PDA

View Full Version : Kaze-R 115 VS Honda Innova 125



cooltzo
12/07/2005, 17:42
Gia sas paidia. Eimai kainourios stin parea sas kai den eimai kai megalos gnostis. Omos logo douleias thelo na paro ena apo ta 2 papakia pou anafero. Ektos tis profanis diaforas ton kibikon, tha ithela na mou peite pio proteinete na paro. To thelo pio poli gia mesa stin poli, e....kai kana taksidaki kontino.

idi
12/07/2005, 18:02
Modenas Kriss II 115

http://www.gorgolis.gr/kriss.htm

DUKEMNUKEMgr
12/07/2005, 18:06
Καλησπέρα, και εγώ καινούριος στο forum.. Αν και δεν έχω πείρα, ούτε μηχανολογικές γνώσεις, θα σου πρότεινα το kazze-r. Απλά και μόνο από εμπειρία!! τα έχω οδηγήσει και τα δύο (απλά έτυχε). Για πόλη είναι ότι πρέπει.. έχει και πολύ δυνατο κινιτήρα!! Τώρα το Innova δεν με ευχαρίστησε όσο το Kazze-r.

Φιλικά, Νίκος.

alex14
12/07/2005, 18:07
Εαν ντε και καλα θελεις ενα απο τα δυο που αναφερεις, παρε το Kawasaki.
Δεν σου λεω γιατι, ρωτα κανενα μηχανικο.

Newbas
12/07/2005, 18:34
Θα σου πω πρωτα για το Kaze-R του οποιου ειμαι κατοχος εδω και 12.000χλμ (2 χρονια αν υπολογιζω καλα). Εχω το μοντελο που ειχαν ανεβασει τα πισω φλας δεξια και αριστερα απο το πισω φαναρι (στο αμεσως επομενο βγαλανε τα μπροστινα στην ποδια).
Μηχανολογικα: το δικο μου, μου εχει βγει σκυλι, το χρησιμοποιω τοσο μεσα στην πολη οσο και εξω (εκδρομες κλπ) και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο πχ με 2 ατομα σε βουνο με σχετικη ανεση (μην ξεχναμε οτι μιλαμε για 115 κυβικα...) , βεβαια του κανω καθε 1500χλμ service, αλλα γενικοτερα μηχανολογικο προβλημα δεν μου εχει παρουσιασει.
Οδηγικη συμπεριφορα: γενικα ειναι πολυ σταθερο και προβλεψιμο εχω πεσει μονο μια φορα απο υγρασια στο δρομο (+δικια μου απειρια) σε στροφη οπου κατηφοριζε αποτομα οπου εχασα το πισω. Γενικοτερα ακομα και να χασει και το μπροστα προσφυση (απο νερα η φρεναρισμα πανικου που μπλοκαρει) μαζευεται σχετικα ευκολα αν διατηρησεις την ψυχραιμια σου. Συμπερασματικα δεν εχω παραπονο απο την οδηγικη του συμπεριφορα και συγκριτικα με αλλα ειναι πολυ καλη. Η σελα και γενικοτερα η θεση οδηγησεις ειναι πολυ ανετη και προβληματα θα παρατηρησεις μονο μετα απο μια-μιαμιση πανω του (μιλαμε παντα για παπι)
Δυναμη: αρκετη και την νιωθεις (παντα στα πλαισια των 115 κυβικων του), τελικη εχω δει στο κοντερ του 110 και κατι ψιλα. Η εξατμιση του ειναι ψιλοθορυβωδεις σχετικα με τα καινουργια που κυκλοφορουν χωρις ομως να δημιουργει ιδιαιτερο προβλημα.
Αυτα απο πρωσοπικη αποψη που εχω σχηματισει και σε συναρτηση με την εμπειρια μου (το πρωτο μου μηχανακι σαν οδηγος)

Το Innova το εχω οδηγησει για πολυ λιγο και η βασικη διαφορα που εντοπισα ειναι οτι ειναι πιο ψηλο με αποτελεσμα να φοβαμαι να το γειρω συνηθισμενος κιολας απο το Kaze-R και μικροτερο τιμονι. Απο φιλο που το εχει εδω και λιγο καιρο εχω ακουσει παραπονα σχετικα με το υψος του και μου λεει οτι φοβαται να το γειρει γιατι χανει ψιλοευκολα το πισω. Ακομα αντιμετωπισε προβλημα με την σαμπρελα (εμενε απο λαστιχο συχνα) και του ειπαν απο συνεργειο οτι εχει καποιο προβλημα η ζαντα που λυνεται με αλλαγη της ( αυτο με καθε επιφυλαξη απλα ρωτα ιδιοκτητες και ψαξτο λιγο).

Αυτα.........
Προσωπικα το καινουργιο Kaze-R εμφανισιακα μου φαινεται λιγο (εως πολυ ) ασχημο, αλλα εσυ αγοραζεις οποτε εσυ αποφασιζεις.......

cooltzo
12/07/2005, 18:45
Sas eyxaristo olous gia tis apantisis sas. Fisika den exo kataliksi akoma (poli noris gia kati tetoio), omos siga siga perno arketes plirofories kai sas eyxaristo gia ayto.

File Newba kai emena to palio Kaze-R mou fainotan poli pio omorfo, alla se mia agora den eimai apo tous anthropous pou koito prota tin omorfia(oxi oti den paizei kai ayto rolo, alla deyterebonta)

SnakeMJK
13/07/2005, 08:28
Μ'αρέσει που λέτε όλοι σαν επιχείρημα κατά του Innova "Ρώτα κανα μηχανικό". Και τι θα του πει δηλαδή; Ότι του φεύγουν οι ρόδες κ ότι δεν παιρνει μπρος αν πρωτα δεν δαγκώσεις την κεραία; Τόσο καιρό του πίνω το αίμα κ μόνο λάδι έχει ζητήσει. Κ με όσους φίλους τα έχουμε στήσει σε φιλική κόντρα το Innova είναι μπροστά, παρόλο τα 87 κιλά μου κ το 1.90 ύψος. Εμένα δεν μου φαίνεται ψηλό.. Κ έχω οδηγήσει πολλά παπάκια. Τα πλαγιάσματα του με 110+ στο S-άκι στο τέλος του κηφισού τα κάνει πολύ άνετα πάντως. Άλλωστε είναι HONDA και είναι και best-seller. Τώρα τι kawasaki και kamasutra μου λέτε.... :) :) :)

aggelos_xr
13/07/2005, 09:58
επειδή έχω και τα 2 μηχανάκια το kazer προσωπικό και το innova της δουλειάς μου.Τα - του innova: μετά από πολύωρη οδήγηση πονάει ο κώλος σου,τρίζει πάρα πολύ(αυτό το φανάρι),τρίζει το πίσω φρένο,δεν έχει τόσο καλά φρένα όσο το kazer.Τα + έχει πιο πολύ δύναμη,είναι πιο όμορφο,έχει καλύτερη μεταπώληση.Το kazer - δεν έχει δυνατά φώτα (το 1ο kazer εχω) αργεί να ανεβάσει,καίει λιγάκι παραπάνω,κάνει πιο πολύ θόρυβο.Τα + δεν σπάει Π Ο Τ Ε !!!,δεν κουράζει....

aggelos_xr
13/07/2005, 10:00
έχει πολύ καλό μπροστινό φρένο(κάνει και καλό endo).Να πώ ότι το kazer έχει 80.000χλμ και το innova 17.000.Καλύτερα παρε kazer

Tigas
13/07/2005, 10:01
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ SUZUKI SHOGUN ME TO ΚΑΖΕ-R ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΕ ΠΕΠΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ KAWASAKI.

ΤΟ INNOVA ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΟ ΜΠΟΥ.......

ΤΟ MODENAS EINAI ΙΣΩΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΠΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΑ, ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΣΕΛΑ,ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΙΜΟΝΙ.

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΞΕΧΑΣΕ ΤΑ ΠΑΠΙΑ, ΣΦΙΞΕ ΤΑ ΛΟΥΡΙΑ ΣΟΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΤΟ HONDA SH150.
17΄ ΤΡΟΧΟΙ, ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΣΧΕΔΟΝ, ΙΜΑΝΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΘΕ 20000km, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟ ΧΩΡΟ, ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΕΛΑ, ΜΕ ΨΕΚΑΣΜΟ.
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ CRYPTON 03 ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΥΤΟ

alex14
13/07/2005, 10:12
Προς SnakeMJK.
Κανε μια βολτα απο συνεργεια και μαγαζια με ανταλακτικα και μετα ελα να μου πεις. Ειναι κοινο μυστικο οτι πολλα βαρανε μπιελα και μαλιστα γρηγορα.
Το θεμα του τεντωτηρα το προσπερναω.

Κατα τα αλλα θα συμφωνισω με τον SCBR1000RR.

:wave2:

cooltzo
13/07/2005, 10:16
File kali protasi san scooter... alla proton den mou aresoun ta scooter....kai deyteron...den sfigo ligo ta louria.....einai 1000 eyro pano:winka: :p

Pantos i oli sizitisi, ektos pou me ekane na matho polla gia ta 2 mixanakia, mou balate kai ena trito sto mialo...(Modenas). Tora eimai anamesa sta 3 alla einai kalo mperdema. (Na po oti mallon apomakrino tin skepsi mou apo to Innova)

Tigas
13/07/2005, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από cooltzo
File kali protasi san scooter... alla proton den mou aresoun ta scooter....kai deyteron...den sfigo ligo ta louria.....einai 1000 eyro pano:winka: :p

ΞΕΦΕΥΓΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΠΙ, ΤΟ SH ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ:winka:

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΟ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ ΣΟΥ ΜΕΤΑ.
ΠΑΡΕ ΕΝΑ SH Η ΕΝΑ BEVERLY ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ:lol:

ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ:wave2:

cooltzo
13/07/2005, 14:08
File an ftaso stin Korintho pistebo eite me to scooter eite me to papaki.. ta opisthia mou ksero pos tha einai...blepeis eimai apo Ioannina kai oso na peis megali i apostasi :D

Alla i alitheia einai oti ontos mou exoun pei gia anesi ta scooter, omos emena apo palia den mou exoun katsei poli kala. (xoris kapion idiaitero logo mixanologiko-alloste opos eipa den ksero apo ayta)

Tigas
13/07/2005, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από cooltzo
File an ftaso stin Korintho pistebo eite me to scooter eite me to papaki.. ta opisthia mou ksero pos tha einai...blepeis eimai apo Ioannina kai oso na peis megali i apostasi :D

Alla i alitheia einai oti ontos mou exoun pei gia anesi ta scooter, omos emena apo palia den mou exoun katsei poli kala. (xoris kapion idiaitero logo mixanologiko-alloste opos eipa den ksero apo ayta)

ΤΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΣ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΥΜΠΕΣ ΜΕ ΤΑ ΡΟΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ , ΑΛΛΑ ΜΕ 17΄ ΖΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑΚΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ TUBELESS ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΧΕΙΣ,
KAI TA ΣΚΟΥΤΕΡ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΕΛΑ ΣΑΝ ΤΟ PIAGGIO TO BEVERLY Η ΤΟ HONDA TO SH150.
ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΣΕΝΑ ΠΕΡΝΕΙΣ:wave2:

Newbas
13/07/2005, 17:11
Δεν κατηγορω σε κατι το innova απλα αναφερω αυτα που ακουσα και διευκρινιζω οτι δεν ειναι προσωπικη εμπειρια αλλα ξερω οτι συνεβη, τωρα για κατι αλλο δεν θα εκφερω αποψη γιατι δεν ξερω αλλα για αυτα τα 2 οτι ηξερα το ειπα. Τα scooter που προτεινουν οι αλλοι ειναι μια καλη λυση αλλα ειναι και το τι θες εσυ......

Georg_
16/07/2005, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Newbas
Θα σου πω πρωτα για το Kaze-R του οποιου ειμαι κατοχος εδω και 12.000χλμ (2 χρονια αν υπολογιζω καλα). Εχω το μοντελο που ειχαν ανεβασει τα πισω φλας δεξια και αριστερα απο το πισω φαναρι (στο αμεσως επομενο βγαλανε τα μπροστινα στην ποδια).
Μηχανολογικα: το δικο μου, μου εχει βγει σκυλι, το χρησιμοποιω τοσο μεσα στην πολη οσο και εξω (εκδρομες κλπ) και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο πχ με 2 ατομα σε βουνο με σχετικη ανεση (μην ξεχναμε οτι μιλαμε για 115 κυβικα...) , βεβαια του κανω καθε 1500χλμ service, αλλα γενικοτερα μηχανολογικο προβλημα δεν μου εχει παρουσιασει.
Οδηγικη συμπεριφορα: γενικα ειναι πολυ σταθερο και προβλεψιμο εχω πεσει μονο μια φορα απο υγρασια στο δρομο (+δικια μου απειρια) σε στροφη οπου κατηφοριζε αποτομα οπου εχασα το πισω. Γενικοτερα ακομα και να χασει και το μπροστα προσφυση (απο νερα η φρεναρισμα πανικου που μπλοκαρει) μαζευεται σχετικα ευκολα αν διατηρησεις την ψυχραιμια σου. Συμπερασματικα δεν εχω παραπονο απο την οδηγικη του συμπεριφορα και συγκριτικα με αλλα ειναι πολυ καλη. Η σελα και γενικοτερα η θεση οδηγησεις ειναι πολυ ανετη και προβληματα θα παρατηρησεις μονο μετα απο μια-μιαμιση πανω του (μιλαμε παντα για παπι)
Δυναμη: αρκετη και την νιωθεις (παντα στα πλαισια των 115 κυβικων του), τελικη εχω δει στο κοντερ του 110 και κατι ψιλα. Η εξατμιση του ειναι ψιλοθορυβωδεις σχετικα με τα καινουργια που κυκλοφορουν χωρις ομως να δημιουργει ιδιαιτερο προβλημα.
Αυτα απο πρωσοπικη αποψη που εχω σχηματισει και σε συναρτηση με την εμπειρια μου (το πρωτο μου μηχανακι σαν οδηγος)

Το Innova το εχω οδηγησει για πολυ λιγο και η βασικη διαφορα που εντοπισα ειναι οτι ειναι πιο ψηλο με αποτελεσμα να φοβαμαι να το γειρω συνηθισμενος κιολας απο το Kaze-R και μικροτερο τιμονι. Απο φιλο που το εχει εδω και λιγο καιρο εχω ακουσει παραπονα σχετικα με το υψος του και μου λεει οτι φοβαται να το γειρει γιατι χανει ψιλοευκολα το πισω. Ακομα αντιμετωπισε προβλημα με την σαμπρελα (εμενε απο λαστιχο συχνα) και του ειπαν απο συνεργειο οτι εχει καποιο προβλημα η ζαντα που λυνεται με αλλαγη της ( αυτο με καθε επιφυλαξη απλα ρωτα ιδιοκτητες και ψαξτο λιγο).

Αυτα.........
Προσωπικα το καινουργιο Kaze-R εμφανισιακα μου φαινεται λιγο (εως πολυ ) ασχημο, αλλα εσυ αγοραζεις οποτε εσυ αποφασιζεις.......

Έχω honda innova κι εχω κι εγώ το πρόβλημα με την πίσω ζάντα, μέσα σε λιγότερο απο 2 χρόνια που το έχω μου έχει σκάσει 4 φορές το πίσω λάστιχο. Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος απο αυτό το μηχανάκι, του έχω κάνει 10,000 + χλμ και ήδη μαζεύω λεφτά να αλλάξω μηχανή. Μου έχει βγάλει πολλά μικροπροβλήματα και απο γκάζι δεν λέει και πολλά.

ΙΠΠΕΑΣ
31/07/2005, 08:58
Ερώτηση: Έχω ένα 100αρι παπί (supra) και κάποια στιγμή θέλω να το παροπλίσω στην επαρχία για να το έχω τα καλοκαίρια για να πηγαίνω για μπάνιο. Δεδομένου λοιπόν ότι το μηχανάκι δεν θα μετακινείται για 10-11 μήνες, τι θα μπορούσα να κάνω για να μην κολλήσει ο κινητήρας ; Απ ότι θυμάμαι κάποιος στο παρελθόν, μου είχε πει ότι αν δεν βάζεις μπρος ένα μηχανάκι ανά τακτά χρονικά διαστήματα υπάρχει περίπτωση να "κολλήσει" :confused: :eyepop: :sick:

motoforever
09/08/2005, 16:38
τι θα μπορούσες να κάνεις...
Ο κινητήρας δεν κολάει..

1. Βάζεις ένα τούβλο κάτω απο την ποδιά ώστε να μην πατάνε κάτω οι ρόδες, και βγάζεις λιγο αερα απο τα λάστιχα να μην είναι τσίτα..
2. αλλάζεις λάδια όταν το χρησιμοποιείς και όταν το αφήνεις..(δεν είναι μεγάλο κόστος αφου μιλαμε για παπι)
3. η μπαταρία εκτος της μοτοσυκλέτας ώστε να την φορτίζεις πριν την τοποθετήσεις πανω.
4. και ένα κάλυμμα δεν θα ήταν ασχημα (αλλά δευτερεύον )

ελπίζω να βοήθησα

slacker
09/08/2005, 17:00
Τί με ρωτάς τώρα!
'Εχω το Innova εδώ κι ένα χρόνο κι ακόμα δεν έχω αποφασίσει πιο απο τα 2 είναι καλύτερο. Εν τέλει, πήρα αυτό που μου άρεσε περισσότερο. Αν πάρεις αυτό που σου αρέσει, βρίσκεις δικαιολογίες για τα προβληματάκια που μπορεί να σου βγάλει. Αν πάρεις αυτό που σου λένε οι άλλοι, και το λαμπάκι του φλάς να σου καεί μόνο θα λές "Τί βλακεία έκανα και δεν πήρα το άλλο, αυτό είναι προβληματικό". Στάνταρ!

ΥΓ: Θαρρώ πως το "Μότο Τρίτη" έχει συγκριτικό στο τρέχον τεύχος. Ρίξε μια ματιά, αλλά μην τα πιστεύεις κι όλα!

makis206
19/08/2005, 10:18
Να πώ κι εγώ τη γνώμη μου έστω με λίγη καθυστέρηση αλλά το κρίνω σκόπιμο αφού έχω περάσει από ΤΡΙΑ (3!!!) INNOVA.

-Το πρώτο μου το πήρα μεταχειρισμένο από μία χοντρή -πάνω από 120 κιλά- με 5500 χλμ και δέν μου είχε κάτσει καλά από την αρχή. Φοβόμουν το στρώσιμο που του είχε κάνει η "μπετονιέρα" αφού ήταν σάν να τό'στρωνες με τρικάβαλο! Με αυτό σάν πρώτη σκέψη, μόλις μου κόλλησε η ντίζα του τσόκ ανοιχτή σε ένα πρωινό ξεκίνημα για τη δουλειά που με καθυστέρησε μισή ώρα μέχρι να την ξεκολλήσω για να μπορέσω να φύγω, είπα "αμάν πιά" και τό'δωσα ανταλλαγή για καινούργιο innova!

-Το δεύτερο χωρίς κανένα πρόβλημα εκτός από ένα σκασμένο πίσω λάστιχο, μετά από 9500 χλμ το έδωσα του πατέρα μου αφού ήρθε για μένα η ώρα για την αγορά της Trans.

-Μετά από ένα σχεδόν χρόνο με την Trans αποφάσισα πως χρειάζομαι κι ένα παπί και ξανακατάλληξα στο τρίτο μου, καινούργιο innova!

Αυτό λοιπόν που έχω να σου πώ είναι αυτό που σου είπε και ο φίλος slacker:
Εν τέλει, πήρα αυτό που μου άρεσε περισσότερο. Αν πάρεις αυτό που σου αρέσει, βρίσκεις δικαιολογίες για τα προβληματάκια που μπορεί να σου βγάλει. Αν πάρεις αυτό που σου λένε οι άλλοι, και το λαμπάκι του φλάς να σου καεί μόνο θα λές "Τί βλακεία έκανα και δεν πήρα το άλλο, αυτό είναι προβληματικό". Στάνταρ!

Τέλος, θα ήθελα να προσθέσω ότι το innova ενώ δείχνει ψόφιο με λίγο γκάζι και αρκετό βάρος, έχει αρκετή δύναμη άν δέν το λυπηθείς και του το χώσεις. Σύν ότι σε ανοιχτό δρόμο σου δίνει την αίσθηση ότι κινείσαι πολύ άνετα κοντά στην τελική του σε πολύωρη βόλτα, αφού έχει πολύ μακριές σχέσεις.

Για να τελειώσω:
-Το Innova το λάτρεψα.
-Το Kaze-R δέν το έχω δεί ποτέ με σκοπό να το αγοράσω όμως έχω κάτσει συνεπιβάτης 2-3 φορές και μου άρεσε.
-Το Modenas είχε περάσει από το μυαλό μου για αγορά αφού αποδεδειγμένα ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙ, αλλά μόλις άνοιξα της σέλα για να δώ τον χώρο αποθήκευσής του και αντί αυτού, είδα τα καλώδια που δίνουν ρεύμα στο κωλοφάναρο και στα φλάς διάσπαρτα, το απέκλεισα μιάς και είχε συνηθίσει το μάτι μου στην ποιότητα συναρμολόγισης του Innova.

Nikoskazer2000
24/08/2005, 06:23
Εγώ αγόρασα το Kaze-R μου το Δεκέμβριο του 1999 (το 1ο σχεδιαστικά μοντέλο αλλα με λίγο διαφορετικά γραφικά). Εως σήμερα εχω κάνει 33.947 χιλιόμετρα σε πόλη, εθνική, επαρχιακά στροφιλίκια, σε στεγνό και σε βρεγμένο, σε άσφαλτο και χώμα, χαλαρά και στην τσίτα.

Δεν μ' εχει προδώσει ποτέ και πουθενά. Σύμφωνα με πολλούς κάνει τα καλύτερα μπασίματα απ' ολα τα παποειδή λόγω καλού στησίματος πλαίσιο/ανάρτηση/μακρύ ψαλλίδι (η Showa δεν παίζεται). Καλά...οσο για ποιότητα κατασκευής δεν το σηζητάω: Kawasaki - ολα βαμμένα, ασκούριαστα(ακόμα) και το κυριότερο: χωρίς να τρίζει:cool: .
Αλλα το φροντίζω και 'γω καλά (NGK Iridium IX, 100% πάντα συνθετικά λάδια, K'n'N φίλτρο λαδιού).

Το προσέχω, με προσέχει και είμαστε και οι 2 μας ευχαριστημένοι:) .

Ο αδελφός μου πήρε πριν κανα μήνα ενα Innova αλλα ακόμα είναι στο στρώσιμο οπότε ολοκληρωμένες εντυπώσεις θα έχουμε σε λίγο καιρό.

Υ.Γ: Του εχω κάνει βέβαια και μερικές παρεμβάσεις αλλα όχι τίποτα σπουδαίο. Και για να είμαι συγκεκριμένος:

Racing πολλαπλασιαστής για C-50, μπουζοκαλώδιο U.S.A Powersports με αντιπαρασιτικό κλίπ φερίτη, σωλινάκι υψηλής πίεσης και δισκόπλακα μαργαρίτα Breaking (ηταν ελάχιστα στραβή απο εργοστάσιο και μετά απο ενα τράκο στράβωσε περισσότερο οπότε και αλλάχτηκε νωρίτερα απ' οτι σχεδίαζα), παρέμβαση στην καλωδίωση και custom κωλοφάναρο απο συστοιχία κόκκινων ultra bright led καθώς και custom led φωτισμός στον πίνακα οργάνων (ολα απο τον αδελφό μου που είναι -βέβαια- ηλεκτρονικός) για να μειωθεί η κατανάλωση τώρα που τα φώτα πορείας μου παίρνουν σταθερό ρεύμα απο την μπαταρία:winka: !!! και τέλος, φιλτροχοάνη K'n'N.

ΙΠΠΕΑΣ
24/08/2005, 09:04
Έχω οδηγήσει για τουλάχιστον 40.000 χλμ το Supra σε διαφορετικές συνθήκες δρόμων(νησιά-επαρχιακούς-εθνικες οδούς-χωματόδρομους) και καιρικών συνθηκών. Οδήγησα για μερικές φορές το innova του φίλου μου και καταεντυπωσιάστηκα από τον κινητήρα του. Είναι ανώτερος σε επιδόσεις και σε κάποιες φάσεις μου έδινε την εντύπωση ότι ήταν πολύ άνετος ακόμα και αν κάνεις ταξιδάκια λίγων χιλιομέτρων με ταχύτητα 80-95 χλμ/Ωρα .

Επίσης κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση. Το δικό μου όταν το έστρωνα και να ήθελα να το τρέξω πάνω από 50, δεν άνοιγε με τίποτα και να ήθελα. Το innova όταν το οδήγησα κατά το στρώσιμο που έκανε ο φίλος μου θα μπορούσε να βγάλει πολύ μεγαλύτερες τελικές αν το πίεζα. Υποθέτω ότι ή είναι πολύ πιο γρήγορο ή έχει πιο στρωμένο κινητήρα από τη κατασκευή του, χωρίς να ξέρω βέβαια πολλά από μηχανολογία :rolleyes: :rolleyes:

taksidiotis25
24/02/2007, 03:43
περα απο την bmw ΠΟυ εχω πηρα κι ενα innova,το μηχανακι ειναι πολυ καλο κι ας λενε οτι θελουν,και 2 φιλοι μου εχουν το ιδιο και μαλιστα με πολλα χιλιομετρα στο κοντερ τους και δεν εχουν το παραμικρο προβλημα.
οσο για το τριξιμο του φαναριου να πω οτι στο service της honda κατι τοποθετουν και δεν εχει κανενα τριξιμο μετα.

erwteumenos
07/09/2007, 03:03
alli mia apopsi:to innova einai ligo pio dunato, perissotera kubika ,kai arketa pio makru (dld gemizei,gemizei..) to opoio fusika diorthwnetai. a kai perissotera km teliki taxuthta..twra oson afora to triksimo tou mprosta fanariou einai ontws arketa enoxlitiko alla diorthwnetai ki auto (rwta enan mixaniko)..twra ta upoloipa plastika isws ta akous ligaki meta apo kapoia km.to problima me tis mpieles to exw akousei (kai to exw dei)ki egw alla liga paradeigmata. to kazer twra exei arketa dunamiko moter (anaferomai sto 03 pou exw) gemizei amesws ki exei mia 3 aristourgima!tuxainei ki exw 50.000 km sto konter mou to 90% twn opoiwn exoun ginei terma gazi(milame gia sxedon basanisthria) sta 45.000 xtupise mpiela arxisan na xalarwnoun ta amortises mprosta -pisw mexri pou pethanan to mprosta eidika.epanalambanw oti milame gia polu skliri xrisi.i mpiela sto innova eixe xtupisei sta 7.000 se idies sunthikes xrisis.alla auto pou metraei sto kazer einai to plaisio tou ola ta lefta pou toulaxiston otan douleuoun oi anartiseis exeis ena polu kalo sunolo gia papi kai metakinisi entws polis.mporei to kazer na exei kalo freno mprosta alla to piso tha zileue tou innova!akoma to innova exei kai xwro katw ap ti sela.auta filaraki o,ti kai na pareis kala xiliometra!:) :)

arisk
07/09/2007, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Κανε μια βολτα απο συνεργεια και μαγαζια με ανταλακτικα και μετα ελα να μου πεις. Ειναι κοινο μυστικο οτι πολλα βαρανε μπιελα και μαλιστα γρηγορα.
Το θεμα του τεντωτηρα το προσπερναω.
:wave2:
Είχα το innova 3 χρόνια.Μου χτύπησε μπιέλα στα 26000 κμ.Στον μηχανικό που το πήγα δε προξένησε εντύπωση αφού μου είπε οτι 4 στα 10 innova χτυπάνε μπιέλα.Δεν είναι τίποτα.250€ και είσαι έτοιμος.Σε ερώτηση μου για το πιο αξιόπιστο παπί μου είπε το modenas.
Και να μην ξεχάσω.Συνάδελφος στη δουλειά μου πλήρωσε για επισκευή innova 330€.Ο λόγος.Μπιέλα.:yuck:

675
07/09/2007, 09:42
κοιτα εγω δεν εχω πειρα πανω σε κανενα απο τα 2 μοντελα απλα θα σου πω αυτο που βιωνω καθημερινα...

στο δρομο 2 χρονια που κυκλοφορω (ητε ως πεζος ητε με μηχανακι) εχω βαρεθει να βλεπω ιννοβα και καζε ... συγκριτικα ομως τα καζε ειναι πολυ περισσοτερα και φαινεται ν αντεχουν μεχρι τωρα οσο καιρο και να χουν τραβηξει...οχι ομως πως τα ιννοβα εχουν καποιο προβλημα αντιθετως...


απλα οι διαφορες σχεδον δεν υπαρχουν μες στη πολη και πουθενα ισως...παρε αυτο που σ αρεσει και σε βολευει περισσοτερο:winka: :wave2:

babis22
26/05/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Μ'αρέσει που λέτε όλοι σαν επιχείρημα κατά του Innova "Ρώτα κανα μηχανικό". Και τι θα του πει δηλαδή; Ότι του φεύγουν οι ρόδες κ ότι δεν παιρνει μπρος αν πρωτα δεν δαγκώσεις την κεραία; Τόσο καιρό του πίνω το αίμα κ μόνο λάδι έχει ζητήσει. Κ με όσους φίλους τα έχουμε στήσει σε φιλική κόντρα το Innova είναι μπροστά, παρόλο τα 87 κιλά μου κ το 1.90 ύψος. Εμένα δεν μου φαίνεται ψηλό.. Κ έχω οδηγήσει πολλά παπάκια. Τα πλαγιάσματα του με 110+ στο S-άκι στο τέλος του κηφισού τα κάνει πολύ άνετα πάντως. Άλλωστε είναι HONDA και είναι και best-seller. Τώρα τι kawasaki και kamasutra μου λέτε.... :) :) :)





Πως έχετε φανεί μερικοί που δεν ξέρετε την τύφλα σας από μηχανάκια...Δηλάδη ρε μεγάλε επειδή είναι HONDA K BEST SELLER,τι πάει να πεί αυτό???προσωπικά είναι η μεγαλύτερη μαλάκία στα παπία που έχω δει!!!!!Κοντρα που κάναμε σε Kaze-R k Innova,ποθ και τα δυο φορούσαν Protech και καλό γρανάζομα,σε πληροφορώ όχι μόνο το Innova δεν έκανε ΚΑΝ τον κόπο να φτάσει,αλλα το Kaze-R του έριξε και 3 αμάξια....Φιλαράκι πάρε Kaze-R!Έχει πολύ μεγαλύτερη διαδρομη πιστονιού απο το Innova,μεγαλύτερη ροπη,και μην ξεχνας πως η διαφορα ίππων είναι μόλις 0,1-0,3......Πάρε Kaze-R και μετά έλα πες μου

granazi
26/05/2010, 11:19
:look: πιστευω να περιμενε αυτα τα 5 χρονια και να μην εκανε καμια βιαστικη αγορα

John Steed
26/05/2010, 14:58
Ρε, θα σας καταγγείλω για αρχαιοκαπηλεία!!:look:

Δεν ξέρετε ότι πρέπει να έχετε άδεια για ανασκαφές?:nono:

babis22
26/05/2010, 17:38
ti ennoeis filaraki?filika

babis22
26/05/2010, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από erwteumenos
alli mia apopsi:to innova einai ligo pio dunato, perissotera kubika ,kai arketa pio makru (dld gemizei,gemizei..) to opoio fusika diorthwnetai. a kai perissotera km teliki taxuthta..twra oson afora to triksimo tou mprosta fanariou einai ontws arketa enoxlitiko alla diorthwnetai ki auto (rwta enan mixaniko)..twra ta upoloipa plastika isws ta akous ligaki meta apo kapoia km.to problima me tis mpieles to exw akousei (kai to exw dei)ki egw alla liga paradeigmata. to kazer twra exei arketa dunamiko moter (anaferomai sto 03 pou exw) gemizei amesws ki exei mia 3 aristourgima!tuxainei ki exw 50.000 km sto konter mou to 90% twn opoiwn exoun ginei terma gazi(milame gia sxedon basanisthria) sta 45.000 xtupise mpiela arxisan na xalarwnoun ta amortises mprosta -pisw mexri pou pethanan to mprosta eidika.epanalambanw oti milame gia polu skliri xrisi.i mpiela sto innova eixe xtupisei sta 7.000 se idies sunthikes xrisis.alla auto pou metraei sto kazer einai to plaisio tou ola ta lefta pou toulaxiston otan douleuoun oi anartiseis exeis ena polu kalo sunolo gia papi kai metakinisi entws polis.mporei to kazer na exei kalo freno mprosta alla to piso tha zileue tou innova!akoma to innova exei kai xwro katw ap ti sela.auta filaraki o,ti kai na pareis kala xiliometra!:) :)



file mou prosopika 8a sou po tin diki mou empeiria...exo to kaze-r to 2000 to opoio exei ta flasaki ta piso sta ftera.to eixa parei apo ena filaraki to opoio htan se a8lia katastasi dn vlepotan....o pateras tou paidiou pou to eixe to eixe kanei kiriolektika gia ta skoupidia......1 xrono xoris ladi kai douleve,ka8e mera pigene Aspropirgo k Vouliagmeni gia douleia,spasmena plastika,kolimeni sxara me ilektrokolisi pano ston skeleto,ti na sou leo tora!!!to mixanaki to pira 200E kai exei ginei agnoristo.ola ta plastika kainourgia,eksatmisi Protech,granazoma,filtroxoani,zigleroma,organo pieseis ladiou k 8ermokrasia mixanis k ladiou kai exei kanei 95.700 km kai dn exei to paramikro stin mixani.....to Innova apo oti eipes ksero pos varane mpiela sixna kai einai kapos afto to 8ema.....oso sto 8ema kivika kai dinami tou moter,8a prepei na se dior8oso se kati...TA KAZE-R EXOUN MEGALITERI DIADROMI PISTONIOU APO TA INNOVA,OPOS KAI MEGALITERI ROPI...TA INNOVA ONTOS OPOS EIPES EINAI 125CC(115CC TOU KAZE-R)KAI I DIAFORA IPPODYNAMIS EINAI MOLIS STOUS 0,1-0,3HP....Opote midamino apotelesma,alla se genikes grammes oti tou aresei tou ka8enos pernei....

H Zwh Einai Oraia Otan Xereis Na Tin Glentas

fotias5
29/04/2015, 00:20
to inova sta 6.000 xiliometra baraei mpiela psile..eine genonos t anaferoun pantu,, tora an bgazei 10 xlmtra parapano apo to kazer auta eine na exume na leme...kzr dagoto,,ke egw anamesa sta 2 auta imun k epeleksa kaze r dioti akousa polla parapona gia to inova..peace..

nassosxlvbros
02/08/2015, 18:16
Κάποτε κράτησα δανεικό ένα Innova για περίπου 1500κμ.Καλό και βολικό με κάπως "μακριά" 4η ταχύτητα που σε κρέμαγε όμως παντού.Αλλάχτηκε ένα γρανάζι εμπρός με 1 δόντι λιγότερο (13άρι) και το μηχανάκι ζωντάνεψε! Τα πλαστικά-ειδικά στο φανάρι-έτριζαν σα δαιμονισμένα,αλλά με λίγο σφουγγάρι και ελαστική ταινία συνήλθε κάπως!...δε περίμενα να είναι τόσο εκνευριστικό όσο μου έλεγαν αλλά ναι, ήταν!
Με το Κaze R 115 της δουλειάς και 23000 κάτι κμ στα χέρια μου ένα έχω να πω και είμαι και... Hondaκιας: :D
Σκύλος μαύρος...Το Kaze από το 2002 δουλεύει καθημερινά σα σκυλί κάνοντας 100-150 κμ καθημερινά....έχει μηδενίσει κοντέρ 3 φορές,με μηδενική συντήρηση (άλλαζαν λάδια μιά στο χρόνο και όποτε το θυμόντουσαν συμπλήρωναν...) Από βλάβες έχει μια γενική μοτέρ από κόλλημα λόγω λαδιών και συνεχίζει....Τα συμπεράσματα δικά σας....;)


Από κατανάλωση,ψίχουλα και τα 2,άλλωστε,τότε δεν ασχολιόμουν με τις μικροδιαφορές...Εκείνο βέβαια που είναι σπαστικό στα παπιά είναι πως έχουν μικρό τεπόζιτο και κάθε 100-120 κμ πρέπει να βάζεις βενζίνη,και το ακόμα πιο σπαστικό, που είναι κάτω από τη σέλλα...Αν είσαι φορτωμένος πρέπει να τα κατεβάσεις όλα να γεμίσεις...