PDA

View Full Version : περιεργη βλαβη!!!!!



BIKENEST
03/08/2010, 04:24
και φευγοντας απο το μαγαζι ειμαι πετρου ραλλη και ξαφνηκα τσαφ σβηνει το μηχανακι και μενω στα δεξια να ξυνω το κεφαλι μου σαν μαλακας!! ρευμα ειχα δεν δουλευε η μιζα και η ηλεκτρονικη λες και ειχα πατημενω μονιμα το kill στο of!! τεσπα μετα απο της απαρετητες .....χριστοπαναγιες
καταφερνω να φτασω μαγαζι! ψαχνω της ασφαλιες και οπα καμενη η ασφαλια του Ignition 15Α
την αλλαζω και βρουμ ολα οκ! και λεω γιατι εγινε αυτο βαζω στο μυαλο μου χιλιες ιδεες και ψαχνω να βρω γιατι εκαψε την ασφαλια και με αφησε στο δρομο ενα μηχανακι με 16000χμ????
το ανεβαζω στην ραμπα το γδυνω και αρχιζει το χαμουρεμα στην........ πλεξουδα!!!
:confused: με το ηλεκτρολογικο σχεδιο στο χερι ψαχνω ενα ενα τα καλωδια της αναφλεξης και φτανοντας στην φισα του δεξιου διακοπτη τσακ φαγωμενα τα καλωδια του Ignition απο καπου φαγωμενα και ακουμπουσαν μεταξι τους!!! επικινδυνα πραγματα να σου σβηνει το μοτερ!!!!!!!!
τα επισκευαζω και τυλιγω την φισα μεχρι κατω με μονοτικη ταινια και τελως καλο ολα καλα!!
αυτο ειναι μαλλον μεμονομενη βλαβη η οποια δεν θα γινοταν αν η suzuki ειχε λιγο παραπανω μονοτικο στης καλοδιωσεις της φαγωθηκε ακριβως εκει που τελιωνει το προστατευτικο <μακαρονι>
της πλεξουδας του δεξιου διακοπτη<γκαζιερα>!!! για αυτο παρτε λιγο μονοτικη ταινια και τσεκαρετε
και τυλιχτε τα καλωδια που ειναι μεχρι την φισα!!! προσεχουμε για να εχουμε!! :beer: :beer:

Ichigo
03/08/2010, 07:02
Τέλος καλό όλα καλά!:D
Το ηλεκτρολογικό σχέδιο για πε που μπορούμε να το βρούμε κι εμείς! Έχεις κάποιο service manual; :smokin:

BIKENEST
03/08/2010, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Τέλος καλό όλα καλά!:D
Το ηλεκτρολογικό σχέδιο για πε που μπορούμε να το βρούμε κι εμείς! Έχεις κάποιο service manual; :smokin:
περνα απο το μαγαζι με το φλασακι σου να στο δωσω!:beer:

K5_N
03/08/2010, 16:39
ειπα και εγω. βλαβη το bandit? και γιατι το λεω αυτο? γιατι αν κοιταξει κανεις ολα οσα εχουμε γραψει εδω μεσα σοβαρη βλαβη ακομη δεν εχει γραφτει εκτος απο τα 400αρια:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

cosgili
03/08/2010, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από BIKENEST
και φευγοντας απο το μαγαζι ειμαι πετρου ραλλη και ξαφνηκα τσαφ σβηνει το μηχανακι και μενω στα δεξια να ξυνω το κεφαλι μου σαν μαλακας!! ρευμα ειχα δεν δουλευε η μιζα και η ηλεκτρονικη λες και ειχα πατημενω μονιμα το kill στο of!! τεσπα μετα απο της απαρετητες .....χριστοπαναγιες
καταφερνω να φτασω μαγαζι! ψαχνω της ασφαλιες και οπα καμενη η ασφαλια του Ignition 15Α
την αλλαζω και βρουμ ολα οκ! και λεω γιατι εγινε αυτο βαζω στο μυαλο μου χιλιες ιδεες και ψαχνω να βρω γιατι εκαψε την ασφαλια και με αφησε στο δρομο ενα μηχανακι με 16000χμ????
το ανεβαζω στην ραμπα το γδυνω και αρχιζει το χαμουρεμα στην........ πλεξουδα!!!
:confused: με το ηλεκτρολογικο σχεδιο στο χερι ψαχνω ενα ενα τα καλωδια της αναφλεξης και φτανοντας στην φισα του δεξιου διακοπτη τσακ φαγωμενα τα καλωδια του Ignition απο καπου φαγωμενα και ακουμπουσαν μεταξι τους!!! επικινδυνα πραγματα να σου σβηνει το μοτερ!!!!!!!!
τα επισκευαζω και τυλιγω την φισα μεχρι κατω με μονοτικη ταινια και τελως καλο ολα καλα!!
αυτο ειναι μαλλον μεμονομενη βλαβη η οποια δεν θα γινοταν αν η suzuki ειχε λιγο παραπανω μονοτικο στης καλοδιωσεις της φαγωθηκε ακριβως εκει που τελιωνει το προστατευτικο <μακαρονι>
της πλεξουδας του δεξιου διακοπτη<γκαζιερα>!!! για αυτο παρτε λιγο μονοτικη ταινια και τσεκαρετε
και τυλιχτε τα καλωδια που ειναι μεχρι την φισα!!! προσεχουμε για να εχουμε!! :beer: :beer: ΜαστροΝωντα ευχαριστουμε που μας προσεχεις!!!
Πιασε και 2 για την ταλαιπωρια σου :beer: :beer:

ilias integra R
03/08/2010, 21:19
Και μετα σου λενε οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι..........ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα:D :D :D θα κανω και εγω ενα τσεκ να δω εαν ειναι ολα οκ......εαν μπορεις βαλε και μια φωτο...θα βοηθουσε πολυ....:beer: :beer: :beer:

BIKENEST
04/08/2010, 03:10
φωτο δεν εβγαλα το ξεχασα εντελως αλλα ειναι τοσο απλο με λιγο μονοτικη στο τελειωμα της φισας του δεξιου διακοπτη!!:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

nickmonstro
04/08/2010, 12:15
Γεια σου ρε ΜαστροΝωντα!!!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

kostaskex
06/08/2010, 19:04
πατριώτη αν δεν σου κάνει κόπο να έβαζες μια φώτο ...θα βοηθούσε πάρα πολύ.για μας τα έρμα τα επαρχειωτάκια δεν παίζει σχέδιο-μανιουαλ?????:sad: :lol: :p :wacko:

kyko
07/08/2010, 03:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostaskex
πατριώτη αν δεν σου κάνει κόπο να έβαζες μια φώτο ...θα βοηθούσε πάρα πολύ.για μας τα έρμα τα επαρχειωτάκια δεν παίζει σχέδιο-μανιουαλ?????:sad: :lol: :p :wacko:


Αρχικά δημιουργήθηκε από BIKENEST
φωτο δεν εβγαλα το ξεχασα εντελως αλλα ειναι τοσο απλο με λιγο μονοτικη στο τελειωμα της φισας του δεξιου διακοπτη!! :beer:

:rolleyes: :wave2:

amyroukai
09/08/2010, 04:48
Δύο φορές με έχει αφήσει το 650 από καλώδιο, τους πρώτους μήνες που το είχα και ευτυχώς δεν έχει ξανακάνει τπτ από τότε...

Τη μία φορά κόπηκε στο σημείο που φεύγει από την κλειδαριά του τιμονιού, εκεί που το πιάνει το zip, το έφτιαξα με έναν φίλο.
Την δεύτερη κάπου κάτω από το ρεζερβουάρ αλλά αυτό το βρήκε ηλεκτρολόγος και το έφτιαξε...

Είναι λίγο κάπως τα καλώδια, όντως. Πάντως δεν έχω ακούσει άλλον να έπαθε κάτι αντίστοιχο, άρα μάλλον δεν είναι γενικευμένο το θέμα.

transalpblack
09/08/2010, 05:11
Πάντως εγώ φίλε μου αν μου έκαιγε την ασφάλεια το πιο πιθανό είναι να την άλλαζα και να συνέχιζα αμέριμνος.
Θα έλεγα, τυχαίο ήταν και την έκαψε.
Μπράβο σου.
:beer:

transalpblack
09/08/2010, 05:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Πολύ μπυρα ρε παιδιά.....
Φάτε και κάτι να μην πάει ξεροσφύρι
:a014: :a014: :a014: :a014: