PDA

View Full Version : ΚΛΟΠΗ ΤΣΑΝΤΑΣ ΤΟΥ ΔΙΚΥΚΛΙΣΤΗ



papale75
28/07/2010, 04:22
Καλημέρα συνάδελφοι δικυκλιστές

Παρακολουθώ πολύ καιρό το Forum αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω επειδή θέλω να επιστήσω την προσοχή στους υπόλοιπους χρήστες. Χθες το απόγευμα κινούμενος στην περιοχή του Πειραιά (τέρμα οδού Θηβών) κινδύνευσα να πέσω θύμα κλοπής.

Είχα περασμένη την τσάντα-χαρτοφύλακά μου στην πλάτη και ήμουν σταματημένος στο φανάρι. Ανάβει πράσινο, με προσπερνάνε αυτοκίνητα και ένα παπί (όλα κανονικά).

Λίγο παρακάτω μου κάνει σήμα μία κοπέλα από δίπλα (να είναι καλά) και μου επισημαίνει ότι ενόσω ήμουν στο φανάρι, σταμάτησε δίπλα μου το παπί με δύο άτομα και προσπάθησαν με μαχαίρι να μου κόψουν το λουρί της τσάντας για να την κλέψουν.

Από την άλλη πλευρά υπήρχει κίνδυνος είτε να με καρφώσουν με το μαχαίρι (από λάθος χειρισμό) είτε να με γκρεμίσουν από το μηχανάκι. Το σίγουρο είναι ότι έχουν θράσσος.

Δεν έχω ιδέα πώς την γλύτωσα και δεν προχώρησαν τελικά.

Ηλίας,
Αθήνα

powerphot
28/07/2010, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από papale75
Καλημέρα συνάδελφοι δικυκλιστές

Παρακολουθώ πολύ καιρό το Forum αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω επειδή θέλω να επιστήσω την προσοχή στους υπόλοιπους χρήστες. Χθες το απόγευμα κινούμενος στην περιοχή του Πειραιά (τέρμα οδού Θηβών) κινδύνευσα να πέσω θύμα κλοπής.

Είχα περασμένη την τσάντα-χαρτοφύλακά μου στην πλάτη και ήμουν σταματημένος στο φανάρι. Ανάβει πράσινο, με προσπερνάνε αυτοκίνητα και ένα παπί (όλα κανονικά).

Λίγο παρακάτω μου κάνει σήμα μία κοπέλα από δίπλα (να είναι καλά) και μου επισημαίνει ότι ενόσω ήμουν στο φανάρι, σταμάτησε δίπλα μου το παπί με δύο άτομα και προσπάθησαν με μαχαίρι να μου κόψουν το λουρί της τσάντας για να την κλέψουν.

Από την άλλη πλευρά υπήρχει κίνδυνος είτε να με καρφώσουν με το μαχαίρι (από λάθος χειρισμό) είτε να με γκρεμίσουν από το μηχανάκι. Το σίγουρο είναι ότι έχουν θράσσος.

Δεν έχω ιδέα πώς την γλύτωσα και δεν προχώρησαν τελικά.

Ηλίας,
Αθήνα

Αυτό μου θυμίζει αυτό που λένε ότι είδηση δεν είναι όταν ένας σκύλος δαγκώσει έναν άνθρωπο, αλλά όταν ένας άνθρωπος δαγκώσει το σκύλο.:eyepop:

Μια ερώτηση-απορία.
Δεν κατάλαβες τίποτα? Απ' τους καθρέπτες δεν είδες τίποτα????

PortisHead
28/07/2010, 04:38
Τι να σου πω ?
Εγω πάντως στα φανάρια οταν εχει "πολυκοσμια" , γυρνάω την μπανάνα που φοράω στη μέση , μπροστα και ελέγχω γύρω μου.
Απο ενστικτο :D

950dim
28/07/2010, 04:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από papale75
...ενόσω ήμουν στο φανάρι, σταμάτησε δίπλα μου το παπί με δύο άτομα και προσπάθησαν με μαχαίρι να μου κόψουν το λουρί της τσάντας για να την κλέψουν...

