PDA

View Full Version : Βοήθεια! Πώς βγαίνουν στίγματα από μίνιο από μεταλλικό χρώμα αυτοκινητου



NikosR
29/07/2010, 13:52
Γείτονας αποφάσισε να βάψει τά κάγκελα την ώρα που φύσαγε, δίπλα απ' τ' αμάξι μου. Αποτέλεσμα, ολη η μια πλευρά του αμαξιού γεμάτη μικρά πορτοκαλιά στίγματα :cry: :cry: :cry:

Βγαίνει αυτό με τίποτα ρε παιδιά, ή είμαι για βάψιμο το κέρατό μου???

McGyver
29/07/2010, 13:57
Δοκίμασε με ένα πανί βρεγμένο σε WD40 (στο λιγότερο εμφανές σημείο).

NikosR
29/07/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Δοκίμασε με ένα πανί βρεγμένο σε WD40 (στο λιγότερο εμφανές σημείο).


Δε κάνει τίποτα αυτό. Το νέφτι κάτι πάει να κάνει αλλά λίγα πράγματα. Το μεσημέρι που ήταν καφτή η λαμαρίνα από τον ηλιο μου φάνηκε πως το νέφτι δούλεψε λιγάκι. Τώρα δε μου φαίνεται πως κάνει τίποτα. Παίζει αυτό? (το ζεστό εννοώ)

kyko
29/07/2010, 14:27
καθαριστικο νιτρου?

jimmis5
29/07/2010, 14:28
+1 στον κυκο ,διαλυτικο νιτρου και μετα πλυσιμο μην σου ματαρι:beer: :wave2:

GABBER
29/07/2010, 15:19
Τι μου θύμισες...

2005 ...Ότι έχω φέρει το “εργαλείο” από Γερμανία και το έχω στην πιλοτή κάτω από το μπαλκόνι του πρώτου , όπου ήταν η θέση μου...

Δεν το κυκλοφορούσα μέχρι να εκτελωνιστεί....

Ο λατρεμένος ένοικος του 1ου είχε βουτήξει το μπιστόλι και βάφει τα κάγκελα του , o οποίος ήταν και δάσκαλος .....


Διαλυτικό νίτρου απαλά χωρίς μεγάλη επιμονή...Όχι σε άμεση επαφή με τον ήλιο και μετά καλό πλύσιμο...

Red Rider
29/07/2010, 15:44
Αφησε το να στεγνωσει καλα κατ'αρχας και μην πανικοβαλεσαι.Ολα φτιαχνονται.
Παιρνεις "πλαστελινη" 3Μ και τριβεις απαλα αφου εχεις βρεξει την επιφανεια.
Εαν εισαι και τελειομανης,περνας και μετα μια ψιλη αλοιφη και ειναι σαν καινουριο.
Δοκιμασμενη λυση σε σταγονες απο μινιο,και οταν εβαψαν τμηματικα με σπρει αυτοκινητο φιλου..

Red Rider
29/07/2010, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GABBER
Διαλυτικό νίτρου απαλά χωρίς μεγάλη επιμονή...Όχι σε άμεση επαφή με τον ήλιο και μετά καλό πλύσιμο...

Εσχατη λυση,μονο εαν ειναι αναγκη,και δεν σου περισευουν χρηματα για επωνυμα προιοντα.Κινδυνευεις να θολωσεις το βερνικι εαν δεν ξεπλυνεις αμεσως,μεγαλη προσοχη!

GIXXERAKIAS
29/07/2010, 16:04
Με την ΚΑΜΜΙΑ δυαλιτικα νιτρου και λοιπες παπαριες οπως βετζινες κτλ

Αν δεν βγαινει με wd-40 πηγαινε παρε πηλο ειδικο αφαιρεσης οτιδηποτε ξενων σωματων υπαρχει πανω σε αμαξωμα η μηχανη.Με ειδικο detailer (η αλλιως μπορεις να βαλεις αβα για τα πιατα δυαλυμενο σε νερο σε μπουκαλακι με sprayer) βρεχεις συνεχεια την επιφανεια καθως τριβεις και φευγουν τα παντα χωρις να πειραζεται το χρωμα καθολου!!Ισα ισα που θα περασεις ΟΛΟ το αμαξι μετα απο την πορωση σου και θα γινει λειο οπως καινουριο το χρωμα,συνισταται μετα αλοιφη με κερι για να προστατεψεις το καθαρισμενο χρωμα του αυτοκινητου και να κραταει μακρυα ξενα σωματα.

Oδηγιες χρησης του εδω.:wave2:

http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=3

ps:Αν δεις την δουλεια που κανει θα παθεις πλακα.:winka:

ps2:Τωρα ειδα την απαντηση του red rider

turogalos
30/07/2010, 04:17
Δοκίμασες με μια κάρτα να τα αφαιρέσεις / ξύσεις απαλά; Στο δικό μου παλιά, είχαν βάψει ολόκληρη πολυκατοικία και γέμισε χιλιάδες μικρές μπεζ πιτσιλιές από την μια πλευρά. Με μια παλιά τηλεκάρτα τις έβγαλα μια χαρά. Σου παίρνει πολύ ώρα, ίσως να το κάνεις σε δόσεις αλλά εγώ δεν θα έτριβα με τίποτα το χρώμα με διαλύτες και νέφτια.
Βάζεις την πλαστική κάρτα σχεδόν παράλληλα, με μια μικρή γωνία στο χρώμα και τις βγάζει αμέσως.
Δεν κοστίζει τίποτα να δοκιμάσεις.

ego_o_idios
01/08/2010, 20:31
oti malakia 8elis sto moto.gr 8a tin akousis
:rotflmao: :rotflmao:

me lima nixion dokimases?:rotflmao: :rotflmao:

pare mia alifi gialismatos apli ke dokimase ama den vgeni me tin epanalipsi
pare mia alifi gialismatos me poli psilo smirigdi me aftin 8a figi sigoura ala periorise tis kinis sou ke otan vgi perase to simio me xontro keri

GIXXERAKIAS
02/08/2010, 02:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
oti malakia 8elis sto moto.gr 8a tin akousis
:rotflmao: :rotflmao:

me lima nixion dokimases?:rotflmao: :rotflmao:

pare mia alifi gialismatos apli ke dokimase ama den vgeni me tin epanalipsi
pare mia alifi gialismatos me poli psilo smirigdi me aftin 8a figi sigoura ala periorise tis kinis sou ke otan vgi perase to simio me xontro keri

Λεώ επειδη δεν ξερεις τι εστι πηλος αφαιρεσης ξενων σωματων και χρησιμοπειηται ΧΡΟΟΟΟΟΝΙΑ τωρα απο MEGUIARS,AUTOGLYM και λοιπες μεγαλες μαρκες καθαρισμου και γυαλυσματος αυτοκινητων,δες μια στιγμη το λινκ που εβαλα,η αλλοιφη που λες με σμυριγδι καταστρεφει τα βερνικια και ειναι για μια το πολυ δυο εφαρμογες.

Την δουλεια μας θα μας μαθεις ρε?:p

ego_o_idios
02/08/2010, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Λεώ επειδη δεν ξερεις τι εστι πηλος αφαιρεσης ξενων σωματων και χρησιμοπειηται ΧΡΟΟΟΟΟΝΙΑ τωρα απο MEGUIARS,AUTOGLYM και λοιπες μεγαλες μαρκες καθαρισμου και γυαλυσματος αυτοκινητων,δες μια στιγμη το λινκ που εβαλα,η αλλοιφη που λες με σμυριγδι καταστρεφει τα βερνικια και ειναι για μια το πολυ δυο εφαρμογες.

Την δουλεια μας θα μας μαθεις ρε?:p

alifes me smirigdi iparxoun polon tipon..
ke den katstrefoun to verniki xoris na simeni oti den epemvenoun se afto
ke tin doulia sas tin kseroume merika xronia prin apo esas....
:rotflmao: :rotflmao:

proin fanartzis naoum:rotflmao:

GIXXERAKIAS
03/08/2010, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
alifes me smirigdi iparxoun polon tipon..
ke den katstrefoun to verniki xoris na simeni oti den epemvenoun se afto
ke tin doulia sas tin kseroume merika xronia prin apo esas....
:rotflmao: :rotflmao:

proin fanartzis naoum:rotflmao:

Αλλο φαναρτζης αλλο βαφεας μην τα μπερδευεις ρε ...:mad:

:p :lol:

ego_o_idios
03/08/2010, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Αλλο φαναρτζης αλλο βαφεας μην τα μπερδευεις ρε ...:mad:

:p :lol:

oxi vafo kiolas vafo:wacko:
8imame ixe er8i o manolis aggelopoulos me mia bmw 2002 pou ixe ftiagmeni ke tou tin ixa ftiaksi mikoniatiko petaxto tou kotsarisa ke dio zarntinieres sto plai mou ixe dosi trelo mpaksisi...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tpap
03/08/2010, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
alifes me smirigdi iparxoun polon tipon..
ke den katstrefoun to verniki xoris na simeni oti den epemvenoun se afto
ke tin doulia sas tin kseroume merika xronia prin apo esas....
:rotflmao: :rotflmao:

proin fanartzis naoum:rotflmao:

Ρε άσε τις ιστορίες με coarse/fine αλοιφές και λοιπά μπουρμπούτσαλα και χρησιμοποίησε κανένα φυσικο προιόν...άσχετε. :smokin:

Εδώ μιλάμε για κόκκους καρπουζιού και σταφυλιού. Κάτσε καλά.


205512

georgio
03/08/2010, 08:57
Γιατί δεν το πας σε ένα μαγαζί που ασχολούνται με πλύσιμο/γυαλισμα κλπ να τους ρωτήσεις αν μπορούν να κάνουν κάτι και να πας την απόδειξη στο γείτονα;;