PDA

View Full Version : ΤΙ ΛΑΔΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ



duffyfx
27/07/2010, 13:25
καλησπερα και απο εμενα εχο το χτχ660 τι λαδια να βαλω?:confused:
μου εχει σπασει τα νευρα το σασμαν και χτυπανε οι ταχυτητες λες και το χτυπαω με βαριοπουλα:D

AUFGEBRACHT
27/07/2010, 14:36
CASTROL GPS 15W-50...Προσωπική άποψη υποκειμενική

George_M.
27/07/2010, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
CASTROL GPS 15W-50...Προσωπική άποψη υποκειμενική

=+1:beer:

duffyfx
28/07/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
CASTROL GPS 15W-50...Προσωπική άποψη υποκειμενική

τι μηχανη εχεις ?
γιατι απο τι ξερω αν το λαδι που βαζεις πχ στο χτχ σε αλλο μοντελο της yamaha δεν ειναι κανει

daz
28/07/2010, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από duffyfx
τι μηχανη εχεις ?
γιατι απο τι ξερω αν το λαδι που βαζεις πχ στο χτχ σε αλλο μοντελο της yamaha δεν ειναι κανει

Για ξανάπες το αυτό. :smokin:



Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
CASTROL GPS 15W-50...Προσωπική άποψη υποκειμενική

Το yamalube, δλδ το Motul τι έχει? Δεν διαφωνώ με την άποψή σου απλά ρωτάω αν είδες κάτι που δεν σου άρεσε με το λάδι της yamaha. :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από duffyfx
καλησπερα και απο εμενα εχο το χτχ660 τι λαδια να βαλω?:confused:
μου εχει σπασει τα νευρα το σασμαν και χτυπανε οι ταχυτητες λες και το χτυπαω με βαριοπουλα:D

Δλδ με το Motul χτυπάει το σασμάν? Σε όλα τα yamaha νομίζω πως χτυπάει όταν κουμπώνει η πρώτη. Εσένα χτυπάνε και οι υπόλοιπες? :confused:

AUFGEBRACHT
28/07/2010, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από duffyfx
τι μηχανη εχεις ?
γιατι απο τι ξερω αν το λαδι που βαζεις πχ στο χτχ σε αλλο μοντελο της yamaha δεν ειναι κανει


Δεν έχω καν Yamaha, BMW έχω άρα η γνώμη μου δεν μετράει:D
Πληροφοριακά πάντως, σε σχέση με το Motul και με αυτό που έβαζε παλιά ο μάστορας εκεί που έκανα service, με το Castrol είμαι ευχαριστημένος.
:wave2:

AUFGEBRACHT
28/07/2010, 12:39
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Το yamalube, δλδ το Motul τι έχει? Δεν διαφωνώ με την άποψή σου απλά ρωτάω αν είδες κάτι που δεν σου άρεσε με το λάδι της yamaha. :wave2:

Daz όπως είπα και παραπάνω δεν έχω Yamaha..Το BMW που έχω έχει θορυβώδη την πρώτη ταχύτητα, σε σχέση με το motul που είχα δοκιμάσει, το castrol νομίζω πως δεν χτυπάει τόσο την πρώτη και γενικότερα το κιβώτιο το αισθάνομαι πιο "βούτυρο", πιο γλυκό.

duffyfx
29/07/2010, 06:21
ναι εμενα χτυπανε ολες ανεβασμα κατεβασμα και προσπαθω να βρω λαδι!! το συνεργειο μου ειχε βαλει ιPone χτυπαγε στο επομενο service μου εβαλε motul απο τι μου ειπε και χτυπαει παρα πολυ!!

Gandalf dr685sm
29/07/2010, 06:26
Στο δικό μου ΧΤΧ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην πρώτη (ΚΛΑΝΓΚ) και στις σκληρές αλλαγές.. με motul, με yamaha oil, μέχρι και με Denicoil...(που θεωρητικά είναι καλά).

Μόλις έβαλα CASTROL GPS 15-50 (ημισυνθετικό) εξαφανίστηκαν και σκληρές αλλαγές και γενικά το μοτέρ ακούγεται πολύ καλύτερα. Γνώμη μου είναι πως όντως κάνει δουλειά καλύτερα απο οτι είχα πριν... (εμπειρικά και ακουστικά τουλάχιστον).

Gandalf

XJR_Billy
29/07/2010, 06:29
Με το Yamalube 15-50 δεν έχω κανένα πρόβλημα.

daz
30/07/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Με το Yamalube 15-50 δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Εγώ γιατί νομίζω πως αυτό είναι full συνθετικό? Νομίζω πως δεν υπάρχει yamalube 15-50 ημισυνθετικό. Υπάρχει όμως motul.

To Συνθετικό γι' αυτό τον κινητήρα μάλλον είναι υπερβολή. Καλύτερα να αλλάζεις λάδια λίγο νωρίτερα παρά να του βάζεις ακριβότερα. Νομίζω.

Αν και η yamaha στο βιβλίο με τα αναλώσιμα αναφέρει πως μπορείς αν χρησιμοποιείς και συνθετικό.

Είμαι εκτός θέματος ε? :smilea:

mai_tai
02/08/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
CASTROL GPS 15W-50...Προσωπική άποψη υποκειμενική

+1000 ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...