PDA

View Full Version : τα φωτα σας για rf 400rv



motoexelixis
08/08/2010, 09:18
λοιπον αλλανια μηχανοβιοι,ομοοιδεατες,και ομοθρησκοι,ας ειστε και ταλιμπαν δε με χαλαει,θελω τα φωτα σας.Προσφατα επεσε στα χερια μου ενα suzukaki rf 400 σε πολυ χαλια κατασταση,αλλα με πολυ καλη τιμη,τι καλη δηλ,τσαμπα το πηρα........
Αφου στην αρχη σκεφτηκα να μην ασχοληθω μαζι του,μετα μπηκα στη διαδικασια να λεω,σιγα μωρε θα το φτιαξω και θα πηγαινω καμια βολτα,γιατι μηχανακι δεν εχω μεγαλο,και το παπακι που να σε παει.....
Κατεβαζω λοιπον που λετε μοτερ,αλλαζω μεταλα στις μπιελες,ελλατηρια στα πιστονια,βαλβιδες,τσιμουχακια,φλαντζες,ολα ο.κ,το κλεινω και ετοιμος για βολτα.
Παρατηρηση πρωτη,το πισω αμορτισερ εχει κλασει πατατες,και θελει αλλαγη......
παρατηρηση δευτερη,ειναι πολυ κοντο,κατα τη γνωμη μου βεβαια,εχει τα 100 με 6 χιλ στροφες,οταν το στροφομετρο βεβαια ανεβαζει 16,με κοκκινο στις 13000 οποτε λογικα καπου εκει και θα κοφτιαζει(δεν το δοκιμασα καθως μολις εκλεισα το μοτερ και δεν εχω κανει και καμποσα χιλιομετρα ωστε να στρωσει καπως)!
Αυτο που θελω να μαθω,ειναι ποσο μακρυ θα πρεπει να το κανω,ωστε να πηγαινω και λιγο μακρυα χωρις να το ψηνω,και χωρις να το ζοριζω,γιατι ετσι μου φαινεται οτι κανει τωρα,εκτος αν ειναι η ιδεα μου......
Το πισω αμορτισερ αλλαχθηκε με ενα απο κ6 1000 απο e bay και εχει γινει πολυ κουτσουρο αλλα το γουσταρω,στο μεταξυ δεν ξερω τι οδικη συμπεριφορα μπορει να εχει ενα 400αρακι 10ετιας αλλα το σουζουκακι με το νεο αμορτισερ οπου το πας οχι δε λεει,τοσο που εχει αρχισει να μου αρεσει πολυ ρε παιδια(εχω να παρω αυτοκινητο κανα διμηνο χεχε)το μονο που δεν καταθερα ακομη να φτιαξω ειναι το trip της ρεζερβας(το μηχανακι ειναι special edition με τα ηλεκτρικα οργανα οχι με ντιζες )αλλα που θα μου παει μολις βρω λιγο χρονο.......