PDA

View Full Version : Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο άδειας/διπλώματος αρκεί;



nelson
09/08/2010, 11:35
για χαρά,

ξέρει κανείς αν επικυρωμένα φωτοαντίγραφα της άδειας κυκλοφορίας και του διπλώματος οδήγησης έχουν την ίδια ισχύ με τα πρωτότυπα σε πιθανό έλεγχο;
για ασφάλεια γνωρίζω οτι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

SVX
09/08/2010, 11:37
οχι ... και εχει καποια λογικη...


γιατι μπορει να εχει προηγηθει αφαιρεση διπλωματος..π.χ. απο το αυτοκινητο που οδηγουσες ντιρλα..και εσυ να τη βολεψεις με την φωτοτυπια που ειχες χωμενη κατω απτη σελα της μηχανης...

fz6man
09/08/2010, 11:38
αναλογα που θα πεσεις τωρα

Allst@rf
09/08/2010, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
οχι ... και εχει καποια λογικη...


γιατι μπορει να εχει προηγηθει αφαιρεση διπλωματος..π.χ. απο το αυτοκινητο που οδηγουσες ντιρλα..και εσυ να τη βολεψεις με την φωτοτυπια που ειχες χωμενη κατω απτη σελα της μηχανης... \\\


σωστος!!!;)


οπως επισης εχει λογικη στο οτι υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να σου γραψουν βαθμους στο point system και να χρειαστει να στο αφαιρεσουν...


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

NAYAGOS
09/08/2010, 19:30
εχω ακουσει οτι κατι μπορει να γινει αν ειναι επικυρωμενο και η επικυρωση εχει γινει το πολυ πριν ενα μηνα αλλα γενικοτερα ξερω οτι δεν ισχυει

nelson
10/08/2010, 03:51
για το δίπλωμα οδήγησης δε το είχα σκεφτεί αυτό αλλά μου φαίνεται πολύ λογικό.
οπότε ασφάλεια και δίπλωμα δε παίζουν φωτοτυπημένα.

θα αφήσω για κάθε ενδεχόμενο απο ένα επικυρωμένο αντίγραφο ωστόσο σε κάθε όχημα και θα προσπαθώ να μη ξεχνάω να παίρνω και τα πρωτότυπα μαζί.

Πρόσφατα πήρα κουτί λόγω επερχόμενων οικογενειακών υποχρεώσεων και ακόμα δεν έχω συνηθίσει στην "μεταφορά εγγράφων".
Εδώ πάω να πάρω το αμάξι και παίρνω τα κλειδιά της μηχανής!

ευχαριστώ για τις απαντήσεις :beer:

VGER
10/08/2010, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
για το δίπλωμα οδήγησης δε το είχα σκεφτεί αυτό αλλά μου φαίνεται πολύ λογικό.
οπότε ασφάλεια και δίπλωμα δε παίζουν φωτοτυπημένα.

θα αφήσω για κάθε ενδεχόμενο απο ένα επικυρωμένο αντίγραφο ωστόσο σε κάθε όχημα και θα προσπαθώ να μη ξεχνάω να παίρνω και τα πρωτότυπα μαζί.

Πρόσφατα πήρα κουτί λόγω επερχόμενων οικογενειακών υποχρεώσεων και ακόμα δεν έχω συνηθίσει στην "μεταφορά εγγράφων".
Εδώ πάω να πάρω το αμάξι και παίρνω τα κλειδιά της μηχανής!

ευχαριστώ για τις απαντήσεις :beer:

Για αυτή την περίπτωση, έχε το δίπλωμα μέσα στο πορτοφόλι σου για να είσαι καλυμμένος!!
Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ....έτσι όπου κι αν πάω το δίπλωμα το έχω πάντα μαζί μου.:wave2:

Εχετλαίος
10/08/2010, 05:58
Προκειμένου για την άδεια κυκλοφορίας αυτοκινήτων και μόνο:
Aν για κάποιο λόγο το όχημα δεν έχει πινακίδες -άδεια κυκλοφορίας- αλλά είναι ανάγκη να κυκλοφορήσει για κάποιο λόγο, η εφορία και συγκεκριμένα το τμήμα αυτοκινήτων της αρμόδιας ΔΟΥ δίδει άδεια κυκλοφορίας ολίγων ωρών ή 24ωρη άδεια κυκλοφορίας με ειδικό έντυπο και παράβολο των 3€. Σαν δικαιολογητικά απαιτούνται φ/α της πρωτότυπης άδεια κυκλοφορίας και φ/α του εντύπου στο οποίο φαίνεται ο λόγος ακινητοποίησης του οχήματος (πρόστιμο, προσωρινή ακινητοποίηση κτλ). Η όλη διαδικασία παίρνει 5-10 λεπτά και δεν γίνεται μέσω ΚΕΠ αλλά μονάχα στην αρμόδια Εφορία (ΔΟΥ)
:wave2:

Μικe777
10/08/2010, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από VGER
Για αυτή την περίπτωση, έχε το δίπλωμα μέσα στο πορτοφόλι σου για να είσαι καλυμμένος!!
Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ....έτσι όπου κι αν πάω το δίπλωμα το έχω πάντα μαζί μου.:wave2:

Κι εγω ετσι εκανα μεχρι που μου βουτηξαν το πορτοφολι:D

sergiosm
10/08/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
.... λόγω επερχόμενων οικογενειακών υποχρεώσεων

Άντε βρε

με το καλόοοοοοοοοοοοοοοοο


:beer: :beer: :beer: :beer:

gs 500 f
10/08/2010, 13:22
δεν ισχυουν σε γενομενο ελεγχο οι φωτ/πιες και υπαρχει περιπτωση να σε γραψει....αλλα πρεπει να ειναι γυδι αν το κανει!εξαρτατε βεβαια και ο τροπος που θα του μιλησης η που θα σε κοψει....χαχαχαχα!!!!
και γιατι να μην εχεις κανονικα τα χαρτακια σου μαζι και ουτε δικαιωμα να του δωσεις να σου κανει παρατηρηση καν ??????

nelson
11/08/2010, 03:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Άντε βρε
με το καλόοοοοοοοοοοοοοοοο


Ευχαριστώ πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυύ


206301

nelson
11/08/2010, 03:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
και γιατι να μην εχεις κανονικα τα χαρτακια σου μαζι

καμιά φορά το μυαλό μου κολάει με κάτι τρελλές βλακείες/λεπτομέρειες.
Στην προκειμένη περίπτωση δε θέλω να έχω τα χαρτιά στη μοτό ή στο κουτί για περίπτωση κλοπής, λες και αν μου κλέψουν το όχημα θα κλαίω τα χαρτιά.

Τελικά μάλλον θα αφήσω τα πρωτότυπα των αδειών κυκλοφορίας και τις ασφάλειες σε κάθε όχημα και θα κουβαλάω το δίπλωμα στο πορτοφόλι.

tifoso4ever
11/08/2010, 07:00
Καλο ειναι να εχεις ΠΑΝΤΑ αντιγραφα επικυρωμενα απο ολα σου τα εγγραφα, γιατι σε περιπτωση απωλειας, γλυτωνεις ποοολυυυ χρονο για την επανεκδοση...

Αν τυχει να ξεχασεις τα χαρτια σου και εχεις τα επικυρωμενα φωτοαντιγραφα μαζι σου, ΑΛΛΑ και την ταυτοτητα σου (την πρωτοτυπη εννοειται...), με λιγο κλαμα θα γλυτωσεις την κληση, εκτος αν εχεις κανει παραβαση...

Για περιπτωσεις αφαιρεσης, ποϊντ συστεμ κλπ κλπ οσον αφορα το διπλωμα, φαινονται τα παντα σε λιγα λεπτα, οποτε αν στο εχουν παρει και πεις "το ξεχασα αλλα εχω το επικυρωμενο αντιγραφο, δεν κανει αυτο??" τοτε πας σουμπιτος αυτοφωρο για εξαπατηση...

Τα χαρτια μας παντα μαζι σε ΔΕΥΤΕΡΟ πορτοφολι ΧΩΡΙΣ λεφτα...
Και τα ματια μας δεκατεσσερα παντα...
:beer:

sergiosm
11/08/2010, 07:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
ξέρει κανείς αν επικυρωμένα φωτοαντίγραφα της άδειας κυκλοφορίας και του διπλώματος οδήγησης έχουν την ίδια ισχύ με τα πρωτότυπα σε πιθανό έλεγχο;

Κοίτα να δεις πως έχει το πράγμα.

Τα νόμιμα επικυρωμένα έγγραφα σύμφωνα με τον νόμο έχουν ισχύ πρωτοτύπου.
Δηλαδή κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί το περιεχόμενό τους και πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν να ήταν τα πρωτότυπα.


ΌΜΩΣ
ο ΚΟΚ επιβάλλει στο άρθρο 100 να έχουμε μαζί μας τα πρωτότυπα, αλλιώς επιβάλλεται πρόστιμο 20 ευρώ.

Επειδή ο ΚΟΚ είναι ειδικότερος νόμος σε σχέση με το νόμο που προβλέπει τα σχετικά με την ισχύ των επικυρωμένων αντιγράφων, υπερισχύει και εφαρμόζεται αυτός.

Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι σε περίπτωση ελέγχου μπορεί να σου επιβληθεί το πρόστιμο των 20 ευρώ. Και μόνο αυτό.
ΔΕΝ μπορεί όμως να σου επιβληθεί πρόστιμο λόγω οδήγησης χωρίς δίπλωμα ή χωρίς άδεια κυκλοφορίας, γιατί δίπλωμα και άδεια έχεις και αποδεικνύεται από τα επικυρωμένα έγγραφα, τα οποία όπως είπαμε ισχύουν κανονικά ως τέτοια.

Τώρα, αν δεν έχεις υποπέσει σε κάποια παράβαση ή είναι απλά ένας έλεγχος ρουτίνας (και δεν βγάλει κανά ... λαγό), με λίγη ευγένεια και κάνοντας και λίγο (λίγο όμως) ... τον χαζό μπορεί και να την γλιτώσεις.

:wave2:

DAN_DAN
11/08/2010, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Κοίτα να δεις πως έχει το πράγμα.

Τα νόμιμα επικυρωμένα έγγραφα σύμφωνα με τον νόμο έχουν ισχύ πρωτοτύπου.
Δηλαδή κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί το περιεχόμενό τους και πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν να ήταν τα πρωτότυπα.


ΌΜΩΣ
ο ΚΟΚ επιβάλλει στο άρθρο 100 να έχουμε μαζί μας τα πρωτότυπα, αλλιώς επιβάλλεται πρόστιμο 20 ευρώ.

Επειδή ο ΚΟΚ είναι ειδικότερος νόμος σε σχέση με το νόμο που προβλέπει τα σχετικά με την ισχύ των επικυρωμένων αντιγράφων, υπερισχύει και εφαρμόζεται αυτός.

Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι σε περίπτωση ελέγχου μπορεί να σου επιβληθεί το πρόστιμο των 20 ευρώ. Και μόνο αυτό.
ΔΕΝ μπορεί όμως να σου επιβληθεί πρόστιμο λόγω οδήγησης χωρίς δίπλωμα ή χωρίς άδεια κυκλοφορίας, γιατί δίπλωμα και άδεια έχεις και αποδεικνύεται από τα επικυρωμένα έγγραφα, τα οποία όπως είπαμε ισχύουν κανονικά ως τέτοια.

Τώρα, αν δεν έχεις υποπέσει σε κάποια παράβαση ή είναι απλά ένας έλεγχος ρουτίνας (και δεν βγάλει κανά ... λαγό), με λίγη ευγένεια και κάνοντας και λίγο (λίγο όμως) ... τον χαζό μπορεί και να την γλιτώσεις.

:wave2:


Άψογος!!:beer:

Allst@rf
11/08/2010, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

και κάνοντας και λίγο (λίγο όμως) ... τον χαζό

:wave2:

:lol: :lol: :lol:

nelson
11/08/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
κάνοντας και λίγο (λίγο όμως) ... τον χαζό


αυτό μπορώ το κάνω εύκολα και χωρίς καθόλου προσποίηση!:sick:

sergiosm
11/08/2010, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
αυτό μπορώ το κάνω εύκολα και χωρίς καθόλου προσποίηση!:sick:


Σωστά
τώρα που θα γίνεις ........................... ΧΑΖΟμπαμπάς!!!!


:lol:

fasma
12/08/2010, 20:32
και εγώ έχω φωτοαντίγραφο μαζί μου και όσες φορές με έχουν σταματήσει δεν με έχουν γράψει ποτέ.
Κανονικά θα μπορούσαν.

the who
13/08/2010, 01:18
Ζητα καινουριο διπλωμα.Ειναι πλαστικο σε μεγεθος πιστωτικης.:winka:

nelson
13/08/2010, 03:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ζητα καινουριο διπλωμα.Ειναι πλαστικο σε μεγεθος πιστωτικης.:winka:

αλήθεια, τι παίζει με αυτά τα νέα διπλώματα;
ο αδερφός μου έβγαλε πρόσφατα δίπλωμα αυτοκινήτου και του έδωσαν το κλασσικό τρίπτυχο και όχι τα νέα.

the who
13/08/2010, 05:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
αλήθεια, τι παίζει με αυτά τα νέα διπλώματα;
ο αδερφός μου έβγαλε πρόσφατα δίπλωμα αυτοκινήτου και του έδωσαν το κλασσικό τρίπτυχο και όχι τα νέα.

Εκανα ανανεωση το επαγγελματικο και μου εδωσαν πλαστικο.Μαιο νομιζω.:confused:

Jason_ch
22/08/2010, 21:27
Να πάτε για το πλαστικό παίδες.
Αξίζει τον κόπο!

Βρείτε μόνο μια εποχή που θα εκτελείτε τις ελάχιστες μετακινήσεις με το οποιοδήποτε όχημα (μακριά απο δεκαπενταύγουστο και χριστούγεννα) και κάντε το βήμα.

Είναι ροζ.
Είναι ξεκάθαρο.
Δε σκίζεται.
Δε βρέχεται.
Γενικά δεν ταλαιπωρείται.
(ούτε durex να'τανε)

Είναι και κάτι μπαγλαμάδες που λένε πως είναι μικρό και τα μικρά πράγματα χάνονται.
Τώρα άμα χάνεις την αναληπτική ή την πιστωτική sου κάρτα όπως έχασες την κάρτα του goodys fun club, ε τι να πω!!