PDA

View Full Version : Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc



DUKEMNUKEMgr
12/07/2005, 07:11
Καλημέρα, είμαι νέος στο forum και ελπίζω το πρώτο μου Post να μην πάει και πολύ άσχημα!!

Θα ήθελα να δηλώσω εξ αρχής ότι δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με μηχανές, ορολογίες, κόλπα κτλ. Μαθαίνω όμως γρήγορα (θέλω να πιστεύω/ελπίζω). Θα ήθελα μέσα απο αυτό το forum να με βοηθήσετε να γίνω αν όχι "Knight Rider" έστω, αρκετά καλός αναβάτης. Πιστευώ οτι με προσπάθεια, καλή θέληση και την βοήθεια σας, θα καταφέρω να "εξελιχθώ" σε έναν καλύτερο άνθρωπο...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους πρόθημα θα με βοηθήσουν στην πορεία μου, και να ζητήσω συγχώρεση σε όσους δημιουργήσω πρόβλημα σε αυτήν την κοινώτητα, είτε ρωτώντας κάτι ανόητο είτε διαψέυδοντας κάποια άποψη!

Λέγομαι Νίκος, κάτοικος της Σαλαμίνας, και είμαι 16 χρονών και μερικών μηνών!!!!! :P

Υπάρχει η εξής συμφωνία, εάν φέρω δίπλωμα για 50cc θα πάρω μηχανάκι 50cc

Για αρχή θα ήθελα συμβουλες και ότι μπορείτε να προσφέρετε πάνω στον αγώνα για το πολυπόθητο δίπλωμα..

Το πραγματικό μου πρόβλημα όμως είναι να καταφέρω να βρώ κάποιο μηχανάκι 50cc που να μου ταιριάζει...... Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το είδος (παππί, απομίμηση street, απομίμηση cross κτλ) αρκεί να έχει ταχύτητες!! Επίσης δεν με ενδιαφέρει εάν θα είναι 4χρονο ή 2χρονο. Θα ήθελα όμως να έχει μια καλή επιτάχυνση κ αλογάκια.... Πολλά ζητάω για 50άρη ε; ελπίζω να υπάρχουν επιλογές και για εμένα.. Περιμένω προτάσεις μοντέλων, θα ήθελα εάν υπάρχουν Links με υλικό πάνω στα μοντέλα που θα προτείνετε, για καλύτερη κατατώπιση μου! Μπορώ να διαθέσω αρκετά χρήματα, αν και δεν ξέρω τίποτα από τιμές.. Περίπου 2000-2500 ευρώ.. (ελπίζω δηλαδή να είναι αρκετά!!) Θα ήθελα να σηκώνει "πείραγμα".

Ευχαριστώ προκαταβολικά, Νικος!

Υ/Γ: Να ζητήσω συγγνώμη απο τον Admin εάν άνοιξα ένα topic που έχει ξανασυζητηθεί ή εάν το άνοιξα σε λάθος κατηγορία.. Θα ήθελα να μην κλειδωθεί το topic μου σε περίπτωση που έχει ξανασυζητηθεί διότι θα αυτό το topic θα κατατοπίσει εμένα προσωπικά!!...

free rider
12/07/2005, 07:34
καλώς ηρθες φίλε νίκο,
ο τρόπος που γράφεις ειναι πολύ δομημένος ευγε...

σου ευχομαι καλή διαμονή καινα πάει καλά το πρώτο σου ποστο οπως ελπίζεις..

πενηντάρι ...
χμμμ

και τα παπιά είναι καλά
ομως προσπάθησε για μένα να μάθεις σε κάποια "μικρή" μοτοσυκλέτα 50cc...


:beer: :beer: :beer:

SnakeMJK
12/07/2005, 09:28
Εγώ θα σου έλεγα να πας για παπί.. κ αν γίνεται 125άρι, καθώς το 50αρι παραείναι ψόφιο! Ένα καλό παπί, καινούριο, είναι γύρω στα 2000 ευρώ. Πιστεύω πως είναι ότι πρέπει για αρχή. Τώρα για πειράγματα και άλογα που λες... Πείραγμα μέχρι τα 250 κυβικά δεν παίζει.. Για άλογα θα πας σε 2χρονο, το οποίο βέβαια έχει άλλα αρνητικά..

Tigas
12/07/2005, 09:58
ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΜΠΟΜΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 50cc ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ ΟΤΑΝ ΟΔΗΓΕΙΣ.
ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΑΝΨΕΙΣ ΦΩΤΙΕΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΙ ΣΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΒΕΛΤΙΩΝΟΝΤΑΙ.

ΒΕΒΑΙΑ 2ο ΑΤΟΜΟ :nono: :nono: ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑ ΜΙΚΡΟΚΑΜΩΜΕΝΗ

iannis
12/07/2005, 13:14
καλως ηρθες ...:wave2: εγω θα σου προτεινα να παρεις μηχανακι με συμπλεκτη τωρα εντουρο η στρητ σου βαζω καποιες επιλογες χωρις να ξερω ποσο ακριβως κανουν αυτα τα μηχνακια αλλα ειναι καλοφτιαγμενα και καλα για αρχη

aprilia rs 50 (http://www.aprilia.com/models03/road/eng/modello.phtml?id=34#)
[IMG]aprilia mx50 (http://www.aprilia.com/models03/offroad/eng/modello.phtml?id=61#)
υπαρχουν κα τα derbi αλλα δεν ξερω αν ερχονται πια στην ελλαδα (τα εφερνε η ελληνμοτο) δοκιμασε εδω για να δεις www.derbi.com :wave2:

DUKEMNUKEMgr
12/07/2005, 14:53
Παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Φίλε free rider σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
SnakeMJK δυστυχώς δεν νομίζω να δεχτεί η οικογένια μου να πάρω μεγαλύτερο από 50cc (για αρχή τουλάχιστον).
SCBR1000RR δεν ψάχνομαι σε κάτι τέτοιο, καμια άλλη ιδέα;

iannis κάτι τέτοιο είχα στα υπ'όψιν μου. Το derby το έχει ένας φίλος μου, μου έχει πει οτι είναι πολύ καλό και αξιόπιστο στον δρόμο.
Τυχαίνει την Rs-50 να την έχει ένας άλλος φίλος.. Μου αρέσει και από αυτό η οδηγική συμπεριφορά..

Ευχαριστώ για τις ηλεκτρονικές τοποθεσίες που μου έδωσες.. Αλλά μπήκε το πρώτο δίλλημα... (Ας ξεχάσουμε για λίγο το πως είναι κατασκευασμένα εξωτερικά τα μηχανάκια). Ξέρετε αν και ποια από αυτά σηκώνουν αλλαγές; Εξατμίσεις ή οτιδήποτε άλλο; Ξέρετε εάν υπάρχει περίπτωση να μπεί σύστημα "φλόγα"; (νομίζω οτι μπαίνει από 110 και πάνω) Ξέρετε εάν μπορεί να μπεί συναγερμός; Για να τα "αναβαθμίσω" λιγάάάάάάάάκι, μπορώ να αλλάξω γρανάζι (μικρό μπροστά κ μεγάλο πίσω) για να έχω καλύτερη ανάβαση σε ανηφόρες, αλλά μικρότερη τελική;;;;; εάν αφαιρέσω τον "Κόφτη" τι θα καταφέρω; τρύπα στο νερό ή το προτείνετε; Τέλος, αξίζει να αλλαξω, καρμπιλατέρ, φιλτροχοάνη, ηλεκτρονική; τίποτα άλλο που μπορώ να κάνω; Για να έχω "μπαμ" (στα φανάρια δηλαδή) τι πρέπει να κάνω;

Φεύγω απο το μηχανολογικό κομμάτι, και ας ασχοληθούμε λιγάκι με τον κινητήρα τους.. Ποιό προτείνετε και γιατί;
Rs50 - http://www.aprilia.com/models03/road/eng/modello.phtml?id=34
RX 50 RACING - http://www.aprilia.com/models03/offroad/eng/modello.phtml?id=68
MX 50 - http://www.aprilia.com/models03/offroad/eng/modello.phtml?id=61
RX 50 - http://www.aprilia.com/models03/offroad/eng/modello.phtml?id=62

Και τέλος, ας περάσουμε στο θέμα της εμφάνισης.. Τι χρώμα; (π.χ.
το μαύρο το καλοκαίρι θα ψήνεται..) μπορώ να βάλω κάτι για να φένετε ποιό ωράιο; φωτιζόμενες βαλβίδες; (άν και πάο πολύ μακριά αφού δεν έχω αποφασίσει καν ποιό..)

Οποιαδήποτε πρόταση και συμβουλή, δεκτή.. :P

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Υ.Γ. Απο τα Derbi προτείνετε κάποιο; Σε περίπτωση που δεν έχουν σταματήσει οι εισαγωγές, ποιό και γιατι; (δεν με ενδιαφέρει εάν θα έχει εμφάνιση street ή cross).

Υ.Γ. Αληθεύει οτι τα cross (ακόμα και τα 50άρια) κάθε λίγο θέλουν μπιστόνια;

DUKEMNUKEMgr
12/07/2005, 17:09
Παιδιά, ρίχτε τα φώτα σας, Please!!

DUKEMNUKEMgr
13/07/2005, 03:34
Παιδιάάάάάάάά, μην με αφήνετε τόσες ώρες στο σκοτάάάάδίίίίίί :(

DUKEMNUKEMgr
13/07/2005, 05:20
Παιδιά μετά απο αρκετό ψάξιμο, βρήκα μερικά αρκετές καλές "μίνι μοτοσυκλέτες". Σας παραθέτω έναν πίνακα, και περιμένω να μου πείτε την γνώμη σας, και προτάσεις σας..

List (http://homepages.pathfinder.gr/DUKEMNUKEMgr/Moto.txt)

Rezeguet
13/07/2005, 17:58
καταρχας να πω οτι ενω το ξεκινησες καλ το ποστ στο τελος το μαμησες λιγο αλλα σε καταλαβαινω απολυτα πριν απο ενα-2 χρονια τα περασα και γω :winka:

Για 50αρι συνιστω ΟΧΙ παπι ΟΧΙ μπομπο και ΟΧΙ σκουτερ και το βασικοτερο ολων ΟΧΙ πειραγμα! :nono: :nono:

Απο μηχανακια παιζουν

S/M

Beta 50RR
Malaguti 50 <---προτιμαω απολα τουτο
Peugeot 50
Derbi Senda 50 kai 50R

Enduro

τα ιδια μοντελα και μαρκες με αλλες ονομασιες
:smilea:

Street

Aprila RS 50
Derbi GPR 50
Malguti Draco
Peugeot -δεν θυμαμαι- 50


πολλες φωτο για αυτα τα μηχανακια ψαξε λιγο στο www.bikepics.com

DUKEMNUKEMgr
13/07/2005, 18:01
Φίλε Rezeguet ευχαριστώ.. Θα το ψάξω λιγάκι! Κανείς άλλος καμία πρόταση;

DUKEMNUKEMgr
13/07/2005, 18:11
Πέτυχα λαυράκι... http://www.50cc-motorcycles.com/ για δείτε το λιγάκι και πείτε μου και εμένα του πρωτάρη!!

vassilis88
13/07/2005, 19:54
aprilia rs50 pare!einai to pio omorfo kai to pio grigoro(logika).ki ama thes to kaneis 80 kai den pianesai

Rezeguet
13/07/2005, 21:07
giayta ta mixanakia exo syllogi apo fotografies

http://www.bikepics.com/aprilia/rs50/

http://www.bikepics.com/derbi/gprnude/

http://www.bikepics.com/pictures/166813/

http://www.bikepics.com/pictures/366950/

http://www.bikepics.com/pictures/290420/

http://www.bikepics.com/pictures/311641/

http://www.bikepics.com/pictures/133667/


dialegeis kai perneis :D
Malista gia polla apo ayta exoun ginei reviews sto eksoteriko kai sto MOTO kai 0-300. Pare kanena teyxos kai des piso piso pou exei ola ta montela na deis se poioa teyxi yparxoyn ta test kai ta statistika kai times tous.

