PDA

View Full Version : Περί προκαταβολών..



Gandalf dr685sm
03/08/2010, 06:08
Μεταφερθήκαμε από εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=108362)


Τα έχουμε ξαναπεί... ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΔΕΚΑΡΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ.. ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΩ!

Στην περίπτωση που δώσουμε επειδή έτσι θέλουμε ή δεν το σκεφτήκαμε, παίρνουμε απόδειξη είσπραξης απο τον καταστηματάρχη και φροντίζουμε να είναι πολύ μικρό ποσό (τα 200 είναι πολλά...σκέψου οτι τόσα δίνεις για GOLF GTI). Επίσης εξόφληση οχι με την παράδοση αλλά με την έκδοση άδειας κυκλοφορίας-πινακίδας... (εκεί να δείς τι σκέφτονται και καθυστερούν)

Αν τώρα μας κάνουν νερά , και αρχίζουν διάφορες καθυστερήσεις πέρα του μήνα, πάμε παίρνουμε πίσω προκαταβολή και είτε πάμε αλλού, είτε περιμένουμε να γίνουν οι πρώτες παραλαβές των νέων μοντέλων.

Αυτά και καλά ξεμπερδέματα εύχομαι. Μην αφήνεις μικρο-αναποδιές να σε αποθαρρύνουν απο τον χώρο της μοτοσυκλέτας.

Gandalf

Daemon
03/08/2010, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τα έχουμε ξαναπεί... ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΔΕΚΑΡΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ.. ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΩ!

Στην περίπτωση που δώσουμε επειδή έτσι θέλουμε ή δεν το σκεφτήκαμε, παίρνουμε απόδειξη είσπραξης απο τον καταστηματάρχη και φροντίζουμε να είναι πολύ μικρό ποσό (τα 200 είναι πολλά...σκέψου οτι τόσα δίνεις για GOLF GTI). Επίσης εξόφληση οχι με την παράδοση αλλά με την έκδοση άδειας κυκλοφορίας-πινακίδας... (εκεί να δείς τι σκέφτονται και καθυστερούν)

Αν τώρα μας κάνουν νερά , και αρχίζουν διάφορες καθυστερήσεις πέρα του μήνα, πάμε παίρνουμε πίσω προκαταβολή και είτε πάμε αλλού, είτε περιμένουμε να γίνουν οι πρώτες παραλαβές των νέων μοντέλων.

Αυτά και καλά ξεμπερδέματα εύχομαι. Μην αφήνεις μικρο-αναποδιές να σε αποθαρρύνουν απο τον χώρο της μοτοσυκλέτας.

Gandalf

Μαγε.. 1ον.. Σιγουρα μπορεις να μη δωσεις προκαταβολη αλλα και σιγουρα προτεραιοτητα θα εχει αυτος που εδωσε και αυτος που δεν εδωσε θα περιμενει.. Λογικο νομιζω ακουγετε, με τα λογια μονο δεν γινουνται δουλειες.. σιγουρα θα εχεις ακουσει για εικονικους πελατες..
2ον.. Θα πας εσυ να βγαλεις αδεια κυκλοφοριας-πινακιδα σε καινουργιο η μεταβιβαση σε μτχ. πριν να εχει γινει η εξοφληση? :)

Gandalf dr685sm
03/08/2010, 06:29
Προτιμώ να μην έχω προτεραιότητα όπως λες, παρά να κλαίω κανά 200αρι-300αρι κάνοντας μάγκα τον πωλητή.

Όσον αφορά την άδεια κυκλοφορίας, υπάρχουν δεσμευτικά έγγραφα που υπογράφεις που σε καθιστούν νομικά υπόλογο αν κάνεις πίσω. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για την άλλη πλευρά. Το εφαρμόζουν χρόνια τώρα οι επίσημες αντιπροσωπείες Ι.Χ. Αλήθεια έχεις δεί κανένα Ι.Χ. να κυκλοφορεί χωρίς άδεια κυκλοφορίας και πινακίδες με το που βγαίνει απο την έκθεση; Μόνο στις μηχανές το βλέπουμε αυτό!!!!

Gandalf

Daemon
03/08/2010, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Προτιμώ να μην έχω προτεραιότητα όπως λες, παρά να κλαίω κανά 200αρι-300αρι κάνοντας μάγκα τον πωλητή.

