PDA

View Full Version : διαροη στη βαση κυλινδρου ktm lc4



orion
01/08/2010, 14:17
Οτι λεει ο τιτλος, το παθαινει οταν ζωριζεται σε μεγαλες αποστασεις ειδικα τωρα το καλοκαιρι και δακρυζει λιγο λαδακι, ο μηχανικος μου ειπε να το αφησω ετσι οπως ειναι γιατι δεν αξιζει να κατεβει το μοτερ για μια φλαντζα και οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχειας για την ωρα.
Το ερωτημα μου ομως ειναι γιατι το κανει, απ' οτι ξερω η φλαντζα ειναι μεταλικη (αν δεν κανω λαθος) και δεν κοβεται η καιγεται απο θερμοκρασια, μηπως χαλαρωσαν οι βιδες του κυλινδρου?(Αν και μου φενεται λιγο δυσκολο αυτο)

Περιμενω αποψεις.

camen
01/08/2010, 17:09
Σε πρωτη φαση με την ΧΡΗΣΗ ΔΥΝΑΜΟΚΛΕΙΔΟΥ σφιξε τις βιδες της κεφαλης με τις σωστες ροπες...:winka:

Νομιζω, οτι πρωτα πρεπει να τις ξεσφιξεις,μετα με κλειδι κανονικο να τις ξαναβιδωσεις και τελος με δυναμοκλειδο να τις καργαρεις...:winka:

ego_o_idios
01/08/2010, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Οτι λεει ο τιτλος, το παθαινει οταν ζωριζεται σε μεγαλες αποστασεις ειδικα τωρα το καλοκαιρι και δακρυζει λιγο λαδακι, ο μηχανικος μου ειπε να το αφησω ετσι οπως ειναι γιατι δεν αξιζει να κατεβει το μοτερ για μια φλαντζα και οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχειας για την ωρα.
Το ερωτημα μου ομως ειναι γιατι το κανει, απ' οτι ξερω η φλαντζα ειναι μεταλικη (αν δεν κανω λαθος) και δεν κοβεται η καιγεται απο θερμοκρασια, μηπως χαλαρωσαν οι βιδες του κυλινδρου?(Αν και μου φενεται λιγο δυσκολο αυτο)

Περιμενω αποψεις.

perimene opou nane 8a fanoun
:rotflmao: :rotflmao:

sou ipe gia posi ora den iparxi logos anisixias?
mipos sto dioro 8a iparxi logos anisixias?

min tolmisis ke piraksis vides xoris manual ke dinamoklido

orion
02/08/2010, 13:38
Γελατε γελατε..... το μηχανακι παει ετσι εδω και 5000 χλμ.
Εχω ακουσει για σφιξιμο στις βιδες αλλα να σφιγκεις και βιδες κεφαλης και κυλινδρου ειναι απιστευτο, δε τρεχω σε αγωνες, δηλαδη μεσα στο μοτερ τι θα γινεται?

devil's animal
02/08/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Γελατε γελατε..... το μηχανακι παει ετσι εδω και 5000 χλμ.
Εχω ακουσει για σφιξιμο στις βιδες αλλα να σφιγκεις και βιδες κεφαλης και κυλινδρου ειναι απιστευτο, δε τρεχω σε αγωνες, δηλαδη μεσα στο μοτερ τι θα γινεται?


KTM εχεις παρει αδερφε....get used to it...
:wave2:

orion
02/08/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
KTM εχεις παρει αδερφε....get used to it...
:wave2:

Προσπαθω...