PDA

View Full Version : γ@μω τη γκαντεμια μου



sotiris68
08/08/2010, 08:25
καλημερα σε ολους!:wave2:
δωστε τα φωτα σας αν μπορειτε κ θελετε ρε παιδια...
στο θεμα,..πηγα μια βολτα 5-6 χιλιομετρακια σημερα,παραλια,να κανω λιγο παρεα στους πιτσιρικαδες μου που εκαναν το μπανακι τους και φευγοντας παρατηρω καπνους να βγαινουν απο το μηχανακι,το σβηνω κ βλεπω κινητηρα απο δεξια πλευρα να εχουν τρεξει λαδια,το αμορτισερ επισης με λαδια,το ποδι μου γεματο λαδια...:confused: :mad: παιρνω τη γυναικα τηλεφωνο,μου φερνει λαδι,και το κινω για 1,5 χιλιομετρο χωρις αγριεμα να φτασω σπιτι...βγαζω ρεζερβουαρ,σελα,να δω απο που εχει χασει λαδι ....και βλεπω αυτο:confused:


206171

sotiris68
08/08/2010, 08:28
τελευταια δουλεια που εκανα στο μηχανακι ηταν να βαλω wd-40,στα συρματοσχοινα της γκαζιερας...υποψιαζομαι οτι μπορει να ειναι απο κει (θελω τουλαχιστον να πιστευω)..:rolleyes:
να βγαλω τα λαδια να μετρησω ποσο εχασε?να το παω βολτα αφου το εχω καθαρισει να παρατηρησω απο που θα χασει?να ναι καμμια φλατζα κυλινδρου,κεφαλης?:confused:
λεω μηπως ετρεξε wd-40 απο εδω...

sotiris68
08/08/2010, 08:32
δεν μπορω να ξεχωρισω κιολας αν ειναι λαδι κινητηρα η wd-40:confused:


206172

reinmeister
08/08/2010, 08:39
τα λαδια οπως και ολα τα υγρα υπακουουν στους νομους της βαρυτητας,οποτε λιγο δυσκολο απο φλαντζα κεφαλης να ανεβηκαν στο καπακι...:D :D

χαλαρωσε,πλυνε το και κανε βολτιτσα παρακολουθωντας το...κατα 99% θα τα δεις να βγαινουν απο την ντιζα...

sotiris68
08/08/2010, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

χαλαρωσε,πλυνε το και κανε βολτιτσα παρακολουθωντας το...κατα 99% θα τα δεις να βγαινουν απο την ντιζα...

ευχαριστω reinmeister που με βοηθας να χαλαρωσω...:)
...ασχετο αλλα γραφω γαμω τη γκαντεμια μου,γιατι μολις ξεκινησα αδεια(ενα χρονο περιμενω μια εβδομαδα αδεια)...:wave2:

sotiris68
09/08/2010, 17:20
το κανα λοιπον στο λιγο χρονο που βρηκα βολτα κ παλι τρεχουν λαδια....:rolleyes: οπως εγραψα ειχα πει στη γυναικα να μου φερει λαδι,γιατι τρομοκρατηθηκα,νομιζα οτι ηταν λαδια απο καμμια φλατζα του μοτερ...
εβαλα λοιπον λαδι(400 ml) και πηγα βολιδα σπιτι,να αποφυγω τα χειροτερα:look:
σημερα παρατηρησα λοιπον οτι χανει(πεταει λαδι) και απο εδω:
ειναι υπερχειλιση λαδιου???:confused: ...υπηρχε βιδα εκει???-δεν εχω πειραξει ποτε τιποτα σ αυτο το σημειο:confused:


206250

daz
09/08/2010, 17:36
Ρε παιδιά μερικές μηχανές σε αυτό το σημείο έχουν εξωτερικό μεταλικό σωληνάκι που μεταφέρει τις αναθυμιάσεις του λαδιού πίσω στα κάρτερ. Κάνω λάθος?

sotiris68
09/08/2010, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ρε παιδιά μερικές μηχανές σε αυτό το σημείο έχουν εξωτερικό μεταλικό σωληνάκι που μεταφέρει τις αναθυμιάσεις του λαδιού πίσω στα κάρτερ. Κάνω λάθος?

αν κρινω ομως απο αυτη τη φωτο ρε daz:rolleyes: ,δεν εχει τιποτα..ειναι οπως το δικο μου:confused:
ειναι υπερχειλιση λαδιου αυτο η οχι??


206252

reinmeister
09/08/2010, 18:07
εισαι απολυτως σιγουρος και μιλαμε για 10000000% σιγουρος οτι χανει απο κει λαδι?

sotiris68
09/08/2010, 18:13
...ναι,rein..
το ειδα live,να πεταει λαδι...το ειχα καθαρισει να δω που διαολο χανει,και το εβαλα μπροστα για λιγο
και το γκαζωσα και ...τσουπ,πεταγε λαδι απο κει!:confused:

reinmeister
09/08/2010, 18:31
πολυ φοβαμαι οτι θα σε στεναχωρησω...η συγκεκριμενη τρυπα ,με πολυ μικρη επιφυλαξη, ειναι για την αποχευτευση του νερου που μπαινει απο την μπουζοτρυπα...

για το 100% περνα ενα πολυ λεπτο πλαστικο στικ απο κει και δες αν βγαινει στην μπουζοτρυπα...

εαν ειναι ετσι , ο μονος τροπος για να περασει λαδι απο κει ειναι να εχει κανει κρακ η κεφαλη σου...

δεν ειμαι γνωστης των συγκεκριμενων,οποτε ειλικρινεστατα, ευχομαι να κανω λαθος...

edit...πριν τρομαξεις,ριξε και μια ματια μηπως τυχον εχει πεσει μεγαλη ποσοτητα απο wd 40 μεσα στην μπουζοτρυπα κι απλως το ξερναει απο κει μεχρι να στραγγιξει...

sotiris68
09/08/2010, 18:35
hold!...
παω να δω τωρα....

Λευκάδιος
09/08/2010, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πολυ φοβαμαι οτι θα σε στεναχωρησω...η συγκεκριμενη τρυπα ,με πολυ μικρη επιφυλαξη, ειναι για την αποχευτευση του νερου που μπαινει απο την μπουζοτρυπα...

για το 100% περνα ενα πολυ λεπτο πλαστικο στικ απο κει και δες αν βγαινει στην μπουζοτρυπα...

εαν ειναι ετσι , ο μονος τροπος για να περασει λαδι απο κει ειναι να εχει κανει κρακ η κεφαλη σου...

δεν ειμαι γνωστης των συγκεκριμενων,οποτε ειλικρινεστατα, ευχομαι να κανω λαθος... σ'ενα klx 650 που ειχα,ειχε κολλησει η βαλβιδα του βεντιλατερ και εβγαινε ψυκτικο υγρο απο μια τετοια τρυπα.δεν θυμαμαι ομως αν ηταν στον κυλινδρο ή στην κεφαλη

sotiris68
09/08/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


για το 100% περνα ενα πολυ λεπτο πλαστικο στικ απο κει και δες αν βγαινει στην μπουζοτρυπα...

εαν ειναι ετσι , ο μονος τροπος για να περασει λαδι απο κει ειναι να εχει κανει κρακ η κεφαλη σου...

δεν ειμαι γνωστης των συγκεκριμενων,οποτε ειλικρινεστατα, ευχομαι να κανω λαθος...

edit...πριν τρομαξεις,ριξε και μια ματια μηπως τυχον εχει πεσει μεγαλη ποσοτητα απο wd 40 μεσα στην μπουζοτρυπα κι απλως το ξερναει απο κει μεχρι να στραγγιξει...

το κανα το check και δυστυχως στη μπουζοτρυπα παει,σωστα τα λες...
θα κοιταξω την μπουζοτρυπα αυριο,αντε να δω πως θα κοιμηθω αποψε...
:cry:
σ ευχαριστω πολυ ρε φιλε για την βοηθεια και το ενδιαφερον ομως,ασχετου καταληξεως:beer:

Υ.Γ:δωστε καμμια ιδεα που να ψαχτω για κεφαλη(αν ειναι αυτο),και καμμια τιμη που παιζει,να ψιλοετοιμαζομαι:D και φυσικα να κανω 30αρες χιλιομετρα να το παω συνεργειο ειναι απαγορευτικο ε?
φορτωμα λοιπον?

reinmeister
09/08/2010, 18:54
διαβασε το edit στο παραπανω ποστ μου...ειναι πολυ πιθανον να εχει συμβει αυτο,μια και δεν εχει ακουστει κατι για κρακ σε 525...

τιποτα φιλε μου...μακαρι να ειναι αυτο...

sotiris68
09/08/2010, 19:02
θα παω να το τσεκαρω αν συμβαινει η εκδοχη edit-τωρα!(αφου παω να χτυπησω μια σκοπια στη θεια με το εγκεφαλικο..)..θα το παθω κι εγω οπου να ναι:cry:
ετσι κι αλλοιως στη γειτονια ειναι βεβαιοι οτι εχω μουρλαθει,απο τοτε που πηρα αυτο το μηχανακι:D
εγω το γουσταρω ομως!:p :wave2:

Arxagelos
10/08/2010, 02:40
ρε φιλαράκι εγχειρίδιο χρήσης της μηχανής δεν έχεις? δε μπορεί σίγουρα θα λέει τι κάνει η τρύπα.

maron
10/08/2010, 02:48
οπως ειπε ο rein δυσκολο να εχει παθει κατι τετοιο
(με μετρο το WD αλλη φορα) :)
αλλα αν εκατσε τοσο στραβη
δωσε info

sotiris68
10/08/2010, 07:17
το πλυνα,το γκαζωσα,παλι λιγο λαδι,οχι απο εκεινη την τρυπα ομως....
αν βγαλω ολο το λαδι της μηχανης κ το ξαναβαλω,να ειμαι σιγουρος τι εχει μεσα κι οτι δεν κανει υπερχειλιση απο καπου?

OldMan
10/08/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
αν βγαλω ολο το λαδι της μηχανης κ το ξαναβαλω,να ειμαι σιγουρος τι εχει μεσα κι οτι δεν κανει υπερχειλιση απο καπου?
Βγάλε το λάδι αλλά μην το ξαναβάλεις (το ίδιο).

Αν δεν αλλάξεις τα φίλτρα, βάλε 1 λίτρο και αφού καθίσει τσεκάρισε από το ματάκι την στάθμη..

reinmeister
10/08/2010, 08:52
ομορφα...κανε μια χαρη στο μηχανακι σου και βαλ'του torco 20-50 T4SR λαδι...το πρωτο ευχαριστω θα το πεις μολις παρει μπρος κι ακουσεις την καμπανα και το δευτερο μολις το κανεις βολτα και δεις το κιβωτιο...

επισης βαλτου αντιπηκτικο valeo protectiv 112 (ροζ) στο ψυγειο αναμεμιγμενο με αποσταγμενο νερο...60% νερο - 40% αντιπηκτικο για καλοκαιρι και θα δεις αισθητη διαφορα στην θερμοκρασια...

και μην κανεις γαργαρα με wd40...θα σε πειραξει στο στομαχι...:lol: :lol:

sotiris68
10/08/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βγάλε το λάδι αλλά μην το ξαναβάλεις (το ίδιο).

.
καλωστονε κι ας αργησε!δυναμωσε πολυ η ομαδα τωρα:) πισω!!!πουτανα κεφαλη κ σε φαγαμε:smokin:
@rein,κουραστικα τα thanks,αλλα ετσι πρεπει τω καισαρι(τα του καισαρος).torco ομως ρε γαμωτο μου δε ξερω αν θα βρω,μακαρι,θα το ψαξω.
ξεκιναω εργασιες σε λιγο, thanks everybody!:beer:

sotiris68
10/08/2010, 11:46
torco,δυστυχως δεν βρηκα,εβαλα motul 300v,την εβαλα μπροστα κανα 4λεπτο,τιποτα απο λαδι:o
παω τωρα να καθαρισω λιγο εξατμιση κ κινητηρα γιατι ειναι λιγο κ@λος,κι ερχομαι για feedback απο καμμια βολτα....

alex14
10/08/2010, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
torco,δυστυχως δεν βρηκα,εβαλα motul 300v,

motul εβαλες ? Απο τον Rein μη περιμενεις αλλη απαντηση :lol:

sotiris68
10/08/2010, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
motul εβαλες ? Απο τον Rein μη περιμενεις αλλη απαντηση :lol:

δε βρηκα ρε torco!θα δω αν μπορουν να μου φερουν παραγγελια.
ο rein ομως θα με σκοτωσει γιατι με ρωταγε αν ειμαι 10000000% σιγουρος οτι χανει απο την τρυπα αποχετευσης του μπουζι...:blush:
πηγα τη βολτα μου λοιπον κ παλι τα ιδια ,σε κατω απο λεπτο,σταματαω επιτοπου,τσεκαρω κ βλεπω αυτο:
..χανει εκει που εχω βαλει το βελος...motul ειναι οχι wd(τελειωσε το wd πιστευω)

sotiris68
10/08/2010, 12:15
...


206273

sotiris68
10/08/2010, 12:18
@rein:παραγγελνω torco χτες!:D
edit!κι απο οτι βλεπω στο manual εκει υπαρχει βιδα...τι εγινε ρε γαμωτο,σαμποταζ η :a13: :a31: ???


206274

reinmeister
10/08/2010, 12:46
κυριλε εισαι...εκει ειναι ο αξονας απο τα κοκκορακια εισαγωγης...προφανως το o-ring που εχει για στεγανοποιηση, αποδημησε εις κυριον...

φυσιολογικη φθορα ειναι αυτο,οποτε κουλ...

motul...:yuck: :yuck: :yuck: :yuck: δεν σε ξερω ,δεν με ξερεις...

Shaolin Monk
10/08/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


motul...:yuck: :yuck: :yuck: :yuck: δεν σε ξερω ,δεν με ξερεις...

Τοσο χαλια ειναι; :confused:

sotiris68
10/08/2010, 13:34
αγορασα μια βιδα κ τρεις ροδελλες και τη βιδωσα,μπας κ λαβει τελος η ταλαιπωρια..θα παραγγειλω τη μαμα αυριο:)
στη βιδα των βαλβιδων εξαγωγης που ξεβιδωσα να τη παρω δειγμα,κοντραρε η ακρη ενος ελατηριου ,σωστα ?


206281

sotiris68
10/08/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κυριλε εισαι...εκει ειναι ο αξονας απο τα κοκκορακια εισαγωγης...προφανως το o-ring που εχει για στεγανοποιηση, αποδημησε εις κυριον...

φυσιολογικη φθορα ειναι αυτο,οποτε κουλ...



very nice to hear!!!:beer:


motul... δεν σε ξερω ,δεν με ξερεις...

πηρα το μαγαζι που πηρα τα λαδια κι ηταν εκει ο πατερας του:) πως μου τα πες,τουρκο??? μου λεει:lol:
δε παιζει να μη τα δοκιμασω,δεν ειχε αλλα...:wave2:
αντε να παω καμμια βολτα λεμε,τρελλαθηκα!:p :cool:

reinmeister
10/08/2010, 14:57
βρηκα κι εγω μανιουαλ κι οντως λειπει βιδα απο κει...οποτε παρε καινουρια μαζι με ροδελα και μαλλον εισαι κομπλε...οποτε ακυρο το θεμα o-rings...

το ελατηριο ειναι του χειροκινητου αποσυμπιεστη...

τι ηθελα κι εγραφα με τα ρημαδοκατεμ...

:yuck: :yuck: :lol: :lol:

τις ευχαριστιες αστες ,διοτι οπως αποδεικνυεται μαλακιες ελεγα...μια βιδα ειναι οπως δειχνουν τα πραγματα ολη η ιστορια...

μενω στα τζαπαν που με ξερουν και τα ξερω...:wave2:

καλες βολτες...

:beer:

sotiris68
10/08/2010, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister


τις ευχαριστιες αστες ,διοτι οπως αποδεικνυεται μαλακιες ελεγα...μια βιδα ειναι οπως δειχνουν τα πραγματα ολη η ιστορια...




αα φιλαρακι μου....εσυ ανελυες οτι πληροφοριες εδινα εγω σαν γκουρου,καμμια σχεση
με μαλακιες:beer:

τι ηθελα κι εγραφα με τα ρημαδοκατεμ...
αα...αυτο ειναι θεμα:lol: :beer:

VALES
10/08/2010, 18:35
Τη θεία να μη ξεχάσεις μέσα στη χαρά σου. :lol:

sotiris68
10/08/2010, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Τη θεία να μη ξεχάσεις μέσα στη χαρά σου. :lol:

..κανω μισο τσιγαρο ακομα κ παω για το γερμανικο μου:a30: :rotflmao: :bawl:

sotiris68
01/09/2010, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister




motul...:yuck: :yuck: :yuck: :yuck: δεν σε ξερω ,δεν με ξερεις...

τσεκαρα χτες τα λαδια...εξαυλωθηκαν λεμε:cry:!!!!(συμπληρωσα 300 ml:dizzy: )..
δε μου χε ξανατυχει,μετα απο τεσσερις αλλαγες λαδιων με motorex και spectro....:confused:
παρηγγειλα torco ,asap!

Cpt. Haddock
01/09/2010, 08:58
μεγάλο θρεντ :a014:

OldMan
01/09/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μεγάλο θρεντ :a014:
Τα μεγέθους σημαντικά συντάσσονται με το συμπάθειο... :smokin:

Cpt. Haddock
01/09/2010, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τα μεγέθους σημαντικά συντάσσονται με το συμπάθειο... :smokin:

Εχετε δίκιο

Μεγάλο θρεντ, με το συμπάθειο :a014: