PDA

View Full Version : Τοποθέτηση και στεγάνωση τάπας λαδιού σε κινητήρα



billakosthegr
05/08/2010, 07:51
Θέλω τη βοήθεια μερικών από εσάς εδώ μέσα...

Όπως βλέπετε και στο ακόλουθο link http://www.ttr250.com/TTR_oil_plug.htm , και στο δικό μου TTR τρέχουν λάδια εδώ και πολύ καιρό τώρα. Έχω προσπαθήσει με διάφορες κόλες (εποξικές) να κλείσω την τρύπα, αλλά δεν κρατάνε για πολύ καιρό. Επίσης, ανταλλακτικό δεν έβρισκα πριν κανένα χρόνο που το είχα ψάξει.

Για καλή μου τύχη, βρήκα τελικά ανταλλακτικό (ένα τελευταίο κομμάτι). Ουσιαστικά μια μεταλλική κυκλική τάπα είναι επενδεδυμένη με λάστιχο. Έτσι τα ερωτήματα που έχω να σας θέσω είναι τα εξής:

- Καταρχάς πως θα αφαιρέσω την παλιά κόλλα με εύκολο τρόπο? Γιαλόχαρτο και σιγά σιγά ή υπάρχει κανένας πιο αποδοτικός τρόπος?
- Αφού καθαριστεί η τρύπα, πάνω στην τάπα να βάλω λίγο λαδάκι για να γλιστρήσει καλύτερα στη θέση της?? Επίσης να προσθέσω κάποια κόλλα για τις διαρροές?

Ένας μηχανικός της Yamaha μου πρότεινε για την τοποθέτηση να βάλω λίγο κόλα THREEBOND (μάλλον την 1215). Συμφωνείτε? Αυτός ο τύπος είναι και ο πιο κατάλληλος? Που μπορώ να την προμηθευτώ?
Εγώ αυτό που θέλω από την κόλλα είναι στεγάνωση από λάδια μηχανής και αντοχή στη θερμοκρασία (βρίσκεται ακριβώς πάνω από την εξάτμιση).

Περιμένω τις συμβουλές σας!

chr1s_86
05/08/2010, 12:06
Στην τοποθέτηση θα βάλεις "RTV High Temperature Silicone". Είναι σε σωληνάριο και είναι κόκκινη. Έχει η Loctite αλλά και άλλες εταιρίες. :winka: (προσοχή δεν εισπνέεις την οσμή της και δεν την πιάνεις με γυμνά χέρια...)