PDA

View Full Version : S O S για βενζίνη-αυτονομία



trenos
31/07/2010, 02:34
Σε λίγες ώρες αναχωρώ για Ιταλία. Λάρισα – Ηγουμενίτσα είναι 270χλμ. Το fazeraki είναι φουλαρισμένο και περιμένει. Το πρόβλημα είναι η αυτονομία!
Δεν χρειάστηκε μέχρι τώρα να κάνω οικονομία για να δω μέχρι που θα φτάσω με ένα ντεπόζιτο εκτός μιας φοράς σε καμπίσιας διαδρομής όπου στα 294χλμ πρέπει να είχα τελειώσει και την ρεζέρβα.
Τώρα και το μηχανάκι θα είναι φορτωμένο με 2άτομα και με βαλίτσες (κάργα).
Η διαδρομή είναι ορεινή σε μερικά κομμάτια και αναρωτιέμαι αν θα φτάσω στο λιμάνι.
Αν κάποιος μπορεί να μου πει κανένα κόλπο για μεγαλύτερη αυτονομία έστω και για 10χλμ γιατί νομίζω πως είμαι οριακά.


Υ.Γ Αν είναι κανένας βενζίνας σε αυτή την διαδρομή φίλος σας η ο ίδιος θα το εκτιμούσα να κάνει κουμάντο για 3,4,5 λίτρα
:( :(

KaTaNaS
31/07/2010, 02:42
παρε μαζι ενα 5λιτρο πλαστικο απο απιονισμενο νερο γεματο με αμολυβδη.

συμπληρωνεις μολις καψεις 5 λιτρα, το πετας στα σκουπιδια και συνεχιζεις. :wave2:

trenos
31/07/2010, 02:43
δεν υπάρχει σταγόνα στην Λάρισα:( :(

KaTaNaS
31/07/2010, 02:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από trenos
δεν υπάρχει σταγόνα στην Λάρισα:( :(


ρουφα απο το αυτοκινητο σου ή απο κανενος φιλου, ξαδερφου, μπατζανακη!

kyko
31/07/2010, 03:04
@katanas,δλδ λες στο φιλο να κουβαλησει μαζι του πλαστικο δοχειο με 5lt τζινα ενω θα ειναι φορτωμενος τιγκα στα μπαγκαζια,2καβαλος κ μες στη ζεστη......? :look:

KaTaNaS
31/07/2010, 03:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
@katanas,δλδ λες στο φιλο να κουβαλησει μαζι του πλαστικο δοχειο με 5lt τζινα ενω θα ειναι φορτωμενος τιγκα στα μπαγκαζια,2καβαλος κ μες στη ζεστη......? :look:

εγω αυτο θα εκανα, δεν υπαρχει θεμα αναφλεξης, ας μη το χτυπαει και ο ήλιος...

σε 100 χλμ την βαζει στο ντεποζιτο και ειναι κομπλε.

faraway
31/07/2010, 03:44
Αν έρθεις απο Εγνατία βενζινάδικο δεν υπάρχει ούτε για δείγμα , έτσι και αλλιώς .

LOUKILOUK
31/07/2010, 04:07
Πάντως και έτσι είναι πολύ πιθανο να σε βγάλει αν κινηθείς πολύ χαλαρά και οικονομικά...καλού κακού πάρε και λίγη βενζίνη μαζί σου όπως λέει και ο κατάνας (μπορείς να χρησημοποιήσεις και μικρότερα μπουκάλια, 2 ή 3, για να τα βολέψεις καλύτερα με τα μπαγάζια και τα ξεφορτόνεσε σιγά σιγά... καλό ταξίδι στην Ιταλία:beer: :wave2:

trenos
31/07/2010, 05:34
ο.κ! μάλον θα κανω κουμάντο για μπετονάκι!