PDA

View Full Version : εγώ-εγωισμός-εγωιστής-εγωκεντρικός-εγωλάτρης!!!



Σελίδες : [1] 2

nimbus
12/07/2005, 15:55
εγώ=η συνείδηση του ανθρώπου για τον εαυτό του//ο εγωισμός.

εγωισμός=η υπέρμετρη αγάπη για τον εαυτό μας που συνεπάγεται αδιαφορία για τους άλλους:D φιλαυτία, εγωκεντρισμός, ατομισμός...

εγωιστής=ο χαρακτηριζόμενος από εγωισμό,ο εγωπαθής, αλαζόνας, φίλαυτος.



...κάπου διάβασα, ότι ο μόνο αληθινός αθεϊσμός, είναι ο εγωισμός.
Πώς το λαμβάνεται?:)

nimbus
12/07/2005, 16:03
ο εγωσμός, αποτελεί εδάφιο ψυχολογικό σύμπλεγμα κι εξουδετερώνει τα ανθρώπινα συστατικά και αν μην τι άλλο, τα φθήρει:D Ο εγωισμός, πλημμηρίζει τον άνθρωπο με μια δήθεν έπαρση και υπεροψία. Ο εγωισμός χρειάζεται για να κρατα τον άνθρωπο αξιοπρεπή...όταν χάσει τα σημάδια την αξιοπρέπειας, κινδυνεύει να κακοχαρακτηριστεί ελεεινός και υπερόπτης.
Είναι η λεπτή διαχωριστική γραμμή, την οποία πολλοί μπερδεύουν:p Αναρωτιέμαι...θα την βρούν ποτέ???:confused:

nimbus
12/07/2005, 16:14
εγωκεντρικός=που έχει ως κέντρο το εγώ, εγωκεντρική αντίληψη//ο εγωπαθής.

εγωλάτρης=ο παθολογικά εγωιστής.

...και τελειωμό δεν έχει:winka:

έτσι για να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας και το λεξιλόγιό μας:D μα περισσότερο απ'όλα, την σκέεεεεεεεψη μας:winka:

matmat
12/07/2005, 18:48
Πάλι για εμένα μιλάς???
μα τι σου εχω κάνει τέλος πάντον??


:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :winka: :beer:

nimbus
12/07/2005, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Πάλι για εμένα μιλάς???
μα τι σου εχω κάνει τέλος πάντον??


:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :winka: :beer:



:lol: :lol: :lol:

έλα μου ντε:lol:

sonic22
12/07/2005, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus

εγωλάτρης=ο παθολογικά εγωιστής.



κοιτα να δεις τι μπορει να σου κανει η σωστη ορθογραφεια... :wacko: :wacko:

εγωλάτρης=ο παθολογικά εγωιστής.
αιγολατρης=θα το βρητε κοντα στην κτηνοβασια... :yuck: :yuck: :yuck:


:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

Tigas
13/07/2005, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
αιγολατρης=θα το βρητε κοντα στην κτηνοβασια... :yuck: :yuck: :yuck:
:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

ΤΙΓΚΑ ΧΑΛΙΑΣ SONIC:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

gtsiros
13/07/2005, 11:28
Ο εγωισμός δεν είναι εξ'ορισμού κακός. Όπως παντού, έτσι και δώ, ο πολύς εγωισμός κάνει κακό.

free rider
13/07/2005, 11:35
δεν με ενδιαφέρει τι λέτε...

εγω μόνο εμένα ακούω..

δεν ειμαι εγωιστής...
οχι παίζουμε...

:rotflmao: :rotflmao:

dez
13/07/2005, 16:07
εγώ-εγωισμός-εγωιστής-εγωκεντρικός-εγωλάτρης!!!

εγώ=η συνείδηση του ανθρώπου για τον εαυτό του//ο εγωισμός.

εγωισμός=η υπέρμετρη αγάπη για τον εαυτό μας που συνεπάγεται αδιαφορία για τους άλλους φιλαυτία, εγωκεντρισμός, ατομισμός...

εγωιστής=ο χαρακτηριζόμενος από εγωισμό,ο εγωπαθής, αλαζόνας, φίλαυτος.



...κάπου διάβασα, ότι ο μόνο αληθινός αθεϊσμός, είναι ο εγωισμός.
Πώς το λαμβάνεται?

δε λεω, ωραιο ειναι να εμπλουτιζουμε τις γνωσεις μας αλλα τα παραπανω ειναι κομματακι ανακριβη, εκτος κι αν δεν ειναι "γνωσεις" αλλα "αποψη"...

το "εγω" και η "συνειδηση" του ανθρωπου ειναι 2 ξεχωριστες εννοιες. Ουσιαστικα, το "εγω" βρισκεται μεταξυ των πρωταρχικων αναγκων μας (φαι, sex, αντιδραση σε ερεθισματα οπως πονος κλπ) και του "υπερεγω" μας ('η αλλιως της "συνειδησης"). Εννοειται οτι αυτο που εγραψα ειναι απλουστευμενο!

αντιστοιχα, ο εγωισμος δεν ειναι υπερμετρη αγαπη για τον εαυτο μας κλπ κλπ...απλα βαριεμαι να το αναπτυξω περαιτερω :D

elementary psychology απο καποιον sigmund freud :D :wave2:

Κανένας
13/07/2005, 17:42
Όλοι μας βρισκόμαστε σε ένα κλουβί που βρίσκεται στο μέσον ενός δωματίου γεμάτο καθρέφτες, που ο κωδικός της πόρτας για να ανοίξει, είναι Ώγε και είναι γραμμένο πάνω από την πόρτα

Το μόνο που χρειάζεται για να ελευθερωθούμε από τα δεσμά του κλουβιου,
είναι να το διαβάσουμε και να το προφέρουμε σωστά :rolleyes:

:wave2:

Κανένας
13/07/2005, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus

...κάπου διάβασα, ότι ο μόνο αληθινός αθεϊσμός, είναι ο εγωισμός.
Πώς το λαμβάνεται?:)

:nono:

Εντάξει, οι εγωιστές δεν έχουν τον θεό τους, αλλά από την άλλη... έχουν κάνει τον εαυτούλη τους... θεό!!!
:smokin:

sonic22
13/07/2005, 19:37
οπως ειχε πει και στο Big Fish

you can talk about anything with a parrot..
everything except religion...

you never know how you might offend...

οσο για τον εγωισμο εχω να πω το εξης...

ακομα και οι πολυ μεγαλες ποσοτητες βηταμηνης C δημιουργουν σοβαρα προβληματα


παν μετρο αριστον!!

δικο μας και αυτο... :wave2:

:beer: :beer: :beer:

nimbus
13/07/2005, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
:nono:

Εντάξει, οι εγωιστές δεν έχουν τον θεό τους, αλλά από την άλλη... έχουν κάνει τον εαυτούλη τους... θεό!!!
:smokin:


:wave2:

nimbus
13/07/2005, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
δε λεω, ωραιο ειναι να εμπλουτιζουμε τις γνωσεις μας αλλα τα παραπανω ειναι κομματακι ανακριβη, εκτος κι αν δεν ειναι "γνωσεις" αλλα "αποψη"...

το "εγω" και η "συνειδηση" του ανθρωπου ειναι 2 ξεχωριστες εννοιες. Ουσιαστικα, το "εγω" βρισκεται μεταξυ των πρωταρχικων αναγκων μας (φαι, sex, αντιδραση σε ερεθισματα οπως πονος κλπ) και του "υπερεγω" μας ('η αλλιως της "συνειδησης"). Εννοειται οτι αυτο που εγραψα ειναι απλουστευμενο!

αντιστοιχα, ο εγωισμος δεν ειναι υπερμετρη αγαπη για τον εαυτο μας κλπ κλπ...απλα βαριεμαι να το αναπτυξω περαιτερω :D

elementary psychology απο καποιον sigmund freud :D :wave2:

ε αμα βαριέσαι, τι το ξεκινάς???:lol: :lol: μας αφήνεις σε αγωνία:wacko:

tai
13/07/2005, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Ο εγωισμός δεν είναι εξ'ορισμού κακός. Όπως παντού, έτσι και δώ, ο πολύς εγωισμός κάνει κακό. δύο λέξεις, το εγω (όχι εμεις) και το -ισμός (δόγμα), και σε λίγη δόση κάνουν το ίδιο κακό.
:wave2:

Trithen
13/07/2005, 22:18
Εγωισμός, ονομάζεται η τάση του ατόμου ν' αγαπά και να προβάλει τον εαυτό του...
Ο εγωισμός έχει την αρχή του στην έμφυτη ορμή γι' αυτοσυντήρηση και ανάδειξη. Αποτελεί βασικό γνώρισμα της ψυχικής ιδιοσυγκρασίας του ατόμου και γενικότερα της προσωπικότητάς του. Συμβαίνει όμως, με την πάροδο του χρόνου, το άτομο ν' αποκτά μια δυσανάλογη υπερτροφία του εγωισμού που κάποιες φορές αγγίζει τα όρια της ψυχικής διαστροφής...
Ο εγωισμός διακρίνεται α) στον φυσιολογικό, β) στον υπερτροφικό ή παθολογικό και γ) στον ατροφικό ή υποτονικό.
Ο φυσιολογικός εγωισμός (σπάνιος στις μέρες μας) βασίζεται στην αυτοκριτική και την αντικειμενική αξιολόγηση. Με τον τρόπο αυτό το άτομο έχει επίγνωση της πραγματικής του υπόστασης, των δυνατοτήτων και αδυναμιών του... Υπάρχει τέτοιος άνθρωπος, αναρωτιέμαι εγώ... Ο φυσιολογικός εγωισμός είναι απαραίτητος στις διαπροσωπικές σχέσεις, γιατί ναι μεν το άτομο εξασφαλίζει το κύρος και την αξιοπρέπειά του, δεν δέχεται υποτίμηση και ταπεινώσεις, παράλληλα δε όμως, δεν επιθυμεί την προβολή του εαυτού του με τρόπο επιδεικτικό. Επιβάλλεται με τη φρόνηση και το εξευγενισμένο ήθος του...
Ο υπερτροφικός εγωισμός υπερβαίνει τα όρια και φτάνει, συνήθως σε παθολογικές καταστάσεις. Το άτομο υπερτιμά τις δυνάμεις του και πιστεύει στην παντοδυναμία του. Διακατέχεται από έπαρση και υπεροψία που την εκφράζει σε κάθε περίπτωση. Θεωρεί πως οι συνάνθρωποί του είναι κατώτεροι, ενώ ο ίδιος είναι προικισμένος με φυσικά χαρίσματα και δεν κάνει λάθη. Οι εγωιστικές τάσεις γίνονται βαθμιαία αντιληπτές από το περιβάλλον του και γρήγορα απομονώνεται (ή καλύτερα τον απομονώνουν) από τους συνανθρώπους του.
Ο ατροφικός ή υποτονικός εγωισμός προέρχεται από την υποτίμηση του εγώ. Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει εγωισμός, η μορφή όμως αυτή του εγωισμού εξετάζεται, προκειμένου ν' αντιδιασταλεί με τις δύο προηγούμενες. Πιθανά αίτια του ατροφικού εγωισμού, θεωρούνται τα συμπλέγματα κατωτερότητας. Προκειμένου το άτομο να καλύψει τα συναισθήματα μειονεξίας, στρέφεται σε πράξεις και έργα που του δίνουν ένα φαινομενικό προβάδισμα. Γίνεται υπερβολικά φιλόδοξο, χωρίς όμως να πραγματοποιεί τις φιλοδοξίες του. Οι προθέσεις και οι σκοποί του στηρίζονται περισσότερο στον υπολογισμό και το συμφέρον.
Στην πράξη, οι τρεις μορφές του εγωισμού δεν είναι και τόσο ευδιάκριτες. Συμβαίνει, αρκετές φορές να αναμιγνύονται μεταξύ τους και να παρουσιάζονται με μια νέα μορφή. Ουσιαστικά η δομή της προσωπικότητας του κάθε ανθρώπου καθορίζει την ποιότητα και το βαθμό του εγωισμού.
Ο εγωισμός πάντως, σε οποιαδήποτε μορφή του, ηθικά, είναι απαράδεκτος και για το άτομο και για την κοινωνία. Γιατί δεν είναι δυνατόν να υπάρξει αρμονική συμβίωση, όταν όλα τα μέλη τη΄ς είναι ατομιστές και εγωιστές. Ο εγωκεντρισμός διασπά την ομάδα.
Η καταπολέμηση του νοσηρού εγωισμού είναι αναγκαία και πετυχαίνεται κυρίως με την ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ...
(όλα τα παραπάνω στο "Λεξικό Βασικών Εννοιών" του Δ.Π. Διαμαντόπουλου, Καθηγητή Βαρβακείου Σχολής, Εκδόσεις Πατάκη, έτος 1989).
Όχί τίποτα άλλο, απλά σας δίνω την πηγή απ' όπου βρήκα τις παρακάτω πληροφορίες, μην τύχει και μου την πείτε ότι και καλά είμαι εγωίστρια γιατί νομίζω ότι τα ξέρω όλα... Ότι τα ξέρω όλα βέβαια, το θεωρώ αυτονόητο λέει...

tai
13/07/2005, 22:28
Ό άνθρωπος που φοβάται να εκτεθεί σε κρίση άρα και σε βελτίωση, φυλακίζετε στον εαυτό του. Στο εγώ.
Πέστε μου, τη ψυχική υγεία μπορεί να έχει ένας εγωιστής?

Ένα φοβισμένο ανθρωπάκι, που βρυχάται για να φοβηθούμε, και να μην τον βρούμε μέσα στο καβούκι του που είναι χωμένος.
Και μιας και δεν έχει νεότερα από τον έξω κόσμο, νομίζει ότι ανακάλυψε τον τροχό, την φωτιά, και άλλα σοφά και μοναδικά.
Φυσικά δεν μιλάει σε μας τους άσχετους. Ή αν μας καταδεχτεί, μας κοιτά με μια λύπηση, επειδή δεν καταφέραμε να ανακαλύψουμε όσα αυτός.
Αναγγαστικά ιδιοτεύει. Είναι ακοινόνητος. Μοναδικός

Ave μεγάλε μ@λ@κ@.

nimbus
14/07/2005, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trithen
Πιθανά αίτια του ατροφικού εγωισμού, θεωρούνται τα συμπλέγματα κατωτερότητας. Προκειμένου το άτομο να καλύψει τα συναισθήματα μειονεξίας, στρέφεται σε πράξεις και έργα που του δίνουν ένα φαινομενικό προβάδισμα. Γίνεται υπερβολικά φιλόδοξο, χωρίς όμως να πραγματοποιεί τις φιλοδοξίες του. Οι προθέσεις και οι σκοποί του στηρίζονται περισσότερο στον υπολογισμό και το συμφέρον.
Διαμαντόπουλου, Καθηγητή Βαρβακείου Σχολής, Εκδόσεις Πατάκη, έτος 1989).


μας κάλυψες κουκλίτσα:wave2:
να σαι καλά:sun:

nimbus
14/07/2005, 00:05
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
[B]Ό άνθρωπος που φοβάται να εκτεθεί σε κρίση άρα και σε βελτίωση, φυλακίζετε στον εαυτό του. Στο εγώ.
Πέστε μου, τη ψυχική υγεία μπορεί να έχει ένας εγωιστής?



[

Σωστόοοοοοοςςςς :winka:

free rider
14/07/2005, 06:56
Trithen...
ευγε πολύ σωστό το κείμενο που παραθέτεις..

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ...

nimbus
14/07/2005, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Trithen...
ευγε πολύ σωστό το κείμενο που παραθέτεις..

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ...


μαλλον χρηστακι Πολλοι θες να πεις κι όχι πολύ:winka:

:beer: :beer:

free rider
14/07/2005, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
μαλλον χρηστακι Πολλοι θες να πεις κι όχι πολύ:winka:

:beer: :beer:

o hhh gies dat iz goyat i ment...

Κανένας
14/07/2005, 10:09
Εγώ =η πρώτη λέξη της δημιουργίας
Εγωιστής =κάποιος κακοαναθρεμμένος που ενδιαφέρεται περισσότερο για τον εαυτόν του, παρά για τον εγωισμό τον άλλων

απο το Λεξικον της απανθρωπιας
του Ζωσιμα Σουμελιδη

:beer:

sonic22
14/07/2005, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
μας κάλυψες κουκλίτσα:wave2:
να σαι καλά:sun:

κουκλιτσα???? :D :D :D (επλινα τα δοντα μου)

και διαβασμενη βλεπω...

ρε συ Trithen παιζουν και ιδιαιτερα μαθηματα?

(ελπιζω το αγορι σου να μην δερνει πολυ ασχημα... μελανιαζω ευκολα...)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

A.I.
14/07/2005, 16:35
Γειά σου Nimbus! :wave2:
Mεγάλο θέμα άνοιξες εδώ και μάλιστα σε Eλληνικό site, που όπως είναι γvωστό μεταξύ μας, εμείς οι Eλληνες είμαστε οι καλύτεροι και οι πιο μάγκες! :winka: :rotflmao: :rotflmao:

Nομίζω οτι για να εξετάσει κανείς το θέμα εγωισμός-στης-κτλ πρέπει να εξετάσει την σχέση που έχει το ον με το περιβάλλον του, και λέγοντας περιβάλλον εννοώ και τα άλλα όντα πέρα από ύλη και ενέργεια.

Eπειδή δεν έχω πολύ χρόνο να το αναλύσω, θα πώ με λίγα λόγια οτι το παν μέτρον άριστον είναι και δώ καλύτερη απάντηση.
Tωρα πιο είναι το μέτρον?
Πόσο λειτουργικό είναι το ον σε σχέση με το περιβάλλον.
Yποφέρει το περιβάλλον ή υποφέρει το ον?

nimbus
14/07/2005, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από A.I.
Γειά σου Nimbus! :wave2:
Mεγάλο θέμα άνοιξες εδώ και μάλιστα σε Eλληνικό site, που όπως είναι γvωστό μεταξύ μας, εμείς οι Eλληνες είμαστε οι καλύτεροι και οι πιο μάγκες! :winka: :rotflmao: :rotflmao:

Nομίζω οτι για να εξετάσει κανείς το θέμα εγωισμός-στης-κτλ πρέπει να εξετάσει την σχέση που έχει το ον με το περιβάλλον του, και λέγοντας περιβάλλον εννοώ και τα άλλα όντα πέρα από ύλη και ενέργεια.

Eπειδή δεν έχω πολύ χρόνο να το αναλύσω, θα πώ με λίγα λόγια οτι το παν μέτρον άριστον είναι και δώ καλύτερη απάντηση.
Tωρα πιο είναι το μέτρον?
Πόσο λειτουργικό είναι το ον σε σχέση με το περιβάλλον.
Yποφέρει το περιβάλλον ή υποφέρει το ον?

γειά σου και σε σένα:wave2:
μεγάλο θέμα αποτελεί πολύ καιρό τώρα:winka: το ότι το έθιξα, ίσως να μην λέει και τίποτα αυτό:D
Όσο για τους Έλληνες, πιό μάγκες μπορεί να είναι:p αν είναι οι καλύτεροι, θα σε γελάσω:smilea: νομίζω οτι θα παραμείνουν σε κάποια υποτιθέμενη προσπάθεια:wacko: (όχι όλοι, μα οι περισσότεροι...) δεν ξέρω κατα πόσο θελουν να γίνονται καλύτεροι:winka: Κάτι τους κρατάει και γίνονται χειρότεροι. Αδυναμία είναι αυτό???
Υπάρχει μέτρο στον εγωισμό???
Κι αν υπάρχει πιό είναι? το μέτρο διαφέρει από ανθρωπο σε άνθρωπο???:confused:
Ο εγωισμός, ξεκινάει με την σχέση που έχουμε με το ίδιο μας τον εαυτό και έπειτα με το περιβάλλον γύρο μας:ninja: Τους ανθρώπους, τις καταστάσεις κτλ.:sun:

nimbus
14/07/2005, 17:00
ένα σκέλος του εγωισμού, έχει να κάνει με την αυτοεκτίμηση:winka:


...κι όχι μόνο:D

nimbus
14/07/2005, 17:22
Υπαρχουν άνθρωποι οι οποίοι βασανίζονται, λόγω έλλειψη αυτοεκτίμησης (όπως οι περισσότεροι αν μην τι άλλο:D )
Οι άνθρωποι αυτοί, στρέφουν την προσοχή τους σε πνευματικά ζητήματα, όχι για να προσεγγίσουν τον εαυτό τους, αλλά για να γίνουν αρεστοί στα μάτια κάποιων άλλων:winka: βεβαίως-βεβαίως.
Αυτό το "κενό" αναγκάζει αυτούς τους ανθρώπους να κάνουν πολλά λάθη στην ζωή τους.
Φυσικά, για να διαλογιστεί κανείς, θα πρέπει να δουλέψει πολύ με τον εαυτό του. Και για να φτάσει στο στάδιο της αυτοεκτίμησης, θα πρέπει να είναι ο εαυτός του...:wave2:
Δύσκολο κομμάτι:wacko: όλοι προσπαθούν να γίνουν κάτι άλλο:eyepop: κανείς δεν ξέρει ποιός πραγματικά είναι:hypnotize
Κι ο εγωισμός, ντύνεται με τα "δήθεν" φορέματα της εποχής μας και κάνει παρέλαση στα μάτια των επιφανειακών :yuck:
Η αυτογνωσία πέθανε προ πολλού...πριν καν την γνωρίσει ανθρώπου μάτι...:look:
Οι μάσκες, πέφτουν στις δοκιμασίες κι όταν η αλήθεια βγεί στην σκηνή, η αυλαία κλείνει:lol: Ποιός εγωισμός χωράει εκεί???
Η μάσκα αλλάζει προσωπεία και συνεχίζει να κρύβεται από την δύναμη της αυτογνωσίας...

A.I.
14/07/2005, 17:44
Ο εγωισμός, ξεκινάει με την σχέση που έχουμε με το ίδιο μας τον εαυτό και έπειτα με το περιβάλλον γύρο μας:ninja: Τους ανθρώπους, τις καταστάσεις κτλ.:sun: [/B][/QUOTE]

Λέγεται οτι το περιβάλλον αντανακλά την σχέση που έχουμε με τον εαυτό μας. ...και νομίζω οτι καλά λέγεται... :smilea:

:wave2: :sun:

nimbus
14/07/2005, 17:48
από εμάς ξεκινούν όλα και επεκτείνονται στο περιβάλλον:)

περιβάλλον=περίγυρος, κοινωνία, ατμόσφαιρα, κλίμα, αθέρας:sun:

A.I.
14/07/2005, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
Υπαρχουν άνθρωποι οι οποίοι βασανίζονται, λόγω έλλειψη αυτοεκτίμησης (όπως οι περισσότεροι αν μην τι άλλο:D )
Οι άνθρωποι αυτοί, στρέφουν την προσοχή τους σε πνευματικά ζητήματα, όχι για να προσεγγίσουν τον εαυτό τους, αλλά για να γίνουν αρεστοί στα μάτια κάποιων άλλων:winka: βεβαίως-βεβαίως.
Αυτό το "κενό" αναγκάζει αυτούς τους ανθρώπους να κάνουν πολλά λάθη στην ζωή τους.
Φυσικά, για να διαλογιστεί κανείς, θα πρέπει να δουλέψει πολύ με τον εαυτό του. Και για να φτάσει στο στάδιο της αυτοεκτίμησης, θα πρέπει να είναι ο εαυτός του...:wave2:
Δύσκολο κομμάτι:wacko: όλοι προσπαθούν να γίνουν κάτι άλλο:eyepop: κανείς δεν ξέρει ποιός πραγματικά είναι:hypnotize
Κι ο εγωισμός, ντύνεται με τα "δήθεν" φορέματα της εποχής μας και κάνει παρέλαση στα μάτια των επιφανειακών :yuck:
Η αυτογνωσία πέθανε προ πολλού...πριν καν την γνωρίσει ανθρώπου μάτι...:look:
Οι μάσκες, πέφτουν στις δοκιμασίες κι όταν η αλήθεια βγεί στην σκηνή, η αυλαία κλείνει:lol: Ποιός εγωισμός χωράει εκεί???
Η μάσκα αλλάζει προσωπεία και συνεχίζει να κρύβεται από την δύναμη της αυτογνωσίας...



Συμφωνώ!!!.. :wave2:

O υπέρμετρος εγωισμός βγαίνει για να καλύψει κάτι άλλο που κάποιος έχει λίγο :bigcry: ούπς!,, :rotflmao:
χωρίς απαραίτητα να εννοώ αυτό που πάει το μυαλό... :blush:

H έλειψη εγωισμού συχνά είναι χειρότερη γιατί εκεί βγαίνει σαν παθητικός εγωισμός που είναι χειρότερο :yuck:

Aλλά η αυτογνωσία μπορεί να φέρει με τον καιρό την αρμονική συνήπαρξη με τον εαυτό, όπως είπες, και επακόλουθα με το περιβάλλον :sun:

nimbus
14/07/2005, 18:06
κάπου διάβασα ότι....


"...Ο εγωισμός εξωτερικεύεται με δύο φαινομενικά αντίθετους τρόπους. Με τον ένα, ο άνθρωπος συμπεριφέρεται παρακινούμενος από τη συναίσθηση κάποιας μειονεκτικότητας και αβεβαιότητας για τη θέση του στον κόσμο ή στην κοινωνία. Με τον άλλο τρόπο εκδηλώνει κάποια υπεροπτική άποψη για τον εαυτό του, μειονεκτική για τους άλλους και με επανάπαυση στις απολαύσεις του..."

sonic22
14/07/2005, 18:16
για να γινουμε πιο πρακτηκοι...

οταν κανω σπαμ τονιζω το εγω μου και την αδιαφωρια μου προς το περιβαλλον???:look:

ειναι τελικα το forum αυτο αλλη μια μασκα, ενας αλλος μου εατος (alter ego) ενα πλαστο προσωπο?

και αν ναι, αυτο συμβενει λογο του υπερβολικου εγω μου ή της ανυπαρξιας του?



νομιζω πως μετα απο τετοια αναλυση μου δικαιολογουνται τουλαχιστον αλλα 5 σπαμ σε αυτο το ποστ!!

:D :D :D :D

A.I.
14/07/2005, 18:22
και στις δυο περιπτώσεις μου ακούγεται οτι έχουμε να κάνουμε με τύφλα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Γενικώς μου φαίνεται οτι είναι αδύνατο να ορίσεις και να βάλεις κανόνες πέρα της δεδομένης στιγμής, μιας και τα πάντα μεταβάλονται ασταμάτητα.
Oτι είναι τώρα καλό ή όμορφο, μπορεί μετά από 10 χρόνια να είναι κακό ή ασχημο, και το αντίστροφο.

A.I.
14/07/2005, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
για να γινουμε πιο πρακτηκοι...

οταν κανω σπαμ τονιζω το εγω μου και την αδιαφωρια μου προς το περιβαλλον???:look:

ειναι τελικα το forum αυτο αλλη μια μασκα, ενας αλλος μου εατος (alter ego) ενα πλαστο προσωπο?

και αν ναι, αυτο συμβενει λογο του υπερβολικου εγω μου ή της ανυπαρξιας του?



νομιζω πως μετα απο τετοια αναλυση μου δικαιολογουνται τουλαχιστον αλλα 5 σπαμ σε αυτο το ποστ!!

:D :D :D :D



was ist σπαμ???.... :confused:

sonic22
14/07/2005, 20:17
τι ειναι σπαμ?

σπαμ ειναι να κορναρεισ σε παρκαρισμενο αυτοκινητο (και να ξερεισ οτι ειναι αδειο) γιατι το φαναρι εγινε πρασινο..

σπαμ δεν ειναι το να μπεις αναποδα στον αυτοκινητοδρομο (αυτο ειναι αποψη ή εστω αντιληψη εστω και λαθος)
σπαμ ειναι να θελεις να πας με την οπισθεν.

σπαμ τελος ειναι να κατηγωρεις καποιον οτι δεν θελειι να πεταξει για να σου σπασει τα νεβρα (ενω στην πραγματικοτητα δεν μπορει να πεταξει)

σπαμ: (συμφωνα με το yahoo) ειναι η ενοχλητικη αλληλογραφεια


ζητο το σπαμ με αποψη!

:beer: :beer: :beer: :beer:

A.I.
15/07/2005, 13:58
:rotflmao: με κάλυψες φιλε μου :beer: ασχετα με τα οσα λεει το yahoo, το σπαμινγκ μπορει να θεωρηθει εξτριμ_σπορτ :wave2: :rotflmao:

οπως καποιος που δουλευει 9-5 μετα παει τζιμ μετα μπλα μπλα και κατα τις δωδεκα συνηδητοποιεί οτι εχει δυσκοιλιοτητα. Mετα απο ενα ΣK σπαμινγκ ομως χεζει απολαυστικα :sun:
:rotflmao: :beer: :wave2:

Rezeguet
15/07/2005, 15:01
ο εγωισμος απλα ειναι το αρχεγονο ενστικτο του ανθρωπου για την επιβιωση.
Το ιδιο ειναι και η αδιαφορια για τον πλησιον, η απαθεια και ενα σωρο αλλα.

Ειμαστε κοινωνικα ζωα αλλα το μονο που προσεχουμε συμφωνα με την φυση μας ειναι ο εαυτος μας, εκτος στην περιπτωση των μητερων που η φυση εχει προικισει με το μητρικο ενστικτο δηλαδη την διαφυλαξη των απογοννων, που ειναι και ο σκοπος της ζωης μας.

Η κοινωνια εχει καταπλακωσει τα πρωτογονα ενστικτα των ανθρωπων βαζοντας τους σε ενα κλουβι και οποιος φυγει απο αυτο το κλουβι λεγεται ανωμαλος ψυχικα αρωστος και ενα σωρο αλλα ουσιαστικα.

free rider
15/07/2005, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet

Η κοινωνια εχει καταπλακωσει τα πρωτογονα ενστικτα των ανθρωπων βαζοντας τους σε ενα κλουβι και οποιος φυγει απο αυτο το κλουβι λεγεται ανωμαλος ψυχικα αρωστος και ενα σωρο αλλα ουσιαστικα.

Rezeguet

ειναι αυτο που λένε ...
οι τρελοί είναι εξω απο το δαφνι ή μέσα???

:winka: :winka:

Rezeguet
15/07/2005, 15:23
to eksefrases ligo perierga alla malon katalves ti 8elo na po

Pantos einai kai i sygekrimeni ekfrasi stin kyriolektiki kai ka8oloy metaforiki simasia tis giati malon xrisimopoieitai pio poly gia alles katastaseis.

free rider
15/07/2005, 15:28
η ανθρώπινη συμπεριφορα ειναι ενας γρίφος που πραγματικά εξηγείται μόνο αν σκεφτείς απο που προέρχεται και που "πάει" ο καθένας...

τι έχει ζήσει και τι θέλει να ζήσει...

free rider
15/07/2005, 15:30
αλλά πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να αποκρυπτογραφείς το μυαλο του καθενός...

Rezeguet
15/07/2005, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider


τι έχει ζήσει και τι θέλει να ζήσει...


sto telos, 8a exei simasia ti exeis zisei kai ti den exeis zisei?

free rider
15/07/2005, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
sto telos, 8a exei simasia ti exeis zisei kai ti den exeis zisei?

μεγάλη κουβέντα είπες ρε...

να σου απαντήσω λοιπόν...

εχω ενοχές οχι για οσα εχω κάνει ....

αλλά για οσα κόλοσα, και δεν τα έκανα...

sonic22
15/07/2005, 15:49
αν και πιστευω πως ο reze τα εμπλεξε λιγακι εχει ενα point...

τα υπερκινητικα παιδια στις μερες μας θεωρουνατι ως ασθενεις...

αντιθετα σε ενα ελευθερο περιβαλον θα ηταν οι αρχιγοι, οι γενημενοι Υγετες, οι κατακτητες και οι ηρωες..

η κοινωνια μας κανει αυτους που ειμαστε σε μεγαλο βαθμο...

παραδηγμα..

αν σκωτωσες καποιον για να μην σε σκοτωσει πρωτος στον πολεμο σε αποκαλουν ηρωα
αν το κανεις γιατι θεν εχεις να φας ή γαιτι πηγε να σε φαει με το αμαξι ο παλιο ταριφας (:p) εισαι δολοφωνος

αλλα και στις δυο περιπτωσεις ειναι θεμα επιβιωσης


και για να μην παρεξηγηθω δεν λεω πως οι φονοι σε μια πολιτισμενη κοινωνια ειναι αποδεκτοι ή σωστος τροπος...

Rezeguet
15/07/2005, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22



και για να μην παρεξηγηθω δεν λεω πως οι φονοι σε μια πολιτισμενη κοινωνια ειναι αποδεκτοι ή σωστος τροπος...

τι θεωρεις πολιτισμενη κοινωνια?

Τι θεωρεις πολτισμενο?

Τι θεωρεις φονο?

Τι ειναι ο σωστος τροπος?

Γιατι?

Rezeguet
15/07/2005, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider


εχω ενοχές οχι για οσα εχω κάνει ....

αλλά για οσα κόλοσα, και δεν τα έκανα...



Γιατι εχεις ενοχες?

Τι ειναι οι ενοχες?




και τελικα....


οταν θα εισαι πεθαμενος θα εχεις ενοχες?

free rider
15/07/2005, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Γιατι εχεις ενοχες?

Τι ειναι οι ενοχες?
και τελικα....
οταν θα εισαι πεθαμενος θα εχεις ενοχες?

ενοχές είναι ολα αυτα που σε ξυπνάνε το βράδυ και σου θυμίζουν οτι έπρεπε να είσαι αλλιώς οχι οπως είσαι...
μπορείς να τις πείς και Ερινύες...

και τέλος φίλε μου αμα ακουσεις πάνω απο το κεφάλι σου τρείς φορές το ..

αμιν λέγω ημίν...

το έργο έχει τελειώσει...




:wave2: :wave2:

Rezeguet
15/07/2005, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
αμα ακουσεις πάνω απο το κεφάλι σου τρείς φορές το ..

αμιν λέγω ημίν...

το έργο έχει τελειώσει...




amfivalo oti to akouso afto


ego se rotisa yparksiakes erotiseis kai oxi orismous leksikou. Den eimai agrammatos na rotiso ton orismo alla prospa8o na se kano na skefteis ligo parapano monos sou.

free rider
15/07/2005, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
amfivalo oti to akouso afto


ego se rotisa yparksiakes erotiseis kai oxi orismous leksikou. Den eimai agrammatos na rotiso ton orismo alla prospa8o na se kano na skefteis ligo parapano monos sou.

πολύ ενδιαφέρουσα η τεχνικη αλλά ως γνωστόν για μερικους εδω μέσα στερούμαι τέτοιας ικανότητας...

τι να κάνω να τους απογοητεύσω??

χεχεχεε

πέρα απο την πλάκα
αυτο που έγραψε είναι αυτο που εγω εκτιμώ οτι αντιπροσωπεύει την ερώτησή σου...

δεν το ξεπατήκωσα απο κάποιο λεξικό ..

και οντως μια και το λές ποτε δεν ξεπατηκώνω

οσα γράφω είναι δικά μου.....
ειναι μια λεπτομέρεια...

χεχεχεχεχεχ........

:wave2: :wave2:

Rezeguet
15/07/2005, 16:29
...
den synennoumaste

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

as kanoume kalytera mia diamaxi pou synnenoumaste kalytera :lol:


pera apo tin plaka den ennousa oti to antegrapses apo kapou alloste fanike oti den einai olokliromenos orismos kai me poly epipolaia epilogi lekseon.

Ennoousa oti i8ela na se kano na skefteis oti meta ton 8anato sou ti simasia exei ti ekanes?

Opos exeis katalavei den analyo tin skepsi mou oute apantao sta erotimata mou, ayto to afino ston ka8e enan na apantisei ston eayto tou.

free rider
15/07/2005, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
...
den synennoumaste

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

as kanoume kalytera mia diamaxi pou synnenoumaste kalytera :lol:


pera apo tin plaka den ennousa oti to antegrapses apo kapou alloste fanike oti den einai olokliromenos orismos kai me poly epipolaia epilogi lekseon.

Ennoousa oti i8ela na se kano na skefteis oti meta ton 8anato sou ti simasia exei ti ekanes?

Opos exeis katalavei den analyo tin skepsi mou oute apantao sta erotimata mou, ayto to afino ston ka8e enan na apantisei ston eayto tou.

τελικά φίλε με σένα μπορώ να συνενοηθώ μια χαρά....


και μου αρέσει ο τρόπος που θέτεις τα πράγματα...

ακόμα και οταν απορίπτεις ή τουλάχιστον έτσι δίχνεις ή χρησιμοποιείς κυνισμό ..

η μέθοδος οπως γνωρίζεις ...λέγεται μεευτική...

μια και εχει ενδιαφέρον ..
τι σπουδές έχεις ??

A.I.
15/07/2005, 16:41
Kαποιος ειναι ο εαυτος του και τα εχει βρει με τον εαυτο του αλλα το περιβαλλον του ειναι ολοι ηλιθιοι, ξενερωτοι και δεν ξερουν να ζουν. :smokin:
Φταιει αυτος ή το περιβαλλον του ή ο ηλιθιος μπροστα με την Alfa που ξεχασε να βγαλει φλας και μεσα σε 5 λεπτα ακουει τα μπινελικια που δεν ειχε ακουσει τα τελευταια 2 χρονια της ζωης του?! :hypnotize
Eιναι εγωιστης ή τρελος?, ή μηπως είναι αυτος με την Alfa, ή μήπως είναι ολοι στο περιβαλλον του?... :uplate:

Σιγουρα θα μπορουσαμε να πουμε (οχι με απόλυτη σιγουρια) οτι ο συνταξιδιώτης δεν περνα και τοσο καλα :D

Kι αν νιωσει ενοχες θα πει οτι εχει παρει λαθος δρομο ή οτι πρεπει να τις διωξει γιατι ειναι αχρηστη σπαταλη ενεργειας που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει δημιουργικα καπου αλλού?.. :sad:

.....
Διαβαζοντας τα κουλα που γραφω παραπάνω :wave2: (και ο καθε άλλος που εγραψε σε αυτο το post) ο καθενας μας μπορει να νιωσει και σκεφτει διαφορετικα πραγματα.
Aυτο ειναι καλο ή κακο, σωστό ή λαθος
Πιστευω οτι οσο περισσοτερες ταμπέλες και ετικέτες βάζουμε τόσο μεγαλώνει η ψευδαίσθηση ασφάλειας, δικαίου και ελένχου
αλλα τόσο μειώνουμε και την ελευθερία μας να αποδεκτούμε αγαπήσουμε και ζήσουμε τα πάντα :alien:

Rezeguet
15/07/2005, 16:43
spoudes? :confused:

Koitakses ka8olou tin ilikia sto profil mou?

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

free rider
15/07/2005, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
spoudes? :confused:

Koitakses ka8olou tin ilikia sto profil mou?

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

ευγε νέε μου...
πάντα θα ήθελα να εχω τέτοιους μαθητές...

:beer: :beer: :beer:

free rider
15/07/2005, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από A.I.
Kαποιος ειναι ο εαυτος του και τα εχει βρει με τον εαυτο του αλλα το περιβαλλον του ειναι ολοι ηλιθιοι, ξενερωτοι και δεν ξερουν να ζουν. :smokin:
Φταιει αυτος ή το περιβαλλον του ή ο ηλιθιος μπροστα με την Alfa που ξεχασε να βγαλει φλας και μεσα σε 5 λεπτα ακουει τα μπινελικια που δεν ειχε ακουσει τα τελευταια 2 χρονια της ζωης του?! :hypnotize
Eιναι εγωιστης ή τρελος?, ή μηπως είναι αυτος με την Alfa, ή μήπως είναι ολοι στο περιβαλλον του?... :uplate:

Σιγουρα θα μπορουσαμε να πουμε (οχι με απόλυτη σιγουρια) οτι ο συνταξιδιώτης δεν περνα και τοσο καλα :D

Kι αν νιωσει ενοχες θα πει οτι εχει παρει λαθος δρομο ή οτι πρεπει να τις διωξει γιατι ειναι αχρηστη σπαταλη ενεργειας που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει δημιουργικα καπου αλλού?.. :sad:

.....
Διαβαζοντας τα κουλα που γραφω παραπάνω :wave2: (και ο καθε άλλος που εγραψε σε αυτο το post) ο καθενας μας μπορει να νιωσει και σκεφτει διαφορετικα πραγματα.
Aυτο ειναι καλο ή κακο, σωστό ή λαθος
Πιστευω οτι οσο περισσοτερες ταμπέλες και ετικέτες βάζουμε τόσο μεγαλώνει η ψευδαίσθηση ασφάλειας, δικαίου και ελένχου
αλλα τόσο μειώνουμε και την ελευθερία μας να αποδεκτούμε αγαπήσουμε και ζήσουμε τα πάντα :alien:

δυστυχώς φίλε μου...
αυτη ειναι η ζωή...

και γι αυτο λεω πάντα οτι είναι επιβίωση....

:beer: :beer: :beer:

Rezeguet
15/07/2005, 16:52
eipame vre oxi kai ma8itis

daskalos einai to anotero pragma pou mporei na ftasei kapoios. Eisia etoimos gia ena tetoio aksioma?


:winka:

free rider
15/07/2005, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
eipame vre oxi kai ma8itis

daskalos einai to anotero pragma pou mporei na ftasei kapoios. Eisia etoimos gia ena tetoio aksioma?


:winka:

ελα λοιπόν....

για δώσε και εσυ μια απάντηση για μένα....

:smokin: :smokin:

A.I.
15/07/2005, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
δυστυχώς φίλε μου...
αυτη ειναι η ζωή...

και γι αυτο λεω πάντα οτι είναι επιβίωση....

:beer: :beer: :beer:


:beer: :wave2:

free rider
15/07/2005, 17:06
και μάλιστα για να το προεκτείνω...

θυμάμαι κάποτε εμενα στα πατήσια ...

κάποιος λοιπόν που θα πρέπει να ηταν αναρχικό στοιχείον βεβαιως βεβαίως ...

ειχε γράψει το σύνθημα ..

ΖΩΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΒΙΩΣΗ...

τότε που λές δεν μπορούσα να το καταλάβω ...

δεν είχα δουλέψει δεν είχα πληρώσει δεν ειχα ακούσει πολλά πράγματα...

δεν δεν δεν...

τώρα που το καταλαβαίνω μπορώ να πω οτι ...
δυστηχώς...
ήταν λίγο ονειροπόλος και ρομαντικός αυτος που το 'εγραψε...

nimbus
15/07/2005, 17:47
κι είναι κακό να είναι κανείς ονειροπόλος? Φυσικά όχι:D

Κι αν μην τι άλλο, αν δεν ήταν εκείνος ονειροπόλος,:p δεν θα σου

είχε μείνει εσένα σήμερα, για να μάς το μεταφέρεις:winka:

Επομένως, δεν είναι τυχαία η ύπαρξη των ρομαντικών:wacko:



:lol: :lol:

matmat
15/07/2005, 18:12
Οι ρομαντικοι ειναι εγωιστές δηλαδή??
Η το αντίθετο?
Ο ονειροπόλος ειναι σίγουρα εγωιστής
γιατι τα ονειρα ειναι ατομικα!!!!



:uplate: :smokin: :uplate:


:wave2: :beer: :wave2:

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

afrotwin
15/07/2005, 18:33
kalitera na ise egoistis
para egoprovato
:rotflmao: :rotflmao:

exoume gini oloi pia egoistes
ke ir8e o keros na kitaksi pia o ka8enas ton eafto tou
:rotflmao:

poso anagki exete oloi apo xristous ke agious na sas sozoun se ka8e saxlamara sas se ka8e la8os sas
poso anagki exete na sigxoriste ka8e stigmi gia oti malakia kanete

egoistis ine opios telika exi apopsi ke tin ipostirizi?
opios den fovate na vgi mprosta ke na odigisi tous alous pou fovounte na to kanoun
i pou den fovate na paradexti sosta ke la8i tou pou gnorizi ton eafto tou ke den epiprepi ston ka8e tapino malaka na milisi xoris na kseri ti leei
ola ta an8ropakia 8eloun na pigenoun kolimena xeraki xeraki na fovounte na vgoun apo to kavouki tous

ke otan kapios kataferni na vgi na kani kati kalo gia ton eafto tou ke na gefti tin ikanopioisi ine egoistis

den pate na apafto8ite...:lol:

ena matso dixasmenes ke fovismenes psixes pou mono na katakrinoun ke na katapiezonte den exoun dikeoma na krinoun tipota para mono tis ka8imerines aka8arsies tous gia to xroma tous tin piknotita tous ke ala tetia


pigenete na palepse te gia tin zoi sas fate ta skata apo anagki palepste me diafora terata antimetopiste ta ola moni sas xoris mpampades ke mamades
ke meta elate na analisoume to 8ema egoismos

elate na mou pite an exi kapios na sas pi tipota

pigente na zisete oriaka na pinasete na kriosete ziste ton 8anato ke tin eksa8liosi ke an sinexisete na iste ta provatakia pou iste tora to sizitame

den exete tin paramikri idea ti akrivos simenoun i enies ton oson lene iste papagalakia pou oti den sas aresi ka8este se mia gonia ke to kitate ke an mporite pselizete ke kati

meriki isos iper ektimisete ton eafto sas ke 8elete na ton sigkrinete me kati dinatotero
ke pali apo la8os ektimisi 8a simveni

kante tin ka8e kinisi pou exete na kanete stin zoi ke min to pezete oti exete katalavi tipota

i siopi ine xrisos
kinotipo palio ala sosto
vgalte to skasmo epi telous
epidi exete stoma milate
pou apoktisate empiries se kana sirial?

opios exi pragmatikes anisixies kseri pou 8a tis pi ke an exi anagki na vri lisis 8a tis vri

dimosioi krites den iste ikanoi na iste

vrite ta prota me ton eafto sas ke meta katalavenete pios ine egoistis

vourla
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nimbus s'agapao poli skotono gia parti sou ala mas ta exis kani aerostato :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nimbus
15/07/2005, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Οι ρομαντικοι ειναι εγωιστές δηλαδή??
Η το αντίθετο?
Ο ονειροπόλος ειναι σίγουρα εγωιστής
γιατι τα ονειρα ειναι ατομικα!!!!



:uplate: :smokin: :uplate:


:wave2: :beer: :wave2:

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

τα όνειρα, είναι ατομικά, αλλά ο ονειροπόλος τα μοιράζεται με αυτούς, που θεωρεί οτι θα τον κατανοήσουν. Κι αν δεν υπάρχουν αυτοί, σίγουρα ο ονειροπόλος θα γράψει σε κάποιο χαρτί μερικά ονείρατα, επομένως αυτό το χαρτί, σε κάποια άλλα χέρια θα πέσει, οπότε ο ονειροπόλος, δεν νομίζω να είναι εγωιστής:winka:
Απλά είναι ονειροπόλος και νοιώθει όλα αυτά, που δεν είναι οι άλλοι ικανοί να νοιώσουν:D :D

nimbus
15/07/2005, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
kalitera na ise egoistis



vourla
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nimbus s'agapao poli skotono gia parti sou ala mas ta exis kani aerostato :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κι έλεγα, αυτή η ψυχή ακόμα να απαντήσει???:p
Λεωνίδα μου κι εγώ σε αγαπάω πολύ:wave2: και χαίρομαι να στα κοσκινίζω που και που:D γιατί γράφεις σωστές κουβέντες:beer:
καλησπέρα

A.I.
15/07/2005, 19:10
Λεωνιδα μου και γω σε αγαπάω πολυ και αναγνωριζω :wave2: την αληθεια αυτων που λες αλλα πρεπει να πιεις κατι να ηρεμησεις.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

Rezeguet
15/07/2005, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
ελα λοιπόν....

για δώσε και εσυ μια απάντηση για μένα....

:smokin: :smokin:


den apanto se allous se erotiseis pou exo 8esei o idios se aytous. An 8eso tin erotisi ston eayto mou 8a tin analyso kai 8a tin apantiso ston eayto mou pali. Alla aytes oi erotiseis pou sou exo kanei edo einai idi apantimenes gia mena. 8elo o ka8enas na vrei tin dikia tou apantisi. Den prokeitai na po dimosia oute empisteytika kamia apo tis yparksiakes apopseis mou, giati den 8elete na tis akousete. Kai an 8elete na tis akousete meta 8a eyxosastan na min tis eixate akousei.

Kai oso kai na 8elo, den 8a apantiso ston afro, giati ksero oti kalytera na masas para na milas kai giati i logiki pou diakrinei merikous, allous den tous diakrinei me ton idio tropo.

Oso gia tin Nimbus me tin apopsi peri oneiropolon, dekti alla amfisvito. Giati diladi na dosoume aksia sta legomena i stin protasi tou en logo oneiropolou?


kai AI o afro den einai mesias gia na tou peis oti anagnorizeis tin ali8eia sta logia toy. Poly pi8ano to vrisko namin katalaves ti i8ele na pei. Den xreiazetai na ypostirizete kapoion mono kai mono epeidi eiste filoi ton kserete ton seveste klp, mporeite na exete kai dikia sas apopsi

A.I.
15/07/2005, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Den prokeitai na po dimosia oute empisteytika kamia apo tis yparksiakes apopseis mou, giati den 8elete na tis akousete. Kai an 8elete na tis akousete meta 8a eyxosastan na min tis eixate akousei.




Σεβαστό αν και εγω θα ήθελα να τις ακούσω. Mου αρεσαν αυτα που εγραψες. Tωρα αν καποιοι χλευασουν, παραποιησουν, μακρυνουν, κοντινουν...
στο βαθος βαθος, πισω απο μασκες και προσωπικοτητες ολοι ξερουμε τι ειναι τι

A.I.
15/07/2005, 19:48
ξεχασα... :wave2:

Rezeguet
15/07/2005, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από A.I.
πισω απο προσωπικοτητες ολοι ξερουμε τι ειναι τι


den exei simasia poios 8a to pei kai pois einai aytos pou 8a to pei, simasia exei ayto pou 8a pei. Kai ksero oti kalytera na min po ayta pou skeftomai, isos giati polloi den einai etoimoi na akousoun i na dextoun diafora pragmata kai giati alloi den 8a eprepe na kseroun i na skeftoun merika pragmata.

free rider
15/07/2005, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
den exei simasia poios 8a to pei kai pois einai aytos pou 8a to pei, simasia exei ayto pou 8a pei. Kai ksero oti kalytera na min po ayta pou skeftomai, isos giati polloi den einai etoimoi na akousoun i na dextoun diafora pragmata kai giati alloi den 8a eprepe na kseroun i na skeftoun merika pragmata.

ρε φίλε γιατι φοβάσαι να ανοιχτείς αφου το ψάχνεις ο ιδιος έχεις την αναγκη να επικεινωνήσεις γι αυτο ήρθες εδω στο φλόρουμ αν δεν είχες μια τέτοια ανάγκη θα έμενες στο κρεβάτι σου και θα έβλεπες τηλεόραση( εκτος και είναι στο σαλόνι)
ειναι πολύ αστείο οτι μερικές φορές ενω διαπιστώνω την ανάγκη των άλλων να θέλουν να υπάρχουν να μιλάνε να τους ακούνε φέρομαι με τέτοιο τρόπο ωστε να πεισμώνουν αφου τους την λέω χοντροηδέστατα ...

και στην αρχή σε πήρανε με τα μούτρα και γίνανε διάφορα..
τωρα πια μπήκες στο σενάριο και κατάλαβες με τον σκληρό τρόπο ...
μακάρι να μην ήταν γιατι εχεις περισσσότερο δρόμο να κάνεις απο κάποιον που του ηρθανε πιο μαλακά...

ειμαι πάντως περίεργος να δω την συναίχειά...

A.I.
15/07/2005, 20:54
ετοιμοι ή οχι, έπρεπε ή οχι, δεν θα το μαθεις αν δεν το κανεις.
η ζωη ειναι γεματη εκπληξεις.

Δεν τον ξερω τον Aφρο σε προσωπικο επιπεδο για να τον σεβομαι ή οχι, να τον υποστηριζω ή οχι, (αν και προτιμω να σεβομαι αν μου το επιτρεπει ο αλλος), αλλα αναγνωριζω οτι απο την οπτικη του γωνια ειναι και αυτα που ειπε αληθινα.

A.I.
15/07/2005, 21:02
anyway...
πρεπει να φυγω για διακοπες και γω καποια στιγμη... :D
καλα να περνατε!.. :wave2:

tai
15/07/2005, 22:15
egoistis ine opios telika exi apopsi ke tin ipostirizi?
Όχι. Είναι αυτός που δεν επιτρέπει στον άλλον να έχει άποψη.

opios den fovate na vgi mprosta ke na odigisi tous alous pou fovounte na to kanoun
i pou den fovate na paradexti sosta ke la8i tou pou gnorizi ton eafto tou
μέχρι εδώ περιγράφεις ένα νορμάλ άνθρωπο.

ke den epiprepi ston ka8e tapino malaka na milisi xoris na kseri ti leei
εδώ περιγράφεις έναν εγωιστή ξερόλλα

ola ta an8ropakia 8eloun na pigenoun kolimena xeraki xeraki na fovounte na vgoun apo to kavouki tous
και είναι εγωιστές γιατι δεν μπωρούν να αγαπήσουν το άλλο χεράκι που τους κρατά.

ke otan kapios kataferni na vgi na kani kati kalo gia ton eafto tou ke na gefti tin ikanopioisi ine egoistis
αυτό του το λένε οι εγωιστές από ζήλια.


den pate na apafto8ite...
τωρα που έχω ελεύθερο το σ.κ. θα το τολμήσω.:rolleyes: :rotflmao:

ena matso dixasmenes ke fovismenes psixes pou mono na katakrinoun ke na katapiezonte den exoun dikeoma na krinoun tipota para mono tis ka8imerines aka8arsies tous gia to xroma tous tin piknotita tous ke ala tetia
σσσσσσσσσς και εσύ κρίνεις τώρα.


opios exi pragmatikes anisixies kseri pou 8a tis pi ke an exi anagki na vri lisis 8a tis vri
δεν τον εμποδίζει τίποτα να της συζητεί όμως.

dimosioi krites den iste ikanoi na iste.
Και ποιος είναι τελικά άξιος?

vrite ta prota me ton eafto sas ke meta katalavenete pios ine egoistis
Εγώ που τα έχω δανείσει, μου επιτρέπεται να καταλάβω? :rotflmao:

vourla
Για τα καμένα βούλα μιλάς?
:rotflmao:


Δεν χρειάζεται να έχεις διδακτορικό σε ένα θέμα για να το συζητάς. Άλλωστε με την κουβέντα μαθαίνεις από την εμπειρία των άλλων πώς να αποφεύγεις κάποια λάθη.
Σίγουρα οι δυσκολίες και η επιβίωση σε κάνουν εγωιστή. Ή εγώ ή αυτός, λές στην ανάγκη. Αλλά η μεγάλη μαγκιά, είναι όταν ξεπεράσεις την διεκδίκηση της μπουκιάς, και μές την πείνα σου μοιραστείς αυτήν την μπουκιά. Το να σκοτώσεις για να φάς είναι ένστικτο (εγωιστικό). Το να μοιραστείς είναι εξέλιξη.
:wave2:

free rider
15/07/2005, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai


Δεν χρειάζεται να έχεις διδακτορικό σε ένα θέμα για να το συζητάς. Άλλωστε με την κουβέντα μαθαίνεις από την εμπειρία των άλλων πώς να αποφεύγεις κάποια λάθη.
Σίγουρα οι δυσκολίες και η επιβίωση σε κάνουν εγωιστή. Ή εγώ ή αυτός, λές στην ανάγκη. Αλλά η μεγάλη μαγκιά, είναι όταν ξεπεράσεις την διεκδίκηση της μπουκιάς, και μές την πείνα σου μοιραστείς αυτήν την μπουκιά. Το να σκοτώσεις για να φάς είναι ένστικτο (εγωιστικό). Το να μοιραστείς είναι εξέλιξη.
:wave2:

για να φτάσεις στο σημείο να μοιραστείς πρέπει να παοδεχτεις οτι υπάρχουν κι άλλοι γύρω σου ..

και εκείνοι οι άλλοι δεν είναι σαν εσένα ..
μπορεί να έχουν στο κεφάλι φτερά και λοφία μπορεί να είναι μαύροι...

ειναι ομως διαφορετικοί..
αν το αποδεχτείς αυτο έχεις κάνει μια αρχή...
:wave2: :wave2:

afrotwin
15/07/2005, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
egoistis ine opios telika exi apopsi ke tin ipostirizi?
Όχι. Είναι αυτός που δεν επιτρέπει στον άλλον να έχει άποψη.

opios den fovate na vgi mprosta ke na odigisi tous alous pou fovounte na to kanoun
i pou den fovate na paradexti sosta ke la8i tou pou gnorizi ton eafto tou
μέχρι εδώ περιγράφεις ένα νορμάλ άνθρωπο.

ke den epiprepi ston ka8e tapino malaka na milisi xoris na kseri ti leei
εδώ περιγράφεις έναν εγωιστή ξερόλλα

ola ta an8ropakia 8eloun na pigenoun kolimena xeraki xeraki na fovounte na vgoun apo to kavouki tous
και είναι εγωιστές γιατι δεν μπωρούν να αγαπήσουν το άλλο χεράκι που τους κρατά.

ke otan kapios kataferni na vgi na kani kati kalo gia ton eafto tou ke na gefti tin ikanopioisi ine egoistis
αυτό του το λένε οι εγωιστές από ζήλια.


den pate na apafto8ite...
τωρα που έχω ελεύθερο το σ.κ. θα το τολμήσω.:rolleyes: :rotflmao:

ena matso dixasmenes ke fovismenes psixes pou mono na katakrinoun ke na katapiezonte den exoun dikeoma na krinoun tipota para mono tis ka8imerines aka8arsies tous gia to xroma tous tin piknotita tous ke ala tetia
σσσσσσσσσς και εσύ κρίνεις τώρα.


opios exi pragmatikes anisixies kseri pou 8a tis pi ke an exi anagki na vri lisis 8a tis vri
δεν τον εμποδίζει τίποτα να της συζητεί όμως.

dimosioi krites den iste ikanoi na iste.
Και ποιος είναι τελικά άξιος?

vrite ta prota me ton eafto sas ke meta katalavenete pios ine egoistis
Εγώ που τα έχω δανείσει, μου επιτρέπεται να καταλάβω? :rotflmao:

vourla
Για τα καμένα βούλα μιλάς?
:rotflmao:


Δεν χρειάζεται να έχεις διδακτορικό σε ένα θέμα για να το συζητάς. Άλλωστε με την κουβέντα μαθαίνεις από την εμπειρία των άλλων πώς να αποφεύγεις κάποια λάθη.
Σίγουρα οι δυσκολίες και η επιβίωση σε κάνουν εγωιστή. Ή εγώ ή αυτός, λές στην ανάγκη. Αλλά η μεγάλη μαγκιά, είναι όταν ξεπεράσεις την διεκδίκηση της μπουκιάς, και μές την πείνα σου μοιραστείς αυτήν την μπουκιά. Το να σκοτώσεις για να φάς είναι ένστικτο (εγωιστικό). Το να μοιραστείς είναι εξέλιξη.
:wave2:

ai parata mas re tai me tis mikrosofisties sou xaxaxaxaxaxaxaxa
:rotflmao: :rotflmao:
o exon dio mpimpikia na dini to ena?
:rotflmao: :rotflmao:

i mipos sou aresi o exon dio xreostika gramatia tou 1000000 ekatomiriou euro to ka8e ena na dini to ena ston plision tou gia na min ine egoistis?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
aftes tis saxles tis akouga ke tis aporipsa apo ta 12 mou xronia

ke na pis oti den to ipa
as to ksana po
to oti exis stoma den simeni oti prepi na milas

afto giati sou ksefige?

meriki isos iper ektimisete ton eafto sas ke 8elete na ton sigkrinete me kati dinatotero
ke pali apo la8os ektimisi 8a simveni

afrotwin
15/07/2005, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
για να φτάσεις στο σημείο να μοιραστείς πρέπει να παοδεχτεις οτι υπάρχουν κι άλλοι γύρω σου ..

και εκείνοι οι άλλοι δεν είναι σαν εσένα ..
μπορεί να έχουν στο κεφάλι φτερά και λοφία μπορεί να είναι μαύροι...

ειναι ομως διαφορετικοί..
αν το αποδεχτείς αυτο έχεις κάνει μια αρχή...
:wave2: :wave2:

se aftin tin zoi oloi 8eloun apo ola ke as 8eloun oti 8eloun
to 8ema ine oti den mporis na iper ektimisis ton alo ke mpori na to di etsi apo monos tou diladi exi katataksi kapou ton eato tou ke kat epektasi ke esena
to idio kanoun oloi me diaforetikes piotites
to na mirastis ipo aftes tis sin8ikes mpori na ine eplipsimo ke den exi na kani me esena ala pos to vlepoun i perigiroi
paradigma
mpori na plisiasis ena koritsaki giati ine glikouli ke na tou xaidepsis to kefalaki me storgi ke agapi ke giro sou na poun aa!! ton pederasti

gia afto kalitera na tous klotsas sta moutra na ksemperdevis
afti i tipi prokimenou na gemisoun ta kena tis aniaris zois tous me noima mpori na se stavrosoun kiolas

ola afta vevea exoun metaforiki enia
ala an ine na eksiperetis tis egkefalikes anagkes tou ka8e malaka prokimenou na min xaraktiristis analogos me tin psixodia8esi tou
ke na prospa8is na orio8etise ka8e lepto prokimenou na min pareksigi8is ke na gini i zoi sou ena atelioto etiato ton prakseon sou
dose mia klotsia san na itan ntenekedia oloi afti ke ekfrasou elef8era
to kako ine min tous aresi ke er8oun ke gia defteri...

ke episis to mirazis klotses ine kati pou mirazis erxome ke sta logia sou
telika simfonoume apo alo epipedo


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
15/07/2005, 23:07
episis ke i apantisi se olo afto
parte ta @rx1d1@ mou
ine kati mou mirazis ke fisika se vgazi ke apo tin enia tou egoisti
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke gia ali mia fora epidi den ime egoisti
parte ta @rxidi@ mou
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
16/07/2005, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin


ke gia ali mia fora epidi den ime egoisti
parte ta @rxidi@ mou
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Ναι ! και καλά δεν είναι εγωιστής!
Μας δίνει ότι άχρηστο έχει, για να του έχουμε υποχρέωση!
Δεν θα σου πετάμε την σακούλα με τα σκουπίδια για να το παίζεις καλός ρε!:rotflmao: :rotflmao:


Ψοφίμι μου μυρίζει ρε γαμώτο η σακούλα.
:yuck: :yuck:

nimbus
16/07/2005, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από A.I.
ετοιμοι ή οχι, έπρεπε ή οχι, δεν θα το μαθεις αν δεν το κανεις.
η ζωη ειναι γεματη εκπληξεις.

Δεν τον ξερω τον Aφρο σε προσωπικο επιπεδο για να τον σεβομαι ή οχι, να τον υποστηριζω ή οχι, (αν και προτιμω να σεβομαι αν μου το επιτρεπει ο αλλος), αλλα αναγνωριζω οτι απο την οπτικη του γωνια ειναι και αυτα που ειπε αληθινα.


φίλε μου, ο αφρο, λέει μεγάλες αλήθειες τις οποίες κανείς δεν τολμάει να αντικρήσει μέσα σε μια ολάκερη ζωή.:winka:
Επομένως, πρέπει να τον γνωρίσεις κι από κοντά, για να μάθεις και τις υπόλοιπες αλήθειες:lol: :lol: :lol: :lol:

nimbus
16/07/2005, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
den apanto se allous se erotiseis pou exo 8esei o idios se aytous. An 8eso tin erotisi ston eayto mou 8a tin analyso kai 8a tin apantiso ston eayto mou pali. Alla aytes oi erotiseis pou sou exo kanei edo einai idi apantimenes gia mena. 8elo o ka8enas na vrei tin dikia tou apantisi. Den prokeitai na po dimosia oute empisteytika kamia apo tis yparksiakes apopseis mou, giati den 8elete na tis akousete. Kai an 8elete na tis akousete meta 8a eyxosastan na min tis eixate akousei.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ. ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΝΟΙΩΘΕΙΣ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ. ΕΣΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ..

Kai oso kai na 8elo, den 8a apantiso ston afro, giati ksero oti kalytera na masas para na milas kai giati i logiki pou diakrinei merikous, allous den tous diakrinei me ton idio tropo.

ΤΟΝ ΑΦΡΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΑΜΕ ΚΑΠΟΤΕ ΚΙ ΟΛΟΙ ΑΝΑΙΡΕΣΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΟΠΌΙΑ ΗΤΑΝ ΚΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ. ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ...

Oso gia tin Nimbus me tin apopsi peri oneiropolon, dekti alla amfisvito. Giati diladi na dosoume aksia sta legomena i stin protasi tou en logo oneiropolou?

ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΑΞΙΑ ΜΑΓΚΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟΥ. ΑΠΛΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙΣ ΚΙ ΑΝΑΛΥΕΙΣ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ???


kai AI o afro den einai mesias gia na tou peis oti anagnorizeis tin ali8eia sta logia toy. Poly pi8ano to vrisko namin katalaves ti i8ele na pei. Den xreiazetai na ypostirizete kapoion mono kai mono epeidi eiste filoi ton kserete ton seveste klp, mporeite na exete kai dikia sas apopsi

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΙΑΣ. ΑΣ ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΊΕΣ ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ. ΤΩΡΑ ΑΝ Ο ΑΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΦΡΟ ΔΕΝ ΕΠΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΑΠΟΘΕΩΝΕΙ. ΑΠΛΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ. ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ...ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΟΛΟΥ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ. ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΑΙ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΦΡΟ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΚΙ ΑΥΤΟ???
ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ??? ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ. ΕΣΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ??? ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΧΙ. ΕΧΩ ΤΙΣ ΔΙΚΙΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ:winka: ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΝΙΟΤΕ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ:wacko: SO WHAT???

ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ, ΤΟΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΤΙΜΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΑΔΙΑΘΕΤΕΙ ΑΥΤΟ. ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ, ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΚΙ ΟΧΙ ΔΗΘΕΝ:winka: ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ, ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΠΑΡΕΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ:lol: :lol: :beer:

nimbus
16/07/2005, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
ρε φίλε γιατι φοβάσαι να ανοιχτείς αφου το ψάχνεις ο ιδιος έχεις την αναγκη να επικεινωνήσεις γι αυτο ήρθες εδω στο φλόρουμ αν δεν είχες μια τέτοια ανάγκη θα έμενες στο κρεβάτι σου και θα έβλεπες τηλεόραση( εκτος και είναι στο σαλόνι)
ειναι πολύ αστείο οτι μερικές φορές ενω διαπιστώνω την ανάγκη των άλλων να θέλουν να υπάρχουν να μιλάνε να τους ακούνε φέρομαι με τέτοιο τρόπο ωστε να πεισμώνουν αφου τους την λέω χοντροηδέστατα ...

και στην αρχή σε πήρανε με τα μούτρα και γίνανε διάφορα..
τωρα πια μπήκες στο σενάριο και κατάλαβες με τον σκληρό τρόπο ...
μακάρι να μην ήταν γιατι εχεις περισσσότερο δρόμο να κάνεις απο κάποιον που του ηρθανε πιο μαλακά...

ειμαι πάντως περίεργος να δω την συναίχειά...


ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΧΡΗΣΤΟ:evil:
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ. ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ????
ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ????
ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ??:D

matmat
16/07/2005, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΧΡΗΣΤΟ:evil:
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΦΟΒΑΤΑΙ. ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ????
ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ????
ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ??:D

Ναι... αλλά απο την άλη δεν ειναι ενα δείγμα εγωισμού αυτο ....
έχω τις απόψεις μου αλλα δεν τις μοιράζωμε μαζί σας ( για τον όποιο λόγο)?
δεν δείχνη αυτό εγωκεντρισμό?
¨"ειμαι ένα σκεπτόμενο άτομο αλλα δεν μοιράζωμε μαζί σας .
Δέν έχω ανάγκη να μάθω τι σκέπτετε ,ούτε και το θέλω άλωστε, θα χαθώ μέσα στα όνειρά μου ...

:sick:

nimbus
16/07/2005, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Ναι... αλλά απο την άλη δεν ειναι ενα δείγμα εγωισμού αυτο ....
έχω τις απόψεις μου αλλα δεν τις μοιράζωμε μαζί σας ( για τον όποιο λόγο)?
δεν δείχνη αυτό εγωκεντρισμό?
¨"ειμαι ένα σκεπτόμενο άτομο αλλα δεν μοιράζωμε μαζί σας .
Δέν έχω ανάγκη να μάθω τι σκέπτετε ,ούτε και το θέλω άλωστε, θα χαθώ μέσα στα όνειρά μου ...

:sick:


Φίλε μου, δεν ειναι εγωκεντρικό αυτό. Από που κι ως που, θα του επιβαλλουμε να μοιραστεί τις σκέψεις του μαζί μας??? Έχετε σκεφτεί ότι μπορεί να μην νοιώθει έτοιμος? Αν είναι δυνατών να καταδικάσουμε εναν άνθρωπο, που δεν ΘΕΛΕΙ ΑΚΟΜΑ να ανοιχτεί. Γιατί ποιός ανοίγεται εδω μέσα??? Όλοι σχεδόν παίζουν.
Ας μην γινόμαστε πιεστικοί με τους αλλους ανθρώπους. Δεν είναι δίκαιο άλλωστε.

Ο Χρήστος μου θύμησε τους έφηβους που λένε αναμετάξυ τους...

"...αντε ρε μαλάκα κάνε μια τζούρα, τι φοβάσαι? φοβασαι να πιείς τσιγάρο??? χαχαχαχ ε τότε δεν χωράνε στην παρέα μας οι δηλοί..."

κάτι τέτοιο μου θύμησε ο χρηστος. Το πήγα λίγο μακριά εγω βέβαια, απλά για να επισημάνω την υπερβολή.:winka:
Δεν χρειάζεται να προκαλούμε τους αλλους απλά για να ικανοποιήσουμε δικές μας ψυχικές αστάθειες. Δεν έπεται ότι είναι θέμα φόβου. Είναι θέμα, πότε ο άλλος θα νοιώσει έτοιμος.:winka: Κι αυτό, αν μην τι αλλο, πρεπει να γινεται σεβαστό.:D

matmat
16/07/2005, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
Φίλε μου, δεν ειναι εγωκεντρικό αυτό. Από που κι ως που, θα του επιβαλλουμε να μοιραστεί τις σκέψεις του μαζί μας??? Έχετε σκεφτεί ότι μπορεί να μην νοιώθει έτοιμος? Αν είναι δυνατών να καταδικάσουμε εναν άνθρωπο, που δεν ΘΕΛΕΙ ΑΚΟΜΑ να ανοιχτεί. Γιατί ποιός ανοίγεται εδω μέσα??? Όλοι σχεδόν παίζουν.
Ας μην γινόμαστε πιεστικοί με τους αλλους ανθρώπους. Δεν είναι δίκαιο άλλωστε.

.:D


....Den prokeitai na po dimosia oute empisteytika kamia apo tis yparksiakes apopseis mou, giati den 8elete na tis akousete. Kai an 8elete na tis akousete meta 8a eyxosastan na min tis eixate akousei......

Εμενα τώρα αυτό γιατί μου κάθετε λίγο άσχημα?
Μου δέιχνη ένα άτομο του τύπου " εγώ ξέρω , εσείς όμως είστε τόσο μικροί που δεν είστε σε θέση να καταλαβεται τα μυστικα που κατέχω"

Και δεν πιέζω καμιά κατάσταση αλλά οταν κάποιος δεν είναι έτοιμος να μοιραστή τις σκέψεις του η τισ απόψεις του κοινός την κάνει "γαργάρα"...
:smilea:

nimbus
16/07/2005, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
....Den prokeitai na po dimosia oute empisteytika kamia apo tis yparksiakes apopseis mou, giati den 8elete na tis akousete. Kai an 8elete na tis akousete meta 8a eyxosastan na min tis eixate akousei......

Εμενα τώρα αυτό γιατί μου κάθετε λίγο άσχημα?
Μου δέιχνη ένα άτομο του τύπου " εγώ ξέρω , εσείς όμως είστε τόσο μικροί που δεν είστε σε θέση να καταλαβεται τα μυστικα που κατέχω"

Και δεν πιέζω καμιά κατάσταση αλλά οταν κάποιος δεν είναι έτοιμος να μοιραστή τις σκέψεις του η τισ απόψεις του κοινός την κάνει "γαργάρα"...
:smilea:


ναι το διάβασα. Έχει το δικαίωμα να γράψει οτι αισθάνεται. Εσείς πιαστήκατε από την κουβέντα του και την κάνατε τραμπάλα μπας και μαθετε εσώψυχά του. Και γιατί να σας τα πει βρε μάγκες?? Υποχρεωμένος είναι??? Αμα σας δει από κοντα και γουστάρει ίσως κατι να πει, ειδάλλως, τι ψάχνετε??? ψύλλους στα άχυρα???:lol:
Και να σου πώ και το άλλο??? Διόλου απίθανο, να γνωρίζει μυστικά, που δεν ειμαστε ικανοί να μάθουμε ποτέ μας. Ε και??? τι έγινε??? Η στάθμη του μυαλού, δεν έχει να κάνει με την ηλικία. έχει να κάνει με τα προσωπικά βιώματα του καθενός.:winka:

matmat
16/07/2005, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
ναι το διάβασα. Έχει το δικαίωμα να γράψει οτι αισθάνεται. ( σαφώς και εχει κάθε δικαίωμα ...)


Εσείς πιαστήκατε από την κουβέντα του και την κάνατε τραμπάλα μπας και μαθετε εσώψυχά του.( προσωπικά ΄δεν με ενδιαφέρουν τα εσώψυχα " κανενός "
δεν ειμαι ψυχολόγος ούτε ψυχοθεραπευτής)

Και γιατί να σας τα πει βρε μάγκες?? Υποχρεωμένος είναι???( καμία υποχρέωση) Αμα σας δει από κοντα και γουστάρει ίσως κατι να πει, ειδάλλως, τι ψάχνετε??? ψύλλους στα άχυρα???:lol:(το κουτι με τα μανταλάκια :rotflmao:)

Και να σου πώ και το άλλο??? Διόλου απίθανο, να γνωρίζει μυστικά, που δεν ειμαστε ικανοί να μάθουμε ποτέ μας. Ε και??? τι έγινε???( η φύση του ανθρώπου ειναι έτσι δομημένη που αν κάποιος σου πη "ξέρω κάτι που δεν ξέρης η δεν είσαι έτοιμος να μάθης " αυτοματα να ξυπνά την περιέργεια!!)

Η στάθμη του μυαλού, δεν έχει να κάνει με την ηλικία. έχει να κάνει με τα προσωπικά βιώματα του καθενός.:winka:
( Αυτο ξανπέστο!!! )

nimbus
16/07/2005, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
( Αυτο ξανπέστο!!! )


η περιέργειά μας φίλε μου όμως, να μην ενοχλεί τους άλλους:winka: και να μην επιτρέπουμε στην περιέργεια να μας μεταμορφώνει σε πιεστικούς ανθρώπους:D γιατί τότε περνάμε στην απέναντι όχθη, και θα ξεχάσουμε το κολύμπι που νομίζαμε οτι ξεραμε και δεν θα γυρίσουμε ποτέ πίσω:winka:

matmat
16/07/2005, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
μας μεταμορφώνει σε πιεστικούς ανθρώπους:D γιατί τότε περνάμε στην απέναντι όχθη, και θα ξεχάσουμε το κολύμπι που νομίζαμε οτι ξεραμε και δεν θα γυρίσουμε ποτέ πίσω:winka:


:rotflmao: Οχι πες μου είμαι πιεστικός ???
εε?? οχι πες μου τώρα !!!!
:rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao:

Rezeguet
16/07/2005, 10:40
εχμ.....

ναι, ωραια αφου ειπωθηκαν ολα αυτα εκ μερους μου και προς εμενα απο αλλους ας πω και γω τα δικα μου, μιας και αρχισα αυτην την περιεργη ανακατοσουρα μεταξυ διαμαχης και φιλοσοφικης αναζητησης. :D

Λοιπον οσων αφορα την προταση που σχολιαστηκε 5-6 φορες, δηλαδη οτι δεν προκειται να σας πω τι σκεφτομαι, δεν εννουσα οτι ειστε χαζοι η κατι αλλο που θα μπορουσατε να παρερμηνεψετε απο τα λεγομενα μου, απλα λεω οτι συμφωνα με οσο σας ξερω απο το φορουμ, δηλαδη αποτι εχω διαβασει σε διαφορα ποστ ανα καιρους που εχετε γραψει, κρινω οτι δεν μπορω να πω τιποτα απο αυτα ου σκεφτομαι ανοιχτα εδω χωρις συνεπειες.

Με το οτι λεω οτι δεν ειστε ετοιμοι σιγουρα δεν εννοω ολους ουτε ειναι υποτιμητικο. Απλα πολλοι εδω μεσα εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης και δεν μπορουν να δεχτουν πολλα πραγματα απο τα οποια σκεφτομαι.

Το ξερω οτι κακως το εγραψα πιο πανω γιατι σας κινησε την περιεργεια -πραγμα που ειναι απολυτα φυσικο και επρεπε να το ειχα υποπτευθει πιο νωρις- αλλα απλα ητανε δηλωση.

Και μην ξεχνατε οτι εχω πει πολλες φορες οτι δεν θα πω τιποτα σε κανεναν γιατι θελω ο καθενας να σκεφτει τα δικα του πραγματα και να εχει τις δικες του αποψεις. Γιαυτο αλλωστε κατακρινω θρησκειες και παραδοσεις γιατι επιβαλλουν ενα τροπο σκεψης και δινουν διαφορα πραγματα σαν δεδομενα που θα επρεπε να σκεφτουμε μονοι μας.


''πιστευε και μη ερευνα''
ειναι η βαση των θρησκειων. Εγω ειμαι αντιθετος σε αυτο, γιαυτο δεν θα σας πω τι σκεφτομαι αλλα σας προτρεινω να ξεπερασετες καποιοες ιδεολογιες και να ερευνησετε μονοι σας. Οταν καποιος εχει καταληξει σε μια θεωρια των παντων που ειναι αποκλειστικα δικια του και δεν εχει επηρεαστει απο αλλους και αλλες θρησκειες μπορει να συζητησει μαζι μου για να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας. Δεν λεω οτι εχω ανωτερη αποψη ή σκεψη ουτε υποτιμαω κανεναν, ουτε καν λεω οτι αυτα που πιστευω ειναι η αληθεια και το πραγματικο, απλα λεω οτι αν καποιος φτασει στο σημειο να ελευθερωθει απο το κλουβι που του εχουν επιβαλλει απι την στιγμη της γεννησης του και ερευνησει τον κοσμο μονος του χωρις την καθοδηγηση κανενος, τοτε θα φτασει στο σημειο να μιλησουμε περι των αποψεων μας και ισως να αλληλοβοηθηθουμε να ερευνησουμε παραπανω τα παντα. Αλλα μεχρι αυτο το σημειο πρεπει να καθοδηγειθειτε μονοι σας, και μονο κακο θα σας κανει να μαθετε διαφορες αποψεις πριν να ειστε ετοιμοι να τις ακουσετε. Μονο το ελευθερο πνευμα και ο βλεπων υπο ολες τις οπτικες γωνιες μπορει να δεχτει μερικα πραγματα, οσο χαζος η εξυπνος και να ειναι. Δεν μιλαμε για ευφυια αλλα για ελευθερια πνευματος και φιλοσοφια.

nimbus
16/07/2005, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
:rotflmao: Οχι πες μου είμαι πιεστικός ???
εε?? οχι πες μου τώρα !!!!
:rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao:


:lol: :lol: :lol: πήγες να γινεις,:D αλλά σε έσωσα:winka:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

matmat
16/07/2005, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
:lol: :lol: :lol: πήγες να γινεις,:D αλλά σε έσωσα:winka:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: σωτήρα μου!!:beer:

:rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao:

nimbus
16/07/2005, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
εχμ.....

ναι, ωραια αφου ειπωθηκαν ολα αυτα εκ μερους μου και προς εμενα απο αλλους ας πω και γω τα δικα μου, μιας και αρχισα αυτην την περιεργη ανακατοσουρα μεταξυ διαμαχης και φιλοσοφικης αναζητησης. :D

Λοιπον οσων αφορα την προταση που σχολιαστηκε 5-6 φορες, δηλαδη οτι δεν προκειται να σας πω τι σκεφτομαι, δεν εννουσα οτι ειστε χαζοι η κατι αλλο που θα μπορουσατε να παρερμηνεψετε απο τα λεγομενα μου, απλα λεω οτι συμφωνα με οσο σας ξερω απο το φορουμ, δηλαδη αποτι εχω διαβασει σε διαφορα ποστ ανα καιρους που εχετε γραψει, κρινω οτι δεν μπορω να πω τιποτα απο αυτα ου σκεφτομαι ανοιχτα εδω χωρις συνεπειες.

Με το οτι λεω οτι δεν ειστε ετοιμοι σιγουρα δεν εννοω ολους ουτε ειναι υποτιμητικο. Απλα πολλοι εδω μεσα εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης και δεν μπορουν να δεχτουν πολλα πραγματα απο τα οποια σκεφτομαι.

Το ξερω οτι κακως το εγραψα πιο πανω γιατι σας κινησε την περιεργεια -πραγμα που ειναι απολυτα φυσικο και επρεπε να το ειχα υποπτευθει πιο νωρις- αλλα απλα ητανε δηλωση.

Και μην ξεχνατε οτι εχω πει πολλες φορες οτι δεν θα πω τιποτα σε κανεναν γιατι θελω ο καθενας να σκεφτει τα δικα του πραγματα και να εχει τις δικες του αποψεις. Γιαυτο αλλωστε κατακρινω θρησκειες και παραδοσεις γιατι επιβαλλουν ενα τροπο σκεψης και δινουν διαφορα πραγματα σαν δεδομενα που θα επρεπε να σκεφτουμε μονοι μας.


''πιστευε και μη ερευνα''
ειναι η βαση των θρησκειων. Εγω ειμαι αντιθετος σε αυτο, γιαυτο δεν θα σας πω τι σκεφτομαι αλλα σας προτρεινω να ξεπερασετες καποιοες ιδεολογιες και να ερευνησετε μονοι σας. Οταν καποιος εχει καταληξει σε μια θεωρια των παντων που ειναι αποκλειστικα δικια του και δεν εχει επηρεαστει απο αλλους και αλλες θρησκειες μπορει να συζητησει μαζι μου για να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας. Δεν λεω οτι εχω ανωτερη αποψη ή σκεψη ουτε υποτιμαω κανεναν, ουτε καν λεω οτι αυτα που πιστευω ειναι η αληθεια και το πραγματικο, απλα λεω οτι αν καποιος φτασει στο σημειο να ελευθερωθει απο το κλουβι που του εχουν επιβαλλει απι την στιγμη της γεννησης του και ερευνησει τον κοσμο μονος του χωρις την καθοδηγηση κανενος, τοτε θα φτασει στο σημειο να μιλησουμε περι των αποψεων μας και ισως να αλληλοβοηθηθουμε να ερευνησουμε παραπανω τα παντα. Αλλα μεχρι αυτο το σημειο πρεπει να καθοδηγειθειτε μονοι σας, και μονο κακο θα σας κανει να μαθετε διαφορες αποψεις πριν να ειστε ετοιμοι να τις ακουσετε. Μονο το ελευθερο πνευμα και ο βλεπων υπο ολες τις οπτικες γωνιες μπορει να δεχτει μερικα πραγματα, οσο χαζος η εξυπνος και να ειναι. Δεν μιλαμε για ευφυια αλλα για ελευθερια πνευματος και φιλοσοφια.

:wave2: :wave2: :winka:

matmat
16/07/2005, 10:54
:confused:
Τώρα να απαντήσω η κυνδηνεύω να γίνω εριστικός????

ΕΕ? οχι για πειτε μου?
η μήπως να περιμένω λίγο ακόμη>>>>
:sick:

Rezeguet
16/07/2005, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
:wave2: :wave2: :winka:


ο αιφνιδιασμος ειναι το μεγαλυτερο οπλο

Sun Tzu's The Art of War

:winka: :winka: :winka:

nimbus
16/07/2005, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
:beer: σωτήρα μου!!:beer:

:rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao:


είδες???:winka: πάλι έκανα το θαύμα μου:lol: :lol: :lol:

nimbus
16/07/2005, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
:confused:
Τώρα να απαντήσω η κυνδηνεύω να γίνω εριστικός????

ΕΕ? οχι για πειτε μου?
η μήπως να περιμένω λίγο ακόμη>>>>
:sick:


πέστα λέμεεεεεεε κουβεντα να γίνεται:winka: δεν ειν κακό:D

Rezeguet
16/07/2005, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
:confused:
Τώρα να απαντήσω η κυνδηνεύω να γίνω εριστικός????

ΕΕ? οχι για πειτε μου?
η μήπως να περιμένω λίγο ακόμη>>>>
:sick:


εριστικος=ανταγωνιστικός, αντιρρησίας

Γιατι να γινεις ανταγωνιστης η αντιρρησιας? Δεν υπαρχει ανταγωνισμος σε τετοια ζητηματα... Αυτο το αφηνουμε στους διαφορους ιερεις διαφορων θρησκειων :winka: :winka:

matmat
16/07/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
εριστικος=ανταγωνιστικός, αντιρρησίας

Γιατι να γινεις ανταγωνιστης η αντιρρησιας? Δεν υπαρχει ανταγωνισμος σε τετοια ζητηματα... Αυτο το αφηνουμε στους διαφορους ιερεις διαφορων θρησκειων :winka: :winka:

Ας αρχίσουμε απο εδώ ...
ανταγωνισμός υπάρχη σε κάθε είδους ζήτημα όπως και αντιρήσεις , αλιώς δεν θα υπηρχε ανθρωπότητα!!!
Και δεν πρέπη να περιορίζετε σε συγκεκριμένες ένοιες ( Θρησκεία, στίβος ,
πολιτική...κ.α)αλλα και σε γενικότερες.
Η φιλοσοφία και μια φιλοσοφική συζήτηση(ε.ιναι μακρυά απο εμένα ) ειναι απο μόνη της ανταγωνιστική , εκθέτωντας ο καθένας την άποψή του αυτο τον καθιστά ανταγώνιστή του συνομιλητή του....


:winka: