PDA

View Full Version : Duke 2



soksok
02/08/2010, 14:15
Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες που έχω για το Duke 2. Είμαι σε αναζήτηση και έχω βρει 1-2 καλές περιπτώσεις...

Μπορείται να μου πείτε πια είναι η διαφορά τους μαύρου μοτέρ και της κεφαλής σε σχέση με τα γκρι; Μου φένεται θέμα χρονολογίας αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Επίσης, έχω ακούσει, όπως όλοι δηλαδή, για τα προβλήματα των duke. Στα πόσα χιλ πιστεύεται ότι πρέπει να αλλάζουμε το λάδι ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι πιθανότητες προβλήματος; Και γενικά τι να προσέχουμε στην χρήση του; Μου έχουν πει να μην δουλεύει ρελαντί. Για ποιο λόγο;

Ένα από αυτά που βρήκα καθόταν για δύο χρόνια. Πιστεύεται ότι είναι πολύ αρνητικό σε σχέση με ένα που κυκλοφορούσε;

Και ένα τελευταίο. Έχω βρει και μαμά (μόνο acrapovic από μπροστά) και ανοιγμένο (πιστόνι, μπιέλα, στρόφαλο, εκκεντροφόρο, καρμυρατέρ) στην ίδια τιμή, αλλά το μαμά με τα μισά και λίγο λιγότερα χιλ. Τι προτείνετε; Βέβαια το ανοιγμένο έχει γύρω στις 3.500 χιλ από την ανακατασκευή.

Θα με βοηθήσετε πάρα πολύ!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

soksok
03/08/2010, 10:06
Ρε παδιά δώστε καμιά συμβουλή!

Δώστε μου links αν έχουν ξανασυζητηθεί...

Black Mamba
03/08/2010, 10:17
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=107548

dukeandthecity
03/08/2010, 10:27
εδω αδερφε

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=106118

soksok
03/08/2010, 15:15
Παιδιά ευχαριστώ πολύ! Έμαθα κάποια πράγματα! Αλλά μπερδέυτικα περισσότερο! :)

Δεν ξέρω τι να κάνω. Δηλαδή αν δεν έχει αλαγμένη κεφαλή δεν λέει; Πόσο κάνει μια high flow; Επίσης, από πια χρονολογία βγαίνει το γκρι μοτέρ;

Πολύ μπέρδεμα ρε γμτ. Αλλά δεν συγκρίνεται με το xt που είναι η άλλη εναλακτική μου.
Αν είναι ας μείνω με το φτιαγμένο μου NX! :lol: :lol: :lol:]


edit: Βλέπω πολλά μοντέλα του 04 και 05 με μαύρο μοτέρ. Είναι μούφα και είναι πριν από το 03;

Black Mamba
04/08/2010, 03:28
Μην μπλεκεσαι...
Απο το 2003 και μετα το μοτερ εγινε γκρι και απεκτησε την High Flow κεφαλη...
Βεβαια εμενα με την παραπανω κεφαλη στα 8.000 χιλιομετρα και με ευλαβικο
ζεσταμα με κερασε ενα ωραιοτατο ραγισμα το οποιο επισκευστηκε μεσα στην εγγυηση.
Αν σου αρεσουν τοσο πολυ τα ΚΤΜ να παρεις γιατι θα σου μεινει η καψουρα...
Οπως εχει ειπωθει απειρες φορες τα ΚΤΜ ειναι ιδιαιτερα μηχανακια για αυτο εχουν
αυξημενες απαιτησεις. Αν κανεις τα σερβις που πρεπει, οταν πρεπει ολα θα πανε καλα.
Εγω θα απευφεγα τα ανοιγμενα μοτερ για οποιονδηποτε λογο και θα πηγαινα σε κατι
μαμισιο ωστε να το φτιαξω οπως το θελω.



Το NX ηταν το πρωτο που μηχανακι με ταχυτητες, τι μου θυμισες...

soksok
04/08/2010, 10:01
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε mamba!
Το θέμα είναι ότι το ανοιχτό δηλώνει 04 και έχει μαύρο μοτέρ... Έχει και περίπου 28.000 χιλιόμετρα. Αλλά γύρω στις 3.000 από την ανακατασκευή.
Βασικά μου αρέσει πάρα πολύ ο δούκας ρε συ! Γουστάρω!

Η επισκευή σου πόσο θα κόστιζε αν δεν ήταν στην εγγύηση; Το έκανες την χρήση που βλέπω εδώ μέσα, δηλαδή ψηλές στροφές κλπ;

Πάντως τώρα που μαθαίνω κάποια πράγματα θα το ψάξω καλύτερα!

mixanoulis
27/10/2010, 17:17
Επειδη ψαχνομαι καιρο και σιγα σιγα βαζω μερικα λεφτα στην ακρη ελπιζοντας σενα duke 2 αποτι καταλαβα
1)κοιταμε μοντελα με hight flow κεφαλη
2)προτιμαμε εργοστασιακα μοντελα (οχι εξατμισεις,fcr,πιστονια κτλ)
3)προτιμαμε μοντελα απο επαρχεια γιατι εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να εχουν βρασει στη κινηση
4)ζηταμε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ βιβλιο σερβισ(βεβαια στην επαρχεια τι γινεται με τα συνεργεια??εξουσιοδοτημενα ktm εχει μονο αθηνα και θεσσαλονικη)
5)αποτι διαβαζω καλυτερα νατοχει κανενας πιο γκαζιαρεις που το ανοιγει στο δρομο παρα θειος που το πηγαινει με 50
ξεχναω τιποτα?
και στη περιπτωση που δν ειμαι αθηνα να το παω πριν το παρω σε εξουσιοδοτημενο αν κοιταξω γυρω γυρω τον κινητηρα για λαδια,το βαλω μπροστα να δω αν παιρνει με τη μιζα(που αποτι διαβαζω χαλαει),και δν ακουσω να κοπανανε διαφορα στο μοτερ οταν δουλευει,δν ειμαι στοιχειωδως καλυμενος?
θελω να πω καποιος μηχανικος θα καταλαβει πολλα περισσοτερα (με μια πρωτη ματια που θα ριξει? )

camen
27/10/2010, 17:33
Aν δεν ξαναειχες ποτε ΚΤΜ οταν το βαλεις μπροστα θα σου φανει σαν να βαρανε ολα μεσα στο μοτερ...:winka:

Αν εχει περιεργως γλυκο ηχο θα εμπαινα σε υποψιες για τιποτα φωκελαια/μελια κλπ στο μοτερ για να μην ακουγονται τα διαλυμμενα ρουλεμαν...:rolleyes:

Γενικα,καλυτερα πηγαινε το σε ενα γνωστο εξουσιοδοτημενο να το δει και εσυ απλα κοψε φατσα τον πωλητη.Για εμενα αυτη ειναι η πιο ασφαλη μεθοδος.


:beer: :wave2:

mixanoulis
27/10/2010, 17:45
Δεν ειχα ποτε ktm ουτε ειχα υποψιν αυτο που λες.!νομιζα οτι θα ηταν πιο ευκολο:blush: thanx οπως και ναχει!!
παντως να ρωτησω κατι,
αποτι διαβαζω τα πιο χοντρα προβληματα που βγαζουν τα lc4 ειναι η κεφαλη που ραγιζει και η μιζα.Στον καλυτερο μηχανικο να το πας(μιλαω για ενα τσεκαρισμα πριν το παρεις) μπορει να προβλεψει αν θα χαλασει η κεφαλη η το κομπλερ?θελω να πω ξαφνικα καποια στιγμη ραγιζει κεφαλη η πατας να βαλεις μπροστα και δν παιρνει.-δν κανω τον εξυπνο απλα θελω τη γνωμη σας-

camen
27/10/2010, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanoulis
Δεν ειχα ποτε ktm ουτε ειχα υποψιν αυτο που λες.!νομιζα οτι θα ηταν πιο ευκολο:blush: thanx οπως και ναχει!!
παντως να ρωτησω κατι,
αποτι διαβαζω τα πιο χοντρα προβληματα που βγαζουν τα lc4 ειναι η κεφαλη που ραγιζει και η μιζα.Στον καλυτερο μηχανικο να το πας(μιλαω για ενα τσεκαρισμα πριν το παρεις) μπορει να προβλεψει αν θα χαλασει η κεφαλη η το κομπλερ?θελω να πω ξαφνικα καποια στιγμη ραγιζει κεφαλη η πατας να βαλεις μπροστα και δν παιρνει.-δν κανω τον εξυπνο απλα θελω τη γνωμη σας-

Η κεφαλη ειναι λαχειο. Μπορει να σου κληρωσει οποτεδηποτε.Απλα εσυ προσπαθεις να μειωσεις τις πιθανοτητες περνοντας ενα οσο το δυνατον πιο καθαρο(μηχανικα) μηχανακι.

Το κομπλερ δεν χαλαει ξαφνικα.Αρχιζει κανοντας περιεργους θορυβους. Κ σιγα σιγα παραδιδει πνευμα.
Βεβαια υπαρχουν καποια "μυστικα" για να μην το ταλαιπωρεις και να κρατησει οσο το δυνατον περισσοτερο.

mixanoulis
27/10/2010, 18:00
οκ!ευχαριστω camen για τις συμβουλες σου.
κατι τελευταιο που μου εχει κανει εντυπωση
αφου γινεται ΤΟΣΗ φασαρια για αυτες τις καφαλες και στις μιζες στα lc4,δν υπαρχει κατι after market που να το βαζεις (ακομα και προληπτικα) και να ξενοιζεις?γιατι αποτι βλεπω κατα ταλλα οποιος οδηγησε ktm δν ξαναοδηγησε αλλη μοτο...
λες να τη παθω και γω ετσι?:evil:

camen
27/10/2010, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanoulis
οκ!ευχαριστω camen για τις συμβουλες σου.
κατι τελευταιο που μου εχει κανει εντυπωση
αφου γινεται ΤΟΣΗ φασαρια για αυτες τις καφαλες και στις μιζες στα lc4,δν υπαρχει κατι after market που να το βαζεις (ακομα και προληπτικα) και να ξενοιζεις?γιατι αποτι βλεπω κατα ταλλα οποιος οδηγησε ktm δν ξαναοδηγησε αλλη μοτο...
λες να τη παθω και γω ετσι?:evil:

Οχι δεν υπαρχει αλλα μην πανικοβαλεσε...Με σωστη χρηση και συντηρηση οι πιθανοτητες ειναι ελαχιστες...:winka:

Τωρα για το αν θα κολλησεις θα σου πω τι λενε: "Μια φορα ΚΤΜ μια ζωη ΚΤΜ".
Ακομη και καποιο αλλο να παρεις ενδιαμεσα καποια στιγμη σε ΚΤΜ θα γυρισεις...:D :D :D