Δεκτο αυτο εννοειτε, αλλα εννοειτε και παλι οτι απ'τα 10+ PCX που περιμενω τα 10 πχ ειναι κλεισμενα (εννουμε με μια προκαταβολη). Αν περισεψει κανενα ελα παρτο.. εκτος αν ερθει καποιος και το κλεισει οποτε θα περιμενεις την επομενη παραλαβη :)



Όσον αφορά την άδεια κυκλοφορίας, υπάρχουν δεσμευτικά έγγραφα που υπογράφεις που σε καθιστούν νομικά υπόλογο αν κάνεις πίσω. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για την άλλη πλευρά. Το εφαρμόζουν χρόνια τώρα οι επίσημες αντιπροσωπείες Ι.Χ. Αλήθεια έχεις δεί κανένα Ι.Χ. να κυκλοφορεί χωρίς άδεια κυκλοφορίας και πινακίδες με το που βγαίνει απο την έκθεση; Μόνο στις μηχανές το βλέπουμε αυτό!!!!
Gandalf

Και θα πρεπει να τρεχουμε με δικηγορους, δικαστηρια με δεσμευτικα εγγραφα κτλ κτλ επειδη του εβγαλα την πινακιδα και αυτος αποφασισε οτι δεν θα το παρει επειδη κατι του ετυχε η εξαφανιστηκε (η ειναι μαλακας τελος παντων) η αποφασισε η γυναικα του οτι θελει αμαξι τελικα.. Οι επισημες αντιπροσωπειες μπορει να εχουν 5 δικηγορους στο stanby μονο γι'αυτο το λογο.. Εγω δεν τους εχω.. :)

Gandalf dr685sm
03/08/2010, 07:08
Daemon.. μην παίρνεις τον εαυτό σου για παράδειγμα.. υπάρχουν δεκάδες λαμόγια εκεί έξω που με πρόφαση οτι "τα τελωνεία... οι μεταφορείς... ο κώλος του διεκπεραιωτή..κτλ." μπορεί να σε καθυστερήσουν απο 1 εώς και 12 μήνες.

Και εκεί πάλι να τρέχει ο κακομοίρης ο αγοραστής για να βρεί το δίκιο του και τα χρήματα του.

Προσωπικά όπως είπα... βάζεις πινακίδες.. βγάζεις άδεια κυκλοφορίας και έρχομαι να σε πληρώσω τις μετρητοίς. Ή αν θες.. σου δίνω επιταγή συγκεκριμένης ημερομηνίας που μου είπες οτι θα έχεις βγάλει πινακίδες και την κρατώ παγωμένη (χωρίς χρήματα) μέχρι να γίνει αυτό.

(*** Το β ενικό δεν είναι για σένα.. είναι γενικό.. για να μην παρεξηγηθώ έτσι; ***)

Δεν μπορεί τώρα ο άλλος να έχει δώσει απο 200 ευρώ μέχρι και 3-4000 ευρώ και να μην είναι καλυμμένος!!!... και να πρέπει αυτός να τρέχει στους δικηγόρους ύστερα για να βρεί το δίκιο του.

Έτσι την πάτησαν κάποιοι με κάτι τεράστιες προκαταβολές για πολυτελή Ι.Χ. στον μαντρά που έκλεισε στα Β.Π.... και ακόμα τον ψάχνουν.

Gandalf

Daemon
03/08/2010, 07:25
Ναι ρε'συ Μαγε αλλα σκεψου και την αλλη πλευρα.. Ηρθε καποιος μου εδωσε προκ/λη 500? για ενα Transalp, ηρθε, ετοιμαστηκε, βγηκε η πινακιδα/αδεια και ο πελατης εξαφανιστηκε.. Και εχω μεινει με μια μοτοσυκλετα με αδεια κυκλοφοριας στο πελατη που εξαφανιστηκε.. Αν ερθεις εσυ να το αγορασεις και σου πω οτι εχει βγει η αδεια πριν 3 μηνες δεν θα ξυνισεις?
Και αν τελικα το παρεις, εγω πως θα κανω την μεταβιβαση χωρις την αλλη πλευρα?

Γενικα μιλαμε αλλα το παραπανω ειναι περιπτωση που εχει τυχει πολλες φορες (και'μενα προσωπικα)

Gandalf dr685sm
03/08/2010, 09:10
Απο όσο θυμάμαι τουλάχιστον ακόμα και για να βγάλεις άδεια σου κάνει εξουσιοδότηση ο αγοραστής για τον διεκπεραιωτή.. οπότε λογικά την υπογραφή του την έχεις για να δώσεις μετά την μηχανή.

Όσον αφορά την μεταπώληση της, όπως είπα και απο την πλευρά του ο έμπορος μπορεί να ζητήσει επιταγή με ημερομηνία τάδε (που θα έχει την άδεια) που είναι πλέον και υποχρεωτικό για συναλλαγές άνω των 1500 ευρώ σε μετρητά. Έτσι και δεμένο τον έχεις και αν σε "ρίξει" τότε τον κυνηγάς νομικά και την μηχανή πουλάς ...

Ακόμα καλύτερα χρησιμοποιείς την επιταγή του ώς εγγύηση για να του βγάλεις καταναλωτικό στην μηχανή όπως παλιότερα στο όνομα του, κατόπιν συμφωνίας σας. Έτσι είναι υπόλογος απέναντι στην τράπεζα ενώ εσύ ήδη έχεις πάρει τα χρήματα σου και η μηχανή είναι στο όνομα της τράπεζας πλέον δεσμεύοντας και εσένα ουσιαστικά.

επειδή όμως όπως καταλαβαίνω εσύ έχεις μαγαζί και εγώ δεν είμαι έμπορος το τοποθετώ σαν ιδέα και μόνο, όπως και την γνώμη μου όσον αφορά τις προκαταβολές χωρίς κανένα αντίκρυσμα στην ουσία απο τον όποιο έμπορο για το όποιο αντικείμενο.

Πάρτο σαν μια παράθεση γνώμης και απο τις δύο πλευρές.


Gandalf (edit by makis206 :lol: :beer: )

transalpblack
03/08/2010, 09:34
Από ότι βλέπω, το συγκεκριμένο thread, έχει καταντήσει σε διάλογο μεταξύ του Gandalf και του Daemon.
Θέλω να δω που θα καταλήξει η κουβέντα γιατί ευτυχώς ή δυστυχώς, έχετε και οι δυο σας δίκιο.
:a014: :a014: :a014:

hidefnick
03/08/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
....Έτσι την πάτησαν κάποιοι με κάτι τεράστιες προκαταβολές για πολυτελή Ι.Χ. στον μαντρά που έκλεισε στα Β.Π.... και ακόμα τον ψάχνουν.

Gandalf

Εκει στράβωσε η μπουγάδα και κανείς δεν τον ψάχνει γιατί κανείς δεν θέλει να βρεθεί :D :wave2:

PS Και ποιός έμπορος θα σου βγάλει πινακίδες στο όνομά σου χωρίς να έχει γίνει πλήρης εξόφληση ή τεσπά να έχει ολοκληρωθεί διακανονισμός (δάνειο)? Δεν παίζει αυτό που λέτε και εδώ και στο άλλο Thread. Μετά πας και παίρνεις το μηχανάκι κανονικά και με το νόμο έχοντας πληρώσει μόνο τα 200€

Daemon
03/08/2010, 09:55
Δεν θα καταληξει πουθενα αλλα κουβεντα να γινεται :D

Μαγε, την υπογραφη του τι να την κανω? Θα εχει υπογραψει μια εξουσιοδοτηση για να βγει καινουργια πινακιδα την οποια εξουσιοδοτηση θα την κρατησουνε στο υπουργειο.. Για μεταβιβαση θελει αλλη εξουσιοδοτηση με αριθμο πινακιδας πανω οποτε δεν μπορεις να την κανεις πριν

Επισης αυτο που λες με της επιταγες, περαν οτι δεν ισχει ακομα το "πανω απο 1500?" (απο 1-1-2011) ειναι τρεξιμο.. λεμε οτι εξαφανιζετε.. Εκτος απ'αυτο δεν παυει να εχω μια μοτοσυκλετα "μτχ." ας το λεμε ετσι.. Πες μου ειλικρινα εσυ τι θα ελεγες αν θα πηγαινες να αγορασεις μια καινουργια και σου ελεγα οτι η αδεια εχει βγει 2-3 μηνες πριν? Αυτοι που ξερουν το μαγαζι δεν θα πουν τιποτα λογο εμπιστοσυνης αλλα καποιος που δεν ξερει τι εγινε θα σκευτει καποια λαμογια οποτε η θα ζητησει αλλο η θα παει αλλου..

Δανειο πως ακριβως θα του βγαλω με την επιταγη απ'την στιγμη που δεν τον βρισκω?

Εμπορας δεν ειμαι, υπαλληλος ειμαι ;)

mparmpanik
03/08/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
[
Ή αν θες.. σου δίνω επιταγή συγκεκριμένης ημερομηνίας που μου είπες οτι θα έχεις βγάλει πινακίδες και την κρατώ παγωμένη (χωρίς χρήματα) μέχρι να γίνει αυτό.

Gandalf [/B]



φιλε μου αν δωσεις μεταχρονολογημενη επιταγη ειναι οχι σαν να εχεις δωσει προκαταβολη
αλλα σαν να εχεις προπληρωσει ηδη ολη την αξια..

εχεις δωσει εσυ λοιπον επιταγη, αυτος δεν τηρησε την οποια συμφωνια και καθυστερει,
εσυ δεν καλυπτεις την επιταγη κι αυτος παει και στην σφραγιζει.
ποιος νομιζεις οτι θα εχει προβλημα?

PERIPETEIAS
03/08/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
φιλε μου αν δωσεις μεταχρονολογημενη επιταγη ειναι οχι σαν να εχεις δωσει προκαταβολη
αλλα σαν να εχεις προπληρωσει ηδη ολη την αξια..

εχεις δωσει εσυ λοιπον επιταγη, αυτος δεν τηρησε την οποια συμφωνια και καθυστερει,
εσυ δεν καλυπτεις την επιταγη κι αυτος παει και στην σφραγιζει.
ποιος νομιζεις οτι θα εχει προβλημα?

και οι δυο :beer:

sergiosm
04/08/2010, 11:10
Η λύση είναι απλούστατη, αλλά απαιτεί μια σχετική προετοιμασία από τον καταστηματάρχη.


Με την καταβολή της προκαταβολής υπογράφεται ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τις αμοιβαίες υποχρεώσεις και τα δικαιώματα

Έτσι
και απόδειξη παίρνεις για την προκαταβολής
και τον έμπορο έχεις "δεμένο" για να τηρήσει τις υποσχέσεις τος
και εσύ θα το σκεφτείς να την "κοπανήσεις" γιατί απλά θα έχεις συνέπειες

Gandalf dr685sm
04/08/2010, 11:59
sergiosm .. αυτό είπα εξαρχής φίλε, αλλά δεν φάνηκε στον φίλο daemon οτι μπορεί να σταθεί.

Μεταχρονολογημένη επιταγή που δεν έχει πληρωθεί, αλλά έχει εισπραχθεί απο τον έμπορο (βλ. πλαφόν ή προπληρωμένο δάνειο με το ποσό της επιταγής) προκαλεί και στους δύο πρόβλημα με μια σημαντικότερη παράμετρο....

Ο μεσολαβητής είναι η Τράπεζα που δεν χαρίζει κάστανα σε τέτοιες καταστάσεις , ούτε στον ένα , ούτε στον άλλο. Βλέπεις ο μέν θα έχει δώσει την επιταγή και θα έχει παρακρατηθεί η άδεια της μηχανής για το δάνειο αυτό , ο δε έμπορος θα είναι εγγυητής και θα έχει και αυτός πρόβλημα.

Κάπως έτσι (χωρίς προκαταβολή) έβγαιναν μέχρι στιγμής και τα καταναλωτικά (προ κρίσης) και παίρναμε τότε τα οχήματα αν θυμάστε.

Gandalf

Daemon
04/08/2010, 12:37
Ξερετε ποσους ψαχνει η τραπεζα και δεν τους βρισκει? Θα κολλησουνε στο ιδιωτικο συμφωνητικο?

Το θεμα ειναι να μη μπλεχτει η τραπεζα οταν μιλαμε για μετρητα, γιατι αλλιως παμε σε δανειο και τελειωσε.. Αν βαλω την τραπεζα στη μεση σαν διαμεσολαβητη και υπαρχει προβλημα με τον πελατη θα εχω και'γω προβλημα με την τραπεζα στην συνεργασια μας.. Οπως και με τα δανεια.. αν ενα ποσοστο πελατων δεν ειναι συνεπεις με την τραπεζα θα εχει και το καταστημα προβλημα με την τραπεζα, εως και ληξη συνεργασιας..

Οποτε, ειναι ετοιμο το μοτερι, ερχεσαι.. εξοφλας, την επομενη το παιρνεις με την πινακιδα του και εφυγες.. Το πιο απλο..
Παντως (εγω προσωπικα) δεν θα πω στον πελατη να μου το εξοφλησει αν δεν ειμαι σιγουρος οτι την επομενη θα ειναι ετοιμο.. :)

sergiosm
04/08/2010, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Ξερετε ποσους ψαχνει η τραπεζα και δεν τους βρισκει? Θα κολλησουνε στο ιδιωτικο συμφωνητικο?

όχι βέβαια, αλλά από το να μην έχεις τίποτα κάτι λέει και το ιδιωτικό συμφωνητικό

georgis4
04/08/2010, 17:51
Συγνωμη αλλα......εδω (απο οτι δινει να καταλαβουμε ο φιλος) ΔΕΝ παιζει καποιο ειδος απατης απλα μηχανακια ΔΕΝ υπαρχουν....προς τι η συζητηση?:confused:
(και εδω που τα λεμε ΠΟΙΟΣ θα φερει μηχανακι για ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΩΡΙΣ προκαταβολη??)

Gandalf dr685sm
05/08/2010, 02:59
georgis4... για αντιπροσωπείες μοτό δεν γνωρίζω... για Ι.Χ. πάντως... ΟΛΕΣ!

Gandalf