PDA

View Full Version : [ΖΗΤΕΙΤΑΙ] Δικηγόρος με ειδίκευση στα ατυχήματα



Tropeas
12/07/2005, 19:07
Αν γνωρίζετε κάποιον δικηγόρο που ασχολείται αποκλειστικά με ατυχήματα , βλάβες κλπ παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μύνημα με τα στοιχεία του να επικοινωνήσω μαζί του.

Είναι ανάγκη να γίνουν λίγο γρήγορα οι κινήσεις μου, ευχαριστώ...

Rezeguet
13/07/2005, 09:38
γεια χαρα :wave2:

στο δικο μου ατυχημα ειχα βαλει ενα φιλο του πατερα μου να με βοηθησει στην υποθεση και ηξερε πολυ καλα την δουλεια του. Εχι ειδικευτει και στις υποθεσεις με μηχανες (ειναι και ο ιδιος μηχανοβιος) οποτε πιστευω θα σε βοηθησει. Το τηλεφωνο και τα στοιχεια του θα στα στειλω προσεχως με πμ γιατι δεν τα εχω ευκαιρα αυτη τη στιγμη. (Αν σε βιαζει πολυ θα παρω τηλεφωνο και τον πατερα μου που εχει το τηλεφωνο του)

Φιλικα :wave2:

ruyjin
13/07/2005, 10:34
ρε συ Λαμπρο,
τι εγινε ρε?

powerphot
13/07/2005, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Αν γνωρίζετε κάποιον δικηγόρο που ασχολείται αποκλειστικά με ατυχήματα , βλάβες κλπ παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μύνημα με τα στοιχεία του να επικοινωνήσω μαζί του.

Είναι ανάγκη να γίνουν λίγο γρήγορα οι κινήσεις μου, ευχαριστώ...

Σου έστειλα ΠΜ!

costas106
12/07/2011, 21:02
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,
υπάρχει εδώ κάποιος δικηγόρος που να ασχολείται με τροχαία και σωματικές βλάβες?

mikes
12/07/2011, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas106
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,
υπάρχει εδώ κάποιος δικηγόρος που να ασχολείται με τροχαία και σωματικές βλάβες? στειλε πμ στην ERRIKA!

cortomalte
01/08/2013, 15:03
Γεια σε ολους και καλο μηνα/διακοπές.

Δυστυχως προσφατα εμπλεξα σε ατύχημα και παρόλο που δεν έφταιγα, τρέχω με συνεργεία, γιατρούς και την ασφαλιστική του τύπου που με χτύπησε...και άκρη δεν ειναι ευκολο να βγαλω προς το παρόν...Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου στειλει στοιχεια καποιου καλου δικηγορου εξειδικευμένου στο θέμα;

Ευχαριστώ και πάντα όρθιοι...

SHOOTER045
01/08/2013, 15:09
κοιτα απο πανω :uplate:

cortomalte
01/08/2013, 15:22
Γεια σου shooter και tnx για την απαντηση...Εστειλα PM

SHOOTER045
01/08/2013, 15:39
καλησπερα και καλως ηρθες
αν θελεις στειλε και σε μενα πμ
νομικος δεν ειμαι αλλα εχω μια καποια εμπειρια απο τετοια περιστατικα...:tooth::tooth::tooth:

cortomalte
01/08/2013, 16:28
Thanx. Θα τα πω εδώ μιας και μπορεί να αφορούν και άλλους, αχρειαστα να ναι βεβαια...

Πριν απο ενα περιπου μηνα, ενας τυπος με αμαξι παραβιασε STOP και μ'εριξε κατω, φεραμε βολτες και εγώ και η μηχανη...Ο τύπος έφταιγε, το παραδεχτηκε, το δηλωσε στην τροχαια (που ηρθε μετα το συμβαν), στην ασφαλιστικη του (εκπροσωπος της οποιας ηρθε στο συμβάν και το κατεγραψε) και στην ασφαλιστική μου (που επισης ηρθε).

Το θεμα ειναι οτι η ασφαλιστικη του ειναι μια ψιλοακυρη που δεν ειναι στη φιλικη δηλωση... Πηγα τη μηχανη σε συνεργειο, συμφωνησαν με τον πραγματογνωμονα της εταιρειας του τύπου και η μηχανη επισκευαστηκε...

Τώρα το θεμα ειναι οτι:

- Η ασφαλιστική του τύπου μου λεει να δωσω εγώ τα χρήματα της επισκευης στο συνεγειο και να τα παρω μετα απο αυτούς...Τα λεφτα ειναι πολλά (Αρη), αλλά απότι το χω ψάξει λίγο έτσι γίνεται συνηθως...Ισχύει;
- Η ασφαλιστική του τύπου μου λεει επισης οτι θα παρω τα λεφτά αν δηλωσω οτι δεν εχω καμια απαιτηση για σωματικη βλαβη...Πραγμα που δε θα κανω γιατι το χτυπημα μου αφησε κουσουράκι στην ώμο που ακόμα το κοιτάω με ορθοπαιδικούς, εξετάσεις κλπ...Οπότε, ξερει καποιος αν υπάρχει χρονικός περιορισμός στο πότε πρέπει να παώ τις αποδειξεις (για μοτο + εξετάσεις κλπ) στην ασφαλιστική του; Απο ραδιοαρβύλα άκουσα υπάρχει όριο τρεις μηνες, αλλά μάλλον δεν ισχύει κάτι τέτοιο...Ο ορθοπαιδικός μου είπε οτι μπορει να χρειάστώ μήνες φυσικοθεραπείες κλπ οπότε τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Κι αν αρνηθεί η ασφαλιστική του να μου δώσει τα έξοδα...δικαστήριο έτσι;

Ε ρε μπλέξιμο... :yuck:

Nostradamus
01/08/2013, 17:02
Thanx. Θα τα πω εδώ μιας και μπορεί να αφορούν και άλλους, αχρειαστα να ναι βεβαια...

Πριν απο ενα περιπου μηνα, ενας τυπος με αμαξι παραβιασε STOP και μ'εριξε κατω, φεραμε βολτες και εγώ και η μηχανη...Ο τύπος έφταιγε, το παραδεχτηκε, το δηλωσε στην τροχαια (που ηρθε μετα το συμβαν), στην ασφαλιστικη του (εκπροσωπος της οποιας ηρθε στο συμβάν και το κατεγραψε) και στην ασφαλιστική μου (που επισης ηρθε).

Το θεμα ειναι οτι η ασφαλιστικη του ειναι μια ψιλοακυρη που δεν ειναι στη φιλικη δηλωση... Πηγα τη μηχανη σε συνεργειο, συμφωνησαν με τον πραγματογνωμονα της εταιρειας του τύπου και η μηχανη επισκευαστηκε...

Τώρα το θεμα ειναι οτι:

- Η ασφαλιστική του τύπου μου λεει να δωσω εγώ τα χρήματα της επισκευης στο συνεγειο και να τα παρω μετα απο αυτούς...Τα λεφτα ειναι πολλά (Αρη), αλλά απότι το χω ψάξει λίγο έτσι γίνεται συνηθως...Ισχύει;
- Η ασφαλιστική του τύπου μου λεει επισης οτι θα παρω τα λεφτά αν δηλωσω οτι δεν εχω καμια απαιτηση για σωματικη βλαβη...Πραγμα που δε θα κανω γιατι το χτυπημα μου αφησε κουσουράκι στην ώμο που ακόμα το κοιτάω με ορθοπαιδικούς, εξετάσεις κλπ...Οπότε, ξερει καποιος αν υπάρχει χρονικός περιορισμός στο πότε πρέπει να παώ τις αποδειξεις (για μοτο + εξετάσεις κλπ) στην ασφαλιστική του; Απο ραδιοαρβύλα άκουσα υπάρχει όριο τρεις μηνες, αλλά μάλλον δεν ισχύει κάτι τέτοιο...Ο ορθοπαιδικός μου είπε οτι μπορει να χρειάστώ μήνες φυσικοθεραπείες κλπ οπότε τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Κι αν αρνηθεί η ασφαλιστική του να μου δώσει τα έξοδα...δικαστήριο έτσι;

Ε ρε μπλέξιμο... :yuck:

Οπως είπαν και παραπάνω τα παιδια στειλε μνμ στο μέλος ERRIKA που μπορει να σε ενημερωσει για νομικα θέματα.
Περαστικά εύχομαι πρωτα και πανω απο όλα και καλά ξεμπερδέματα.

cortomalte
01/08/2013, 17:04
Ευχαριστώ Damos, έστειλα ήδη...Μακάρι όλα να περάσουν γρήγορα και πάντα όρθιοι σε όλους εύχομαι ;-)

teo_g7
01/08/2013, 17:46
Thanx. Θα τα πω εδώ μιας και μπορεί να αφορούν και άλλους, αχρειαστα να ναι βεβαια...

Πριν απο ενα περιπου μηνα, ενας τυπος με αμαξι παραβιασε STOP και μ'εριξε κατω, φεραμε βολτες και εγώ και η μηχανη...Ο τύπος έφταιγε, το παραδεχτηκε, το δηλωσε στην τροχαια (που ηρθε μετα το συμβαν), στην ασφαλιστικη του (εκπροσωπος της οποιας ηρθε στο συμβάν και το κατεγραψε) και στην ασφαλιστική μου (που επισης ηρθε).

Το θεμα ειναι οτι η ασφαλιστικη του ειναι μια ψιλοακυρη που δεν ειναι στη φιλικη δηλωση... Πηγα τη μηχανη σε συνεργειο, συμφωνησαν με τον πραγματογνωμονα της εταιρειας του τύπου και η μηχανη επισκευαστηκε...

Τώρα το θεμα ειναι οτι:

- Η ασφαλιστική του τύπου μου λεει να δωσω εγώ τα χρήματα της επισκευης στο συνεγειο και να τα παρω μετα απο αυτούς...Τα λεφτα ειναι πολλά (Αρη), αλλά απότι το χω ψάξει λίγο έτσι γίνεται συνηθως...Ισχύει;

Ισχύει αλλά μπορείς να συννενοηθείς με το συνεργείο να του δώσεις ας πούμε το ΦΠΑ και να σου δώσει εξοφλημενα τιμολόγια για να αποζημιωθείς.Συνήθως έτσι γίνεται.

- Η ασφαλιστική του τύπου μου λεει επισης οτι θα παρω τα λεφτά αν δηλωσω οτι δεν εχω καμια απαιτηση για σωματικη βλαβη
Και αυτό ισχύει διότι δεν μπορεις εσυ να αποζηιωθείς και μετα να τους ξανακυνηγάς για το ιδιο ατύχημα

...Πραγμα που δε θα κανω γιατι το χτυπημα μου αφησε κουσουράκι στην ώμο που ακόμα το κοιτάω με ορθοπαιδικούς, εξετάσεις κλπ...Οπότε, ξερει καποιος αν υπάρχει χρονικός περιορισμός στο πότε πρέπει να παώ τις αποδειξεις (για μοτο + εξετάσεις κλπ) στην ασφαλιστική του; Απο ραδιοαρβύλα άκουσα υπάρχει όριο τρεις μηνες, αλλά μάλλον δεν ισχύει κάτι τέτοιο...
Αυτό δεν ισχύει.Ο φάκελος στην ασφαλιστική θα παραμείνει ανοιχτός για 5 χρόνια(εαν μεχρι τότε δεν έχει διευθετηθεί)

Ε ρε μπλέξιμο... :yuck:

Κατ'αρχην κοιτα να γίνεις καλά και όλα τα υπόλοιπα βρίκονται.Μίλα και με ενα δικηγόρο να σου συντάξει μια επιστολή που θα τους γνωστοποιείς τις απαιτήσεις σου και τα κωλυματά σου.Αυτά απο μένα και περαστικά κι αγύριστα.
Στείλε μου αν θες με πμ το ονομα της ασφαλιστικής.

Sapadak
01/08/2013, 19:19
Στείλε μου αν θες με πμ το ονομα της ασφαλιστικής.

Να μαντέψω?:lol:

Μηπως ειναι η ιντερσαλονικα? :D

teo_g7
01/08/2013, 19:22
Να μαντέψω?:lol:

Μηπως ειναι η ιντερ
σαλονικα? :D

Μπορεί...Μπορεί να είναι κι άλλες!Γι αυτό λέμε να προσέχουμε όταν διαλέγουμε ασφαλιστική.

faraway
01/08/2013, 19:51
Τι σχέση τι θα διαλέξουμε εμείς ? :confused:

...άμα ο άλλος έχει τη gamatainsurance . :lol:

Nostradamus
01/08/2013, 19:55
Τι σχέση τι θα διαλέξουμε εμείς ? :confused:

...άμα ο άλλος έχει τη gamatainsurance . :lol:

εχει σε ενα ευρύτερο (στην θεωρια) επίπεδο, οτι δηλαδη για 5-10 ευρώ επιλέγουμε "φθηνότερο" προιόν και αν συντηρούμε σαν καταναλωτές μια εταιρία που δεν μπορεί υπο προυποθέσεις να παρέχει αυτά που υπόσχεται..

other than that (και στην πράξη) προφανως εχεις δίκιο. :beer:

teo_g7
01/08/2013, 20:45
εχει σε ενα ευρύτερο (στην θεωρια) επίπεδο, οτι δηλαδη για 5-10 ευρώ επιλέγουμε "φθηνότερο" προιόν και αν συντηρούμε σαν καταναλωτές μια εταιρία που δεν μπορεί υπο προυποθέσεις να παρέχει αυτά που υποσχεται



Ακριβώς αυτό....

ERRIKA
02/08/2013, 15:35
Ό,τι σου είπε ο ΤeoG7 ισχύει. Περαστικά κατ'αρχήν και μη βιάζεσαι. Έχεις 5 χρόνια προθεσμία (ήταν δύο μέχρι το 2008....) αλλά φυσικά ΔΕ θα την εξαντλήσεις. Θα "μαζέψεις" όλες τις απαιτήσεις σου (από υλικές ζημιές + ηθική βλάβη) και θα ζητήσεις την αποζημίωσή σου. Εάν δεν τα βρείτε με την ασφαλιστική πας δικαστικά. ό,τι περισσότερο θέλεις, έχεις πμ.
:wave2: