PDA

View Full Version : hornet tuning



TristanVogt
04/08/2010, 22:12
mias kai den exo dei na to syzitaei kaneis,ektos apo exatmisi filtro programma borei kaneis na epemvei se kati allo mixanika sto hornet px apo to moter tou cbr pou einai idio?
gia peite oi mhxanikoi:sun:

nikonian
05/08/2010, 01:38
θα σου'ρθει ΠΟΛΥ φτηνότερο να το σκοτώσεις και να πάρεις το 900.
Κάποιος αγγλάρας στο hornets nest το έχει κάνει, αλλά ξόδεψε πολύ χρόνο και χρήμα.

TristanVogt
05/08/2010, 05:07
nai sorry sto 07 modelo kai meta leo:D

nikonian
05/08/2010, 05:26
Το 07 έχει τους ίδιους εκκεντροφόρους, την ίδια συμπίεση, τα ίδια σώματα ψεκασμού κλπ με τοcbr;

mixalhsCr
05/08/2010, 05:32
και Παλι δεν σε συμφερει οικονομικα ......

giannis113
05/08/2010, 11:19
δε ταιριαζει. αλλα ρευματα εχει πρεπει ολα να αλαξουν και γαμησετο καλυτερα..




παρε το 900 η ενα cbr 600. το 900αρι το χορνετ βγαινει και με ψεκασμο αλλα το μαρκετινκγ οδηγει πολλους να κοιτανε μονο τα υπολοιπα πιο τρεντυ 600αρια και στο τελος να τα πουλανε..

δε το λεω για σενα εσυ εχεις το 600 το καινουργιο αποτι καταλαβα μηλαω γενικα εχω τα δικα μου εγω :rotflmao:

TristanVogt
05/08/2010, 15:13
ok thnx paidia opote akyro.8eoritika to moter tou cbr opos einai prepei na teriazei omos etsi den einai?oxi oti axizei na to kaneis...

mixalhsCr
05/08/2010, 19:06
Μηχανικος δεν ειμαι αλλα απ'οτι εχω καταλαβει ειναι ακριβως το ιδιο μοτερ απο το cbr 07 απλα εχει διαφορετικους εκκεντροφορους ωστε να βγαζει στις χαμηλες παραπανω δυναμη για να βολευει στην κατηγορια οπου παιζει...στα street/naked.

nikonian
11/08/2010, 06:20
1) Χωρίς να ψάξω τα τεχνικά χαρακτηριστικά, διακινδυνεύω να υποθέσω ότι το cbr 600 έχει :
Άλλο εκκεντροφόρο
μεγαλύτερα σώματα ψεκασμού
μεγαλύτερη συμπίεση

και αυτά για αρχή.

2) Τώρα το να φορέσεις το μοτέρ του cbr στο hornet , δεν ξέρω αν ταιριάζει , αλλά αν ταιριάζει, θα είναι πολύ άσχημο, αφού στο cbr είναι κρυμένο κάτω από τα πλαστικά και δεν χρειάστηκε η Honda να το σουλουπώσει και να προσέξει το φινίρισμα

3) ακόμα κι αν ξεπεράσεις όλα αυτά, οι αναρτήσεις και η μετάδοση θα πρέπει να αλλαχθούν , γιατί δεν θα μπορούν να τα βγάλουν πέρα με τα επιπλέον άλογα. Όταν τα αλλάξεις θα ανακαλύψεις ότι το πλαίσιο είναι "λίγο".


Συμπέρασμα: Η εμπειρία μου με τα Honda με δίδαξε ότι δεν πρέπει να αλλάξεις τίποτα μα τίποτα. Ούτε το κάλυμα της σέλας. Είναι τόσο προσεκτικά ταιριασμένα όλα, ώστε κάθε μετατροπή καταλήγει σε φιάσκο.
Για προσθήκες... το συζητάμε:winka: