασκήσεις επί χάρτου, είναι ο ίδιος οδηγός δικύκλου 250κε επί τριάντα έτη και κατά μέσο όρο τρεις ώρες την ημέρα, χειμώνα – καλοκαίρι, χωρίς καν πτώση…)»

:nono: :yuck:



kai exw na pw ena pragma



oi mixanobioi xorizonte se dyo katigories



a) se autous pou exoun pesei


b) kai se autous pou tha pesoun


:evil:

Alkis
12/07/2005, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Θα το σκεφτώ λίγο και θα σου πω.

Πάντως, έχε υπ'όψη σου ότι τα κάνουν μαλακά ώστε η διάρκεια της σύγκρουσης να είναι μεγαλύτερη, ώστε η μεταβολή της ορμής του σώματος του ανθρώπου να γίνεται με το πέρας μεγαλύτερου χρόνου, οπότε από το:

Μεταβολή ορμής / Διάρκεια μεταβολής = Δύναμη

Αν μεγαλώσεις το "Διάρκεια μεταβολής" (το "Μεταβολή ορμής" παραμένει σταθερό) τότε το κλάσμα είναι μικρότερο -> μικρότερη δύναμη ασκείται σε σένα.

Εγώ ήλπιζα ότι θα αναφερόσουν σε κάτι χαζά ηλεκτρονικά βοηθήματα που έχουν τα αμάξια και παίρνουν αποφάσεις ενώ θα έπρεπε να έχουν τις γνώσεις για αυτές τις κινήσεις οι οδηγοί.

Νομίζω ότι στο πρώτο αναφέρθηκα. Οι λαμαρίνες που είχαν τα αυτοκίνητα πριν 25 χρόνια ήταν αρκετές για αυτό το σκοπό. Είπαμε, μιλάμε για αυτοκίνητα που συγκρούονται, και όχι μπαλόνια. Εδώ και πάρα πολλά χρόνια τις κάνουν πάρα πολύ λεπτές από ότι θα πρεπε, με αποτέλεσμα να είναι σαν να μην υπάρχουν λαμαρίνες στις συγκρούσεις. Οπότε πάνε βόλτα και οι απορροφήσεις ορμών και όποιες πιθανές δυνάμεις που "υποτίθεται" ότι απορροφούνται. Που σημαίνει ότι δεν υφίσταται απορρόφηση, αλλά διάλυση.

Όσον αφορά τα ηλεκτρονικά βοηθήματα, τουλάχιστον αυτά μπορείς να τα απενεργοποιήσεις. Για πες μου όμως, που θα βρεις όμως πραγματικές λαμαρίνες, κι όχι τεντόπανα;

sonic22
12/07/2005, 15:54
telika kala ekana kai afisa ton gtsiro na dwsei apantisi prin apo emena sto post tou alki... sorry file alla malon exeis adiko sxedon edelos se auta pu les...

tespa...

oi ebiries tou kathenos einai pragmati siginitikes kai sokaristikes alla den mporoun na lifthoun os epixirimata giati den einai metrisimes kai piramatika orthes...

to basiko thema einai an iparxei estw kai mia periptwsi opou to kranos na bwrei na sou prokalesei kakwsi ston notiaio mielo, kakosi tin opoia den tha eixes an den to forages..

alla kai kati tetoio na isxiei den tha itan logos gia kanenan na min fwraei to kranos mias kai swzei apo polla alla pio sinithi atiximata

alla tha ithela na xerw tin alithia wste na exw epixirimata kai oxi apla nevra an tixw se mia tetoia sizitisi sovarwn anthropwn...

:beer: :beer: :beer:

Alkis
12/07/2005, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
telika kala ekana kai afisa ton gtsiro na dwsei apantisi prin apo emena sto post tou alki... sorry file alla malon exeis adiko sxedon edelos se auta pu les...

tespa...

oi ebiries tou kathenos einai pragmati siginitikes kai sokaristikes alla den mporoun na lifthoun os epixirimata giati den einai metrisimes kai piramatika orthes...

to basiko thema einai an iparxei estw kai mia periptwsi opou to kranos na bwrei na sou prokalesei kakwsi ston notiaio mielo, kakosi tin opoia den tha eixes an den to forages..

alla kai kati tetoio na isxiei den tha itan logos gia kanenan na min fwraei to kranos mias kai swzei apo polla alla pio sinithi atiximata

alla tha ithela na xerw tin alithia wste na exw epixirimata kai oxi apla nevra an tixw se mia tetoia sizitisi sovarwn anthropwn...

:beer: :beer: :beer:

Δεν ξέρω αν έχω άδικο, αυτό που ξέρω είναι ότι αν στο ατύχημα που είχα οδηγούσα σημερινό αυτοκίνητο, στην καλύτερη περίπτωση θα είμουν ανάπηρος. Γνωρίζω πολλά περιστατικά αντίστοιχα παλαιά και καινούρια που είναι όμοια μεταξύ τους, απλά ανέφερα μια δική μου εμπειρία.

sonic22
12/07/2005, 16:22
ox paroligo na tin pw se enan administrator... :blush: :blush:

eeee.. pernw farmaka... me exoun apagagei exogiinoi kai pleon merikes fores grafw oti mou lene oi fwnes pu akouw...merikes fores grafei o aderfos mou xrisimopoiontas to nic mou...alles pali pataei panw sto pliktrologio o skilos mou... genika simvenoun polla...
min me kaneis baaaannnn :bawl: :bawl: :bawl:

alla esi eisai foveros admin
etsi mou erxete na se paw mia volta...
fandastike admin.... :D :D :D

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer: :beer: :beer:

Alkis
12/07/2005, 16:27
Αυτό ήταν, τώρα θα σε κάνω μπαν!

Κόιτα, κοίτα......:


--- ΜΠΑΝ! ---

Μήπως να σε κάνω μπαμ;

:beer: :beer:

και σκέφτομαι...

Μήπως οι τύποι που έχουν γράψει αυτό το άρθρο που βασίζεται στους νόμους της αεροδιαστημικής, έχουν το μυστικό της αντι-αδράνειας της ύλης;

Κι αν ναι, μήπως κατέχουν τα μεγάλα μυστικά της πτήσης των ιπτάμενων δίσκων...

Για κοίτα, τελικά πρέπει να μιλάμε για μεγάλους επιστήμονες...

THEOD
12/07/2005, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22

to basiko thema einai an iparxei estw kai mia periptwsi opou to kranos na bwrei na sou prokalesei kakwsi ston notiaio mielo, kakosi tin opoia den tha eixes an den to forages..

alla kai kati tetoio na isxiei den tha itan logos gia kanenan na min fwraei to kranos mias kai swzei apo polla alla pio sinithi atiximata

alla tha ithela na xerw tin alithia wste na exw epixirimata kai oxi apla nevra an tixw se mia tetoia sizitisi sovarwn anthropwn...

:beer: :beer: :beer:


Είναι η τελευταία φορά που θα σου απαντήσω σε μήνυμα γιατί μας τα έχεις κάνει τούμπανο με τα γκρικλισ, και αυτό μόνο και μόνο επειδή το θέμα είναι σοβαρό...

Το κράνος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να προκαλέσει βλάβη στον νωτιαίο μυελό γιατί πολύ απλά αυτός βρίσκεται χαμηλά στην οσφυική χώρα...δηλ στην μέση σου...

Μια πολύ αχνή περίπτωση είναι να προκαλέσει αυχενικό κάταγμα δηλ κάταγμα σπονδύλων στην βάση του κρανίου κυρίως από βίαιη και υπερ των ορίων έκταση-στροφή του κεφαλιού. Φυσικά το κατά πόσο αν δεν υπήρχε το κράνος το οστούν του κρανίου θα ήταν ένα κομμάτι ώστε να προκαλέσει τέτοιου είδους συστροφικά ή συμπιεστικά αυχενικά κατάγματα είναι πολύ συζητήσιμο...

Αυτό που έγραψα στο παρελθόν και εσύ επανέφερες, ΔΕΝ είναι ότι το κράνος ΠΡΟΚΑΛΕΙ βλάβες που θα είχαν αποφευχθεί με την μη χρήση του, αλλά ότι η ύπαρξή του ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ ανθρώπων (προστατεύοντας το κρανίο και τον εγκέφαλο από βαριές και συνήθως θανατηφόρες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις) που έχουν έτσι κι αλλιώς υποστεί μόνιμη ολική αναπηρία λόγω οσφυικών ή αυχενικών καταγμάτων, και οι οποίοι λογικά θα είχαν σκοτωθεί στο ίδιο ατύχημα από τις επιπλέον κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις που θα είχαν υποστεί αν δεν φορούσαν κράνος...

Μην μπερδεύεις λοιπόν τα πράγματα αν δεν τα διαβάζεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ πρώτα...

Alkis
12/07/2005, 17:22
... πριν δυο χρόνια, στη γειτονιά μου οδηγούσε ένα σκούτερ ένας κύριος και πίσω είχε το γιο του. Και οι δύο ακράνωτοι.

Η ατυχία τα έφερε και σε εκείνο το σημείο πέρναγε ένας με 100-120 για να γλιτώσει από ένα περιπολικό, μιας και ήταν δραπέτης. (αλλά φυσικά υπάρχουν πολλοί τέτοιοι οδηγοί, χωρίς να ειναι δραπέτες).

έγινε λοιπόν η μαλακία και συναντήθηκαν σε διασταύρωση, και παρ' όλο που πήγαινε ανάποδα ο δραπέτης, ούτε που σταμάτησε να ελέγξει το δρόμο. Το αποτέλεσμα; Πλάγια εμβόλιση στο σκούτερ, και πατέρας και γιος να εκτοξέυονται μερικά μέτρα πιο πέρα. Ο γιος ευτυχώς έσκασε σε ένα καπό, και με την ορμή απλά τον πήρε σαν βαρελάκι και άφησε από την άλλη μεριά του αυτοκινήτου, σπάζοντας μόνο το πόδι του, μάλλον κατά την σύγκρουση με το αυτοκίνητο.

Ο πατέρας όμως... ακολούθησε παρόμοια διαδρομή, αλλά κάνα μέτρο ποιο πέρα, και έσκασε με το κεφάλι σε ένα δέντρο. Έπεσε σε κώμα, και μετά από δυο μέρες απεβίωσε.

Ας πάνε λοιπόν αυτοί οι δύο πανέξυπνοι κύριοι που γράψανε αυτό το άθλιο και απαράδεκτο άρθρο, να εξηγήσουν την θεωρία τους στον πιτσιρικά.

Όσο πιο πολύ το διαβάζω, τόσο πιο πολύ βγαίνω απ τα ρούχα μου.

sonic22
12/07/2005, 18:53
αρχικα για να μην γινει καμια παρεξηγηση

Theod εγραψα ακριβος οτι ειχες γραψει και οχι το κοματι που με ενδιεφερε για να μην παρεξηγησει κανεις την γνομη που ηχες εκφρασει... και αν ειδες στο τελος ειχα γραψει

"kai fysika den stirizei ta legomena tou arxikou post alla to prosegizei kai pisteuw einai logiko na mou dimiourgithoun apories... poso malon se kapoion neo kai euparasiromeno..."


τωρα στο θεμα μας...

εχει επικοινωνισει κανεις με το mail που υπαρχει στο κειμενο για περετερο διευκρινησεις?

sipec@mail.com

για να ξερω να το κανω εγω...

Joyrider
31/08/2011, 14:18
Έλα ένα Up.

Για να σταματήσει πια αυτή η προπαγάνδα με τα κράνη.

Σώζουν ζωές και τρίχες κατσαρές.

Μέσα στην πόλη πας με λίγα σου λέει δεν χρειάζεται και έξω από την πόλη πας με πολλά οπότε και να πέσεις δεν θα κάνει και τίποτα...

:a31: :a022:

granazi
31/08/2011, 14:23
ωραια, ηταν μια μερα ζαβη, διαβασα και αυτο,και ειναι ακομα μεσημερι...:rolleyes:

menos
31/08/2011, 14:29
Φιλαράκι μου έπεσε με 200+ λόγω λαδιών στον δρόμο.. μερικές τούμπες και πολύ σύρσιμο για πολλά μέτρα, μέχρι που σταμάτησε σε μπάρα... φόρμα άχρηστη, μπότες άχρηστες, κράνος άχρηστο... απο την όλη ιστορία έσπασε την κλίδα του επειδή έπεσε σφιγμένος... έμεινε 2 μήνες ξάπλα στο κρεβάτι μέχρι να ξαναδέσει η κλίδα.. ο ίδιος το λέει σε κάθε μας συζήτηση..

"Αν δεν φορούσα κράνος, ήμουν 100% μακαρίτης..."

fz6man
31/08/2011, 14:44
ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ το αρθρο ομως και το κρανος δεν θα σε σωσει αμα κουτουλησεις με χιλιομετρα , εκεί που θα σε προστατέψει ειναι οταν θα σερνετε το κεφάλι σου στο δρόμο και αμα βρει σε καμια γωνια πεζοδρομιο η αν κουτουλησεις με λίγα χιλιομετρα τωρα αμα σκασεις με 50 60 χμ στο τοιχο φορα παρτίδα δεν νομιζω να σηκωθεις ...

Εχετλαίος
31/08/2011, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
"Αν δεν φορούσα κράνος, ήμουν 100% μακαρίτης..."

Kαι εγώ.
Δυο φορές.
Τη μια έφαγα και όλο το 850 πάνω στο κεφάλι, την άλλη έσκασα μετά από πτήση πάνω από αυτοκίνητο που με εμβόλισε από το άλλο ρεύμα.
Πάντα κράνος! Και αφήστε τον κάθε τρόμπα να λέει ό,τι μ@λακία του κατεβάσει το άδειο του κεφάλι.

:wave2:

MG-KTiNoS
31/08/2011, 14:58
Το κράνος σώζει ?
Σώζει.
Το κράνος όμως δεν σε κάνει αθάνατο.

Άρα καλό να μην κάνεις μλκιες για να δεις αν θα σε σώσει ή πόσο θα περιορίσει τη ζημιά.

ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ
(αυτό είναι το ζητούμενο)



Και αφήστε το κάθε ΑΣΧΕΤΟ να λέει…
Έχουν δει τα ματάκια μας κι αν έχουν δει και σε δρόμο και σε πίστα και σε χώμα και παντού.

Cpt. Haddock
31/08/2011, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Έλα ένα Up.[...]

Γιατι;

Βρείτε κατι αλλο να ασχοληθείτε..

Joyrider
31/08/2011, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατι;
Γιατί είναι προτιμότερο να συζητιέται εδώ, παρά σε θρεντ με νεκρούς.

koulis25
31/08/2011, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
(ειδικα ο τροπως που γραφει δεν μιαζει να τεριαζει σε σοβαρο επιστημονα)...


Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22

alla tha ithela na xerw tin alithia wste na exw epixirimata kai oxi apla nevra an tixw se mia tetoia sizitisi sovarwn anthropwn...


Define σοβαρός :rolleyes:


Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

Το κράνος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να προκαλέσει βλάβη στον νωτιαίο μυελό γιατί πολύ απλά αυτός βρίσκεται χαμηλά στην οσφυική χώρα...δηλ στην μέση σου...


Ρε φίλε έλεος! Όχι άλλο κάρβουνο!

dmf
31/08/2011, 19:40
πειτε και για τις ζωνες των αυτοκινητων!

DimChios
31/08/2011, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
πειτε και για τις ζωνες των αυτοκινητων!


και για τις καποτες!

:rolleyes:


ΕΛΕΟΣ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

:evil:

fz6man
31/08/2011, 20:09
και για τις καποτες!
οι καποτες είναι για το μπούτσο :rotflmao:

nikos_abel
31/08/2011, 20:51
Ή το άλλο το ωραίο με τα ηλεκτρικά παράθυρα στις πίσω πόρτες στα αυτοκίνητα.
Κάθε μέρα ακούω για ένα αυτοκίνητο που έπεσε σε ένα ποτάμι και πνίγηκαν οι πίσω επιβάτες.

sergiosm
31/08/2011, 21:03
επίσης:

Ο αερόσακος ... σκοτώνει ...

:a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018:

AUFGEBRACHT
31/08/2011, 21:34
Επίσης η ζελατίνες αποδεκατίζουν τα μυγάκια, ενώ τα λάδια των μοτοσυκλετών μολύνουν τον υδροφόρο ορίζοντα...Ααααα,και τα φλάς σου σπάνε τα νεύρα να τα βλέπεις να αναβοσβήνουν...

Εχετλαίος
31/08/2011, 21:38
Mην πιάσουμε καταλύτες και μπαταρίες!
:alien:

Lupo
31/08/2011, 22:01
Τελευταία μέρα/νύχτα του καλοκαιριού, ε?
:rolleyes:

AUFGEBRACHT
31/08/2011, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Τελευταία μέρα/νύχτα του καλοκαιριού, ε?
:rolleyes:

Μπααααα,έχουμε ακόμα 13 ημέρες για την τελευταία μέρα του καλοκαιριού (είμαι παλαιοημερολογίτης) :lol: :lol:

cityfly
01/09/2011, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
οι καποτες είναι για το μπούτσο :rotflmao:

καβάλα;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

blackrose
01/09/2011, 15:30
ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ ΤΩΡΑ! απο το νηπειαγωγειο μεχρι το πανεπιστημιο.


οτι αλλο και να πουμε, ενα ειναι το σιγουρο ειτε με κρανος ειτε χωρις τα κυπαρισια θα τα βλεπουμε συνεχεια.

αλλα δυστυχως μεχρι σημερα δεν εχουν μαζευτει ολες οι λεσχες, για να το απαιτησουν απο τους μαμιοληδες που κυβερνανε τοσα χρονια.:evil: :wave2:

SVX
01/09/2011, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
επίσης:

Ο αερόσακος ... σκοτώνει ...

:a018: :a018: :a018: :a018: :a018: :a018:

εχω ενα φιλο που ακουσε απο καποιον στο γραφειο της γυναικας του οτι ενας στην Αγγλια τρακαρε την ωρα που χαζμουργιοτανε και δαγκωσε τον αεροσακο, τον ξεφουσκωσε και χτυπησε σοβαρα



ενας αλλος στην Ισπανια σκαλιζε την μυτη του την ωρα της συγκρουσης και ο αεροσακος τα εκανε πολυ χειροτερα




:look: :look: :look:


234833

GIXXERAKIAS
01/09/2011, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εχω ενα φιλο που ακουσε απο καποιον στο γραφειο της γυναικας του οτι ενας στην Αγγλια τρακαρε την ωρα που χαζμουργιοτανε και δαγκωσε τον αεροσακο, τον ξεφουσκωσε και χτυπησε σοβαρα



ενας αλλος στην Ισπανια σκαλιζε την μυτη του την ωρα της συγκρουσης και ο αεροσακος τα εκανε πολυ χειροτερα




:look: :look: :look:

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

menos
01/09/2011, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ενας αλλος στην Ισπανια σκαλιζε την μυτη του την ωρα της συγκρουσης και ο αεροσακος τα εκανε πολυ χειροτερα
Είσαι αηδιαστικός.. :lol: :lol: :lol:

DimChios
01/09/2011, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Είσαι αηδιαστικός.. :lol: :lol: :lol:


PHOTOSHOP ΕΙΝΑΙ ΡΕ!

Τι σκ@τ@ σου μαθαινω?

:lol: :lol: :lol:

menos
01/09/2011, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
PHOTOSHOP ΕΙΝΑΙ ΡΕ!

Τι σκ@τ@ σου μαθαινω?

:lol: :lol: :lol:
Τώρα το παρατήρησα..

Sorry boss.. :blush: :blush:

project.breeze
01/09/2011, 20:46
Αν αυτός ο "κύριος" που έγραψε το άρθρο όντως οδηγεί μοτοσυκλέτα το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχει πέσει ποτέ.Όποιος έχει πέσει παιδιά,ξέρει τι σημαίνει το κράνος για την σωματική μας ακεραιότητα.Λυπάμαι μόνο,γιατί όπως το διαβάσαμε εμείς αυτό το άρθρο έτσι το διαβάζουν και πιτσιρικάδες που ψάχνουν αφορμή να μην το φοράνε και βρίσκουν πάτημα σε αυτό το δήθεν επιστημονικό κείμενο.Έχουμε δημοκρατία και ελευθερία του λόγου,αλλά αυτά που γράφει θέτουν σε κίνδυνο ζωές

mats8282
01/09/2011, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Kαι εγώ.
Δυο φορές.


+2 και από εμένα :wave2:

sergiosm
01/09/2011, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Αν αυτός ο "κύριος" που έγραψε το άρθρο όντως οδηγεί μοτοσυκλέτα το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχει πέσει ποτέ.

ή πάλι έπεσε και χτύπησε ... στο κεφάλι.
Δεν εξηγείται αλλιώς ....

:lol: :lol:

Mike.CBF
21/10/2011, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ή πάλι έπεσε και χτύπησε ... στο κεφάλι.
Δεν εξηγείται αλλιώς ....

:lol: :lol: :D :D :D

jimmis5
21/10/2011, 11:05
Εγω ξερω οτι το κρανος χρειαζεται πα- ντουυ..
Ποιο ειναι ομως το Καλυτερο και το πιο Καταλληλο:confused:


238159