PDA

View Full Version : Εξάσκηση.... φρεναρίσματος



ruyjin
12/07/2005, 16:03
Με αφορμή το ποστ από "Ιστορίες του Δρόμου" που άνοιξα χτες και με κάποιες απαντήσεις θέτω το εξής ερώτημα:

Πόσες ώρες (λεπτά καλύτερα θα έλεγα)αφιερώνεται σε εξάσκηση για καλύτερο φρενάρισμα την εβδομάδα??????????

sonic22
12/07/2005, 16:24
συνεχος και σε καθε βολτα... (στην Ζακυνθο οπου ξερω τους δρομους και δεν εχει την κινηση της αθηνασ)

τα γλιστιματα μπροστινου ειναι στην ημερισια διαταξη...

οσο για τον πισο... με μπαντιλικι ξεκιναει με μπαντες σταματα...

το θεμα ειναι να μαθεις και να εχεις εμπιστωσινη σε εσενα (κυριος) και στο μηχανακι σου...

pracktis makes perfect!

ruyjin
12/07/2005, 16:28
εμενα αυτη η απαντηση μου φαινεται περισσοτερο,
εξασκηση σε ταρζανιες (με την καλη εννοια),
παρα σε ΣΩΣΤΟ φρεναρισμα

:wave2:

sonic22
12/07/2005, 16:39
εξαρτατε τι ενοεις σωστο φρεναρισμα...

σωστο φρεναρισμα ειναι αυτο οπου φρεναροντας
1. δεν πεφτεις κατω
2. σταματας εκει που ηθελες
3. σταματας χωρις να εχεις διαγραψει τρελη πορεια...


το θεμα ειναι οταν τα πραγματα δεν ειναι ιδανικα...

οταν η ασφαλτος γλειστραει (κυριοσ οταν γλυστραει αποτομα)
οταν αναγκαζεσε να φρεναρεις υπο κληση
αλλα κυριος οταν τα περιθορια στενευουν και αναγκαζεσε να χρησημοποιησεις φρενα πανικου ή να κανεισ ταρζανιες και αλλαγες κατευθηνσης για να μην στουκαρεισ στον μπροστηνο

εκει αμα σου μπλοκαρει το μπροστινο και δεν εισαι εμπηρος... κλαψτα χαραλαμπε..(αν εισαι εμπηρος κλαψτα Μηνά...)

αμα μαθεις να κανεις ακραια φρεναρισματα τα αλλα θα σου φαινονται παιχνιδι...

adam_tsouk
12/07/2005, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kai egw prpepei na kanw poli practice sta aglika mou...


:D :beer: :D



kai sta ellhnika sou!:lol: :lol:




Στο θέμα μας.
Τα φρένα του Ζ τα τέσταρα λίγο καιρό αφού το είχα παρει το μηχανάκι ώστε να έχω και μία σχετική εξοικείωση μαζί του.

Από κει και πέρα ποτέ δεν φρενάρω στα όρια χωρίς λόγο αλλά πολλές φορές τεστάρω την αντίδραση των ελαστικών σε διαφόρες ποιότητες ασφάλτου.

gcrook
12/07/2005, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Από κει και πέρα ποτέ δεν φρενάρω στα όρια χωρίς λόγο αλλά πολλές φορές τεστάρω την αντίδραση των ελαστικών σε διαφόρες ποιότητες ασφάλτου.

Aυτο ονομαζεται καγκουριλικι ρε χαλιας:lol:

Συν τοις αλλοις εχει ξαναγινει προσφατα αυτη η συζητηση, και βαριεμαι να τη βρω.

Στοπ spamming ρε νεκροθαφτες:lol:

Tigas
13/07/2005, 08:34
ΤΟ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ ΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ , ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΤΟ ΘΕΜΑ:D .

ΤΩΡΑ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΓΙΑ ΔΙΠΛΩΜΑ 70% ΕΜΠΡΟΣ ΦΡΕΝΟ 30% ΠΙΣΩ.

ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΡΙΑΚΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ.

GST
13/07/2005, 08:42
σωστο φρεναρισμα.....δεν ειμαι και ο μετρ του ειδους αλλα θα σου πω τη γνωμη μου .....συγκεκριμενες ωρες δεν εχω αφιερωσει ποτε απλα καποια στιγμη αρχισα να προσεχω καποια πραγματα που βοηθανε στο σωστο φρεναρισμα οσο ασημαντα και αν ακουγονται....

..το πρωτο το οποιο δεν εκανα και φροντισα να διορθωσω ειναι τα δαχτυλα στη μανετα και εξηγω ....νομιζω οτι σε συνθηκες κινησης η γρηγορης οδηγησης πρεπει παντα το ενα τουλαχιστον δαχτυλο να ειναι πανω στη μανετα...ετσι μειωνεις το χρονο αντιδρασης και εισαι ετοιμος για φρεναρισμα....αν δεν το εχεις συνηθησει θελει λιγο εγκεφαλικη εξασκηση στην αρχη.....

το δευτερο ειναι η θεση σωματος κατα το φρεναρισμα και το ποσο συγκεντρωμενος εισαι οταν φρεναρεις.....κατα το φρεναρισμα το σωμα τινει να σηκωθει σε ποιο ορθια θεση ενω και τα δυο χερια κρατουν σταθερο το τιμονι και τινουν να δωσουν μια δυναμη προς τα κατω .....το ποιο βασικο για μενα ειναι να κρατησεις σταθερο το τιμονι για να μην χασεις το μπροστινο....

απο κει και περα ειναι θεμα εξοικιωσης με την μοτοσυκλετα σου ...να μαθεις την προοδευτικοτητα των φρενων σου ...να μαθεις πως φρεναρεις πριν την εισοδο μιας στροφης και αλλα τετοια...α....στη μηχανη πρεπει να εισαι χαλαρος και οχι σφυγμενος

ολα αυτα μπορεις να τα βελτιωνεις μερα με τη μερα και θελει ωρες οδηγησης ...κατα προτημηση σε επαρχιακους δρομους οπου φρεναρεις και περισοτερο (στη εθνικη δεν τα χρησιμοποιεις και πολυ) καλες βολτες

υγ...αν σε καποια απο τα παραπανω ειμαι λαθος διορθωστε με

:wave2: