PDA

View Full Version : Απώλεια άδειας οδήγησης



iliasktm
03/08/2010, 17:02
Καλησπέρα, θα μπορούσε κάποιος να μου λύσει την εξής απορία;
Μου έκλεψαν το πορτοφόλι μέσα στο οποίο είχα και την άδεια οδήγησης και τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία έκδοσης νέας. Ρώτησα και στο Τμήμα Συγκοινωνιών, αλλά και στο Τμήμα της Τροχαίας, τί θα γίνει το διάστημα κατα το οποίο θα περιμένω να ολοκληρωθεί η διαδικασία ( το οποίο μπορει να είναι από 15 ημέρες μέχρι και 1 μήνα ), αν μου κάνει έλεγχο η Τροχαία και η απάντηση ήταν ότι θα μου κόψουν κλίση.
Είναι παράλογο! να μην μπορούν να μου δώσουν μια βεβαίωση πως βρίσκομαι σε διαδικασία επανέκδοσης και να τελείωσει εκεί το θέμα;
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει; ( στο site του υπουργείου , δεν βρήκα την απάντηση ! )

Σας ευχαριστώ:)

dmf
03/08/2010, 17:37
βεβαιωση δεν προκειται να σου δωσουν, γιατι ουτε σε οσους εχουν παρει μολις το διπλωμα δινουν. Μλκια το ξερω, αλλα σου λενε περιμενε μεχρι να βγει και αν σ'αρεσει :sick: .
Εγω στη θεση σου θα οδηγουσα κανονικα. Εξαλλου δεν στο εχει παρει η τροχαια, απλα το εχασες.
Ακομα και να πεσεις σε μπλοκο, μπορει να δειξει κατανοηση το οργανο.
Αλλα ακομα και κατανοηση να μην εχει θα δει οτι οντως εχεις διπλωμα, και θα πληρωσεις προστιμο σαν να μην το εχεις μαζι σου (ή 20 ή 40 ειναι θα σε γελασω)

AndreaSt
03/08/2010, 18:36
Εγω κυκλοφορουσα 2 μηνες σχεδον με το χαρτι απο τα ΚΕΠ που ελεγε οτι εχω καταθεσει αιτηση για νεο διπλωμα.
Σε ελεγχο που με σταματησαν και εδειξα το χαρτι αυτο δεν ειχα προβλημα.
Επισης η δηλωση που εκανες στο αστυνομικο τμημα βοηθαει να την εχεις μαζι σου.

sf1n4k1
04/08/2010, 04:13
Τρώς κλήση και την πάς δικαστικά (για 10Ε μιλάμε)...απλά χάνεις μια μέρα να παρουσιαστείς, η δίκη σίγουρα θα είναι μετά την έκδοση του διπλώματος. Αθωώνεσαι, τέλος.

mreth
04/08/2010, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AndreaSt
Εγω κυκλοφορουσα 2 μηνες σχεδον με το χαρτι απο τα ΚΕΠ που ελεγε οτι εχω καταθεσει αιτηση για νεο διπλωμα.
Σε ελεγχο που με σταματησαν και εδειξα το χαρτι αυτο δεν ειχα προβλημα.
Επισης η δηλωση που εκανες στο αστυνομικο τμημα βοηθαει να την εχεις μαζι σου.

Kι εγώ με αυτό το έγγραφο από το ΚΕΠ κυκλοφορώ. Μάλιστα το έβγαλα φωτοτυπία και έχω ένα στη μηχανή και ένα στο αυτοκίνητο. Με σταμάτησαν πριν 2 βδομάδες και τους το έδειξα και δεν είχα πρόβλημα.

Joyrider
04/08/2010, 08:29
Προσωπικά όταν περίμενα να εκδοθεί το νέο μου δίπλωμα (απεριορίστων) είχα μαζί μου το παλιό δίπλωμα αλλά και χαρτί από την νομαρχία με υπογραφή του εξεταστή ότι Επέτυχα αλλά μόνο για δικαστική χρήση όπως έλεγε. τυπικά ήμουν παράνομος οδηγώντας πάνω από 33 άλογα αλλά πόνταρα στην κατανόηση....

iliasktm
04/08/2010, 17:47
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Μια ακομη φορα που δεν βρισκεις ακρη με την γραφειοκρατια του κρατους μας...:bigcry: