PDA

View Full Version : Απορια που χρηζει αμεσης βοηθειας....



Drake21
31/07/2010, 15:36
Η απορια μου εχει σχεση με αμορτισερ....

Εχω ενα CBF1000ABS και προσφατα παρελαβα το καινουριο μου Hyperpro πισω αμορτισερ.Στην αρχη οι καλοι φιλοι Ολλανδοι ειχαν κανει λαθος στο ελατηριο που μου εβαλαν με αποτελεσμα να μην ρυθμιζεται το δυναμικο sag...αλλα με την βοηθεια των παιδιων απο το K-Shok και τον αντιπροσωπο βρηκαμε το σωστο ελάτηριο,βαλαμε και το καταληλο πιο κοντο δυχαλο και τα sag ειναι πλεον ρυθμισμενα τελεια.....

Μαλλον ομως υπαρχει και αλο προβλημα στο αμορτισερ και αυτο δεν ξερω πως να το λυσω,δεν ξερω αν σε αυτο που φανταζομαι εχω δικιο και,γι'αυτο θελω και βοηθεια ειδικου αμεσα(να ξερω αν θα παω να μιλησω στον αντιπροσωπο την δευτερα και αν αυτα που πιστευω ειναι σωστα)...

Παροτι ολα ειναι ρυθμισμενα τελεια το αμορτισερ τερματιζει...
Η μηχανη εχει διαδρομη πισω αμορτισερ 120mm...αυτο αφορα απο οτι ξερω τη διαδρομη που μετρας εκει που μετρας το sag δηλαδη στους 12 ποντους τερματιζει το αμορτισερ κανονικα....

ακουστε τωρα τι παρατηρησα...μετρησα sag(τη διαδρομη δηλαδη)με τον αδερφο μου και τη γυναικα μου πανω 5cm...δηλαδη κατι λιγοτερο απο το μισο της διαδρομης κατασκευαστη,που ασπαζεται και το manual της hyperpro....
Μετα πηγα σε αυτη τη θεση το λαστιχακι που υπαρχει στο εμβολο του αμορτισερ(αυτο που βλεπεις ποσο μεσα πηγε)τερμα πανω(τερμα πανω με τα 5 cm των 2 επιβατων)...
Μετα τραβωντας εγω απο πισω τη μηχανη πανω για να μη βυθιστει αλlο τους σηκωσα και την εβαλα στο διπλο για να δω ποση απο τη διαδρομη του αμορτισερ ειχε χρησιμοποιηθει...ηταν λιγο κατω απο τη μεση....

Δηλαδη ενω η διαδρομη στο σημειο που μετραμε sag ηταν στο 40% ας πουμε η διαδρομη του αμορτισερ ειχε χρησιμοποιηθει 60%,με εναν προχειρο υπολογισμο τωρα με το μυαλο μου,απο 120mm το αμορτισερ αυτο δουλεβει μεχρι τα 90mm,ισως και λιγοτερο....ενω το μηκος του ειναι σωστο,αυτο που διαπιστωνω ειναι οτι μαλλον το πανω στελεχος του αμορτισερ(αυτο που μπαινει μεσα το εμβολο) ειναι πιο μακρυ απο οτι πρεπει....

Χρειαζομαι απαντηση αμεσα,την Τριτη φευγω Ευρωπη για το motogp του Brno και ειμαι στον αερα...

Ευχαριστω!!!!

menelaos46
31/07/2010, 16:09
Εγω δε καταλαβα το προβλημα σου ποιο ειναι παντως...

Drake21
31/07/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21


Δηλαδη ενω η διαδρομη στο σημειο που μετραμε sag ηταν στο 40% ας πουμε η διαδρομη του αμορτισερ ειχε χρησιμοποιηθει 60%,με εναν προχειρο υπολογισμο τωρα με το μυαλο μου,απο 120mm το αμορτισερ αυτο δουλεβει μεχρι τα 90mm.



ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΤΙ ΔΥΣΝΟΗΤΟ!!!! ΕΝΩ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΕΧΕΙ ΔΙΑΔΡΟΜΗ 12CM ΒΑΣΗ HONDA TO ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΑΔΡΟΜΗ(ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΤΡΑΜΕ SAG ΠΑΝΤΑ,ΒΥΘΙΣΗ ΣΤΟΝ ΑΞΟΝΑ ΤΟΥ ΤΡΟΧΟΥ)ΠΕΡΙΠΟΥ 9CM!!!ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑΕΙ!!!!???!!!ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΝΩ POST ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ!!!

θελω απλα να μου πει καποιος αν οτι εχω γραψει στο πρωτο post ειναι σωστο,να παω να τριψω το αμορτισερ στα μουτρα του αντιπροσωπου...αν εχω δικιο χρειαζεται αντικατασταση και δεν γινεται ως την Τριτη να ερθει καινουριο απο Ολλανδια,εγω για να το εχω τωρα το παρειγγειλα πριν 2 μηνες και ακομα τρεχω,καταλαβατε,να εχω την απαιτηση να αποζημιωθω οικονομικα δηλαδη...βαλε βγαλε,αλαξε ελατηρια κτλ κτλ 650 ευρω μου πηγε,μαλακια δεν ειναι για καποιο λαθος η της hyperpro η της παραγγελιας του αντιπροσωπου να μην εχω αυτο που πρεπει εγω???


ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΑ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΙ,ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΑΝ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΙΟ ΠΑΝΩ(ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΝΩ ΣΤΕΛΕΧΟΣ) ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ!!!!!

menelaos46
31/07/2010, 17:03
Αρχικα πρεπει να ξερεις αν πηρες το σωστο αμορτισερ για το σωστο μηχανακι.
-φανταζομαι το πηρες
Επειτα μετρας το sag συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη του αμορτισερ και με μονο τον οδηγο πανω στη μοτοσυκλετα.
Το να μετρας sag με δυο αοτμα πανω ειναι λαθος.
Δε ξερω να σου απαντησω στην ερωτηση σου αλλα για να κοπαναει η αναρτηση οπως λες κατι ειναι πολυ λαθος....

Drake21
31/07/2010, 17:28
δεν εκανα μετρηση sag ρε κουκλε,απλα εκανα συγκριση και παρατηρησα κατι...

οτι κατι ειναι λαθος ειναι και δεν ειναι ρυθμιση...αν καποιος μπορει να βοηθησει....

ευχαριστω...!!!

Drake21
01/08/2010, 14:30
συγνωμη ειλικρινα που κανω up αλλα θελω να μενει ψηλαι γιατι αν ειναι να απαντησει καποιος το χρειαζομαι εως αυριο το πρωι....

ευχαριστω για την ανοχη σας!!!

KaTaNaS
01/08/2010, 15:57
pragmati πολυ δυσνόητο το αρχικο ποστ! :sick:


Πως καταλαβες οτι το αμορτισερ τερματιζει; Σε λακουβα; σε σαμαρι; ή απλα με το ματι στατικα; :confused:

KaTaNaS
01/08/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21

Δηλαδη ενω η διαδρομη στο σημειο που μετραμε sag ηταν στο 40% ας πουμε η διαδρομη του αμορτισερ ειχε χρησιμοποιηθει 60%,με εναν προχειρο υπολογισμο τωρα με το μυαλο μου,απο 120mm το αμορτισερ αυτο δουλεβει μεχρι τα 90mm,ισως και λιγοτερο....


εσυ περιμενεις με δικαβαλο να τερματισει η αναρτηση; σε μια λακουβα δηλαδη τι πρεπει να κανει; :confused:

Drake21
01/08/2010, 16:06
το καταλαβα επειδη το λαστιχακι στον αξονα του αμορτισερ ειχε μπει μεσα στο bump stop!!!!

δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω καλυτερα ρε γαμωτο,μακαρι να μπορουσα να το ζωγραφισω!!!!(ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ!!!!)!!!!!

προφανως κατανα ουτε εσυ καταλαβες ακριβως τι θελω να πω και τον προβληματισμο!!!!ξαναλεω λοιπον,οταν απο τα 120χιλιοστα συνολικης βυθισης στο υψος του ψαλιδιου βυθιζουμε τα 50,δηλαδη λιγοτερα απο τα μισα,η διαδρομη του αμορτισερ φτανει στο 60%......

υποψιαζομαι λοιπον οτι μαλλον εχει γινει λαθος στην διαδρομη του αμορτισερ γι'αυτο και τελειωνει πριν χρησημοποιηθει ολη η διαδρομη στην βυθιση του αξονα του τροχου....

μαλλον δεν θα βγαλω ακρη,αλλα εχω ακομα χρονο εως αυριο για καποιον που θα πιασει τι λεω....

και δε μιλαω ειρωνικα,ουτε εγω θα καταλαβαινα μαλλον....

KaTaNaS
01/08/2010, 16:14
to 120 ti einai?

το δυναμικο sag;

ή η ολικη διαδρομη του αμορτισερ που αναγραφεται στο μανιουαλ της μοτο;

Drake21
01/08/2010, 16:21
σε παρακαλω αν εχεις την διαθεση ξαναδιαβασε προσεχτικα το πρωτο post,τα λεει ολα....

και για να μη σε κουραζω ειναι η ολικη διαδρομη κατασκευαστη!!!αλλα ξαναδιαβασε το....ευχαριστω!

στατικο sag 6mm
δυναμικο sag 1 ατομο 25mm
δυναμικο sag 2 ατομα 45mm
δυναμικο sag 2 ατομα και βαλιτσες 48mm

ολα ειναι ρυθμισμενα μια χαρα,γι'αυτο το εψαξα τοσο και βρηκα αυτο...

αν ειμαι οντως σωστος να γυρισω το αμορτισερ πισω....

KaTaNaS
01/08/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21

ολα ειναι ρυθμισμενα μια χαρα,γι'αυτο το εψαξα τοσο και βρηκα αυτο...


ayto που εψαξες το εβγαλες απο το μυαλο σου ομως... ποιος σου ειπε πως με λιγοτερη απο τη μιση διαδρομη θα πρεπει να χρησιμοποιειται και λιγοτερο απο το μισο εμβολο; :confused:

οδηγησες την μοτο; πως σου φανηκε;

ειδες βελτιωση σε σχεση με το μαμα αμορτισερ;

σου παρουσιασε καποιο προβλημα κατα την οδηγηση; Σε προβληματησε με καποιο τροπο λειτουργικα;

αν όχι, δεν υπαρχει κανενας λογος να ψαχνεις αυτα που ψαχνεις τα οποια σκεφτεσαι και λαθος...



αφου εχεςι τα sag σωστα σεταρισμενα και δεν εχεις προβλημα κατα την οδηγηση εισαι κομπλέ.

μην μπαινεις κι ευσ στην κατηγορια των αγοραστων που εχουν μια διαρκει ανασφαλεια και ενα ανευ λογου ψαξιμο...

φιλικα Σταυρος
:wave2:

KaTaNaS
01/08/2010, 17:02
και για να σου φυγει η πρεμουρα μετρα σωστα ολη τη διαδρομη του αμορτισερ. στησε το μηχανακι ορθιο σε μια ραμπα γι αμηχανες και με εναν ιμαντα και μια καστανια συμπιεσε τον κωλοο της κατω μεχρι να καργαρει τελειως... μετρησε και δες αν συμπιεστηκε κατα 120χιλ ή λιγοτερο...

αλλα ας κανουμε τη παραδοχη οτι συμπιεζεται μονο για 90χιλ οπως φοβασαι, ποιο ειναι το προβλημα; αν μεχρι τα 90 χιλ δουλευει σωστα η αναρτηση δεν θα καταλαβεις καποιο θεμα στην οδηγηση της μοτο ισως η μαμα αναρτηση να συμπιεσεται στα 120 επειδη ειναι περισσοτερο σουμιες και δεν αποσβαινει γρηγορα τις ανωμαλιες οποτε και χρειαζεται μεγαλυτερη διαδρομη ...


επαναλαμβανω αν οδηγικα δεν εχεις προβλημα τοτε καλο τακιδι στο Brno :wave2:

Drake21
01/08/2010, 17:24
σωστο αυτο που λες,αλλα δεν υπαρχει χρονος αυριο το πρωι για ολη αυτη τη διαδικασια....

θα μιλησω και με τα παιδια απο το k-shock που με εχουν βοηθησει πολυ εως τωρα να δω τι θα μου πουν...

και οσο για αυτο που μου λες για το δρομο...πολυ τζιτζι το καινουριο αμορτισερ αλλα το νοιωθω λιγο να κοπαναει...

τελος παντων...θα δουμε...μακαρι και παλι να εχεις δικιο...

θα ποσταρω αυριο πριν φυγω παντως για οτι γινει...

ego_o_idios
01/08/2010, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
Η απορια μου εχει σχεση με αμορτισερ....

Εχω ενα CBF1000ABS και προσφατα παρελαβα το καινουριο μου Hyperpro πισω αμορτισερ.Στην αρχη οι καλοι φιλοι Ολλανδοι ειχαν κανει λαθος στο ελατηριο που μου εβαλαν με αποτελεσμα να μην ρυθμιζεται το δυναμικο sag...αλλα με την βοηθεια των παιδιων απο το K-Shok και τον αντιπροσωπο βρηκαμε το σωστο ελάτηριο,βαλαμε και το καταληλο πιο κοντο δυχαλο και τα sag ειναι πλεον ρυθμισμενα τελεια.....

Μαλλον ομως υπαρχει και αλο προβλημα στο αμορτισερ και αυτο δεν ξερω πως να το λυσω,δεν ξερω αν σε αυτο που φανταζομαι εχω δικιο και,



γι'αυτο θελω και βοηθεια ειδικου αμεσα![COLOR=red]

re file mas doulevis piges ston k shok ke psaxnis pio idiko apo aftous?
i olandi sou estilan ena aportiser gia tin mixani sou les ixan kani la8os sto elatirio...
to alakses ke tora ine la8os to amortiser sou?

na mas trelanis 8elis ti mas perases?:lol:

katarxin giati itane la8os to amortiser sou les den ri8mizotane to dinamiko sag giati?
ke valate ke pio konto dixalo genika alaksate tin dinamiki tou amortiser me pia kritiria?
to malakosate genika to amortiser?

apo pou ksekinise to kako?

o k-shok sou episimane oti ine la8os to elatirio?
ke tora pou ine la8os i anartisi den mpori na se voi8isi?

sou stilane i olandi ena metaxirismeno amortiser teliomeno tou riksane ke ena skliro elatirio gia na min to katalavenis ke sto stilane?

ti ine i olandoi tipota mpakalides apo ta gkravara?:lol:

Pardalotzatziki
01/08/2010, 19:39
Ετοιμαστηκες για τετοιο ταξιδι και αποφασισες τελευταια στιγμη να κανεις τοσο σημαντικη αλλαγη?

Και ποτε θα το δοκιμασεις?

Το δοκιμασες με πληρες φορτιο οπως θα εισαι και στο ταξιδι?

Βαλε το παλιο και φυγε αν νομιζεις οτι θα σου δημιουργησει προβλημα στην πορεια...

Μπορει απλα ετσι να δουλευει και να μην ειναι τιποτα περιεργο αλλα απορω αν εχεις χρονο να το ανακαλυψεις...

Καλο ταξιδι


:wave2:

Drake21
02/08/2010, 14:43
ρε,μη με τρελενεται!!!

για το νεο θεμα πηγα K-Shok σημερα το πρωι και το θεμα το λυσαμε με το φιλαρακι τον Αντωνη,αλλα το Σαββατο που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΩ ΡΩΤΗΣΑ ΕΔΩ!!!!

Το αμορτισερ εχει μπει πανω απο τις αρχες ΙΟΥΝΙΟΥ!!!!ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΜΕ ΛΑΘΟΣ,ΛΑΘΟΣ΅,ΛΑΘΟΣ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ HYPERPRO!!!
Μετα απο συνενοηση με k-shok και αντιπροσωπο μου εστειλε νεο ελατηριο δωρεαν η hyperpro το οποιο ηταν μακρυ για το αμορτισερ και ηθελε νεα κατω βαση(διχαλο)που με τη βοηθεια αντιπροσωπου και k-shok βρηκαμε να βαλουμε....

2 μηνες ταλαιπωρουμε για μια μαλακια καποιου κωλοολλανδου product manager ονοματι Peter η John Troost!!!
Και καλο ειναι να προσεχουμε τι λεμε για τους ολλανδους,πληροφοριακα 2 λαθος αμορτισερ ηρθαν ελλαδα το τελευταιο μηνα,ενα το δικο μου με λαθος ελατηριο και αλο ενα ενος Monster με λαθος βαση(ηταν 15mm πιο κοντο και δεν κουμπονε...)!!!

Λυθηκε λοιπον το προβλημα(με τη νεα βαση ηθελε απλα και νεο πιο κοντο bump stop)....

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας αλλα καλο θα ηταν(δε μιλαω για ολα τα παιδια,για κανα δυο μονο)πριν απαντησουμε και κανουμε τους μαγκες και τους ξερολες μεσα απο την ανωνυμια η να ρωταμε αν δεν καταλαβαμε κατι(εγω ετσι κανω αν θελω να βοηθησω,δεν ειρωνευομαι,αλλα γι'αυτο παμε καλα σαν χωρα...)
η εστω να διαβαζουμε πιο προσεχτικα πιο πανω(σε αυτο το post παλι περιπου οτι ελεγα στο πρωτο γραφω....)
ξανα ευχαριστω πολυ και καλα χιλιομετρα σε ολους....

Υ.Γ. Οποιος θα ειναι αλπεις σλοβενια η μπρνο ας στειλει κανενα email αν ειναι να κερασω καμια μπυρα στα ξενα....

:beer: :beer: :beer: