PDA

View Full Version : Telika i mixani aksizei?Telika posoi mixanovioi exoun syn-aisthisi??



Traveller
03/02/2004, 09:16
Isws einai kai i merar, isws einai i stigmi.Parolauta o problimatismos yparxei. Prosfata akousa ena palio peristatiko gia ena paidi pou xathike eksaitias tis agapis tou gia tin mixani. Prin 3eis meres nomiza oti "tin ekatsa" -vgike apo terma deksia enas kai pige terma aristera- skeftika paei k ante geia. Eutyxws ipologisa "lathos" kai oute gata oute zimia. Mono i kardia mou xtipise 250sfigmoys... Malia den exw kai polla gia na xasw... hahaha... Omws analogistika autous pou tha pligwna an pathaina kati. Skeftika, to eteron imisi kai pws tha imoun egw sti thesi tou ean o anthrwpos mou pathaine kati...

Skeftika oti isws prepei na tin afisw (tin mixani ennow!!!) omws den mou kanei kardia. To mono pou borw na kanw einai na eimai POLY prosektikos (xwris na eimai "kota" dil. na pigainw me 20km/wra kai na spaw to neura twn allwn).

Apo tin alli, vlepw kai tin siberifora tis PLEIOPSIFIAS, distixws twn dikiklistwn. Trela xwsimata, pou den tha edinan tin eukairia ston odigo tou autokinitou na frenarei. Xwsimata mixanis se mixani, vrisies kai kornes gia na kanei akri to autokinito. Oxe re file den exeis dikio. Goustarw pou pairnw tin mixani mou kathe prwi kai apo Xalandri paw P.Faliro. Outws i allws tha paw pio grigora, den exw omws to dikaiwma na arxizw na kornarw kai na asximonw giati KOLLISA stin KINISI????!!!!auto outws i allws den isxuei.

Poses fores den exoume dei mixanakia -kyriws papia- xwris to brostino fws na leitourgei k na einai vradi!!!! Odigous 2troxen me tin kopela tous kai auti na foraei koukoula anti gia kranos. Mixanes pou den exoun kathreftes alla arnountai na koitaksoun kai girw tous.

H mhaxnh gia allous borei na einai ergalei, gia allous diaskedasi, gia allous kai ta dio. Ta pragmata einai apo mona tous diskola, kai eimaste mia omada mikri kai eupatheis.

Giati mas aresei na dinoume dikaiwma, giati mas aresei na pligwnoume toso tous girw mas? Polla apo ta atiximata, ta opoia me tin mixani einai polloi sovara tha borousan na exoun apofefxthei.

Kai istera oloi mazi, kanoume sigentrwsi gia kranoi xwris foro, klp klp, kai eimaste dithen entaksei. Den arkei na eimaste entaksei mono mia fora, alla kathe mera.

Auta pou tha kerdisoume an eimaste ypeuthinoi einai pollaplasia autwn pou xanoume kathe mera ws "eleutheroi+epanastates", i epanastasi prepei na fernei allagi kai proodo, oxi lipi, thimo kai eniote katastrofi. Yparxoi xronos kai topos gia ola...

"I am a Traveller And I ride and I ride I ride through the city's backside/ I see the stars come out of the sky Yeah, they're bright in a hollow sky/You know it looks so good tonight
...."

almalibera
03/02/2004, 09:33
οι σκέψεις σου.Έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες!Δεν αξίζει να κυνηγάμε την τύχη μας.Το μόνο που αξίζει είναι να "διασκεδάζουμε" και αν απολαμβάνουμε το δίκυκλο μας.Προσέχωντας πρώτα από όλα τον εαυτό μας και τους γύρω μας.
Και να σκεφτόμαστε και πόσους άλλους θα λυπήσουμε αν΄πάθουμε κάτι εκτός του ότι θα πάθουμε και εμείς οι ίδιοι.

cityfly
03/02/2004, 09:37
αγχωμένο σε βρίσκω.
Αν και μου φαίνεται λογικό μετά από παραλίγο ατύχημα να σου περνάν διάφορα από το μυαλό.
Μιας και ανέφερες διάφορα να σου πω τη γνώμη μου
Λες:

"Omws analogistika autous pou tha pligwna an pathaina kati. Skeftika, to eteron imisi kai pws tha imoun egw sti thesi tou ean o anthrwpos mou pathaine kati..."

Πολύ λογική σκέψη και μπράβο σου που σκέφτεσαι και τους κοντινούς σου ανθρώπου, πολλοί δεν το κάνουν. Αλλά μην πας και στο άλλο άκρο (δεν μου φαίνεται ότι πας αλλά μιας και γράφουμε τώρα) δεν μπορείς να κινείσαι με βάση αυτό που θέλουν οι άλλοι πρέπει να κάνεις αυτό που θες εσύ. Αν πάθαινες κάτι θα τους πλήγωνες αλλά ξέρεις έναν τρόπο να μην κινδυνεύεις ποτέ και από τίποτα;
Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που προτίνεις στον εαυτό σου από μόνος σου

"to mono pou borw na kanw einai na eimai POLY prosektikos (xwris na eimai "kota" dil. na pigainw me 20km/wra kai na spaw to neura twn allwn)"

Το κάθε μέσο έχει τα πλεονεκτήματά και τα μειονεκτήματά του. Εσύ δεν έχεις παρά να διαλέξες τι βαρύνει περισσότερο στις επιθυμίες σου και να αποφασίσεις.

Τι άλλο δεν έχω τι άλλο να πω.
Γενικά συμφωνώ με όσα γράφεις.
Κι εγώ βρέθηκα κάποιες στιγμές να αναλογίζομαι τους κινδύνους σε σχέση με το αυτοκίνητο και εκεί που κατέληξα ήταν ότι και το αυτοκίνητο δεν είναι απόλυτα ακίνδυνο, οπότε απλά προσπαθώ να μην προκαλώ την τύχη μου (δεν τα καταφέρνω πάντα για να είμαι ειλικρινής αλλά το παλεύω, σιγά σιγα θα το πετύχω)

Αυτά και καλά ταξίδια ταξιδιώτη

bikersonly
03/02/2004, 10:08
..αλλα πότε έχει αξία...?

Οταν σεβομαστε πρώτα τον ευατό μας και ύστερα τους αλλους.

Που σημαινει οτι:
Σεβομαι τον ευατο μου? Και καλο κρανος θα αγορασω και θα το φοραω ΠΑΝΤΑ!
Και ανάλογο μπουφαν θα εχω με τις απαραίτητες ενισχύσεις και γαντακια χειμώνα καλοκαιρι.

Μου αρεσουν τα ταξιδια? Κρανος-μπουφαν με ενισχύσεις-παντελονι με ενισχύσεις-μποτακια ειναι αγραφος νόμος!

Σεβομαι εμενα? Σεβομαι και τον συνεπιβατη μου: Και κρανος θα φορεσει και -καλο ειναι- αναλογο μπουφανακι.

Σεβομαι την μηχανή μου: Την προσεχω. Δεν την κακομεταχειρίζομαι

Σεβομαι τους αλλους σημαίνει οτι : Γνωριζω καλα οτι δεν ειμαι μονος μου στον δρομο.
Οδηγώ συνετα (χωρις να εννοώ αργα)


Αυτα ειναι με λιγα λογια καποιοι κανόνες οδηγηκής συμπεριφορας κατι σαν το savoir vivre των μοτοσυκλ/των στο δρόμο.
Τωρα ξερουμε πολυ καλα οτι αυτα δεν τα τηρούν όλοι δυστυχώς. Τι να κανουμε γι'αυτους? Να τους αλλαξουμε μυαλα? Δεν γίνεται.
Εξαλλου το χουμε ξαναπει, δεν ειναι ολοι μηχανοβιοι!!
Ο κινδυνος παντα θα υπαρχει, η αμφιβολία, ο φοβος...Αυτο το ήξερες απο την στιγμή που αγοραζες την πρωτη σου μηχανή. Τωρα απο κει και ύστερα διαφερει. Ειναι ανάλογα στον ανθρωπο. Αλλοι τις πουλήσανε και πηραν αυτοκινητο. Αλλοι τις έχουνε και καθονται περιμένοντας την μερα εκεινη που θα τους την βιδώσει και θα την παρουν για να ξεφύγουν, για τότε μόνο, γιατι ύστερα θα επισρεψουν παλι στα ιδια, παλι στην πραγματικότητα. Και τί θα χουν καταφερει? Να αυξήσουν τις πιθανότητες ατυχήματος..

Ευτυχώς ή δυστυχώς, μάντες κ προφήτες δεν ειμαστε αλλα μπορούμε να προβλεψουμε εαν ειμαστε προσεκτικοι. Μπορουμε να αποφύγουμε αν ειμαστε λογικοί.

Εν κατακλειδι, δεν θα σου πω ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος, θα σου πω απλα να κατσεις να σκεφτεις τους λογους για τους οποιους επελεξες να οδηγεις μοτοσυκλέτα...

VAL-MPARIERINO
03/02/2004, 11:14
Το εξής. Ξαφνικά στην χώρα μας και ιδιαίτερα στην Αθήνα έχει γίνει ένα μπάχαλο και όλος ο κόσμος έχει αποκτήσει ένα scooter!!! Απο τον πιτσιρικά 15 χρονο από τον κύριο Μήτσο που αποφάσισε να καβαλήσει 2τροχο στα 50 του εώς και την όμορφη Ευλαμπία που από το 3τροχο ποδηλατάκι της πήρε και αυτή scooteraki να πηγαίνει στον HONDO CENTER πιο γρήγορα! Ετσι λοιπόν που λέτε ο κόσμος όλους αυτούς παραπάνω τους λέει ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΥΣ!! Ολοι οι παραπάνω που δεν έχουν ιδέα τι πάει να πει ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ονομάζονται από τον κόσμο ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ!! Ο κυρ Μητσος που κατεβάζει παναγίες επειδή δεν είναι πρώτος στο φανάρι γιατί δεν χωράει να περάσει και φοράει παντόφλα με σορτσάκι και τσιγάρο στο στόμα, ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟ!!!

Τον τύπο όμως που είναι ένστολος με μπότες και κράνη και μπουφάν και κορκοδείλια ξέρετε πως τον φωνάζουν;;; Α ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΤΟΝ ΕΠΙΔΕΙΞΙΑ!!!!

Ετσι είναι τα πράγματα και όποιος έχει αντίρηση να πάμε καφέ όπου γουστάρει ένστολοι όμως για να δει πως θα μας αντιμετωπίσουνε.

Ετσι είναι τα πράγματα φίλε traveler, αυτός που σέβεται την ζωή του την μηχανή του και τους δίπλα θα τον δεις στον δρόμο κύριο.
Ακόμα και οι κοπέλες που καβαλάνε μηχανή επειδή γουστάρουν θα δεις ότι δεν τις νοιάζει το μαλί το τακούνι και η μάσκαρα, αλλά θα είναι σωστά ντυμένες με τα παπουτσάκια τους τα παντελονάκια τους και θα γουστέρνουν το μηχανάκι τους.

Τώρα εκτός πόλης επειδή σε όλους αρέσουν τα γκάζια έχω να πω τα εξής, ναι γουστάρω και τρέχω (όσο μπορώ), δεν έχω να αποδείξω σε κανέναν τίποτα, δεν θέλω να περάσω κανέναν από πάνω από κάτω από έξω από δίπλα και τα λοιπά. Επειδή τρέχω όμως σαφώς και υπάρχει και ο κίνδυνος. Εμένα όμως η λίγο περισσότερη ανδρεναλίνη είναι που με ανεβάζει ψυχολογικά και με κάνει να νοιώθω καλύτερα. Ποτέ βέβαια στα όρια μου (ειδικά στους κολόδρομους) αλλά το παιχνίδι με το μηχανάκι είναι το καλύτερο. Πριν λίγο καιρό έπεσα και χτύπησα, στεναχώρησα και την κοπέλα μου και τους γονείς μου και τους φίλους μου. Τελικά ξέρεις πότε χάρηκαν όλοι;;; Όχι μόλις σηκώθηκα από το κρεβάτι του πόνου αλλά μόλις ξανακαβάλησα τον ΖΑΧΟ μου και το χαμόγελο μου έφτασε πάλι μέχρι τα αυτιά.

Να προσέχουμε, να μην κάνουμε υπερβολές και να περνάμε καλα.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

stefanos
03/02/2004, 14:40
Η γαιδουρια δεν εχει σχέση με το μέσο.
Οι καραγκιόζηδες και με τα πόδια και με αυτοκίνητο είτε σε λεωφορείο τα ίδια κάνουν.
Οσο για το επικύνδυνο του θέματος το ίδιο είναι με οτι και να κυκλοφορείς κατά την γνώμη μου.
Απλώς με τον καιρό αποκτάς μια εμπειρία και μια αντίληψη της κυκλοφορίας που σώζει.
Και η στιγμή που βλέπεις το χάρο με τα μάτια για μένα χρήσιμη είναι αν την γλυτώσεις τελικά.Μαθαίνεις να χαίρεσαι που ζείς και μόνο, γίνεσαι ταπεινός.
Βέβαια είναι κρίμα που είμαστε μαλάκες σαν λαός αλλά τι να κάνουμε αυτό είναι.
Εμένα μου αρέσει αυτή η ρουτίνα με τη μηχανή στην πόλη.
Δεν μπορώ να πάρω το αμάξι στην πόλη και να πάω στη δουλιά.
Με χαλάει.
Και κανα ΣΚ αν βγώ κανα βουνό θαύμα απόλαυση.Αξίζει

Capo_Di_Capi
06/02/2004, 13:18
Μεγάλη κουβέντα ποιάνεις Ταξιδιώτη.

Η λέξη "παιδεία" χτυπάει κανένα καμπανάκι?
Γιατί αυτό είναι που λείπει από τους περισσότερους και γίνεται ότι γίνετε. Είτε είναι 50 είτε είναι 16 χρονών.

Ο αδερφός μου σε 2 μήνες γίνετε 21 και του έχω τάξει την παλία μου μοτό. Αλλά υπό προϋποθέσεις και αλίμονό του αν τον πάρει πουθενά το μάτι μου χωρίς κράνος, μπουφάν και γάντια. Μποτες και παντελόνι δεν του τα ζητάω, ακόμα, γιατί ξεπερνάν τις οικονομικές δυνατότητές του. Όσο για τις ταρζανιές του έχω εξηγήσει ότι δεν έχει να αποδείξει τίποτα και σε κανένα. Αν δεν το έχει καταλάβει τι μπορείς να κάνεις? Να μην του δώσεις μηχανή? Θα την πάρει μόνος του και θα κάνει χειρότερα.

USER1
06/02/2004, 13:47
Εχεις δίκιο για την συμπεριφορά της πλειοψηφίας .Δημοσιεύθηκε στο site της ναυτεμπορικής ότι εχθές το βράδυ περίπου 1500 άτομα με μηχανές στη βούτα έκαναν κόντρες,όταν δε έφτασαν τα ματ για να τους διαλύσουν πλακώθηκαν μαζί τους & έγιναν συλλήψεις, μετά τον πετροπόλεμο και τις συμπλοκές.ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

USER1
06/02/2004, 14:22
ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟΥΣΙΟ:

'Κόντρες' μοτοσυκλετιστών - Συλλήψεις - ΜΑΤ

ΑΠΕ
Παρασκευή, 6 Φεβρουαρίου 2004 12:59
Σοβαρά επεισόδια σημειώθηκαν στη 1.20 τη νύχτα, στη διασταύρωση Βουλιαγμένης και Αλίμου, όπου γίνονται αυτοσχέδιοι αγώνες (κόντρες) μοτοσυκλετών κάθε Πέμπτη βράδυ.Περίπου έως 1.500 νεαροί που είχαν βρεθεί στο σημείο για να παρακολουθήσουν τους αγώνες, επιτέθηκαν με πέτρες, ξύλα και άλλα αντικείμενα εναντίον των δυνάμεων των ΜΑΤ που έφθασαν εκεί για να βάλουν τέρμα στους επικίνδυνους και παράνομους αγώνες