PDA

View Full Version : Βενζίνη super και αμόλυβδη



maomao
27/07/2010, 13:57
Καλησπέρα,
γνωρίζει κάποιος σε ποιούς κινητήρες μπορούμε να βάλουμε την παλαιά super βενζίνη ( με μόλυβδο) και τί επιπτώσεισ μπορεί να έχει ??
Έχω ένα yamaha srx400 του 1996 και δεν γνωρίζω εάν μπορεί να κινηθεί και με παλαιού τύπου καυσιμα που υπάρχουν ακόμη σε κάποια βενζινάδικα...

DrBig
27/07/2010, 14:04
αν δεν εχεις καταλυτη τοτε η σουπερ ειναι οκ.

tifoso4ever
27/07/2010, 15:40
ΔΕΝ υπαρχει πουθενα πια τα τελευταια 15 χρονια σουπερ με ΜΟΛΥΒΔΟ...Εχει απαγορευθει λογω τοξικοτητας, εξ ου και η γεννηση των "καταλυτικων" με Α-μολυβδη βενζινη.
Η "σουπερ" για κινητηρες παλαιοτερης τεχνολογιας ΜΗ καταλυτικων οχηματων, περιεχει υποκαταστατα του μολυβδου (αντικροτικα και προσθετα για την λιπανση των εδρων των βαλβιδων, προς αποφυγην καταστροφης τους...) και μπορει να χρησιμοποιηθει ΣΕ ΟΛΟΥΣ τους κινητηρες / οχηματα που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΥΤΗ στην εξατμιση...
ΔΗΛΑΔΗ σε ΟΛΕΣ τις μοτοσυκλετες ΠΡΙΝ το 2002...(και σε μερικα μεταγενεστερα μοντελα που βγηκαν χωρις καταλυτη...)

Να σας πω κι ενα μυστικο?

Καποιοι εχουν βαλει τετοιες βενζινες ΚΑΙ σε καταλυτικους κινητηρες , ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, αλλα εν γνωσει τους οτι ΘΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΣΤΟ ΜΙΣΟ Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΥΤΗ...

Αλλα εφ'οσον εδω στο Ελλαδισταν, τους ξηλωνουν οι περισσοτεροι, ειτε αλλαζοντας συστηματα εξατμισεων, ειτε αφαιροντας το τμημα με τον καταλυτη, προς χαριν των επιδοσεων, ποιος νοιαζεται...

Ασε που κι αυτοι που αφηνουν 10+ χρονια τον ιδιο καταλυτη, ειναι χειροτεροι, αφου ρυπαινουν παραπανω...
(ΚΑΙ διαφευγουν ελευθερα αφιλτραριστα καυσαερια, και ακαυτο βενζολιο και ενα σωρο ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΑ χημικα - προσθετα της "οικολογικης" αμολυβδης βενζινης - ΚΑΙ τα διαφευγοντα μικροσωματιδια εμπεριεχοντα "ψοφια" μεταλλα του ΑΝΕΝΕΡΓΟΥ πια καταλυτη...)

maomao
28/07/2010, 04:04
...κύριοι , ευχαριστώ πολύ όλους σας...

DUKASII
28/07/2010, 04:12
sorry ρε παιδες που ρωταω και εγω τωρα παλι..
αλλα επειδη ισως χρειαστει να βαλω σε golf 06 σούπερ βενζίνη μιας κ τη παρασκευή ξεκιναω για Ηγουμενίτσα και δεν ξέρω αν θα βρω αμολυβδη
μου λετε με σιγουρια οτι προβλημα δε θα έχω?(δε μιλαω για προβλημα μετα απο 5 χρόνια στο καταλύτη ..) αλλα για αμεσο ας πουμε μεσα στις διακοπες μου.

LOUKILOUK
28/07/2010, 04:38
Δηλαδή εγώ τσάμπα έχυσα την σέρβικη σούπερ που κατά λάθος έβαλα ?
Καταλύτη δεν έχω αλλά υπάρχουν και κάτι αίσθητήρες λάμδα και κάτι τέτοια κοκοψόψια και σκέφτηκα καλύτερα να είμαι σίγουρος...
τσάμπα...?:bigcry:
:wave2:

el patron
28/07/2010, 04:59
Εγω παντως σημερα το φουλαρα με σουπερ ...

DUKASII
28/07/2010, 05:01
καλα στο μπουζουκι σουπερ εβαλα και δουλευει και καλυτερα δε το συζητω καν..
για το γκολφ τι κανουμε?

XJR_Billy
28/07/2010, 05:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καλα στο μπουζουκι σουπερ εβαλα και δουλευει και καλυτερα δε το συζητω καν..
για το γκολφ τι κανουμε?

Σούπερ αμόλυβδη εννοείς, έτσι?

DUKASII
28/07/2010, 05:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Σούπερ αμόλυβδη εννοείς, έτσι? εσεις με τα γιαμαπα δε τη παλευετε..
σουπερ σουπερ ρε φιλαρακι λεω..

XJR_Billy
28/07/2010, 05:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εσεις με τα γιαμαπα δε τη παλευετε..
σουπερ σουπερ ρε φιλαρακι λεω..

Εντάξει, μη βαράς ρε συ...:p

DUKASII
28/07/2010, 05:14
οι μηχανικάτζες του φλορουμ που χαθηκαν?
ρειν??
καμια προταση?

reinmeister
28/07/2010, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
οι μηχανικάτζες του φλορουμ που χαθηκαν?
ρειν??
καμια προταση?

κουραριζαν κουλους και κουτσους...:sad:

η σουπερ ,αναφορικα με την υγεια του μοτερ σου ειναι αισθητα καλυτερη απο την αμολυβδη...

αν κανεις 1000 χλμ σε καταλυτικο,ιδιαιτερο προβλημα δεν θα εχεις...απλως του μειωνεις γυρω στο 30% το υπολοιπο ζωης...

DUKASII
29/07/2010, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κουραριζαν κουλους και κουτσους...:sad:

η σουπερ ,αναφορικα με την υγεια του μοτερ σου ειναι αισθητα καλυτερη απο την αμολυβδη...

αν κανεις 1000 χλμ σε καταλυτικο,ιδιαιτερο προβλημα δεν θα εχεις...απλως του μειωνεις γυρω στο 30% το υπολοιπο ζωης... ΝΤΑΞΕΙ δεν δικό μου το γκολφ της γκομενας είναι οποτες στα παπαρια μας..

απλα να μη με αφήσει οσο κανουμε διακοπες ρε παιδι μου..:lol: :rotflmao: :lol:

SF
29/07/2010, 04:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κουραριζαν κουλους και κουτσους...:sad:

η σουπερ ,αναφορικα με την υγεια του μοτερ σου ειναι αισθητα καλυτερη απο την αμολυβδη...

αν κανεις 1000 χλμ σε καταλυτικο,ιδιαιτερο προβλημα δεν θα εχεις...απλως του μειωνεις γυρω στο 30% το υπολοιπο ζωης...

Έλα ρε μάστορα, αφού το 'χεις το γράφειν... δικαιολόγησε λιγάκι τα απο πάνω... :)

kyko
29/07/2010, 04:37
αρα σε μηχανακι χωρις καταλυτη βαζουμε κ την κλασσικη super χωρις προβληματα στο μελλον?

DUKASII
29/07/2010, 04:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
αρα σε μηχανακι χωρις καταλυτη βαζουμε κ την κλασσικη super χωρις προβληματα στο μελλον? εδω σου λεω βαζουμε και σε μηχανακι με καταλύτη λεμε...:lol: :bawl: :rotflmao:

kyko
29/07/2010, 04:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εδω σου λεω βαζουμε και σε μηχανακι με καταλύτη λεμε...:lol: :bawl: :rotflmao:

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

rein μιλαααααααααα....βαζουμε super χωρις προβλημα??????

nickald
29/07/2010, 04:42
Ε δεν εχει κατι παραπανω να πει


Ο μολυβδος (Pb(C2H5)4) παλαιοτερα αλλα και τα στοιχεια που τον αντικαθιστουν τωρα δηλητιριαζουν τα στοιχεια του καταλυτη και μειωνουν κατα πολυ την διαρκεια ζωης του.

Αυτο συμβαινει και στους καταλυτες που αναγεννωνται (νομιζω η daihatsu εχει βαλει τετοιος) και η τιμη τους ειναι αισθητα πιο ακριβη

kyko
29/07/2010, 04:48
αρα βαζουμε κ no problem...αλλο ερωτημα...:D
εαν βαζουμε μια απλη αμολυβδη μια super εναλλαξ,υπαρχει προβλημα?
χανουμε κατι σε αποδοση κινητηρα?

Anty12
29/07/2010, 04:50
Ρε Δούκα ξέχασες τα ελληνικά σου....????

Σε καταλυτικό.......μπορείς να βάλεις Super LRP για 2-3 γεμίσματα και να κάνεις την δουλειά σου.
Απλά μην το πάρεις σχοινί-κορδόνι γιατί θα μαμηθεί ο καταλύτης



Υ.Γ. Να ανεβείς Σαγιάδα , στο λιμανάκι , να φας γαρίδες με την κυρά...θα με θυμηθείς φίλε....μέχρι και Γιαμάπα μπορεί να πας ν' αγοράσεις απ' τον οργασμό στον ουρανίσκο που θα έχεις


...άντε καλό δρόμο....:beer:

DUKASII
29/07/2010, 04:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε Δούκα ξέχασες τα ελληνικά σου....????

Σε καταλυτικό.......μπορείς να βάλεις Super LRP για 2-3 γεμίσματα και να κάνεις την δουλειά σου.
Απλά μην το πάρεις σχοινί-κορδόνι γιατί θα μαμηθεί ο καταλύτης



Υ.Γ. Να ανεβείς Σαγιάδα , στο λιμανάκι , να φας γαρίδες με την κυρά...θα με θυμηθείς φίλε....μέχρι και Γιαμάπα μπορεί να πας ν' αγοράσεις απ' τον οργασμό στον ουρανίσκο που θα έχεις


...άντε καλό δρόμο....:beer: ευχαριστω ρε αγάπη..
να σε πω η Σαγιάδα που βοσκει?Κερκυρα παω εγω..Ηγουμενιτσα παω να παρω το καραβι.

reinmeister
29/07/2010, 04:59
ειπαμε ρε...παω κουτσους κουλους για πιπι,τους κοιμιζω και βαζω πιατα πλυντηριο...δεν προλαβαινω να γραψω...:bawl: :bawl:

επι του θεματος...ο μολυβδος της παλιας σουπερ λειτουργουσε ως λιπαντικο εδρων και βαλβιδων...το ιδιο,σε μικροτερο βαθμο βεβαια,κανουν και τα προσθετα που τον αντικατεστησαν...

το μονο σιγουρο λοιπον,ειναι οτι οχι μονο δεν κανει κακο στο μοτερ αλλα το βοηθαει και λιγουλακι...

με απλα λογια...οσοι δεν εχετε καταλυτη στα μηχανακια σας και δεν σας πειραζει η διαφορα τιμης,βαζετε μονιμα σουπερ...καλο κανετε στο μοτερ και το περιβαλλον...

kyko
29/07/2010, 05:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ειπαμε ρε...παω κουτσους κουλους για πιπι,τους κοιμιζω και βαζω πιατα πλυντηριο...δεν προλαβαινω να γραψω...:bawl: :bawl:

επι του θεματος...ο μολυβδος της παλιας σουπερ λειτουργουσε ως λιπαντικο εδρων και βαλβιδων...το ιδιο,σε μικροτερο βαθμο βεβαια,κανουν και τα προσθετα που τον αντικατεστησαν...

το μονο σιγουρο λοιπον,ειναι οτι οχι μονο δεν κανει κακο στο μοτερ αλλα το βοηθαει και λιγουλακι...

με απλα λογια...οσοι δεν εχετε καταλυτη στα μηχανακια σας και δεν σας πειραζει η διαφορα τιμης,βαζετε μονιμα σουπερ...καλο κανετε στο μοτερ και το περιβαλλον...

1.το γυρισες σε baby sitter? :D
2.οταν λες διαφορα τιμης?ειναι πιο ακριβη η super? :confused:

Anty12
29/07/2010, 05:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

να σε πω η Σαγιάδα που βοσκει?Κερκυρα παω εγω..Ηγουμενιτσα παω να παρω το καραβι.

Άκυρο τότε...πάνω απ΄την Ηγουμενίτσα είναι.....

reinmeister
29/07/2010, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
1.το γυρισες σε baby sitter? :D
2.οταν λες διαφορα τιμης?ειναι πιο ακριβη η super? :confused:

ναι...ειναι κομματι τσιμπημενη σε σχεση με την απλη αμολυβδη...

Anty12
29/07/2010, 05:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

με απλα λογια...οσοι δεν εχετε καταλυτη στα μηχανακια σας και δεν σας πειραζει η διαφορα τιμης,βαζετε μονιμα σουπερ...καλο κανετε στο μοτερ και το περιβαλλον...


Να προσθέσω rein ότι τα βενζόλια που ξερνάει μη καταλυτικό που χρησιμοποιεί αμόλυβδη και όχι Super LRP, δεν αστιεύονται καθόλου , και μιλάω σοβαρά.....

reinmeister
29/07/2010, 05:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Να προσθέσω rein ότι τα βενζόλια που ξερνάει μη καταλυτικό που χρησιμοποιεί αμόλυβδη και όχι Super LRP, δεν αστιεύονται καθόλου , και μιλάω σοβαρά.....

γεγονος...καθαρος καρκινος ειναι...

DrBig
29/07/2010, 05:25
Ποια η διαφορα των βενζολιων μεταξυ αμολυβδης και LPR?
Γιατι τα μεν ειναι περισσοτερο κακα απο τα δε?

SF
29/07/2010, 05:29
Quiz: αν η "αμόλυβδη" έχει "βενζόλια", η "αμόλυβδη LRP" τι έχει;

reinmeister
29/07/2010, 05:41
για να μην γραφουμε κατεβατα εδω λεει τα παντα...

http://en.wikipedia.org/wiki/Gasoline

και βγαλτε τα αντερα σας μετα στο μαλλιοτραβηγμα...:p

nickald
29/07/2010, 05:42
Μη το μπερδευουμε το θεμα με τα "βενζολια" παιδια γιατι δεν θα βγει ακρη.


Η κυρια διαφορα της αμολυβδης απο την "με μολυβδο" ειναι οτι στην αμολυβδη απουσιαζει ο τετρααιθυλιουχος μολυβδος και εχει αντικατασταθει με ελαφρος διαφορετικη συσταση και αλλα προσθετα ωστε να φτασει ο αριθμος οκτανιου και να καλυπτει τις προδιαγραφες των ΜΕΚ.

Η LRP βγηκε για να αντικαταστησει την παλια βενζινη για οχηματα που δεν εχουν καταλυτη

Η αμολυβδη οταν χρησιμοποιηθει σε οχηματα χωρις καταλυτη πραγματικα ξερναει καρκινο

Αυτο γιατι οι ενωσεις που χρησιμοποιουνται για την βελτιωση της αντικροτικης ικανοτητας του μιγματος της θεωρητικα μετα την καυση τους παραγουν προιοντα που θα επρεπε να δεσμευτουν στον καταλυτη και αλλα να αδρανοποιηθουν αλλα να αποθηκευτουν για επεξεργασια αργοτερα (οταν ο καταλυτης φτασει στα χερια του εργοστασιου "αποσυρσης" του)


Οποτε δεν εχει να κανει με "βενζολια" και αλλα τετοια.

Εχει να κανει με ολα τα προιοντα καυσης που παραγει η αμολυβδη εφοσον αυτα δεν δεσμευτουν απο καταλυτη.

tifoso4ever
29/07/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Μη το μπερδευουμε το θεμα με τα "βενζολια" παιδια γιατι δεν θα βγει ακρη.