DUKEMNUKEMgr
14/07/2005, 04:51
Καλημέρα, ξέρεται τι πρέπει να κάνω για να πάρω το δίπλωμα για 50cc? Δηλαδή τι θα χειαστώ και πώς γίνεται η διαδικασία; Άμα με πιάσουν με 125άρι και δίπλωμα για 50άρη, τι πρόστιμο υπάρχει; Άμα αποφασίσω οτι θα πάρω 125 έχω καμία καλή επιλογή με μάξιμουμ τα 5.000; Άκουσα ότι το aprilia rs-125 είναι κορυφή στην κατηγορία του.. Υπάρχει κανένα kit για αυτό; πόσο κοστίζει; Είναι αλήθεια οτι κάθε λίγο θέλει μπιστόνι; κανένα άλλο ποιο γρήγορο ή δυνατό; που μπορώ να βρώ ακριβές πληροφοίες για αυτό; κανένα που να το αταγωνίζεται;

vassilis88
14/07/2005, 12:39
cagiva mito.me look 916.:sun:
nomizo einai pio dynato ap to rs.

Rezeguet
14/07/2005, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKEMNUKEMgr
Καλημέρα, ξέρεται τι πρέπει να κάνω για να πάρω το δίπλωμα για 50cc? Δηλαδή τι θα χειαστώ και πώς γίνεται η διαδικασία; Άμα με πιάσουν με 125άρι και δίπλωμα για 50άρη, τι πρόστιμο υπάρχει; Άμα αποφασίσω οτι θα πάρω 125 έχω καμία καλή επιλογή με μάξιμουμ τα 5.000; Άκουσα ότι το aprilia rs-125 είναι κορυφή στην κατηγορία του.. Υπάρχει κανένα kit για αυτό; πόσο κοστίζει; Είναι αλήθεια οτι κάθε λίγο θέλει μπιστόνι; κανένα άλλο ποιο γρήγορο ή δυνατό; που μπορώ να βρώ ακριβές πληροφοίες για αυτό; κανένα που να το αταγωνίζεται;

filarako na se po, toxeis mamisei teleios to 8ema sou. Exo men plireis apantiseis gia ola ayta pou rotas alla den 8a apantiso giati eisai akoma arketa anorimos kai malon den exei noima na asxoli8o allo me ayto to 8ema Nomiza toulaxiston oti ena 16xrono paidi 8a to fylaga apo tin malakia pou dernei tin pleiopsifia ton 16xronon alla mallon den mporo...

Filika kai xoris pareksigiseis,
Rez

DUKEMNUKEMgr
14/07/2005, 16:48
Φίλε Rezeguet, μάλλον έχεις δίκιο, ΑΛΛΑ δεν κατάλλαβα που ακριβώς το "μάμισα"! Στο δίπλωμα ή στον δυνατό κινιτήρα;
Ή μήπως στις πολλαπλές, ταυτόχρονες ερωτήσεις;

α. Δίπλωμα: Προτιμώ να πάρω 125 χωρίς δίπλωμα, από αυτοκίνητο χωρίς δίπλωμα.. (να πάω να σκοτωθώ μόνος μου, οχι να πάρω και άλλους μαζί) (Δεν είναι δικαιολογία αυτό αλλά πραγματικότητα)

β. Δυνατός Κινιτήρας: Δεν θέλω να τρέχω σαν τρελός, αλλά εκει που θα χρειαστό το γκάζι του, να υπάρχει.. Προτιμώ άλογα από ροπές..

γ. Ταύτόχρονες ερωτήσεις: Αν δεν ρωτήσεις πως θα μάθεις;

Αν πάρω 50cc απλά θα πρέπει να το αλλάξω σε κανα 2 χρονάκια, γιατί δεν θα με καλύπτει.. Και οι μεταπωλήσεις σε rs (π.χ.) δεν πάνε και πολύ καλά... Εάν ήθελα θα μπορούσα να ρώταγα, τα ίδια χωρίς να έλεγα ηλικία, τι δίπλωμα και εάν έχω... Το ίδιο δεν θα γινόταν;

Υ.Γ. Δεν Παρεξηγώ (Filika kai xoris pareksigiseis)

DUKEMNUKEMgr
15/07/2005, 04:08
Παιδιά, μπορεί να ήμουν λίγο λάθος, στο σημείο που είπα για το 125, γράψτε λάθος. Έχω αποφασίσει.. 50cc και street ή sport οπότε αποκλείονται τα edouro + supermotard.

Έχω μερικές επιλογές:

Aprilia RS-50-------------------2895
Cagiva Mito / Prima 50----------?????
Derbi GPR 50-------------------2920
Malaguti Drakon----------------?????
Motor Ηispania RX50------------2890
Peugeot XR6 Sport-------------2999
Rieju RS2 50 Matrix-------------?????
Yamaha TZR 50----------------?????
Yamaha YSR 50----------------?????

Έχει κανείς να προτείνει τίποτα άλλο;
Αυτό που μένει να μάθω είναι HorsePower για το κάθε ένα, 0-100 και τελική... Please Help!

Εσείς ποιό προτείνεται; Γιατί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Rezeguet
15/07/2005, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKEMNUKEMgr
Φίλε Rezeguet, μάλλον έχεις δίκιο, ΑΛΛΑ δεν κατάλλαβα που ακριβώς το "μάμισα"! Στο δίπλωμα ή στον δυνατό κινιτήρα;
Ή μήπως στις πολλαπλές, ταυτόχρονες ερωτήσεις;

α. Δίπλωμα: Προτιμώ να πάρω 125 χωρίς δίπλωμα, από αυτοκίνητο χωρίς δίπλωμα.. (να πάω να σκοτωθώ μόνος μου, οχι να πάρω και άλλους μαζί) (Δεν είναι δικαιολογία αυτό αλλά πραγματικότητα)

β. Δυνατός Κινιτήρας: Δεν θέλω να τρέχω σαν τρελός, αλλά εκει που θα χρειαστό το γκάζι του, να υπάρχει.. Προτιμώ άλογα από ροπές..

γ. Ταύτόχρονες ερωτήσεις: Αν δεν ρωτήσεις πως θα μάθεις;

Αν πάρω 50cc απλά θα πρέπει να το αλλάξω σε κανα 2 χρονάκια, γιατί δεν θα με καλύπτει.. Και οι μεταπωλήσεις σε rs (π.χ.) δεν πάνε και πολύ καλά... Εάν ήθελα θα μπορούσα να ρώταγα, τα ίδια χωρίς να έλεγα ηλικία, τι δίπλωμα και εάν έχω... Το ίδιο δεν θα γινόταν;

Υ.Γ. Δεν Παρεξηγώ (Filika kai xoris pareksigiseis)

koita
1)ayto pou les einai poly asxeti kai DEN einai dikaiologia na pareis 125. Giati diladi na pareis 125 kai oxi 50 ka to pas sta amaksia. den egine pote logos gia amaksi. Ego sou leo na pareis 50ari na to ma8eis kai na eisai NOMIMOS eidika ama ginei kati na min se gamisoun tripla (to mixanaki sou, to soma sou kai meta esena me ta nomika) Ama eisai nomimos kai se trakaroun tous gamas esy meta.

2) To dynato kinitira ksexna ton. Kalytera na ma8eis me liga aloga kai oxi me polla giati PANTA yparxei o peirasmos. An exeis ta 100aloga kai sou kaylosei mia mera 8a ta pas volta 8es den 8es kai 8a tin patiseis asxima. Tora se 50ari eisai kalymenois kai me to pio dynato moter tis katigorias ka8os den vgazoun pano apo 7-8 ippous.

3)PARA POLLES mikres kai syxbes taytoxrones erotiseis= spasimo kai dyskolo sto diavasma. Mporeis na ma8eis perissotera kai me ligoteres erotiseis.

4) To 50ari allakse to se 2 xronia oloi etsi kanoun. Diladi nomizeis oti an pareis 125 dixronmo den 8a to vare8eis e? Kaneis mega la8os. Edo allazoun kai ta 600aria meta apo 2-3 xronia ti mas les...

5) To an 8a mas ''ksegelaseis'' os pros tin ilikia diploma klp emas ligo mas noiazei. Aytos pou 8a tin patisei avrio me8ayrio kai 8a vlastimaei tin malakia tou 8a eisai ESY oxi EMEIS. Kala ekanes kai eipes tin ilikia kai tin katastasi sou kai kala 8a kaneis na akouseis ta paidia edso mesa giati oloi exoun empeiria poly megalyteri apo tin diki sou kai einai kai megalyteroi apo sena kai exoun odigisei mixanes pou oute mporeis na dianoi8eis. Eisai akoma apeiros kai neos kai ftaiei kai i simerini neolaia pou parasernei tosa paidia ston sigouro 8anato me tis malakies tous ka8imerina.

Na sou po kai ena mistiko pou anakalypsa mono meta to atyxima mou. KANENAS den se koitaei ti kaneis. Oute an exeis mixani oute an den exeis. Den exei simasia poso grigora 8a peraseis dipla apo ton kollito sou oute an kaneis souza mprosta stis gomenes. Ki an sou fainetai parakseno kloita to ka8imerina stous dromous. Den noiazei kanenan ti odigas kai ti kaneis. Ekanesa to proto vima na mpeis se mia koinonia motosykletiston orimi kai ekseligmeni edo sto moto.gr kai an prosarmosteis kai akouseis ti exoume na sou poume 8a pas mia xara kai me tin mixani sou kai sti zoi sou kai 8a eisai 100 fores kalyteros apo opoiondipote grigoro kai malaka me ftiagmeno papi pou kykloforaei ekei ekso giati esy 8a exeis synesi kai gnosi, 8a eisai poly kalyteros odigos apo aytous. Skepsou to etsi kai pare tin '''malakia'' tin 50ara kai ma8e tin na tin odigas kai odiga kyrioula ston dromo giati etsi prepei. Ase tous aytous n skotonontai sta fanaria kai synexise esy to dromo sou.

kai ksere poios sta leei ayta. O malakas pou digouse gia 2 xronia xoris diploma to ftiagmeno scooteraki tou pou otan pire diploma odigouse pali paranoma kai ekane tis malakies tou ka8imerina pou stoukare me 90 xlm me to kefali mesa se tzami amaksiou kai tora plironei me doseis oles tis malakies pou exei kanei sti zoi tou.

Rez

DUKEMNUKEMgr
15/07/2005, 16:07
Φίλε Rezeguet, νομίζω πως ήρθε η ώρα... να σου ζητήσω δημόσια συγγνώμη. Ελπίζω να θεωρήσεις το συμβάν "παρελθόν". Τελικά 50cc θα πάρω αλλά όπως είπες και εσύ θέλω το πιό δυνατό στην κατηγορία του! Μπορείς να με βοηθήσεις να επιλέξω και να καταλήξω;

Rezeguet
15/07/2005, 16:20
den xreiazetai na zitiseis se kanenan sygnomi giati i amoivi mou gia ayta pou eipa einai mono oti den 8a peraseis ayta pou perasa ego.

Apla ka8e fora pou 8a pas na kaneis mia malakia skepsou ayta pou ema8es kai pou diavases kai ayti 8a einai kai i dikia sou amoivi.

Oso gia tin mixani, ksere oti i mixani einai pa8os kai einai ais8isi. Ka8e mixani apo aytew pou eipes kai koitakses einai ena synolo apo ais8imata kai oxi ena kommati metallo, oute apla ena noumero epidoseon. Kai mia mixani me mikres episoseis mporei na ferei eytixia megalyteri apo kapoio me apeira aloga. Pare ayto pou se ekfrazei kai sou aresei pio poly.

:wave2:

oulas
15/07/2005, 16:33
Ρε συ ΡΕΖ το CBF το ειχες τοσο καιρο χωρις διπλωμα;

Οσο για τον φιλο που ψαχνει 50 αρι, αυτο που σκεφτομαι εγω τουλαχιστον οταν παω να κανω μια αγορα, ειναι αυτο που θα διαλεξω να με καλυπτει απο την αρχη κατα 100%, και να μην θελω αλλα τοσα για βελτιωσεις.

Καλυτερα παιρνεις απο την αρχη κατι πιο κοντα στα μετρα και υσηχαζεις, γιατι τα εδωσες τα λεφτα μια και καλη και ξεμπερδεψες, γιατι ο κατασκευαστης παντα οτι φτιαχνει, το φτιαχνει για να δουλεψει συμφωνα με καποιες προδιαγραφες.

Αν πας εχεις και το κολοπειραξεις, θα τρεχεις συνεχεια συνεργεια.


Οσο για να σου πρωτεινω κατι με την κατηγορια των 50ψψ εχω να ασχοληθω απο την ηλικια σου και δεν το κατεχω πλον τι παιζει.

Ο ΡΕΖ σιγουρα κατι καλο θα σου προτεινει:wave2:

DUKEMNUKEMgr
15/07/2005, 16:38
Ερώτηση, τα κιτ που βγάζουν οι εταιρίες, ανεβάζουν τα κυβικά; Δηλαδή τι αλλαγές κάνεις με ένα κιτ; (πληροφοριακά εντελώς)

powerphot
15/07/2005, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKEMNUKEMgr
Καλημέρα, είμαι νέος στο forum και ελπίζω το πρώτο μου Post να μην πάει και πολύ άσχημα!!

Θα ήθελα να δηλώσω εξ αρχής ότι δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με μηχανές, ορολογίες, κόλπα κτλ. Μαθαίνω όμως γρήγορα (θέλω να πιστεύω/ελπίζω).

Ρε παλουκαρη μ' πριν δυο μέρες έλεγες τα παραπάνω.



Και τώρα μετά απο 3 μέρες "πείρας" ζητάς "κιτ" για να ανεβάβεις την ιπποδύναμη πριν "ανέβεις" εσύ επάνω στο μηχανάκι?
για εξήγα πως το παίζεις?




Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKEMNUKEMgr
Ερώτηση, τα κιτ που βγάζουν οι εταιρίες, ανεβάζουν τα κυβικά; Δηλαδή τι αλλαγές κάνεις με ένα κιτ; (πληροφοριακά εντελώς)

DUKEMNUKEMgr
15/07/2005, 17:11
Βρε παιδιά, δεν είπα οτι θα βάλω κιτ. Απλά ρώτησα. Είπαμε, 50cc θα πάρω, και θα το αφήσω "Mamma"

Rezeguet
15/07/2005, 21:13
DUKEMNUKEMgr έγραψε με PM στις 14-07-2005 16:49 :
Εάν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα τα τελευτάια μου Post μπορώ να τα αποσύρω..


oxi file mou den einai provlima ta post sou kai sto foroum ayto den aposyroume pote ta legomena mas, yparxei eley8eria logou kai apopseon. Alloste den eipes tipota pou na e8ikse kanenan.

:winka: :winka:

apla o filos powerphot tsantistike epeidi to allakses apo 50ari se 125 meta piso se 50 kai meta pali sta kit eno den exeis kan akoumpisei tin mixani.

ypomoni, kai otan pareis tin mixani kai akoma 8eleis na tin metatrepseis emeis edo eimaste.

:winka:

powerphot
16/07/2005, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
oxi file mou den einai provlima ta post sou kai sto foroum ayto den aposyroume pote ta legomena mas, yparxei eley8eria logou kai apopseon. Alloste den eipes tipota pou na e8ikse kanenan.

:winka: :winka:

apla o filos powerphot tsantistike epeidi to allakses apo 50ari se 125 meta piso se 50 kai meta pali sta kit eno den exeis kan akoumpisei tin mixani.

ypomoni, kai otan pareis tin mixani kai akoma 8eleis na tin metatrepseis emeis edo eimaste.

:winka:

Δεν τσατίστικα Rezeguet απλά απόρισα με αυτά που έλεγε στην αρχή, τα οποία σε σχέση με τα τελευταία δεν κόλλαγαν.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Βρε παιδιά, δεν είπα οτι θα βάλω κιτ. Απλά ρώτησα. Είπαμε, 50cc θα πάρω, και θα το αφήσω "Mamma"

DUKEMNUKEMgr δεν υπάρχει λόγος να "μαζέψεις" τα ποστ σου,
η γνώμη που έχεις είναι για να την λες κι όχι να την κρατάς.
Αν κάνεις κάποια λάθη με αυτά μαθαίνεις, αν κάνεις συνέχεια τα "ιδια" λάθη, η επίτηδες θα το κάνεις (και δεν εννοώ μόνο εσένα αλλά ολους μας) η είσαι στόκος.
Μη λες πολλά, και ειδικά μη λες πράγματα που έχεις ακούσει άλλους να τα λένε χωρίς αυτά να σε αντιπροσωπεύουν.
Δεν Θα συνεχίσω άλλο, έξυπνο παιδί "διαβάζεσαι" και νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Καλή αρχή ότι και να πάρεις και πολύ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!




...κι αστα αλόγατα προς το παρόν. Άρχισε με κανα γαϊδαράκο πρώτα και μετά το....ντοπάρεις. :lol: :wave2:

DUKEMNUKEMgr
16/07/2005, 01:28
Thnx Guys! Τελικά όμως, τι να πάρω; Υπάρχει Derbi GPR-Cup 50cc?
Προτείνετε ένα Plz γιατί απο τις πολλές επιλογές θα λαλήσω!!...

vassilis88
16/07/2005, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Oso gia tin mixani, ksere oti i mixani einai pa8os kai einai ais8isi.

akribos min koitas noumera kai mlks. pare afto pou sou aresei. kai nomizo pos i derbi bgazei kit 80cc gia to gpr.

gdevelek
16/07/2005, 17:04
Φιλαράκι, για την ηλικία σου και την εμπειρία σου, φαίνεσαι υπερβολικα παθιασμένος με ιπποδυνάμεις και γκάζια. Χαλάρωσε, έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου. Συμβιβάσου με ένα αξιόπιστο μαμίσιο 50άρι, έτσι ώστε σε λίγα χρόνια να έχεις μάθει πώς να οδηγείς και ΟΧΙ πώς να εντυπωσιάζεις στα φανάρια με το "μπάμ", και να έχεις την ευκαιρία πλέον να απολαύσεις ένα πραγματικό 600άρι σπορ μηχανάκι.

Αν υπάρχει ένας χώρος όπου το "όποιος βιάζεται σκοντάφτει" επαληθεύεται συχνότατα και με θλιβερό τρόπο, αυτός είναι ο χώρος των μηχανών.

Και επειδή τα 50άρια είναι θές δε θες αδύναμα, δώσε έμφαση στην αξιοπιστία και όχι στις επιδόσεις. Αυτές από 50άρι δεν βγαίνουν, που να χτυπιέσαι κάτω.

DUKEMNUKEMgr
16/07/2005, 18:24
Παιδιά δεν περιμένω απο το 50cc να μου βγάζει τα τρελά "μπαμ" ή την μεγαλύτερη τελική! Απλά θέλω να επιλέξω εκείνο που σε σχέση με τα υπόλοιπα, θα έχει τα περισσότερα υπέρ! Π.Χ. Εάν ένα από αυτά βγάζει 10 km περισσότερα από ένα άλλο αλλά δεν έχει στροφόμετρο, να βράσω τα παραπάνω km Που θα βγάζει! Εάν όμως όλα έχουν τον ίδιο εξοπλισμό τότε θα ήθελα το ποιό αξιόπιστο (π.χ. σε δύκτιο service).
Παιδιά ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο που μου χαρίσατε, και που με βοηθήσατε να καταλλήξω σε μερικά! Μάλλον θα πάω σε κάποιο μαγαζί να το συζητήσω λιγάκι και με τον πωλητή!! Όποιος θέλει να προτείνει κάποιο άλλο, Π.Μ.

sonic22
16/07/2005, 18:25
re paidia kala ola opws ta lete. axia na ginun vivlio gia agwra prwtis mixanis...

alla signomi kiolas... eseis me ti mixanaki mathate na odigate?
tis malakies me ti mixanaki tis kanate?

me 400 kai 600??

oloi (estw oi perisoteroi) me papia xekinisame kai me papio tou tote... xwris frena xwris anartiseis xwris tipota... kai apo mal@$ kai piragmata alo tipota...

swsta tou ta lete tou paidiou alla min xasoume kai epafi me tin pragmatikotita...

alla an ton kovete gia toso anorimo kalitera pite tou na min parei mixanaki giati oti kai na parei tin mal@#$ tha tin kanei...
kati oi filoi kati to mparouti pu kila stis fleves se autin tin ilikia tha to kanei to lathos...

prosopika tha su protina na pareis

kainourio daxaki (jincheng pws ta lene auta) ,apo diko mou kolima, alla kai giati einai ftino kai mporeis na matheis polla panw tou (exei kai diskofreno kai kaloutsikes anartiseis)
i skuteraki gia na kaneis kai ta psonia sou (HONDA Tact pamfthino kai elafri)

twra oti thelete pite mou... alla den adexa allo...

DUKEMNUKEMgr
16/07/2005, 18:55
Φίλε sonic22, thnx for your reply.

Θα ήθελα ένα sport μηχανάκι. Μου αρέσει πολύ εξωτερικά! Τα scooterάκια τα μισώ. Τα jincheng μου φαίνονται λιγάκι "μικρα" για τον όγκο μου (μην ακούω χαχανίσματα :P ).

Με την βοήθεια σας, έχω μια λίστα με 6 διαφορετικά μηχανάκια. Ευτυχώς όλα έχουν σχεδόν τον ίδιο εξοπλισμό, όλα είναι sport, όλα είναι μοντέλα του 2005 και έχουν παραπλήσιες αποδόσεις!

Aprilia - RS 50
Aprilia - Tuono 50
Derbi - GPR 50
Derbi - GPR 80 Cup
Peugeot - XR6
Motor Hispania - RX

sonic22
16/07/2005, 19:26
to oti gustareis spor mixanaki to eida sta proigoumena post su...
twra spor 50ari...:sick: :sick: tespa...


apla su prwtina auta ta dio mixanakia giati to ena einai klasiko komati kai to deutero einai eukolo kai voliko..

me alla logia otan tha vgaleis diplwma gia megaliteri mixani tha to pouliseis to streetaki gia tin akrivia tha to skwtoseis...
(petamena leuta dld) enw to skouter tha su einai panta xrisimo (milaw ek piras)

kai kati akoma... to kostos sidirisis to exeis dei? afthona kai ftina (sxetika) antalaktika gia auta iparxoun?

kai kalos irthes!!

:beer: :beer: :beer:

DUKEMNUKEMgr
17/07/2005, 06:57
Σχετικά με service και συντήρηση, δεν έχω ψάξει καθόλου. Το Aprilia έχει το καλύτερο service στην Ελλάδα, σχετικά με τα υπόλοιπα.

downhill
17/07/2005, 10:21
Απ'οτι διάβασα στο πρώτο μήνυμά σου είσαι απο τη Σαλαμίνα.Άρα σου προτείνω να ΜΗΝ αγοράσεις μηχανάκι.Η Σαλαμίνα έχει ωραίους δρόμους για να σκοτωθείς.Επιπλέον οι μπακαούκες είναι ΑΣΧΕΤΟΙ με την οδήγηση και θα μπλέξεις.Άλλωστε με τα όνειρά σου περί πειραγμάτων κλπ δε σε βλέπω καλά.Αν θες πειράγματα άρχισε να ασχολείσαι με overclocking στον Η/Υ σου!Είναι πιο ασφαλές άθλημα και μαθαίνεις πολλά.Για ποδηλατάκι το έχεις σκεφτεί;Θα κάνεις και πολύ καλή φυσική κατάσταση και ωραίο σώμα για τα κορίτσια!Εγώ στα 16 μου είχα ζητήσει ένα GLX 50 που κόστιζε 250.000 δρχ και ο πατέρας μου μού αγόρασε ένα πολύ καλό ποδήλατο!!!!...Δεν το μετάνιωσα ποτέ.Αργότερα που αγόρασα μοτοσυκλέτα είχα το μυαλό μέσα στο κεφάλι μου,αντίθετα κάποιοι συμμαθητές μου με παπιά και ένας με Aprilia 50 είχαν λάμες στα πόδια απο τις μαλακίες.
Πάντως ότι και αν αγοράσεις,φρόνισε να σου μείνουν χρήματα να πάρεις ένα καλό κράνος.Και να μην το αφήνεις στο σπίτι,αλλά να το φοράς.

Κανένας
17/07/2005, 10:59
Λοιπόν, από αυτά που έχεις βάλει, αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι το mito, γιατί είναι μικρογραφία της ducati 916
Το πιο σύγχρονο και ίσως <<καλλίτερο>>είναι το derbi
Το οποίο από όσο ξέρω δεν έχει 50 cup αλλά αγωνιστικό κιτ 80 cup το οποίο εκτοξεύει την ιπποδύναμη στα 23 ονομαστικά άλογα και αν το κάνεις… θα γίνεις ο καλύτερος φίλος των μηχανικών και θα μάθεις πόσο εύκολα… μπορεί να πάθει ένα δίχρονο ζημιές


Πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο γιατί αυτά τα μηχανάκια, έχουν λίγο πολύ 9 ονομαστικά άλογα και γύρω στα 90- 95 τελική, ανάλογα με τα κιλά του καθενός
Άστο μαμά (πολυ δυσκολα χαλαει και καιει ελαχιστα) και μην το πουλήσεις ποτέ
Και να κυκλοφορείς πάντα νόμιμος και σωστά ντυμένος
:beer:

DUKEMNUKEMgr
17/07/2005, 14:40
Φίλε downhill σε βρίσκω αρκετά διαβασμένο σχετικά με Μπακαούκες και Δρόμους.................................................................
Δεν πρόκειτε να πειράξω το μηχανάκι. Μαμίσιο θα παραμείνει.

Φίλε ΚΑΝΕΝΑΣ, είδα οτι απο cagiva το Mito είναι 125 ενώ το Prima που είναι το ίδιο αλλά σε 50άρι δεν έρχετε πλέον στην Ελλάδα, Δεν θυμάμαι που, αλλά κάπου το διάβασα ψάχνοντας στο νετ.

Το GRP-80-CUP είναι 50cc (η πηγή μου είναι η www.mototriti.gr) και είναι το καλύτερο που έχω βρει. Από service δεν ξέρω εάν έχει καλό δύκτιο και η Derbi.

DrAvEnStOrM
21/07/2005, 16:03
egw eimai 16 exw diplwma gia 50cc kai epeidh de ta paw ta scooterakia epsaxa kati fthno kai aksiopisto kai telika katelhksa se daytona dy50r.Kanena provlhma ola mia xara arketa dynato gia 50cc.Phgainei teliki gyrw sta 75-80.Teliki timi 1200E.

Κανένας
21/07/2005, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKEMNUKEMgr


Το GRP-80-CUP είναι 50cc (η πηγή μου είναι η www.mototriti.gr) και είναι το καλύτερο που έχω βρει. Από service δεν ξέρω εάν έχει καλό δύκτιο και η Derbi. Καταρχάς καλορίζικο
Λοιπόν το μηχανάκι σου λέγεται GPR 50 Racing. και όχι cup
Το cup είναι 80αρι και το μότο τρίτη δεν είναι τόσο αξιόπιστο
Η παρακάτω Φώτο είναι από το 0 300 τεύχος 101 και μην :nono: το κάνεις έτσι, είναι μόνο για αγωνιστική χρήση αυστηρά


:beer:

υγ
Βασικό Εξοπλισμό έχεις ?


20039

Rezeguet
21/07/2005, 19:15
koita etsi pos se kovo, me ena gpr 50 8a klais ta lefta sou giati mia ptosi=POLLA, PARA POLLA Europoula.... Etsi 8a eisai kai me opoiodipote street mixanaki. To kalytero pou mporeis na kaneis einai na pareis ena mikro enduraki pou 8a se valei kai sto xoma kai 8a se dyskolepsei poly ekei, alla 8a amoif8eis para poly optan pareis argotera megalo enduraki. An den eisai tou xomatos pare kana supermotardaki 50ari na kaneis kai tin kayvla kai tin magia sou sta kafeneia, na ma8eis kai kana endo kamia souza (PANTA se asfaleis dromous kai panta me foul eksoplismo)
Episi skepsou kai to endexomeno gia sachs madass 50 i yamaha slider (50ari scooteraki eidika ftiagmeno gia na antexei ptoseis kai na kaneis malakies to teleytaio, kai to madass 50ari me symplekti kai taxytites pou moiazei poly me podilato kai einai pita trela mixanaki akoma pio eidiko ayto gia na kaneis malakies kai ama tros stouka den pa8ainei tipota apolytos)

http://www.sachs-bikes.de/en/category.php?cat_id=4
exei kai fota ala ducati 999 mprosta ;)

Κανένας
21/07/2005, 19:24
Αν και δεν διάβασα τι έγραψες…. καλά κρασιά
Το αγόρασε ήδη και το στρώνει λεμε

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=11145

Κανένας
21/07/2005, 19:27
Από το λινκ πολύ ωραιο το madass
:beer:

Rezeguet
21/07/2005, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Αν και δεν διάβασα τι έγραψες…. καλά κρασιά
Το αγόρασε ήδη και το στρώνει λεμε

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=11145



xaxaxaxax re to alitampoura ti pige kai pire.... Kala ekane den leo, alla den 8a ekplago ka8olou an (xtypa ksylo ftou ftou) se ligo kairo 8a doume kapoia post tou sta odigoka tips tricks peri pos apofeygoume kapakia... :lol: :rotflmao: :lol:

pantos oraio to mixanaki kai kaloriziko :wave2:

alexxx32
28/09/2009, 17:49
gia sas pedia eime neos sto forun kai 8a i8ela sas parakalo na m pite an fisika mporite kai 8elete pia apo tis 2 mixanes p 8a sas anafero eine kaliteri 1 eine i aprillia rs 50 kai 2 i aprillia sx 50 akoma an mporite peste m pia apo tis 2 exi kaliteri teliki efxaristo prokatavolika!!!:)

PanoC7
24/05/2010, 09:50
Γεια σας ειμαι καινουριος στο φορουμ και βρεθηκα εδω καθως εψαχνα διαφορες γνωμες για αγωρα πρωτου παπιου στα 50cc διοτι ειμαι 16χρονων και πανω σε αυτο θελω την βοηθεια σας... σκευτομαι να παρω ενα μεταχειρισμενο παπι μεχρι 800 ευρωπουλα το ανωτερο τι μου πρωτεινετε..? επισεις ξερει κανεις τι παιζει στο θεμα μεταβιβαση που πηγενω ακριβως για να γινει η μεταβιβαση ποσα ευρα χρειαζονται, και για να γινει θα χρειαστει να εχω αφμ και με την αγωρα του παπιου να κανω καθε χρονο φορολογικη δηλωση που να διλωνει οτι εχω ενα παπι 50cc κλπ..? Ζητω συγνωμη απο τον διαχειρηστη του moto.gr και στο παιδι που ανοιξε το θεμα αν βγηκα off topic η εκανα καποιο αλλο λαθος Ευχαριστω προκαταβολικα Πανος..

digimonscot
29/05/2010, 21:13
Φίλε μου DrAvEnStOrM , κι εγώ ήμουν σε αυτήν την φάση πρίν από 2 χρόνια..και μιλούσα με τον πατέρα μου..και δεν είχε πρόβλημα σε ότι κι αν έπαιρνα.. (motard ή δρόμου) απλά με είχε ενημερώσει σε περίπτωση που έπαιρνα δρόμου, εάν μου το έριχνε ένας το μηχανάκι, π.χ. κάποιος που δεν ξέρει να παρκάρει, θα πλήρωνα την μισή μεριά του μηχανακιού...ενώ σε sm τίποτα...άντε κανένα φλάς...

επίσης αφού το πήρα, το sm, διαπίστωσα πώς είναι κλάσης καλύτερο για πρώτη μηχανή..:

1. Οι αναρτήσεις του είναι πολύ καλύτερες σε περίπτωση όπου, πέσεις σε λακούβα, σε πέταγμα γάτας..και να την πατήσεις δεν θα καταλάβεις (σχεδόν) τίποτα, σε πεζοδρόμιο (σε ειδικές περιπτώσεις..), κτλ.

2. Θέση οδηγού: είναι πιο άνετη, ξεκούραστη..σε κίνηση δεν καμπουριάζεις, και θα είναι και πιο άνετη και σε εσένα που δεν θές κάτι μικρό.

3. Έχει καλύτερη ροπή..σε αντίθεση με του δρόμου που έχει 5χλμ περισσότερα τελική (περισσότερο χρειάζεσαι την ροπή, το άνοιγμα, παρά την τελική..μην νομίζεις ότι θα είσαι συνέχεια με τελική..

4. Και γενικά είναι πιο ασφαλές..εγώ δεν έχω πέσει ποτέ ..και γνωστοί μου με rs50 έχουν ξαπλώσει στην άσφαλτο 5-6 φορές...

σκέψου το οικονομικό..ότι τα πλαστικά του σε περίπτωση πτώσης είναι περισσότερα..και ότι είναι πιο εκτεθημένο σε σχέση με το sm το οποίο έχει μεγάλο τιμόνι και σε πτώση εκεί πέφτει όλο το βάρος...


Και σε περίπτωση που αποφασίσεις πουλάω το aprilia sx50 μου..το οποίο το έχω σαν καινούργιο.(κυριολεκτικά) και είναι δεν το έχω ταλαιπωρήσει με αναβαθμίσεις..εάν θές πάρε με στο κινητό(είναι στην αγγελία) να στα πώ αναλυτικά..

Μην την πατήσεις και πάς σε δρόμου...εγγυημένο.

Φιλικά πάντα..και δεν το κάνω για να πουλήσω το δικό μου..(έχω ήδη 2 παιδιά από Αθήνα, απλά δεν δεσμεύομαι με κάποιον..όποιος το πάρει πρώτος..:lol: )

και ευχαριστώ για τον χρόνο σου.:wave2:

digimonscot
29/05/2010, 21:15
το προηγούμενο θέμα μου ισχύει και για 'σένα alexxx32 ...:winka:

alexxx32
03/06/2010, 08:26
ty :D :D :D :beer: