PDA

View Full Version : hachiko...



reinmeister
08/08/2010, 08:13
μολις ειδα την ταινια...η ιστορια ειναι πραγματικη οσο απιστευτη κι αν φαινεται...

η αφοσιωση σε ολο της το μεγαλειο...


:sad: :sad: :sad:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hachik%C5%8D

blackrose
08/08/2010, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μολις ειδα την ταινια...η ιστορια ειναι πραγματικη οσο απιστευτη κι αν φαινεται...

η αφοσιωση σε ολο της το μεγαλειο...


:sad: :sad: :sad:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hachik%C5%8D



+1000000.....................................:wave2:

Εχετλαίος
08/08/2010, 08:59
Είχα ένα καθηγητή μαθηματικό, το Νίκο τον Κοκκινίδη, που του άρεσε το κυνήγι.
Πριν μερικά χρόνια αγόρασε ένα μικρό λαγωνικό και άρχισε να το εκπαιδεύει στη Θερσσιανή Μαδάρα πάνω απ τα Χανιά.
Ένα απόγευμα η καρδιά του τον πρόδωσε εκεί, πάνω ατο βουνό.
Το μικρό σκυλί, πιστό στον αφεντικό του, τον τράβηξε με τα δόντια, και παρόλο το μικρό του μεγέθους του, για περίπου 500 μέτρα μέσα από πέτρες και θάμνους και τον έβγαλε στο δρόμο όπου και ψόφησε από την ταλαιπωρία, εκεί δίπλα στο αφεντικό του. Περαστικοί βρήκαν το Νίκο τον Κοκκινίδη εκεί νεκρό δίπλα στο πιστό του σκυλί...
Και μετά λέμε τα ζώα, ζώα...
:sad:

project.breeze
08/08/2010, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Είχα ένα καθηγητή μαθηματικό, το Νίκο τον Κοκκινίδη, που του άρεσε το κυνήγι.
Πριν μερικά χρόνια αγόρασε ένα μικρό λαγωνικό και άρχισε να το εκπαιδεύει στη Θερσσιανή Μαδάρα πάνω απ τα Χανιά.
Ένα απόγευμα η καρδιά του τον πρόδωσε εκεί, πάνω ατο βουνό.
Το μικρό σκυλί, πιστό στον αφεντικό του, τον τράβηξε με τα δόντια, και παρόλο το μικρό του μεγέθους του, για περίπου 500 μέτρα μέσα από πέτρες και θάμνους και τον έβγαλε στο δρόμο όπου και ψόφησε από την ταλαιπωρία, εκεί δίπλα στο αφεντικό του. Περαστικοί βρήκαν το Νίκο τον Κοκκινίδη εκεί νεκρό δίπλα στο πιστό του σκυλί...
Και μετά λέμε τα ζώα, ζώα...
:sad:



Ο παππούς μου τα παιδικά του χρόνια (μέχρι 10 ετών) τα έζησε στο Νοβοροσίσκ της Ρωσσίας επειδή εκδιώχθηκαν από τον Πόντο από τους Τούρκους.Ο μεγαλύτερος αδερφός του ήταν κυνηγός και κυκλοφορούσε μαζί με το σκυλί του συνεχώς.Ένα βράδυ είχε πάει σε ένα μπαρ έξω και γυρίζοντας στο σπίτι,κάπου παραπάτησε,έπεσε και έχασε τις αισθήσεις του.Οι θερμοκρασίες προσέγγιζαν τους -35 βαθμούς και δυστυχώς δεν τον βρήκαν έγκαιρα οπότε και έχασε την ζωή του.Ο σκύλος του για τα επόμενα 2 χρόνια ήταν κάθε μέρα πάνω από τον τάφο του μέχρι που πέθανε και αυτός...Τί να πει κανείς...Το Hachiko το είδα κι εγώ,καταπληκτική ιστορία που όντως είναι αληθινή και νομίζω ο ίδιος ο Hachiko φυλάσεται βαλσαμωμένος στο μουσείο της Ιαπωνίας

daz
08/08/2010, 11:27
Πολύ καλή ταινία. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

manhunter
08/08/2010, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μολις ειδα την ταινια...η ιστορια ειναι πραγματικη οσο απιστευτη κι αν φαινεται...

η αφοσιωση σε ολο της το μεγαλειο...


:sad: :sad: :sad:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hachik%C5%8D


Mην το σβησεις, θα έρθω να το πάρω με στικάκι....


:smokin:

Λεωνίδας
08/08/2010, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Mην το σβησεις, θα έρθω να το πάρω με στικάκι....


:smokin: τσαμπατζής...? :lol:

JAD
08/08/2010, 15:41
:sad: :sad:

manhunter
08/08/2010, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
τσαμπατζής...? :lol:


Οχι ζωοφιλος


:lol:

klaudiog
08/08/2010, 18:11
hachiko και ip man οι καλύτερες ταινίες που είδα τα τελευτεα δύο χρόνια

MANOSR1
09/08/2010, 12:13
hachiko οντως ειναι ωραια ταινια.μολις την ειδα και συγκινηθηκα :sad: .

vaska
09/08/2010, 17:24
Από αυτόν τον σκύλο έγιναν γνωστά τα ΑΚΙΤΑ.

Πραγματικά πολύ καλή ταινία, υπάρχει κάποια παλιότερη αντίστοιχη με SIBERIAN MALAMUTE τα οποία είναι εξίσου πιστά στον άνθρωπο που τα φροντίζει.
:wave2:

Gi_4ce
10/08/2010, 09:40
Και έχω τον καριόλη τον γείτονα εδω κάτω που πήρε το σκυλί 1 μηνός και το κειδώνει στην αποθήκη για να μην ακουγεται που κλαιει...

vaska
10/08/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gi_4ce
Και έχω τον καριόλη τον γείτονα εδω κάτω που πήρε το σκυλί 1 μηνός και το κειδώνει στην αποθήκη για να μην ακουγεται που κλαιει...

Φόλα στον γείτονα....

mikerrgp
10/08/2010, 11:34
για πολλα χαρτομαντυλα η ταινια


ειναι αυτο που λεμε γνωρισα τους ανθρωπους κ αγαπησα τα ζωα τελικα ποια ειναι τα ζωα δεν εχω καταλαβει αλλα οκ

fasma
12/08/2010, 20:37
Αν και λίγο μονότονο σαν έργο κατά τ'άλλα ήταν πολύ συγκινητικό!

the who
13/08/2010, 01:08
Αληθινη ιστορια ειναι.Υπαρχει το αγαλμα του σκυλιου στην πλατεια που περιμενε το συντροφο του.Το ειχα δει μαζι με το γιο μου και βουρκωσαμε και οι δυο.
Συμφωνω με τον fasma αλλα εδω υπερισχυει το στορυ.

makis206
27/08/2010, 03:41
Ψάξτε το να το δείτε όσοι δεν το έχετε ήδη δει, απίστευτη ιστορία σε μια ταινία με 2-3 πάρα πολύ δυνατές σκηνές..

:beer:


207782

mixalhsCr
27/08/2010, 04:00
Πολυ καλο εργο να το δειτε ολοι!!