Η κυρια διαφορα της αμολυβδης απο την "με μολυβδο" ειναι οτι στην αμολυβδη απουσιαζει ο τετρααιθυλιουχος μολυβδος και εχει αντικατασταθει με ελαφρος διαφορετικη συσταση και αλλα προσθετα ωστε να φτασει ο αριθμος οκτανιου και να καλυπτει τις προδιαγραφες των ΜΕΚ.

Η LRP βγηκε για να αντικαταστησει την παλια βενζινη για οχηματα που δεν εχουν καταλυτη

Η αμολυβδη οταν χρησιμοποιηθει σε οχηματα χωρις καταλυτη πραγματικα ξερναει καρκινο

Αυτο γιατι οι ενωσεις που χρησιμοποιουνται για την βελτιωση της αντικροτικης ικανοτητας του μιγματος της θεωρητικα μετα την καυση τους παραγουν προιοντα που θα επρεπε να δεσμευτουν στον καταλυτη και αλλα να αδρανοποιηθουν αλλα να αποθηκευτουν για επεξεργασια αργοτερα (οταν ο καταλυτης φτασει στα χερια του εργοστασιου "αποσυρσης" του)


Οποτε δεν εχει να κανει με "βενζολια" και αλλα τετοια.

Εχει να κανει με ολα τα προιοντα καυσης που παραγει η αμολυβδη εφοσον αυτα δεν δεσμευτουν απο καταλυτη.


+1100...

Νομιζω οτι στα τεχνικα εχουν γραφτει αρκετα πραγματα περι "βενζινων" στο προσφατο παρελθον απο oldman και αλλους...
Καντε μια ανασκαφη...
Επισης πολυ καλο αρθρο για βενζινες, συνοπτικο, απλο και κατανοητο απο "μη εχοντες" υπαρχει στο πρωτο τευχος του "ignition" του Δ. Χοϊδα.

kyko
03/08/2010, 02:16
την κυριακη που περασε εβαλα αμολυβδη με 3 λιτρα συμπληρωμα super παλια...
στην πορεια τελειωσε η αμολυβδη κ εβαλα αλλα 6 λιτρα super παλια....
εχω παρατηρησει μπερδεμα στην αρχη στο ρελαντι οταν η μηχανη ειναι ζεστη ηδη κ την ξαναβαζω εμπρος....επισης με 1η κ αφηνοντας συμπλεκτη κανει μπερδεματα....
πριν βαλω super παλια δεν εκανε απολυτως τπτ απο αυτα...μπουζι αλλαγμενα με μαμισια καινουρια πριν 5k χλμ....μηπως τελικα το να βαζουμε super παλια σε μηχανη καινουριας τεχνολογιας(2007) αλλα χωρις καταλυτη ειναι μεγαλη μ**λακια?το μονο ελαφρυντικο που δινω στην super παλια ειναι λογω του οτι αυτες τις μερες λογικα οι δεξαμενες τοω βενζιναδικων δεν εχουν κ τα πιο καθαρα καυσιμα να ηταν η super 50-50 με νερο...
rein τι εχεις να πεις?

Tigas
04/08/2010, 13:53
Σύμφωνα με οδηγία της ΕΕ βενζίνη με μόλυβδο θεωρείται η βενζίνη η οποία περιέχει μόλυβδο σε ποσοστά 0,15-0,4 g/l.

Αμόλυβδη θεωρείται η βενζίνη της οποίας η περιεκτικότητα σε μόλυβδο δεν υπερβαίνει τα 0,013g/l

Ο ρόλος των ενώσεων του μολύβδου στο καύσιμο είναι κυρίως η ενίσχυση των αντικρουστικών * (ή αντικροτικών) ιδιοτήτων της βενζίνης.

Επίσης λόγω των λιπαντικών ιδιοτήτων του μολύβδου λιπαίνει και τις επιφάνειες ορισμένων τροβόμενων μερών όπως για παράδειγμα οι έδρες των βαλβίδων.

* αντικροτική λειτουργεία = η αντίσταση της βενζίνης στην αυτανάφλεξη. :wave2:

Tigas
04/08/2010, 14:02
Εάν βάλουμε την παλιά μολυβδομένη βενζίνη σε όχημα που φέρει καταλύτη τί θα γίνει ???

Η διάρκεια του καταλύτη επιρεάζεται από 3 παράγοντες.
1.Θερμική καταπόνηση
2.Μηχανική καταπόνηση
3.Δημητηρίαση

Συνοπτικά

* Θερμική καταπόνηση : οι θερμοκρασίες πάνω από 950 βαθμούς κελσίου καταστρέστρέφουν τον καταλύτη

* Μηχανική καταπόνηση : χτυπήματα στον καταλύτη επόμενο είναι να τον καταστρέψουν

* Δηλητηρίαση : οφείλεται στην εναπόθεση ξένων στοιχείων όπως μόλυβδος, φώσφορος, θείο στην ενεργό επιφάνεια του καταλύτη.Τα παραπάνω υπάρχουν στα λιπαντικά και στο καύσιμο.

Σάν απάντηση λοιπόν στην αρχική ερώτηση είναι ότι όταν το όχημα φέρει καταλυτικό μετατροπέα ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιήται η παλία μολυβδομένη βενζίνη διότι ο καταλύτης δηλητηριάζεται.:wave2:

Arxagelos
04/08/2010, 14:15
Ο καταλύτης περιέχει μέσα πλατίνα, το μόνο μέταλλο που όταν έρθει σε επαφή με δηλητηριώδη αέρια μπορεί και τα διαλύει. Γι αυτό και οι καταλύτες είναι ακριβοί γιατί η πλατίνα σαν μέταλλο είναι σπάνιο.
Τώρα κατα πόσο "δηλητηριάζετε" απο τον μόλυβδο,φώσφορο και θείο δεν το ήξερα.
Άρα λέτε αυτοί που καταργούν το Υ με τον καταλύτη στα μηχανάκια για να παρουν ροπή απο χαμηλά έχουν κάνει μεγάλη μλκ!!! :nono:

Tigas
04/08/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
Ο καταλύτης περιέχει μέσα πλατίνα, το μόνο μέταλλο που όταν έρθει σε επαφή με δηλητηριώδη αέρια μπορεί και τα διαλύει. Γι αυτό και οι καταλύτες είναι ακριβοί γιατί η πλατίνα σαν μέταλλο είναι σπάνιο.
Τώρα κατα πόσο "δηλητηριάζετε" απο τον μόλυβδο,φώσφορο και θείο δεν το ήξερα.
Άρα λέτε αυτοί που καταργούν το Υ με τον καταλύτη στα μηχανάκια για να παρουν ροπή απο χαμηλά έχουν κάνει μεγάλη μλκ!!! :nono:

Η σωστή λέξη :D θα έλεγα καλύτερα είναι ότι ο καταλύτης μετατρέπει(μέσω οξειδωτικών & αναγωγικών αντιδράσεων) τα βλαβερά αέρια σε μή βλαβερά για την ατμόσφαιρα και η θερμική καταπόνηση κυρίως προκαλεί την λεγόμενη θερμοκρασιακή γήρανση δηλαδή επάνω από περίπου 950 βαθμούς κελσίου αλλοιώνεται ο κεραμικός μονόλιθος, διαλύεται η ενδιάμεση επίστρωση και παρατηρήται αλλαγή στην σύσταση πλατίνας-ροδίου όπως έγραψες

route 66
04/08/2010, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Η σωστή λέξη :D θα έλεγα καλύτερα είναι ότι ο καταλύτης μετατρέπει(μέσω οξειδωτικών & αναγωγικών αντιδράσεων) τα βλαβερά αέρια σε μή βλαβερά για την ατμόσφαιρα και η θερμική καταπόνηση κυρίως προκαλεί την λεγόμενη θερμοκρασιακή γήρανση δηλαδή επάνω από περίπου 950 βαθμούς κελσίου αλλοιώνεται ο κεραμικός μονόλιθος, διαλύεται η ενδιάμεση επίστρωση και παρατηρήται αλλαγή στην σύσταση πλατίνας-ροδίου όπως έγραψες

βλεπω το μελεταμε το "περα απο το 2000"
:wave2:

kyko
05/08/2010, 02:03
θα απαντησει καποιος στον παραπανω προβληματισμο μου?

:D

Tigas
05/08/2010, 05:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
βλεπω το μελεταμε το "περα απο το 2000"
:wave2:

και όχι μόνο

Tigas
05/08/2010, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
θα απαντησει καποιος στον παραπανω προβληματισμο μου?

:D

στον προβληματισμό σου νομίζω ότι απάντησα, το πιθανότερο δεν είναι ότι φταίει η super βενζίνη σαν είδος αλλά μάλλον η συγκεκριμένη βενζίνη από το συγκεκριμένο βενζινάδικο ή πιθανόν να έτυχε το όχημα σου να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα

kyko
05/08/2010, 06:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
στον προβληματισμό σου νομίζω ότι απάντησα, το πιθανότερο δεν είναι ότι φταίει η super βενζίνη σαν είδος αλλά μάλλον η συγκεκριμένη βενζίνη από το συγκεκριμένο βενζινάδικο ή πιθανόν να έτυχε το όχημα σου να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα

θελω να πιστευω οτι ειναι η τζινα....αλλαγμενα μπουζι προ 5k χλμ εχω οποτε δεν παιζει να ειναι απο κει το προβλημα.....θα εφαρμοσω το εξης που μου ειπε φιλος με fz:παω βολτα για να αδειασω το ρεζερβουαρ...γεμιζω λιγη κατοσταρα σε εμπιστο βενζιναδικο,ξαναπαω βολτα να ξαναδειασω κ ξαναγεμιζω μεχρι τερμα πανω 100αρα μπας κ καθαρισει λιγο απ'τα καταλοιπα...reinnnnnn
:sun:

TOLISTOLAROS
05/08/2010, 07:10
Πάντως το manual του SV λέει να βάζω αμόλυβδη ίση ή πάνω από 91 οκτάνια.Μιλάμε για μοντέλο που απ'το εργοστάσιο ΔΕΝ είχε καταλύτη.
Δεν έχω λόγο να βάζω super σε μοτέρ που πάει πολύ καλά και έχει γράψει 100.000 χλμ

aris_n
05/08/2010, 23:38
Εγώ θα μιλήσω αντίστροφα.
Απο μ@λακία βενζινά, σε Nissan King Cab του 90 έβαλε αμόλυβδη 100 οκτανίων.
Το αμάξι είχε βγει απο full ανακατασκευή, μέχρι και του σαλονιού, και οπτικά ήταν σε κατάσταση καινούριου.
Κατεβαίνω απο τον αγρότη και λέω γέμισε το σούπερ. Οκ μου λέει και πάω μέσα να πάρω τσιγάρα.
Βγαίνω και ηταν στα 30 ευρώ και συνέχιζε και το μάτι μου πέφτει στον μετρητή που έγραφε super unleaded 100. Μάνα μου του λέω τι κάνεις;;; Τι κάνω μου λέει; ΣΟΥΠΕΡ σου είπα του λέω. Ε σουπερ αμόλυβδη μου λέει βάζω. ΟΧΙ του λέω το αμάξι παίρνει ΣΟΥΠΕΡ!!!Μου λέει καινούριο αμάξι;;;Είναι του 90 ρε αητόπουλο του λέω, είναι απο ανακατασκευή. Γάμησε τα, είχε πάει ήδη κανα 50άρικο το μαλλί, του λέω χέστο Πάτρα πάω (απο Αθήνα), άμα μείνω θα σου στείλω το λογαριασμό. Πήγα (την έκαψε όλη νορμάλ) και πρόβλημα δεν ξαναντιμετώπισα (Η έτσι νομίζω....)