Φιλε τοσο αφηρημενος ησουν?ειναι δυνατον να μη καταλαβες τιποτα???

DeusEx
28/07/2010, 05:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Φιλε τοσο αφηρημενος ησουν?ειναι δυνατον να μη καταλαβες τιποτα???

Δεν φταιει ο φιλος ... δεν πρεπει ντε κ καλα ναταν αφηρημενος για να μην παρει χαμπαρι ...

μεσα στο μετρο καθε μερα κοβουν τσαντες με ξυραφακι απο κατω κ τις αδειαζουν χωρις κανενας να αντιληφθει το παραμικρο.

STOYBI
28/07/2010, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Φιλε τοσο αφηρημενος ησουν?ειναι δυνατον να μη καταλαβες τιποτα???


Πολλοι εχουν την ταση να εχουν το λουρι της τσαντας λιγο μποσικο παραπανω ωστε να ακουμπαει αυτη στην σελα ......

Ετσι δεν νιωθουν καθολου το βαρος της....


:wave2:

Ichigo
28/07/2010, 06:20
Καλό θα είναι πάντως όταν κουβαλάμε λαπτοπ, χαρτιά κλπ με τη μηχανή, να τα βάζουμε σε τσάντα ειδικά φτιαγμένη για το σκοπό αυτό. :winka:

Θέλει αρκετή προσπάθεια και χρόνο να κόψεις τόσα λουριά!

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=977

950dim
28/07/2010, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Πολλοι εχουν την ταση να εχουν το λουρι της τσαντας λιγο μποσικο παραπανω ωστε να ακουμπαει αυτη στην σελα ......

Ετσι δεν νιωθουν καθολου το βαρος της....


:wave2:

Και το μηχανακι που σχεδον σ΄ακουμπαει διπλα σου(για να φτασει τη τσαντα) δε σου κανει εντυπωση???Πλαι...πισω δε βλεπεις τι γινεται???
Τι να πω...

glargkatzis
28/07/2010, 06:50
τί άλλο θα ακούσουμε , κύριε ελέησον.....

KaTaNaS
28/07/2010, 06:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim

Τι να πω...

ειναι να μη σου τυχει... ειναι τσακαλια, δεν τους πιανεις!

το φοβεροτερο ειναι πως δεν φοβουνται να τους παρεις χαμπαρι αμεσως μετα την αποχωρηση και να τους παρεις στο κυνηγι με τραγικες συνεπειες πιθανοτατα...

STOYBI
28/07/2010, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Και το μηχανακι που σχεδον σ΄ακουμπαει διπλα σου(για να φτασει τη τσαντα) δε σου κανει εντυπωση???Πλαι...πισω δε βλεπεις τι γινεται???
Τι να πω...

Ενταξει σταματαει ενα μηχανακι διπλα σου στα τοσα που στματανε διπλα σου σε καθε φαναρι.....

Που να παει το μυαλο σου ...???

Οντως μου εχε κανει εντυπωση το ολο θεμα.....

Ηθελα να ηξερα τα αντερα που τα βρισκουν για κατι τετοιο.....

Η πλακα ειναι οτι αμα τους παρεις χαμπαρι και τους στειλεις αδιαβαστους το επομενο λεπτο σε κανα κρασπεδο θα τους πληρωνεις και μια ζωη.... :sick:

mreth
28/07/2010, 11:48
Πριν ένα μήνα περίπου την πάτησα και όπως ήμουν σταματημένη (κάποιος επίτηδες σταμάτησε μπροστά μου και έκανε πως έπαθε κράμπα) στη μηχανή και είχα το τσαντάκι με πορτοφόλι, κινητό κτλ περασμένο χιαστί στο πλευρό μου, κάποιος άλλος ήρθε πλάι μου, άνοιξε το φερμουάρ και πήρε το πορτοφόλι μου... Δεν μπορούσα να τον αντιληφθώ αφενώς γιατί είχε πολυκοσμία ούτως ή άλλως και αφετέρου γιατί δορούσα το κράνος και για να τον δω θα έπρεπε να κοιτάζω προς τα κάτω και δεξιά.

Επίσης πριν μερικούς μήνες επιστρέφοντας από τη δουλειά και έχοντας την τσάντα περασμένη πάλι χιαστί αλλά να ακουμπάει στο κάθισμα, μόλις ξεκίνησα από φανάρι κάποιος άρχισε να τρέχει δίπλα μου (πεζός) και να μου κάνει νόημα να σταματήσω για να τον πάω μέχρι πιο κάτω. Προφανώς είχε βάλει στο μάτι την τσάντα γιατί όταν εγώ αρνήθηκα ευγενικά κλώτσησε τη μηχανή...

Προσοχή παιδιά, όσο γίνεται τα σημαντικά πράγματα ή σε τσέπες εσωτερικές ή στη μπαγκαζιέρα, κι αυτή πάντα κλειδωμένη!!!

BLiTzER
28/07/2010, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από papale75
με προσπερνάνε αυτοκίνητα και ένα παπί (όλα κανονικά).


Όλα κανονικά. Πεζός, είπαμε, ήσουν?

Έχω δει ακριβώς μπροστά στα μάτια μου, να σταματάει μηχανάκι πίσω από αυτοκίνητο, να του ανοίγουν το πορτ-μπαγκάζ και να εξαφανίζονται, πριν καν προλάβει να ανοίξει την πόρτα του. Ποτέ ακάλυπτα τα πράγματά μας.

tifoso4ever
28/07/2010, 12:14
Αν τυχει κατι τετοιο σε μενα (λογω διαπλασης δεν εχει τολμησει καποιος τοσα χρονια τιποτα...) ΚΑΠΟΙΟΣ θα μεινει αιμοφυρτος στο πλαϊ του δρομου και αυτος σιγουρα ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ...
Και φυσικα ΔΕΝ θα σταθω να δωσω κι εξηγησεις σε κανεναν...
Ζουγκλα θελουν? Ζουγκλα θα παρουν...
Σιχαμενοι...
Και ΔΕΝ μένδιαφερει καθολου αν ειναι αλλοδαποι ή ημεδαποι...
Σορυ παιδια αλλα δεν μπορω να τους δω σαν ανθρωπους τετοιους τυπους, μαλλον σαν κατσαριδες ή ποντικια τους βλεπω, και ΔΕΝ με νοιαζει καθολου αν υποφερουν ή δεν εχουν να φανε (που τις περισσοτερες φορες εχουν ΠΟΛΛΑ περισσοτερα απο μενα και σενα...)

:nono: :nono: :nono:

:evil: :evil: :evil:

dmf
28/07/2010, 13:22
το θεμα ειναι οτι δεν θα τον παρεις χαμπαρι...
Αυτο λεει ο φιλος.

papale75
28/07/2010, 13:26
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

1. Δυστυχώς ούτε καν που τους πήρα χαμπάρι. Δεν ένοιωσα να μου τραβούν λουρί ή τσάντα. Ίσως να μην πρόλαβαν.

2. Ανήκω (βλακωδώς) στην κατηγορία των δικυκλιστών που έχουν χαλαρό το λουρί της τσάντας, όπως επεσήμανε ο Stoubi. Θα ακολουθήσω την συμβουλή του Ingenious για ειδική τσάντα ώστε να μην είναι εύκολο να την κλέψουν.

3. Το "όλα κανονικά" σημαίνει πως δεν με ακούμπησε κανένας ούτε ένιωσα τράνταγμα στο μηχανάκι μου.

4. Το πάθημα να μου γίνει μάθημα. Όντως ποτέ δενθα ξανα-αφήσω ακάλυπτα πράγματα πάνω στο μηχανάκι.

Άσχετα με την δική μου απροσεξία, όποιος έχει επισημάνει κάποια επικίνδυνα σημεία στην περιοχή του θα μπορούσε να μας τα υποδείξει για να φυλαγόμαστε.

mreth
29/07/2010, 02:46
Εμένα το ένα μου συνέβη στο φανάρι της Βασιλέως Γεωργίου με Βασιλέως Κωνσταντίνου στο Παγκράτι και το άλλο στην Ανδριανού στο Μοναστηράκι.