PDA

View Full Version : Transalp 650 Motard



transalpblack
31/07/2010, 18:49
καλημέρα παιδιά.
Θέλω να κάνω την μετατροπή που λέει ο τίτλος.
Προτείνεταί μου σας παρακαλώ λύσεις, τιμές και άκρες για την υλοποίηση.
Σας ευχαριστώ.

Anritsu
31/07/2010, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
καλημέρα παιδιά.
Θέλω να κάνω την μετατροπή που λέει ο τίτλος.
Προτείνεταί μου σας παρακαλώ λύσεις, τιμές και άκρες για την υλοποίηση.
Σας ευχαριστώ.

Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο αν επιτρέπεται ? Ούτα νεύρο , ούτε στήσιμο έχει για τέτοια κόλπα το μηχανάκι . Είναι και βαρύ . Απο το να δώσεις ενα σκασμό λεφτά σε ζάντες , ακτινολογήσεις και αναρτήσεις , καλύτερα για μένα να το πουλήσεις και να πάρεις ενα ΧΤΧ ή ΚΤΜ .
Αν πάλι επιμένεις ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=24239&highlight=transalp+motard)

:wave2:

billanti
01/08/2010, 03:11
Ότι και να κάνεις το transalp θα μοιάζει με motard.
Motard δεν πρόκειται να γίνει ποτέ!:nono:

ftsmf
01/08/2010, 15:04
παιδια ο ανθρωπος πιστευω τα εχει σκεφτει ολα αυτα... αλλα ειναι αλλιως σε νορμαλ καθημερινες μετακινησεις το λαστιχο του δρομου κι αλλιως το on-off... και ασχετα με το οικονομικο που ειναι ψηλο αν μιλαμε για καινουρια πραγματα πιστευω οτι ειναι καλη αλλαγη... αυτο που λογικα θα χρειαστεις ειναι να κρατησεις τα κεντρα των τροχων και να βρεις εναν ζαντολαστιχά να σου πλεξει με καινουριες ακτινες τισ μοταρντ ζαντες... θα χρειαστεις δηλαδη σιγουρα τις καινουριες ακτινες τις ζαντες και τα λαστιζα... το κοστος στο περπιπου θα βγαινει κανα 650αρι στο νερο... μιας και οι ζαντες μονο με τα λαστιχα θα στοιχισουν κανα 500αρικο σιγουρα...

guzzistas
01/08/2010, 15:21
Χθες είδα ένα στο Λουτράκι!!! Ζάντες κλπ... Δεν γνώρισα τι μηχανή ήταν (ήμουν με το κουτί και ήταν παρκαρισμένο απέναντι καθώς περνούσα) και ξαναγύρισα να το κοιτάξω.... Πρέπει να έχει ρίξει αρκετά λεφτά ο τύπος επάνω... το αν αξίζει τον κόπο ή όχι δεν το ξέρω, είναι προσωπική απόφαση του καθενός τι κάνει με τη μηχανή του....
:wave2:

KaTaNaS
01/08/2010, 15:26
Ειδα ενα ΤΑ μετατροπη σε ΣΜ τις προαλλες σε ενα φαναρι διπλα μου.


Περι ορεξεως κολοκυθόπιτα , δεν ηταν ασχημο για τα δικα μου καφρογουστα!

Με την μετατροπή να ξερεις πως θα πρεπει να διορθωσεις το βημα της αλυσοκίνησης (ισως ενα δοντι παραπανω μπροστα να σε καλυψει) , επίσης το μηχανακι θ αστριβει πιο γρηγορα και θα ειναι σαφως πιο ευελικτο αφου απο 21 -18 (ή 17; :confused: ) θα πας σε 17-17, αρα το μηχανακι θα μπρουμουτησει μπροστα...


αυτο που μου εκανε εντυπωση στην μετατροπη που ειδα στο δρομο ειναι πως η ποδιά της μοτο ηταν πολυ χαμηλά απο το οδοστρωμα (ισως και πιο χαμηλα απο μια SS) πραγμα που δεν ειναι τοσο καλο στους δικους μας δρομους.


επισης σε επριπτωση που προβεις σε αυτη την κινηση, ξεχασε τα ανεβοκατεβασματα πεζοδρομιων με την ιδια ανεση που τα κανεις τωρα, καθως επισης θα πρεπει να διαλεγεις τις γραμμες σου και να αποφευγεις τις λακουβες διοτη τ αλαστιχα που θα βαλεις ειναι πολυ πιο σκληρα απο τα ον-οφφ λαστιχα και ετσι δεν αποσβαινουν τα "πρωτα" των ανωμαλιων του οδοστρωματος. Αυτο σημαινει πως και οι αναρτησεις θα σου φανουν καπως πιο λιγες , και εκνευριστικες θα ειναι λακουβιτσες που τωρα τις περνας διχως να το σκεφτεσαι και τελος τα στεφανια ΣΜ την ακουνε πολυ ευκολα σε στραβωμαρες και ραγισματακια! :wave2:

transalpblack
02/08/2010, 03:30
Μάλιστα.
Σας ευχαριστώ.
Θα το σκεφτώ.
Όλα είναι καθαρά θέμα γούστου.

pakosgemistos
07/08/2010, 18:22
όταν είχα και γώ το transalp, σκεφτόμουν την ίδια μετατροπή γιατί είχα δεί ενα Transalp 600 κάπου στο Θησείο με τέτοια μετατροπή!μου άρεσε!
κάντο! τώρα για τί επιπλέον πρέπει να προσέξεις στη μετατροπή,δεν μπορώ να σε βοηθήσω!
με το καλό και βάλε φωτό!

transalpblack
08/08/2010, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
όταν είχα και γώ το transalp, σκεφτόμουν την ίδια μετατροπή γιατί είχα δεί ενα Transalp 600 κάπου στο Θησείο με τέτοια μετατροπή!μου άρεσε!
κάντο! τώρα για τί επιπλέον πρέπει να προσέξεις στη μετατροπή,δεν μπορώ να σε βοηθήσω!
με το καλό και βάλε φωτό!

θα δω αδερφε. θα δω