PDA

View Full Version : o-rings έμβολα δαγκάνας SOS



Normaden
27/07/2010, 19:28
Λίγο βοήθεια συμπορουμίτες γιατί μπλέξαμε.

Λοιπόν με βοήθησε ο θεός να αλλάξω προληπτικά τακάκια στο ΚΛΕ μου εν όψη διακοπών την Πέμπτη και παρατηρώ ότι στα εμβολα της μπροστινής δαγκάνας έχουν πεταχτεί έχω τα o-rings των εμβόλων. Μεσ’ τον πανικό μου δεν έβγαλα τελείως τα εμβολα (δεν γνωρίζω αν γίνεται αυτό) και προσπάθησα να τα βάλω χωρίς αποτέλεσμα.

Το θέμα είναι ότι τοποθέτησα τακάκια και όλα καλά.
Πρέπει να αλλάξω τα o-rings ?
Μπορώ μόνος μου?
Μπορώ να ταξιδέψω έτσι?


204985

VOLK
27/07/2010, 20:03
θεωρω χωρις να ειμαι πιο ειδικος απο εσενα οτι αυτη η εικονα πρεπει να σε αποτρεψει απο το να ταξιδεψεις....

Normaden
27/07/2010, 20:28
εψαξα το manual και ειναι δαχτυλιδια σκονης και επειδη τα τραυματισα πρεπει να αντικατασταθουν.

καλο τρεξιμο αυριο.

και γρηγορα για υπνο


:confused::wave2:

jimmis5
28/07/2010, 02:26
Μην ανχωνεσαι φιλε μου ταξιδευεις ανετα αυτα ειναι μονο για την σκονη να μην καθεται στα κυλινδρακια,Πηγαινε κανονικα την εκδρομουλα σου τα μεσα τσιμουχακια δεν πρεπει να δακρυσουν ,τοτε θα ειχες προβλημα.

Οσο για το πως βγαινουν 2 τροποι εαν εχεις αερα αφου εχεις αδειασει υγρα απο το κυκλωμα και ξεβιδωσεις το μαρκουτσι φυσας μεσα στην τρυπα με την πιεση και θα βγουν τα εμβολα το νου σου τυλιξετα με ενα πατσαβουρι γιατι και θα τα ψαχνεις τριγυρω και θα γινεις χαλια απο τα υπολοιπα των υγρων που θα εχουν μεσα. Εκδοχη δευτερη,αν δεν εχεις αερα χρησιμοποιεις το ιδιο το υδραυλικο κυκλωμα σε αυτην την περιπτωση βαλε ενα μεγαλο κουτι απο κατω και 2 -3 πατσαβουρια με προσοχη πιεζεις την μανετα αφου εχεις βγαλει τα τακακια και τσακ πεταχτηκαν.

Τα τσιμουχακια εχουν 5ευρα το σετ τα εξωτερικα και 5€ τα εσωτερικα αλλαξετα ολα μαζι καλο ταξιδι:beer: :wave2:

hidefnick
28/07/2010, 04:50
Δεν είναι οι τσιμούχες της δαγκάνας αυτές. Αυτά είναι τα καλύματα για να μην γεμίζουν σκόνη τα έμβολα. Αν το προσπαθήσεις με ένα ψιλό κατσαβιδάκι θα τα βάλεις ευκολα στη θέση τους. Οσο όλα είναι στεγνά μην αγχώνεσε για τίποτα.

Καλές διακοπές :wave2: :wave2:

(Το έχεις ακόμα το θηρίο ρε?)

NAYAGOS
28/07/2010, 10:44
δεν εχω να πω κατι παραπανο απο τους προηγουμενους ....μονο να σου τονισω ενα σημειο...στην περιπτωση που βγαλεις τα εμβολα με αερα,προσεχε παρα πολυ γιατι τα εμβολα πεταγοντε ατομα και με μεγαλη δυναμη και αμα σε χτυπησουνε τοτε πραγματικα θα πονεσεις πολυ!!!!!

καλο σου ταξιδι και ανετο!!!

Normaden
28/07/2010, 12:06
Να ειστε ολοι καλα για τις καθησυχαστικες συμβουλες και να χαρειτε τις διακοπες με τις καλες σας ;)
ουτως οι αλλως ανταλακτικο εδω επαρχεια γιοκ :a52:


Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
(Το έχεις ακόμα το θηρίο ρε?)

Α ρε Νικολα οχι μονο το εχω, αλλα του εκανα και προσφατο rebuild στη σελλα για πολλααααα χιλιομετρα ακομα :D


ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και παρτε και κανα μπιτονι βενζινη μαζι σας ποτε δεν ξερετε:confused:

:wave2: