PDA

View Full Version : Αγενής vs ευγενικός πωλητής εξοπλισμού



katath
02/08/2010, 17:04
Σήμερα το απόγευμα είπα να πάω σε 2 καταστήματα με κράνη και γενικά προστατευτικό εξοπλισμό, για να δω ποια κράνη "κάθονται" καλύτερα στο κεφάλι μου και ποια όχι και τόσο καλά. Ξεκίνησα πρώτα από ένα μαγαζί που είχε arai, shoei dainese, AGV. Μπαίνω μέσα και ο πωλητής έβλεπε video με τον τρόπο κατασκευής των shoei! Σκέφτηκα κατευθείαν πως αυτός είναι "δικός μου" άνθρωπος και χάρηκα, μιας που και εγώ ψάχνω αρκετά γύρω από τα κράνη και τον προστατευτικό εξοπλισμό. Ο άνθρωπος ήταν πάρα πολύ ευγενικός, πολύ εξυπηρετικός και ενώ του έκανα 150 ερωτήσεις για τα κράνη, τους αεραγωγούς, τις ζελατίνες, το σωστό μέγεθος, την ζέστη στο μαύρο κράνος, κτλ, κτλ, εκείνος μου απαντούσε με πολύ όρεξη και όχι σαν να κάνει κάποια αγγαρεία. Μου είπε να κρατήσω το κράνος στο κεφάλι μου για πάνω από 10 λεπτά και γενικά έδειχνε να θέλει στ' αλήθεια να με βοηθήσει. Δοκίμασα το small shoei xr 1100, αλλά όταν το έβγαλα είχε κοκκινήσει το μέτωπο μου και μου είπε πως είναι μικρό λογικά για μένα. Δοκίμασα ένα shark πανάλαφρο (1200 γρ) που κόστιζε 350 ευρώ και δοκίμασα και το viper gt το medium, αλλά δεν είχε καλή εφαρμογή στο κεφάλι μου. Να μην πολυλογώ, τον ευχαρίστησα γιατί πραγματικά μου έκανε εντύπωση το πόσο ευγενικός και εξυπηρετικός ήταν μαζί μου και του είπα ότι θα τον έχω στα υπόψιν μου για τον εξοπλισμό μου. Αμέσως μετά πήγα στο δεύτερο κατάστημα, το οποίο είχε arai, dainese και AGV. Ο ιδιοκτήτης μόλις μπήκα με ρώτησε με ξερό και απότομο ύφος: "Τι θες"? Του είπα πως ψάχνω για κράνος και πως θέλω να δοκιμάσω πρώτα το arai viper gt, το small. Με ρώτησε αν ενδιαφέρομαι για αγορά κράνους και του είπα πως ενδιαφέρομαι. Με ρώτησε με απότομο ύφος: "Τι μηχανή έχεις"? Του απάντησα πως δεν έχω, αλλά θέλω να πάρω πρώτα το κράνος και αμέσως μετά να την αγοράσω. Μου έδωσε το κράνος, το δοκίμασα και αμέσως μετά ήθελα να δοκιμάσω το AGV stealth, αλλά δεν θυμόμουν πως το λένε stealth και του είπα πως δεν θυμάμαι πως το λένε, απλά είναι AGV και δεν είναι κάποιο από τα Κ2, Κ3, κτλ. Μου είπε: "Και που θέλεις να ξέρω εγώ ποιο απ' όλα θέλεις"? Το προσπέρασα και αυτό και αμέσως μετά του ζήτησα να δούμε κάποιο "κροκόδειλο". Με ρωτάει: " Ξέρεις τι είναι ο κροκόδειλος"? Του απαντάω πως ξέρω και μου ζητάει να του τον δείξω. Του δείχνω τον κροκόδειλο και άρχισε να μου λέει πως κανονικά ο κροκόδειλος θέλει ή ολόσωμη στολή, ή διαιρούμενη και όχι μέσα από το μπουφάν, κτλ, κτλ. Επειδή δεν μου είχε αρέσει καθόλου ο τρόπος του και η ειρωνία του, είχα κάποια χρήματα μαζί μου και έφυγα και έκανα μία ανάληψη, για να συπληρώσω το ποσό των 1500 ευρώ. Πήγα στο μαγαζί του και του είπα. Τα βλέπεις αυτά (τα 1500 ευρώ)?
Μου απαντάει ναι. Και του λέω: " Τι κρίμα που είσαι αγενής και είρων. Ίσως να κέρδιζες κάποια από αυτά σήμερα, αλλά τα αξίζουν άλλοι περισσότερο από εσένα. ...
Αυτά είχα να σας πω. Προτιμώ να δώσω 50 ευρώ παραπάνω για το ίδιο κράνος σε κάποιον που ξέρει να σέβεται τον πελάτη και τον βοηθάει όσο μπορεί να διαλέξει το καλύτερο για την ασφάλεια του, παρά να δώσω 50, ή 100 ευρώ λιγότερα σε έναν ηλίθιο που επειδή με περνούσε 20 χρόνια μου το έπαιζε έξυπνος και με υποτιμούσε, λες και ήμουν κανένας που του έκανε πλάκα. ...

dmf
02/08/2010, 17:21
θα συμφωνησω, αλλα το σκηνικο με τα λεφτα ειναι παιδιαστικο i think. Απλα του λες οτι ειναι αγενης και φευγεις :p

katath
02/08/2010, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
θα συμφωνησω, αλλα το σκηνικο με τα λεφτα ειναι παιδιαστικο i think. Απλα του λες οτι ειναι αγενης και φευγεις :p

Δεν λέω πως είναι ώριμο, αλλά μου είχε δημιουργήσει τόσα νεύρα ο ηλίθιος, που δεν σκεφτόμουν και πολύ καθαρά.

SVX
02/08/2010, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Δεν λέω πως είναι ώριμο, αλλά μου είχε δημιουργήσει τόσα νεύρα ο ηλίθιος, που δεν σκεφτόμουν και πολύ καθαρά.

Επρεπε ΑΦΟΥ δοκιμασες τα κρανη να του πεις οτι εχεις τριχοφαγο ..... :evil: :evil: :evil:

Xrider
02/08/2010, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Επρεπε ΑΦΟΥ δοκιμασες τα κρανη να του πεις οτι εχεις τριχοφαγο ..... :evil: :evil: :evil: :lol: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Joyrider
02/08/2010, 18:41
Ρε φίλε είσαι άρχοντας. Τι παιδιάστικο και κλαιν μαιν... Τον έσβησες τον τυπάκο, και πως μάρεσεεεεε.. Έχω κάνει αγορά από άλλο κατάστημα λόγω συμπεριφοράς όπως εσύ αλλά εσύ το πήγες πολλά επίπεδα παραπάνω! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

dmf
02/08/2010, 19:30
joyrider μεταξυ μας τωρα, να τρεχεις στην τραπεζα να κανεις αναληψη και να γυρνας για να δειξεις το χρημα ειναι καπως νομιζω. Just saying :D
Κατα τα αλλα ειπα οτι συμφωνω απολυτα μαζι του :beer:

katath
02/08/2010, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
joyrider μεταξυ μας τωρα, να τρεχεις στην τραπεζα να κανεις αναληψη και να γυρνας για να δειξεις το χρημα ειναι καπως νομιζω. Just saying :D
Κατα τα αλλα ειπα οτι συμφωνω απολυτα μαζι του :beer:

O σκοπός δεν ήταν να δείξω ότι έχω χρήματα πάντως, αλλά να του δείξω πως ο λόγος που έχασε έναν πελάτη του (ο οποίος θα μπορούσε να γίνει και μελλοντικός του πελάτης, αλλά και να φέρει και άλλους πελάτες στο κατάστημα του) ήταν η άσχημη και αντιεπαγγελματική του συμπεριφορά. Απλά είναι διαφορετικό να του έλεγα πως δεν μου φέρεστε όπως θα έπρεπε να φέρεστε και διαφορετικό το να δει 1500 ευρώ μπροστά στα μάτια του να χάνονται από την τσέπη του, επειδή ήταν βλάκας. Όπως και να το κάνουμε διαφέρει κάπως.

dmf
02/08/2010, 19:52
ο κοσμος θα ηταν ανιαρος αν οι γνωμες ολονων ταυτιζονταν :beer: :beer:

katath
02/08/2010, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
ο κοσμος θα ηταν ανιαρος αν οι γνωμες ολονων ταυτιζονταν :beer: :beer:

Μακάρι να ήταν και ο καταστηματάρχης τόσο καλοπροαίρετος όσο εσύ και να σεβόταν τον άγνωστο (εμένα), όπως εσύ! Να 'σαι καλά φίλε μου! Συγχαρητήρια για την ανατροφή σου!
:beer:

manhunter
03/08/2010, 01:35
Γουστάρω, καλά ξηγήθηκες.
Αυτοί οι τύποι νομίζουν ότι είναι παγκόσμιοι, και οτι κάνουν χάρη στον κοσμο που πουλάνε εξοπλισμό.
Αν δεν του έλεγες οτι θα το πάρεις, η συμπεριφορά του θα ήταν η ίδια (αν και αμφιβάλω οτι και να αγόραζες κάτι, αν δεν ήταν state of the art για αυτον, θα ειχε καλή συμπεριφορά)

Καλά ξηγήθηκες στο ξαναλέω, απλά βιάστηκες πολύ. Κατέβασε του όλο το μαγαζί κάτω, να νιώσει και αυτός λίγο μαλάκας, και μετά δείξτου τα λεφτά.
Όσο παιδιάστικη συμπεριφορά έδειξε αυτός, τόσο σωστή ήταν η δική σου


Αντε με τους μαλάκες
:yuck:


:wave2:

Joyrider
03/08/2010, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
joyrider μεταξυ μας τωρα, να τρεχεις στην τραπεζα να κανεις αναληψη και να γυρνας για να δειξεις το χρημα ειναι καπως νομιζω. Just saying :D
Κατα τα αλλα ειπα οτι συμφωνω απολυτα μαζι του :beer:

Καταλαβαίνω τι εννοείς και όντως θα ήταν παιδιάστικο αν το έκανε όμως για να του αποδείξει ότι όντως έχει χρήματα κ μπορεί να αγοράσει κάτι, καθώς τον αμφισβήτησε κ σε αυτό..

Μου την σπάει αφάνταστα να προκαταβάλουν τι μπορώ να κάνω κ τι όχι κρίνοντάς με μια ματιά και μου έχει τύχει αρκετές φορές και από υποτίθετε μεγάλα ονόματα στο χώρο. Αν έσκαγε μέσα κανένας τύπος με καμιά μηχανή άνω των 10 χιλιάδων να δεις πόσα σάλια θα του έτρεχαν.

Μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις που λένε κ αυτό έκανε ο φίλος.. Η εικόνα τον σόκαρε πιο πολύ απότι αν του το έλεγε με λόγια.

kyko
03/08/2010, 03:24
φαντασου την ωρα που πηγαινες απο την τραπεζα στο μαγαζι σου σκανε 2 τυποι με μηχανη κ πανε τα ?πουλα ή ακομη χειροτερα την ωρα που του εδειχνες τα 1500? να σφυραγε κ να βγαιναν 2 αραπαδες απο την αποθηκη σαν ντουλαπες....να κλειδωναν την πορτα κ μετα αντε να αποδειξεις οτι σου πηραν τα λεφτα αυτοι....

κ δεν κανω πλακα....τετοιες κινησεις απλα δεν τις κανεις...κ ας εχεις κ νευρα κ οτι αλλο θες...
ακου εκει...πηγε στην τραπεζα κ εβγαλε λεφτα να τα δειξει στον αλλο οτι τα εχασε.... :look: :look:

manhunter
03/08/2010, 03:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
φαντασου την ωρα που πηγαινες απο την τραπεζα στο μαγαζι σου σκανε 2 τυποι με μηχανη κ πανε τα ?πουλα ή ακομη χειροτερα την ωρα που του εδειχνες τα 1500? να σφυραγε κ να βγαιναν 2 αραπαδες απο την αποθηκη σαν ντουλαπες....να κλειδωναν την πορτα κ μετα αντε να αποδειξεις οτι σου πηραν τα λεφτα αυτοι....

κ δεν κανω πλακα....τετοιες κινησεις απλα δεν τις κανεις...κ ας εχεις κ νευρα κ οτι αλλο θες...
ακου εκει...πηγε στην τραπεζα κ εβγαλε λεφτα να τα δειξει στον αλλο οτι τα εχασε.... :look: :look:


Αυτο ισχύει και αν τα έκανε ανάληψη για να αγοράσει όντως από αυτον

Ktm.Prestige
03/08/2010, 03:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Το προσπέρασα και αυτό και αμέσως μετά του ζήτησα να δούμε κάποιο "κροκόδειλο". Με ρωτάει: " Ξέρεις τι είναι ο κροκόδειλος"? Του απαντάω πως ξέρω και μου ζητάει να του τον δείξω.

Δηλαδή εαν δεν έβλεπες που είχε τους κροκόδειλους ή δεν ήξερες ρε φίλε τι είναι αυτό , θα σε πετούσε έξω με τις κλωτσιές?????
Τι ήταν δηλαδή αυτο που σε ρώτησε αντι να στο δείξει , επίδειξη γνώσεων-τηλεπαιχνίδι?

Φίλε μου , πολύ ώρα έκατσες στο μαγαζί του , το Χ το τρώνε στο πρώτο 3λεπτο απο την συμπεριφορά και μόνο!!!!!
Και μακάρι να διαβάζει αυτο το ποστ μπας και αναθεωρήσει κάποια πράματα....

Μια χαρά τον "κέρασες"!!
:beer: :beer:

Joyrider
03/08/2010, 03:45
Και γω αν είχα φτερά θα πέταγα...
Πολλές ταινίες βλέπετε...

Λεωνίδας
03/08/2010, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Και γω αν είχα φτερά θα πέταγα...
Πολλές ταινίες βλέπετε... ε ναι...
:lol:

@katath σίγουρα έχεις σωστή ημ. γέννησης στο προφίλ σου :confused: :wave2:

siokatas
03/08/2010, 04:10
γιατι σου φαινεται παραξενη η ημερομηνια??


χωρις παρεξησηση εχτες ακουσα οτι στο παγκοσμιο μχ2 2ος ηταν ενας του 1992 νομιζω...κι ενω στην αρχη κουφαθηκα μετα καταλαβα οτι περναει γρηγορα ο χρονος......:uplate:






παντως καλα του εξηγηθηκες.....:beer: :beer: :beer:

paramedic
03/08/2010, 04:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
φαντασου την ωρα που πηγαινες απο την τραπεζα στο μαγαζι σου σκανε 2 τυποι με μηχανη κ πανε τα ?πουλα ή ακομη χειροτερα την ωρα που του εδειχνες τα 1500? να σφυραγε κ να βγαιναν 2 αραπαδες απο την αποθηκη σαν ντουλαπες....να κλειδωναν την πορτα κ μετα αντε να αποδειξεις οτι σου πηραν τα λεφτα αυτοι....

κ δεν κανω πλακα....τετοιες κινησεις απλα δεν τις κανεις...κ ας εχεις κ νευρα κ οτι αλλο θες...
ακου εκει...πηγε στην τραπεζα κ εβγαλε λεφτα να τα δειξει στον αλλο οτι τα εχασε.... :look: :look:
Φίλε μου με το ίδιο σκεπτικό μπορεί να έρθει και ο Τζοκερ να του ρίξει αέριο γέλιου τόσο ισχυρό που θα του πεταχτεί ο λάρυγγας έξω απο το γέλιο, μετά να έρθει ο Marilyn Manson να σοδομίσει πάνω απο το άψυχο κορμί του και μετά να έρθει και ο Spiderman να ρίξει ιστο αράχνης στους κακούς και να πάρει τα λεφτά και να πάει να τα φάει στα κωλόμπαρα με τον αγενή κρανοέμπορα γελώντας με το πόσο έυκολα έπεσαν όλοι στην παγίδα τους. Αλλα όλα θα ήταν ψέυτικα μιας και όλα είναι στο ΜΑΤΡΙΧ...:wave2: :wave2: :wave2:

tifoso4ever
03/08/2010, 04:31
Ρε παιδια, ηρεμια...
Οι ασχετοι, αγενεις και κακοτροποι "πωλητες" σιγα σιγα εξαφανιζονται ΚΑΙ απο το χωρο της μοτοσυκλετας...
Ως πελατης / καταναλωτης τους εφαγα καμμια 25αρια χρονια στη μαπα, κι επειδη ασχολουμαι κι εγω με πωλησεις, πολλα χρονια, (με σεμιναρια και κοντρα σεμιναρια κλπ), τα τελευταια χρονια ΕΙΜΑΙ στο χωρο της μοτοσυκλετας ενεργα και προσπαθω να ειμαι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ χαμογελαστος και ευγενικος...Ακομα κι αν ο "πελατης" ειναι αγενεστατος και προκατειλλειμενος (ειτε με μαρκες ειτε ειναι σιγουρος οτι θες να το κοροϊδεψεις...), δεν ειναι σωστο αν θελεις να θεωρεισαι σωστος πωλητης, να αρχισεις τις ειρωνειες και τα απαξιωτικα σχολια...
Σιγουρα παιδια υπαρχουν κακοτροποι αθρωποι απο τη φυση τους, και αν ερχεσαι σε επαφη καθημερινα με πολυ κοσμο και σου κατσει ΕΝΑΣ τετοιος πελατης, θελει γερο στομαχι και ατσαλινα νευρα για να ανταπεξελθεις...
Εχουν κι οι πωλητες τα ελαφρυντικα τους, αλλα δεν δικαιολογω τον τροπο που αντιμετωπισαν το φιλο παραπανω, και ποσω μαλλον οταν ειναι και νεος και θελει να μπει σωστα στο χωρο της μοτοσυκλετας.
Εχουμε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ εμεις οι μεγαλυτεροι να μεταδωσουμε τις γνωσεις μας στα νεα παιδια, και να βοηθησουμε και να καθοδηγησουμε με καθε τροπο. Ας σκεφτουν καποιοι καποιοι που το παιζουν αυθεντιες οτι καποτε ηταν κι αυτοι ΝΕΟΙ και ασχετοι...
Παντως, αν μπειτε σε καποιο μαγαζι και δεν μεινετε ικανοποιημενοι απο την εξυπηρετηση, ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΕ...
Και κατι αλλο που μ'αρεσε και το εφαρμοζω χρονια...
ΚΑΛΥΤΕΡΑ τα λεφτα μου να πανε σε φιλο, ή αξιολογο / ευγενικο / εξυπηρετικο ανθρωπο, κι ας ειναι και παραπανω απο την πιο χαμηλη τιμη που μπορεις να βρεις αυτο το ιδιο "κατι" στην αγορα...

:beer: :beer: :beer:

katath
03/08/2010, 04:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ε ναι...
:lol:

@katath σίγουρα έχεις σωστή ημ. γέννησης στο προφίλ σου :confused: :wave2:

Όχι. 22 χρονών είμαι.

Λεωνίδας
03/08/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
Όχι. 22 χρονών είμαι. φαίνεται :D :wave2:
(φιλικά πάντα)

jpag
03/08/2010, 04:52
αν αλλη φορα θες να κανεις σπασιμο σε καποιον κατεβασε του ολο το μαγαζι φορεσα τα ολα και αφου τον ευχαριστησεις πεςτου οτι θα τα παραγγειλεις απο ιντερνετ!!! εκει θα φρικαρει :) :) :)

Tpap
03/08/2010, 05:25
This thread has too many...


205502

John Steed
04/08/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
This thread has too many...


Αχχχχ....



Φλώριντα!



Τι μου θύμισες τώρα......




Εχμ...

Στο θέμα μας.

Καλή η κίνησή σου, αλλά πιστεύω αρκούσε να του το πεις. Το καλύτερο είναι να διαλέγουμε ανθρώπους κι όχι καταστήματα για να κάνουμε τα ψώνια μας. Όντως καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω, παρά να τα δώσω στον κάθε υπερόπτη αλαζόνα....

Xrated
04/08/2010, 12:59
Βασικα η κινηση μπορει να φαινεται καπως αλλα ειναι σωστη αφου στην ουσια λεφτα χανει με τη συμπεριφορα του και τιποτα αλλο.Δεν ψαχνει για φιλους αλλα για πελατες που του φερνουν λεφτα και ετσι τους χανει.Απλα κατα ενα τροπο τους δικαιλογω ορισμενους(οχι τους δυνατους μαλακες ,απλα τους καποιους οχι τοσο ευγενικους) γιατι φανταζομαι τωρα με το ιντερνετ που παραγγελνεις σε σχεδον μισες τιμες ο πιο πολυς κοσμος θα πηγαινει για δοκιμες και μετα θα τα αγοραζει απο το σπιτι του.Ειναι καπως αν εχεις μαγαζι..

Ichigo
04/08/2010, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Βασικα η κινηση μπορει να φαινεται καπως αλλα ειναι σωστη αφου στην ουσια λεφτα χανει με τη συμπεριφορα του και τιποτα αλλο.Δεν ψαχνει για φιλους αλλα για πελατες που του φερνουν λεφτα και ετσι τους χανει.Απλα κατα ενα τροπο τους δικαιλογω ορισμενους(οχι τους δυνατους μαλακες ,απλα τους καποιους οχι τοσο ευγενικους) γιατι φανταζομαι τωρα με το ιντερνετ που παραγγελνεις σε σχεδον μισες τιμες ο πιο πολυς κοσμος θα πηγαινει για δοκιμες και μετα θα τα αγοραζει απο το σπιτι του.Ειναι καπως αν εχεις μαγαζι..

Τότε ας περιορίσει το κέρδος του και ας πουλήσει σε τιμές ίδιες ή παραπλήσιες (πχ τιμή εξωτερικού + όποια υποτιθέμενα μεταφορικά). Θα αυξήσει την κατανάλωση και ο πελάτης δε θα κάνει τον κόπο να το πάρει από το Ιντερνετ αφού θα του έρχεται μία ή άλλη. :winka:

Xrated
04/08/2010, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Τότε ας περιορίσει το κέρδος του και ας πουλήσει σε τιμές ίδιες ή παραπλήσιες (πχ τιμή εξωτερικού + όποια υποτιθέμενα μεταφορικά). Θα αυξήσει την κατανάλωση και ο πελάτης δε θα κάνει τον κόπο να το πάρει από το Ιντερνετ αφού θα του έρχεται μία ή άλλη. :winka:
Εχεις ενα δικιο αλλα αυτος που εχει το μεγαλο κερδος ειναι ή ο χονδρεμπορος ή η κυρια εταιρια που πουλαει στον χονδεμπορο και οχι ο εμπορος λιανικης.