PDA

View Full Version : Service manual και αντιπροσωπίες



Parhs
05/08/2010, 22:58
Εχω το modenas το Kriss 125 το καινουργιο....

Στο ιντερνετι εχω βρει το μανουαλ για το προηγουμενο....
Πηγα στο γκοργκολη να αγοράσω κάποια πραγματα και του ζητησα για μανουαλ και μου έλεγε πως δεν υπάρχει - δεν έχει. Μονο το ελληνικό μανουαλ που δε λεει σχεδον τιποτα μου δώσαν.
Δεν ειχα κανενα μανουαλ ουτε αγγλικό και γενικά λεει οτι να 'ναι..

(του ζητησα service manual ) Και μου ελεγε για βιβλιαράκι των service εγγυησης μαλλον.
Μεσα λέει αλλα διάκενα για βαλβίδες και εχουν ενα χαρτάκι που λέει πως δεν ειναι 0.05 οπως λεει το βιβλιο αλλα 0.08 και το βιβλιο δε λεει πουθενα 0.05 αλλα 0.06~ 0.07
Οτι να είναι παίδες.....
Οι μάστορες αλλοι λένε τι σε νοιάζει στο εχω μια χαρά μονο ένας μου είπε ποσο το βάζει - που δε θυμάμαι τώρα...
Απλα ακουγονται πολύ οι βαλβίδες και δε ξέρω αν αυτο ειναι καλό.Ρωτησα και αλλους τεχνικους και μου ειπαν πως δεν ακουνε καποιο πρόβλημα μαλλον οι βαλβιδες λιγο ρυθμισμα θελουν αλλα ακουγεται τζιτζι ο κινητήρας...
Ειχα ενα προβλημα και αλλαξα βαλβιδα εξαγωγης επειδη ο προκάτοχος η καποιος αλλος ειχε βαρέσει την βαλβίδα και της ειχε σκισει τις ασφάλειες και την ειχε στραβώσει λίγο!

Το θέμα ειναι παιδες αν μπορω να απαιτήσω απο το Γκοργκολη βιβλιο service μανουαλ η όχι...
Μηπως δηλαδη ειναι μονο για συνεργεία κτλ και οχι για τον οποιονδήποτε....

Daemon
06/08/2010, 04:26
Αναλογα την εταιρια, καποιες το δινουν (πουλανε) καποιες οχι..
Απ'τον Γκοργκολη παντως δεν μπορεις να το απαιτησεις γιατι πολυ απλα δεν το βγαζει αυτος.. Αν η εταιρια το πουλαει δεν πιστευω να εχει κανενα λογο o Γκοργκολης να μη στο πουλησει, λεφτα θα βγαλει.. Αν του λεει η εταιρια οτι ειναι μονο για χρηση εξουσιοδοτημενου συνεργειου τοτε δεν μπορει να κανει τιποτα.. :wave2:

Parhs
06/08/2010, 15:16
Αρα ειναι λιγο μπερδεμα.....