PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Tiger 1050



postmanstavros
31/07/2010, 18:29
καλησπερα

εχει ο αδερφος μου το tiger 1050 και χτες το πρωι οταν πηγε να το παρει δεν περνει μπροστα.
Το κλειδι ανοιγει τα φωτα αλλα δεν κανει τσεκ και το στροφομετρο ειναι κολλημενο η μιζα νεκρη και γενικο ενα περιεργο πραγμα σαν να εχει κολληση η ηλεκτρονικη δεν ξερω και εγω τι;
Μηπως ξερει καποιος τι μπορει να γινετε; Α μπαταρια δεν ειναι την αλλαξα και παλι τα ιδια κανει.

GIXXERAKIAS
01/08/2010, 03:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από postmanstavros
καλησπερα

εχει ο αδερφος μου το tiger 1050 και χτες το πρωι οταν πηγε να το παρει δεν περνει μπροστα.
Το κλειδι ανοιγει τα φωτα αλλα δεν κανει τσεκ και το στροφομετρο ειναι κολλημενο η μιζα νεκρη και γενικο ενα περιεργο πραγμα σαν να εχει κολληση η ηλεκτρονικη δεν ξερω και εγω τι;
Μηπως ξερει καποιος τι μπορει να γινετε; Α μπαταρια δεν ειναι την αλλαξα και παλι τα ιδια κανει.

To Κill switch το ανοιξαμε??:D (μην γελας πολυ την πατανε ετσι)

Αν ναι και δεν κανει τιποτα παλι ριξε σπρευ επαφων στο kill switch αρχικα και δουλεψε το λιγο 3-4 φορες μπας και εχουν πιασει μπιχλα οι επαφες του.
Κατα δευτερον θα σου ελεγα να κοιταξεις ασφαλειες κτλ να δεις αν ολα ειναι οκ.:winka:

mixalakis
01/08/2010, 06:45
Τσέκαρε και την ασφάλεια του συμπλέκτη.

Μετά τη μανέτα είναι η ασφάλεια που επιτρέπει να περάσει ρεύμα για τη μίζα. Κούνα την λίγο ή ακόμα καλύτερα ρίξε λίγο WD 40 για να κάνει επαφή.

tifoso4ever
01/08/2010, 07:29
Αν δεν κανει τσεκ, ισως παιζει κατι με το immobiliser...
Γρηγορα σε εξουσιοδοτημενο! (κανε ενα τηλ πρωτα μπας και σου δωσουν λυση αυτοι, κατι ξερουν παραπανω απο μας...)

doohan1
01/08/2010, 07:54
Δεν εχει immobiliser το tiger!Εγω πιστευω οτι ειναι η το kill-switch ή η φυσα-ασφαλεια του συμπλεκτη αν και νομιζω οτι συμβαινει το πρωτο:winka:

daz
01/08/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από doohan1
Δεν εχει immobiliser το tiger!Εγω πιστευω οτι ειναι η το kill-switch ή η φυσα-ασφαλεια του συμπλεκτη αν και νομιζω οτι συμβαινει το πρωτο:winka:

Ο διακόπτης στο σταντ?

GIXXERAKIAS
02/08/2010, 03:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ο διακόπτης στο σταντ?
Με τον διακοπτη παιρνει μπροστα η μηχανη,απλα οταν βαζεις ταχυτητα σβηνει.:winka:

NikosR
02/08/2010, 05:27
Και με την βαλβίδα-διακόπτη στον συμπλέκτη, τσεκ κάνει. Απλώς δε γυριζει η μίζα.