PDA

View Full Version : Πρόβλημα φλας στο Beverly 250



bourcos
27/07/2010, 09:56
Καλησπέρα
Έχω ένα Piaggio Beverly 250 scooter του 2006 και προχτές παρουσιάστηκε ένα αξιοπερίεργο πρόβλημα.
Όταν είναι σε στάση, τα φλας δουλεύουν κανονικά.
Όταν βρίσκεται σε πορεία, σε ταχύτητα που κομπλάρει η μετάδοση, τα φλάς δεν δουλεύουν.
Άν ξεκινάς από στάση, ενώ τα φλας λειτουργούν, μόλις ξεκινήσει, σταματούν να αναβοσβήνουν και μόλις φρενάρεις και σταματήσεις ή η ταχύτητα πέσει και ξεμπλοκάρει η μετάδοση από τον τροχό, ξαναδουλεύουν.
Μήπως υποψιάζεται κανένας φίλος τι μπορεί να γίνεται, ή είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα ?
Να σημειώσω ότι κανένα άλλο ηλεκτρικό πρόβλημα δεν υπάρχει, όλα λειτουργούν ΟΚ

ego_o_idios
01/08/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από bourcos
Καλησπέρα
Έχω ένα Piaggio Beverly 250 scooter του 2006 και προχτές παρουσιάστηκε ένα αξιοπερίεργο πρόβλημα.
Όταν είναι σε στάση, τα φλας δουλεύουν κανονικά.
Όταν βρίσκεται σε πορεία, σε ταχύτητα που κομπλάρει η μετάδοση, τα φλάς δεν δουλεύουν.
Άν ξεκινάς από στάση, ενώ τα φλας λειτουργούν, μόλις ξεκινήσει, σταματούν να αναβοσβήνουν και μόλις φρενάρεις και σταματήσεις ή η ταχύτητα πέσει και ξεμπλοκάρει η μετάδοση από τον τροχό, ξαναδουλεύουν.
Μήπως υποψιάζεται κανένας φίλος τι μπορεί να γίνεται, ή είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα ?
Να σημειώσω ότι κανένα άλλο ηλεκτρικό πρόβλημα δεν υπάρχει, όλα λειτουργούν ΟΚ

na simioso oti to ola litourgoun ok ine ena provlima se afta ta mixanakia....
:rotflmao: :rotflmao:

an exis sinagermo mpori na ftei aftos
an kovete to revma sta flas en kinisi afto prepi na to dis me ta fortia revmatos tis mpatarias se volt ke amper sini8os se mia eksas8enimeni mpataria simvenoun afta

lspiros
02/08/2010, 00:41
σε γειτονικο forum για scooter αναφερεται μια παρομοια περιπτωση.αφου ειχαν δει τα παντα (καλωδιωσεις-ασφαλειες-λαμπες-φλασερ)τελικα τα μικρα ελασματα μεσα στα ντουι πισω απο τις λαμπες ηθελαν λιγο στραβωμα προς τα εξω για να κανουν καλυτερη επαφη με τις λαμπες.βεβαια αυτος ειχε προβλημα με το ενα φλας.στη δικη σου περιπτωση τσεκαρε το φλασερ και τη γειωση σου...:wave2:

bourcos
16/10/2010, 06:30
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το πρόβλημα στο μηχανάκι παραμένει.
Από ότι τσεκαρησα στο workshop manual,
το θέμα είναι γνωστό στη piaggio, η οποία αναφέρει
Στο manual αλλαγή της ηλεκτρονικής.
Στο συγκεκριμένο μηχανάκι το κύκλωμα του
Flasher ολοκληρώνεται μέσα στην ηλεκτρονική.
Το ερώτημα τώρα είναι, να αλλάξω την ηλεκτρονική
Που έχει κόστος περίπου 250-300 ευρώ η να τοποθέτησω
Ένα απλό Flasher (το οποίο κοστίζει όχι πάνω από 10 ευρώ) ;

bourcos
17/09/2015, 18:57
Λοιπόν, μετά απο πολυυυυυ καιρο, το προβλημα λύθηκε.
Η αιτία ηταν ο σταθεροποιητής τάσης, ο οποίος φόρτιζε την μπαταρία με πάνω από 20 volts.
Τα φλας λειτουργούσαν κανονικοτατα στο ρελαντί, αφου σε αυτες τις στροφες η ταση ηταν χαμηλα σε σχεδον φυσιολογικα επιπεδα. Με την αυξηση των στροφων, η λειτουργια των φλας απενεργοποιητο (το φλασερ ειναι ενσωματωμενο μεσα στην ηλεκτρονικη).
Στο διαστημα που μεσολάβησε (απο το πρωτο ποστ μεχρι σημερα) ο ανρθωτης εκαψε αρκετες λαμπες φωτων (τις αλογονου) και καμμία λαμπα πυράκτωσης (τα μικρά της πορείας, τις ψείρες) και κανένα απο τα πίσω τα "κόκκινα".
Επίσης μου "εφαγε και 6 μπαταρίες, τις οποίες γέμιζα με υγρα καθε 1,5-2 μήνες, γιατί στέγνωναν.
Απορίας άξιο το πως γλύτωσε η ηλεκτρονική.

Να σημειώσω οτι το beverlaki είναι μοντέλο 2004, με καρμπυρατερ,

taisteal
17/09/2015, 19:07
Μετα απο 5 χρονια;;;;
Και μετα κραζω την BMW...

:faint:

GFawkes
18/09/2015, 09:58
Οταν λεμε οτι καποια μοτο ειναι άθραυστα και τραβανε τον αλλοίμονο τους.....

αυτο εννοούμε


5 χρονια, δεν ειχατε δει ανορθωτη!!!!!!

αλλαξε μαστορα φιλαρακι...

Panos76
18/09/2015, 10:03
5 χρονια, δεν ειχατε δει ανορθωτή!!!!!!

αλλαξε μαστορα φιλαρακι...

Μα έλα ντε!

DAYMAN
18/09/2015, 10:44
ακομα παλευεις με το beverly μυαλο δεν εβαλες;:cry:

bourcos
18/09/2015, 13:11
Οταν λεμε οτι καποια μοτο ειναι άθραυστα και τραβανε τον αλλοίμονο τους.....

αυτο εννοούμε


5 χρονια, δεν ειχατε δει ανορθωτη!!!!!!

αλλαξε μαστορα φιλαρακι...



Δεν υπάρχει μάστορας φιλαράκι. Γι αυτό ζει ακόμα.
Και αν σου πω τι παραλείψεις έχω κάνει, όσον αφορά το service του, θα τραβάς τα μαλιά σου.
Και όμως το Ιταλάκι κρατά γερά, φτου να μην το ματιάσω.

GFawkes
18/09/2015, 13:13
ειναι γερα τα πιατζιο


ενα μικρο που ειχα το εδωσα στα 67.000 διχως καμια βλαβη
και στα 100.000 το χει φιλος και ακομα παει μια χαρα

Βεβαια τυπικοτατο σερβις (λαδια) και αναλωσιμα

bourcos
18/09/2015, 14:26
ειναι γερα τα πιατζιο


ενα μικρο που ειχα το εδωσα στα 67.000 διχως καμια βλαβη
και στα 100.000 το χει φιλος και ακομα παει μια χαρα

Βεβαια τυπικοτατο σερβις (λαδια) και αναλωσιμα



Το δικό μου beverly στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας έκοψε ντίζα κοντέρ. Αλλάχθηκε και την ξανάκοψε. Δεν ξανα-αλλάχθηκε και γι αυτό δεν ξέρω τι km έχει κάνει.
Κυκλοφορεί καλοκαίρι, σπανίως τον χειμώνα.
Λάδια μέχρι το 2006 είχε αλλάξει 3 φορές, από τότε δεν έχω ελέγξει ούτε τη στάθμη.
Λάδια στο διαφορικό μπορεί να έχει αλλάξει, μπορεί και όχι, δεν θυμάμαι, αλλά αν έχει γίνει έχει γίνει 1 φορά, όχι αργότερα του 2006.
Μπουζί δεν έχει αλάξει ποτέ, γιατί ο &%^$#$ Ιταλός το έσφιξε πολύ και δεν διαθέτω το κατάλληλο εργαλείο για να το ξεσφίξω.
Όταν κυκλοφορεί, πάει κυριλέ, όχι τσίτα γκάζια για πολύ ώρα.Όσο χρειάζεται για ξεμπούκωμα του ιδιοκτήτη (Δυστυχώς, πλέον, είναι στην ηλικία των -ήντα).
95% των χιλιομέτρων μέσα στην πόλη (Αθήνα)
Το σύστημα μετάδοσης είναι ακόμα το μαμίσιο. (με 2 άτομα και καλή ανηφόρα ο Ιμάντας με βρίζει δυνατά). Να ξεκινήσει δικάβαλο σε ανηφόρα δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν θα με παραξενέψει εάν μου το αρνηθεί.

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από το μηχανάκι μου.
Μοναδική μου ένσταση ότι για να προχωρήσει λίγο το χέρι σου σε θέματα συντήρησης-αποκατάστασης βλαβών, πρέπει να λύσεις όλο το μηχανάκι (προχτές που, τελικά, άλλαξα τον σταθεροποιητή της τάσης, έβγαλα σχάρα και πίσω φανάρι, αν είναι δυνατόν), αλλά όταν αγοράζεις scooter αυτό το γνωρίζεις, γιατί αυτή είναι η φιλοσοφία του scooter.
Κόστος σταθεροποιητή 60,00 ευρώ+20,00 εργασία = 80,00 (πήρα μεταχειρισμένο γνήσιο με 20,00 + δική μου εργασία)
Γι αυτό το service του είναι ακριβό, ακριβά ανταλλακτικά, αρκετή ώρα για να ολοκληρωθούν οι εργασίες, ακόμα ποιό ακριβό το service (είναι και θέμα πολιτικής της αντιπροσωπείας, που ανοίγουν σαμπάνιες για κάθε ντίζα που πουλάνε)

Τεσπα, αρχίζω και σκέφτομαι να του αλλάξω και λάδια φίλτρα, ελπίζω στην επόμενη 5ετία να τα καταφέρω και αν ζει το scooter μέχρι τότε.

GFawkes
18/09/2015, 14:33
ελα ρε συ


Λαδια 1,2 λιτρα =10€
και ενα φιλτρακι λαδιου 4,40€

τι ακριβα....

ο ιμαντας 20€ εχει....που να δεις χοντα στα 70€ και κυμκο στα 100€

lykourgi
18/09/2015, 14:40
Τεσπα, αρχίζω και σκέφτομαι να του αλλάξω και λάδια φίλτρα........
Μην κάνεις κανένα αστείο. Είναι κι άμαθο.............

bourcos
18/09/2015, 14:55
Μην κάνεις κανένα αστείο. Είναι κι άμαθο.............

:rotflmao::rotflmao: θα του το φερω λαου λαου :rotflmao::rotflmao:

bourcos
18/09/2015, 15:09
ελα ρε συ


Λαδια 1,2 λιτρα =10€
και ενα φιλτρακι λαδιου 4,40€

τι ακριβα....

ο ιμαντας 20€ εχει....που να δεις χοντα στα 70€ και κυμκο στα 100€


Δεν είναι τόσο το κόστος φιλαράκο μου, όσο η κοροιδία που τρως σε κάθε "μαστοράκι"

Προχτές ο Μάστορας ήθελε 20,00 euro γιατί θα έλεγχε και τα τυλίγματα του βολάν και ήταν μπλέξιμο.
Τι έλεγχο θα κάνεις ρε φίλε, του λέω, θα ωμομετρήσεις τα τυλίγματα, από το βύσμα !! 1,3 ohm σε κάθε τύλιγμα θέλεις, που είναι το μπλέξιμο; 15 δευτερόλεπτα "δουλειάς".
Κόκαλο ο "Μάστορας", μπορεί και να με διαβάζει τώρα, μακάρι !!!!

GFawkes
21/09/2015, 08:46
Mονος σου λεω βρε....

10 λεπτα δουλεια ειναι...